leusder Krant. 'Wacht maar tot ik het zing' Ter zake Ter zake let weer in ei Koukleumen „Goed fout" Blauwe reiger Leusdense Familie Zoun winnaar .Jitfan landelijke slagzinwedstrijd Aanrijdingen Douwe Heeringa Kompagnie in Villa Hartel Pasje voor video-theek Karwei wordt Mega-doe linayvoensdag 3 maart 1993 Pagina 7 erar. iitvo| aat >ms! pla<l mg tP 'gelij ïlnai ïn Nedf indej thoi ncipj 03| mklJSDEN - De heer en mevrouw P.J Zoun uit Leusden zijn de lWofdprijswvmaars geworden in de landelijke slagzinwedstrijd, die onlangs in het kader van de Week van het Brood onder mispiciën van de stichting Voorlichting Brood werd gehouden. De winnende slagzin luidde Brood, daar zit wat in. Het beste an van de akker en het meesterschap van molenaar en bak- "De winnende slagzin was goed voor een cheque ter waarde <i f 2.100,- (ter waarde van een 'broodje goud') In totaal namen 39.500 mensen deel aan de wedstrijd De hoofdprijs werd mjelopen vrijdag in de winkel van bakker Frans Mekkmg m De ___Wezenkamp overhandigd door een vertegenwoordiger van de jchting Voorlichting Brood. Bakker Mekking feliciteerde zijn hnten met een fraaie taart. Op de foto: de winnaars (midden) Vijgen de cheque en een taart, (foto Daan Bleuel) ting: zijn ge- »eefl >raf- k cn van I van Ichte i'uile leren EUSDEN - "Een goed foute riode." Zo betitelde een 21- •ige Leusdenaar een periode september 1991, waarin hij men met een vriend binnen n dagen negen autokraken tegde in Leusden. Daarvoor wegens een mishandeling december vorig jaar werd donderdag door de rechtse politierechter eon- de eis veroordeeld tot ihtig uur dienstverlening en maand voorwaardelijke ;traf. nature moesten aan geld zien te nen om te gokken. En na eerste keer was het zo ge- fekkelijk om het nog een ]er te doen", aldus de ver- fchte. Uit het reclasserings- pport dat over hen was op- naakt bleek dat hij was [an gokken sinds het plotse- ge overlijden van zijn vader 1 1988 Desondanks had hij september 1991 nog geen gulden gemaakt. "Ze heb- me net op tijd kunnen kken', aldus de jongen, die Bds vorige zomer niet meer Jet. Leusdenaar moest zich ver- r verantwoorden omdat hij |30 december jongstleden ie- nd een gebroken neus had jslagen. Het slachtoffer prde tot een groep jongeren in een park in Leusden urwerk afstak. Daarbij ird een vuurpijl gericht op i verdachte. Het slachtoffer s niet bereid de excuses van ijzen de Leusdenaar te aanvaarden. Raadsman mr. J. Koekkoek noemde het ironisch dat zijn cliënt ten tijde van de auto kraken werkte als inbouwer van auto-alarminstallaties. Hij wees erop dat de jongen zelf niet begreep hoe het zo ver had kunnen komen en sinds dien flink is veranderd. Die visie werd onderstreept door de reclassering. "Dat is maar goed ook", vond officier van justitie mr. G. Hofstee, "want hij was aardig bezig zijp toe komst te vergooien. LEUSDEN - Materiele schade was donderdagmiddag om streeks 13.45 uur het gevolg van een aanrijding op de krui sing Arnhemseweg/Treeker- weg. Een 74-jarige automobi liste uit Leusden verleende bij het oprijden van de kruising geen voorrang aan een 49-jari- ge automobilist uit Loos- drecht. Er ontstond lichte schade aan beide voertuigen. Blikschade was donderdag middag omstreeks vijf uur het gevolg van een aanrijding op de Zwarteweg, waarbij twee automobilisten betrokken wa ren Een 20-jarige Achtervel- der wilde met zijn auto een bromfietser inhalen, maar slaagde er niet tijdig genoeg in op de eigen weghelft terug te keren Zondag 7 maart 1993 zingt Douwe Heeringa om 15.00 uur in Villa Hartel aan de Snouc- kacrtlaan in Amersfoort. Toe gang: f 12,50. Telefonisch re serveren is mogelijk tot en met zaterdag 6 maart: 033 - 620199. Kaartverkoop vanaf 1 maart bij Villa Hartel (naast het Grand Theater) Snouckaert- laan, Amersfoort. Douwe Hee ringa is een jonge zanger uit Friesland, die de laatste jaren vooral naam heeft gemaakt als vertolker van het werk van Jacques Brei: In het Neder lands, het Frans en het Fries. Ondanks zijn leeftijd - hij is 27 jaar - heeft hij al veel ervaring opgedaan met optreden in theaters, voor radio en televi sie. In alle media is vooral aan zijn Brel-vertolkingen veel aandacht besteed. Sinds 1984 werkt hij samen met De Kom pagnie, zijn kwartet vaste be geleiders. Douwe Heeringa maakte op 12-jarige leeftijd kennis met Liesbeth List, die hem zou in spireren in zijn verdere carriè re als zanger; hij werd in 1983 opgemerkt als Brel-vertolker door Omroep Friesland en maakte kennis met zijn huidige begeleiders: pianist Peter van der Zwaag en saxofonist Hubert Heeringa, later met slagwerk en basgi taar uitgebreid tot het combo De Kompagnie Op bescheiden schaal werd in 1987 een begin gemaakt met het eerste thea terprogramma 'Le Grand Jac ques', waarin het repertoire van Brei in het Frans en het Nederlands werd gebracht. Landelijke bekendheid kreeg Douwe Heeringa in 1989 met zijn tweede theaterprogramma 'Brei, in Fries', Brei in de Friese taal, van dit programma kwa men tevens een tekstenbundel en een compact-disc uit, waar van het eerste exemplaar in ja nuari 1990 werd aangeboden aan de weduwe van Jacques Brei in Brussel. Hij deed als gevolg van het succesvolle 'Brei, in Fries', menig radio- en televisieoptreden, waaronder Vara's 'Sonja' en de BRT In maart 1990 trad Heeringa op in theater Carré als voorpro gramma van Gavin Friday. In 1993 brengt hij het Neder landstalige chansonprogram ma 'Douwe zingt. op muziek van Frans Ehlhart en Peter van der Zwaag, met teksten van o a Willem Wilmink, Hans Dorrestijn, Ivo de Wijs en Bou- dewijn Spitzen. Zingen Jongensachtig gekleed tegen over me in Villa Hartel. -Wanneer ontdekte je dat zin gen een levensnoodzaak voor je was? 'Als jongetje zong ik altijd al, op 't hobbelpaard vooral en dan kreeg ik een kwartje van de buurvrouw als ik mooi zong. Toen ik een jaar of twaalf was ontdekte ik dat het altijd al aanwezig was en dat zingen het enige was wat ik echt wilde Ik heb geen opleiding afgemaakt, ben wel een tijdje etaleur ge weest. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Maar het is geen roeping of zo Het zat in me en het ging. Je moet talent hebben, maar vooral keihard werkrn. Het maakt niet uit hoe groot je talent is, je moet het zwoegend maken Ra diowerk en live-televisie be valt me Ik heb een afkeer van playbacken, dan sta je echt voor lui Zingen is iets dat uit het hart moet komen, al lukt het de ene dag natuurlijk beter dan de andere Voor de Berli ner Rundfunk heb ik onlangs zalig met Klaus Hoffmann en Gisela May, een geweldige vrouw, gewerkt in een pro gramma' 'Vie de la chanson'. De man die het leidde had per fecte vertalingen van Brei. Het programma werd erg enthou siast ontvangen -Volg je een bepaald patroon vóór een optreden 'Als ik wakker word is 't eerste wat bij me opkomt, hoe zit het met m'n stem Een stem is nooit van nature klaar, je moet 'm maken, opwarmen. Als ik in de auto zit op weg om in den lande te gaan optreden, praat ik niet met mijn comboleden Ik houd me stil en drink appelsap, dat is zacht voor de stem. Ik ben een reuze ouwehoer, dus moet ik me geweld aan doen niet te praten. Goed en veel slapen probeer ik ook, maar als je zo n onregelmatig leven hebt als ik. is dat vaak niet te verwezenlij ken. Gelukkig heb ik een enor me energie, dat had ik als kind al, anders houd je dit vak met vol Ik heb 11 jaar zangles en logopedie gehad en geleerd dat je je stem niet opgebruikt want dan heb je zo blessures. Dus vooral niet overdrijven Waar je ook voor moet oppassen is dat je niet te 'mooi' wilt zingen, zodat de techniek de boven toon voert Ik heb liever dat iemand minder mooi zingt maar recht uit zijn hart Alleen maar mooi zingen is het niet Douwe's Friese blauwe ogen zochten bijval. Was ik het met hem eens7 Zijn woorden waren me uit 't hart gegrepen. -Heeft je stem het wel eens be geven tijdens een voorstelling? 'Eén keer Op Vlieland in de zomer toen ik hooikoorts had. Je gaat door de grond Het is 't ergste wat je kan overkomen Maar ach, je bent gewoon een mens en een stem is een mense lijk instrument, dat kan falen Het overkomt de grootsten' -Hoe doe je 'Brei in Fries'? De Friese taal is nogal rauw 'Dat vragen meer mensen zich af. Wacht maar tot ik het zing. Dan zul je zeggen ik wist niet dat het kon. Fries is de tweede Rijkstaal. Ik hoef niet alle plaatsnamen in het Fries, zover wil ik niet gaan. Maar het is mijn moers taal en daar heb ik een band mee. Ik dacht ook eerst dat 'Brei, m Fries' niet De Friese zanger Douwe Heeringa kon, maar omdat we niet over één nacht ijs gegaan zijn en omdat het vakkundig door vijf Friese dichters uit het Frans in het Fries vertaald werd. lukte het. Madame Brei was zeer po sitief. ontroerd zelfs en zei te gen me. je bent zo jong, je kunt een kind van me zijn, ik vind het geweldig dat je het werk van mijn man op deze wijze voortzet.' -Is die liefde tussen jou en Brei nog even hevig en waarom hij7 'Ja, nog steeds. Om zijn puur heid, het ongecompliceerde in zijn muziek met schitterende arrangementen. Het is een ro man van drie minuten. Hij pakt het zo van de straat en zet het herkenbaar neer Ik ken nie mand die zo intens zingt over de liefde Als ik zing denk ik niet aan Brei, maar doe ik het vanuit m'n eigen emoties. Dat is het zware. Stel je voor dat ik mijn eigen teksten ook nog zou schrijven, dat zou me teveel worden. Dan ben ik dubbel kwetsbaar. Aan de andere kant' wie weet Ik zing nu ne gen jaar voor publiek en laat het allemaal maar op me af ko men. Maar ik zou nog wel eens een cyclus willen schrijven over Berlijn Ik kom er regel matig en vind het een aparte stad met een eigen sfeer en wil daar dolgraag optreden. Ik voel me er veilig, hoe gek dat ook klinkt Ik weet donders goed wat daar aan de hand is en dat veroordeel ik ook. Maar ik zeg (voorzichtig): De Berli- ners zijn geen echte Duitsers, het zijn wereldburgers.' -Houd je van theater? Zou je zingen en acteren niet eens willen combineren7 'Ik heb in 't algemeen een hekel aan acteurs. In een musical zou ik nooit willen spelen Alhoe wel als ze het me vragen.' Dou we keek omhoog. Weet je wat een belevenis is? Juliette Greco in Parijs horen, dat heeft zo'n gigantische indruk op me ge maakt. Wat een vrouw. Ze heeft het niet op een school ge leerd, daar geloof ik ook niet in. In de praktijk van de ordinaire schnabbels leer je het -Wat ga je ons 7 maart laten horen? 'Van alles wat. Brei in Frans Nederlands en Fries. Maar ook liedjes op teksen van Ivo de Wijs, Willem Wilmink en ande ren.' -Wat betekent Friesland voor je? 'Ik houd veel van Friesland. Het is een prachtige provincie met de mooiste luchten die je kan bedenken De eigengereid heid van de mensen is me soms teveel. En Leeuwarden voedt me niet genoeg, de voedingsbo dem is me te dun. Daarom ben ik ook veel in Berlijn Ellen de Jong-de Wilde LEUSDEN - Voor het huren van een video bij de Leusdense videotheek 'De Filmclub' is met ingang van 1 februari een pasje noodzakelijk. Een verliespost van ongeveer vijfduizend gulden in 1992 maakt strengere voorwaarden noodzakelijk, volgens de eigenaar van de video-theek De Filmclub, G. Schoonderbeek Het pasjessysteem heeft enige tijd proefgedraaid en is vorige maand definitief van kracht geworden Volgens Schoonderbeek zijn de boosdoeners vooral te vinden onder de volgens hem 'moeilijke jeugd' tussen de 13 en 18 jaar Jongeren gaven een valse naam op en huurden de meest geliefde en duurste films zonder deze terug te brengen Op deze manier verdwenen 16 van de 6931 videobanden en 5 van de 130 compu terspelletjes. Huren is met het nieuwe systeem alleen mogelijk voor pasjes houders Deze moeten woonachtig in Leusden zijn en zich bij inschrijving kunnen legitimeren met een paspoort of rijbewijs Waarmee de jeugd, zonder eigen paspoort, zich dient te laten vertegenwoordigen door één van de ouders. Een pasje kost een gulden vijftig en geeft recht op het huren van vier films per keer. (foto: Hans Verhorst.) LEUSDEN -Mega-doe wordt een winkel tussen een bouwmarkt en de speciaalzaak in Zo omschrijft commercieel directeur M.A Krechting de nieuwe formule, die bouwmarkt Van Galen gaat hanteren. Volgens zijn ideeën is afscheid genomen van bouwmarkt Karwei en gaat het bedrijf verder onder eigen naam met een breder en beter assortiment Algemeen directeur L. C. van Galen gelooft in het nieuwe concept en hoopt op navolging „Mensen die tien, vijftien jaar geleden hun huis kochten, trof fen daarin een gewone badkuip Deze was goed maar niets bijzon ders. Nu willen deze mensen hun badkamer inrichten naar eigen smaak In een bouwmarkt treffen zij badkuipen die vergelijkbaar zijn met de voorziening die ze thuis al hebben Bij Megadoe moeten ze ook iets anders kunnen kiezen." Op deze manier legt Van Galen zijn verwachtingen van Mega-doe uit Hel bedrijf moet naast de gewone dingen, bijzondere artikelen brengen ..De noviteiten van morgen, vandaag in huis hebben", is het nieuwe motto. Binnen de Karwei-organisatie, een club die op franchise basis werkt, bleken te weinig mogelijkheden voor deze nieuwe visie ivaarin service, 'upgrading' van de artikelen en vakkennis de sleutelbegrippen zijn. Vanaf 1 maart is het Karweibord op het dak vervangen door het nieuwe logo. In de komende weken zal het pand aan de Klokhoek een metamorfose ondergaan. Krech ting: Meer sfeer, meer kleur, minder schreeuwende teksten, meer keus. Een winkel waar mannen en vrouwen komen 'winke len', m plaats van alleen de benodigde materialen halen." „We ivillen laten zien wat er op de markt is. Zowel het eenvou dige vlechtscherm voor in de tuin als de profielschutting. Daar voor bieden we een betere presentatie, meer demonstraties en gerichtere aandacht op nieuwe produkten, zoals vloerbedek king", belooft Krechting. Als voorbeeld van presentaties wordt informatie over milieuvriendelijke artikelen genoemd of het on der de aandacht brengen van technische mogelijkheden voor een bepaalde aansluiting Voor de gewenste aandacht ivordt nieuw personeel aangetrokken en bijgeschoold. De uitbreiding van het assortiment betekent een keuze voor de betere merken, waarbij een eigen merk-voering vervalt Het streven blijft om de 'gewo ne', 'noodzakelijke' artikelen te verkopen, naast de duurdere, betere en luxere uitvoeringen. Door de veranderingen was een nieuwe computer af deling nodig met een systeem van scankassa's die streepcodes kunnen aflezen. De formule spreekt levranciers en ondernemers aan. Van Galen ziet Leusden als een 'pilot-store' De eerste Mega-doe winkel van de organisatie Mega-doe multi- centrum doe het zelf De nieuwe openingstijden op maandag zijn van 10.00 uur tot 6 00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 5.00 uur 94191 ■ijzen /ijzer; um V Maart heeft ons bij de introductie van het meteo- ll rologische voorjaar be- hoorlijk laten koukleu- I men. Vooral gevoelsmatig was het maandag en dins dag erg koud buiten de deur, opgewekt door een snijdende noordooster Die nam bezit van ons land. nadat een kleine storing opvullend naar het zuid westen was verdwenen, in het kielzog de sneeuw buien van het weekeinde naar het zuiden meesle pend. Toen kwam de weg vnj voor een oostelijke stroming, die in stelling werd gebracht door een krachtig hogedrukgebied, dat zich inmiddels boven Scandinavië had ge nesteld. Daarnaast is de Middellandse Zee volgelo pen met depressies en dat heeft men geweten in o.a delen van Italië. Daar viel op een enkele plek meer dan 50 mm neerslag in een etmaal en ook in het zuiden van Zwitserland is het raak geweest. In het noor den van Spanje viel maan dag zelfs sneeuw en Bar celona meldde die middag slechts +1 graad. Ook in Marokko sneeuwde het, «venals in Gibraltar en dat was sinds 1954 niet meer voorgekomen. Het cen trum van de depressie be vond zich maandag tussen Mallorca en Corsica en zorgde voor bewolking in het grootste deel van zuidelijk Europa Delen van die wolken kropen ook onze regio binnen, zodat de zon af en toe werd afge schermd. De thermometer, waar de gevoelstempera tuur (windchill) op wordt afgelezen, wees bij mij de afgelopen twee dagen soms waarden aan van -14 gra den. Nu moeten we ons eens voorstellen, dat het medio februari 1929 bij een nog sterkere wind, echt ruim 15 graden vroor. Geen wonder, dat er des tijds in Hengelo (GLD) een melkrijder doodvroor op het paard. De maartse kou zijn we nog niet zo maar kwijt. De drukverdeling verandert tot en met don derdag niet of nauwelijks, maar de tijdelijk aange voerde zachtere lucht in de bovenlucht, die de wolken velden produceerde, wordt geleidelijk weer verdre ven. Zo kan het de komen de twee nachten best licht vnezen. Later in de week worden depressies op de Oceaan actiever en tegen het weekeinde kan de tem peratuur mogelijk iets in de lift, wel begeleid door wat neerslag. Ik vrees echter dat de verzachting die daarna optreedt van tijdelijke aard zal zijn. Zolang de druk op de Oce aan hoog blijft kan een noordelijke stroming steeds weer lucht uit de Poolstreken gaan aanzui gen. De februanmaand zit er op. De gemiddelde et- maaltemperatuur bedroeg in Leusden 2 graden en dat is ietsje beneden normaal. De neerslag bedroeg er 28 mm. tegen 34 in Achter veld en 47 normaal. Het koudegetal, de som van de negatieve etmaalgemid delden, bedroeg 11 punten. Afgelopen zondag lag er een sneeuwdekje van ongeveer 2.5 cm in Leus den, iets dat deze winter nauwelijks of helemaal niet was voorgekomen. De winter als geheel kreeg in Leusden als gemiddelde 3.2 graden, tegen 2.6 nor maal Vooral januari was zeer zacht, terwijl decem ber en februari zich wat normaler gedroegen. In Achterveld viel over de drie maanden 235 mm, te gen 214 in Leusden. Nor maal moet er in de winter ongeveer 194 mm vallen, zodat het voorbije seizoen iets te nat was. V Het wordt weer tijd voor de blauwe reiger om aan gezins vorming te denken De oudere mannen, die de winter in ons land hebben doorgebracht, ver zekeren zich van een goed plaatsje in de kolonie en probe ren nu een vrouw voor hun plannen te interesseren Deze winter was het weer be paald in hun voordeel. Weinig ijs in de sloten, dus doorlopend gelegenheid om te vissen. Nu leeft een reiger niet alleen van vis. Zonodig neemt hij genoe gen met ratten, muizen, mollen en wat verder zo voor zijn sna vel opdoemt. Ook jonge weide vogels en jonge eendjes bij voorbeeld zijn niet veilig voor zijn stevige snavel Zijn spijs vertering is wel hoofdzakelijk berekend op vis, schubben en graten worden volkomen ver teerd, maar haar en veren wor den als een soort braak bal weer naar buiten gewerkt. Het is waarschijnlijk deze aanpassing die de reiger in staat heeft gesteld de vuile-slo- ten-periode te overleven. Ner gens in Europa zijn er nog zo veel reigers als in ons land: ongeveer dertigduizend. Heeft de man een vrouw ge vonden die de takkenbos, waar hij beslag op heeft gelegd, wel aanstaat wordt met de restau ratie begonnen. Hij brengt de takken aan die door haar op z 'n plaats worden gelegd en zorg vuldig worden bewaakt tegen kapers, want reigers kennen weinig verschil tussen mijn en dijn. Komen de jongelui uit de overwinteringsgebieden terug, dan vinden ze alle nesten bezet en zullen, als ze de leeftijd van vier jaar hebben bereikt en een gezin willen stichten, geheel van voren af moeten beginnen. Het hangt van het weer af wanneer de eerste eieren wor den gelegd. Dat is soms al in februari, maar het is meer de gewoonte in maart te gaan leg gen ofschoon het, vooral bij jonge vogels, ook wel eens mei wordt. Maar het meest ideaal is het om omstreeks mei aljongen te hebben omdat het vissen in bt f\U W KCU,wK de dan nog onbegroeide sloten wat gemakkelijker gaat. Jon gen worden nu eenmaal uit sluitend met vis gevoed Als men rekent dat de drie tot vijf eieren ongeveer vier we ken afwisselend door beide ou ders worden bebroed, is het zaak op tijd te beginnen Om volwassen te worden heeft elk jong per dag omstreeks een halve kilo vis nodig. Maar dan wegen ze na een week of zeven ook net zoveel, of nog meer, als hun ouders. Dan verlaten ze het nest en zwermen uit tot m de ons omringende landen. Ze worden door de ouders aan hun lot overgelaten en moeten de kunst van het vissen zelf maar machtig zien te worden. Dege ne die dat niet op tijd gelukt overleeft het niet De blauwe reiger lijkt een grote vogel. Op zijn lange stel ten heeft hij een hoogte van rond de negentig centimeter Zijn omvang dank hij voorna melijk aan zijn ruimzittend verenpak. Zij gewicht varieert, van anderhalve kilo in de win ter tot iets meer dan twee kilo gedurende de zomer als er vol doende vis is te vangen. Reigers houden er geen vaste visplaatsen op na. maar stro pen de hele omgeving af tot wel vijfentwintig kilometer van het nest. De vogel heeft een enorm aanpassingsvermogen, ook aan de mens (minder gewaardeerd door vijverbezitters) en daar om ziet het er naar uit dat we deze karakteristieke verschij ning in ons landschap voorlo pig niet hoeven te missen. Goos van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7