'Mensen reageren op niet te meten stralingen' Leusder Krant Tentoonstellingsagenda voor de maand maart Wichelroe Een nieuwe kijk op de kracht van de wichelroede Pagina 11 I LEUSDEN - Opzienbarende f nieuwe theoriën over de lujachten waarop wichelroe delopers reageren zijn door Leusdenaar Erik Kasteleyn geformuleerd. Zijn visie staat aan het slot van zijn recent ver- schenen boek. Hij verbindt zijn conclusies aan een overzicht jvan wetenschappelijke onder zoeken naar de oorzaken van het uitslaan van wichelroeden en de menselijke reacties op lver meetbare en vooral niet te me ten straling. Volgens hem zijn ergoede en slechte plekken op mel aarde met invloed op de alge meen lichamelijke en psychi sche gezondheid van mensen. Het verhaal van Erik Kaste leyn is niet eenvoudig. Hij be- u"' geelt zich met wetenschappe- lijke interesse aan de randen van wat te begrijpen is Als wetenschappelijk medewerker i!en bij het ID AG, het Informatie- en Documentatiecentrum Al ternatieve Geneeswijze, houdt hij in opdracht van het minis- tern. de alternatieve gezond- ima heidszorg tegen het licht. Zijn eigen belangstelling heeft alles mel tq maken met de overtuiging 1 en dat de menselijke conditie sa- menhangt met lichamelijke en geestelijke gevoelswaarden welke op hun beurt beïnvloed aar iwprden door krachten uit de Kgeving ■.Iedereen kent het prettige gevoel van een goede sfeer zon der dat te meten is waarom een me, plek een gezelschap of een mo ment zo'n plezierige uitstra ling heeft.'' Daar een weten- me! schappelijke verklaring voor loen vinden met liefst een therapie Haraan gekoppeld waarmee het welzijn van de mensen ge- diend kan zijn, vormt zijn mo tivatie ze)B.Als jongetje van een jaar of j, zes t^ing ik met mijn ouders op is? Bjkantie in Italië Niet zoals computers, televisie, magna- tron en dergelijke maar sterker nog door niet meetbare positie ve en negatieve krachten van onze wereld Afhankelijk van onze gevoe ligheid èn van onze weerstand merken we daar de gevolgen van Een wichelroedeloper is hiervan een duidelijk voor beeld. met een duidelijk zicht baar 'bio-feetback' reactie Ie mand met een gezonde licha melijk en geestelijke leefwijze bouwt een positieve weerstand op. Onze relatie met de natuur kan positief maar ook negatief zijn. Dit kan per plek verschillen Ik vermoed dat het stijgend aantal allergiën bij kinderen van alles te maken heeft met verminderde weerstand dan wel stijgende negatieve invloe den Het onderzoek daarnaar Art-Studio Kei Tot en met 20 maart expose ren Iene Vonk en Anne-Marie Spijkerman nieuw werk bij Art-Studio Kei. Onder de titel 'Tussen lucht en aarde' laat Iene Vonk ruimtelijke objekten zien. Keramische vormen die ze ophangt in frames van bam boe Het werk is uitgevoerd in typische aardkleuren die het een nobele warmte meegeven. Anne-Marie Spijkerman beeldt op intuïtieve wijze, schilderend met de handen, landschappelijke elementen uit die in haar ziel liggen opge slagen. Onder de titel 'Land schappen van gevoel' Art-Studio Kei aan de Grote Sint Jansstraat 1 is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.30 tot 18.00 uur, op donder dag tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur, op zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Theater De Lieve Vrouw In Theater de Lieve Vrouw brengt Marcella van Zanten schilderijen uit. Ze houdt zich bezig met details uit de werke lijkheid. Een vliegveld, het logo van een bedrijf, snelle au to's, de zon die op een tafeltje schijnt. Soms zijn deze details min of meer herkenbaar. Meestal worden ze alleen ge suggereerd. Van Zanten blaast de details op. De vier zijden van het doek zijn de schijnbaar toevallige begrenzing van die uitvergroting. Van deze uitsne den maakt ze een eigen wereld met complexe structuren. Ze werkt met lagen van vormen die een associatief verband met elkaar aangaan Ze stapelt kleuren en kleurwaarden, waardoor achterliggende voorwerpen en diepten worden gesuggereerd. Exponent Tot 20 maart exposeert Ex ponent een expositie van hoe den en baretten van Marianne Jongkmd in grand Café Villa Hartel aan de Snouckaertlaan 2. Open: maandag tot vrijdag vanaf 10.00 uur. Anco Mali begint nog maar pas In mijn boekje stel ik een aantal vragen waar wetenschappelijk onder zoek zich op kan richten." In Nederland is men nauwe lijks bezig met onderzoek naar lichamelijke en (para)psychi- sche reacties van het lichaam Kasteleyn denkt dat dit komt doordat hier nog zo weinig 'echte natuur' is. In Duitsland en Zwitserland ondergaat men de invloeden bewuster. Maar in toenemende mate dringt ook hier het besef door van de on scheidbare eenheid van li chaam en bewustzijn „Het fenomeen van de wi chelroedeloper leert ons dat een scheiding kunstmatig is en dat we nieuwe wetenschaps- LEUSDEN- Met een sim pele tak vooruit gestoken, vinden wichelroedelopers onderaardse waterstro men, ertslagen, verborgen schatten en lijken. Een Franse wichelroedeloper verwierf vermaardheid door met behulp van zijn wichelroede, moordenaars op te sporen. Het raadsel van dc werking van de uit slaande tak. hield weten schappers bezig. Eind ja ren veertig dacht men het antwoord gevonden te hebben. 'Aardstralen' zou den verantwoordelijk zijn voor veel lichamelijke en psychisch ellende. De onzichtbare, dodelij- modellen nodig hebben, uit gaande van die eenheid Op die manier bekeken is de wichel roedeloper niet de onbegrepen erfenis uit een duister verle den, maar een voorbeeld van een mens- en wereldbeeld waarnaar de huidige universi taire wetenschappers op zoek zijn", volgens Kasteleyn Zijn bock geeft een ïntenge- rende beschrijving van weten schappelijk zoektocht met vele zij-en dwaalwegen Het is ver krijgbaar door overmaking van 32,50 op postgiro 658136 van de Stichting Ochêma, Postbus 328, 3830 AG Leus den. onder vermelding van 'Boek Wetenschappelijk On derzoek' Marianne de Valck ke werking van dc atoom bom speelde op de achter grond van de algemene angst, zeker een rol. Een wetenschappelijke com missie schoof alle veron derstellingen en de uit de hand gelopen verdediging met behulp van dure 'aard- stralenkastjes' van tafel. Daarna bleef het lang stil in Nederland. In vooral Duitsland groeide de overtuiging dat niet de straling maar de loper zorgde voor de bew eging in de roede. Recent onder zoek van Kasteleyn pleit voor een samenvoeging van deze twee theoriën. Proeven in dc vrije natuur zouden de werking van de roede, als gevolg van in vloeden van buitenaf waarvoor de loper gevoelig kan zijn, moeten bewijzen. 'aardstralen' Evenmin is de wichelroedelo per zelf volle dig verant woordelijk voorde uitslag, door (parap sychologische oorzaken Kasteleyn pleit voor onder zoek waarbij men uitgaat van zowel straling als ge voeligheid. f1® De Zonnehof zeJ In De Zonnehof is tot en met 21 maart de tentoonstelling en, cARTE te zien. cARTE is Roe- meens voor boek. Roemeense J [kunstenaars maakten objecten irelateerd aan het boek Als immage aan de betreurde uv> Universiteitsbibliotheek in Boekarest, die aan het einde van de dictatuur in Roemenië door de aanhangers van Ceau- cescu in brand werd gestoken. Veel historisch materiaal is verloren gegaan. Eerste druk- ken. wetenschappelijke lite ratuur en manuscripten wer den verbrand. Roemeense kun- luze 'stenaars gaven blijk van hun |ua- afschuw voor deze daad door var een expositie aan het boek te ge- wijden. Ze vervaardigden een 'oor keur aan objecten De Zonne ver hof maakte hieruit een keuze 'r Enkele Roemeense kunste rtuk naars vonden het initiatief tot ge- tentoonstellen in Nederland zo idil sympathiek dat ze voor De var Zonnehof nog met nieuw werk uitkwamen. De expositie in De anh Zonnehof is van een overwe- rtuk gend artistiek karakter Het ver- politiek aspect, zo essentieel in m: Roemenië, blijft hier op de nist achtergrond ?ra- De Zonnehof. Zonnehof 8. is ?ba open van dinsdag tot en met var zaterdag van 10.00 tot 17.00 ge- uur. Op zondag van 13.00 tot var 17.00 uur. der- tdii Museum Flehite ge- In Museum Flehite is tot en met 21 maart de expositie 'Schaa1-. een koningsspel' te zien Veel wetenswaardighe den uit de schaakgeschiedenis komen aan bod. Het schaak- spel heeft invloed gehad op strategische visies, op woord gebruik en in de kunst. De ba- kermat van het schaakspel ligt vermoedelijk in India. Via de lek Arabische wereld maakte het ïlijl westen er kennis mee. De ge- airt schiedenis van het schaakspel filn is nauw verbonden met de ont- mu. wikkelingen van de verschil de. lende culturen, s AM z*Jn oude, exotische, ar- ,'ou- tVrieke schaakborden te zien. hy Bijzonder is een gestileerd vee Paai"d uit omstreeks 1400 dat /oor Amsterdam is opgegraven Museum Flehite, Westsingel |W 50, is open van dinsdag tot en nic! met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Galerie Valke Tot en met 4 april zijn in Ga lerie Valke beelden van Gernt van Lieshout te zien. Het zijn opvallende beelden van steen- goedklei. In één stuk gebak ken Bij de meeste beelden heeft Van Lieshout 'toevoegin gen'. Bestaande uit andersoor tige materialen Wandelstok, ritssluiting, schoen, onderde len van een fiets, een bijl, een hamer. Je zou het 'schokkende' beelden kunnen noemen. De wijze van uitbeelden is voor Van Lieshout een manier om te relativeren. De beelden zijn niet ontbloot van gevoel voor humor. Galerie Valke, Muurhuizen 38, is open op vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Adriaan Wulfse Startgale rie Tot 24 maart zijn de schilde rijen van Corrie Kuijs in de Adriaan Wulfse Startgalerie te zien Zij schildert architec tuur Zonder enige menselijke aanwezigheid. Zonder enig te ken van menselijk bezigzijn ook. De compositie is strak. Het accent ligt bij monumen taliteit. perspectief en onge bruikelijk standpunt. Grote aandacht wordt besteed aan het kleurgebruik en de wijze van schilderen Corrie Kuijs baseert zich op tekeningen, foto's en illustra ties van bestaande gebouwen. De trappenhuizen en vides in haar schilderijen geven geen toegang tot concrete ruimten. De door haar geschilderde mu ren geven eerder de psycholo gische dimensies dan de gel dende functionaliteitseisen Het ongebruikelijke stand punt, de perspectivische afwij kingen, de onverwachte licht bronnen en de schildertech niek benadrukken de autono mie van de architectuurteke ningen Dc Adriaan Wulfse Startga lerie is open op woensdag, don derdag en vrijdag van 15.00 tot 18.00 uur, op donderdag van Werk van Lotte Marie van Oordt. 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Galerie Kijkeens Nog tot en met 14 maart is in Galerie Kijkeens de installatie 'Samenzwering/Spelende Vrouw' te zien. Sandra Cats- burg en Gees Schaafsma tonen schilderijen en ruimtelijke ob jecten. Sandra Catsburg heeft ruimtelijk werk dat verwant is aan gebruiksvoorwerpen. De functionaliteit heeft daarbij echter geen prioriteit Gees Schaafsma maakt grote soms angstaanjagende tekeningen, doordrongen van een groot ge voel voor humor. De expositie wordt als een ge zamenlijke installatie gepre senteerd. Beide kunstenaars nemen het spelelement in de kunst zeer serieus. Ze noemen kunst 'het meest serieuze spel dat er met hart en ziel gespeeld kan worden'. Galerie Kijkeens aan de Stoovestraat 10 is open op don derdag van 19.00 tot 21.00 uur. Van vrijdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Herman Molendijk Stich ting In het Centrum voor Beel dende Kunst van de Herman Molendijk Stichting exposeert van 15 maart tot en met 4 april Henk van den Bosch Onder de titel 'The picture's progress'. De galerie, in het Mon- driaanhuis aan de Kortegracht 11, is open van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Galerie Okapi Tot en met 4 april loopt bij Galerie Okapi de expositie 'Een dualistisch spel tussen ironie en naïviteit' Leonarda van Eijk laat grote kleurrijke acrylschilderijen zien. Ze verwerkt in haar doe ken kinderlijk aandoende stripfiguren. Met een zekere ironie verwerkt ze ook voor werpen in haar schilderijen die een symbolische waarde heb ben Het spel tussen naïviteit en ironie fascineert Leonarda van Eijk. Ze houdt van de te genstelling in beeldmotieven. Behalve realistische objecten als speelgoedkleerhangers, een strijkijzertje of een theepotje die soms als object zijn toege- zoegd, kent het werk een zeke re abstractie. Met name in de achtergrond, waardoor ruimte wordt gesuggereerd tussen de platte cartoonachtige figuur tjes en de omgeving waarin deze zich bevinden Karin Heeman toont porselei nen schalen. Galerie Okapi aan de Bloe- mendalse Binnenpoort 12 is open van donderdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Ziekenhuis Eemland In de lokatie Sint Elisabeth van het Eemlandziekenhuis is tot 7 april werk te zien van Lotte Marie van Oordt en Lu cia Davenschot. Lotte Marie van Oordt werkte aanvankelijk figura tief. Onder invloed van Mid- deloo, aan welk instituut zij korte tijd haar medewerking verleende, werd haar werk meer expressionistisch. Een opdracht voor een groot wandkleed bracht haar in aan raking met de textiel als werk vorm In die periode maakte ze veel wandkleden Ze keerde weer terug naar de schilder kunst Aquarelleerde bloemen, stenen, schelpen Later werden de onderwerpen meer geab straheerd en werkte ze met te genstellingen van licht en don ker Lucia Davenschot toont af geknotte piramides. Deze hoofdvorm tast ze op verschil lende manieren aan. De gebro ken lijnen en de structuur van het kleioppervlak geven de bouwsels iets poëtisch Soms voegt ze takjes heide, wilgete- nen, gesmede koperen buisjes toe. Het thema 'gevangen schap' is de rode draad in het werk van de laatste jaren. Het werk wordt gebakken tussen de 1000 en 1100 graden en is opgebouwd uit fijne chamot- teklei, porselein en Franse Gressklei In de lokatie De Lichtenberg tot 1 april een uitgebreide ver zameling quilts van patchpro- fessionals als Letzel, Baker en Vermaas. tegenwoordig door tunnels maar over de passen De ber gen, landschappen, stenen hebben toen een enorme in druk op mij gemaakt Wat leid de tot de studie geologie Geo logen houden zich bezig met de bestudering van aardlagen en het met behulp van geavan ceerde apparatuur vinden van onderaardse ertslagen. water stromen, enzovoorts. Hoe wichelroedelopers met behulp van een kromme tak, soms tot dezelfde resultaten kunnen komen, wordt niet se rieus genomen. Het is niet ver klaarbaar dus kan het niet. volgens geologen. Kasteleyn. „Zodra ik mij daarmee bezig ging houden, betekende dit een breuk met mijn studievrienden De wi chelroede ligt aan de grens van het zichtbare en onzichtbare, verklaarbare en onverklaarba re Het wichelroedelopen is echt de scheiding der geesten. Het bestuderen van het feno meen is 'not done Geologen denken wat dat betreft be krompen Ze richten zich arro gant op de strikte toepassing van de natuurwettten Mijn motivatie was niet de weten schap als instrument maar de fascinatie van het mysterie. De gevoelsmatige wisselwerking tussen de mens en de natuur." Het contact dat via zijn vrouw ontstond met Henri van Praag, bijzonder hoogleraar in de parapsychologie, was daar bij van doorslaggevende bete kenis. Aan diens eigen univer siteit in Lugano studeerde Kasteleyn af in de hoofdvak ken parapsychologie, metho dologie en integrale gezond heidszorg „Door deze studies waarbij parapsychologie aan de orde kwam. net als filosofie, vergelijkende cultuurweten schappen, en alternatieve ge zondheidszorg zoals homopa- thie, kreeg ik inzicht in zaken waar ik mateloos in geïnteres seerd was omdat ze een breed spectrum boden van invloeden die met elkaar te maken heb ben Kleren „Probleem is dat er geen basis literatuur is, waarin de weten schappelijke onderzoeken op dit terrein zijn terug te vinden Er zijn alleen wat overleverin gen, niet onderbouwde stellin gen en heel veel van wat be weerd wordt is aantoonbaar niet waar. In het verleden is hierdoor onnodige paniek ver oorzaakt en zijn verkeerde ver wachtingen gerezen. Wat ik heb willen doen is hetzelfde vragen als dat kleine jongetje deed in het sprookje van de kleren van de Keizer. „Waar zijn die kleren dan?" Daarvoor werkte Kasteleyns zich door een brei van vooral Duitse onderzoeken heen. Daaruit bleek in ieder geval dat maar weinig wichelroede lopers op feiten gebaseerde re sultaten bereiken. Maar die re sultaten zijn dan ook opmer kelijk. Het uitslaan van de wichel roede boven onderaardse wa terstromen verklaart Kaste leyns op grond van de recent behaalde resultaten, door on bewuste gevoeligheid van de wichelroedeloper op stralin gen van buitenaf. 'Aardstralen' dus. Een term waar Kasteleyns voorzichtig mee is Juist door de volksverlakkerij rond aard stralen met de daartegen ge bruikte dure afweerkastjes in de jaren vijftig heeft voor een kwaaie reuk rond het wichel roedelopen gezorgd Sindsdien waagt geen serieus weten schappelijk bureau zich in Ne derland nog aan onderzoek op dit terrein De laatste geoloog die het wel deed, Tromp, wordt nog steeds niet serieus geno men Kasteleyns draagt zijn boek aan hem op. Straling Het probleem ligt aan twee kanten Niet alleen de klaarb lijkelijk aanwezige straling is niet met apparatuur aan te to nen, ook de gevoeligheid van de wisselroedeloper is zeld zaam en bovendien wisselend door invloed van vele vaak psychische factoren „Goede wichelroedelopers zijn zeld zaam, lopen met de wichelroe de geeft risico's volgens Kasteleyn Leren Wichelroe- delopen met een cursus van Boek en Plaat, kan volgens hem niet. „Zodra je met een wichelroede loopt wordt je je gewaar van krachten in je ei gen lichaam waar de meeste mensen het bestaan niet van kunnen vermoeden Hoe meer je daarmee omgaat, hoe ge- voelger je wordt. Daarmee moet men goed be geleid leren omgaan willen de gevolgen niet heel verwelend zijn. Het is een ontdekkings tocht waar een goede gids bij nodig is Echte wichelroedelo pers hebben vaak ernstige li chamelijke en psychische klachten Ik pleit voor een goed begeleide opleiding voor een beperkt aantal bijzonder ge voelige, dus kwetsbare mensen van dit uitstervende ras Kasteleyns gaat nog een stap verder Een logisch gevolg van het erkennen van de werking van dc wichelroede, veroor zaakt door een extreme gevoe ligheid van de loper, is het er kennen van de straling welke de reactie oproept Daarmee komt hij op het terrein van de Biometrie, de invloed van het klimaat op de gezondheid en van de Geopathie. de werking van een plek waarop een li chaam kan reageren De werking van electromag- netische straling in de genees kunde is bekend, met name bij fysiotherapeuten (warmte) en appunctuur. Na een veelzijdig beeld geschetst te hebben over de onderzoeken naar lichame lijke reacties van wichelroe delopers en medische resulta ten na electromagnetisch in vloeden komt Kasteleyn met zijn mening Hij noemt dit 'het consept van de autoregulatie ^diagnostiek" „Mijn visie past in het volle dig mensbeeld. Psyche en li chaam zijn een eenheid met daarachter een sturend onder bewustzijn, waarvan wij gro tendeels onbewust zijn Onze omgeving oefent daarop in vloed uit. Door straling vanuit In toenemende mate zoeken mensen naar antwoorden op eeuwenoude vragen, die on der druk van de erkende we tenschap de laatste dertig Erik Kasteleyn werking van de wordt het uit- laar naar de is wetenschap- wichelroede slaan van de achtergrond per met een In tegenstel- wichelroede verdwenen. Of voor Neder- ling tot wat volgens hem en hoe een wi- land ongewone daarover in de niet uitslui- chelroede interesse. Hij jaren vijftig ge- tend veroor- werkt, hoort onderzoekt de dacht werd, zaakt door daar bij.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11