1 Leusden geeft nationale kinderjury lokaal tintje JURYLID .Leusder Krant. De Holm terug naar Ot en Sien de schijnwerper IS L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen edenvergadering DA iavertoning inderfilm laverjassen )ursus bridge oor ouderen 0 -'C.v 0 JURY-RAPPORTEN Diefjes aangehouden Teams SVA in nieuwe shirts ft1 - T: !.u ft l Garage Kleinveld na verbouwing weer open Nieuws uit de verenigingen Dansen voor het goede doel De Wolboom mi „Vogels vind ik niet zo zielig maar konijnen wel" oensdag 24 februari 1993 Pagina 5 an op de wi Hen ei ogelijl eigei ajlsi-: lat ci wan or an eeld ers. jk oi leerge x kcnin .Het hinde ie om ielig fbaai :HTERVELD - Donderdag februari het CDA. afdeling 'usden, de algemene leden- rgadering in de Peerdenstal n de Hessenweg 212 te Ach- 'ofveld. De vergadering begint 19 30 uur. Vanaf 20 30 uur de vergadering openbaar, den en belangstellenden innen deze avond kennis ma- met de gemeenteraadsle- n van de gemeente Leusden. af. ki hem ihoud boder den eling jw bu uw h 'HTERVELD - Op dinsdag 2 lart er vanaf 20.00 uur in de )te zaal van De Moespot aan Jan van Arkelweg te Ach- veld een diavertoning over hterveld, Asschat en Stou- ïburg van 1939 - 1945. En- 1, Gastheer deze ond is J.M. Schouten, dorps- chiedkundige uit Achter- Id. 'HTERVELD - Zaterdag 6 iart 1993 is er in de Moespot kinderfilmmiddag. Deze ddag draait de film 'De :uwe avonturen van Pippi ngkous'. De film is Neder- ids gesproken. De zaal gaat en om 13.30 uur terwijl de orstelling om 14.00 uur be lt. De entree is 2,50 waar- inbegrepen een zakje chips een glas limonade. IHTERVELD - Voor de irters is er maandag 1 maart icgenheid in De Moespot om kaartje te leggen. Er wordt iverjas en Schutjas ge- eld. De zaal is open om 145 uur en de anvang is 20.00 De inleg is 4,= daarin epen zit éen kop koffie USDEN - Senioren in de neente Leusden. kunnen ïaf vrijdag 5 maart een cur- Bridgen volgen in het ont- etingscentrum 'De Wol- Dm', Hamersveldseweg 2a. nvang: 9.30 u. geheel staat onder leiding Sjoerd de Jong, die u op loemde data alle door u ge- nste informatie zal geven, .angstellenden kunnen zich leven bij de gastdames van ontmoetingscentrum of bij iunctionaris ouderenwerk: vrouw G.M.R. Jonker, tele- isch bereikbaar op maan- dinsdag, woensdag en dag tussen 9.00 u. en 14.00 •nder nr. 952090. kalfdfcunt natuurlijk ook gewoon 13423 vrijdag 5 maart even langs Tien. r LEUSDEN - Nederlandse kin deren laten sinds een aantal jaren weten welke boeken zij het leukste, mooiste of boeiendste vonden. Daarvoor vraagt de Stichting Neder landse Kinderjury kinderen onder de zestien jaar hun me ning over de boeken die in het vorige jaar verschenen. Naast deze algemene jurering is voor Leusden dit jaar een verkie zing met een lokaal tintje be dacht. De bibliotheek geeft twaalf kinderen de kans om een keuze te maken uit de Ne derlandse collectie. De uitver kiezing is voor de schrijver de hoofdprijs. Hij of zij mag Leus den met een bezoek vereren. Alle kinderen kunnen mee doen met de Nationale Kin derjury. Wanneer ze op een formulier minstens over vijf titels hun mening geven, dra gen ze bij aan het eindoordeel. In een speciaal televisiepro gramma gemaakt door de Vara, krijgen de uitverkorens schrijvers of schrijfsters een oorkonde uitgereikt. Plak deze op de telefoon. Het meedoen wordt gewaar deerd met een om rust vragen de 'deurhanger' voorzien van de tekst 'niet zeuren, jurylid aan het werk'. Jaarlijks haken duizenden kmderen bij deze gelegenheid tot inspraak aan. Het minimum van vijf te lezen boeken, lijkt voor de meeste 'juryleden' een peuleschil. Els Steggerda van de Leusdense jeugdbibliotheek: ,,We zeggen ook steeds dat ze zoveel boeken mogen lezen als ze willen, maar dat ze na het lezen van heel veel boeken hun mening moeten kiezen uit de beste vijf." Deze vijf komen te staan op een spe ciaal daarvoor verkrijgbaar pasje dat voor 1 juni ingeleverd moet worden bij de biblio theek. Op deze manier komt de Leusdense bibliotheek al iets te weten van de mening en voorkeuring van haar jeugdige lezers. Maar men wil meer. Op de 'nationale' formulie ren is weinig ruimte voor het omschrijven van een eigen me ning. Waarom is een boek goed, spannend, slecht of veelzeg gend7 Wat waren de goede en wat de slechte elementen? Hoe werd gedacht over het uiterlijk van het boek, de omvang, de dikte, de omslag, de grootte van de letters, de illustraties? Waarom spraken de hoofdper sonen, de lezer wel of niet aan en op welke sfeer werd juist of vaag getroffen? De bibliotheek in Leusden onder leiding van de altijd en thousiaste bibliothecaresse voor de jeugd Els Steggerda, wil daartoe wel de gelegenheid geven. Daarvoor nodigt zij twaalf kinderen tussen de 13 en 16 jaar uit om een exclusief Leusdense jury te vormen. Wie Leusdens jurylid wil worden, kan zich bij haar aanmelden. De eerste zeven kinderen zijn bekend, voor vijf is nog een plaatsje. De twaalf worden in de watten gelegd maar moeten daarvoor hard werken Op 17 maart is de eerste bijeenkomst. Bij die gelegenheid krijgen vier juryleden ieder hun eigen bi bliotheek-begeleider toegewe zen. Gezamelijk maken zij een keuze uit alle in 1992 versche nen boeken van uitsluitend Nederlandse auteurs. In de daarop volgende weken leest ieder groepje van vier kinderen en de begeleider drie boeken. Ieder groepje dezelfde Weke lijks wisselt men de bevindin gen uit. Echte boekbesprekin gen moeten dit worden, waar uit een inventarisatie volgt van wat men vond en ervaren heeft. 'O Op deze manier ontstaat een Leusdense jeugdboeken top-5 waarover gedacht en gespro ken is. De einduitslag viert men op 17 juni met een groots feest waarop iedereen welkom is die met de Nationale en/of Lokale jurering heeft meege daan. Het is de bedoeling dat de schrijver of schrijfsters van het hoogst verkozen boek, op deze avond ere-gast zal zijn De bibliotheek als achtergrond voor een passend en swingend feest. Dit Leusdens 'boekenbal' waarop kinderen (zelf-ge- schreven) stukjes kunnen voordragen, gelezen of zelfver- zonnen verhalen naspelen, spelletjes verzinnen als 'hints' met boekentitels naast play backen en muziek maken. De schrijver die door de Leus dense kinderjury werd geju reerd zal op zijn beurt de pres taties van de Leusdense kinde ren jureren. Marianne de Valck LEUSDEN - Basisschool De Holm hield van 3 februari en 17 februari een project onder de titel 'Vroeger en nu'. Het hoofdgebouw werd omgetoverd in een museum met de naam 'Vroeger toen alles nog anders was'. Er was kleding en vervoer te zien van vroeger. Ook was er een woonkamer, een keuken, een slaapkamer en een wc (deur met hartje) van vroeger De dependance, 'museum van ooit', was als keuken ingericht Verder was er de Winkel van Sinkel, een monmnk met lessenaar en een oude school met bibliotheek. Bij de opening waren de juffrouw en de meester als vroeger gekleed. Buiten waren er oude spelletjes De tweede dag was de hele school verkleed als Ot en Sien De kinderen maakten werkstukjes over vroeger en nu Er waren excursies naar de kaasboerderij en het museum oud Soest. Op school werden ook oude ambachten gedemonstreerd Het project werd afgesloten met een kijkavond op 17 februari LEUSDEN - De politie heeft maandagavond om streeks 23.00 uur 3 jongens aangehouden, die ervan worden verdacht te heb ben ingebroken in de kan tine van de duivensport- vereniging op het Jan Ban- ninkpark. De jongens, 16 en 17 jaar oud, namen on der meer een hoeveelheid drank mee. De knapen zijn in de nacht van maandag op dinsdag ingesloten ge weest op het bureau en zullen dinsdag nader aan de tand worden gevoeld. ACHTERVELD - Het derde en het vierde elftal van sv Achterveld hebben een nieuw tenue gekregen. Voor beide teams is de sponsor Thea en Jan Voorburg van café bar Buitenlust uit Achterveld. Het vierde elftal kreeg bovendien van sponsor Jan van Dijk transport uit Achterveld met fraaie sporttassen, (foto'sSVA) ACHTERVELD - De afgelopen maanden heeft garage Kleinveld aan de Hessenweg m Achterveld een ingrijpende face-lift-opera- tie ondergaan Onder meer ten gevolge van de nieuwe milieuwet geving, was het benzinepompstation hard aan vernieuwing en verandering toe De oude pompen werden verwijderd De bestra ting moest weg en de grond onder het pompstation moest worden weggehaald en gezuiverd Een complete bodemsaneringsopera tie, kortom. Om alles binnen korte tijd te realiseren was veel personeel nodig. Toch namen de werkzaamheden nog zo'n drie maanden in beslag Alle vervuilde grond moest tot een diepte van enkele meters worden afgegraven, afgevoerd en in speciaal daarvoor gecon strueerd ovens worden schoongemaakt. Om de overlast voor de vaste klantenkring zoveel mogelijk te beperken, was het reeds na enkele weken mogelijk via een noodvoorziening op beperkte schaal weer benzine en LPG te tanken Sinds een aantal dagen kan de clientele van Kleinveld weer volop terecht voor diverse soorten benzine, bromfietsbenzme, diesel en het LPG De schoon gemaakte grond is weer opgebracht. Een vloeistofdichte vloer is. aangebracht en de luifel prijkt hoog boven de nieuwe benzine pompen uit. Het voorterrein is ruimer van opzet en het benzine pompstation voldoet met deze veranderingen geheel aan de laat ste eisen van de milieuwetgeving van deze tijd De inrit en het uitrijden is overzichtelijker gemaakt om het de klanten wat gemakkelijker te maken bij het op en afrijden van hel station Ook de shop is opnieuw ingericht zodat de klanten alles in een geheel nieuw jasje kunnen aanschouwen LEUSDEN - Ieder jaar dan sen leerlingen van dansschool. Tacke vier dagen lang voor een goed doel Het doel kiezen de leerlingen zelf. Een leerling van de dansschool heeft vorig jaar de wens ingediend om voor de stichting Kinderonco- logische Vakantiekampen geld bij elkaar te dansen, in het bijzonder voor het vakan tiekamp Zomerzotheid. Dit vakantiekamp wordt georga niseerd door De stichting Kin- deroncologische Vakantie kampen. Dit is een vrijwilli gersorganisatie die als doel heeft, het bevorderen van het welzijn van minderjarige kan kerpatiëntjes. De activiteiten van de stich ting bestaan voornamelijk uit het organiseren van vakantie kampen voor kinderen met kanker Er zijn vier verschillende soor ten kampen. Eén daarvan is. zomerzotheid. Dit kamp wordt twee maal per jaar georganiseerd, het is eefi kamp voor kinderen van 11 t/m 16 jaar. Een week vakan tie waarin de kinderen leren zeilen op één van de Friese meren. Naast het zeilen staan er allerlei andere leuke activi teiten op het programma Het kamp beschikt over zeer ervaren begeleiders en ruim voldoende medische onder steuning in de vorm van art sen en verpleegkundigen uit de oncologische centra. Dit jaar dansen de leerlingen van de dansschool vier avon den. twee uur lang, voor dit goede doel. Het evenement heet dus ook dansvierdaagse. De leerlingen kunnen zich la ten sponsoren door ouders en familie en sommigen worden zelfs gesponsord door het be drijfsleven. Het doel is om zo veel mogelijk geld bijeen te dansen, al het geld wat de dansvierdaagse opbrengt gaat naar deze stichting. Iedereen jong of oud kan meedoen, al kun je niet dansen, bewegen op muziek kan iedereen De dansvierdaagsde vindt plaats op 23, 25. 26 en 27 februari. De vierdaagse wordt afgesloten met een blarenbal! LEUSDEN - Op dinsdag 2 maart zal in het ontmoetings centrum, 'De Wolboom', Ha mersveldseweg 2a een dia-se rie worden getoond over Afrika. Eén van onze trouwe bezoe kers, de heer De Jong is net te rug van een vakantie aan het continent Om 9.30 u. is het ontmoetings centrum geopend en de koffie staat klaar. Om 10 00 u. begint het vertonen van de dia-serie. De toegang is gratis!!! editio iama: t. mi ;tr. iegeli rbekr >peci< be Vr p 53425 bj '84 lek. lc .000, 4. >rt 1 i, vef 0 1 5.950 53420 LEUSDEN- Catelijn Westerhof en Laura Maes zijn twee meiden van veertien jaar die meer de den dan mopperen over hun leefomgeving. Samen pakten ze de pen en schreven een brief naar de gemeente. En helemaal bewonderenswaardig, naast het aangeven van misstanden sloten de da mes gelijk oplossingen en ideeën in. Na een maand ontvingen ze een reactie van burgermeester en wethouders in de vorm van een brief. Catelijn en Laura zijn enigszins ver baasd:We hadden het eigenlijk niet meer ver wacht. "Catelijn gaat ver der: „In januari hebben we geschreven. Ik woon vlak bij de Schoolsteeg bosjes, ik kom daar dage lijks langs. Net als vorig jaar zijn ze nu ook aan het jagen en dat is zo akelig om te zien en te horen. Het is afschuwelijk om te weten dat ze dieren doodsch iet en A Is ik langs fiets hoor ik de jagers schreeuwen en dan zie ik soms een fazant opvlie gen, echt een zielig ge zicht. Naar aanleiding van het jagen hebben we besloten om de gemeente te schrijven hoe rot we dit vinden. Tijdens het schrijven bedachten we nog meer en dat hebben we ook maar in die brief opgeschreven. In totaal hebben we vijf punten ge noemdwaarvan wij vin- Cateleijn Westerhof en Laura Maes (14) schrijven een brief tegen de jacht den dat het anders zou kunnen. De gemeente reageert op het punt jagen door tekst en uitleg te geven over de jachtwet. De wet houdt ondermeer in dat alleen op bepgalde tijden en onder toezicht van een jachtopziener gejaagd mag worden. Alleen op 'dieren die schadelijk zijn voorland- en tuinbouw wordt geschoten, zoals konijnen, kraaien, eksters en houtduiven. Mocht dit de dames niet voldoende geruststellen, oppert de gemeente het idee om een keer met een jachtopzie ner te gaan praten Lau ra: „Na dit antwoord be grijp ik het wel een beetje, maar het blijft naar. Vogels vind ik niet zo zielig, maar konijnen wel. Ik weet niet of het kan stoppen, in de brief staat dat het nodig is dus dat zal dan wel. Na het jagen in de Schoolsteeg bosjes kwamen we op het aanleggen van een weg langs deze bosjes. In de brief hebben we gezet dat we het hier niet mee eens zijn Nou ja, als het echt moet willen we graag dat er dan een geluidswal wordt geplaatst met een sloot erachter Zo worden de dieren in ieder geval niet overreden In het antwoord staat dat de aanleg van deze weg nog lang met zeker is. Zelf, zo gaat de brief verder, vindt de gemeente dat het duidelijk is dat de weg niet ten koste mag gaan van de fauna in de Schoolsteegbosjes Ca telijn en Laura hebben nog meer ideeën over het verbeteren van het milieu. De kerstbomen bijvoor beeld. Catelijn: We wil len dat er gestopt wordt met de kerstboom ver branding Het zou beter zijn om de bomen zonder kluit te laten versnippe ren. Bomen met kluit zouden de mensen moeten inleveren zodat deze in bosofgemeentetuin kun nen worden geplaatst. De gemeente geeft een pasklaar antwoord: De bomen worden al sinds een paarjaar versnip perd. Alleen een paar bo men worden verbrand omdat veel mensen de verbranding zien als een traditioneel evenement. Belerend gaat de brief verder dat de meisjes de boom moeten zien als een landbouwprodukt uit een kwekerij Een bos of plantsoen is niet gebaat bij planten van kerstbo- Catelijn Westerhof en Laura Maes men, want dan wordt het evenwicht verstoord. A Is volgend punt ver zoeken Laura en Catelijn de gemeente om hier en daar prullemanden langs voet- en fietspaden te plaatsen. De rommel is hen een doom in het oog Het antwoord is kort, het aantal prullemanden bij drukbezochte plaatsen moet voldoende zijn. De gemeente vindt namelijk dat de mensen hun afval moeten bewaren tot ze thuis zijn. Laura:Ze hebben ei genlijk wel gelijk en trou wens, deprullebakken worden toch weer ge sloopt. Maar eerlijk ge zegd denk ik dat de men sen de rommel dan toch gewoon van zich afgooi en. Bij het vijfde punt ve ren de dames op: kapotte ruiten van bushokjes zou den sneller moeten wor den opgeruimd. Catelijn: Elke keer een lekke band is knap vervelend Laatst lag er vlak bij mijn straat ook glas op het fietspaden het duur de wel een week voor het werd opgeruimd Ook Laura heeft hier mee slechte ervaringen opgedaan:Ik heb drie dagen ach ter elkaa r een platte band gehad En het blijft echt lang liggen hoor. Het is ontzettend lastig als je er steeds om heen moet fietsen. Ook met dit punt zijn er vol gens de gemeente geen problemen, bij een mel ding ondernemen zesnel actie De gemeente ver zuimt niet om in de brief het speciale meidnummer te noemen De dames worden be loond voor het getoonde initiatief met een karton nen bordspel waarop mi lieuproblemen uit de pro vincie Utrecht staan Met een hartelijke dank sluit de gemeente de brief af. We zijn wel blij met de brief van de gemeente'', zeggen de twee.Het was leuk om dit samen te doen We kennen elkaar al vanaf groep twee van debasisschoolDe Vallei' en daar werd veel gedaan aan het milieu en de die renwereld in het bijzon der. Het is wel leuk, we zijn allebei op vier okto ber 1978geboren, op die rendagdus. Misschien zijn we daarom wel zo gek van dieren. Annelies Heuvel ink

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5