.Leusder Krant. 'ledereen heeft talent maar niet iedereen maakt er gebruik van' Stof tot nadenken Roos van der Doe, tennislerares Gelezen in... Op gelijke voet Agenda De Groene Keuken I Nel van Berg; bekende en actieve Leusdenaar: KPO "Veelkleurigheid" NBP afdeling Leusden 10 Jaar CDA-vrouwenberaaePrs IV Woensdag 27 januari 1993 Pagina f M I LEUSDEN - Nel van de Berg. sinds 1981 woonachtig in Leusden. is een bekende Leus denaar. „Met mijn rode rol stoel val ik nogal op. Mensen groeten mij en dan weet ik echt niet altijd wie het is. Dat is wel eens vervelend. Door mijn han dicap wordt ik herkend, men sen onthouden mij daardoor." Zou dat niet komen door alle activiteiten waaraan je deel neemtVoorzitter zijn van vier verschillende organisaties brengt toch ook met zich mee dat veel mensen je kennen. ..Ja wel, maar die rolstoel blijft de mensen toch duidelijk bij Het leven van Nel is onlosma kelijk verbonden met haar handicap maar. stelt ze. „Ik laat me er echter niet door lei den. Er zijn genoeg dingen die de moeite waard zijn Ik kom uit een gezin waarin vier per sonen een handicap hebben, ik ben dus gewend om mee aan te pakken, er was gewoon geen tijd voor betuttelen. In de praktijk ontdek je dat je toch wordt gezien als een mens van tweede keus. Bij vriendjes of bij sollicitaties, om maar wat te noemen. „Ik heb gewerkt bij het dien stencentrum als medewerker publiciteit werelddiaconaat in Leusden Op een gegeven mo ment ging dat niet meer. dat is wel even moeilijk. Je komt dan in de WAO terecht, ik behoor dus tot die grote groep lamzak ken die misbruik maken van de voorzieningen, aldus de pu blieke opinie. Het doet me wel pijn dat er zo over ons wordt gedacht. Nou is mijn handicap duidelijk zichtbaar en dat ver goelijkt bij de massa kennelijk veel maar het is toch verschrik kelijk dat er zo met ons gesold wordt. Ook in financieel op zicht is de toekomst zeer onze ker." nderneem je daar zelf actie te- gen „Nee, landelijk gebeurt dat wel en dat wacht ik maar af. Wel ben ik actief in de duwgroep Een groep die zich inzet voor het welzijn van de gehandi capte medemens. Dat woordje duw staat trouwens figuurlijk voor in de goede richting du wen en letterlijk voor het du wen van een rolstoel." Naast het voorzitterschap van de duwgroep ben je ook voor zitter van 'Leusden Wereld wijd', van het ZWO (Zending Wereld diaconaal Ontwikke lingssamenwerking) en van de interkerkelijke vrouwencon tactgroep. Van de Berg.,. Het is mijn eigen keuze. Door mijn handicap is er veel wat ik niet kan maar er blijft genoeg over wat ik wel kan Daar wil ik tijd voor vrij maken. Ik kan niet zeggen dat het een leuke hobby is. het zijn serieuze zaken want het gaat om het recht en onrecht van mensen Mijn betrokkenheid komt deels vanuit mijn opvoe ding omkijken naar elkaar Door mijn handicap is de duw groep iets wat direct met me zelf te maken heeft, maar ik vind het niet eerlijk om je al leen in te zetten voor je eigen belang. Dus andere zaken moet ik me ook eigen maken. Ik moet me er wel in kunnen vinden. Voor een sportclub zou ik me niet echt in kunnen zetten." „Alle functies zijn haalbaar voor mij. ik zoek wel iemand om mijn handen en voeten te zijn Het is vaak verrassend te zien hoe inventief je wordt in het vinden van oplossingen voor mijn beperkingen. Zo heb ik een vriend bereid gevonden om voor mij het typewerk te verzorgen Alleen als mensen zich niet aan een afspraak hou den kom ik in de knoei. Even het zelf doen of op een fiets stappen en het wegbrengen zit er voor mij niet in. Ik kan nu eenmaal niet improviseren en op die momenten voel je het meest hoe het is om gehandi capt te zijn." „In mijn leven ben ik heel afhankelijk van anderen Elke dag maak ik gebruik van de hulptroepen die mij verzorgen. In en uit bed of mensen die mij willen rijden en nog heel veel meer. Als iemand zich dan niet aan een afspraak houdt, ben ik echt boos, één keer hebben ze mij vergeten naar bed te bren gen. Dan zit je daar dus De dokterscentrale bellen, maar het is dan wel middernacht Nel van de Berg. „Voeg geen jaren toe aan het leven, maar leven aan je jaren (foto Hans Verhorst) voor er iemand komt. Het is dan echt moeilijk te aanvaar den dat je zo weinig kan „Maar. zoals gezegd, er blijft gelukkig genoeg te doen Ik vraag me daarom wel eens af waar al die andere mensen toch zijn. Dagelijks werk ik met vrijwilligers, maar het zijn al tijd dezelfde mensen Binnen de groepen gaat het heel leuk hoor, maar we zouden zo graag anderen erbij willen hebben Iedereen heeft talenten maar niet iedereen maakt er gebruik van. Dat vind ik wel jammer „Ik heb vóór dit gesprek een gedicht opgezocht, ik zou het fijn vinden als je dat zou ge bruiken Zij citeert: Wanneer wij allemaal samen rond het meer gaan staan en onze steentjes blijven gooien zal de golf nooit ophouden. „Dat spreekt voor zich, lijkt me", zegt Nel. Wat doe je naast vergaderen, overleggen en nota's formule ren? Nel-,, Een eindje rijden en dan langs het water wat zitten mij meren of boodschappen doen. De tas op schoot en zodra die vol is, is het afgelopen Meer kan ik niet mee krijgen. Door dat ik vrij laag zit heb ik zo doende oogcontact met kinde ren Laatst was er nog zon ventje, die legde zijn handje op mijn been en vroeg of ze echt waren." Reageer je daar op? Nel.,, Ja, altijd Het is zoiets puurs. Voor de ouders is het vaak moeilijker, die weten nooit hoe ze moeten reageren. Ik vind het schitterend. Soms denk ik wel eens om er een boek van te maken. Van kinds af aan ben ik de gehandicapt, voor mij is het zo, het hoort bij me. Het is geen jurk die ik s'avonds uit kan trekken Na tuurlijk heb ik vragen over de zin van het bestaan Ik denk dat het leven waardevol is, ook al pakken de dingen wel eens anders uit. Mijn visie is dat je de dingen die je wilt gaan doen nu moet doen. Of, om het mooi te zeggen: „Voeg geen jaren toe aan het leven, maar leven aan je jaren." Annelies Heuvelink De Blues- en rockgroep Brand New Cadillac, het Ge meentehuis Leusden, de fakkels van Amnesty International, de ca kes van de Leusdense winkels en een bus, waar goede gevers geld in stoppen voor voorma lig Joegoslavië/Somalië... een prachtige combinatie. Zo doen voor hetzelfde doel scholen in Leusden spontaan mee met acties of kinderen be denken zelf wat om geld in te zamelen b.v. zelfgemaakte kaarten door kinderen van de Montessorischool *t Ronde en zelfgemaakte oorbellen te koop op de Biezenkamp. Een schitterend gebaar van kinde ren voor mensen ver buiten Leusden in situaties van leven en dood. Kinderen kunnen (evenals volwassenen) veel last hebben van de constante stroom van negatieve informatie o.a. via de TV. Juist voor hen is het no dig. dat wij volwassenen wer ken aan een samenleving, waar respect is voor mens. dier en dus voor de natuur, waarvan mens en dier deel uitmaken. Geld en macht zijn middelen, die gebruikt kunnen worden voor samenwerking. Dit is een keuze: een betere investering in de toekomst dan oorlog. Oorlog is geen natuurramp Het geweld in voorrhalig Joe goslavië wordt in stand gehou den door wapens geleverd door de hele wereld en ge maakt in het voormalig Joego slavië zelf Onder het motto, dat elk land zich moet kunnen verdedigen, worden wapens geleverd. Op een bepaald moment ech ter worden wapens gebruikt voor agressie i p v. defensie. Ook hoeven er geen mensen van de honger te sterven. Per jaar wordt 1000 miljard dollar uitgegeven aan de wapenindu strie. Een fractie hiervan is nodig om de honger te bestrij den Duidelijk is dan. welke keuze machthebbers maken De vredesbeweging maakt zich sterk voor ontwapening. Zij staat daarin niet alleen, maar weet zich gesteund door Internationale Verdragen on dertekend door het grootste deel van alle landen van de wereld. Ook Vrouwen voor Vrede Leusden laat niet na de ver antwoordelijke regeringen hierop te wijzen. De acties te gen de kemproeven, die ge bruikt worden om kernwa pens te vernieuwen, zijn on derdeel van de acties van Vrouwen voor Vrede Leusden 60 mensen in Leusden doen mee aan schrij facties tegen de kernproeven. Wilt u ook mee doen. neem dan contact op met Betty Dirks, contactvrouw van Vrouwen voor Vrede Leusden. tel. 946494 Verkrachting oorlogs misdaad Over de verkrachte vrou wen in voormalig Joego slavië zal eind februari- /begin maart een avond georganiseerd worden voor Vrouwen voor Vrede in samenwerking met het V rouwenontmoetings- centrum. Let op de komende aan kondigingen' Meer dan acht van de tien Ne derlanders willen een bijdrage leveren aan een schoner leef milieu. Dat blijkt uit een on derzoek van de Consumenten bond. De Groene Keuken is een mo biele demonstratiewagen, die laat zien hoe het ook in uw keuken allemaal een stuk ge makkelijker, milieuvriende lijker én goedkoper kan. Het Comité Milieuzorg Leus den probeert de Groene Keu ken op een zaterdag in fe bruari in Leusden te laten ko men. Middels de plaatselijke dag- en weekbladen berichten wij U nader, wanneer de Groene Keuken ook daadwer kelijk komt. 20 februari 10-16.00 uur. Voor info: Het C.M.L., Mevr. Delen, 950956 Op 8 maart Wereldvrou wendag zal wereldwinkel Leusden 'zuivere' huis- houdtextiel te koop aan bieden en zal Textiel- werkplaats ADIRE uit Zevenaar een modeshow verzorgen van eigentijdse kleding gemaakt van handgeweven stoffen uit derde-wereldlanden. In het Vooronder, verdere bijzonderheden in de vol gende HAARLIJN. Eerlijke handel Onderzoek heeft uitge wezen dat een blouse die door een groot waren huisvoor/ 60,-verkocht wordt voor zo'n 1,50 gemaakt is, door een tus senhandelaar voor 6,- aan de exporteur ver kocht is en voor 16,- door het grootwarenhuis is ingekocht. Eerlijke handel is de handel waarbij niet de winst op het produkt maar de be taling van een eerlijke prijs en de arbeidsom standigheden van de producent centraal staan. Wereldwinkels zijn in de jaren '60 begonnen met de verkoop van 'zuivere' koffie, nu bekend onder het Max Havelaar keur merk Inmiddels maakt deze koffie 3% van de Nederlandse koffie- markt uit. Met textiel willen Wereldwinkels hetzelfde bereiken. De handel in textiel is wereldwijd. Ontwikke lingslanden spelen daarin een belangrijke rol. De grondstof (voor namelijk katoen) wordt daar verbouwd. De ver werking - het verven, weven en naaien - ge beurt er al eeuwenlang. Dit gebeurde vaak thuis met de hand of met een voudige machines. Tot dat machinale textiel- produktie de hand-weef- en kleinschalige textiel industrie wegdrukten. De kleine textielprodu- centen uit ontwikke lingslanden hebben sindsdien weinig kans meer op hun eigen markt laat staan op de Europese afzetmarkt. De handel van textiel verloopt via een keten van (tussen)handelaren en naaiateliers. Grote warenhuizen en kleding- boetieks geven agent schappen produktieop- drachten. Deze plaatsen orders bij één of meer fa brikanten die op hun beurt gedeeltes van het werk aan kleinere naai ateliers en thuiswerkers uitbesteden. Hierbij wordt vooral naar de lo nen gekeken: hoe lager hoe beter. Factoren als arbeidsomstandighe den, kinderarbeid, over werk of onzekerheid in opdrachten zijn daarbij van ondergeschikt be lang. Het gevolg zijn il legale naai-ateliers en een omvangrijk thuis netwerk van naaisters in zowel het Zuiden als het Noorden. Multivezelakkoord Het duurdere huishoud- textiel en de modegevoe- lige kleding worden ge maakt in Duitsland, Ne derland, Portugal en Turkije. Het goedkopere huishoudtextiel en de massaproduktie kleding komt voornamelijk uit India, Pakistan, China, Tunesië en Brazilië. De export van deze kleding naar het Westen wordt beperkt door het Multi vezelakkoord. Met dit akkoord bepalen de geïndustrialiseerde landen de hoeveelheid textiel die ingevoerd mag worden en tegen welk tarief. Derde-We reldlanden worden zo in hun industriële ontwik keling belemmerd. De Wereldwinkels plei ten voor snelle ontman teling van het akkoord, liefst binnen enige jaren en niet over tien jaar, zoals de Europese Ge meenschap wil. Roos van der Doe is gek van sport'. Haar werk is haar hobby. Ze geeft al vanaf 1978 tennisles aan volwasse nen en kinde ren. Kinderen leren sporten is volgens haar het leukste wat er is. Toen haar oudste dochter voor het eerst ten nisles kreeg was dat voor Roos de aan leiding om een speciale oplei ding tot ten nislerares te gaan volgen. Ze stond op de baan toen haar kinderen op groeiden en dat blijft ze doen zo lang ze kan. OP GELIJKE VOET De laatste jaren zijn steeds meer vrouwen aan het werk gegaan. Op dit moment werkt zo'n 6 op de 10 vrouwen. Er is echter een opvallend verschil tussen lager en hoger opge leide vrouwen. Lager opge leide vrouwen gaan na hun schooltijd zo goed als allemaal werken, maar na een paar jaar verdwijnen ze weer van de ar beidsmarkt. Dit zie je bij hoger opgeleide vrouwen minder. Kortom: lager opgeleide vrou wen krijg je snel binnen maar ze gaan ook sneller weg. Waar kan dit aan liggen? Een belangrijke verklaring is het soort werk dat zij verrich ten Werk betekent voor men sen méér dan alleen maar brood op de plank. Plezierig werk met wat uitdaging zal veel vrouwen ertoe brengen te blijven werken. En aan dat plezier in het werk schort er nog al eens aan bij lager opgeleide vrouwen. Maar tochwie stopt zal later trachten terug te keren... en dat is honderd keer zo moei lijk als "blijven". Er zijn na tuurlijk diverse redenen waarom gestopt wordt: het ontbreken van de mogelijk heid in deeltijd te werken en het ontbreken van een goede kinderopvang is er een van. Ook de arbeidsomstandighe den zijn een belangrijk punt. Deze punten gelden ook voor hoger opgeleide vrouwen. Door het ministerie van SZW (Sociale Zaken en Werkgele genheid) is een methode ont wikkeld om de functie-inhoud te beoordelen. Een aantal pun ten uit deze methode WEB A Welzijn bij de Arbeid) noem ik hieronder: - Zit er genoeg afwisseling in het werk? - Is er naast uitvoerend werk, ook voorbereidend en onder steunend werk - Wie neemt de beslissingen en bepaalt het werktempo? - Is er voldoende informatie om het werk behoorlijk zelf standig te kunnen doen? Juist bij lager opgeleide vrou wen worden deze vragen nogal eens met "neen" beant woord. De schrijfster van dit artikelui "Op Gelijke Voet" geeft dan ook als suggestie eens met behulp van deze vra gen serieus te bekijken hoe de werkomstandigheden kunnen worden verbeterd, zodat meer vrouwen (en mannen) met ple zier aan het werk kunnen blij ven. De KPO Leusden be gon het nieuwe jaar voor de le den, met een viering in de St Jo zefkerk. Een zelfgemaakt kleed, met in veel kleuren gevlochten stro ken, symboliseerde de veel kleurigheid van de KPO De leeftijdsopbouw en veel ver schillende beroepen. Zij verte genwoordigen ook alle wind streken. Niet alle leden zijn katholiek, we hebben enkele leden van een ander geloof Door de KPO hebben veel vrouwen de stimulans gekre gen zich te ontwikkelen, net dat zetje te krijgen, wat meer eigen kleur te gebruiken. De veelkleurigheid kom'c ook tegen in kerkelijke h meenschapsopbouw. Doorl ehema zijn we gevraagd n te werken aan de oecume sche viering op zondag 17 j; in de St Jozefkerk De bedsweek voor de Eenhi van de Christenen. j Met Pastor H Bloem en D:k Bel zen was het een zinvc viering met veel samenzari; Op de jaarvergadering v den 2 nieuwe bestuurslefra gekozen. Cobi v. Doorn Greet v.d. Breemer volgi.i Marie Voskuilen en Gree Valkengoed op, die 7 res/v, jaar bestuurswerk bij de K gedaan hebben. Met een, door eigen leden maakt schilderstuk, werd: hen afscheid genomen. A. Vermeulen seer K De Bond, is voor alle vrouwen van alle ge zindten en leeftijden die wel eens met andere vrouwen van gedachten wisse len over: de plaats van de vrouw in de samenleving de (te) vele zorgtaken van vrouwen de opvoeding van kinderen gezond leven je macht als consument het leefmilieu in en buiten je eigen omgeving Ook als je contact en gezellig heid zoekt kun je meedoen met: Engelse conversatie en 1 kringen toneel en cabaret museumbezoek en fietst ten handwerkcursussen, t; tionele technieken in deme vormgeving. Kortom je wilt je eigen rr. lijkheden ontdekken en groten! Als je belangstelling kom dan gerust één of t avonden kijken. Onze avonden zijn altiji derde dinsdag van de m; in 't Vooronder (Geme* huis) om 20.00 uur. Voor meer informatie i een telefoontje naar secretaresse mevr. E. Ricrj^ 946680. W\ SI Het is ruim I j\ tien jaar ge- leden dat het CDA- Vrouwenbe- raad in Leusden werd opge richt. De initiatiefneemster was Evelien Blom. Zij verza melde enthousiaste vrouwen om zich heen en men ging aan de slag. De CDA-afdeling Leusden/Achterveld stond po sitief tegenover deze ontwik keling. Het Vrouwenberaad kreeg financiële ondersteu ning en de algemene ledenver gadering was niet langer een mannen-aangelegenheid Maar de vrouwen gingen ook zelfstandig aan de slag. Eén keer per maand vergaderden ze onder leiding van Wil van de Kar. Evelien, als raadslid, nam de opmerkingen van het Vrouwenberaad mee naar de fractievergaderingen tal •op Wiesje Hoekstra en Annelen lewijn organiseerden cuijpj sen voor vrouwen. Het a„j aanmeldingen was groot leerd werd wat een beg1^I en wat een programma - was. En de verschillen - doe datum: onderwerp: plaats: contact. datum: onderwerp: plaats: contact datum: onderwerp plaats: contact datum: onderwerp: plaats: contact datum: onderwerp plaats: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact: datum: onderwerp: plaats: contact die twee. Een zitting v:;r, gemeenteraad werd speeld. Samen met anderjT^ litieke vrouwenorgani: fje werd het Dorpsbreed Y} wenoverleg gevormd. r v In veel besturen van schappelijke organisaties' ben vrouwen zitting. En nen onze afdeling vindt jj 1 alle commissies of best5*e vrouwen. Alleen in de raó'1 maar één vrouw Zo blijan werk voor het CDA-Vrour beraad: vrouwen oplfk n voor het raadswerk. v 8 In tien jaar tijd is er veei anderd en we gaan ge^ s rustig door !"ié Elize Andriessen-voorzit1 de int et in c me< 28 januari 1993, 13.30 uur CDA Vrouwenberaad, jaarvergadering De Kom, Leusden Evelien Blom, 945488 2 februari 1993, 20.30 uur Bijeenkomst Rooie Vrouwen Vooronder, Leusden Mena Perdock, 946790 3 februari 1993, 8 45 uur EHBO in en om het huis Vooronder, Leusden Rita van de Biggelaar, 947615 8 februari 1993,19.45 uur NCVB Leusden. jaarvergadering Dienstencentrum, Leusden 945372 9 februari 1993, 20.00 uur Geschiedenis van Leusden door dhr. Bos NCVB Leusden Zuid. 03498-4822 9 februari 1993, 20.00 uur klederdrachten De Kom, Leusden KPO Leusden, 944531 15 februari 1993, 19.45 uur poëzie Marcuskerk, Leusden Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep, 17 februari 1993, 8.45 uur EHBO in en om het huis Vooronder. Leusden Rita van de Biggelaar, 947615 8 maart 1993, 18.30 uur Internationale Vrouwendag Vooronder, Leusden Tineke Klerk, 947337 9 maart 1993, 20 00 uur Diageluidspresentatie over de natuur De Kom, Leusden KPO Leusden. 944531 SDI dag :dst end i SI vas umr 0. Ii Roi stai eho egv heb i I van an e moe e k; •hte >egii 'oor Ech u.'naa: spel ond de n en 1. eusd ;teed nati aan Ie pl kan Uit helfl et R ïgen was

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8