„Dat wordt dik lachen" .Leusder Krant. P Scholen organiseren scholenmarkt 1993 de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen Mme£inderfilmmiddag L E U S D E N [aartavond lovendienst eleving irnaval 8 jeddertjes 8* De Buytenplaets presenteerde nieuwe cursussen Danspaar scoort Valleiconcert Een echte Achtervelder en een echt verenigingsmens Nieuws uit de verenigingen Kenia 't Hamersveld Modewedstrijd Belastinghulp Kaartavond Voensdag 20 januari 1993 Pagina 5 f nog. ikt Ookti wat ^dj^HTERVELD - De stichting 'i Moespot organiseert op za- rdagmiddag 23 januari een nderfilmmiddag In De oespot aan de Jan van Arkel- is zag kunnen de kinderen uit ghterveld en omgeving ge- De peten van de kinderfilm 'Oom ,jc ^rdinand en de toverdrank'. aanvang is 14.00 uur en de n'al is open om 13.30 uur. De ^era tree is 1,25 inclusief een ifdd-kje chips en een glas limona- cr ie:, o in N tnliji, en n die i )naa! (jc ^HTERVELD - Op maandag januari organiseert de u ichting De Moespot uit jhterveld een kaartavond Er In geschut- en geklaverjast prden De aanvang is 20 00 r. De grote zaal van De pot aan de Jan van Arkel- fcg te Achterveld gaat open 119.30 uur. Inschrijfgeld be- aagt 4,—. Introducees zijn fegestaan. 1RSFOORT - Zondag 24 luari zal er een kerkdienst de gereformeerde kerk ijgemaakt) worden aange- it ten behoeve van doven en ithorenden. Deze zal wor- gehouden in de gerefor- 'erde kerk "De Schaaps- A-a/uSi"t Magelhaenstraat 70 te rff. iersfoort. Voorganger is ds. Wi/fi. Sliggers De dienst zal 'olgd kunnen worden door ddel van overheadprojec- Ook zal een doventolk :e dienst in zijn geheel tol- De begintijd is om 10.00 Alle belangstellenden n dn van harte welkom. Na afdcDop is er gelegenheid koffie n gelrinken. pr meer informatie kunt u ten 033-945489. V elefoj e —01 v f nusb NTJden Hfvinci Utre ^•tic JSDEN - De Leusdense navalsvereniging d'Ouwe mp houdt op zaterdag 23 ■ïari haar jaarlijkse Zuid- ?rikaanse feest. Het swin- e gebeuren zal plaatsvin- icii' om 21.00 uur in de grote oldo-van het Ros Beijaert aan lamersveldseweg. bekende Steel-show-band fh Chaparral' is gearran- d en komt zes man sterk I** Leusden om Caraïbische ,lsc- iek te spelen. is de bedoeling, dat de be iers in gepaste Zuidameri- 3S kostuums zullen ver- jnen. kaartverkoop is inmiddels art. Leden van d'Ouwe rnP betalen 12,50 entree -L voorverkoop, aan de zaal entree 15.00. Omdat de ^'ngstelling voor deze id ieder jaar zeer groot is, •t raadzaam de kaarten in Siorverkoop te bestellen, oorverkoopadressen zijn: Bos: 945528; Gerard Hout- 940274; Mario Gelij- x: 950373 USDEN - Om de aandacht ts te richten op geloofsbele- g in de praktijk zijn er voor 3 in de Dorpskerk in Leus- i Zuid een aantal kerkdien- ri gepland waarin aandacht teed wordt aan mensen, in het ziekenhuis, de ge- ïgenis, het leger, vloot en htmacht enz met geloof en aven in aanraking komen, wordt aandacht besteed hen, die namens de kerk r opereren. eerste dienst in deze serie londag 24 januari om 18.30 De leiding is in handen mevr. ds. Doornebal, die missionair toeruster ver is aan de Hervormde iciale Kerkvergadering Utrecht, egé 4,i 3,?JSDEN - In de Blijhof, el- en recreatievereniging, /.tidunalaan 2 te Leusden 0 rdt op zaterdag 23 januari 10.30 uur en om 13.30 uur film "De Reddertjes" van Disney vertoond. Hierin (den de muizen Bernard en ïrmoed een fles met daarin 35,briefje. De toegangsprijs r de voorstelling bedraagt voor leden van de Blij- en 3,50 voor niet-leden is inclusief een consumptie le pauze. Voor meer infor- +0,de bel Eddie Joosten, tele- >2 1033-950347 (na 18.00 uur). LEUSDEN - De Buytenplaets De Heiligenberg presenteerde de cursussen, die het komende seizoen gegeven zullen wor den. Het aanbod van cursussen is overweldigend en zeer geva rieerd. In de Buytenplaets kan de enthousiaste cursist bomen leren snoeien en bronzen beel den leren maken. De sfeer in het gebouw is cultureel en sjiek. Van de cursisten wordt verwacht dat de beurs goed ge vuld is en dat hij over een rui me fantasie beschikt, want de cursus omschrijving zijn bizar en vaag. Dit voorjaar wordt er ,,een praktische cursus die begint bij elke denkbare ruimte en eindigt bij de wensen van de mensen dié erin leven en werken" gegeven. De toelich ting van deze cursus Decora ting and styling vermeldt ,,Ook krijgt u een tekening van een plattegrond met uitslagen van de wanden, waarin u een zo compleet mogelijk leefklimaat moet realiseren, met materiaal en kleurkaart om het geheel te complementeren." In het restaurant is het ge zellig. Daar zitten de mensen, die de drukte in de zalen niet langer kunnen verdragen. Zij luisteren naar klassiekerige muziek en nemen deel aan de cusus appeltaart proeven Zo te zien is die cursus een succes. In de gang liggen kabels los. Zij zijn daar geplaatst in het kader van de cursus creatief benen breken Veranderbaarheid De cursus Interieurarchitek- tuur belooft ook heel spannend te worden. Het doel van de deze cursus is: ,,het bewustzijn met de omgeving ontwikkelen, het kreatief denken stimuleren, het besef van veranderbaar heid van de bestaande situatie vergroten, het inzicht in eigen verlangens vergroten, ab stractievermogen met betrek king tot de eigen situatie ver groten, stimuleren van beel dend en vormgevend vermo gen" Bij deze cursus worden de volgende vragen beant woordt; ,,Wat is de ruimte en hoe is deze te beïnvloeden en wat is een programma van ei- Kunstminnend Leusden bewondert een berenaquarel (foto:Hans Verhorst) sen en wat doe je ermee". In een andere zaal zit meneer Sprenger Hij draagt een vlin- derdas en gaat de cursus Krea tief schrijven geven. Sprenger is een zelf een zeer creatieve geest. Hij schrijft: ,,De eerste workshopdag maakt duidelijk hoe je een statische registratie zintuigelijk kunt uitbouwen, hoe je aan een onderwerp komt dat een platform kan worden voor dynamiek door het toe passen van de clustertech niek" Sprenger heeft het ver der over de voldoening van zelfvertrouwen tijdens het schrijven. Hij wil de cursisten laten schrijven als een camera De cursus wordt aangekondigd met de kreet. "Dat wordt dik lachen". Beren zijn razend populair in Nederland. En ook op de Buytenplaets ontbraken deze knuffeldieren niet. Er waren Berenaquarellen te zien Men sen konden leren hoe ze een berenbankje of een berenstoel moeten maken. Ook heel lief was de cursus paashaas maken in de standaardkleuren geel en paars. De cursisten mochten zich ook verheugen in het aan bod van de cursus paaslamme- ren maken. Er was ook een cursus bloe menkinderen, die heeft niets met de hippies of Woodstock te maken. Bloemenkinderen zijn lieve kliene kaboutertjes, die tussen de sneeuwklokjes of op een boomtak gezet worden. Dat geeft leuk en erg lief re sultaat. Blind terugproeven In het zaaltje waar wijn ge proefd kan worden is het rus tig. Daar worden dan ook stille wijnen gedronken. Iedereen die goed wijn wil leren proeven kan hier terecht om te ervaren hoe prachtig oudere wijnen kunnen zijn" of om blind wij nen terug te proeven", maar vooral „om de eerste beginse len van het wijn proeven in sa menhang met de wijnen die ge schonken worden onder de knie" te krijgen. De organisatie was zo ver standig geweest om de cursus „Haute cuisine" in dezelfde kamer te plaasten Op tafel stonden gerechten als zalm tartaar en gebakken geiten kaas op een bedje van appel. Na zo'n smakelijk hapje wil een stil wijntje er natuurlijk wel in. Opvallend was dat er veel nieuwe cursusleiders rondlie pen in De Buytenplaets. Zou dat betekenen dat de cursussen vorig jaar te weinig mensen getrokken hebben? De cursus sen zijn in ieder geval duur en er wordt wonderlijk gerekend. Een cursusleider vertelde dat een cursus van acht avonden driehonderd gulden kost, twee dagdelen hondervijfentwintig De presentatie was verzorgd. De leidster van zijdeschilderen heeft als wervingskreet„Om zijdeschilderen te leren hoef je niks te kunnen". Zijdeschil deren is een techniek waarbij je met eenvoudige middelen de prachtigste resultaten krijgt." De cursisten leren bewust met zout en zoutoplossing en met verborgen gutta en nog meer verborgen gutta werken. „Het zijdeschilderen kun je verder uitdiepen door nog meer tech nieken te leren, die ieder voor zich weer verrassend zijn en een eigen design opleveren." Er zijn ook cursussen waar men zich kan verdiepen in de achtergronden van het fauvis- me en suprematisme. Bij make-up leer je omgaan met ,,make-up en kleuren, er na tuurlijk uit willen zien of juist heel feestelijk". Het aanbod aan cursussen op De Buytenplaets is overstel pend en gezien het grote aantal bezoekers van de open dag be staat er veel belangstelling voor De Buytenplaats biedt voor elk wat wils. Dat wordt dik lachen, dit jaar LEUSDEN - Het Leusdense danspaar James Robert Hobbs en Evelien Pot bereikte onlangs promotie naar de De butanten 1 klasse. Hiermee heeft Dansschool Tacke haar derde danspaar op de lande lijke wedstrijden van de Ne derlandse Algemene Danss- port Bond. Beide dansers begonnen met dansles op een leeftijd waarop veel tieners, vaak aange spoord door hun ouders, hun eerste danspassen leren. Op 12- en 14-jarige leeftijd begon nen James Robert en Evelien aan hun eerste bronslessen bij Dansschool Tacke in Leusden. Vier jaar later, nadat beiden hadden afgedanst voor goud, besloten zij een paar te vor men en begonnen zij met wed strijdtraining. Het paar Hobbs-Pot begon een jaar geleden met wedstrijd- dansen op landelijk niveau. Op regionale danswedstrijden hadden James Robert en Eve lien al enige ervaring in het wedstrijddansen op kunnen doen. LEUSDEN - In het kader van de serie 'Valleiconcerten' geeft Han de Vries 'met vrien den' een concert te Leusden. De bekende hoboïst Han de Vries studeerde bij Jaap Sto- tijn en bij diens zoon Haakon Stotijn. In 1962 sloot hij zijn studie af met o.m. de Prix d'Excellence. Plaats: N.H. Kerk Leusden-Z, Arnhemseweg 77; 20 januari 1993, 20 uur 15. Kaarten aan de zaal. LEUSDEN - Voor leerlingen en ouders van alle Leusdense basisscholen wordt ook dit jaar weer een scholenmarkt georganiseerd voor leerlingen van de groepen 7 en 8. Op deze "markt" zullen scholen voor voortgezet onderwijs zich pre senteren en informatie ver schaffen over hun onderwijs pakketten. Bijna alle instel lingen voor voortgezet onder wijs uit Amersfoort en omge ving zullen aanwezig zijn. De markt wordt gehouden op woensdag 20 januari 1993 tus sen 19.30 en 21.30 uur in De Korf, Smidse 1 te Leusden- Centrum. Gezien het grote aantal bezoe kers van de laatste jaren, streven de scholen naar sprei ding van de drukte. Daarvoor is een schema opgezet: van 19.30 uur - 20.30 uur worden verwacht de ouders en leer lingen van de basisscholen: 't Palet, Loysderhoek, Kinder land, De Hobbit, Groenhorst, De Rossenberg en De Brink. Om 20.30 uur - 21.30 uur is ruimte voor bezoek van ou ders en leerlingen van de ba sisscholen. 't Ronde, De Heerd, De Holm, De Bon gerd, De Vallei, Klimrakker, St Jozef. De Regenboog en Het Startblok. Bertus Janssen: 30 jaar lid van de Achterveldse EHBO A CHTER VELD - Bertus Janssen, met dubbel Sis steevast de eerste kennis making met deze Achter velder in harten nieren. Dat in hart en nieren is iets wat je in eerste in stantie, gezien zijn dia lect- en accentloos Ne derlands, beslist niet zou zeggen. Een man die zon der moeite meerdere 'Schijnwerpers 'zou kun nen vullen met leuke en spannende verhalen over wat hij heeft meege maakt. Janssen is een echt verenigingsmens en weet met de mensen in zijn omgeving ernstig als met een kwinkslag om te gaan Aan de 'oever'van de Modderbeek op de rand van A ch te weld werd hij 68jaar geleden geboren. Een plek waar hij nog warme herinneringen aan bewaart. Vroeger was in de duiker over de Mod derbeek doorzijn vader een schuilh ut gebouwd om een veilig heenkomen te zoeken als de oorlog rondom hen in alle hevig heid uit zou breken. Zijn vader werkte ook aan het afdammen en ontwateren van gedeeltes van diezelf de toen nog bochtige beek om beter de palingen te kunnen vangen Begin april dit jaar is hij 40jaar getrouwd met zijn Rie uit Hooglander veen. Hij heeft een gezin met twee dochters, een zoon en inmiddels als weer vijf kleinkinderen. De A ch te weidse EHBO loopt als een rode draad door het leven van de Janssens Nadat hij in 1962zijn diploma behaal de, werd hij al vrij snel een actief lid. In die tijd waren dorpsdokter Braun, samen met broe der Brookhuizen uit Amersfoort cursusleiders en was pastoor Bach geestelijk adviseur van de Achteweldse EHBO. De eerste wedstrijd van Janssen was in 1967bij de juniorenploeg. Die was voorleden die 'paskwa men kijken 'in deze we reld. De wedstrijd werd gehouden in het toenma lige Hamersveld en lever de voor de Achtewelders een eerste plaats op. Een leuke annekdote uit die tijd: toen hij deelnam aan een districtswedstrijd in A ch te weld moest hij een voetballertje behandelen, die een blessure aan zijn neus had en een gekneus de enkel. De bloedneus was zo verholpen, maar van de zenuwen wist Janssen de enkel niet meer te behandelen. De thuiswedstrijd ver liep voor Jan ssen zelf vanwege zijn black-out desastreus. Na de wed strijd kon hij niet eens meer vertellen of er nu wel of geen publiek aan wezig was geweest. Bij een andere wedstrijd was hij zo slim bij een patiënt met brandwonden niet het op tafel staandeflesje water te pakken maar naar de kraan te gaan die op korte afstand in het wedstrijdlokaal was ge plaatst. In 1975 werd hijsamen met zijn buurman en vriend Willem Hilverts bestuurslid en twee jaar later was h ij secretaris. Negen jaar heeft Janssen in het bestuur gezeten Verder stond hij bekend als een accuraat inschrij vervan de bloeddonor avonden, waarbij hij ook door het A msterdamse Rode kruis met een gou den pennenset is bedankt voor bewezen diensten. Zijn vrouw Rie Janssen was op deze avonden ac tiefmet het se we ren van koffie. Zelf heeft Janssen 51 keer bloed gegeven Na een half litertje kwam hij snel weer op de been met een kop koffie met en flinke scheut cognac, een veel gebruikt op deze avonden. Na zijn dertigja rig lidmaatschap was hij trots op zijn Bondsinsig- ne in zilver met het Mal- theser kruis. Ook de Oor konde die hij kreeg aan geboden heeft een ere plaats je in huize Janssen gekregen. In de buurt staan de Janssens als zeer gastvrij bekend. Ieder jaar, rond de jaarwisseling, begint de buurt, nu al weerzo 'n twintigjaar, gezamenlijk het nieuwe jaar. Dan ko men de buren en zelfs de kinderen die reeds gerui me tijd uit huis zijn even bij 'buur'Janssen naar binnen voorde beste wen sen. In februari van ditjaar wordt met een gezellige avond nog eens terugge keken op deze twintig jaar. Bijzijn voormalige werkgever de Levob uit A mersfoort h ïeid Janssen het ruim veertig jaar vol waarvan de laatste tijd als afdelingschef. Hij ging op eenenzestig jarige leef tijd in de VUT. Doorzijn personeel werd hij letter lijk en figuurlijk op han den gedragen Opzijn laatste werkdag werd hij op die manier het kantoor uitgebracht. Tijdens zijn werk was hij actief als kaderlid en bestuurslid van de vak bond De Unie. Janssen was in die tijd een man Ook na de VUT blijft Bertus Janssen actief (foto: Hans Verborst) diejuist met praten zijn doel wilde bereiken. Sta ken was voor hem zeker niet zijn doel. Na de VUT zien de Achtewelders Bertus Janssen dagelijks wandelen of fietsen in het dorp en weide omgeving. Dat is één van de vele hobby's die hij heeft. Naast het vrijwilligers werk bij Tafeltje-dek-je in A ch te weld is h ij ook een fewent tuinier. Rondom zijn woning ziet het er prachtig uit met veel bloeiende planten in de zomer. Zijn tuin biedt ie der jaar een fraaie aan blik, iets dat ook door passanten niet onopge merkt blijft Vlak m de buurt van zijn woning heeft hij een groentetuin van ongeveer200 vier kante meter. Zijn kleinkinderen zijn ook een hobby voor hem. Indien mogelijk, ze wo nen niet inAchteweld. geeft hij hent veelaan- dacht. Een drukke man is Bertus Janssen, die sa men met zijn vrouw Rie graag gezien zijn inAch teweld. LEUSDEN - In het kader van het uitwisselingsproject van de stichting Holland World Youth geven zeven Neder landse jongeren en hun Ke- niase partners vrijdagavond 12 februari een presentatie over Kenia in jongerencen trum 'de Til' te Leusden. Deze presentatie zal beginnen om 19.30 uur. Zeven jongeren uit de provin cie Utrecht hebben drie maan den gewoond en gewerkt in Nairobi, de hoofdstuk van Ke nia. Nu leven er op hun beurt zeven Keniase jongeren in gastgezinnen in de regio Utrecht. Naar aanleiding van hun ervaringen vullen zij de avond met informatie over Kenia, toneelstukjes, discus sie en een Keniase dans. Voor meer informatie: Nel van den Berg, tel. 033-945036. LEUSDEN - Na een periode van acht jaar heeft drs G T. de Vries de voorzittershamer van Stichting 't Hamersveld over gedragen aan mevrouw J.M Scholten. Naast de heer De Vries zullen ook aftreden de heren J. Rog- genkamp en J.L. van Hasselt. Beide heren blijven als advi seur aan de Stichting 't Ha mersveld verbonden. Tijdens een afscheidsreceptie op woensdag 27 januari om 10.30 uur in de rekreatie- ruimte van verzorgingshuis 't Hamersveld, zal naast van deze bestuursleden, eveneens afscheid genomen worden van mevrouw M.J.Th. Oude Egbe- rink. LEUSDEN - De stichting Culturele Raad Leusden orga niseert in het kader van het winterprogramma-onderdeel 'Kunst in mode' een mode-ont werpwedstrijd, waaraan ie dere Leusdenaar kan mee doen. De Culturele Raad koos voor het thema 'Caribbean Fantasy'. lederen die met naald, draad en schaar overweg kan, wordt uitgenodigd zich voor deze wedstrijd in te schrijven. Bij voldoende inzendingen zullen de modellen worden ge showd op een modeshow in Leusden, waarna een deskun dige jury de prijswinnaars zal aanwijzen. Het ligt in de be doeling de ingezonden model len na de prijsuitreiking ten toon te stellen. De deelnemers aan de wed strijd kunnen op maandag 1 en woensdag 17 februari te recht in 't Vooronder in de kel der van het gemeentehuis van Leusden, waar zij aanwijzin gen zullen krijgen over het ontwerpen en maken van kle ding. De cursussen zijn gratis en beginnen om 20.00 uur. Een aardige bijkomstigheid is wel licht, dat men bij de aankoop van de benodigde stoffen bij Creatique in Leusden 10% korting krijgt. Nadere details en wedstrijd- voorwaarden staan vermeld in het wedstrijdformulier, dat vanaf vrijdag 22 januari ver- I krijgbaar is bij de bibliothe ken in Leusden, Leusden-Zuid j en Achterveld en bij stoffen- I en modezaken in Winkelcen trum De Hamershof. LEUSDEN - FNV-leden kun nen ook dit jaar profiteren van de FNV-belastinghulp. Zij worden gratis geholpen bij het invullen van het aan hen toe gezonden aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting (A- of E-biljet), of vermogensbelas ting (B-biljet). Ook voorT-bil- jetten kan men terecht. De FNV-leden in Amersfoort en Omstreken, die van deze service gebruik willen maken, kunnen zich voor het maken van een afspraak aanmelden bij: Vakbondswinkel, Soester- weg 114 Amersfoort 1 en 3 maart 1993, 09.30-12.00 en 14.00-17.00 uur. 2 en 4 maart 1993, 14.00-17 00 en 19.00-21.00 uur. Alleen mondeling afspre ken. In Leusden-Zuid wordt op donderdag 21 januari weer een kaartavond georganiseerd met klaverjassen en jokeren. Inschrijven vanaf 19.00 uur in "de Woelige Hoek", Irenelaan te Leusden-Zuid. Inschrijfgeld 5,- per persoon. Deze gezel lige avond voor jong en oud begint om 19.30 en is om uiter lijk 23.00 afgelopen. De orga nisatie is in handen van "De werkgroep Leusden-Zuid". Voor inlichtingen tel. 033- 940046.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5