leusder Krant. Dracula terug van weg geweest MBO Een opleiding die bij je past! jm Je maakt 't met een MBO-diploma! VAD moet bezuinigingen MEAO MMO KMBO 1-JARIGE MEAO MDGO CULTUUR Filmtheater Onze Lieve Vrouw tXPOSITIE Kindertheater Opvallende versie van regisseur Francis Ford Coppola Bommel Quartet Haaien op weg naar titel SËllA: Woensdag 3 februari 1993 A bout de souffle Nadat eerder Le Mépris en Pierrot le fou opnieuw werden uitgebracht, valt nu Godards bekendste werk de eer te beurt in een nieuwe copie in roulatie te gaan. A bout de souffle van Godard wordt wel gezien als dé Nouvelle Vague-film bij uit stek. Nouvelle Vague slaat op een aantal filmers die in de ja ren 50 als filmcritici werkten voor het filmblad Cahier du ci néma de invloed ondergingen van filmtheoreticus André Ba zin. Later zou de term verwij zen naar een nieuwe generatie filmmakers. De plot van A bout de souffle is die van een Ameri kaanse B-thriller: Michel Poic- card vermoordt zonder veel aanleiding een politieman en gaat schuilen bij zijn vriendin netje Patricia die hem uitein delijk verklikt. Godard neemt dit dramatische alibi niet te al te serieus en doorspekt zijn film met onverwachte en irre levante wendingen, door Raoul Coutard heel onorthodox in beeld gebracht en bijna irri tant eigenzinnig gemonteerd. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 11 februari tot en met woensdag 17 februari Aanvang: 20.30 uur. Nachtfilms Sahara Sandwich 'Is het mogelijk dat twee men sen dezelfde nachtmerrie heb ben?' Dit als ingenieus plot rond psychiater Ryder en in specteur Sleuth in een poging pijn te verzachten door deze te delen. Verteld in en 40-er en 50-er jaren Hollywood-stijl als een ode aan de film noirs en dark B-films Net als bij voor ganger De tranen van Maria Machita is er opnieuw sprake van een flinke stroom wise cracks en visuele gags die in razend tempo worden opge diend, alsmede een vaardig ge bruik van de camera in een be perkte ruimte. Het camera werk is van Alejandro Agresti. Ivanhood Ruven was gevraagd om met zeer geringe middelen een film te maken die leerlingen van de Toneelacademie Maastricht in staat moest stellen om af te stu deren. Het resultaat heet Ivan hood en is een koddig ridder verhaal dat qua visualisering ligt tussen Flons en Monty Python And The Holy Grail. Om het de aankomende acteurs en actrices niet te makkelijk te maken heeft Ruven alle dialo gen op rijm gezet, zodat ze bij alle grappigheid toch de tech nische problemen moesten zien op te lossen waar ze ook mee te maken krijgen als ze straks Gijsbrecht Van Aemstel gaan spelen. Filmtheater De Lieve Vrouw Vrijdag 12 februari en 13 fe bruari Aanvang: 23.00 uur. Govert van Bergen 'Als een vogel wegvliegt uit een boom geeft hij een deel van zijn schaduw cadeau. Om dat deel gaat het mij.' Govert van Ber gen weet van te voren nooit hoe een werk eruit zal gaan zien. Schilderen is voor hem een avontuur, een zoektocht naar het ongrijpbare. Toch heeft het resultaat niets 'zweverigs'. Van Bergens schilderijen hebben de klassieke rust en allure van Ro meinse wandschilderingen De vormen zijn dikwijls herken baar, maar ze worden vrij ge bruikt als compositie-elemen ten. De kleuren zijn warm en levendig 12 januari tot en met 21 fe bruari Muziek Ensemble Gcnding onder lei ding van Jurrien Sligter Gamelan en elektronica In 1975 schreef de componist Ton de Leeuw een compositie voor Javaanse gamelan geti teld "Gending, a homage to the musicians of the gamelan" Pas in 1984 werd het stuk in het openbaar uitgevoerd, door een ad hoe gamelanorkest, opge richt door dirigent Jurrien Sligter. Sligter is er van over tuigd dat de toenemende we derzijdse invloed van Oosterse en Westerse culturen op een zinvolle en creatieve wijze aangewend kan worden Dat is ook de diepere motivatie die in 1988 tot de oprichting van En semble Gending heeft geleid. Voor het seizoen '92-'93 is een compleet nieuw programma samengesteld, getiteld Game lan en elektronica. In dit pro gramma wordt het Oosterse in strumentarium van de game lan gecombineerd met het westerse fenomeen van de elektronica. Jurrien Sligter studeerde piano, compositie en muziektheorie aan het Amster dams Conservatorium. Hij is ook oprichter van het Basho- ensemble, dat muziek van de twintigste eeuw onder de aan dacht van een breder publiek wil brengen. Tijdens het con cert in De Lieve Vrouw worden werken ten gehore gebracht van Will Eisma, Takayuki Rai, Armeno Alberts, Guus Jansen en het componistenduo Jos Janssen en Paul Goodman Theater De lieve Vrouw Zondag 14 februari Aanvang: 14.30 uur. Da Vero met Ubbeltje, slapen! De voorstelling is gebaseerd op het gedicht 'Ubbeltje' van An nie M G. Schmidt en bedoeld voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Ubbeltje van de bakker wil niet slapen gaan en gaat spelen in haar kamer. Dan komt het speelgoed tot leven. Ook zij proberen haar in slaap te krij gen Blijft Ubbeltje van de bakker nou altijd wakker? En zal ze nooit meer slapen gaan en nooit meer kunnen dromen? Of zou Klaas Vaak nog wel een keertje bij haar willen komen? Wat denk je? Een dansvoor stelling waarin ook gesproken wordt Na afloop kunnen kin deren met de spelers/dansers napraten en dansen. Theater De Lieve Vrouw Woensdag 17 februari Aanvang: 14.30 uur. BZN In de vaderlandse popgeschie denis is het aan zeer weinig groepen gegund om meer dan 25 jaar met elkaar onder één naam muziek te maken. Op 20 september 1991 heeft BZN haar 25-jarig jubileum gevoerd met een fantastisch openlucht concert op het BZN-Plein te Volendam. Van dit concert heeft de Veronica Omroepor ganisatie een prachtig televi sieprogramma uitgezonden, welk programma een zeer hoge waardering heeft gekregen. Van de CD/MC Rhythm of my Heart" zijn inmiddels al meer dan 100.000 exemplaren ver kocht, hetgeen betekent dat BZN ook voor deze CD-MC weer een gouden en platina plaat uitgereikt krijgt. De Flint, donderdag 11 februa ri, aanvang 20.15 uur. AMERSFOORT - Deze week is er in de Nederlandse bioscopen de première van een oudge diende: Dracula. Het is al weer lange tijd geleden dat deze 'Prince of Darkness' over de Nederlandse filmdoeken rond waarde. Maar nu is hij dus te rug. En nog wel in een opval lende versie die zeer dicht ligt bij de oorspronkelijke roman van Bram Stoker uit 1897. Dit verhaal begint in Trans- sylvanië in de 15e eeuw. Graaf Dracula (Gary Oldman) keert terug van zijn bloedige en wre de veldtocht tegen de Turken. Eenmaal thuisgekomen ver neemt hij echter dat zijn vrouw Elisabeta uit verdriet zelf moord heeft gepleegd Zij had bericht gekregen dat haar ge liefde was gesneuveld. De graaf ontsteekt hierdoor in blinde woede en verwerpt God en de Heiige Kerk. Hij veran dert in een onmens, een duivels beest dat zich voor altijd met bloed zal voeden. Vervolgens wordt er een sprong door de tijd gemaakt en verplaatst het verhaal zich naar het Londen van de 19e eeuw. Hier onmoeten we Jo nathan Harker (Keneau Ree ves). Deze wordt naar Trans- sylvanië gestuurd om een zeke re graaf Dracula bij te staan met de aankoop van enkele panden in Londen. Vreemd genoeg is Harker's voorganger krankzinnig van zijn reis teruggekeerd en in een inrichting opgenomen waar hij leeft van ongedierte Daarom is Harker's verloofde, Mina (Wi nona Ryder), bezorgd en drukt zij hem op het hart haar dage lijks te schrijven. Zij trekt zo lang in bij Lucy, haar mooie, rijke en decandente vriendin. In het duistere Transsylva- më aangekomen maakt Harker kennis met de graaf, een oude man met een ziek uiterlijk. Zijn kasteel is donker en onheil spellend. Angstkreten vullen de nacht. Op een nacht ziet Dracula het portret van Mina. Tot zijn verbazing vertoont zij een grote gelijkenis met dat van zijn dode geliefde. Eeuwen heeft hij naar haar gezocht en nu is zij binnen handbereik. Hij dwingt Harker in zijn kas teel te blijven en vertrekt zelf richting Londen. In Londen is Mina's vriendin Lucy het slachtoffer van Dra cula's zucht naar bloed. Als ze hierdoor ernstig ziek wordt blijkt zelfs dr. Van Helsing (Anthony Hopkins), een spe cialist op het gebied van bloed ziekten, haar niet meer te kun nen helpen. Tegen de macht van de vampier is hij niet opge wassen en Lucy sterft, 's Nachts dwaalt ze rond in haar bruidskleed, op zoek naar bloed om haar eeuwige dorst te lessen. Om meer slachtoffers te voorkomen maakt Van Helsing een plan om de graaf te ver moorden Terwijl Dracula Mina met zijn charme en rijkdom ver leidt, ontsnapt haar vriend Harker uit het kasteel. Ook hij opent de jacht op Dracula. Uit eindelijk treft men elkaar op het kasteel in Transylvamë Erotisch Regisseur Francis Ford Cop pola heeft van 'Dracula' een bijzondere versie gemaakt met vooral veel bloed. Hij wilde niet de zoveelste Dracula-film maken. Nee, de bedoeling van Coppola was om zoveel moge lijk de menselijke emoties achter de angstaanjagende as pecten van het verhaal te bena drukken. Juist hiermee wilde hij zich onderscheiden van de talloze andere Dracula films. En het moet gezegd worden: hij is redelijk in zijn opzet ge slaagd Gevolg is wel dat deze film zich kenmerkt door veel love story-achtige aspecten. Ook de sterke erotische mslag van deze love story is opval lend. De film is dan ook een kruising tussen suspense en romantiek, wat op zich heel aardig is. Coppola is tot deze versie ge komen door zich zoveel moge lijk aan de originele roman van Bram Stoker te houden. Hier bij werd hij sterk geïnspireerd door de uit 1921 daterende 'Nosferatu' een onofficiële be werking van Stoker's roman. Het is maar gelukkig ook dat Coppola's versie niet de der tiende in het dozijn is gewor den. Want die zijn er m de loop der jaren genoeg gemaakt. Al in 1931 baarde Bela Lugo- si veel opzien in zijn rol van de bloedzuigende graaf Daarna is deze rol nog door een groot aantal anderen gespeeld. Maar de enige echte Dracula is (en blijft) toch nog altijd de angst aanjagende Christopher Lee. Voor velen is hij het die (in de Engelse Hammer Horrorfilms) Dracula onsterfelijk heeft ge maakt En daar kan zelfs deze versie met Gary Oldman in de hoofdrol niets aan veranderen. Dure kostuums Niet dat Oldman niet over tuigd. Maar hij is een ander soort Dracula als men gewend is Mede verantwoordelijk hiervoor zijn de kostuums. Een groot deel van het budget (40 miljoen dollar) is opgegaan aan de kleding. De garderobe van de acteurs is dan ook al een kunstwerk op zich. Het was Coppola's nadrukkelijke wens dat de kostuums de sfeer in de film moesten bepalen. De aan kleding van de decors vond hij minder belangrijk. Door de dure kostuums was hier ook nog maar weinig geld voor. Om binnen de financiële grenzen te blijven heeft men niet op lokatie of in het bui tenland kunnen filmen. Alles gebeurde op de opgebouwde sets in de Columbia-studio's in Hollywood. Door het krappe budget was er ook geen ruimte meer voor dure special- of high-tech effects. De film moet het dan ook vooral van het spel van de acteurs hebben. En dat valt lang niet tegen. Van Athony Hopkins (als dr. Van Helsing) kan ook niet an ders worden verwacht Met zijn Oscar winnende rol van psychopaat in 'The Silence of the Lambs' heeft hij zijn ta lenten ruimschoots bewezen. Anders is dat voor hoofdrol speler Gary Oldman Hij staat nog aan het begin van zijn jon ge filmcarrière en heeft nog weinig kunnen laten zien. Wel heeft hij de aandacht op zich gevestigd door zijn rol als de gestoorde Lee Harvey Oswald in 'JFK'. Ook hoofdrolspeelster Wi nona Ryder was tot nu toe een onbekende. Toch heeft ze al ne gen films op haar naam staan. En dat ze ervaren is, is goed te zien. In de rol van Dracula's vriendin zet ze een stevige per soonlijkheid neer die zeer overtuigend overkomt. Zeker door dit spel van de acteurs is 'Dracula' een film geworden die zich onderscheid van de andere versies. Voor de liefhebbers is deze film dan ook zeker een must. BARNEVELD - De Stichting Valleiconcer ten organiseert een ka mermuziekavond in het gebouw van De Harmo nie in Barneveld. Dit maal is het Bommel Quartet uitgenodigd, be staande uit leden van het Koninklijk Concertge bouworkest: Jan Willem de Vriend - viool, Jan Kouwenhoven - hobo, Martin Kaay - gitaar en Jos de Lange fagot. De bas Lieuwe Visser is de spreekstem. Het programma luidt: 'Een leven in Poëmen van Querulijn Xaverius, Markies de Canteclaer van Barneveldt", een melodrama van Ab Sand- brink op teksten van Marten Toonder, de be kende auteur van de boe ken van Olivier B. Bom mel. Deze teksten zijn ge kozen uit de bundels 'Vleugeljaren' en 'Hane- zang', waarin Marten Toonder de Markies zelf aan het woord laat. Het programma wordt aangevuld met Triosona tes voor viool, hobo, gi taar en fagot van de Bo heemse componist Jan Dismas Zelenka (1679- 1745). Deze triosonates vormen een weinig be kend hoogtepunt uit de barokmuziek. Het concert vindt plaats op donderdag 18 februari 1993 (het jaar van de haan) in het gebouw van de Barneveldse Harmo nie. Aanvang 20.15 uur. LEUSDEN - De heren van coach Bast zijn met een nipte overwinning (7- 6) op de Meent uit Breu- kelen in de race gebleven voor promotie. De Haaien namen in de be ginperiode gelijk het voortouw. Dit resul teerde na een mooie in- tik-bal in de tweede mi nuut door Herman Streefkerk in 1-0. De Haaien volgden de be sproken tactiek goed. Het stond na de eerste pe riode voor met 3-0 door twee doelpunten van Ru ben Tolboom. De tweede periode begon voor de Haaien slecht. De agressief spelende tegen stander nam het initia tief over. Zij stonden aan het eind van deze periode nog slecht een doelpunt achter. In de derde periode kwa men de tegenstanders zelfs langszij, maar na veertig seconden kwa men de Haaien door een goed benutte strafworp van Herman Streefkerk weer voor te staan. De te genstander bleek echter— nog niet verslagen. Na/C luttele seconden stondé het dan ook weer gelijk Door goede pressing van de Haaien en de trefze kerheid van Carl Diepen- broek was het aan hel eind van de derde pe-gi riode toch nog 6-4 gewor Ij den. De vierde periode ging in het begin niet goed. Een man meer situatie voor de Haaien kon niet omge zet worden in een doel punt. Kort na deze situa tie werd het doelpunten verschil door de tegen stander weer terugge bracht op één. De Haaien wilden echter niet van> ophouden weten. Dooi een carambole van Joost is Jansen en een doelpunt van de tegenstander'c werd de uiteindelijke^ stand bepaald op 7-6 Coach Bast was met dezee uitslag niet ontevreden. APELDOORN - Vooral slecht bezette lijnen, week- endritten en oproepbare bus sen krijgen klappen door de bezuinigingen die de NV Ver- enigingde Autobus Diensten VAD moet gaan doorvoeren. Dat blijkt nu de VAD concreet invulling heeft gegeven aan de bezuinigingen uit de tussenba- lens van 3,1 miljoen die het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat het vervoerbedrijf heeft opgelegd. De maatrege len gaan in op 23 mei als de nieuwe dienstregeling van kracht wordt. De VAD heeft veel energie ge stoken in het zoeken naar be zuinigingsmogelijkheden die zo min mogelijk ongemak ver oorzaken bij de reizigers "Niettemin zullen bepaalde maatregelen voor onze klan ten pijnlijk zijn", zegt alge meen directeur, de heer J. Bij kerk. "Ook wij hadden graag ons pakket uitgebreid in plaats van de inkrimping die we nu noodgedwongen moe ten doorvoeren, maar we staan met de rug tegen de muur" Om de bezuiniging van 3,1 miljoen te realiseren heeft de VAD moeten schrappen in de dienstregeling. Criteria d de keuze een rol hebbc speeld waren onder mee: gebruik van de lijnen et gelijke alternatieven vo; i reiziger in de vorm van ai buslijnen of treinverbi: gen. In de praktijk resul een en ander in een teru^ van het openbaar vervci, dun bevolkte gebieder minder vervoer in de wee den. Daarnaast ontkomei enkele stadsdiensten nie' een inkrimping van het a; ritten. Wijziging streeklijnen regio Amersfoort De inkrimping van de di regeling betreft voor de i Amersfoort hoofdzakelijk weekend. Lijn 103 naar kerk heeft nog het meest I den onder de maatregelei zaterdag resteren vanaf 2-: nog slechts drie ritten in> richting. Op zondag kii; drie streeklijnen een kl wijziging. Van lijn 115 tt- Amersfoort en Barnevelo vallen in beide richtinge eerste en laatste ritten. 116 begint in Bunschoten uur later en hetzelfde i voor lijn 117 naar Leusdet CHRISTELIJK AMERSFOORT KMBO MDGO MEAO MMO Sector Economie LEUSDERWEG 30, 3817 KB AMERSFOORT TEL. 033-612821. FAX 033-638600 Sector DGO HOGEWEG 71 3816 BM AMERSFOORT TEL. 033-724655. FAX 033-721986 SECTOR ECONOMIE SECTOR DIENSTVERLENING EN GEZONDHEIDSZORG 1 Kernafdeling Administratie v/h II Kernafdeling Handel v/h III Korte opleidingen Daarnaast: driejarige* opleidingen: - Bedrijfsadministratie - Bedrijfsinformatica - Secretariaat (o.a. medisch secretaresse en dir. secr man ass.) - Economisch-Juridisch (bestuurlijk) - Commerciële Dienstverlening driejarige* opleidingen: - Detailhandel (MMO-bd, MMO-c) - Groothandel - Internationale Handel HAVO-gediplomeerden kunnen deze opleidingen in 2 jaar afronden! tweejarige opleidingen: - Bedrijfsadministratie - Secretariaat - Detailhandel speciaal bedoeld voor HAVO-ers als voorbereiding op het HEAO. AG AW CCD FD VZ KORT CD KORT VZ O&S driejarige beroepsopleidingen Assistenten in de Gezondheidszorg Apothekersassistent Doktersassistent Tandartsassistent Havo-gediplomeerden kunnen de Apothekersassistentopleiding versneld volgen in twee jaar. Agogisch Werk Civiele en Cönsumptieftechnische Diensten/Facilitaire Dienstverlening Verzorgende tweejarige beroepsopleidingen Civiele en Cönsumptieftechnische Diensten Bejaardenhelpende/Gezinshelpende eenjarige opleiding Oriënteren en Schakelen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 12