'We koken zoals wij het lekker vinden' 'Ik ben heel blij met deze fusie' Leusder Krant De bediening bij eethuis 't Florijntje blijft informeel Geen toekomst weggelegd bij Thuiszorg NU voor MDE-directeur Han Gerlings: Woensdag 24 februari 1993 Paginal1 AMERSFOORT - Omstreeks 1985 besloot Peter Potters, ei genaar van eethuis *t Florijntje iets nieuws te proberen. Sinds die tijd ontstond, in samenwer king met Victorine Sloof, het begrip Eethuis Cultuur'. Al weer een jaar of acht worden de uitstekende maaltijden in eethuis 't Florijntje de eerste drie maanden van het jaar, ie dere donderdagavond omlijst door voornamelijk klassieke muziek. Victorine Sloof heeft een gevarieerd programma sa mengesteld die dan tijdens de maaltijd ten gehore worden ge bracht. Vele instrumenten pas seren de revue: piano, klarinet, viool, clavecimbel, enzovoort. Al ongeveer zestien jaar is Peter Potters eigenaar van het eethuis 't Florijntje. Voordien was hij samen met een vriend werkzaam in het cafe 'Oom Al- bert', hier stond hij achter de bar. Op een gegeven moment kreeg hij de kans om samen met de vriend het pand van wat nu 't Flonjntje is, te huren. Doordat diens vriend vele rei zen naar het buitenland maakte, besloot Putters het alleen te gaan doen. De moei lijkheid in die tijd was voorna melijk dat hij maar een beetje kon koken. Met behulp van vrienden en kenissen lukt het hem toch aar dig. Het restaurant had toen slechts zeven tafels, de keuken was nog in het gedeelte van het huidige restuarant en besloeg slechts zes vierkante meters. Op het kleine binnenplaatsje stond een vriezer waar de ijsjes gemaakt werden iets dat voor namelijk in de winter toch wel problematisch was. ,,'t Florijntje was een van de eerste zaken van Amersfoort, er was nog een Turks restau rant, een Italiaan en een bistro. Er was dus duidelijk een markt voor. Toen we opengingen had den we nog de zogenaamde 'potten van de dag', voor 7,50 en soepen voor 3,50. Ik had voornamelijk eenvoudige din gen als karbonaadjes en schnitzels. Toch was het iedere dag helemaal vol. De eerste ja ren kookte ik alleen, later kwam er een meisje uit Utrecht bij, die in 't Hoogt had gewerkt, en later volgden er steeds meer," vertelt Potters. Langzamerhand kwamen er steeds meer restaurants bij in Amersfoort, de concurrentie werd groot dus de noodzaak tot kwaliteitsverbetering werd noodzakelijk op het gebied van eten zowel als dat van de stijl. ,,De eerste kerstag die het res taurant meemaakte was heel spannend. We hadden osse- haas met champignons en knoflooksaus met ananas op het menu. We hadden grote hoeveelheden ananas inge kocht, maar door de zenuwen vergaten we die te serveren. Omdat we met die grote hoe veelheden bleven zitten heb ben we daar later 'biefstuk Florijn' van gemaakt. Uiteindelijk begon het ko ken zich steeds meer te ontwik kelen, ik begon het ook steeds leuker te vinden. Het is toch heel anders als je zoiets leert zonder daarvoor een opleiding te hebben gevolgd. We koken zoals we het zelf lekker vinden, dat vinden wij het beste crite rium, datzelfde geldt bij ons ook voor de bediening die nog al informeel is. We hebben een vaste klantenkring waar we graag een babbeltje mee ma ken." ,,Ons publiek is zeer ge mengd, soms denken mensen dat 't Florijntje een studenten- cafe is, misschien komt dat door de buitenkant van het restaurant. In een zogenaamd echt restaurant moet alles foutloos gaan, dat is bij ons niet zo. Als bij ons bijvoorbeeld gasten komen als het eethuis helemaal vol zit dan sturen we de mensen even naar een kroegje in de buurt en bellen dan daarheen als de tafel weer vrij is." Toch gaat in deze tijd die manier van werken steeds moeilijker, de mensen zijn minder makkelijk dan vroeger. Het verwachtingspakket en de eisen liggen steeds hoger. Als er tegenwoordig zelfs maar een stoel wiebelt, wordt er meteen iets van gezegd. Dat die eisen steeds hoger zijn komen te lig gen komt natuurlijk ook omdat er zo ontzettend veel restau rants zijn bijgekomen. Men zegt wel atijd dat wanneer je maar kwaliteit houdt, je zaak het wel zal overleven, maar daar twijfel ik wel eens aan. Ik denk toch dat sommige zaken over de kop zullen gaan ,,De eerste recesie kwam in 1985, in die tijd heb ik een ini tiatief bedacht om mensen te stimuleren om naar ons eethuis te komen. Ik ben toen met Vic torine Sloof gaan praten. Zij lanceerde toen een nieuw be grip, de eethuis-cultuur. Te genwoordig is het zo dat overal waar je komt muziek is, in een kroeg maar ook in een restau rant. Meestal is dat moderne muziek, popmuziek Wij heb ben toen gekozen voor klassie ke muziek. De mensen die bij ons optreden zijn meestal do centen aan de muziekschool van Amersfoort of conservato riumstudenten." ,,Ons idee sloeg meteen ont zettend aan, over het algemeen vonden de mensen het heel leuk Een van de leuke dingen is dat het niet superprofessio neel is, er gaat wel eens wat fout De reden waarom mensen op een bepaalde dag uit eten gaan is me na al die jaren nog steeds niet duidelijk. Als er voetballen is dan weet je bij voorbeeld dat er die avond meer vrouwen dan mannen in het restaurant zullen zitten. Vaak zit zo'n dag dat mensen uit willen eten de hele stad vol En waarom dan juist op die en die dag is me nog steeds een raadsel," vervolgt Peter. Parkeerbeleid Dat de zaken nu iets teruglo pen heeft te maken met de vele restaurants die Amersfoort in middels telt, maar volgens Pe ter Putters is er nog een duide lijk aanwijsbare reden. ,,Het parkeerbeleid in Amersfoort is een duidelijk probleem. Men probeert het verkeer uit de stad te weren maar ze hebben daar geen alternatieven voor be dacht, er is geen afgerond be leid. Mensen die s'avonds de stad in willen kunnen hun auto niet kwijt ,,Dat daar voor ons een om zetdaling in zit daar wordt door de gemeente niet naar ge luisterd. Oudere mensen gaan echt niet een half uur lopen om een restaurant te bezoeken. De kans dat er iets men hen, of met hun auto gebeurt is veel te groot. Toen driekwart jaar ge leden de Hof is dichtgegaan scheelde dat zo'n honderd par keerplaatsen, dat is te merken aan de omzetcijfers." ,,Maar om weer terug te ko men op mijn eethuis, in 1984 is het restaurant verbouwd, het pandje ernaast heb ik erbij be trokken, daar is nu de keuken in. We hebben toen het eethuis aan de kritiek van de tijd aan gepast Ook hebben we er toen wat tafels bijgezet. Momenteel zitten we ook midden in een grote opknapbeurt. De toilet ten zijn vernieuwd, de pla fonds worden geschilderd, de bar wordt vernieuwd en de voorpui wordt gerenoveerd. Vanaf de tweede week van fe bruari gaat het restaurant ook op maandag open, maar een aantal dingen zullen binnen het eethuis altijd hetzelfde blijven, onze tafels en stoelen komen allemaal uit grootmoe ders tijd en dat wil ik graag zo houden Verbouwing ,,Ons terras heeft tien plaat sen, het is klein maar intiem en als het open is loopt het ook altijd goed. Vroeger was het terras helemaal volgegroeid met onder andere hop. Dat viel dan soms gewoon in het eten. We hebben ook geen dak op het terras zodat als het zomers re gent en er mensen aan het eten zijn je soms rare taferelen mee maakt. We zetten dan gewoon parasols op en de mensen aten dan rustig verder. Het is dan wel leuk om te zien hoe de men sen erop reageren. Maar om dit soort dingen te voorkomen ben ik van plan om daar nu een groot scherm overheen te han gen." „Dat ik de muziek slechts drie maanden in het jaar doe heeft vooral te maken met het feit dat het organisatorisch ge zien soms nogal moeilijk is. Victorine Sloof is de contact persoon met de muziekschool, zelf is ze docente fluit. Samen zijn we inmiddels weer wat wijzer geworden aangaande muziek die kan in ons restau rant. Zo hebben we een keer vier klarinetten gehad en dat was dus duidelijk teveel „Voor mezelf en de andei die in het eethuis muziek ken is het een heel handige d nier om iets uit te proberen je bijvoorbeeld in een con wil doen. De mensen aan tafeltjes praten er wat d< heen en zodoende kun je w\ relaxter spelen," zegt Victof ne Sloof. Op donderdag 21 nuan is Victorine Sloof zelf| beluisteren. „De muziek die ten geh( wordt gebracht is mees klassiek en soms lichtklassii Op 11 februari speelt het E semble d'Amersforte en dat weer puur barok Op 18 bruari heb je bijvoorbe weer een salonrepetoire en e week later wwer iets rorm tisch. Op 25 maart is er w pure operette," vervolgt zij. Wilt u meer informatie c kunt u kontakt opnemen re Eethuis 't Florijntje, Kromr straat 49, telefoon 033-6335 De keuken is open van 17 21.30 uur. Marian Vinei AMERSFOORT - „Het is alsof je bij de vuilnisbak wordt ge zet." Han Gerlings (54 jaar) reageert op zijn zeer plotselin ge ontslag als directeur van de Maatschappelijke Dienstver lening Eemland (MDE). Bij het samenwerkingverband Thuis zorg Noordoost Utrecht, waarin de maatschappelijke dienstverlening en de gezins verzorging samengaan, was voor Gerlings geen plaats. Na zestien jaar neemt hij met op geheven hoofd afscheid. Hij had zich graag ingezet voor de nieuwe thuiszorg, die hij van harte heeft toegejuicht. Hij zal moeten toezien dat men van zijn ervaring geen gebruik meer zal maken. „Het moeilij ke voor mij is dat ik niet weet waarom men niet verder met mij wilde." De maatschappelijke dienst verlening en de gezinsverzor ging in Amersfoort en omge ving wordt gebundeld in de Vereniging Thuiszorg NU (Noordoost Utrecht). In de fu sie nemen uit Amersfoort deel de Maatschappelijke Dienst verlening Eemland (MDE), het Protestants Sociaal Centrum (PSC), de Algemene Instelling voor Dienstverlening in Amersfoort en het Groene Kruis (AIMD) en het Gerefor meerd Centrum Maatschappe lijke Dienstverlening (GCMD). Verder hebben zich ook het Christelijk Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging (CMG) uit Bunschoten en het Centrum Maatschappelijke Dienstverlening (CMD) voor Soest, Baarn en Eemnes bij de nieuwe organisatie aangeslo ten. Hans Pekelharing van het PSC wordt de nieuwe directeur van Thuiszorg NU. Nel van Dijk wordt ad-interim-direc teur van het Algemeen Maat schappelijk Werk in oprich ting. Samenwerking Han Gerlings was tot vorig jaar directeur van het de MDE. Hij is zeer blij met de fusie. „We praten als zo'n twintig jaar over samenwerking, maar door verschillende opvattin gen en omdat iedereen toch apart wilde blijven, heeft het zolang geduurd. Terwijl ande re 'provincieplaatsen' het al lang geregeld hebben. Maar wij lopen in Amersfoort altijd een beetje achteraan. We zitten ook op de grens van de Rand stad en de Veluwe. Dat bepaald toch een beetje het verschil in mentaliteit. Zo van, laten we het nog maar even aankijken." Het MDE is een samenwer kingsverband van het Kimde (Katholiek Instituut voor Maatschappelijke Dienstver lening Eemland) en Humani- tas, afdeling Eemland. Beide instellingen zijn niet gefuseerd omdat men wilde wachten op de grote fusie. Inmiddels zes tien jaar later is het zo ver. „Bij het MDE is het verschil in le vensbeschouwing werkzaam gemaakt door erover te praten en dat heeft geleid tot een per fecte samenwerking. Bij de huidige fusie moet de angst voor het verliezen van de eigen identiteit nog uitgewerkt wor den." Twee jaar geleden zorgde een maatregel van de regering voor een stroomversnelling en werd de noodzaak tot samen werking ingezien. „Het kabi net wilde dat de gezinsverzor ging en de wijkverpleging sa men gingen werken in de thuis zorg. Toen heeft men gedacht Voor Han Gerlings is er geen plaats in de nieuwe Thuiszorg Noordoost Utrecht „Die mededeling kwam als een donderslag bij heldere hemel." (foto Hans Verhorst) als het afgedwongen wordt, dan kunnen we het beter zelf gaan doen Want het was na tuurlijk een bezopen situatie dat zoveel instellingen langs elkaar heen werkten." Gerlings heeft goede ver wachtingen van de nieuwe thuiszorg. „Het zal de dienst verlening beter maken. De werkers kunnen per werkge bied gehergroepeerd worden. En er zal in datzelfde gebied een betere samenwerking mo gelijk zijn op andere terreinen. Betere samenwerking en coör dinatie is ook noodzakelijk, omdat de behoefte aan hulp enorm gestegen is." Financiën De financiële krapte binnen de gezondheidszorg baart Gerlings zorgen. De vraag naar hulp blijft maar stijgen, terwijl de financiële middelen niet of nauwelijks stijgen. „Soms zijn de subsidies zelfs gekort Daardoor zijn er wachtlijsten ontstaan. Terwijl we in de eer ste lijn hulp moeten verlenen. Iemand moet hier binnen kun nen komen en meteen geholpen kunnen worden. Maar door de krapte in middelen mensen) moeten mensen wachten en dat is funest voor het werk Hij geeft als voorbeeld hoe ouderen vaak tevergeefs hulp vragen bij de gezinsverzorging „Als blijkt dat ouderen het niet meer alleen kunnen, hebben ze daar recht op. Maar vervolgens moet je tegen die mensen zeg gen 'u heeft er recht op, maar u krijgt het niet' Dan ga je dus kijken of men het echt nodig heeft, of dat familie en buren nog extra bij kunnen springen. In dit soort gevallen moeten mensen vaak een half tot twee jaar wachten. Terwijl de hulp die aangeboden wordt al aan vullend is." Bij het maatschappelijk werk gebeurt het regelmatig dat nieuwe cliënten een paar weken moeten wachten eer zij geholpen kunnen worden „Het schrijnende daarvan is dat we tegen zo iemand, die ten slotte de stap naar het MDE heeft durven zetten, moeten zeggen 'we kunnen je helpen, maar je moet wel even vier we ken wachten'. Dan kan met, want zulke mensen moeten meteen geholpen kunnen wor den. Het maatschappelijk werk kent geen jarenlange contacten; het varieert meestal van een maand tot drie maan den. Nu moet je maar afwach ten hoe men op dat wachten reageert. Het kan erger wor den. Het gebeurt dan ook vaak dat mensen tussendoor bellen met vragen. Dan ben je mensen aan het helpen, die officieel nog geen cliënt zijn." Gerlings vindt het een zor gelijke ontwikkeling en de be zuinigingen in de gezondheids zorg lijken nog niet in zicht. „Er is al veel verandert; de werkers hebben zich verder bekwaamd in het werk en ze zijn ook harder gaan werken, maar de grens is volgens mij bereikt. Je gaat naar alterna tieven zoeken. We hebben bij voorbeeld maatschappelijk werk voor groepen georgani seerd. Er is meer differentiatie gekomen, maar je blijft tegen een tekort aankijken." Vrijwilligers Het MDE zag een aantal ja ren geleden dat er werk zou blijven liggen met alleen maar beroepskrachten. Daarom werd de hulp van vrijwilligers ingeroepen. Inmiddels zijn er vier hulpvormen met vrijwilli gers opgezet en dat betekent een flinke uitbreiding van de hulpmogelijkheden. „Geluk kig vond het bestuur het ook belangrijk. Je moet alleen op passen dat je aan vrijwilligers met dezelfde eisen stelt als aan professionele krachten." Ger lings was bezorgd dat het vrij* willigerswerk bij de fusie uit de boot zou vallen, maar geluk kig gaat dat werk gewoon door. De belangrijkste hulpvorm is de thuishulpcentrale, waar bij een vrijwilliger de dagelijks zorg van een hulpverlener ver licht. Het gaat daarbij om langdurig zieken en gehandi capten Daarnaast zijn er tele fooncirkels. waarbij alleen staanden met vaak een slechte gezondheid elkaar dagelijks bellen. Als de cirkel rond is dan weet de begeleider dat alles in orde is. Verder wordt er bemiddeld bij de verzorging van huisdie ren bij ziekte of vakantie. De 'Gesloten beurs' bewijst al een reeks van jaren zijn nut. Goe deren, die niet meer gebruikt worden, kunnen van eigenaar wisselen zonder dat er geld aan te paskomt. Volgens Gerlings zal er in de toekomst nog meer creativiteit gevraagd worden buiten het professionele werk Onvoorzien Tot slot wil Gerlings nog wel even over zijn onvoorziene vertrek praten. ,,Het was een donderslag bij heldere hemel. Ik had daar totaal geen reke ning meegehouden. Je denkt dat overkomt mij niet Ik zou niet in het nieuwe team passen en er zou met mij met goed samengewerkt kunnen wor den. Ik ben inderdaad kritisch; bij tijd en wijle ben ik lastig: ik laat mij de mond niet snoeren, maar dat men niet met mij zou kunnen samenwerken, begrijp ik echt niet." Hij laat een lijstje zien met projecten die heeft opgezet om de samenwerking tussen groe peringen te verbeteren. Daar onder zit het Buitenlanders Beraad Amersfoort, Platform Milieu, Vrede en Ontwikke lingssamenwerking, 't Gilde Eemland, projectgroep Over Wonen van Ouderen Gespro ken. ,,Het is alsof ze je bij de \i nisbak zetten. Het moeili voor mij is dat ik niet weet er achter zit Het is klein re selijk leed, maar dat geldt v iedereen die zijn baan verli Vooral als je het werk met veel plezier hebt gedaan al; Ik las laatst ergens dat 32 p cent van de mannen boven vijftig jaar werkloos zijn zou mij moeten troosten. Hf jammer dat zoveel ervariru energie verspild wordt. Maa komt met meer aan de bak heb het afgelopen jaar aantal keer gesolliciteerd, dat ik nog wel eens iets an< wilde, maar ik wordt niet e meer uitgenodigd voor een sprek. Ik ga nog wel probe een andere baan te vin< Lukt dat niet dat niet dan g als vrijwilliger werken Terwijl we het gesprekl hebben afgerond, vertelt lings over de spannende rond het woonwagenbei toen de grote woonwagenk pen opgesplitst moesten v den in overzichtelijke kamp „Dat is heel spannende voor mij geweest Vooral dat wij opkwamen voor de langen van de woonwagei woners. We kwamen daarc veelvuldig in aanvaring me toenmalige wethouder V we werden eigenlijk gei vanwege de overheidssub! die we kregen, de plannen de regering te steunen en te helpen die uit te voeren conflict werd ook breed ui meten in de media werd mij, als directeur, oo! gelmatig om commentaar vraagd Ik heb mij toen fe gezet tegen het woonwaï beleid en dat is mij met iedereen in dank afgenomi Frits Schoenm! perSo (foto:

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6