buitengebied krijgt riolering 5 7 9 SB Historische Kring vraagt om behoud Asschatterkeerkade Noodweer teistert feestvierend Achterveld SERVA VOLVO 'Komitee Karnaval Nee' Leusder Krant n 5 ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN usdenaren moeten op termijn meebetalen J wil niet zeggen dat de j#;nte verplicht is, overal lioggeen riolering is, deze /erkelijk aan te leggen, ndere voorzieningendie boer van afvalwater op |>ppervlaktewater tegen zijn toegestaan. Wel ver- Ide Wet Milieubeheer ge- fes met een rioleringsplan ïen. Daar staat tegenover gemeente een aanzien- ubsidie van de provincie I rijgen. In het geval van De Gouden Klomp vereffent oude belastingschuld MOLENAAR CITROEN Tas gestolen Inbraakpoging Geslipt in sneeuwjacht Vergeten stukje Leusden van historisch belang Ibdu KINDERJURY SCHIJNWERPER CARNAVAL SPORT EN... IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT OPGAVEBON I Leusder Krant TELEFOON 03420-94911 NIEUWSTRAAT 15 POSTBUS 67 3770 AB BARNEVELD ?HTER VELD/LEUSDEN - De carnavalsverenigingen in Leusden en Achterveld kunnen op een geslaagd feest terugkijken. In usden bleken de problemen met de fiscus te zijn opgelost, zodat zaterdag de ingeslapen vereniging De Gouden Klomp weer tot 'en kon worden gewekt. De fusie kwam op symbolische wijze tot stand. (n Achterveld liet de winter zich tijdens de optocht plotseling van een gure kant zien. Een zware hagelbui teisterde het parcours n de optocht en geselde de deelnemers. Het mocht de pret echter niet drukken, evenals een wat onduidelijke actie van anti- rnavalisten, die door middel van afiches opriepen tot een boycot van het carnavalsfeest. Met weinig succes, (foto: Hans Roggen) 5DEN - Het hele buiten- el zal de komende 25 jaar ,en voorzien van riolering, eeft het college van bur- ester en wethouders vori- j jek besloten. Met dit be- wordt afgeweken van een .- -fr plan om niet meer dan lieden buiten de bebouw- )m van Leusden met in i 25 percelen van riole- voorzien. Er is nu be- het hele buitengebeid llering te voorzien, zodat I percelen worden aan- komen met het voorstel l^ioet aan de wens van de i boeren in het buitenge- [j>m hun panden van riole- voorzien. Het college dat echter niet, omdat jsn zeer kostbare operatie Qworden De gemeente echter min of meer ge- n gen toch tot aanleg van 1 dering over te gaan, om- provincie steeds hogere gaat stellen aan de afvoer Afvalwater. Konijntje in de ÏERWeteümgENGE- I MILJOENEN: Leusden gaat het om een be drag van 6 miljoen gulden. Dat is een bedrag van 232.000,-- per jaar geduren de de periode waarin de riole ring wordt aangelegd. De to tale kosten van de riolering in het buitengebied bedragen 13 miljoen. De gemeente betaalt zelf 1 miljoen gulden. Het res tant zal door de betrokken boe ren zelf moeten worden opge bracht. De kosten per aanslui ting zijn afhankelijk van de lengte van de aansluiting en de hoeveelheid afvalwater die op de riolering wordt geloosd. De gemeente zal niet eerder tot aansluiting van de percelen overgaan, totdat ook daadwer kelijk met de eigenaren over eenstemming is bereikt over de financiering. De ervaring leert namelijk dat in het verleden in een aantal gevallen riolering werd aangelegd, waarbij de ei genaren achteraf weigerden hun bijdrage te betalen. De operatie zal niet alleen de betrokken huishoudens in het buitengebied geld gaan kosten. Alle Leusdenaren krijgen op termijn te maken met een ver hoging van het rioolrecht. Het gaat namelijk niet alleen om de aanleg van de riolering, maar ook om het beheer ervan. Als het gehele stelsel in het buiten gebied voltooid is, zal dat be heer op jaarbsais een bedrag van ruim 480.000,-- gaan kosten. Dat wordt op basis van het zogenaamde solidariteits beginsel over alle Leusdens huishoudens omgeslagen. Con creet betekent dat terzijnertijd een verhoging van het riool recht met 48,-- per huishou den. Er is een rekenmodel opge steld, waaruit de gemeente heeft vastgesteld in welke volgorde de verschillende ge bieden aan de beurt zijn voor de aanleg van de riolering. Uit het model blijkt dat de Dode- weg-oost het eerst aan de beurt is. Tweeede op de lijst is de Leusbroekerweg/Arnhemse- weg. Zo zullen de komende 25 jaar alle 44 gebieden worden afgewerkt. Als laatste is de Oude Utrechtseweg aan de beurt. De verwachting is dat de eerste riolering in de loop van het volgend jaar kan worden aangelegd. Dat is voor een deel afhankelijk van de tijd die de verschillende procedures in beslag nemen. LEUSDEN - De officiële opening van de carnavals festiviteiten in Leusden werd afgelopen zaterdag luister bijgezet door een opvallende gebeurtenis. Op symbolische wijze, door twee wagens aan el kaar te koppelen, kwam de fusie tot stand tussen de carnavalsverenigingen d'Ouwe Klomp en de Gou den Klomp. De laatstge noemde vereniging werd een aantal jaren geleden formeel in slaap gesust door belastingproblemen. De vereniging kreeg van de inspecteur een naheffing, die het voortbestaan van de club in gevaar bracht. Om de problemen te om zeilen werd een nieuwe vereniging opgericht. Het afgelopen jaar is de impas se doorbroken en heeft de Leusdense vereniging een regeling getroffen met de belastingdienst. Dat leidde ertoe dat De Gouden Klomp weer feestelijk uit de slaap kon worden ge wekt. (advertentie) Nijverheidsweg Noord 61. Amersloort Tel 033-630304 Donderdag koopavond AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 LEUSDEN - Onbekenden heb ben afgelopen zaterdag een tas weggenomen uit een winkel wagentje. De portefeuille, die in de tas zat, is later elders in het winkelcentrum terugge vonden. De dief maakte een onbekende hoeveelheid con tant geld buit. De gedupeerde was een 38-jarige vrouw uit leusden. LEUSDEN - Op de Melafier hebben onbekenden in de nacht van woensdag op don derdag geprobeerd in te breken in een woning. De tuindeuren van het pand werden gefor ceerd. De inbrekers zijn echter waarschijnlijk niet binnen ge weest. Er wordt in ieder geval niets vermist. LEUSDEN - Een 21-jarige automobilist uit Hardinx- veld-Giessendam is maandag morgen het slachtoffer gewor den van de slechte weersom standigheden. De man raakte in een sneeuwjacht omstreeks 4.50 uur ter hoogte van de af slag Leusden-VVoudenberg de macht over het stuur kwijt en kwam in de vangrails terecht. De auto moest worden afge- sleept. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Door de onverwachte glad heid is een 31-jarige Amers- foortse maandagochtend met haar auto op de Dodeweg over de kop geslagen De vrouw raakte, ter hoogte van het via duct over de A-28, op het be sneeuwde wegdek in een slip en belandde na een koprol in de berm. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De auto is fors beschadigd. LEUSDEN - Leusden herbergt een uniek monument waarvan bijna niemand iets wist. In As- schat, op de Liniedijk, ligt een zogenaamde keerkade. Een restant van vier eeuwen strijd tegen het water en binnendrin gende vijanden in deze regio. Volgens de Historische Kring hebben de restanten zowel een waterbouwkundige, architec tuur-historische waarde, als een unieke krijgsgeschiedkun dige betekenis. Daarnaast heeft de natuur in het bijna vergeten gebied de kans gekre gen zich te ontwikkelen tot een waardevol geheel. De Histori sche Kring hoopt, bij monde van J.J. Mandemaker (oud- PvdA wethouder), de gemeente ertoe te bewegen zich in te spannen voor erkenning, be houd en renovatie van dit mo nument. Aanleiding tot de heront dekking was het voornemen van de gemeente Leusden om ƒ150000,- te reserveren voor onderhoud van de Liniedijk. De Historische Kring besloot te bekijken of op de dijk nog iets te vinden was, wat bij het opknappen van de dijk niet verloren mocht gaan. Tenslotte behoort dit stukje Leusden tot één van de belangrijkste, zo met de belangrijkste verdedi gingswerken uit de jongste ge schiedenis van Nederland; de tTre'bbelinie. Ver daarvoor, reeds in de 18e eeuw, behoorde dit uitsterste puntje van Utrecht tot de vooruitgescho ven stellingen tegenover de Geldersen waarmee 't Sticht niet altijd bevriend was. Op en bi] de dijk vond de Historische Kring de resten van twaalf door Nederlanders gebouwde 'kazematten' (mi trailleursnesten) Dit meeste zijn kleine betonnen bunkers van het type S waarvan er in 1939/1940 in heel Nederland tweeduizend werden neerge zet. Deze 'stekelvarkens', zo genoemd omdat overal haken uitstaken voor de camouflage netten, zijn met bijzonder. Veel groter zijn de Duitse bunkers waarvan op de dijk nog twee 'Pantherstellingen' te vinden zijn. Ook niet waardevol ge noeg om te willen bewaren De belangstelling van de Historische Kring voor dit ver waarloosde stukje krijgsge schiedenis van Leusden zou hiermee afgelopen zijn ge weest, wanneer de Achterveld- se dorpshistoricus Jan Schou ten, wie anders, niet nóg een interessant plekje wist De dorpshistoricus uit Achterveld attendeerde de leden van de Historische Kring op een bijna vergeten stukje op Leusdens grondgebied. De Asschatter keerkade bleek voor de Histo rische Kring een opzienbaren de vondst, die zo bijzonder is dat het de status van monu ment verdient. Mandemaker; .Juist door het vergeten van deze stelling, is deze goed bewaard gebleven. vervolg op pagina 3 Resten van een betonnen tankversperring op de Asschatterkeer kade(foto: Hans Verhorst) ACHTERVELD - Carna- valvierend Achterveld werd het afgelopen week einde opgeschrikt door af fiches, die her en der in het dorp waren opgehangen en waarin werd opgeroepen tot een boycot van de festi viteiten. De letterlijke tekst luidde 'Oorlog in So malië, oorlog in Bosnië, honger in Afrika. Daarom vragen wij u: Boycot het karnaval.' De tekst was ondertekend met Komitee Karnaval Nee. Het is onduidelijk geble ven of er sprake was van een -niet door iedereen be grepen- carnavalsgrap of dat er meer serieuze be doelingen achter de actie zaten. In ieder geval was het hek rond het terrein van De Vor aan de Hessen weg, het middelpunt van de optocht, eveneens door onbekenden afgesloten. Tot nu toe is de verant woordelijkheid voor de actie niet opgeëist. Wel kan worden geconcludeerd dat Achterveld zich door de actie er niet van heeft laten weerhouden het feest op uitbundige wijze te vie ren. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 De Leusdei Krant is een onalhankelijk nieuwsblad, behorende tot de B0U- Krantenkombinalle Midden Nederland Kantoor Asschatterweg 19, Postbus 11 3830 AA Leusden. telefoon 033-941495 24e JAARGANG NO. 42 INHOUD Leusden heeft een aparte formule be dacht voor het fenomeen Kinderjury, die landelijk het beste kinderboek van het jaar kiest. In de rubriek De Schijnwerper staan deze week twee jeugdige Leusdenaren cen traal, die een bezorgde brief aan het ge meentebestuur hadden geschreven over zaken, die met name de zorg voor het milieu raken. In de krant uiteraard aandacht in woord en beeld voor het Carnaval dat de afgelo pen dagen in Leusden en Achterveld op uitgebreide schaal is gevierd. De korfballers van Antilopen speelden, bevrijd van degradatiezorgen, één van de beste wedstrijden van het afgelopen zaal seizoen. Twee teams van badmintonver eniging BVO'79 gaven het afgelopen weekeinde acte de presence op een kam- pioenstoernooi in sportcomplex Valken huizen in Arnhem en presteerden daar verdienstelijk. Natuurlijk ook deze week weer een mininatuurtje, het weer m Leusden, de puzzel, de servicerubriek met informatie over allerlei diensten in de ganse gemeente en nieuws uit de verenigingen.. Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet. Iedere week berichten wij u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen Onze nieuwe abonnees verrassen wij met een overheerlijke taart van uw plaatselijke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in! JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart. Naam; Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13,95 half jaar 27,40 jaar 53,80 Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar. BDU bv, Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld

Leusder Krant | 1993 | | pagina 1