iet alleen kommer en kwel .Leusder Krant. rariers 'Noodwet Alders' zonder gevolgen Sisss Isssissertjes leusden roblemen gezinsverzorging landelijk onderzocht en onderkend Getuigen gezocht Inbraak Jeugdige automobilist foensdag 3 maart 1993 2USDEN - In de regio noord- lijst. Als de aanvraag positief hoede heeft, hebben dagelijks Verdunnil Pagina 3 SDEN - In de regio noord- ■st-Utrecht staan momenteel 5 mensen op de wachtlijst or de gezinsverzorging. Dat tekent dat er voor 5000 uur dt vier weken geen gezins- tlp geboden kan worden. De kan nog worden uitge- Jd met aanvragen die naar [AAW worden verwezen en ;en die minder hulp krij- Uit een landelijk onder- bleek vorige week al dat igio Amersfoort tot één van ier grootste probleemge- an Nederland behoort, cente cijfers van Thuis- Noordoost Utrecht maken ielijk hoe ernstig de situa- js. Toch wil directeur Hans ilharing benadrukken dat Jniet alleen 'kommer en jr is in de gezinsverzorging, orden heel veel mensen geholpen, maar de poli- n loet wel een keuze maken iet meer geld beschikbaar of zegt dat de gezinsver- ng niet nodig is." ids 1 januari van dit jaar t de gezinsverzorging van sfoort, Baarn, Bunscho- Hoevelaken. Leusden, en Woudenberg geregeld Thuiszorg NU (Noord- iUtrecht) Uit de meest re ik cijfers blijkt dat er mo- ;eel 325 aanvragen op de itlijst staan. ..Dat bete ldat er voor 5000 uur per 4 :n geen gezinsverzorging en kan worden. Terwijl vorig jaar de bestanden en doorgelopen en hebben ïoond." Directeur en denaar Hans Pekelharing et blij dat hij bevestigd via een landelijk onder wat hij altijd al heeft be- ..Maar het wordt nu in geval benoemd. Nu maar [chten wat men er mee doen. Als men maar niet zeggen dat het allemaal eevalt." [t het onderzoek blijkt dat ichtlijsten slechts' 12.000 itenden telt in plaats van chatte 30 000 tot 40 000 nderzoek is uit gevoerd jff Nivel (Nederlands ïnsti- kvoor onderzoek van de linsgezondheidszorg) in cht van het ministerie VC Ibrverwijzigingen e wachtlijsten moeten ei- Ijk nog aangevuld worden lensen van wie de aan- negatief beoordeeld is. Etaan niet op een wacht lijst. Als de aanvraag positief beoordeeld is. heb je recht op hulp. Is die niet voorradig dan kom je op een wachtlijst Je ziet ook vaak dat er op de hulp be knibbeld wordt. Dus in plaats van bijvoorbeeld 3 keer 4 uur, krijgt men maar 2 maal 4 uur Dat is niet terug te vinden in wachtlijsten." ,.Ook mensen die naar de AAW (Algemene Arbeidsonge schiktheidswet) worden door verwezen, omdat er of geen mensen of geen uren meer zijn, staan niet op een wachtlijst. Het gaat hierbij met name om huishoudelijke hulp van ge middeld tien uur per week voor mensen die jonger zijn dan 65 jaar. Men krijgt dan via de AAW een bedrag en kan daar mee iemand betalen die zelf ge zocht moeten worden Hier in Amersfoort gaat dat om 225 cliënten; dat is ongeveer 8000 uur per 4 weken." Dat zegt Joke Kieft. die re- gio-hoofd 'zorg' is voor Amersfoort en omsteken Zij en haar collega Astrid Zwart, die Baarn en Soest onder haar hoede heeft, hebben dagelijks met de problematiek te maken. Thuiszorg NU geeft ruim een miljoen uren per jaar hulpver lening Momenteel krijgen ruim 2800 mensen gezinsver zorging en ongeveer 200 men sen worden via Alpha-hulp ge holpen. Pekelharing: De problemen in de verzorging worden ver oorzaakt door een aantal za ken. Mensen worden steeds ou der en er komen ook steeds meer ouderen bij. De 'verdub beling' van de ouderdom Daardoor zullen ook steeds meer ouderen hulp nodig heb ben. Een ander probleem is de bezuinigingen in de gezond heidszorg Het gebeurt steeds vaker dat mensen die naar een verzorgingshuis zouden moe ten, thuis moet blijven omdat er geen plaats. Gevolg is wel dat er daardoor extra beroep op de thuiszorg wordt gedaan. En dan gaat het meestal niet om de lichtste gevallen, want anders hadden ze niet naar een verzorgingshuis gehoeven." Verdunning Kieft- ,,Aan de andere kant zie je ook dat de kortdurende hulpverlening sterk toeneemt. Dat komt omdat mensen steeds korter in ziekenhuis liggen. Dat betekent dat men thuis verzorgd moet worden Voor deze categorie bestaat er geen wachtlijst, maar dat geeft wel meer druk aan de andere kant." Volgens Pekelharing is er ook sprake van een zekere mate van 'verdunning'. ..Ge zinsverzorging is aanvullend. Er wordt steeds strenger geke ken naar wat je zelf nog kunt en wat de familie en vrienden kan doen. De omstandigheden bepalen het aantal uren Daar voor zou je dan eigenlijk kwa liteit moeten leveren. Maar doordat het aantal cliënten is gestegen en het aantal beschik bare uren is verminderd, is er sprake van kwaliteitsvermin dering. En gebeurt niet alles wat zou moeten gebeuren." Voor de ongeveer 1500 werkers in de thuiszorg wordt het er niet makkelijker op. Steeds vaker moeten zij het 'zwaardere' werk doen (per soonlijke verzorging, huidhou- delijke werk), omdat het 'lich tere' werk het eerst door fami lie en kennisen overgenomen wordt. Volgens Pekelharing wordt nogal krap geïndiceerd. ..Naar mijn mening te krap De hulpverleners krijgen bijna geen tijd meer om op adem te komen We hebben dan ook grenzen gesteld aan wat ie mand kan doen. Per week mag een gezinsverzorger naar niet meer dan vijf gezmnen Ze krijgen extra begeleiding en extra ondersteuning." Thuiszorg NU vindt het es sentieel dat je als 'full-timer' je geld moeten kunnen verdie nen Hoewel ze natuurlijk ook heel blij zijn met de deeltijd werkers. Kieft: ..Het zou niet moeten dan men in eigen tijd moet uitrusten Het is niet meer zoals vroeger dat als een moeder 'uitviel' er dan voor veertig uur een vervanger kwam En het is zeker niet zo dat gezinsverzorging alleen maar schoonmaakwerk zou zijn. Er komt ook zeker een stukje persoonlijke begelei ding en contact bij kijken Als je daar in moet gaan knippen haal je de essentie van het hulpverleningswerk weg. Dan haal je een leuke stukje van het werk weg.' Joke Kieft en Hans Pekelharing van Thuiszorg Noord-oost Utrecht ..Het is geen kommeren kwel in de gezinsverzorging, maar we kunnen niet altijd die verzorging geven die we wensen (foto. Hans Verhorst) Weegeklaag Kieft en Pekelharing willen er beslist geen 'lamenterend' verhaal van maken. Volgens hen is het niet alleen maar kommer en kwel. Er wordt heel veel goed werk gedaan. Vol gens Kieft zijn de mensen heel creatief en weten ze er iets van te maken .,En genieten daar dan ook van." Volgens haar is de lengte van veel dienstver banden dan ook een illustratie van het plezier in het werk. Pa radoxaal genoeg is het verloop in de gezinsverging groot. Vol gens het rapport is er een ster ke samenhang tussen het ziek teverzuim en de hoogte van de wachtlijst. Dezelfde samen hang vond men bij het aantal vacatures en de omvang van de wachtlijst Aan het hoge percentage ziekteverzuim zal Thuiszorg NU ook in de komende jaren extra aandacht aanschenken. Het afgelopen jaar daalde die al van 15 naar 12 procent. ,,Het duurt vaak langer voordat men zich ziek meldt, maar het duurt dan ook vaak weer langer voor men weer aan het werk gaat. Daarom is het belangrijk dat er goed contact blijft tussen de zieke werker en de organisatie. Ook al omdat we ze toch al zo weinig zien," aldus Pekelha ring. Volgens Thuiszorg NU ont kom je er niet aan keuzes te maken. Nu worden urgente aanvragen direct geholpen, maar dan gaat het ten koste van mensen onder aan de schaal. ,,Dat is niet goed. Je kunt niet een groep er uit laten vallen. Dat kost geld, maar we leven ir*een beschaafd land. Of je zorgt dat er meer geld komt of je zegt dat je het niet meer nodig vindt De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) geeft in een brief aan staatssecretaris Simons commentaar op het rapport van de Nivel Zij legt daarbij de nadruk op het feit dat in liet rapport ook blijkt dat instellingen maatregelen hebben genomen, omdat de vraag het aanbod overtreft, die met uit te drukken zijn in een wachtlijst. Die maatregelen bestaan uit het beperken van de instroom van nieuwe cliënten door indi catieverscherping, het mini maliseren van toewijzing zorg, het elders verzorgen van cliënten, een beetje zorg is be ter dan een plaats op de wachtlijst en afschuiving naar de AAW Volgens de LVT zal de situatie verslechteren, omdat dat 1993 en 1994 nog een 65 miljoen gulden aan bezuini gingen moet worden doorge voerd De tekorten in de thuis zorg worden door de LVT op 500 miljoen gulden geraamd. Frits Schoenmaker vervolg van pagina 1 kostbaar. ,,We zijn best om een bijdrage te leve- |aan het rioleringsplan, onze gedachten gaan dan richting van 5.000.- 1)0,- per bedrijf. Dat be komt veel meer in de 5ng van wat landelijk ge- :elijk is Bovendien is dat de gemiddelde investering le aanleg van een voorzie- oor de opvang van het Ihvater", aldus één van de fnssieleden endien vond de commis sie de termijn van 25 jaar, die de uitvoering van het plan in beslag gaat nemen, veel te ruim. Woordvoerder Van den Hengel van de commissie ver wees de gemeente naar Breu- kelen, waar onlangs eveneens het buitengebied van riolering is voorzien. ..Naar mijn idee gebeurde het daar efficiënter, sneller en goedkoper. De ge meente nam de aanleg van de hoofdstructuur van het sys teem voor haar rekening (langs de wegen) en de boeren moes ten zelf maar zien hoe ze op het hoofdnet aantakten. Dat laat ruimte voor zelfwerkzaamheid en besparing op de kosten De wethouders De Jongh (ruimte lijke ordening en agrarische zaken) en Verduin (milieu) zeg den toe die mogelijkheid voor Leusden ook nog eens te willen onderzoeken Wel plaatste De Jongh de kanttekening dat het nog maar de vraag is of Leus den in dat geval goedkoper uit zal zijn. De subsidiebijdrage van de provincie zal in die con structie namelijk ook kleiner worden. Kritiek Ook de wijze waarop de ge meente in het rioleringsplan de aanlegkosten van de riolering heeft omgeslagen, was mik punt van kritiek. De gemeente hanteert in het plan een staffel, waarbij grotere bedrijven meer betalen voor de aanleg van het riool dan de kleinere. Woord voerder Van den Hengel van de commissie noemde dat 'princi pieel onjuist'. „Voor de aanleg van een rioolbuis naar een be drijf is slechts de afstand tot de hoofdleiding van belang. Niet het aantal koeien. Waarom wordt dat dan ook niet gehan teerd?", vroeg hij zich hardop af. Wethouder Verduin en wet houder De Jongh riepen de commissie tenslotte toch op niet al te aarzelend en af wachtend te reageren op de plannen. Verduin. ..Op dit mo ment wordt er in dit voorstel een opmerkelijke solidariteit aan de dag gelegd door de bur gers van de provincie Utrecht en die van de gemeente Leus den om dit voor elkaar te krij gen Ook degenen die midden in de stad wonen en hun eigen riolering geheel hebben be taald. zullen via een verhoging bijdragen aan de aanleg van het rioleringsysteem in het buitengebied. Dat zult u zich goed moeten realiseren Ver- duin wees er daarbij op dat de aanleg van het riool de Leus- dense inwoner 'binnen de be bouwde kom op termijn structureel 130,- extra per jaar gaat kosten om het sys teem te bekostigen. Die opmer king was voor de commissie aanleiding te veronderstellen dat het plan ook politiek schip breuk zou leiden .Dat pikt de burger nooit Wethouder De Jongh diende de spreker strijd baar van repliek ,,Het is onze zaak de politiek ervan te over tuigen dat dit een goed voorstel is En dat kunt u best aan ons overlaten." automaten Jïedrijfsrestaurants personeelsrecepties personeelsavonden ijnches proodjes EL: 03420-20050 t mm MlJFS SERVICES BARNEVELD B V LEUSDEN - De politie heeft maandag een 31-jari- ge Lcusdenaar ingerekend, die op heterdaad werd be trapt op het stelen van kin derkleding bij een baby modezaak op de Brouwerij in De Hamershof. Op aan wijzingen van getuigen kon de man worden aange houden. De politie ver denkt de man ervan eerder het afgelopen weekeinde, zaterdagochtend om streeks 9.00 uur, op precies dezelfde plaats te hebben toegeslagen. Dat incident is in de winkel gemeld door een vrouwelijke getuige. De politie wil graag de identiteit van die vrouw achterhalen en met haar in contact komen. Zij, en eventuele andere getuigen, kunnen zich in verbinding stellen met de politie, te lefoon 944444 of de eigena resse van baby-modezaak 'Aly's Babyshop'. LEUSDEN - De Noodwet van milieuminister Alders zal geen consequenties hebben voor de Leusdcnsc agrariërs. Die geruststel lende mededeling deed milieuwethouder Corri Verduin maandagavond in de commissie agrarische zaken. De Noodwet van de regering is bedoeld als toetsingskader voor boe renbedrijven die nog geen (adequate) Hinderwetver gunning hebben. In de wet wordt een peildatum aan gegeven voor de hoeveel heid vee op een boerenbe drijf. De maatregelen zijn bedoeld om de verzurings- problematiek tegen te gaan. De Noodwet heeft voor Leusden geen consequen ties, omdat de gemeente reeds in 1989 met eigen maatregelen kwam. Na de invoering van de zoge naamde ecologische richt lijn zijn de meeste agrari sche bedrijven in de ge meente inmiddels in het bezit van een Hinderwet vergunning, die voldoet aan de nieuwe milieunor men. Mede daardoor hoeft de Leusdense agrariër zich. volgens wethouder Ver duin, evenmin zorgen te maken over de acties van het zogenaamde 'Milieu offensief'. Dat is een plat form van samenwerkende milieu-organisaties, dat landelijk consequent be zwaar maakt tegen ont- werp-hinderwetvergun- ningen. Met name in het oosten van het land leidde dat recentelijk nog tot ste vige aanvaringen tussen de boeren en milieu-organi saties. Wethouder Verduin vertelde de commissie maandagavond dat het 'Milieu-offensief' recente lijk ook tegen vijf Leus dense hinderwetvergun ningen bezwaar maakte. „Slechts één daarvan was terecht, omdat we een ver keerde 'stankcirkel' han teerden. Dat is inmiddels rechtgezet", aldus Ver duin. Verduin zei verder dat de overige vier be zwaarschriften niet te recht waren en dat die ver moedelijk op korte termijn door de beroepsinstanties zullen worden afgewezen. „In één geval is dat inmid dels gebeurd", wist de wet houder. LEUSDEN - Inbrekers hebben zondagnacht bij een inbraak in een woning op t Erf een kistje met persoonlijke bezittingen weggenomen De dieven for ceerden de voordeur van het appartement om binnen te ko men. Bij een inbraak in een wo ning aan de Tjongerwijk heb ben inbrekers vrijdagavond geluids- en beeldapparatuur, sieraden en een bankpasje buitgemaakt. De dieven kwa men de woning binnen door een raam aan de achterzijde van de woning te verbreken. AUTOVERHUUR/ AUTOTELEFOONS? LEUSDEN - Een 15-jarige knaap uit Baarn is woensdag avond omstreeks 21.30 uur met een personenauto op de Ooie- vaarshorsterweg van de weg geraakt en tegen een boom ge reden. Een inzittende van de auto. een 20-jarige inwoner van Bunschoten, liep bij het ongeval een hersenschudding op Een tweede passagier, een 20-jarige Amersfoorter. bleef bij het ongeval ongedeerd De auto, eigendom van een Leus- denaar, is total-loss De eigenaar van de auto had het voertuig aan zijn Amers- foortse neef uitgeleend. Die gaf op zijn beurt de 15-jarige jon gen toestemming om een stukje te rijden. De jongen moet op de bochtige weg de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt De man uit Bunschoten is in het ziekenhuis opgenomen. autoverhuur autotelefoons mobilofoons semafoons inbouw en installatie BEL: 03420-20050 BEDRIJFS SERVICES BARNEVELD B V HARSEIAARSEWEG 9, 3771 MA BARNEVELD. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...De AWL-campagne van de koffie na de dood baarde ook in Leusden de nodige opzien en commotie. Deze rubriek stond er de afgelopen weken bol van. Wij probeerden bij de A Wl meer te weten te komen over de diepere betekenis van de campagnemaar slaagden er niet in door te dringen tot de verantwoordelijke functionaris van het bedrijf...' '...De heer Kwakman, waarnaar wij werden doorver wezen, wist zich schuil te houden in bijeenkomsten, vergaderingen en besprekingen. Een boze meneer De Koning, oud-directeur van het Amersfoortse verzor gingshuis Nijenstede en bestuurslid van de PCOB, ergerde zich groen en geel dat de posters ook geplaatst waren bij de Leusdense bejaardenhuizen...' '...Hij probeerde verhaal te halen bij de A WL, maar kreeg net als wij nul op het rekest. Wij moeten daarom over bet hoe en waarom van de campagne ons behel pen met het magazine van het bedrijf, dat eens in de drie maanden verschijnt...' '...In het februari-nummer wordt een tipje van de sluier gelicht van de reclames-strategie van de uit vaart- en crematieverzekeringsmaatschappij. Het blijkt dat het bedrijf aan vernieuwing toe is... '...Het bedrijf wil dat onder meer bereiken door zich een nieuw huisstijljasje aan te meten en door een 'onderscheidende en spraakmakende reclamecam pagne'. Dat laatste is in ieder geval ruimschoots ge lukt...' '...Daarom laat de AWL zich niet door de negatieve reacties van de wijs brengen en is het bedrijf niet van plan de campagne een zachte dood te laten sterven. Verspreid óver zorgvuldig geselecteerde tijdvakken zullen er in de loop van het jaar diverse nieuwe slo gans worden geïntroduceerd," kondigt de verzeke ringsmaatschappij aan...' '...De eerstvolgende slogan verscheen deze weck al in de dagbladen. „Leven doe je maar één keer. Doodgaan ook, "is de kreet waarmee het publiek de komende tijd geconfronteerd zal worden. „Maakt het u iets uit wat er gebeurt als u dood bent. Ons wel.is de daaropvol gende... '...„Dat alles moet de nuchtere, betrouwbare en men selijke manier onderstrepen, waarop de AWL met het verlies van het leven omgaat." Of dat tot een hogere omzet leidt, is natuurlijk in dit stadium nog niet te zeggen. Wellicht sluit het bedrijf de campagne af met de vraag: „Is er nog een AWL na 1993."...' '...Feest of ruzie bij de familie Zoun vorige week? De beer en mevrouw Zoun wonnen de landelijke wed strijd van de Stichting Voorlichting Brood, omdat zij de beste slagzin hadden verzonnen in de wedstrijd die naar aanleiding van de Week van het Brood was geor ganiseerd. '...De prjs werd uitgerikt in de winkel van Bakker Mekking in de Biezenkamp. Wij werden door de Stichting Voorlichting Brood van de uitreiking oo de hoogte gesteld. In de brief stond dat de WINNARES, de heer P.J. Zoun, een cheque ter waarde van een 'broodje goud' uitgereikt zou krijgen...' '...Wij vermoeden dat de prijs tot blijdschap en ver warring heeft geleid. Want wie is nu de winnaar? Meneer of mevrouw Zoun? Wie mag aanspraak maken op de auteursrechten voor de slagzin: 'Brood, daar zit wat in: het beste graan van de akker en het meester schap van molenaar en bakker?"...' '...Wethouder De Jongh wil nog wel eens in deze rubriek ten tonele gevoerd worden. Niet zo verwon derlijk, want hij weet vaak de aandacht op zich te vestigen met een of andere stunt of markante uit spraak...' '...Deze week ontpopte hij zich tijdens de vergadering van de commissie Agrarische Aangelegenheden tot een ware woordkunstenaar. Op de agenda stond onder meer de aanleg van riolering in bet buitengebied. De Jongh had het over plannen, die zich in een prenataal conceptueel stadium bevinden...' '...Na deze uitspraak glom de Jongh van oor tot oor, nagenietend van zijn virtuoze woordconstructie. De boeren op de publieke tribune bleven in verwarring achter. Toch klopt er iets niet aan de uitspraak van De Jongh...' '...Uit raadpleging van de Dikke van Dale blijkt na melijk dat prenataal iets te maken heeft met de het stadiun vlak voor de geboorte. De conceptie (be vruchting) gaat daaraan weer vooraf. De wethouder zou dus beter op de volgorde moeten letten, waarin de zaken des levens plaatsvinden...' '...Feest bij C1000. De winkel was deze week voor het eerst op maandagochtend open en vierde dat onder meer met een aantal zeer voordelige aanbiedingen... '...De speculaas vloog de deur uit en al na enekel uren moesten geïnteresseerde klanten teleurgesteld wor den. De bedrijfsleider wist echter raad met deze ver velende situatie en had voor zijn klanten een verras sing...' '...De doos. die als doekje voor het bloeden openging, bleek gevuld met kerstkransjes. Nu is volgens onze informatie het kertsfeest al weer enige maanden gele den en bet volgende kerstfeest laat nog een tijdje op zich wachten...' '...De verstokte liefhebber van kransjes liet zich maandagochtend waarschijnlijk daardoor niet van weerhouden de koekjes voor 0.25 mee naar huis te nemen. Temeer daar de uiterste verkoopdatum nog niet versterken was. Volgens de verpakking blijft de traktatie goed tot half maart...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3