leusder Krant. Een lawi in e aan sk voordeel CRL wil Korf als cultureel centrum Betaald boerenbeheer B)ader neemt risico bij overval Ook Leusdense gemeenteraadsleden storen zich aan 'koffiecampagne' AlphaStore zonwering Wintersportkleding Ski Service Center Verhuur L E U S D E N Gemeente overweegt andere verwerking van bermafval Agenda 03434-56315 Zes maanden voorwaardelijk mm Woensdag 10 februari 1993 Pagina 3 LEUSDEN - De Culturele Raad Leusden (CRL) verwijt wethouder Vroon een weinig -» elegante handelswijze. De rc- den is dat de wethouder vol gens de CRL al bij voorbaat zijn mening over de plannen van de Raad voor de verbou wing van De Korf heeft gege ven. nog voordat de commissie Welzijn en Onderwijs de plan nen heeft kunnen inzien. Vroon sprak vorige week dinsdag in Ide commissievergadering zijn voorkeur uit voor de inrichting van Groot Krakhorst als cultu reel centrum. De CRL vindt de voormalige boerdrij daarvoor echter niet geschikt en ziet het gebouw meer als 'clubhuis' .voor Latent Talent en als aan vuling op het cultureel cen trum. Met een extra verdieping en een verbouwing van de toneel zaal moet volgens de CRL De Korf geschikt te maken zijn als cultureel centrum. De CRL heeft in samenwerking met ar chitectenbureau Architra een erplan ontworpen, die De Korf janonder meer bruikbaar moet maken voor de organisatie van grotere culturele evementen Volgens de berekeningen van de Culturele Raad zal de verbouwing ongeveer 600.000.— gaan kosten. Dat is inclusief de inventaris en de aanschaf van toneelinstalla- ties, die een bedrag van ƒ200.000,— vergen. In de nieuwsbrief, waarin het plan geprensenteerd wordt, con stateert de CRL met spijt dat een geheel nieuw centrum in het hart van Leusden politiek niet haalbaar is gebleken. In een nota over het kunst- en cultuurbeleid, die het ge meentebestuur enige tijd gele den publiceerde, wordt gesteld dat een eigen cultureel cen trum niet haalbaar is, omdat in Amersfoort voldoende aanbod Is. Veel Leusdenaren gaan uit On de Keistad en bezoeken de theaters van De Flint en De Schetsontwerp van de 'verbouwde' Korf. tekeningArchitra). Lieve Vrouw Daartegen con curreren heeft geen zin. Een alternatief was volgens de CRL inpassing van een cul tureel centrum in de biblio theek Nieuw Langenbeek na de herbouw Ook dat is echter door de politiek afgewezen, die zich in eerste instantie heeft uitgesproken voor de aanwij zing van boerderij Groot- Krakhorst als cultureel cen trum. SOCCLE, die verantwoor delijk is voor het beheer van een aantal sociaal-culturele centra in Leusden, zoals De Til en De Moespot is echter op dit moment ook bezig met plannen voor Groot-Krakhorst De Stichting heeft op dit moment te maken met een reorganisa tie. Die houdt in dat het beheer van de meeste gebouwen in handen komt van de gemeente. Alleen Groot-Krakhorst blijft nog onder de verantwoor delijkheid van SOCCLE De CRL richt zich nu vooral op De Korf. Als de gemeente raad akkoord gaat met haar plannen, zal er een verdieping op De Korf worden gebouwd. De toneelzaal, waarin nu nog 340 mensen kunnen zitten, wordt in de plannen verkleind tot een zaal met podium voor een publiek van 200 bezoekers. Verder zou er kantoorruimte voor de CRL moeten komen, opslagruimte en vergader ruimte. Op de eerste verdie ping zijn 3 zaaltjes met een ca paciteit van 20 tot 30 personen gepland. De CRL schat dat de exploi tatie van het centrum op jaar basis tussen de 200.00,— en 300.000,— zal gaan kosten. Een belangrijke deel daarvan zal gedekt moeten worden uit de opbrengsten van de hore- ca-afdeling. De CRL stelt dat hoe meer de overheid, waaron der de gemeente, daaraan be perkingen oplegt, hoe minder goed het mogelijk is het nieuwe centrum rendabel te maken. De horeca-activiteiten hoeven overigens volgens de CRL geen concurrentie op te leveren voor de commerxciele en 'sportieve' horeca in Leusden. Daarvoor zou de culturele doelgroep te beperkt zijn. Het moet volgens de bere- keingen van de CRL en Archi tra mogelijk zijn het centrum binnen drie jaar kostendek kend te laten draaien De Cul turele Raad stelt wel, dat het nog gaat om een voorstudie. Er zou meer onderzoek naar de mogelijkheden van De Korf als cultureel centrum gedaan moeten worden. LEUSDEN - De milieu vriendelijke verwerking van berm-, sloot- en vijvervuil, zo als die in de gemeente Leusden sinds 1988 is ingevoerd, begint erg in de papieren te lopen. Daarom start de gemeente een onderzoek bij omliggende ge meenten, naar alternatieve mogelijkheden, die evengoed milieuvriendelijk zijn. De bermen in Leusden wer den tot voor enkele jaren met gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen onderhouden. Van die milieu-onvriendelijke methode is de gemeente des tijds afgestapt Als alternatief is er toen gekozen voor een mi lieuvriendelijker aanpak, die ook vandaag nog wordt ge hanteerd. Met de nieuwe methode wordt het gras enkele malen per jaar gemaaid, waarna het afval eerst naar de stortplaats bij 't Sluisje gebracht wordt om te drogen en vervolgens getransporteerd wordt naar Maarsbergen. Omdat de stort plaats bij 't Sluisje opgeruimd moet worden en omdat vanaf volgend jaar ook Maarsbergen niet meer beschikbaar zal zijn, is gezocht naar nieuwe moge lijkheden. Daaruit is het plan ontstaan een droogkuil op de in aan bouw zijnde gemeentewerf te reserveren, terwijl de firma Smink uit Hoogland de verdere verwerking zou kunnen ver zorgen. Deze mogelijkheid blijkt echter kostbaar te zijn. Een alternatieve mogelijk heid zou kunnen zijn het zoge naamde 'klepelen' van het bermvuil Bij die methode wordt het gemaaide gras ter plekke stukgeslagen, waarna het fungeert als mestlaag voor de nieuwe vegetatie. Van deze methode wordt in omliggende gemeenten al gebruik ge maakt Nadeel van het 'klepe len' is, dat de bloemen in de berm bij deze methode niet langer gedijen De gemeente is momenteel bezig met verder inventarisatie van de mogelijkheden, met de daarbij behorende nadelen, om uiteindelijk tot een beslissing te komen over de verwerking van het Leusdense bermvuil. LEUSDEN - Gedeputeerde Staten kennen in principe 20 000 gulden subsidie toe aan Milieubiologie Rijksuniversi teit Leiden voor het uitvoeren van een experiment met na- tuurproduktiebetaling. Natuurproduktiebetaling is een vorm van betaald boeren beheer waarbij de boer direct wordt beloond voor de natuur waarden die hij "produceert". Het kan hierbij bijvoorbeeld gaan om het aantal weidevo gels die op zijn land verblij ven. Deze worden geteld en hiervoor krijgt hij een vergoe ding Hetzelfde geldt voor de planten die op zijn land groeien. Hoe meer of hoe di- verser de soorten hoe beter. De boer wordt zoveel moge lijk vrijgelaten in de wijze waarop hij dat doet. Hoe ho ger de natuurwaarden, hoe ho ger de beloning. Het subsidievoorstel van GS zal aan de commissie Ruimte en Groen voorgelegd worden om advies. _EUSDEN - De SNS-bank op t Erf werd donderdagmiddag ivervallen. De overval vond •mstreeks 14.30 uur plaats, len ongeveer 25-jarige man edreigde het personeel van de ank met een mes. Hij nam een nbekende hoeveelheid geld lee. Daarna vluchtte hij via de Lromhoutplaats naar het win- elcentrum. Hij verdween in e richting van de Komenij. [et is voor de tweede keer bin- en enkele maanden dat er in ieusden een bank werd over- allen De man vroeg de cassiè- 3 onder bedreiging van een ïes om geld. Hij verdween met ijn buit in het winkelcentrum, /aarschijnlijk wist de man lo- end te ontkomen. Tot nu toe ntbreekt elk spoor van de da- er. De wijze waarop de man 7oensdag 10 februari ^4.30 uur: Lezing over demen te en vergeetachtigheid, .C.O.B, Hrt Hamersveld, As- ihatterweg. 4.30 uur:PCOB Lezing, 't Ha- lersveld, Asschatterweg 'onderdag 11 februari: 3.30 uur:Handenarbeid en pelen St. Zuidzij in Woelige bek rijdag 12 februari: 3.00 uur:Expositie Vrije wasten in gemeentehuis 5.30 uur:Opening Centrale olksbank door weth. De >ngh eceptie tot 20.00 uur 3.30 uur: Presentatie Kenia Dor zeven jongeren in De Til. ).30 uur: Concert Culturele aad: Rienne va Plus, in De orf (kortingsbon voor LK- zers) aterdag 13 februari: 1.00 uur:Notenkroakers in de amershof tot 16.00 uur 1.00 uur:Expositie Vrije wasten in gemeentehuis andag 14 februari: Ï.00 uur: Concert Marijla Ro- iguez m muziekschool Ï.30 uur: Jeugddienst, Dorps- ïrk Leusden-Zuid onderdag 15 februari: 1.30 uur: Inloop en spelmid- ig van de Zuidzij, in de Woe- je Hoek •.45 uur: Jaarvergadering ,/dA met lezing Ouderenbe- tOOriid in De Til oensdag 17 februari: '.00 uur: Kijkavond ouders srlingen De Holm '.00 uur: Tweede Mode-cur- /s van Culturele Raad in 't li^^ïoronder wist te ontkomen is ook vol gens de politie opmerkelijk. Een woordvoerder zegt dat de man een groot risico heeft gelopen. „Het was op het mo ment van de overval behoorlijk druk in het winkelcentrum De man heeft na zijn daad ver moedelijk zijn bivakmuts, die hij in de hal van de bank nog droeg, weggegooid." „Daardoor liep hij het ge vaar door mensen herkend te worden. De muts is overigens door iemand opgeraapt, die zich later bij de politie heeft gemeld Het is sowieso op dit moment niet gemakkelijk om in Leusden een bank te over vallen. Door de uitbreidings- werkzaamheden in het winkel centrum is er veel bouwver- keer. Een vluchtauto kan het daardoor moeilijk krijgen om weg te komen." De overvaller liet een sta peltje geld uit zijn handen val len, dat op de grond van het bankkantoor achterbleef Dui delijk zichtbaar voor het win kelende publiek lagen enkele tientallen briefjes van honderd gulden over de vloer verspreid. Achter in het kantoor zat het personeel er aangeslagen bij. Op de deur van de bank was een briefje geplakt met de tekst „Wegens omstandigheden ge sloten." De politie vindt het nog te vroeg om te spreken van een toenemende golf van overval len in navolging van buurge meente Amersfoort, die het af gelopen jaar is geteisterd door deze vorm van criminaliteit. Enkele maanden voor de over val van afgelopen donderdag werd de ABN/AMRO op de Smidse het slachtoffer. Enige tijd daarvóór probeerde een verslaafde man het bij één van de Leusdense banken Op de vloer van de hal het de overvaller een paar duizend gulden liggen (foto Hans Verborst) LEUSDEN - De reclamebood schap 'Is er koffie na de dood' heeft ook in Leusden tot con sternatie geleid. Donderdag avond lieten de leden van de commissie Ruimtelijke Orde ning hun ergenis blijken over de campagne van een verzeke ringsmaatschappij, die op die manier zijn uitvaartpolissen onder de aandacht van het pu bliek wil brengen. De reclame boodschap is aangebracht in een aantal bushokjes. Vrijwel alle gemeentcraadsfracties willen nu dat de boodschap verwijderd wordt. In Wouden berg werden de affiches al eer der verwijderd. De discussie werd aangezwen geld door CDA-raadslid De Jong. die daarover aan wet houder de Jongh van de VVD vragen stelde. De CDA-er wil dat de wethouder een brief schrijft aan Alrecon, het be drijf dat verantwoordelijk is voor de plaatsting van de affi ches in de bushokjes Ook de wethouder, die overigens aan gaf geen voorstander te zijn van overheidscontrole bij re clame-uitingen, gaf toe zich aan de campagne geergerd te hebben. De gewraakte reclameboodschap was maandagmiddag nog te zien in een bushokje bij winkelcen trum De Biezenkamp. (foto: Hans Verhorst) (advertenties) WINTERKORTING! Ook voor hem gaat de ge wraakte boodschap te ver Hij zegde toe contact op te nemen met Alrecon. De wethouder zal er bij het bedrijf op aandringen de posters zo snel mogelijk weg te halen. Zijn partijgenoot Ton Voortman ging dat niet ver ge noeg Volgens Voortman zou de gemeente de affiches zelf moeten weghalen Wethouder De Jongh vond echter dat er eerst met het bedrijf gepraat moet worden. Alleen Joop Kool van Leus den '90 haalde zijn schouders op over de commotie. Volgens hem kon de gemeente weten dat dergelijke dingen kunnen gebeuren op het moment dat zij het contract met Alrecon had den afgesloten. „Met het af sluiten van de overeenkomst verkocht de gemeente een stukje openbare ruimte en daarmee de zeggenschap daar over. vond Kool LEUSDEN - Het Amster dams gerechtshof heeft don derdag een 29-jarige inwoner van Leusden wegens een mis lukte aanval op een benzine station veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en tweehon derdveertig uur dienstverle ning Procureur-generaal mr. C Fehmers had negen maan den cel geëist waarvan drie voorwaardelijk. Op 17 december 1990 stapte de verdachte met een groot vlees mes het Total benzinestation in zijn woonplaats binnen en schreeuwde de cassière toe dat hij geld moest hebben. De vrouw riep echter de bedrijfs leider te hulp, waarna de Leusdenaar het op een lopen zette. Bij het gerechtshof vertelde de man dat hij tot zijn daad was gedreven door financiële nood. Nu had hij weer greep op zijn leven, en hij hoopte dat het hof daarom bereid zou zijn de zes maanden cel die de Utrechtse rechtbank hem had opgelegd om te zetten in dienstverlening. Vrij parkeren Vrijdagavond koopavond mm VAN DUINKERKEN REKREATIE BV OUDE LAGEWEG135 3871 BV HOEVELAKEN TELEFOON 03495-35714* Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Wie overdag werkt en weinig tijd heeft voor het doen van zijn of haar boodschappen, beeft sinds enige tijd minder reden tot klagen. Aan bet haastig rennen dooreen supermarkt om voor 18.00 uur het dagelijkse eten en brood hij elkaar te krijgen is ee einde gekomen dor een verruiming van de Winkelsluitingswet... '...Het is de ondernemers namelijk toegestaan de win kel tot 18.30 uur open te houden. Toch is nog niet alle leed geleden. Dat blijkt uit het verhaal van een me vrouw die ons vorige week boos opbelde...' '...Zij was druk bezig met de voorbereiding van haar verjaardag en wilde haar visite trakteren op gebak van de Hema. Zij boort echter tot de arbeidende klasse en kon daarom niet eerder dan laat in de middag haar bestelling doen bij de gebakafdeling van het waren huis aan 't Erf... '...De klap kwam hard aan. Er lag niets meer in de koelvitrine. „U moet uw bestelling voor 11.00 uur doen," kreeg zij volgens haar eigen zeggen te horen. Maar ik kon echt niet eerder,' vertelde zij teleurge steld door de telefoon...' '...Zij had zo vast gerekend op gebak van de Hema, dat zij andere Leusdense bakkers niet meer bezocht had. Haar verjaarsvisite moest het daarom zonder gebak stellen. En dat kan dus eigenlijk niet. want bij een onvervalste Hollandse verjaardag hoort nu een maal taart en gebak..." '...Het lijkt ons echter een probleem waar weinig aan te doen valt. Wie laat op de dag bij de bakker om brood vraagt, weet dat hij het risico loopt achter het net te vissen. Dat geldt natuurlijk ook voor gebak. Daar helpt geen verruiming van de winkelsluitingstijden tegen. Misschien volgend jaar dan tocht maar van tevoren bestellen?...* '...Dan hadden wij op de redactie meer geluk. Direct na het telefoontje van de boze mevrouw liep bij ons een meneer het kantoor binnendie bij de eerste zin nen die hij uitsprak onmiddellijk zijn Limburgse af komst verried...' '...Hij kwam niet bij ons om de weg te vragen, want verdwaald was hij niet. Integendeel, hij bleek vlaaien bakker van beroep te zijn, die bij enkele Leusdense restaurants een voorraadje van de niet te versmaden Limburgse lekkkernij had afgeleverd...' '...Hij had echter bij het inladen niet goed geteld en dreigde te blijven zitten met een vlaai. „Wilt u die van mij kopen, anders moet ik hem weer meenemen naar Mastrichhh," vroeg hij beleefd...' Wij waren snel over te halen, hoewel wij na de koop toch even begonnen twijfelen. De man vertelde name lijk in zijn zingende Limburgs en met brede gebaren over de problemendie hij in het recente verleden had gehad met de Keuringsdienst van Waren... '...Die bad het niet goed gevonden, dat er in de huurt van zijn bakkerswaren een kanarie in een kooi dage lijks zijn lustige lied kweelde. Er was volgens de ver ontwaardigde man niets aan de hand en hij had ook nooit klachten van klanten gehad...' '...Die krijgt hij van ons ook niet, want zijn vlaai smaakte prima. Maar we zijn toch ook gerustgesteld, dat de Keuringsdienst van Waren zijn zaak regelmatig met een bezoek vereert...' '...In Leusden heeft de reclamecampagne 'Is er koffie na de dood' net als in enkele andere plaatsen bij gemeenteraadsleden geleid tot kritische vragen. In de commissie Ruimtelijke Ordening liet donderdag een meerderheid van de commissie weten, dat zij de slo gan op de affiches in de bushokjes te ver vinden gaan...' Wethouder De Jongh beloofde dat hij zo snel mo gelijk contact zou opnemen met Alrecon, het bedrijf, dat in opdracht van reclamebureaus de posters in de vitrines van de bushaltes plaatst. Daarmee wist hij de hoog oplopende gemoederen te kalmeren en te voor komen, dat de commissie zou eisen dat Gemeentewer ken de gewraakte reclame-uiting zelf zou moeten ver wijderen... '...Het ziet er echter naar uit, dat de gemeente uitein delijk toch tot een dergelijke actie zal moeten over gaan. Een telefoontje naar Alrecon leert, dat het be drijf niet van plan is de posters weg te halen. De reactie vanuit Bunnik is laconiek...' Er is in Nederland een Reclame Code Commissie. Wij hebben met de gemeente Leusden een overeen komst gesloten, waarin staat, dat wij een reclamecam pagne alleen hoeven te beëindigen, als die commissie zich er negatief over heeft uitgelaten," zegt een woordvoerder van het bedrijf, die er maandagmiddag bij laat weten nog niet door De Jongh met een derge lijk verzoek te zijn benaderd...' '...De woordvoerder van Alrecon verwijst naar de opdrachtgever, verzekeringsbedrijf A VVL in Amster dam. Die is volgens hem de enige die Alrecon de opdracht kan geven de affiches te verwijderen. „Wij zijn niet meer dan de brengers van de boodschap,is het standpunt van Alrecon...' '...De man die bij A VVL de baas is over de campagne blijkt maandagmiddag onbereikbaar. Ook aan het verzoek om de krant terug te bellen wordt geen gehoor gegeven. Volgens Alrecon gaat het om een campagne, die enkele weken zal duren. Als de gemeente de pos ters niet zelf weghaalt, zullen Leusdenaren, die zich aan de slogan storen, zich nog enige tijd moeten erge ren...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3