leusder Krant. „Ik voel me weer mens" Steile priisafdalinaeni de schijnwerper L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen Niets is te mal in iet 22e carnaval.' 3ud Papier "Actie DWS Jeugddienst lini-Loupe 'k 4jidzij 52oppen 3t roken Insen in Nood Asielzoekers deden examen metaalbewerking Insluiping Ski Service Center Wintersportkleding Verhuur Inbreker aangehouden Aanrijding op de Landweg 'Wij willen een beetje de oude dorpsgeest terug' Nieuws uit de verenigingen Leerling en meester Helicopters Stille epidemie Vakantie God van mijn jeugd Kinderjury Vrije kwasten Woensdag 3 februari 1993 Pagina 5 etT" ld. ïnt Achterveld - Ook dit jaar n vordt er weer een carnavals optocht in Puupenkoppenland bi;ehouden. De optochtcommis- ie hoopt op meer deelnemers lan ooit. De optocht mag zich n erheugen dat de publieke be- angstelling Samen met de •laatselijke politie wordt een -•lan de campagne opgesteld J^m de wegen af te zetten en de iel mleidingsroute aan te geven. Carnavalsvierders die met wa- ens, of groepen mee willen ;Scoen aan deze optocht dienen n ich dan zo spoedig op te geven l'.ij Frans Stapelbroek. 03495- n .CHTERVELD - Door Wils kracht. Sterk heeft zaterdag 6 l^brüari 1993 twee oud-papier Dntainers staan op het Groot \ir chteveldplein aan de Hessen- eg. Mensen kunnen hun oud n capier in deze containers ach- ^•r laten. Inwoners van Stou- •nburg kunnen het oud-pa- unrier ook brengen bij Wim ^outers senior aan de Hessen- eg 95 te Stoutenburg. aki jn 'e ^GUSDEN - In de Dorpskerk etal Leusden-Zuid wordt op ndagavond 14 februari een nteJgddienst gehouden onder )orjjffl thema ,,'t is een vreemde 00rker". Over dit thema, waar- j wordt nagedacht over 'bui- i de boot vallen', zal worden '°°rsproken door mevrouw Wa- Iranterwijl het koor 'Rejoice' Spakenburg voor muzikale Dreng zal zorgen. Informatie: irk Vis: 033-945542 of Ka- 'e ™jn van Dalen: 033-940184. imii 1USDEN - Op zaterdag 6 'iruari is er weer de maande- cse clubmiddag van de Mini iupe. De bijeenkomst wordt louden in jongerencentrum e Til" en begint om 13.30 jT. De zaal is om 13.00 uur en. Er is een bingo en een •loting. Er wordt uit het >tzegel ABC-boekje ge- rkt. Ook zullen er weer illen te koop zijn op postze- [ebied tegen 10 procent Ook de zogenaamde •beltjesboeken zijn aanwe- bijeenkomst eindigt 16.00 uur. Voor inlichtin- of aanmeldingen: M. Jim- tel. 033-945392. ,-USDEN - De stichting De dzij organiseert voor de se- j -j ren van Leusden-Zuid de gende aktiviteiten in de 22 and februari. e aktiviteiten vinden 26 Jts in het gebouw de Woe- Hoek te Leusden-Zuid 30 vang 13 30 uur. derdag 4: inloop c.q. spel- 35.dag gindag 8: De hr. Hendriks oo'ekt over "Haptonomie in dagelijks leven" 48. 'SDEN - In het kader van ïtic landelijke aktie Samen •pen Met Roken wordt de GGD Eemland en de ïting Kruiswerk Noord- Utrecht in Amersfoort en Niaiden kursussen georgani- rwoldd voor mensen die gemoti- Krjn,d zijn om te stoppen met n. in periode van ongeveer 6 m wordt in 8 bijeenkom st ün groepsverband geleerd ma|serje kunt stoppen Daarbij It zowel de groep als de - nikte methode een be- rijke rol. informatie over de kur- ckomstrijgt u tijdens de gratis inkelijke introduktie- Vjikomsten in Amersfoort V bi- »usden op 17 februari aan 1 ngaarde 33, aanvang rncvcMuur QJ$ ""O DEN - Huize Ansfndus vanaf 1 maart met het ïelen van kleding voor en in Nood. De zusters n anderen op hun werk te nemen, omdat het zo noig is. LEUSDEN - Het was vrijdag een feestelijk middag in het Asielzoekers Centrum. Een groep asielzoekers had een mo dule metaalbewerking gevolgd en kreeg, omdat zij met goed gevolg het examen had afge legd. een diploma uitgereikt. Deze cursus metaalbewerking wordt financieel ondersteund door de gemeente Leusden en is uniek in Nederland. De hoogwaardigheidsbekleders waren massaal aanwezig om de diploma-uitreiking luister bij te zetten. Thea Wondergem van het asielzoekerscentrum zei dat zij hoopte dat dit pro ject veel navolging zal vinden. „Dan kan men ook in andere asielzoekerscentra zeggen: ,Ik voel me weer mens'." Zo'n feest doet het hart goed, vooral het hart van de hulpverleners. De diploma-uitreiking zou om drie uur precies beginnen, maar helaas twee van de kan didaten verdwaald. Eén was de weg kwijt in Amersfoort en kwam helemaal niet opdagen. De ander, Jonathan Thompson uit Liberia, dwaalde over het terrein van het centrum. Na een bevel in een walkie-talkie werd er een zoektocht op touw gezocht en kwam Thompson toch nog in de zaal terecht Thea Wondergem nam de eerste toespraak voor haar re kening Zij vertelde dat het idee voor de cursus ontstaan was. omdat veel asielzoekers de hele dag met hun ziel onder de arm lopen Zij mogen, omdat zij nog .geen officiële status hebben, niet werken. Zij zijn over het algemeen te oud om naar een normale school te gaan. Het was daarom een goed idee om voor deze groep een speciale cursus op te zetten. De oplei ding werd opgezet in samen werking met een school in Ec- kelrade in Zuid-Limburg, waar een soortgelijke oplei ding gegeven wordt Wondergem benadrukte dat het fijne van de cursus was dat de leerlingen er in het buiten land ook plezier van kunnen hebben Een aantal leerlingen loopt grote kans zonder pardon over de grens gezet te worden. Zij hebben nog geen status als vluchteling. En Nederland is veel scheutiger met diploma's dan met verblijfsvergunnin gen. Nederlands Wondergem vertelde ook dat de cursisten slecht Nederlands spraken Hun Engels was al veel beter. Dat was voor geen enkele spreker aanleiding om de feesttoespraak in het Engels te houden. De asielzoekers hebben er dus geen woord van begrepen Na Wondergem was het de beurt aan Korver van de Stichting Centrale Opvang Asielzoekers uit Rijswijk. Kor ver vertelde dat Lubbers en Kok niets van de opvang van asielzoekers begrepen. De hoge heren moesten maar eens in Leusden naar dit fantastische project komen kijken Dan zouden zij meer geld voor dit soort activiteiten beschikbaar stellen, want het grondvlak dwingt de politiek tot actie. Korver peperde zijn gehoor in dat hij het erg moeilijk heeft. Zijn stichting krijgt te weinig geld. Korver pleitte ervoor dat hij meer subsidie zou krijgen. Korver was blij dat ..de asiel zoekers ook een stuk vorming ondergingen zoals wij dat ge wend zijn bij onze mensen." Ondertussen vroegen de asielzoekers zich af waar het allemaal over ging. Maar Kor ver was zo attent zijn verhaal Corri Verduyn reikt het diploma metaalbewerking uit aan Mali uit Somalië, (foto: Hans Verhorst) te vertalen, zodat de asielzoe kers nu ook weten hoe moeilijk de heer Korver het heeft en dat Lubbers en Kok te weinig aan dacht aan zijn werk besteden zeer verheugd over het succes van de cursus Zij had met al leen diploma's, maar ook ca- deau's voor de geslaagden meegebracht. slaagde een persoonlijk woordje over Zij vertelde de aanwezigen iets over de le vensloop van de kandidaten. Het meerendeel van de ge slaagden kwam uit Somalië Dit was voor sommigen het eerste diploma dat zij in hun leven haalden Zij waren dus erg trots op hun prestatie, maar de cursisten werden niet in de gelegenheid gesteld te vertellen hoe trots zij \varen en wat zijzelf van de lessen von den. Na de diploma uitreiking werd er een video gestart waarin verteld werd hoe het project in Eckelrade werkte. In de zaal bleken veel onderwij zers uit Eckelrade te zitten De docenten uit Leusden waren op één na allemaal afwezig. Het was een boeiende video, waarop te zien was hoe asiel zoekers leren lassen, typen, Nederlands en voetballen Na deel van de video was dat hij niet ondertiteld was. zodat de asielzoekers het commentaar niet konden volgen Na de video sprak ik met Jo nathan Thompson uit Liberia, volgens Verduyn een grappen maker en de gangmaker van de groep. Deze cursus van negen weken was voor Thompson de eerste kennismaking met me taalbewerking. Het was hem niet buitengewoon goed be vallen In Liberia was hij computer programmeur en hij zou daar graag verder in gaan Het di ploma metaalbewerking legt hij onder zijn hoofdkussen, dan ligt hij wat hoger. Thomp son begreep niet waarom hij nu al Nederlands moest leren, als hij een goede kans loopt geen verblijfsvergunning te krijgen. Hij vond het ook wonder baarlijk dat hij hier opgeleid werd om in het buitenland aan de slag te aan Maar hij had er veel lol gehad tijdens de oplei ding en het was een prima af leiding geweest. Persoonlijk Na deze vlammende toe spraak deelde de Leusdense wethouder voor Sociale Zaken, Volkshuisvesting, Emancipa tie en Milieu Corri Verduyn de diploma's uit Verduyn was Verduyn had voor elke ge- LEUSDEN - Het parochiege bouw ,,De Kom" op de Ha- mersveldseweg werd op 26 ja nuari bezocht door een inslui per. De insluiper doorzocht de jassen van de bezoekers van het gebouw. Hij nam twee portefeuilles mee In de porte feuilles zat geld en waardepa pieren. Vrij parkeren Vrijdagavond koopavond GOLDENt TüAMÊ VAN DUINKERKEN REKREATIE BV OUDE LAGEWEG 135 3871 BV HOEVELAKEN TELEFOON 03495-35714 LEUSDEN - Zondagnacht werd een twintig-jarige inwo ner van Leusden in de buurt van de Ambachtsweg aange houden. De Leusdenaar was in het bezit van breekvoorwer- pen Toen de jongeman de po litie zag holde hij weg. De po- litie-agenten zetten de achter volging in, waarna de jonge man aangehouden werd. Later bleek dat bij verschillende be drijven in de buurt pogingen tot inbraak gedaan waren. LEUSDEN - Vrijdagmorgen vond op de Landweg een aarij- ding tussen een fietser en een automobilst plaats De auto mobilist. een achtenveertig-ja rige Leusdenaar, sloeg linksaf en schepte de fietser, een der tig-jarige Leusdenaar De fiet ser gleed over de motorkap te gen de voorruit van de auto. Daarna smakte hij tegen de weg. De fietser werd opgeno men in het ziekenhuis met een gebroken sleutelbeen en kneu zingen Getuigen worden ver zocht contact met de politie op te nemen. Stichting De Zuidzij actief in het 'Jaar van de ouderen' LEUS DEN- Zuidzij is een organisatie voor 55 plussers in Leusden-Zuid Deze organisatie is in september1990opgezet en draait'twee middagen in de week, maandag en donderdag. Plaats van handeling is de Woelige Hoek waa r belangstellen - den elkaar kunnen ont moeten, al dan niet met een thema als hoofdmenu. Want daar gaat het alle maal: om een ontmoe tingsplaats voor dorpsge noten afgewisseld met een activiteitenprogramma Dé van Meinmger is voorzitter van Zuidzij en tweeënveertig jaar. Dé: Dat is weljong vooreen ouderenorganisatie, ja, de mensen reageren soms wel wat verbaasd. Ik vind echter datje als voorzit ter moet kijken naar de mensen waar je voor werkt Wat willen die mensen, waar liggen hun interesses. Daarnaast hoop ikzelf ook oud te worden, dus het is een beetje mijn eigen toe komst De activiteiten ko men trouwens van de 55 plussers en dat zijn de mensen die het weten kunnen.w Naast van Meininger zijn er vijf bestuursleden die deel uitmaken van ZuidzijDe sollicitatie procedure voor het 'one ven 'bestuurslid loopt nog. Van Meiningergaat in op het doel van de or ganisatie: Leusden-Zuid is voor veel mensen een geïsoleerd dorp en het is voor sommigen moeilijk om in Leusden-Centrum te komen. De behoefte aan een eigen club was duidelijk aanwezig. Op initiatief van en kele dorpsgenoten, waar onder wijkverpleegkundi ge Kalkert is geprobeerd aan die behoefte te vol doen in de vorm van een ontmoetingscentrum Hierin zijn later diverse activiteiten gestart. Dit heeft geresulteerd in een vol programma met om de week een themamid dag. We zijn twee midda gen geopend en de op komst is op dit moment redelijk goed. Over het afgelopen half jaar is een gemiddelde gemeten van zeventien bezoekers Het is enigszins afhankelijk van het weer, bij regen komen er soms net ge noeg mensen vooreen kaartspel. Daar staan ze senveertigpersonen te genover bij hoogtijdagen. Ook het onderwerp van een themamiddag spreekt niet altijd iedereen aan, het moet je net liggen. „Ik moet zeggen dat de activiteitencommissie met verrassend veel ideëen komt. Om maar wat te noemen; een thema was gewijd aan telecommuni catie Of een middag waar iemand wat komt vertellen over het samen stellen van kranten Met bloemschikken en EHBO kun je dan zeker spreken van afwisseling De acti viteiten willen we voor iedereen aantrekkelijk maken, zowel voor man nen als voor vrouwen. In de commissie zitten drie vrouwen en een man dus zo krijgje over een on derwerp vanzelf verschil lende invalshoeken Ver der werken zestien vrij willigers mee die met name voor het beheer van de Woelige Hoek actief zijn. Voor onze organisatie zijn deze vrijwilligers van uitzonderlijk belang. Fi nancieel gezien gaat het ook redelijk goed. De ge meente subsidieert de huur van het gebouw via SOCCLEen daarnaast is er een klein percentage besch ikbaar gesteld. Klein dus Gelukkig zijn er een aantal vaste bij dragen bijvoorbeeld van Stichting De Boom 'en ontvangen we incidenteel giften Voor de drankjes. Een vol activiteitenprogramma bij Stichting De Zuidzij. (foto. Hans Verhorst) kofjie en thee rekenen we een klem bedrag Klein dus. 75 cent. Op het pro gramma staan regelmatig uitstapjes ,.In Maarsbergen is een school waar we tegen ge reduceerde tarieven kun nen eten en daar maken we natuurlijk gebruik van Spannende excursies zijn er ook. we zijn een tijdje geleden opgehaald dooreen bus van de basis Soesterberg vooreen rondleiding op het vlieg veld. Om te voorkomen dat iemand wat mist ad verteren we in drie plaat selijke kranten, ook als er geen activiteit gepland staat en er alleen een zo genaamde inloopmiddag is. Van Meinmger:Bij het 'Jaar van de ouderen hebben we nog niet zo bij stil gestaan In december 1992hoorde ik van dit speciale jaar maar toen zaten we nog volop in de Kerstvieringen. Het is een beetje afhankelijk van hoe de mensen het zullen oppakken, daar durf ik n iets over te zeggen Enerzijds plaatst het de 55plusser in een bepaal de hoek maar anderzijds kun je er gebruik van ma ken doorliet juist naar buiten te brengen. In het kader van dit themajaar gaat via ver schillende ouderenorgani satie 's en de WOL Wel zijn Ouderen Leusden) een project van start Kortgezegd houdt dit project in het participe ren van ouderen in hun eigen leefomgeving. Zuid zij is lid van de WOL en wij attenderen onze groep mensen op dit project aan de hand van folders. Wat wij zelf zullen onderne men voor dit speciale jaar moet nog besproken wor den, ik neem het in ieder geval in de eerstvolgende vergadering mee. „Er mag best ivatge beuren voor de ouderen, hier in Leusden-Zuid zijn totaal geen voorzienin gen We letten heel be- ivust op het imago van onze organisatie. Het moet toegankelijk zijn voor iedereen boven de 55 jaar. We praten hier echt met overeen groep oud jes maar over mensen die prima hun eigen boontjes kunnen doppen. Deze mensen zijn op hun ma nier actief en willen van uit dit punt samen iets ondernemen. Het sociale aspect moeten ive uiter aard niet verwaarlozen. Het is goed om te zien dat er naar elkaar wordt omgekeken zonder gelijk betuttelend over te ko men Een beetje de oude dorpsgeest terug. Annelies Heuvelink LEUSDEN - De beste leer ling van Johannes Brahms is weinig bekend bij het pu bliek. Gusta Jenner heeft mu ziek geschreven die zijn mees ter evenaart. Het Leusdens Vocaal Ensemble zingt zondag 7 februari voor liefhebbers van Brahms de prachtige mu ziek van Gustav Jenner. Zondag 7 februari, 12.15 uur in de Muziekschool, Eikenlaan, Leusden. Koffie vanaf 11.45 uur Entree 9,00, CJP/65 6,00, kinderen tot 12 jaar gratis. LEUSDEN - Het op de Vlieg basis Soesterberg gestatio neerde 298 Squadron gaat avondvliegen met helicopters van het type Alouette III tot 's avonds 22.00 uur op 11 en 25 februari 1993 (reservedagen 4 en 18 februari). LEUSDEN - Woensdag 10 fe bruari 14.30 uur, bijeenkomst in het verzorgingshuis 't Ha- mersveld aan de Aschatter- weg. Lezing over de "Stille epidemie". De voorlichting gaat uit van de Alzheimer Stichting. Niet-leden zijn welkom als be langstellenden. Vanaf kwart over twee is de koffie/thee klaar. Zo nodig kan voor vervoer van en naar uw huis worden gezorgd Inlichtingen: de heer J Hartman kunt u bellen, tel.nr 943549. LEUSDEN - Vakanties zijn belangrijk voor iedereen. Ook mensen met een handicap of chronisch zieken kunnen er dit jaar weer een paar dagen of een week tussenuit. Het Rode Kruis heeft tal van mo gelijkheden in een van de ei gen akkommodaties in Neder land. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis kan alle infor matie verschaffen over de va kantiemogelijkheden voor zieken en gehandicapten In Leusden kan men terecht bij de coördinatrice vakantiepro- jekten, mevrouw Trudy van Breda, Asschatterweg 63 (tel. 033-941757). STOUTENBURG - Van vrij dag 26 tot zondag 28 februari organiseert het Franciscaans jongerenwerk een weekend voor jongeren vanaf 23 jaar. Titel. 'De God van mijn jeugd' In dat weekend gaan de deelnemers de religieuze er varingen en godsbeelden on derzoeken uit eigen jeugdja ren. Dat doen ze onder andere door middel van een geleide meditatie die hen terugbrengt naar de kindertijd en naar de kinderervaringen met het reli gieuze. Belangstellenden voor deze bijeenkomst zijn wel kom. Deelnemersbijdrage: 75,-; inschrijfgeld 30.- op giro 3391816 ten name van Fransciscanen, Stoutenburg LEUSDEN - Ook dit jaar gaat de landelijke aktie Kin derjury weer van start. Het is de bedoeling ook een specifiek Leusdense uitslag samen te stellen. Extra dit jaar beginnen we een aparte kinderjury voor de leeftijdscategorie van 13-16 jaar. Vanaf half april lezen 12 juryleden vijf boeken die ze zelf hebben uitgezocht. Iedere week zijn er boekbesprekin gen in de bieb De uitslag zal feestelijk bekend gemaakt worden. De schildervereniging de Vrije kwasten houden hun jaar lijkse overzichtstentoon stelling. Deze wordt gehouden in de weekeinden van 6-7 en 13-14- 15 februari a.s. onder het ge meentehuis van Leusden in de expositieruimte. De openingstijden zijn zater dag 6 en 13 februari en zondag 7 en 14 februari van 13.00 tot 17.00 uur; vrijdag 12 februari van 19.00 uur tot 21.00 uur. Landschappen, portretten, naakt- en figuurstudies en stil levens in diverse technieken (o a. houtskool, aquarel, acryl en olieverf) zullen worden ge-

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5