'De uitdaging van klein naar groot spreekt me aan' O Stormen actiever? 'MIMimiKIE .Leusder Krant, Goed uitleggen let weer in eigen regio Directeur Hilhorst maakt overstap naar Lisidunahof Poppenkast Commissie wil haast bij fraude-onderzoek Graffity-vandalen ef Wintervoedering (3) Woensdag 20 januari 1993 Pagina 7 jEUSDEN - Vanaf 4 januari is ;ijs Hilhorst directeur alge- aene zaken van het Psycho- eriatrisch Verpleeghuis 'Lisi- lunahof'. Na 20 jaar in verzor gingshuis Sint Joseph in Ach terveld werkzaam te zijn ge veest is hij overgestapt. Tus- en de nieuwjaarsrecepties en ;ennismakinggesprekken even en moment voor een tussen- tand. Hilhorst: „Privé is er veinig veranderd, mijn vrouw aoet zich nu wat vaker laten ien in verband met het ken- lismaken maar ze is wel ge vend om te komen opdraven, lat is nu eenmaal een onder- leel van mijn functie." Ik ben woonachtig in Scher- ienzeel en hoef niet te verhui- en, dat scheelt natuurlijk ook. k zou er niet zozeer voor heb- •en gekozen om te verhuizen, naar als dit noodzakelijk zou ijn geweest dan had dit mij liet weerhouden. Je leeft ten- lotte daar waar je werkt. In '.int Joseph heb ik de eerste vijf jfear als administrateur ge kerkt en daarna vijftien jaar ls directeur. En nu dus Lisi- unahof. Door de samenwer- ing tussen Sint Joseph en Li- idunahof was ik al bekend iet die instelling." „De samenwerking dateert an 1988. Ik zal het even pre ses opzoeken, kijk aan, hier eb ik het, 26 april 1988. In die iren heb ik al met diverse dis- iplines contact gehad, het is Qiet totaal nieuw voor mij. Via en selectieprocedure heeft ,ien de keuze op mij laten val- *iïn. Lisidunahof heeft een JI jveehoofdige directie en ik heb e verantwoording voor alle aken die buiten de directe i worg liggen, het administratie- i vrfi proces, personeelszaken, so-iaar ook keuken en linnen- z-oorziening vallen onder mijn ïgeandacht zt ze „Het voordeel van een twee- vatoofdige directie is dat bij af- abezigheid van een van de di- t decteuren er geen gat ontstaat. tile)e taken worden overgenomen oor de zittende directeur, in rnsit geval mevrouw Schone- ?n rille. Door haar is dan ook beiijn inwerkprogramma opge- ata-eld." ieiti iur Waarom gaat iemand na eefwintig jaar weg? Hilhorst: an Het kwam inderdaad voor ie- ;evterèen onverwacht Iedereen at L'as vol begrip, maar vond het oei Dk jammer. Wat betreft de ou- saerenzorg sluit Lisidunahof op ien int Joseph aan. Het is na- ïtoaurlijk wel een andere groep je ewoners. In een verzor- k suigste- huis is vrij erg zelf- andig en op Lisidunahof ligt e zé nadruk meer op de verzor- Nu ng en verpleging van de be- twikbners. De uitdaging om van gaasein naar groot te gaan assoreekt me aan. Op Lisiduna- zejf wordt een andere stijl ge- de mteerd omdat het groter is en dinat maakt de overstap leuk. he Huize Sint Joseph is vrij >mt ,ein, tachtig bewoners en ie- spaireen kent elkaar. Dat ligt op e isidunahof wat moeilijker unganuit mijn huidige functie De nieuwe directeur van Lisidunahof: te doen." (foto: Hans Verhorst). ,Weproberen met alle beschikbare middelen ons werk goed heb ik geen direct contact met de bewo- ners. Ik wil proberen me regelmatig op de afdelingen te laten zien zodat iedereen mij kent, dat vind ik belangrijk. Ik zie Lisidunahof eigenlijk als een bedrijf en managment is noodzakelijk. De zorg voor ou deren is de kern van mijn werk en door de zaken goed te rege len zal de zorg zich kunnen verbeteren." Renovatieproject Als leuke binnenkomer mag Hilhorst zich gaan toeleggen op de op handen zijnde reno vatieplannen Hilhorst. „Ja, ik ga de kar trekken van dit pro ject. Eind van het jaar hopen we de eerste paal in dé grond te zien gaan. Voor het zover is zijn er nog heel wat plannen uit te werken, vragen te stellen en overleg te voeren. Door WVC zijn al een deel van onze plan nen goedgekeurd, maar er lig gen nog wat zaken open. We moeten eerst precies weten wat we willen, dan kijken wat de mogelijkheden zijn en daarna vaststellen hoe we het gaan doen." „We willen veel ruimte voor inspraak creêeren in de vorm van een werkgroep. Het is be langrijk de medewerker hier in te horen, tenslotte zit daar de deskundigheid. Overleg met hogere instanties is onlosma kelijk verbonden met dit plan. Indirect wordt de renovatie door de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten gefinan cierd. Verder moet het college van Ziekenhuisvoorzieningen en de zorgverzekeraar in het plan gekend worden in de vorm van het geven van advies. Werk genoeg dus." „We zullen zorgvuldig moe ten omgaan met de gehele op zet, want het kost nogal wat. Twintig miljoen is de ver wachting. Na twee weken be zig te zijn even de balans op maken. Hoe gaat het? Hilhorst: „Het zijn inderdaad veertien dagen maar het 'lijkt beslist langer. Ik heb hier een open organisatie aangetroffen met goed gemotiveerde medewer kers. Iedereen is heel bewust bezig vanuit zijn eigen disci pline. Met name de openheid naar elkaar toe is verrassend. Door mevrouw Schonewille is een inwerkprogramma opgezet wat prima bevalt. Via geplande tijden zijn er gesprekken met de verschillende disciplines. Mijn eerste indruk is uitste kend." Tijd voor koffie. De nieuwe directeur zoekt op zijn bureau naarstig tussen paperassen en vindt nog vrij snel, zegt hij zelf, het nummer van het restaurant in het huis en geeft de bestel ling door. Mompelt ondertus sen dat hij toch een andere ma nier moet zoeken om aan koffie te komen. Nadat de koffie ge bracht is pakt Hilhorst zelf de draad weer op." „Samen met mijn voorgan ger hebben we indertijd al heel wat zaken doorgenomen. Van uit mijn deskundigheid was ik al enigszms op de hoogte van de gang van zaken en verder lees ik veel vakliteratuur. Er zijn al heel wat kennisma kingsgesprekken geweest en volgens het inwerkplan komen alle disciplmes aan bod." Diplomatiek „Al wat tegengekomen wat U anders zou willen zien? Hil horst: „Alles wat goed loopt laat ik natuurlijk zo. Er zijn wel dingen die anders of beter zouden kunnen. Dat is een heel diplomatiek antwoord. Het is logisch dat nieuwe mensen nieuwe ideëen hebben en daar ook wat mee gaan doen. Als iets niet goed loopt zal ik niet nalaten een verandering door te voeren. Maar voorlopig zit ik volop in de kennismakingsfa se. Zo heb ik vanmiddag om half vier een officiële bijeen komst met de externe relaties waarbij ik mezelf zal voorstel len. Iedereen met wie ik vanuit mijn functie te maken heb kan komen Dus van de man van de stomenj tot collega's van ande re instellingen. Nee, ik hoef mets te zeggen, ik loop gewoon rond." Zou u zelf in dit verpleeghuis willen wonen7 „Dat is een goeie vraag, Eh, laten we er vanuit gaan dat niemand er voor kiest. Het is ook niet zo dat iedereen die oud is auto matisch in een instelling komt te wonen. In Nederland is nog geen 10 procent van de mensen boven de 65 opgenomen in een verpleeginstelling, om precies te zijn komt 7 procent in een verzorgingstehuis en 3 procent in een verpleeghuis „Maar om op je vraag terug te komen, als het dan toch moet, is dit een goede vorm van opvang. Hier wordt op profes sionele wijze goede verzorging gegeven. Wel is het een goede zaak dat het thuis wonen steeds meer geactiveerd en ge stimuleerd wordt. Ouderen kunnen tegenwoordig langer zelfstandig wonen mede door middel van aanvullende zorg. Wij bieden deze zorg aan in de vorm van dagbehandeling en dagzorg. „Bij dagbehandeling worden mensen opgehaald uit huis of uit het verzorgingshuis en ver blijven dan een dag op de dag behandeling. Streven is om de toestand waarin iemand ver keerd te verbeteren of ten min ste te stabiliseren Dagzorg is een opvang voor mensen die uitbehandeld zijn Voor hen is deze mogelijkheid geschapen om toch een stuk zorg mee te krijgen en zodoende het thuis front te ontlasten." „Hier op Lisidunahof is niet echt sprake van een personeel stekort. We werken naast de vaste medewerkers met zoge naamde poolkrachten. Verder zijn ongeveer honderd vrijwil ligers betrokken bij onze in stelling. Soms is het moeilijk maar we proberen met alle be schikbare middelen ons werk goed te doen LEUSDEN - Alweer voor het derde jaar organiseert de Christelijke Basisschool De Brink een gezellige poppen- kastmiddag voor peuters en kleuters. Er worden 4 voor stellingen gegeven, dus uw kind(eren) zijn altijd welkom. De toegang is gratis. Loop dus binnen op woensdag 27 januari met uw peuter en/of kleuter bij De Brink. Lijsterbeslaan 54 te Leusden. Er zijn 4 voorstellin gen om 14.00, 14.30, 15 00 en 15.30 uur LEUSDEN - „Er moet aan wo ningzoekende Leusdenaren goed worden uitgelegd, waar om zij langer moeten wachten op een huis, terwijl asielzoe kers wel op korte termijn huis vesting krijgen." Die dringen de oproep deed WD-er Knop- pien woensdagavond bij de be handeling van een nota over de huisvesting van asielzoekers in Leusden. Het komende jaar zullen er voor die groep 8 woningen be schikbaar worden gesteld. Tot 1997 zullen jaarlijks ongeveer dezelfde aantallen voor vluchtelingen beschikbaar ko men. Volgens wethouder Ver duin gaat het om woningen, die toch al niet bestemd waren voor woningzoekende Leusde naren. Al jaren verplicht het Rijk gemeentes 10 procent van de nieuwbouw te reserveren voor zogenaamde rijks voorkeur- kandidaten Dat zijn bijvoor beeld ambtenaren en militai ren, die enige tijd voor hun werk in het buitenland hebben gewoond en weer terugkomen naar Nederland. De regeling zou begin dit jaar worden afgeschaft. De Tweede Kamer besliste echter in een motie, dat de huizen be schikbaar moesten komen voor de opvang van vluchtelingen. Jan Konijnenbelt (CDA) vond dat de regeling loyaal uitge voerd moet worden Volgens Knoppien komt het echter va ker voor dat moties van de tweede Kamer niet worden uit gevoerd. „Als de kamer vraagt in de sloot te spingen, doet u dat dan ook, omdat u loyaal moet zijn", vroeg hij aan de CDA-er LEUSDEN - WD-raadslid Knoppien vroeg vorige week wethouder Verduin in de com missie Sociale Zaken haast te maken met de afhandeling van de mogelijke fraude-zaken, die bij een controle van de SOFI- nummers zijn ontdekt. Sinds (advertentie) REPROSERVICE/ OFFSET? ZWART/WIT KOPIEEN (T/M A°- FORMAAT) KLEURKOPIEËN LICHTDRUKKEN OFFSET TOTAAL AFWERKING HAAL-EN BRENGSERVICE BEL: 03420-20050 BEDRIJFS SERVICES BARNEVELD B V HARSELAARSEWEG 9, 3771 MA BARNEVELD. de sociale verzekeringsnum mers en de fiscale nummers aan elkaar gekoppeld zijn, is het mogelijk te controleren of iemand met een uitkering ook een inkomen heeft. Er zijn in Leusden 315 mensen met een uitkering. Daarvan zijn er in het kader van het SOFI-onderzoek inmiddels 40 gecontroleerd. Het blijkt dat in 17 gevallen de belastinggege vens afwijken van de dossiers van de Sociale Dienst. Volgens wethouder Verduin gaat het in de meeste gevallen om wat zij als 'kleine fraude' omschrijft. Dat wekte bij Jan Schouten (GPV/SGP) de indruk dat de wethouder die gevallen minder erg zou vinden. Hij vergeleek de Leusdense situatie met die van Gronin gen, waar na een SOFI-onder zoek bleek dat er op grote schaal gefraudeerd werd Ver duin reageerde gebeten op die opmerking. Volgens haar had Schouten uit haar uitspraak niet kunnen opmaken, dat zij de Leusdense fraude-gevallen met erg vindt De commissie kan er volgens haar op rekenen, dat er begin februari begonnen wordt met de afhandeling van de fraude zaken Het verdere onderzoek zal in het eerste halfjaar van 1993 worden afgerond Mensen bij wie afwijkingen zijn gecon stateerd, krijgen eerst de kans uit te leggen hoe de verschillen zijn ontstaan. LEUSDEN - Opnieuw zijn muren in de Hamershof beklad door graffity-vandalen. Op verschillende plaatsen, waar onder de Spinnerij, zijn de af gelopen weken wanden be spoten met zwarte verf. 'erg: it sy troq 1. Het Mi1 ?id lies i bt zit i ?en wad de: niet: oritf r gei m ze ken 'IS SI latic erbi: sen- ld. I te b al ro ien teffi nkei Het zal u niet zijn ont gaan dat de depressies deze winter voor heel veel onrust zorgen in het zeege bied tussen IJsland en Schotland. In het verleden keken de meteorologen met argusogen naar een depressie, die aandurfde om de druk in de kern tot beneden de 960 millibar te laten tuimelen. De afgelo pen weken diepten de lage drukgebieden op het noor delijk deel van de Atlanti sche Oceaan echter naar hartelust uit en ze deins den voor een luchtdruk- waarde beneden de 920 millibar niet eens terug i Het record van 16 decem ber 1986 werd zelfs met 915 millibar geevenaard. Er zijn mensen die zich J ernstig zorgen maken over e dit alsmaar doorzettende aê° geweld in de atmosfeer en y uiten de vrees dat dit de eerste signalen zijn van het broeikaseffect Immers een iaÉ» steeds warmer wordende me,^ atmosfeer geeft de depres- wu sies brandstof, die omgezet lt 0 kan worden in een enorme te s'hoeveelheid energie. Zon- een;dagmiddag raasde er op- v nieuw een orkaan langs de iverfshetland-eilanden en liet in Ade windmeters in het hoge noorden van Schotland tot \nco 200 a 240 km uitschieten en dat is uitzonderlijk op onze breedten De Engelse weerkundigen zijn van mening dat het sterke uit diepingsproces inderdaad met abnormale opwar ming te maken heeft, het KNMI in de Bilt is wat minder pessimistisch. Ons landelijk instituut wijst berichten als zouden de stormen in ons land de laatste jaren toenemen, van de hand. Uit een Duits onderzoek blijkt echter wel dat het aantal zeer diepe depressies vanaf 1987 m de wintermaanden sterk is toegenomen. Ook de laatste drie depressies, die in Nederland zware stormen veroorzaakten, (16 oktober 1987,25 janua ri 1990 en 26 februari 1990) bereikten in de kernen een lagere druk dan eerder in deze eeuw was voorgeko men. Ondanks die lagere luchtdruk zijn de wind snelheden tijdens de zware stormen, die in de loop van deze eeuw in ons land voorkwamen niet ver groot, ook niet de laatste jaren. Kortom, er is bij ons (nog) geen reden tot pa niek. Het actuele weer laat een voortzetting zien van het anti-winterse patroon De luchtdruk blijft steeds hoog boven het zuiden van Europa en daaromheen wordt voortdurend zachte lucht aangevoerd. Maan dag raakten we de extreme warmte van het afgelopen weekeinde kwijt, maar een zonnetje gaf het weerbeeld een zeer vriendelijk ka rakter De temperatuur lag vooral op zaterdag ex treem hoog voor de tijd van het jaar. Het werd in onze regio 13 a 14 graden en dat is maar liefst 10 graden bo ven normaal Vorige week woensdagavond steeg het kwik in de Bilt zelfs tot 15.1 graden en dat bete kende een nieuw eeuwre cord voor januari. Vanaf morgen zijn de depressies weer een stuk actiever en dat geeft zicht op een toe nemende kans op wind en regen Daarbij wordt op nieuw een vers portie zachte lucht in onze rich ting getransporteerd, waardoor de temperatuur eerder een stijgende dan dalende tendens te zien zal geven. In het weekeinde voorzien de modellen van Offenbach een wat meer west tot noordwestelijke stroming, zodat het dan iets kouder zou kunnen worden. Zekerheid hier over was er dinsdag nog niet. (advertentie) ONDERHOUD GEBOUWEN? BEL: 03420-20050 BEDRIJFS SERVICES BARNEVELD B V HARSELAARSEWEG 9, 3771 MA BARNEVELD. In elke tuin zien we wel; merels, wie kent ze niet. Altijd in het deftige zwarte pak. Ook zijn vrouw, in een wat bruinachtig kleed, ge draagt zich deftig. Heeft hij een mooie oranje sna vel, dan weten we dat het een wat oudere heer is; de snavel van jonge mannen is geel. Maar o wee als er een andere merel op het toneel verschijnt. Dan vergeet hij zijn deftigheid en begint te ruziën. Ze verdragen ande re vogelsoortren met een hooghartig negeren, maar soortgenoten dulden ze niet in hun nabijheid. De oudere mannen verjagen de jongeren, die op hun beurt de vrouwen verja gen. Vroeger was de merel een schuwe bosvogel, nu trekken ze steeds meer naar de bewoonde wereld en zijn ze bijna even alge meen als de huismus. Wat minder algemeen bij de huizen is de zanglijster, naaste familie van de me rel. Als wintergasten zien we nog een paar neven: de kramsvogel en de koper wiek. Die zijn echter meestal in groepen bij el kaar, ze houden van gezel ligheid. Ze broeden niet, of nage noeg niet, in ons land maar willen, als de vorst niet te streng is, hier wel over winteren. Graag komen ze op de resterende bessen van de vuurdoorn en lij sterbes af. Als die in onze tuin staan, willen ze ook wel iets van het voer, wat wij voor de merels bedoeld hadden, meepikken. De kramsvogels, zowel als de koperwieken, lijken wel wat op lijsters, voorname lijk door hun gevlekte borst. Ze komen uit de uit gestrekte en dun bevolkte bossen van Noord-Europa, Noorwegen, Zweden en Finland. Ze hebben daar nooit geleerd om bang voor men sen te zijn en waarschijn lijk zijn ze daarom zo op merkelijk tam. De krams vogels zijn goed te onder scheiden van de gewone lijster door de opvallend grijze stuit. De koperwiek onderscheidt zich van de lijster door de witte oog- streep en de geelwitte oor streek. Maar het meest markante verschil is wel de (rood)koperkleurige flan ken. Bij een zittende vogel K-oecawidKct-t nog net onder de vleugel te zien, maar bij het opvlie gen zeer opvallend. Nu zult u willen weten wat het beste voer is voor deze hele lijsterfamilie. Op de eerste plaats fruit, in hoofdzaak appels en peren, liefst rot. Snijdt ze wel door, want de harde schillen kunnen ze moeilijk baas. Ook afval van fruit, als klokhuizen en schillen, maar wel heel fijn gesneden. Brood eten ze ook wel, maar liever de kaas en dan als toetje geweekte kren ten en rozijnen; onge- weekte kunnen problemen geven als ze in de krop gaan zwellen. Nog een laatste tip: Geef nooit grote brokken maar maak alles wat u voert eerst han delbaar voor vogelsnavels. VERBOUWINGEN BOUWKUNDIGE BEVEILIGING ZONWERING BINNEN EN BUITEN SPOEDREPARATIES GEBOUWINSPECTIE (ONDERHOUDSTAXATIE)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7