leusder Krant. Ecologische richtlijn hier en daar „wollig" Asschatterkeerkade Leusden '90 blijft tegen rotonde Eemland Zonwering 'Het laatste gebouw even mooi als het eerste' 033-952967 L E U S D E N duidelijkheid geboden merken leden Valleicommissie op loensdag 24 februari 1993 Pagina3 i en taan- inlijk, jres- BARNEVELD - De ergadering van de Val- :icommissie in het ge- leentehuis van Barne- eld werd vrijdagmiddag liet gekenmerkt door petterende discussies, ie leden kwamen -voor- n het begin- vaak niet eel verder dan de op- lerking: „de eommen- aarnota en bijbehorende eknotitie zijn wollig." We moeten er een punt chter zetten, maar er moet wel uidelijkheid zijn wat betreft e spelregels." merkte eérï van leden op. Het betreft de pelregels omtrent uitwerking an het Plan van Aanpak in de Gelderse Vallei. De Valleicom- nissie wil de 'ecologische ïoofdstructuur' (EHS) scher- >er begrenzen. Dit betekent oncreet dat de landbouw wat inder grond 'verliest' dan tanvankelijk de bedoeling Het eerder genoemde ge- al van 4200 hectare relatie- iOta- en natuurontwikkelings gebied wordt hiermee losgela- :en. Nu gaat het om 3200 hec- are in te leveren landbouw grond ten gunste van de ver- letering van de ecologie. Vermoeiend Het aangepaste Plan van Aanpak gecompleteerd met ïn- ;praakreacties (commentaar- ïota en deknotitie) had niet de De boeren hoeven minder grond af te staan dan aanvankelijk de bedoeling was (Foto: BDU) instemming van iedereen. Voor velen stonden er nogal wat on duidelijkheden in. H. Dirksen vond dat die onduidelijkheid ertoe kon leiden dat de nota verschillend ingevuld kan worden. ..Ambtenaren kunnen bijvoorbeeld een zinnetje over het hoofd zien of verkeerd in terpreteren." Ook de Nijkerkse wethouder P.M A. Ketelaars trok fel van leer: „het wordt een vermoeiend proces" „Compromissen moeten werkelijke compromissen zijn en geen taalvirtuozen," hierbij doelend op mogelijke einddis- cussies over punten en kom ma's in de nota. „We moeten de beslissing ook niet voor ons uit schuiven, want dan vraag ik me af waarom ik er al drie jaar mee bezig ben." W. Klein, Regionale Inspec tie Milieu-Hygiene, reageerde op de opmerkingen over de on duidelijkheid: „Ik kan positief leven met een mate van ondui delijkheid zolang je met zeker weet over welke natuurgebie den het gaat. Ik heb liever een beetje onduidelijkheid om be- vervolg van pagina 1 Ze bestaat uit een combinatie drie typen kazematten. Zowel stelvarkens, een zware mitrailleurkazemat als een, zeer bijzondere, multifunctio nele kazemat met zeven schiet gaten Van het verdedigings werk zijn ook de autenthieke ankversperring en de loopgra- •en voor een deel nog steeds herkenbaar Van een dergelij ke stelling werden er slechts drie in de Grebbelinie ge bouwd, waarvan alleen in Leusden een belangrijk deel bewaard is gebleven. Dit geeft hieraan wel een heel bijzonde re betekenis." De Asschatter keerkade is in Nederland uniek, zover nu bekend. Het gebied waarop deze stellingen te vinden zijn is van Staatsbosbeheer, maar wordt door Leusden beheerd Van daar dat de Historische Kring de gemeente vraagt om er bij Staatsbosbeheer op aan te dringen voor dit gebied een nieuw beleids- en beheersplan te maken. Het vorige plan, waarin het gebied tot natuur reservaat werd aangewezen, gold tot 1990 Wanneer de Asschatterkeer kade als gemeentelijk monu ment erkend wordt, is de vol gende stap om het op de Rijks lijst van monumenten te plaat sen. Daardoor ontstaan moge lijkheden voor subsidies waar mee de stelling in oude luister te herstellen is. Komkering Volgens de Historische kring is dit gebied deze aandacht ze ker waard. Niet alleen om de herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog levend te houden maar zeker ook om iets te kun nen laten zien van de manier waarop ruim vier eeuwen gele den met water als wapen werd omgegaan De eerste stellingen in dit ge bied verschenen rond 1586 en daarna steeds opnieuw wan neer dreiging groeide. Waar nu Leusden ligt, lag toen de verde digingslinie van Amersfoort tegen de Geldersen Amers foort behoorde tot de 'grens steden' van 'de Verenigde Pro vinciën' die zich verdedigen moest tegen Spanje en het oosten. Tegen al die dreigingen werden m de Gelderse vallei maatregelen genomen om de vijandelijke soldaten het zo nat, hongerig en moeilijk mo gelijk te maken. Grond onder water zetten was een beproefd strijdmiddel, inunderen ge noemd. De reeds eeuwen bestaande waterlinie waar eeuwen aan gesleuteld is, werd voor een deel opgenomen in het grote verdedigingsplan van Neder land begin 1940. Generaal Winkelman dacht deze stellin gen beter te kunnen behouden dan de Brabantse Peellinie. Het Valleigebied kon moeilijk begaanbaar en ondoorschrijd- baar gemaakt worden. En dat gebeurde dan ook. Zowel bij de inval van de Duitsers als de bevrijding door de Geallieer den stond het gebied vanaf Achterveld tot het Valleika naal onder water. Uit een verklaring van J. Sneep, verbonden aan de Men- no van Coehoorn Stichting- „Het te inunderen gebied van de Rijn tot de Zuiderzee was verdeeld in een tiental kom men. Deze waren voorzien van komkeringen, damsluizen en schotbalkkeringen in de be ken." De komkering in Leus den, werd als laatste waterke ring voor Amersfoort in 1745 aangelegd. 'Met een kruin breedte van gemiddeld drie meter op 4 meter 90 plus Am sterdams Peil.' Bij de komker- king kwam een damsluis in de Moorsterbeek. In 1865 verving men deze damsluis Mandemaker. „Dit alles is in Asschat goed te herkennen Juist doordat aan twee kanten water loopt is duidelijk te zien hoe de wal is opgeworpen en de waterhuishouding plaats vond.' „Je kunt je voorstellen hoe het er toen uitgezien moet heb ben Een grote waterplas waar uit alleen de dijk vol verdedi gingswerken stak. Wie daar naar toe wilde moest wel de hoge grond opzoeken. Dat was de Asschatterkeerkade. Ze was strategisch gelegen en voorzien van tankversperringen Wan neer je nu door het prachtig begroeide gebied loopt, begrijp je niet onmiddellijk wat de be tonnen punten tussen het stru weel doen. Toen was het kaal en verdedigbaar." Vergeten Des te groter blijft de ver wondering hoe het heeft kun nen gebeuren dat dit gebied vergeten werd. Tussen 1930 en 1940 nog versterkt, daarna vergeten. Het natuurgebied werd als onderdeel van het be heersplan van WVC-reservaat 'Voormalige Grebbelinie' Planten namen het gebied over van de mens Zwarte bessen namen de stellingen in, net als gele lis, bitterzoet en oeverzeg- ge Het Salomonszegel is daar te vinden, hop en grootbloem- muur, terwijl de zuidelijke gracht bijna onherkenbaar is dichtgegroeid met wilgen- struiken. Onbewust van de histori sche, waterbouwkundige en krijgskundige betekenis werd in de jaren zeventig een ge deelte afgegraven. In Leusden lijkt alleen Jan Schouten, dorpsgeschiedschrijver, tot in detail op de hoogte van wat waar te vinden is. Zijn schet sen van de situaties in de oor logsdagen in Asschat zijn com pleet met de namen van de mi litairen de toen in de kazemat ten verbleven. Mandemaker is enthousiast. „Dit stukje Leusdense geschie denis willen we graag behou den. Het biedt gelegenheid om jongeren en mensen die niet in Leusden zijn geboren, ver trouwd te maken met onze ge schiedenis Hiervan weten kan meespelen in de intergratie. De betrokkenheid tussen nieuwe, jonge bewoners bij de ge meente waarin ze wonen. Het is echt onze terra incognita, waar we graag mensen op wil len attenderen", volgens Man demaker. Met de aanbieding van de beschrijving van de Asschat terkeerkade aan burgemeester en wethouders en de bereid heid om belangstellenden rond te leiden, hoopt de Historische Kring, meer bekendheid te ge ven aan de tot nu toe onver moede verdedigingswerken rond Leusden. stuurlijk met wijsheid te kun nen beslissen." Robbertsen vroeg nog eens nadrukkelijk aan voorzitter Van Dijkhuizen of de begrenzing van het aantal hectaren het uitgangspunt van het Plan van Aanpak is. Van Dijkhuizen antwoordde daar positief op. Afscheiden Veel leden vonden de nota's dus onduidelijk en wilden nog heel wat wijzigingen doorge voerd zien. Gedeputeerde en voorzitter J. van Dijkhuizen: „Het proces moet voor de zo mervakantie zijn afgerond. In de afgelopen maanden is er al veel duidelijkheid verkregen Ik dring aan op goedkeuring door de Valleicommissie zodat de notitie naar de achterban kan In maart moet deze dan gestalte krijgen in de gemeen teraden Het wordt zo langza merhand tijd dat we een pro- dukt afscheiden." Het was vooral H. Harrewijn van de ge meente Renswoude die hem verzekerde dat dat op zo'n korte termijn niet mogelijk zou zijn Het gaat hierbij ook om een bestuursovereenkomst die door de gemeenten getekend moet worden. De leden kunnen de passages die zij graag verbeterd zien, voor 1 maart indienen bij de redactiecommissie. Het gaat hierbij niet om inhoudelijke wijzigingen Zij zal zich hier dan weer over buigen en in maart met een definitieve ver sie komen. Dat was eigenlijk de belangrijkste uitkomst van de 'onduidelijke' vergadering vrijdagmiddag De volgende vergadering van de commissie staat ge pland op 8 april om 14.00 uur LEUSDEN - Leusden '90 blijft tegen de aanleg van een roton de bij de carpoolplaats ten be hoeve van het nieuwe benzine station bij de Randweg. De ro tonde komt er op aandringen van de overige raadsleden, die zich zorgen maakten over een veilige afwikkeling van het verkeer dat naar en van het benzinestation komt. Met name de CDA-fractie wilde dat burgemeester en wethouders dat probleem serieus zou ne men. Exploitant Total heeft nu toegezegd een bedrag van 100.000,-- bij te dragen in de kosten van de rotonde, die in toataal 250.000,-- gaat kos ten. Leusden '90 heeft bezwaren te gen de rotonde, omdat een vei lige verkeersafwikkeling er niet mee gediend zou zijn Vol gens Leusden '90 is de rotonde vooral bedoeld voor het ver keer dat naar de carpoolplaats en de nieuwe gemeentewerf moet. Automobilisten, die van af de snelweg naar het benzi nestation moeten, zouden dat niet op een veilige manier kun nen. De overige raadsleden lieten zich door wethouder De Jongh wel overtuigen. Ook Gert de Weerdt van de PvdA, die eer der twijfels had over de om vang van de rotonde, ging over de streep. De Weerdt was eer der bang, dat grote bussen en vrachtauto's de rotonde niet zouden kunnen passereren. De Jongh wist hem te overtuigen, dat dat niet het geval zou zijn Joop Kool van Leusden '90 maakte zich vooral druk over het voornemen van De Jongh de opdracht voor de aanleg van de rotonde uit te besteden aan de firma Schoonhoven, die op dit moment bezig in de buurt bedrijventerrein De Horst bouwrijp te maken. Kool wil een openbare aanbesteding, maar De Jongh denkt dat het sneller en goedkoper kan als Schoonhoven de opdracht krijgt Het leek er even op dat Kool steun kreeg van Ep Oosta (D 66). Ook De Weerdt wilde dat het de laatste keer zou zijn dat de aanbesteding op deze ma nier zou gebeuren. Uiteindelijk bleek alleen Leusden '90 tegen te stemmen Oud-wethouder Mandemaker bij bunker, type s/7a. Van dit type de zware beschadiging, die is ontstaan bij het opruimen van hjn er in Nederland slechts drie gebouwd. Duidelijk zichtbaar is landmijnen, na de oorlog, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Met een zoge naamd beeldkwaliteitsplan wil wethouder De Jongh er voor zorgen, dat in De Horst gebouwd wordt, volgens het uitgangspunt dat er harmonie tussen de gebouwen is zonder dat er sprake is van eenvormig heid. „De kwaliteit van het laatste bedrijfpand dat in De Horst gebouwd wordt, moet even groot zijn als van het eer ste gebouw, dat er verschijnt," zei De Jongh vorige week bij de presentatie van het beeldkwa liteitsplan. In de Horst moeten straks vooral gebouwen staan, die door hun architectuur uitblin ken. „Het moeten allemaal fraaie gebouwen worden, die overigens niet met elkaar deto neren," licht de Jongh toe. Hoe het in Leusden zou kunnen worden, heeft de wethouder al ergens in Nederland gezien „Langs de snelweg naar Den Bosch bij Houten staat een be drijventerrein, dat ik heel ge slaagd vindt." Dat resultaat kan bereikt worden door het gebruik van hoogwaardige materialen, zo als natuursteen, aluminium, baksteen en glasvezels, zo staat in het fraai uitgevoerde plan, waarin ook een aantal foto's zijn opgenomen van bedrijfs panden, die elders zijn ge bouwd, maar die volgens De Jongh en zijn ambtelijke staf ook in Leusden niet zouden misstaan. De hoogwaardige kwaliti- weit van het bedrijvenpark kan volgens de plannenmakers ook worden bereikt door de on derlinge afstand van de gebou wen zo groot mogelijk te laten zijn. Verder worden aan de si tuering van de gevels eisen ge steld. Daar waar het bednj- venterein zijn gezicht aan het naderende en passerende ver keer laat zien, zal er extra zorg aan de architectuur moeten worden besteed. De Jongh is ervan overtuigd dat gegadigden voor kavels in De Horst geen problemen zul len hebben met het kwaliteits plan. „Het is een ontwikkeling, die ook in andere plaatsen steeds meer opgang vindt, hoe wel wij in Leusden er voor de eerste keer mee werken. Het voordeel is dat alle kandidaten weten waar zij aan toe zijn. Ook voor de Welstandscom missie, die de ontwerpen moet beoordelen, is deze werkwijze pretttig. De commissie weet namelijk precies aan welke criteria zij de aanvragen moet toetsen De Jongh verwacht niet dat het plan bepaalde bedrijvig heid in het gebied zal uitslui ten. Het bestemmingsplan voorziet in de vestiging van be drijven op het gebied van za kelijke en maatschappelijke dienstverlening, lichte hoog waardige industriële onderne mingen en opslag- en distribu tiebedrijven. „Wij stellen ons met zo star op. dat bepaalde dingen niet zouden kunnen Ook een magazijn kan er fraai uit zien." denkt De Jongh De wethouder is een optimist als het gaat over de huidige economische situatie Dat in Nederland steeds meer bedrij ven in de problemen komen, verontrust hem niet „De een z'n dood, is de ander z'n brood," is hij van mening ..Je ziet dat er steeds meer bedrij ven als adviesbureaus komen. Dat zijn precies het soort on- dernemimgen, dat wij in De Horst willen Ik heb er dan ook alle vertrouwen in, dat De Horst vol komt." (advertentie) WINTERKORTING TOT 1 MAART Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of w ilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Het is al weer bijna vergeten, maar begin december baalde Achterveld bet landelijke nieuws door een incident in De Klaveet. Discjockey Jeroen van Inkei zou daar zijn show gestaakt hebben, omdat een aantal bezoekers tijdens bet draaien van een bepaalde plaat 'Joden, joden' geroepen zou hebben...' '...Volgens de versie die in een aantal landelijke dag bladen verscheen zou van Inkel geroepen hebben dat de betrokken discogangers een IQ zouden hebben, die lager was dan hun schoenmaat...' '...Ook wij werden op de redactie met het incident geconfronteerd. Enkele mensen die erbij aanwezig zouden zijn geweest vertelden ons dat het allemaal reuze meeviel en dat het om een opgeblazen verhaal zou gaan... '...Wat er precies gebeurt is, blijft voor ons derhalve onduidelijk. De verwarring hierover werd deze week door een ander landelijk medium alleen maar groter gemaakt...' '...De hoofdredacteur van Vrij Nederland, Rinus Fer- dinandusse, kwam in het nummer van 20 februari in zijn rubriek 'Gedachten op Dinsdagochtend' terug op het incident. 'Zeer zwart-wit' staat er boven het arti keltje dat aan de inmiddels beruchte dansavond is gewijd... '...Zijn versie maakt onze vertwijfeling alleen maar groter. Want wat staat er in zijn commentaar? Jeroen van Inkel is discjockey bij Veronica. Begin december kwam hij in bet nieuws door zijn besluit voortaan de discotheek De Klaveet in ACHTERBERG te boycot ten."...' '...Nu hebben sommige inwoners van Achterveld een eigen mening over de wijze waarop de naam van hun dorp gespeld moet worden. Een bekende dorpsschrij ver schrijft consequent Achteveld in plaats van Ach terveld...' '...Achterberg is een spellingwijze, die wij echter nog niet eerder zijn tegengekomen. Wel kennen wij een plaats in de buurt van Amerongen, die zo heet. Het zou echter puur toeval zijn. als daar een discotheek is. die ook De Klaveet beet.... '...Het kan dus niet anders zijn dan dat Ferdinandusse De Klaveet in Achterveld bedoelt. Een kaart van Ne derland had misschiebn goede diensten kunnen be wijzen... '...Er zijn trouwens nog wel meer mensen die moeite hebben met de spelling van namen, die iets met Leus- den te maken hebben. Vorige week werd er een folder huis-aan-buis verspreid door de Wilma-organisatie. Wilma organiseert voor maandag 22 februari een In- forma tiesbow... '...Wat dat is, wordt in de folder duidelijk gemaakt. Het gaat om een presentatie van natuur- en gezond- heidsprodukten. ..Interessant voor dames en heren". De zaal waarin de Informatieshow zal plaats vinden, komt ons echter onbekend voor...' Wie zich om zijn of haar gezondheid bekommert, kan vanaf 20.00 uur terecht in 'zaal rest ros betaart We hebben de Gouden Gids helemaal doorgeworsteld, maar niets gevonden. Ook de 'Wegwijs in Leusden' kon ons niet helpen...' '...Het adres in de folder gaf ons een aanwijzing, die van doorslaggevend belang bleek te zijn. Op de Ha mers veldscweg 55 is niet 'zaal res ros betaart' geves tigd. maar Restaurant 't Ros Beyaart...' '...We hopen maar dat er afgelopen maandag geen mensen hopeloos op zoek zijn geweest naar 'zaal rest ros betaart', want dat zou sneu zijn. Zowel voor de Wilma-organisatie als voor belangstellenden... '...Nog een spelfoutje deze week. Eind oktober werd begonnen met het nieuwe jongerencentrum bij de ijsbaan. Bouwer is het aannemingsbedrijf Hoogevest uit Amersfoort. Het bedrijf maakt in het bedrijfsblad 'Op de hoogte' van februari melding van het slaan van de eerste paal door wethouder Vroon...' Wij vermoeden dat het gaat om Bram Vroon, die in Leusden verantwoordelijk is voor Welzijn en Onder wijs. Zeker weten doen wij het echter niet. In bet onderschrift bij de foto staat namelijk: „De Leusdense wethouder P. Vroon kwijt zich op professionele wijze van zijn taak de eerste paal in de grond te heien '...Een persoonsverwisseling ligt voor de hand. De P zou kunnen staan voor Piet. Piet Vroon is namelijk een landelijk bekende wetenschapper, die onlangs in het nieuws kwam, omdat hij uit protest zijn doctorsbul terugstuurde...' '...Piet Vroon was het namelijk niet eens met het ere doctoraat dat werd verleend aan Albert Heijn, voor zijn verdienste als ondernemer voor de Nederlandse economie. Albert kreeg de bul van de kersverse uni versiteit Nijenrodc uit Breukelen...' '...Piet vond deze gang van zaak een degradatie van de academische titel en stuurde daarom zijn eigen bul terug. Nu wil het toeval dat 'onze' Vroon onlangs ook een bul haalde. De wethouder werd daarmee een echte doctor, die zijn titel met hard werken verdiende...' '...Wij hebben echter nog niet gehoord dat Bram van plan is zijn bul terug te sturen. Daar is hij veel te trots op. Wellicht dat zich in de toekomst iets voordoet, waarmee hij ook het landelijke nieuws kan halen...

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3