„Door het springen leer ik mezelf kennen" Leusder Krant Modeshow in 't Vooronder Wat doet de vrouwenraad Vrouwenraad: Vrijwilligers vacature bank Internationale vrouwendag ac Jaarvergadering en spelavond V0C m Veelzijdige Bonny Speelman is gek van parachute-springen: VAC-Werk Rooie Vrouwen Leusden nl j ~aiji LEUSDEN - Vandaag is Bon ny Speelman aan het woord. Met name over haar favoriete sport parachutespringen heeft Bonny heel wat te vertellen. Ook over hobby's heeft ze geen klagen. Haar vriend, met wie ze samenwoont, is zelf ook een fanatiek sporter. Ze zien el kaar als het meezit op vrijdag avond. De rest van de week zijn beiden in verband met bezig heden elders. Bonny .Sinds vier jaar. ik weet het niet precies, wonen we in Leusden. Omdat mijn vriend het hele land doormoet voor zijn werk. zijn we centraal gaan wonen. Van Groningen hier naar toe is wel een fikse overgang Deze wijk, de Euro woningen, sprak ons echter erg aan. Gezellig van opzet en leuk met een 'eigen' zwembad Dat zwembad heb ik, gek genoeg, nog nooit geprobeerd Wat Bonny wel probeerde is parachute-springen ,,Ja, pa rachutespringen. Negen jaar geleden maakte ik mijn eerste sprong en smdsdien ben ik ver kocht. De eerste sprong zal ik nooit meer vergeten. Dat is een speciale ervaring, men denkt dat er veel lawaai is van de wind, maar als ik aan mijn pa rachuutje hang is het juist heel stil. Het is een overweldigend gevoel, het is niet te beschrij ven De mstructeur die met mijn eerste sprong meeging, had van tevoren gevraagd of ik even wilde lachen zodra ik hem zou zien. Toen ik door de lucht suisde en hem inderdaad tegen kwam, was dat zo'n apart ge zicht, dat ik spontaan begon te lachen ,,Ik vind dat ik door het springen mezelf leer kennen. Dat hoor ik ook van anderen Mensen staan versteld van on vermoede emoties Bang zijn en dan toch tot een sprong in staat blijken of andersom, overmoedig en dan jezelf ang stig meemaken Het leuke is dat ondanks dat het een dure sport is ik mensen ontmoet uit alle lagen van de bevolking Mensen die echt bijbaantjes nemen om maar te kunnen blij ven springen. Voor een oplei ding, die een weekend duurt, moet circa achthonderd gulden worden opgehoest. Daar zit dan wel het materiaal bij en acht sprongen, maar toch is het een hoop geld. En dan heb ik het nog niet eens over de kle ding. Mijn eerste pak, een tweedehands, kwam toen al op vierduizend gulden. Het kan nog veel duurder, er wordt steeds meer en beter materiaal uitgevonden. Tegenwoordig is er de zogeheten cypres op de markt Voor tweeduizend gul den is zo'n apparaat te koop. De cypres wordt in de helm bevestigd en heeft als eigen schap dat het reageert op hoogte en daalsnelheid. Mocht iemand in het ergste geval tij dens het uitstappen zijn hoofd stoten, dan gaat bij een van te voren ingestelde hoogte de pa rachute open. De omstandig heden rondom het springen veranderen voortdurend. De normen zijn veel strenger ge worden vooral met het oog op milieu en geluidhinder. De spnngsport neemt hand over hand toe dus op zich is het lo gisch dat er strengere eisen worden gesteld. De opleiding is ook verzwaard en bevat nu een examen Er worden soms men sen weggestuurd waarvan dui delijk is dat ze het niet in zich hebben." ..Ik vertrouw honderd pro cent op het materiaal dat voor een sprong drie keer gecheckt wordt, maar een grote portie zelfvertrouwen is minstens zo belangrijk. Veiligheid staat voorop en dat is of fanatiek springen of stoppen. Veiligheid heeft voor mij een extra grote betekenis gekregen. Mijn vnend is in 1988 tijdens een demonstratiesprong op zijn Bonny Speelman bezig de conditie aan te scherpen, (foto. Hans Verhorst) rug terecht gekomen waardoor hij nu een partiële dwarslaesie (halfzijdige verlamming) heeft Vakanties Veel mensen vragen of ik deze sport nu niet verfoei. Ik heb een tijdje op de wip gezeten, wel of niet doorgaan Net als mijn vriend ben ik zo'n sportlief hebber dat ik toch heb besloten om weer te gaan springen, mijn vriend was het daar absoluut mee eens." Bonny Speelman moet haar sport en hobby's beper ken tot weekenden en vakan ties. Door de week is zij direc teur van de openbare basis school Maarten Luther King in Amersfoort. Bonny: ,,De taalontwikkeling neemt op onze school een be langrijke plaats in omdat de school door veel allochtone kinderen wordt bezocht Voor deze kinderen is het Neder lands de tweede taal. Door ge meente en Ministerie is een apart potje beschikbaar ge steld, aangezien wij een OVG- school zijn (Onderwijs voor- rangsgebied) „Twee ochtenden in de week sta ik voor groep een en drie en ik geef individuele hulp Daar naast vervul ik mijn direc teursfunctie. Op dit moment zitten we op de helft van een vrij uniek experiment Dit neemt twintig weken in beslag en valt in drie onderdelen uit een, te weten taal en spreek- groepen, drama en judo. Twee keer in de week mogen de leer lingen van alle groepen een uur langer blijven en worden zij in staat gesteld deel te nemen aan de verschillende onderdelen. Voor de kinderen zijn deze ex tra uurtjes geen probleem. Om vier uur, als ze naar huis kun nen en mogen, blijven ze nog met elkaar op het schoolplein spelen Dit experiment is in overleg met het gemeentebe stuur tot stand gekomen met als doel activiteiten aan te bieden die aansluiten op de taalontwikkeling. Voor ons is het een hoofdzaak om de kin deren wat extra's te kunnen geven. Het is daarom ook heel plezierig om te zien dat de kin deren er echt van genieten. Hoewel ik helemaal gek ben van sport zit ik niet echt op een club. Bij calamiteiten op school wil ik in principe ten alle tijde beschikbaar zijn. Niet kunnen komen omdat ik net die avond moet sporten vind ik niets. Bovendien is het zonde van het geld. Daarom kan ik wel naar een fitness club, want daar kan ik op ver schillende tijden terecht. Als ik thuis ben, en dat gebeurt echt nog wel, zit ik vaak in het La tent Talent boekje te bladeren Altijd op zoek naar iets nieuws. Helaas, van de tien ideëen ko men er maar een paar echt van stapel." „Fotografie, dat lijkt me wel wat. Ik fotografeer graag en dan liefst aparte foto's van die ren. Zo heb ik ooit tijdens een vakantie in Amerika tien rondjes gereden om een zwarte beer vast te kunnen leggen Wat ik ook nog wil doen is een duikcursus volgen. Er zijn zo veel leuke dingen. Ik heb acht jaar pianoles gehad totdat de leraar ineens dood ging. En dat pak ik dan niet meer op. Ik speel nog wel, maar de regel maat is enigszins zoek. Wat ik wel blijf volhouden is de reani- matiecursus. Dat is maar een keer in het jaar en belangrijk genoeg. Twee keer per jaar ga ik met mijn vriend skiën, het is fijn dat we ook iets samen heb ben, we zien elkaar ontzettend weinig. Oh ja, fietsen doe ik ook graag Ik heb een kaart van de omgeving gekocht om wat verder te komen dan het fiets pad langs het Valleikanaal Tot mijn schande, en nu spreek ik mijn eigen verhaal natuurlijk tegen, ga ik met mijn auto naar het werk. Een keer zou ik sa men met mijn collega op de fiets naar het werk gaan maar op onverklaarbare wijze heb ben we elkaar gemist. Sinds dien is het bij die ene trieste poging gebleven „Door mijn werk en mijn hobby's ken ik Leusden zelf nog niet zo goed. Ik volg altijd trouw de kabelkrant om toch op de hoogte te blijven. Ik heb het hier best naar mijn zin. Al leen die blikken troep met Ko ninginnedag. De eerste keer dat ik het meemaakte was ik alleen thuis. Stijf overeind in bed heb ik echt een hele tijd zitten twijfelen of ik de politie zou bellen voordat ik door had wat er aan de hand was." Annelies Heuvelink Reeds eer der heeft u in de Leus der Krant kunnen le zen, dat de Vrouwen raad in het kader van de Sociale Vernieu wing een prijs heeft gewonnen. Samen met milieu-project sleepte de Vrijwilligers Vaca ture Bank de eerste prijs in de wacht Echter voordat een der gelijk project kan worden ge start, dient een haalbaarheids onderzoek plaats te vinden. Hiervoor is een onafhankelijk bureau inschakeld om een en quête te houden onder de ge hele bevolking van de ge meente Leusden. Binnenkort zullen huis aan huis enquêteformulieren wor den verspreid om er inzicht in te kunnen krijgen, welke be hoefte aan vrijwilligerswerk in Leusden bestaat Mocht u hierin geïnteresseerd zijn (in welke vorm dan ook), dan wel ideeën hebben omtrent terrei nen waar behoefte zou kunnen bestaan aan het inzetten van vrijwilligers, aarzel niet en vul het formulier in Plaatsen van inlevering van het formulier staan op de mee gezonden enveloppen vermeld. De Vrouwenraad roept alle in woners van Leusden op hier serieus aandacht aan te schen ken. Alleen dèn is het mogelijk een juist beeld te verkrijgen en zo te beoordelen of een vrijwil- ligersvacaturebank voor Leus den nuttig kan zijn f11 OP Wereld- v 7'i vrouwen- daS' 8 maart, J wordt er een A modeshow Voorond£L__J L ±~-f\ gehouden in d het vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder, aanvang: 20.15 uur Textielwerkplaats ADIRE uit Zevenaar koopt stoffen in Derde-Wereldlanden via han delskanalen van o a. S.O.S. Wereldhandel waarbij wevers een eerlijk loon voor hun werk krijgen Zij maken van deze prachtige handgeweven en - bewerkte stoffen eigentijdse kleding Deze mooie katoenen en zijden stoffen zullen op deze avond ook aan de rol te koop zijn, evenals de modellen Huishoudtextiel Handdoeken, theedoeken. We gebruiken ze dagelijks Misschien vraagt u zich wel eens af waar een bepaalde theedoek vandaan komt. Dat vermeldt het label meestal niet. Wereldwinkel Leusden zal op deze avond huishoudtextiel verkopen dat rechtstreeks komt van de Indiase organisa tie Coöptex die de belangen be hartigt van duizenden hand wevers in Zuid-India. Coöptex zorgt ervoor dat de handwe vers een betere prijs krijgen Als je thuiswerker bent in Inda heeft het voordelen om je aan te sluiten bij een coöperatie Je kunt gezamenlijk het garen in kopen (dat is goedkoper) èn je kunt gezamenlijk verkopen (dat levert meer op dan ver koop aan plaatselijke tussen handelaren). De weefcoopera- tie die bij Coöptex zijn aange sloten, heben er nog een voor deel bij Cooptex heeft name lijk een keten van winkels in Zuid-India waar stoffen, handdoeken en sari's worden verkocht Jammer genoeg is de concurrentie met de machinale weefindustirie heel groot. De winkels zitten met grote voor raden Coöptex is daarom be gonnen met export Ze expor teert momenteel twee procent van de produktie. De wevers hopen dat de export toeneemt, zodat ze hun weefvak kunnen blijven uitoefenen. Wat vindt de gemiddelde Leusdense vrouw van politiek. Wie is de ge middelde Leusdense vrouw? Want we hebben jonge vrouwen, oude vrouwen, vrou wen met kinderen, vrouwen met kinderen en een baan, vrouwen met een man, vrou wen* met een vrouw. Zoveel verschillen, maar één ding hebben ze gemeen: ze wonen in Leusden en ze hebben te ma ken met regels, voorzieningen, rechten en plichten die door de landelijke of plaatselijk poli tiek worden bedacht. Of ei genlijk bedenken we ze met z'n allen, de hele maatschappij denkt erover, praat erover, handelt ernaar. Vrouwen hebben vaak direct te maken met de gevolgen van maatschappelijke ontwikke lingen. De kinderopvang wordt gestimuleerd maar zal dat na 1994 nog zo zijn, als er een nieuw kabinet aantreedt? Verzorging van ouderen en zie ken gaat steeds meer kosten, moeten wij vrouwen dat dan weer gaan doen? Henntreed- sters worden steeds vaker „ge bruikt" voor sleehtbetaalde, uitzichtloze deeltijdbanen, moeten we daar blij mee zijn? We hebben er uiteraard een mening over, die we misschien als vrouwen wel te weinig laten horen. Die mening kun je kwijt, bij de verschillende po litieke partijen Maar of er al tijd iets mee gedaan wordt De meeste partijen hebben ge lukkig eigen vrouwenorgani saties, die wel gehoord worden. De Rooie Vrouwen vormen zo'n organisatie. In Leusden hebben we iedere twee maan den een bijeenkomst om bij te praten over de plaatselijke en landelijke politiek en onze me ning te geven over zaken die ons direkt aangaan. Onze wet houder Corri Verduin vormt een weg waarlangs we invloed kunnen uitoefenen. Maar ook door plaats te nemen in bestu ren van maatschappelijke or ganisaties en vrouwen te steu nen die de politiek in willen, kunnen we onze meningen la ten horen. Meningen die overigens niet altijd hetzelfde zijn, want ook rooie vrouwen zijn jonge vrou wen, oude vrouwen Wil je mee praten: 16 maart en 11 mei zijn er weer bijeen komsten, 's avonds om 20.30 uur in het Vrouwen Ontmoe tingscentrum. Voor informa tie: Mena Perdok - 946790. 8 MAART 1993 Internationale Vrouwendag Eet je mee in 't Vooronder? Om 18.30 uur. Het zou fijn zijn als je zelf een hapje mee brengt. In 't Vooronder hangt een intekenlijst maar je kunt ook bellen naar: Tineke Klerk 947337 of Maja van den Berg 943217. Lydia van Nijkerk heeft in haar garage en carport een zonnebank centrale. Ze houdt van aanpakken en contact met mensen. Vanaf 1978 komen er bezoekers voor een gezonde blos op de wangen, een kop koffie en een praatje. Soms al leen uit estethische over wegingen, soms ook op uitdrukkelijk advies van de dokter. De vele vaste klanten zijn de afgelopen jaren goede bekenden van Van Nijkerk geworden. Het van begin een nieuw jaar brengt zijn eigen werk met zich mee: de jaarversla gen moeten gemaakt worden Een overzicht van wat we ge daan hebben in het afgelopen jaar is niet alleen nuttig voor allen die in het VAC-werk geïnteresseerd zijn, maar geeft ook een gelegenheid tot bezin ning: wat deden we en waar zijn we mee bezig? In 1992 zijn twee woonge- nefonderzoeken verricht in de flats van het Ruige Veld. Voor al de woonwensen van senio ren kwamen hier naar voren. Het basiswerk van de VAC: tekeningen beoordelen kreeg in verschillende projecten vorm: - Gevleugeld wonen bij het Hamersveld - De eerste schetsen van de Hamershof; deze werden voor al op aanpasbaarheid beoor deeld. Door bij het ontwerp al rekening te houden met veran deringen die rolstoelgebruik zal vragen, - volgens het prin cipe 'aanpasbaar bouwen' - worden dergelijke aanpassin gen later veel goedkoper en minder ingrijpend. - Herbouw van het verbrande deel van de bibliotheek - Verkeersplan 4e fase en klei- B7 nere verkeersaanpassingen: de W VAC geeft zijn visie vanuit W onze zorg voor een goed BP woonklimaat en wordt hierin w ondersteund door de organi- u saties 'Voetgangersvereniging' U en 'ENFB' (fietsersbond). LE - Groepswonen ouderen bor Versterkt door onze drie leden pa£ hopen wij wederom een bijdra- teg ge te kunnen leveren aan eenfen goed woonklimaat in Leusden. stij Werk zal er genoeg zijn, nu de fro t|e< gemeente plannen ontwikkelt voor nieuwbouw in en rondom het dorp en n>e Nog steeds zijn we op zoek reel naar nieuwe leden en niet, zo als men zou kunnen denken uit een interview in een andere krant, naar senioren; deze zijn in onze commissie in de meer derheid, maar juist naar jonge ren. De moderne woning zal niet de geijkte plattegrond van een gezinshuis hebben (woon kamer, en drie verschillende slaapkamers) maar behoort een woon- en werkplek te bie den aan de geein-'.icipeerde mens. Hier ligt een uitdaging voor de ontwerper, maar ook voor de gemeente De VAC, als adviescommissie voor B&W. zal met nalaten op de moge lijkheden van 'flexibel bou wen' te wijzen. Mocht de lezer vragen heb ben: inlichtingen VAC-secre- tanaat mevr N S. Ochse, te lefoon 946401 Het VOC houdt op donderdag 25 maart 1993 om 20.00 uur in haar ruimte in de kelder van het gemeentehuis de jaar vergadering. Na het huishoudelijk ge deelte met o.a. jaarverslag, overzicht financiën, benoe ming kascommissie, bestuurs- mutatie etc. is er na de pauze een vrolijk gedeelte Annemane Oster komt met haar eigen programma en alle vrouwen van de gemeente Leusden zijn hartelijk welkom Het adres is Burg. v d. Post- laan 2 (aan de achterzijde) Voor nadere gegevens of in lichtingen kan worden gebeld met Mia van Vuure, telefoon 945697. Iedere laatste woensdag avond houdt 't Vooronder een spelavond Inlichtingen of aanmeldingen bij Tineke Hek huis. tel. 941799. Voor de maand maart is dat de 31e Als ik wel eens vertel dat ik voor de vrouwen in de WD afgevaardigd ben in de Leus dense Vrouwenraad, vragen vrouwen mij: wat doen jullie daar9 Vanmorgen hadden we een vergadering van deze Vrou wenraad, een koepelorganisa tie die wordt gevormd door af gevaardigden van ongeveer 16 organisaties, met een dage lijks bestuur onder de bezie lende leiding van Evelien Blom. Ik zal u de agenda van deze morgen besparen, maar een paar onderwerpen sprongen er uit. We moesten ons buigen over het budgetbeheer en ik zie u al denken: waar heeft ze het over9 Wel de gelden uit de emancipatiepot, die volgens de emancipatienota aan de Vrouwenraad waren toebe dacht, moeten door ons wor den beheerd en verdeeld onder die vrouwenorganisaties die emancipatoire bijeenkomsten organiseren, dit alles onder strikte voorwaarden van de gemeente Leusden. We hadden het ook nog over de aanstelling van een be roepskracht, ons aangeboden door de gemeente Leusden, waar wij als Vrouwenraad voor verantwoordelijk zullen worden gesteld. Deze onderwerpen en het vol gende zullen worden uitge diept op een studiedag in fe bruari 1993 waar alle be stuursleden van de aangeslo ten organisaties welkom zijn. En nu komt het belangrijkste onderwerp wat ik eigenlijk onder de aandacht van alle le zers van dit blad wil brengen en dat is een voorstel om te ko men tot het oprichten van een Vrijwilligers Vacaturebank. Misschien herinnert u zich nog dat de Vrouwenraad in het ka der van Sociale Vernieuwing het voorstel deed een derge lijke Vacaturebank in te stel len? De gemeente ging daar op in en het vervolg is dat thans een Organisatie Adviseursbureau gevraagd is om daarvoor een haalbaarheidsonderzoek in te stellen. «g 1 d ei are' igg ie c Dat is nu eenmaal geen werk 1JV1 voor vrijwilligers, een en quête die resultaat moet heb ben, moet vakkundig worden opgesteld. Wij zullen met elkaar moeten bespreken of we dit goed on derbouwde advies zullen goedkeuren. Het bureau Meijer wil door middel var enquêteformulieren voor zo| wel instellingen en verenigin gen als ook voor particulieren] (adressen worden door de ge meente Leusden beschikbaar] gesteld) peilen of er belang stelling is om deel te nemen| aan een Vrijwilligers Vacatu rebank. Mocht u dus in februari a.s. een dergelijk formulier in uw brievenbus aantreffen, denk dan niet: „al weer zo'n re clame-papier"; nee, gooi het niet weg maar lees het nauw keurig. Het zou best eens kun nen zijn, dat u op het idee wordt gebracht wat vrijwilli gerswerk te doen met de ei genschappen die u hebt en waarvan u eigenlijk nooit hebt geweten dat u ze kon ex ploiteren in vrijwilligers werk Wie weet! Istai irtii ukk pur Igd: 111 O I Het zal voor verenigingen, in| stellingen en particulieren ei genlijk een uitkomst zijn alt Zi win jesl, )cht :ere wen Vchl naa: h and )rer 'Late leer 'erd' ieer ndi itst. [ctivi iel i Ie bu ergens centraal vraag en aaivjp" bod bij elkaar kunnen komer: We verwachten niet, dat er nul ineens honderden vrij willij gers op de stoep zullen staan, maar wellicht krijgen we nie: - elkaar inzicht van wat op c ku gebied in Leusden leeft. ^nge En zo blijkt telkens weer c; flef onze vergaderingen dat eland door de Vrouwenraad nieters haar aangeslotenen een t en \o langrijk stuk werk wordt vei traks richt, voor de vrouwen zei Jieul maar ook werk dat ten goed^ eft. komt aan de Leusdense meenschap. We hopen nog lang als Vrou|er n; wenraad voor en met elkaar ti werken aan gemeenschapp«®ng lijke belangen die voor or- iph n veel betekeien en daardoo het Leusdense leven waardfBoral en he >or d koi vol maken. 11-1-1993 Liesbeth Takken Achterkamp de &ebi Woensdag 24 februari 1993 Pagina 8

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8