Carnaval laat Leusden niet met rust O Luchtdrukrecord .Leusder Krant. Het weer in eigen regio „Alle ogen zijn op mij gericht.." Grootse optocht onder motto 'hoe gekker hoe leuker'... Jonge Prins Alfonso de Eerste maakt zijn debuut: Man ontwijkt dier en ramt boom Doorrijden na aanrijding Aanrijding door onoplettendheid Hazelaar Woensdag 10 februari 1993 Pagina v LEUSDEN - Twintig februari barst het carnavalsgeweld weer los. Of hij er van houdt of niet. elke Leusdenaar krijgt er mee te maken, al was het alleen maar door de grote optocht door het dorp. Carnevalsver- eniging d' Ouwe Klomp heeft grootse plannen. Een voor proefje, in de vorm van een ge sprek met voorzitter Mario Gelijsteen en Alfons Houtvecn, alias Prins Alfonso de Eerste... Hijgend komt de Prins binnen, moe van het fietsen. ,.A1 een half jaar niet meer gefietst zucht Alfons." De voorzitter haakt hier op in- ..Zie je. dat is nou een echte Prins, die laat zich liever rijden. Of dragen, want bij ons wordt hij op han den gedragen." Dat de carna valsvereniging meer inhoudt dan leut en joligheid, blijkt wel uit de keuze voor een jonge prins. ,,Als vereniging wilden we een manier bedenken om het carnaval dichter bij de mensen te brengen. Gezien de betrekkelijk jonge populatie in Leusden, hebben we gekozen voor een jonge prins Het moet toch een soort afspiegeling zijn yan de samenleving en met deze prins hopen we de jeugd meer te betrekken bij het car naval." „De senaat, bestaande uit vijf ex-prinsen, heeft heel be wust voor Alfons gekozen. Al fons is jong, vierentwintig, zat al twee jaar bij de Raad van Elf en is in Leusden enigszins be kend Velen zullen hem (her- jkennen vanwege zijn activi teiten bij de Til en anders wel op, naast of achter het veld van de voetbalvereniging Roda" Alfons ,,Ja, op voorzitter na ben ik van alles geweest bij Roda, van scheidsrechter tot lijntrekker Bij d'Ouwe Klomp voel ik mij als een vis in het water. Ik had niet verwacht tot prins te worden gekozen en ik voel mij zeer vereerd." ,,De functie is in de loop van de tijd wel wat aantrekkelijker gemaakt door het bestuur Vroeger moest je namelijk zelf de kleding en de ambtskettin gen aanschaffen. Nu zorgt het bestuur daarvoor. Ik mag het wel zelf uitzoeken. Kijk, hier is een foto in mijn pak. Ik lijk wel wat ouder daar, tenminste dat zeggen ze allemaal", vertelt Alfons. Mario: „Vroeger was de op zet van het carnaval sowieso anders. Iemand moest hoog in aanzien staan om in aanmer king te komen voor het Prins- schap. Tegenwoordig kan in principe iedereen meedoen. Hossende bezoekers of iemand uit de Raad van Elf. Het is niet zo dat jan-en-alleman in de Raad kan komen, iemand moet wel aan een bepaalde norm voldoen. Als een persoon een verzoek indient om in de Raad te komen wordt dat uitvoerig besproken m een vergadering. We doen altijd navraag naar iemands gedrag, dat wordt echt wel gecontroleerd. Som mige mensen komen er dan ook niet in, er zijn een aantal ge dragsregels. Een bepaalde uit straling is noodzakelijk, dus het verzoek van een enkeling wordt niet gehonoreerd „Over drankmisbruik zijn we duidelijk, dat kan niet. Ie mand die vaak in beschonken toestand rondloopt, wordt met geaccepteerd. Is alles nage trokken, dan is het een kwestie van ja of nee." Alfons: „Na tuurlijk wordt er gedronken, maar van de prins wordt ver wacht dat hij dan zijn steek afzet en zijn pak uittrekt Mocht ik het te bont maken, dan word ik door het Bestuur wel op de vingers getikt, denk ik Vanuit mijn verantwoorde lijkheidsgevoel zal ik het niet zover laten komen Als prins draag ik toch wat uit naar de mensen. Trouwens het is hele maal niet slim, aangezien de volgende dag nieuwe activi teiten op het programma staan Het is wel prettig om 's avonds laat de steek af te zetten en incognito verder te feesten Het hele jaar door is d'Ouwe Klomp actief. Vergaderingen, maar ook leuke uitstapjes met de vrouwen. Bestuur en de Raad van Elf staan dan op de agenda. Mario „We zijn een vriendenclub en hebben goed contact met elkaar. We gaan barbecuen of we spelen Jeu de boulles en als jaarlijks hoogte punt gaan we een weekend naar Leersum. De voorberei dingen op het carnaval zijn enorm. In mei bijvoorbeeld is de algemene ledenvergadering en dan wordt het Bestuur en de voorzitter gekozen. Dit is voor mij het eerste jaar als voorzit ter, ik was al twee jaar actief in de Raad van Elf Het carnaval lijkt dan nog ver weg maar on dertussen zijn we al hard aan het werk In november is het prinsenbal, dus er is genoeg te doen. Door de Senaat, d'Gou- we Klomp, wordt een prins voorgedragen en op het pnn- senbal voorgesteld." Het prinsenbal. Onder ab solute geheimhouding vooraf, wordt op de elfde van de elfde de nieuwe prins geïntrodu ceerd. Alvorens het zover is, wordt de oude prins om precies 21.11 uur uitgezwaaid Om exact 23.11 uur is het grote mo ment gekomen Onder het motto 'uit een ander vaatje tappen' stapt de nieuwbakken prins uit een - leeg, mag ik aan nemen - biervat. De verrassing is totaal. Verbaasd volgen de aanwezigen het optreden van de nieuwe prins. Alfons: „Ie dereen was echt verrast, maar ik moet zeggen dat alle reacties positief zijn tot nu toe. De men sen vinden het geloof ik echt leuk dat ik de prins ben. De avond zelf was beregezellig, veel te vlug was het 0100 uur Hij vervolgt: „Het is wel even wennen, eerder liep ik met een blauwe cape mee met de rest, maar nu ga ik voorop Alle ogen zijn op mij gericht, bijvoorbeeld als ik de mensen toe moet spreken. Soms uit het hoofd, soms van het papier. Het valt me op dat ik niet eens zo zenuwachtig ben." Mano valt bij. „Het gaat prima hoor, maar deze prins heeft wel een paar uitstekende tekstschrij vers tot zijn beschikking. Dat is tegenwoordig toch heel ge woon, kijk maar naar Bill Clinton Op alle fronten probe ren we deze prins tot steun te zijn. Carnaval maak je met z'n allen." Alfons: „Dat merk ik wel, iedereen is echt attent Het zijn echt vrienden van mij. Een goede verstandhouding is be palend voor een goed carnaval, maar de thuisbasis is ook van belang Samen met mijn vrien din heb ik alles eerst uitgebreid doorgenomen Als zij het niet had zien zitten was ik er zeker niet aan begonnen. Gelukkig vindt ze het prima, maar ze wil zelf liever niet op de voorgrond treden. Dat wil niet zeggen dat ze niet meehelpt, integendeel, maar dan meer op de achter grond. Het zijn drukke tijden en veel ziet ze me niet. Het is daarom noodzakelijk dat ze fi guurlijk achter me staat. Alle vrouwen zijn trouwens zeer actief, mede door hen wordt het kindercarnaval georgani seerd Mano. „Dat is altijd een schitterend gezicht, al die kin deren verkleed en helemaal uitgelaten. Er is van alles: mu ziek, chips en drinken, ze ver maken zich prima, net als hun ouders, die natuurlijk mee mo gen komen. De kinderen kun nen zich een weg naar een gra tis kaartje kleuren, door mid del van de in de feestgids aan geboden kleurplaat." „Qua werk is deze gids ook een verhaal op zich. Met een oplage van 10.000 zijn er heel wat vrijwilligers nodig om dit blad huis-aan-huis te bezor gen. Hij is wel mooi geworden, mede dankzij de adverteer ders. Zonder adverteerders geen carnaval. Het feestprogramma, want daar gaat het tenslotte om, be gint eigenlijk al in januari. Om alvast in de stemming te komen organiseren we een tropical party. Het feest van de herken ning. want iedereen ontmoet elkaar weer Met behulp van Zuid-Amerikaanse muziek van een live-band kunnen de mensen zich uitleven. Feestkleding is verplicht en om de feestvreugde te verhogen wordt dat in tropische sferen uitgevoerd. Op de agenda staan ieder jaar een aantal vaste activitei ten Op uitnodiging gaan we de vrijdag voor carnaval naar scholen, de kinderen komen die dag verkleed op school en vinden het prach- tig om de prins met zijn gevolg erbij te hebben. Een bezoek aan de nonnen is een jaarlijks terug kerende gebeurtenis en dan is er het carnavalsfeest in verzor gingshuis 't Hamersveld. Dat is zo langzamerhand een goede traditie geworden en elke keer weer heel bijzonder. Enigszins aangepast vieren wij het feest met een bingospel, 'n rustig rondje polonaise en presente ren wij een zang- en dansshow. Altijd succes verzekerd Al voor het carnaval zijn er verzoeken van gastverenigin- gen en daar gaan we met de Raad van Elf naar toe. Vrijdag 19 februari is dan het jong- van-harte feest voor de wat ou dere Carnavalsvierders onder ons. Artiesten uit de omgeving treden op tijdens dit druk be zochte feest met als rode draad de polonaise. En dan is het 20 februari. Carnaval, met als start de optocht. Het is wel leuk om te vertellen dat het aantal wagens vergele- ken bij het vorig jaar nog net niet is verdubbeld, vorig jaar zijn er twintig wagens geteld." Alfons: „Dan zit je met een entwintig ook nog goed. De eerste wagen, waar ik op sta, is voor mij nog een verrassing, dat moet geheim blijven. Ik hoef daar dus ook niet aan mee te helpen. Verder staan op de wagen de Raad van Elf, het Be stuur en de Senaat. Na de eer ste wagen komen de vrouwen op een eigen wagen, daarna de oude knarren, enfin, je komt maar kijken. De politie van Leusden zorgt voor de begelei ding, kennelijk is de aap die vorig jaar het verkeer regelde niet echt aangeslagen. Goede begeleiding is nodig en de po litie straalt meer gezag uit dan een aap lijkt mij We promoten deze optocht in onze feestgids met de volgende uitnodiging; alles kan en mag, lopen, in een dubbeldek-bakfiets of gewoon op een vliegende tandenbor stel. Mario: „Onder het motto 'hoe gekker hoe leuker', hopen we dit jaar op een hele boel creatieve mensen met op vallende attributen, maar een gewone feestmuts is ook van harte welkom. Voor de leukste deelnemers uit de verschillen de categorieën liggen de prij zen al klaar. De sleutel van Leusden is intussen uit handen gegeven door de burgermees ter. Vier dagen lang mag prins Alfonso de eerste regeren. Die Panis is een goeie hoor, de contacten met hem lopen altijd prima. We mogen niet moppe ren over onze burgervader." 's Avonds het carnavals feest in de Korf. De muziek komt uit drie verschillende hoeken, maar niet gelijktijdig; een blaaskapel uit Barneveld, de liveband Flash en een spe ciale camavalsdisco. Het is al tijd een hele opluchting als het zover is, eindelijk tijd om echt feest te vieren." Mario: „Nee, ik zou zelf geen prins willen zijn. ik vind het leuker om alles voor de prins te organiseren en de puntjes op de te zetten. Voor de eerste keer voorzitter zijn maakt het allemaal extra spannend, maar het is zaak om er een geheel van te maken l voel me een van de gasthen en wil instaan voor een go» feest. Moet je horen wat ik zq ik praat over een goede gas heer zijn en ondertussen hé ben we hier nog maar één kop koffie gehad." Alfons: „Deze dagen word» wel zwaar, maar ik heb enon veel zin. Dat moet ook we want zondagochtend start fc volgende deel van het pp gramma: frühschoppen. Eni volgen alle activiteiten elk* op. 's Middags het kinderc* naval, ook in de Korf en ookn zo leuk Prins Carnaval zijnd zal ik deze feesten heel ande ervaren, maar de twee jaar; de Raad van Elf hebben me voldoende inzicht gegeve Onbewust keek ik bij de ande prinsen toch de kunst af. d neem je automatisch op. Org nisatonsch zit dit carnaval p: ma in elkaar en dat is preti om in te stappen." „Met mijn adjudanten He van Tiel en Mare Boog na; me moet het wel lukken. kennen mij van haver tot gc en weten wat ik leuk, en wal niet leuk vind. Ze vangen hr wat voor me op en regelen meeste zaken Bijvoorbeeld t bestellen van een rondje. E prins is natuurlijk gul. m* kan moeilijk zelf aan de fe gaan staan. Dat verzorgen-' adjudanten. Ik moet het i zelf betalen trouwens. E Raad van Elf, een Bestuur een Senaat om op terug te v, w len, dat moet lukken." Prins Alfonso vervolgt, hoop echt dat iedereen het n; zijn zin zal hebben en dat flink gefeest wordt, door jc en oud." Mano: „Iedere pr zet zijn eigen stempel op carnaval en dat maakt elk fe net even anders. Naast i feest vieren is er ook het n> j serieuze werk: ziekenbezo De vereniging neemt ieder contact op met de Zonnebloe met inmenging van een tuss- persoon. Via haar krijgen de adressen door van zu - mensen die een bezoek var. prins op prijs stellen, dat z zo'n twintig adressen Belac met bossen bloemen bezoei wij mensen in ziekenhuiz verzorgingstehuizen of th: Dit is een heel bijzondere c het schommelt een beetje t n( sen vrolijkheid en verdrie; momenten." Alfons- „Al: al lijkt het me de moeite m dan waard om een week v vrij te nemen en rond te loi^J in mijn pak met steek." Ma\I „Daar komt dat gezegde vandaan, een steekje los. D; moet ook wel een beetje h ben tijdens het carnaval." ir de zoveelste intelligente \i*v] te hebben gesteld in de tr,£di van hoeveel mensen zittei \v de Raad van Elf eindigt dit w sprek met de verzuchting 0< Mario: „Het wordt wel tijde jij ook eens komt zeg." Ind daad, niet echt een carnav; liefhebber, maar na dit gezr ge gesprek en beladen mondelinge uitnodigingen g] ik toch mijn rode zakd tc maar eens opzoeken. v< P) Annelies Heuvelink. 1, Waar januari bepaald geen gebrek aan had, komt februari tot nu toe duide lijk te kort: een wervelende show op weergebied. De natuur bruist nog altijd niet van energie, een krachtig hogedrukgebied heeft de stromingen nage noeg stilgezet en de eerste dagen zit er weinig veran dering in het vat. Tijdens een op volle toeren draai ende westelijke stroming zoals in de vorige maand, waarbij de ene na de ande re depressie op bezoek komt, is er natuurlijk wel wind en ook regen, maar tussen de woeste bedrijven door is er zeker ruimte voor de zon. In een situatie waarin een krachtig hoge drukgebied nagenoeg op de stoep ligt, is er in het winterseizoen voor onze warmtebron weinig eer te behalen. Daardoor was het ook gisteren somber, grijs en fantasieloos weer, al dreigde de zon af en toe een straaltje door het wolken dek te prikken. Dat lukte op een enkele plek in Gel derland, o.a in de Achter hoek Maar in Leusden en Achterveld werd de 7e zonloze dag op rij bijge schreven. Een groot deel van Europa bevindt zich onder de beschermende vleugels van een hoge drukgebied, waarvan een kern boven de Noordzee in de komende nacht naar het zuiden van Scandinavië doorreist. Dat heeft tot ge volg dat de wind een meer oostelijke richting ver kiest Door luchtaanvoer van het Continent, die iets droger is dan die van de afgelopen dagen, kunnen er vanaf morgen misschien wat meer gaatjes in het wolkendek ontstaan. Dat geeft de zon een grotere kans om de sombere sfeer te lijf te gaan. Als er wat langdurige opklaringen in de nacht zijn, kan de tem peratuur weer iets onder het vriespunt komen. Het enige weerelement dat goed garen spint bij de hui dige situatie is de lucht druk. De barometer is al dagen lang in zeer goede vorm en dat leidt wellicht tot een verbetering van het eeuwrecord voor de eerste decade van februari. Kop loper tot op heden zijn de eerste tien dagen van de sprokkelmaand van 1911. Toen werd in de Bilt een gemiddelde druk berekend van 1032u9 millibar. Nu wijst het weerglas na 9 da gen al ruim 1037 aan en met de wetenschap dat de luchtdruk ook vandaag boven de 1030 is gebleven, lijkt een nieuw record in de wacht te zijn gesleept. Hiermee wordt nog eens het extreme karakter van deze winter onderstreept Minstens tot het komende weekeinde blijft het hoge drukgebied weersbepa- lend in grote delen van Eu ropa Alleen IJsland en Scandinavië krijgen af en toe bezoek van depressies, maar voor de rest is de at mosfeer in diepe slaap ge sust. De bakens moeten wel heel snel worden ver zet, wil de winter nog een kans krijgen, januari is ook in Leusden een warme maand geworden. De ge middelde etmaaltempera- tuur bedroeg 4.2 graden, tegen 2.2 normaal. Het aantal koudepunten, dat is de som van de negatieve etmaalgemiddelden, kwam op 27.5 punten uit. Die werden verzameld in de eerste week, die koud verliep. Er viel in Leusden 105 mm, in Achterveld 118 en daarmee werd de maand nat. Tot en met gisteren was februari met 3 mm in Achterveld nog aan de droge kant. LEUSDEN - ZUID - Een auto- mobilist zag op de avond dins- dag 2 februari, toen hij over de Maanweg reed, een dier voor zich opdoemen. De automobi list ging vol op de rem staan en verloor door het gladde weg- I dek de macht over het stuur j De man mist het dier, maar ramde een boom. De linker- wielophanging van de auto was verbrijzeld. De motorkap was kapot De man kon later j niet meer zeggen hoe het dier er uit had gezien en tot welk soort het behoorde. LEUSDEN - ZUID - Een auto- j mobilist merkte dinsdagavond j om 22.30 uur dat iemand tegen j zijn op de Treekerweg gepar keerde auto was aangereden. Het linkerachterspatbord van zijn auto was kapot en overal zaten krassen. Van de dader I ontbreekt ieder spoor. LEUSDEN - Op de Noorderin slag heeft maandagmorgen 1 februari een kop-staart bot sing plaats gevonden. Een tweeënveertigjarige Leusde- i naar had niet in de gaten dat een achtentwintigjarige Leus denaar voor het stoplicht bij de Burgemeester Van der Post- laan stond te wachten. Hij reed de achterbak van de wachten- i de auto binnen. De schade was aanzienlnk In onze houtwallen zien we hier en daar, tussen de bruine katjes van de elzen, opvallend groen-gele katjes die doorgaans iets langer zijn dan de elze- katjes. Dat zijn de manne lijke bloeiwijzen van de hazelaar. Sommige men sen kunnen de verlei ding niet weerstaan om een paar takken af te snijden en in een vaas op de boe kenkast te zetten. Meestal liggen ze echter na een paar dagen al in de vuilnis bak, want in de omgeving van de vaas ligt alles vol met een laag kleverig geel poeder; het stuifmeel. Geen wonder, want elk katje herbergt meer dan twee miljoen stuifmeel- korrels die het regelmatig loslaat. Buiten is het na tuurlijk de bedoeling dat de wind de korrels mee neemt en op de vrouwelij ke bloemen brengt, liefst van een andere struik. De hazelaar houdt niet zo van zelfbestuiving, waardoor een alleenstaan de struik meestal weinig vrucht draagt. De vrouwe lijke bloem van de haze laar is weinig opvallend, het is niet meer dan een purperen pluimpje op het einde van de bladknoppen. Heeft de bestuiving plaats gehad dan ontwikkelen zich de zo overbekende ha zelnoten. Die staan bij biologisch dynamische voedseldeskundigen bo venaan op hun voorkeurs lijstje. Zeer begrijpelijk, want ze zijn bijzonder eiwitrijk. Twee ons hazelnoten heb ben dezelfde voedings waarde als een kilogram vlees. Om die voedings waarde werden ze vroeger gekweekt. Eén hectare kon wel meer dan drieduizend kilogram noten opbren gen. Niet alleen om zijn vruchten was de teelt van de hazelaar van belang. Als gcriefhout kon hij het tegen de wilg opnemen en de gedroogde katjes ont braken in geen enkele huisapotheek als prima middel tegen griep en ver koudheid. De wichelaar sneed zijn roede ook bij voorkeur uit de hazelaar; een gevorkte tak af een rechte, die dan rond werd gebogen. Daarmede werd naar onderaardse wateraders, verborgen schatten en nog veel meer dingen gezocht. De hazelaar is voor de voortplanting van de ha- zelaarrolkever van het grootste belang, een ke vertje van acht millimeter groot. Dat insekt maakt tuitvormige rolletjes van het blad en daarbinnen worden enkele eitjes ge legd. De larven leven van het bladrolletje en zijn zo tevens beschermd tegen vijanden. De hazel- nootboorder, ook een ke vertje van acht millimeter groot, doet het anders. In juni, als de vrucht van de hazelaar nog week is-, wordt daarin een gaatje geboord en een eitje ge- legd. De larve leeft en groeit van het vruchtvlees. I Als dat op is en de lane ongeveer tien millimeter groot is geworden, knaagl 1 het ziéh door de schaal naar buiten en verpopt i zich in de grond. Die lane is de bekende 'worm' in de I hazelnoot. Als u het op- merkelijke kevertje een.' onder de loep hebt beke- ken dan gunt u hem vast zijn hazelnootje. G.van Leeuwen iUXtCMOOT - MOOlt'O Wil HO* tLAMI-ftUAOftOW-*CvCtt

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6