leusder Krant. Van de ene ruzie naar de andere WVC wil wettelijke regeling caravans Het weer in Daling inwoners Schaakgenootschap Amersfoort bestaat honderd jaar Hond bijt jogger Inbraak Torenvalk ^öëns3a^^ëBaIS^W9T AMERSFOORT - Op 3 februari 1993 viert het Schaakgenoot schap Amersfoort (SGA) haar honderdjarig bestaan. Ter ge legenheid hiervan dook Ger hard te Winkel in de archieven. Uit dit historisch onderzoek is het boek 'Voor de punten of voor het plezier' ontstaan. De ondertitel van dit boek luidt: Geschiedenis van het Schaak genootschap Amersfoort. De titel van het boek beschrijft meteen al de tweedeling bin nen de schaakvereniging. Door middel van brieven, notulen en anecdotes laat Te Winkel het reilen en zeilen van de Amers- foortse schaakvereniging in honderd jaar zien. Gerhard te Winkel, redacteur van het poëzie-dagboek 'Het woord dat ik bedoel.. en mede-auteur van het boek 'Kom mee in het ritme', ge schreven door diens vader Jan te Winkel, heeft zich in zijn boek 'Voor de punten of voor het plezier', als historicus kun nen uitleven In korte tijd heeft hij zich een weg weten te banen door de archieven en notulen van het Schaakgenootschap Amersfoort (SGA). In april 1992 werd hem door Peter Son- der van het jubileumcomité ge vraagd of hij een boek wilde schrijven over het SGA. Toen hij ja zei wist hij niet hoe kort dag het was want de jubileumdatum was hem voor alsnog onbekend. Voordat hij begon met het onderzoek heeft hij eerst vergelijkbare boeken doorgewerkt om te zien wat hij er wel of niet leuk aan vond en merkte toen al snel dat de vraagstelling in de meeste ge vallen was 'Wat is er in de loop van de jaren gebeurd?' Zelf is hi] niet zozeer geïnteresseerd in het wat alswel in het 'waar om' „Ik wilde erachter komen wat de drijfveren van iemand zijn om bij een schaakclub te gaan. Ook leek het ons aardig om buitenstaanders te inter viewen. Hoe kijkt bijvoorbeeld de vrouw van een fanatieke schaker tegen dat alles aan Anke Gerritse die zelf vierde werd bij de Olympische Spelen voor het onderdeel zwemmen is getrouwd met een fanatieke schaker. Als hij thuiskomt legt hij de hele partij aan z'n vrouw uit terwijl ze zelf niet kan scha ken." Archief ,,Een en ander werd wel be moeilijkt doordat het archief LEUSDEN - Het ministerie van WVC zal er alles aan doen om ervoor te zorgen dat de sta-caravans in het Asielzoe kerscentrum aan alle wettelij ke eisen voldoet. Eerder bleek dat de gemeente geen moge lijkheid heeft een bouwver gunning aan het ministerie te verlenen voor de plaatsting van de caravans, waarin geen afzonderlijke keukens zijn aangebracht. Omwonenden van het Asielzoekerscentrum wisten om die reden met succes de verlening van de bouwver gunning bij de Raad van State aan te vechten. Volgens hen zou het ontbreken van een keuken inhumaan zijn ten opzichte van de asielzoe kers. De gemeente kon deze re denering niet ondersteunen en kondigde aan niet te zullen optreden tegen het centrum, maar de caravans te gedogen. Overigens vernietigde de Raad van State de bouwvergunning op strikt juridische gronden. De vernietiging van de bouwvergunning was voor een aantal omwonenden aanlei ding de kosten, die zij voor de procedure bi] de Raad hadden gemaakt, op de gemeente te verhalen. Deze zaak is op dit moment in behandeling bi] de rechter. Het ministerie van WVC schrijft in een brief aan de ge meente, dat zij het onbevredi gend vindt, dat er voor de car- vans geen vergunning verleend kan worden. Het ministerie heeft de zaak daarom voorge legd aan het ministerie van VROM, die gevraagd is te on derzoeken of er voor het Leus- dense asielzoekerscentrum vrijstelling verleend kan wor den. WVC benadrukt dat er volgens hem geen sprake is van een inhumane situatie in het centrum. „In meerdere asielzoekers centra wonen honderden men sen in deze caravans", schrijft het ministerie aan de gemeen te. „Van de zijde van asielzoe kers zijn nooit klachten ont vangen over het ontbreken van een afzonderlijke keuken of de oppervlakte van de woonka mer. Integendeel, betrokke nen, doorgaans gezinnen met kinderen, tonen zich tevreden over de huisvesting in sta-ca ravans, omdat zij hierdoor over een eigen privé-ruimte be schikken," staat in de brief aan de gemeente in de Tweede Wereldoorlog was afgebrand Tot 1946 was er nog maar één ordner over. Ge lukkig was er wel nog een no tulenboek. De Amersfoortse Schaakvereniging (ASV) is in 1903 opgericht, en was, zeker voor de oorlog, een heel sjieke club. Een gedeelte van de club had tot doel zo goed mogelijk te schaken en de andere helft wil de de club meer op een sociëteit doen lijken. In 1934 degradeer de het team, op dat moment is er iets in gang gezet wat van belang was voor de club. De vraag wat nu te doen - degra datie werd gezien als schande - werd van groot belang. De club had altijd veel pretenties. „Diegenen die de club meer op een sociëteit wilde doen lij ken hadden het idee om uit de bond te stappen zodat ze ook niet meer konden degraderen. De anderen wilden juist hard studeren om op die manier de grootste club van Nederland te worden. In 1937 is één van de meest prestatiegerichte leden uit de club gestapt en heeft een andere club opgericht Dit was Albert Huisman, hij ging met ruzie weg en richtte vervolgens de ASVA op. De ASV vond dit veel te veel op de naam van hun eigen club lijken en tekende dan ook protest aan „Huisman reageerde triom fantelijk dat ze niet moesten zeuren omdat ASVA stond voor 'Altijd schaken vol ani mo'. In 1943 kreeg de ASV ru zie op de ledenvergadering, midden in de oorlog dus, over de manier waarop de ranglijst was samengesteld. Toen dacht Huisman in 1944, dan ga ik weer terug. Hij vroeg de ASV of hij weer lid mocht worden. Midden in de hongerwinter werd een ballotagecommissie opgericht Er werd besloten dat hij niet terug mocht komen. In 1945 fuseerde de club van Huisman met de Pion. Ze noemden zich APC. In 1946 fu seerde de APC weer met de ASV „Hollander, van de ASV wilde net als Huisman een goteclub Samen hebben ze dat doorgedrukt. Hollander werd vervolgens voorzitter en Huis man secretaris. Binnen een jaar liepen er honderd leden weg. Er brak een heuse klasse- strijd uit binnen de vereniging want het waren voornamelijk intellectuelen en arbeiders die wegliepen. Het middenkader bleef. De arbeiders richtten vervolgen eerst 'Onder ons' op en later 'Denk en zet', en de intellectuelen richtten 'Ludus et Seria' op." Twee bedrijven „In 1961 spatte de club bijna weer uit elkaar en weer door de dezelfde tweedeling. De vraag was weer als vanouds, moeten we presteren of moet het ge woon leuk blijven. Er zijn al tijd twee bedrijven verbonden geweest met de club, de Levob en Intradal Huisman en Udink werkten bij de Levob en West- strate, die ook in het bestuur zat, werkte bij Intradal „Huisman en Uding verte genwoordigde de harde lijn en Weststrate de wat meer men selijke. In die tijd had iedereen ruzie met elkaar maar uit de notulen blijkt niet waarover. Aarts kon niet goed opschieten met Huisman, dat blijkt uit brieven die over en weer wer den geschreven. Huisman wil de dat mensen uit het eerste konden worden gegooid, maar door een bestuursmeerderheid werd dit tegengehouden Men wilde de mensen niet nodeloos kwetsen. „In juni 1961 werd in de be stuursvergadering erover be slist hoe men de teams zou op stellen. Er ontstond een ver schrikkelijke ruzie waarbij ze ven bestuursleden, die van de zachte kern, opstapten Udink bleef zitten met Huisman om dat Udink geld van zijn bedrijf in de club stopte Er kwam toen een officiële persverklaring dat ze het de achterblijvers niet moeilijk zouden maken. Hol lander was inmiddels twee jaar dood, hij was degene die altijd iedereen bij elkaar had gehou den ook al hoorde hijzelfbij de harde lijn. „De drie achterblijvers pro beerden er nog wat van te ma ken. Aarts stuurde toen een brief dat je met minstens vijf bestuursleden moest zijn dus dat zij nu onwettig waren. Toen traden de laatste drie ook af. Huisman was uiteraard woedend, in de krant gingen hij en Aarts dan ook flink tegen elkaar tekeer. Vervolgens werd er een noodbestuur gevormd die een ledenvergadering uit schreef maar er kwam geen mens. „Uiteindelijk werd er een nieuwe vergadering gepland en kwam er ook een nieuw be stuur met Cees van Buren. De eerste voorzitter na Aarts was Verhoeven, deze verongelukte en toen kwam Blom. Deze schreef altijd min of meer po litieke verhalen over bijvoor beeld Churchill of het huwelijk van prinses Margiet In mei '67 schreef hij over de oorlog met de conclusie dat vrijheid het kostbaarste bezit was Zijn verhalen trok hij altijd door naar de schakers. In die tijd vermoedt hij de neergang van het IJzeren Gordijn, iets dat volgens hem komt door de in spanningen van de schakers Spaarvarken „Meneer de Groot, de toen- Februari is met over vloed aan zon uit de start blokken gekomen. Het was maandag dan ook een pui ke winterdag, die uitlokte tot een wandeling of een fietstocht. Veel minder aangenaam was het weer op die dag in het zuidwes ten van het land, waar in de ochtend vochtige lucht binnendrong en het in Zeeland sterk nevelig en later zelfs mistig werd. Het was daar waterkoud bij -1 graad en dat was zichtbaar tijdens de herdenkings- plechtigheden van de wa tersnoodramp van 1953 Het rustige winterweer hadden we te danken aan een bolwerk van hogedruk, dat zich nestelde op het Continent en verantwoor delijk was voor een droge oostelijke stroming. Als het hogedrukgebied honk vast zou zijn, of de zetel had ingenomen boven Scandinavië, zouden de liefhebbers van natuurijs de ontwikkelingen met veel plezier gadeslaan Nu echter voorzien de com puters dat de kernen van hogedruk zich verplaatsen naar het zuidwesten van Europa en dat betekent een westelijke stroming op termijn In de tweede weekhelft wordt de nachtelijke uitstraling vrijwel volledig getemperd en dat geeft een verzach ting te zien. De kans op een gedegen ijsvloer is dan ook klein, zodat de schaatsen wellicht in het vet blijven. De Oceaandepressies blij ven echter op grote af stand, zodat de kans op neerslag vrij gering is. Daarnaast houdt de wind zich veelal afzijdig, zodat het rustig, maar enigszins nevelig weer wordt. We duiken nog even in de oude winterdoos. In het seizoen van 1963 werd de vorst bij het inluiden van februari weer verscherpt Het vroor in de nachten meest streng en overdag was de vorst licht tot ma tig. Uit die periode kan ik mij herinneren dat ik het schaatsen langzamerhand beu werd Geen wonder, want vanaf de Kerstdagen hadden we vrijwel onafge broken op de ijzers ge staan. Immers de dooi stel de nauwelijks iets voor. De januarimaand van 1993 maakt geschiedenis door een extreem karakter. De maand begon puur winters met matige tot strenge vorst en prachtig schaats- weer. Op de 5e viel de dooi in zonder een sneeuwvlok of ïjzel en daarna ging de louwmaand op de voor jaarsachtige toer. De ge middelde etmaaltempera- tuur lag op veel stations ruim 2 graden boven nor maal, terwijl we met een achterstand van 8 graden op de 6e begonnen De maand is ook nat gewor den. In Achterveld viel 118 mm neerslag, tegen 70 nor maal Maandag was het precies 40 jaar geleden dat het zuidwesten van het land werd geteisterd door een enorme watersnood ramp. Er stak een zware noordwesterstorm op, die extreem lang aanhield. Ook op 1 februari nam de wind nauwelijks in kracht af en in combinatie met springtij werd het water hoog opgezwiept. Zeeland kreeg zware klappen, evenals de Zuid-Hollandse Eilanden en westelijk Bra bant. Al op 29 januari wa ren de eerste aanwijzingen zichtbaar, dat er aan een warmtefront, dat zich naar Schotland uitstrekte, een aparte storing zou ont staan. Later is gebleken dat die storing tot een de pressie zou uitgroeien, die de noodlottige stormvloed van 1 februari 1953 ver oorzaakte. LEUSDEN - Doordat in Leus den weinig wordt gebouwd, trekken mensen weg uit de ge meente. Deze conclusie valt te trekken uit de ontwikkeling van het inwonertal. Op 1 ja nuari 1993 had de gemeente Leusden 27.643 inwoners. Dat is 52 inwoners minder dan in november vorig jaar. Deze da ling is te wijten aan het feit dat veel mensen wegtrekken uit Leusden. Voor het komende jaar wordt een verdere daling van het aantal inwoners verwacht, om dat ook dit jaar niet veel nieuwbouw plaatsvindt in Leusden. Duidelijk is, dat waar gebouwd wordt, nieuwe inwoners worden aangetrok ken. Pas vanaf 1994 zal het aantal inwoners weer gaan stijgen, doordat de woningmarkt in die tijd nieuwe perspectieven biedt in 't Vliet en H2. LEUSDEN - Op de Liniedijk werd vrijdagmorgen een on- fortuinelijke jogger door een hond gebeten. De jogger werkte op de Liniedijk aan zijn conditie toen hij de aandacht van een loslopende Drentse Patrijs trok. De hond zette de achtervolging in en beet de hardloper. Van de hond en zijn eigenaar ontbreekt ieder spoor. LEUSDEN - Op de Tiendvrij werd zondag 31 januari inge broken. De achterdeur werd geforceerd. Uit het huis werd een jack, een portefeuille, een draagbare telefoon, drank en sieraden ontvreemd. malige voorzitter heeft in 1987 aan fondswerving gedaan. Hij heeft een groot spaarvarken in de club gezet waar iedereen steeds een kwartje in moest doen. Als niet iedereen dit deed ging hij brieven schrijven na mens het spaarvarken Zo'n brief opende hij dan met de woorden: 'Hallo mijn naam is Knor'. „Begin jaren tachtig gmg het slecht met de club. Er was een sterk team, erg prestatiege richt Meneer van Buren was heel streng. Op een gegeven moment werd er een partij ge speeld tussen Groningen en Amersfoort, met de klok. Me neer Baljon uit Groningen kwam in tijdnood. De scheids rechter van de KNSB maande Baljon dat hij zijn zetten moest noteren. Enkele heren uit Amersfoort stonden er wat treiterig omheen en zeiden te gen de scheidsrechter dat Bal jon zijn zetten niet noteerde. „Daarop zei de scheidsrech ter toen dat Amersfoort had gewonnen. Natuurlijk brak er onmiddellijk ruzie uit. De Heer van Buren die niets had gezien kwam erbij en zei dat Amers foort met 8-0 had gewonnen. Groningen ging toen kwaad naar huis en liet de bond het hele geval uitzoeken. Ze namen de klok mee om aan te tonen dat ook voor Amersfoort het vlaggetje al gevallen was. Daarop ging van Buren naar de politie om aangift te doen van de 'gestolen' klok. Uiteindelijk is de hele handel naar de bond gegaan die een commissie heeft opgesteld Die hebben vervol gens een rapport van 100 pagi na's samengesteld over die ene partij. De partij moest toen op nieuw worden gespeeld maar Amersfoort kwam niet opda gen en heeft dus verloren," vertelt Gerhard te Winkel. Honderd jaar „Blijft de vraag bestaan hoe het kan dat de club in 1903 is opgericht en toch honderd jaar bestaat In 1952 toen men het 50-jarig jubileum voorbereid de is een en ander aan het licht gekomen. Normaliter was het ,zo dat alle festiviteiten werden gehouden in de plaats waar het jubileum was. Omdat de keuze hiërarchisch werd bepaald, als een club zestig jaar bestond, ging die voor de club die bij voorbeeld vijftig jaar bestond, was het dat jaar niet in Amersfoort „Hollander, de voorzitter van de regionale bond wilde graag dat de festiviteiten in Amersfoort werden gehouden. Men heeft toen in de archieven gesnuffeld en het bleek dat de club al in 1893 was opgericht Een en ander moest alleen nog door de KNSB worden goedge- De bekendste roofvogel en ook de meest voorko mende is ongetwijfeld de torenvalk. Het merendeel van onze torenvalken blijft ook buiten het broedsei- zoen in ons land. Een klein gedeelte, meest jonge vo gels, zwerft in de herfst alle richtingen uit. De laat ste decennia heeft de vogel zich goed hersteld van de schrikbarende afname in de voorafgaande tijd, ver oorzaakt door vergiftigin gen met landbouwvergif. Nu wordt alle mogelijke moeite gedaan om het deze nuttige roofvogel zo goed mogelijk naar de zin te ma ken. Het voorkomen van de torenvalk wordt nu nog hoofdzakelijk bepaald door de aanwezigheid van goede nestgelegenheid. De torenvalk is van oorsprong een bewoner van kliffen, zoals nu nog in het buiten land. In ons land moet hij genoegen nemen met ri chels en holtes in hoge ge bouwen en in bomen. Bij gebrek daaraan neemt hij genoegen met oude, ook wel veroverde nieuwe nesten van allerlei grotere vogels, voornamelijk kraaiachtigen. Met het plaatsen van nestkasten op palen kan de torenvalk als broedvogel aangetrokken worden in voor het broeden ongunsti ge terreinen, zoals boomlo ze polders. De torenvalk maakt graag gebruik van die kunstmatige nestgele- genheid, want als er keuze is tussen een oud kraaien nest en een kast, wordt meestal de kast betrokken. Veel werk wordt er niet gemaakt van het nest. Het is een samenraapsel van het reeds aanwezige mate riaal, er wordt geen nieuw materiaal aangedragen. De broedtijd is van april tot juni. Doorgaans zijn er vier of vijf roodbruin ge vlekte, vuilwitte eieren. De broedduur is ongeveer vier weken. Tijdens het broe den door het wijfje en in de eerste tijd na het uitkomen van de jongen, wordt het voedsel door het manne-tje aangevoerd, later gaan beide ouders op jacht om de jongen te voeden. De jongen verlaten na een week of vier het nest. Het nest wordt vaak meer dere jaren achtereen ge bruikt. Doordat hun voed sel hoofdzakelijk uit veld muizen en grotere insekten bestaat, worden ze tot de zeer nuttige vogels gere kend. Van groot belang voor hun manier van jagen zijn open, met korte vege tatie begroeide terreinen. Ze jagen door vanaf een keurd. De club kreeg toen de status van 60-jaar oud. Vol gens Gerhard is de club inder daad in 1893 opgericht maar heeft hij slechts vier jaar be staan. Met het gat van zes jaar is toen wat gesmokkeld. Van daar dat men nu, op 10 februari toch het 100-jarig bestaan kan vieren." Wilt u meer informatie over het boek; 'Voor de punten of voor het plezier' van Gerhard te Winkel dan kunt u contact opM nemen met Peter Sonder tel. 80856ifl W. Lamme tel. 751168 of G. ri Chatinier tel. 724301 Wi Marian Vinckeze 1 hoge post het gebied af te speuren naar prooi, maar vaak ook vliegend op ge ringe hoogte boven het ter rein. Daarbij staan ze telkens in de lucht stil met snels- laande vleugels en met uit gespreide staart. Men noemt dat 'bidden' of 'wie kelen'. Is de prooi ontdekt dan wordt deze met een stootduik bemachtigd. Wanneer er schaarste be staat aan de favoriete veld muis worden ook wel an dere muizesoorten gesla gen en in het uiterste geval wel mussen, pas uitgevlo gen spreeuwen of nog niet vliegvlugge weidevogels. De laatste tijd zien we ze ook heel vaak langs de snelwegen waar ze dank baar gebruik maken van verkeersslachtoffers. Niettemin wordt de toren valk als een graaggeziene gast beschouwd door alle land- en bosbouwers. G.van Leeuwen coholgehalte had van 635 mi crogram, bijna drie keer meer dan de maximaal toegestane 220 microgram. De man ver klaarde dat hij bier had ge dronken in het café na een ru zie met zijn vrouw. "Ik heb niet aan de gevolgen gedacht, maar alleen aan mezelf en de omstandigheden", aldus de man. Officier van justitie mr. M. Timmers wees erop dat de ver dachte in 1991 nog een waar schuwing had gekregen voor LEUSDEN - Wegens rijden onder invloed is een 34-jarige Leusdenaar woensdag door de Utrechtse politierechter ver oordeeld tot 1500 gulden boete en een rijontzegging van een half jaar, waarvan de helft voorwaardelijk mits de ver dachte de alcoholverkeerscur- sus volgt. De verdachte werd in novem ber aangehouden op de Rand weg in zijn woonplaats. Uit de ademtest bleek dat hij een ai de) gel afg de 1 een zelfde delict. Zij eisihoe naast de boete een geheel o:vro voorwaardelijke rijontzejue! ging van een half jaar. nje{ Omdat de verdachte zich had aangemeld voor de alc holverkeerscursus en omd;Y?n hij zijn rijbewijs nodig heeM^ë voor zijn werk, besloot recht: P< mr. J. Sijbrandij tot een deeken voorwaardelijk rijverboze Aangezien het rijbewijs diredoei na de aanhouding was ingenjaar men, krijgt de Leusdenaar over ruim twee weken terug. let in d -als Toar_H vack

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6