w wf Antilopen dolt tegenstander JVO-teams komen goed voor le dag op badmintontoernooi lustig winterweer Huisschaaktoernooi met terugzetten Haaien-dames kansloos Heksenbezem 18 Leusder Krant lEUSDEN - De Korfbal- nd schreef Antilopen een aar dagen voor de wedstrijd tegen Marfügels uit Grouw in een (een brief dat het aanvangstijd- :ip van deze wedstrijd ver- oegd moest worden. Ook de edstrijd van het al gedegra- »erde 'Tweede' tegen Drach- •n moest eerder op de dag ge teeld worden. De scheids- chters waren niet van deze erandering op de hoogte ge- eld en arriveerden te laat. en groot gedeelte van de eer- e helft van Antilopen-Mar- jfflgels werd door de scheids- Schter van het tweede geflo- n. Na achttien minuten nam echte scheidsrechter het mimando over. Hij bleek le andere opvattingen dan len. i de kelt zo- uit dere zijn eer- zal van Don- ?nde oort bie- erde ging ook als &W, oge- heb- ?cre- te- zijn voorganger over de spel regels te hebben. Dat leverde veel irritatie en verwarring bij de spelers op. De wedstrijd bleef daardoor toch spannend, want er dreigden voortdurend opstootjes. Antilopen was veel en veel te sterk voor Mar fügels en won met 14-10. In de hal van 'De Korf' ston den zaterdagmiddag acht be ren driftig met elkaar te over leggen over de vraag of zij al aan de beurt waren. Op zich hadden het korfballers kun nen zijn, maar Beren is zelfs voor een korfbalclub een bi zarre naam. Aan de andere kant hebben veel korfbalclubs dirennamen die tamelijk bui tenissig en weinig toepasse- lijk zijn. In de zaal heeft Anti lopen al tegen Flamingo's ge speeld. Achter die naam ble ken plompe polderjongens uit Friesland te verschuilen. In het team van Amicitia speel den alleen maar ruziezoekers. Ook de naam Marfügels bleek niet zo'n gelukkige. Marfügels betekent volgens kenners Meervogels. Meervogels zijn sierlijke, vriendelijke dieren, die kortom alles hebben wat het team uit Grouw niet heeft. Kippen zonder kop of onge likte beren was een betere naam voor dit team geweest. Die beren, die in volledige feestverpakking in de hal stonden, zouden dat soms Friese fans geweest zijn? Uit eindelijk verdwenen de beren naar de bowlingbaan en ble ken het bezoekers van het car naval te zijn dat ook in 'De Korf' woedde. Alert De eerste achttien minuten kon Marfügles Antilopen nog aardig volgen. De Friezen lie ten Antilopen schieten en vin gen de rebound af. Als zij toe- JUSDEN - Afgelopen :ekend, vond hét evenement aats: de wedstrijden tussen klasse-kampioen uit het di- •ict "Centrum", in de orme hal van Sportcentrum lkenhuizen in Arnhem, deze hal, met maar liefst 27 uien, mochten ook de 2 kam penen van badmintonver- iging BVO aantreden. En t succes! Een eerste en eede plek werd het eindre- taat. met alle kom Post- ïjde) f ïn- r een i of Hek- de] werk heb- orden et tweede team van BVO iderde door de partijen met een gemak waar je :rs op wordt. Zeer terecht in ze volgend jaar (weer) 2e ,se spelen. Berg, Eddy van Dijk, jolein Schimmel en Eef j. Berg werden op hun slof- kampioen. Derde heer Vink kon door een bles- niet meedoen, maar heeft zijn aanmoedigingen ook belangrijk aandeel gehad, gebeurde er iets verve- Door een vreemde zet de organisatie moest het ide team geheel onver- t op zaterdagavond tóch een wedstrijd spelen. Ze ■en al op hun gemak gaan en drinken en stonden rdoor met enige alcohol )e?) en vette snacks in de tag te spelen. Verontwaar- en kwaad omdat zij zo- ir een extra wedstrijd in de ig gesplitst kregen (zonder ;e aankondiging of waar- Dwing!), stuurden ze de te standers binnen drie irtier met 5-0 naar huis. ikkig was dit het enige puntje in een zeer ge- gd sportweekend. vallig niet op de goede plek stonden, duwden ze hun tegen stander aan de kant en gingen er met de bal vandoor. De scheidsrechter had al een wed strijd gefloten en liep met zijn tong op het derde knoopsgat. Hij floot uiterst tolerant en gunde Marfügels het voordeel van de twijfel. Zijn opvolger was van mening dat hij niet dat hele eind gere den had om voor 'Jan Doedel' tussen de spelers te lopen. Hij floot overal voor en haalde zo toch nog het aantal fluitsigna len dat hij normaal gesproken voor een hele wedstrijd nodig heeft. In de tweede helft, toen de achterstand van Marfügels ge staag opliep, kon de Friese aanvoerder zijn irritatie niet langer voor zich houden. Na weer een fluitsignaal van de erg alerte scheidsrechter stapte hij op de man in het zwart af en vertelde hem op luide toon en met gepeperde termen hoe hij over de arbi trage dacht. Dat was een lang verhaal. De Grouwenaar liet zich ook niet afleiden door de tails De wedstrijd ging ge woon door maar hij had alleen oog voor de scheidsrechter. De trainer van Marfügels was toen ook al boos. De tactiek die hij in zijn wijsheid uitge stippeld had werkte niet. Dat was voor die Fries,aanleiding om tegen Bert Brandsen, de coach van Antilopen, te zeg gen dat Antilopen onsportief speelde. En hij had gelijk. Waar haalden de Leusdenaren het lef vandaan om voortdu rend te scoren? Was Antilopen ook niet zo gemeen in Grouw te winnen en zo de titelkansen van Marfügels om zeep te brengen? De man had alle re den om zich te beklagen. De spelers van Antilopen wa ren ondertussen hun tegen standers aan het dollen. Bij strafworpen wezen zij hun te genstander keurig waar hij moest gaan staan. En de wer per kreeg ook nog een paar welgemeende adviezen voor de kiezen. Koos Meinsma was voortdurend met zijn tegen stander aan het duwen en trekken. Elke keer als een Meervogel kwaad werd, sprak Meinsma hem kalmerend toe met het resultaat dat zijn te genstanders steeds bozer wer den. Uiteindelijk nam een Fries wraak door Evelien van Rooyen, die het ook al met haar tegenstander aan de stok had, aan de haren te trekken. Daarna kneep hij haar hand fijn. Het afscheid viel de Mar fügels zwaar, maar volgend jaar komen ze Antilopen wel weer tegen. Prut Brandsen was na de wedstrijd teleurgesteld. Elke welge meende felicitatie beant woordde hij met „Wat was het prut, hè." Toch was er nog wel enige reden voor tevreden heid. „Marfügels verdedigde achter. Zij wilden de rebound pakken. Zo'n team moet je ge woon afschieten en dat heb ben we gedaan. Vroeger werd Antilopen als er gevochten werd helemaal weggedrukt, maar nu hebben wij de tegen partij een koekje van eigen deeg gegeven.' Over de organisatie in de eer ste helft was Brandsen niet erg tevreden, maar in de tweede helft ging het beter. „Jeroen Buisman speelde in de eerste helft te egoïstisch, maar in de tweede helft was hij goed. René Verweij heb ik op de beste Fries laten spelen. Verweij werd onze topscorer samen met Buisman. Dat vind ik klasse van zo'n jonge spe ler. Wij hebben heel constant gespeeld. De wedstrijd was slecht, maar wij hebben goed gespeeld." Dit was de laatste thuiswed strijd van het seizoen. Antilo pen staat nu derde met veer tien punten uit dertien wed strijden Bert Brandsen moet haast wel tevreden zijn. Dat is hij niet. „Wij moeten mee doen om het kampioenschap. Wij hebben er de kwaliteiten voor. Antilopen heeft de eer ste drie wedstrijden drama tisch gespeeld. Wij verloren toen in de laatste minuut van ROG, dat wij af hadden moe ten maken Wij hadden van Joure moeten winnen. Antilo pen heeft vooral in 'De Korf' met punten gesmeten. Na drie wedstrijden was het gat met de kop zes punten. Dat is het nu nog steeds. Dat betekent dat wij het in het begin heb ben laten liggen Op het veld moeten we in ieder geval pro moveren Wij zijn veel te sterk voor de tweede klasse. Wij hebben nu een punt voor sprong op nummer twee. De eerste twee promoveren. Wij mogen deze voorsprong niet uit handen geven." Stand: 1. Wit Blauw 12-21 2. Vlug Vaardig 12-18 3 Marfügels 13-14 4 Antilopen 13-14 5. Flamingo's 12-11 6. Joure 12-10 7. Amicitia 12- 7 8 ROG 12- 3 Uitslag: Antilopen - Marfügels 14-10 Het derde team van BVO was meer succesvol dan het ooit had durven dromen, het halen van de halve finale was voor Paul Koekoek, invaller Rob Maas, Belinda Out en Lies- beth Ebert al iets geweldigs. Bart Degenhart, de eerste heer van BVO 3. most geblesseerd aan de kant toekijken. Gezegd moet worden dat mede door zijn enthousiaste coaching het derde zover is gekomen. En door het fantastische spel van invaller Rob Maas. Dat dit team zelfs de halve fi nale won werd ervaren als een wonder en een luid gejuich steeg op in de hal. Er was erg sterk gespeeld en vooral de dames dubbel, die de beslissing moest brengen, was zinderend spannend. Overigens: de twee teams van BVO met hun trouwe, enthou siaste supporters waren wel érg duidelijk aanwezig met hun luide aanmoedigingen en getoeter. Het werden daar door niet alleen goede en span nende wedstrijden, maar ook nog heel gezellig. Aldus ontstond de grappige si tuatie dat de finale werd; BVO 2 tegen BVO 3. De uit slag van deze finale stond van- tevoren al vast, want het tweede team is zelfs met het doorzettingsvermogen en en thousiasme van het derde team niet te verslaan. Daarom werd de finale dan ook heel re laxed gespeeld, zelfs al dan send op de carnavalsmuziek die naast de hal werd ge draaid. Al met al een heerlijk en succesvol sportweekend. BVO zal volgend jaar in de competitie spelen met 1 team in de le klasse, 2 in de 2e klasse, 3 in de 3e klasse en 2 in de 4e klasse. LEUSDEN - Op donderdag 25 februari wordt in Leusden een schaaktoernooi georgani seerd exclusief voor huisscha kers. Als bijzonderheid krij gen de spelers gedurende de drie partijen die ze kunnen spelen twee keer de mogelijk heid een zet terug te nemen, een formule die voorzover be kend nog niet eerder in toer nooien werd toegepast. De Schaakvereniging Leusden, die dit toernooi organiseert, hoopt op die manier de vrees voor een blundertje weg te ne men. Ondanks het wat lu dieke karakter zal aan het einde van de avond een heuse Kampioen Huisschaker Leus den '93 gehuldigd worden en een beker in ontvangst kun nen nemen. Er zal worden gespeeld met gebruikmaking van de schaakklok, waarbij per spe ler per partij 25 minuten be denktijd geldt. Daardoor krijgt de partij een gelimi teerde speeltijd. Na iedere ronde zal er opnieuw een inde ling worden gemaakt, waarbij steeds de sterkste spelers el kaar treffen. Na drie rondes zal de Huisschaakkampioen bekend moeten zijn. Aan het begin van de avond krijgen alle deelnemers twee kaarten. Tegen inlevering van een kaart bij de wedstrijdlei der kan een speler zijn laatste zet terugnemen. Ter compen satie krijgt de tegenstander drie minuten extra bedenk tijd. Zodra de speler zelf de volgende zet gedaan heeft mag hij die vorige zet niet meer te rug nemen. Men mag niet di rect de tweede kaart gebrui ken om in dezelfde positie een derde poging te wagen, anders zou het teveel 'even proberen' kunnen worden. Gelijktijdig met het huisscha- kerstoernooi houden de ver enigingsleden een onderling toernooi met nog kortere be denktijd (5 minuten per partij per persoon). De huisschakers zullen dus niet gehinderd wor den door de mogelijk iets meer ervaren clubschuivers. De schaakvereniging organi seert dit toernooi in het kader van een aantal activiteiten om de bekendheid van de ver eniging te vergroten. Er moe ten in Leusden nog heel wat liefhebbers zijn die regelmatig de stukken hanteren, maar de schaakclub nog niet hebben ontdekt De aanvang van het Eerste Huisschakerskampioenschap van Leusden is 25 februari om 20.00 uur Men kan zich telefo nisch opgeven via nummer 951974 (Gerrit Nijhof) of 947202 (Jan Nijhof), of tot kwart voor acht in de speel zaal (kelder Gemeentehuis, in gang achterzijde) mits nog niet volgeboekt. De deelname is gratis. LEUSDEN - Afgelopen za terdag reisden de Haaien-da mes af naar Vleuten voor een wedstrijd tegen de koploper, Watervlo. Aangezien de ont moeting twee weken geleden in Leusden maar met 5-7 ver loren was, leek er wel een kans om er een punt weg te ha len. Na een minuut in de eerste pe riode, kreeg de Watervlo ech ter al de kans om te scoren uit een strafworp. Gelukkig voor de Haaien-dames trof deze bal de lat. De snellere ploeg uit Vleuten wist echter de eerste periode toch met een 1-0 voor deel af te sluiten. Het verdere verloop van de wedstrijd bleef hetzelfde beeld vertonen. De goed spe lende ploeg van de Haaien lukte het niet om de sterkere ploeg uit Vleuten hun wil op te leggen. Terwijl de Watervlo met een beetje hulp van de scheidsrechter de voorsprong uit wist te breiden tot 5-0 Dat dit niet meer werd, was te danken aan het sterke verde digen van de Haaien-dames en de goed keepende Roelie Elia- zar. Dat er geen doelpunten vielen aan de Haaien-zijde was niet te wijten aan de voorspeel sters, welke van de scheids rechter absoluut geen bal mee kregen. Concluderend, een leuke wed strijd, welke beslist werd in het voordeel van de koploper uit Vleuten. denk oi het nauw- is kun ide« de ei en nooi :on ex- ligers in- ei Zo waar is de slappe winter van 1993-er nog in geslaagd om maandag ochtend wat wits te produ ceren Een echt sneeuwdek werd er in Leusden en Achterveld met gevormd, naar dat was wel het geval n het noorden van ons and. Lokaal werd in Drenthe 7 8 cm gemeten Later op maandag was de neeuw al weer voor de zon erg rerdwenen. De zon krijgt -.ijn als neer kracht en zo kunnen ?n aar. door opwarming ook Komei.fkndinwaarts losse buien er iu.9ntstaan, terwijl de buien- in de avond daar staanINl uitsterft. Dan blijven me'|je buien meer actief langs op d- e kust en het IJsselmeer, ijkngezien het water rela- i/eer warmer is dan het dat t"»nd Buien worden im- nepers gevoed met warmte br® vocht. Zo is het land Taks in het voorjaar de fieut wat de buien be- 'It, terwijl de kustgebie- n het in het najaar meest >r de kiezen krijgen, ze- na een warme zomer koude noordelijke stro ng van Poollucht heeft P nu in een groot deel Jn Europa genesteld en P°ral in de Alpenlanden rf de Balkan komt het op schaal tot rdt ver] en zei n goed nse s Vro' lkaart chap] oor aardooi neerslag. Het Continent fungeert als een soort op vangcentrum voor depres sies, die stuk voor stuk ge vuld zijn met koude lucht. Dat is wel een heel andere situatie vergeleken met eerder dit seizoen, toen ho- gedrukgebieden vrijwel voortdurend de dienst uit maakten op het vasteland van Europa Nu staan de barometers hoog in een strook van de oceaan via zuidelijk Scandinavië tot ver in Rusland. Dat bol werk zorgt voor een noord oostelijke stroming, waar mee vanaf gisteren wat drogere lucht werd aange voerd. Dat was in de nacht al merkbaar, want de tem peratuur daalde onder een sterheldere hemel flink Op veel plaatsen kwam dinsdagochtend lichte vorst voor, aan de grond vroor het lokaal soms ma tig. De zon zal dinsdag voor het eerst sedert gerui me tijd weer eens veel speelruimte hebben gekre gen en dat is nodig om de opgelopen schade van de laatste weken een tikkeltje weg te poetsen. Ook van daag was het nog rustig winterweer, met in de ko mende nacht iets minder vorst als gevolg van het binnenschuiven van meer bewolking. In de tweede weekhelft wordt de in vloed van de depressies weer groter en dat leidt uiteindelijk tot een toene mende kans op neerslag, bij een tijdelijk licht stij gende tendens van de ther mometer, vooral in de nachten. Blikvanger op de weerkaarten voor later deze week is een krachtig hogedrukgebied boven Rusland. De barometers stijgen daar tot ruim 1045, met een neiging tot uit breiding naar het westen. Nu is de grote vraag welk hogedruksysteem uitein delijk dominant wordt Het lijkt mij het meest waarschijnlijk dat we in het weekeinde opnieuw in een koudere noordelijke luchtstroming terecht ko men, inclusief de winterse buien. De tweede tien daagse periode van fe bruari verliep uiterst som ber, want de zon kwam nauwelijks aan bod van wege koppige mist. In Leusden werd als gemid delde etmaaltemperatuur 2.7 graden gemeten, onge veer normaal. Er viel daar 6 mm neerslag, tegen 7 in Achterveld, zodat de ver schillen erg klein zijn. Zondagochtend noteerde het Zweedse Hemavan -38 graden, terwijl het in de middag in Valencia bijna 25 graden werd.. Nu de bomen nog kaal zijn vallen ze op, de donke re takkenmassa 's in, meestal, berkebomen. Vaak ziet men ze aan voor verlaten eksternesten, maar onze voorouders wis ten het wel beter; dat wa ren heksenbezems. Hoe die bezems dan in de bomen terechtkwamen? Wel, heel eenvoudig. Als de heksen in het donker op hun be zems door de lucht vlogen dan kon het gebeuren, vooral als het erg donker was, en dat was het vaak in die tijd, dat een boom te laat werd opgemerkt en de heks er dwars doorheen vloog. De bezem kon dan in een mik blijven haken, werd van de steel afgerukt en bleef in de boom achter. Rijsbezems werden in de regel van berkerijs (rijs dunne takken) gemaakt en daarom was het niet ver wonderlijk dat ze gelijk aan de boom vastgroeiden. Jammer voor de heks, want die kon dan naar huis lo pen. Als er veel heksenbe zems in de buurt voorkwa men kon men er vast van op aan dat er ergens in de buurt, bij volle maan. van tijd tot tijd een heksensab- bath werd gehouden. Je moest er maar niet gaan kijken want de kans was dan groot dat je werd be hekst. Maar nu de werkelijk heid. Iedere boom heeft zo genaamde slapende knop pen. In het voorjaar gaan de bomen uitlopen. Slechts enkele van die knoppen gaan blad, twijgen en bloe men vormen. Als door late vorst, kaalvraat door rup sen en kevers of andere oorzaken de uitgelopen knoppen schade ondervin den dan nemen enkele van die slapende knoppen hun taak over en gaan uitlopen. Wanneer nu een boom wordt geïnfecteerd door een bepaalde schimmel, brengt die schimmel de le vensfuncties van de gast- boom danig in de war. Op de plaats waar de infectie heeft plaats gehad, gaan alle slapende knoppen spontaan uitlopen en vor men een dichte massa twij gen Zo'n bundel doet in derdaad aan een ouder wetse rijsbezem denken. In het begin komen aan die twijgen ook nog wel en kele blaadjes, maar dat is van korte duur De tak kan de nodige voeding voor zo veel loten niet aanvoeren en de twijgen sterven dan ook spoedig af. Zelfs, als er veel infectie is. kan de tak afsterven en in een ongun stig geval, de hele boom Ook komt het voor dat sommige in sekt en en mij ten dit verschijnsel kunnen veroorzaken. Niet alleen berken, maar ook andere bomen kunnen het slachtoffer worden, zo als eiken, beuken en elzen, verschillende naaldbomen en vruchtbomen. Bij naaldbomen valt het uiter aard minder op. De berk is er het meest gevoelig voor, of het moet zijn dat de schimmel van de berk agressiever is dan de ande ren, want elke boomsoort heeft zijn eigen schimmel. G. van Leeuwen jl y <f v X rV y. i]Y A v - -v t W> i -fit

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9