otal moet zo snel logelijk saneren 1 i .Leusder Krant. "riolering Nieuwbouw IJsbreker vordert „De Horst loopt geen gevaar" Extra opbrengst voor gemeente „Voormalige boerderij niet slopen" Winnaars wikkelactie gehuldigd sssissertjes leusden aemeente dreigt met kort geding Sportstudio Woensdag 10 maart 1993 Pagina 3 SDEN - De gemeente met een kort geding om exploitant van het benzine ion Total aan de Mulderij dwingen zo snel mogelijk de sanering van de bodem beginnen. Het station ver ast binnenkort naar de landweg. De verhuizing is het esultaat van een ruilovereen- omst tussen de Total en Leus- en. De gemeente heeft name- jk de grond van de huidige estiging van het bedrijf nodig de uitbreiding van de Ha- hof. Het blijkt echter dat 'e bodem van de grond aan de ïnlderij vervuild is. De ge ënte is nu bang, dat als er zo snel mogelijk met de mering begonnen wordt, de rond niet op tijd schoon en ouwrijp aan projectontwik- elaar MBO, die de uitbreiding itvoert. geleverd kan worden. jptal le s i il wil echter niet eerder met [sanering beginnen, totdat -erhuizing naar de Rand- achter de rug is. Het be drijf vreest namelijk overlast voor de klanten, als eerder met het schoonmaken begonnen wordt. De sanering vergt de nodige tijd, omdat de operatie be hoedzaam moet worden uitge voerd. De vervulling heeft na melijk het grondwater bereikt. Om verdere vervuiling te voor komen, moet het vuile water langzaam naar boven worden gepompt Dat neemt enkele maanden in beslag. Zolang kan de gemeente echter niet wachten, omdat zij verplichtingen heeft aan de projectontwikkelaar, die de grond op tijd in haar bezit wil hebben. Total kan pas echter begin april naar de Randweg verhuizen, omdat dan pas het nieuwe station klaar is. De ge meente verwijt Total nu. dat het bedrijf het aan zichzelf te danken heeft, dat de verhui zing pas over een maand kan plaats vinden. Volgens een gemeentelijk woordvoerder had het bedrijf de bouwvergunning al in au gustus vorig jaar, maar is pas in januari met de bouw van het nieuwe station begonnen. Dat de klanten last zullen hebben van de sanering is dus te wijten aan het bedrijf zelf. De ge meente kan daar geen rekening mee houden. De gemeente sloot vorig jaar met Total een ruilovereen komst. Het bedrijf kreeg een stuk grond met bijbetaling van een miljoen gulden in ruil voor het terrein aan de Mulderij. Daarbij bedong de gemeente ook dat de grond aan de Mul derij schoon zou worden opge leverd. De grond raakte in de loop der jaren vervuild doordat de brandstof bij het tanken door lekkende slangen in de bodem verdween. Bij het nieu we station is een dergelijke vervuiling niet meer mogelijk, omdat de milieu-eisen inmid dels zijn verscherpt. De benzi ne wordt door een speciale voorziening opgevangen. vervolg van pagina 1 Zij kregen wel een voorstel tóörgeschoteld, dat in een peek tijd op enkel essentiële Biten was aangepast naar Bleiding van de discussies mi een week geleden. Een be- mgnjke wijziging was de e„uuipassing van het aantal lo in .iingscenheden per aansluiting |g gemeente heeft in samen- Sgrking met het bureau Witte- reen en Bos een systeem ontwi- celd waarbij rekening wordt iuden met de hoeveelheid uild water, die men op de mng loost. Hoe groter die 'eelheid is, hoe meer men it betalen voor de aanslui- Zo zou een 'gewoonhuis- [den een bedrag moeten tien, dat gebaseerd is op 3 igseenheden. Dat komt op een bedrag van 00.--. •n middelgroot bedrijf zou [ens de orspronkelijke he ining 6 eenheden toegere- Id knjgen en een groot be ft 9 eenheden. De agrarische nisaties hielden de ge- nte echter vorige week dat dit uitgangspunt niet il is Bij de hoeveelheid ge ld water was namelijk ook spoelwater van de melk en gerekend. Dat water echter volgens de wet niet de riolering geloosd wor- ubr^eö. Daarom werd deze week «sloten de eenheden aan te assen en uit te gaan van 3,4 en eenheden voor respectieve- tjk gewone huishoudens, mid- ote en grote bedrijven finacièle specialisten van [emeenteraad konden zich |eze wijziging vinden, ook al skent dit dat kleine huis- jdens 400,— gulden meer iten betalen voor een aan- iting Voor de middelgrote grote ondernemingen in het "iengebied levert het echter besparing op van respec- 9 tievelijk 5.000,— en 10.000 - Ook de voorgestelde loop tijd, waarbinnen de aanleg van de riolering voltooid moet zijn, werd veranderd. In het oor spronkelijke voorstel was dit 25 jaar. Dat wordt nu 15 jaar. Voor de gemeente betekent het wel, dat de de stimuleringsbij drage, die zij jaarlijks zou bij dragen, verhoogd moet worden van 42 000,— naar 68.000,— Daarom moet er de komende jaren binnen de ge meentelijke begroting naar middelen worden gezocht om deze verhoging te financieren. Dat vonden de commissieleden geen doorslaggevend bezwaar Meer moeite was er met het standpunt van B&W de verde ling van de kosten van de aan leg over provincie, gemeente en particulieren die van de aanleg profiteren, niet te veranderen. Het plan voor de aanleg is ont wikkeld naar aanleiding van de mogelijkheid om van de provincie een forse bijdrage in de kosten van aanleg te krij gen. Die bijdrage is nu bepaald op 42 procent. De gemeente be taalt 8 procent en de betrokken particulieren moeten de overi ge 50 procent bijleggen. Jan Schouten van de GPV/SGP vond de gemeentelijke bijdra ge minimaal en pleitte voor een verhoging van dat bedrag. Hans Pekelharing van het CDA vond dat als het college bij zijn standpunt blijft, aan de boeren en bewoners goed moet worden uitgelegd, waarom die verde ling van de kosten op die ma nier tot stand is gekomen. Wet houder Vroon sprak echter van een prachtkans. Dat in het verleden de aanleg door aller lei regelingen veel goedkoper had kunnen gebeuren was vol gens hem niet aan de orde, om dat de gemeente en de betrok ken agrarische organisaties die kans voorbij hadden laten gaan. Wethouder Verduin, die fei telijk verantwoordelijk is voor de gehele operatie, volgde vervolg van pagina 1 De eigenaar van het pand 'on Daatselaar: ..Het wordt EWoon te druk in de straat. De Men komen bij mij aan de ftr klagen dat ze geen par- Igpuimte hebben. De spor es zetten hun auto het liefst oor de deur voor ze uren aan •bl^un conditie gaan werken. Bo- ■Criïëndien rijden ze vaak veel te o i ard weg. Maar nogmaals dat gift er niet toe Wij hebben Kloten te stoppen met het ffrhuren van de ruimte, dat is ,m«Cs £oec* rec^1 We hebben ge- Je ®Sd dat ze naar een ander on tkomen moesten uitkijken. >at hebben ze gedaan en het is 7©t| gelukt. Ze hebben zelf de uur opgezegd.' De ruimte zal get opnieuw verhuurd worden '.aar voor opslag gaan dienen. Joyce Kortleven bevestigt at:2e alle mogelijke moeite eeft gedaan om andere ruimte vinden ,,Ik heb geen vast pcomen. dus bij de bank krijg '"■Meen lening De gemeente oi mij niet helpen. We hebben ofdjt jaar lang gezocht onder ruk van het dreigement dat 'e eruit moesten Twee weken Blieden hebben we ons er uit- gSelijk bij neergelegd. De ^ntfcaat dicht." H Daarmee raakt Leusden in korte tijd de tweede sport school kwijt. Na de al even plotselinge verdwijning van Ju Sei Do, nu Sportstudio Leus den De laatste kenmerkte zich door het ongedwonge karak ter. Joyce Kortleven gaf. bijge- staand door haar vader en vriend, lessen in fitness, krachttraining en aerobic. Wie eenmaal binnen was, hoefde niet op tijd of activiteit te let ten Jongeren kwamen na schooltijd en bleven lekker hangen' Kaarten, lezen, een spelletje doen en zelfs op één van de banken boven gaan sla pen; alles kon. Joyce Kortle ven: Bij ons was niemand een nummer Het was eigenlijk eén grote familie. Sommigen kwa men al meer dan tien jaar. we kelijks of dagelijks. We werken niet echt prestatiegericht Op een klein groepje bodybuilders na, die hier echt komen omdat hier ze zichzelf kunnen zijn Bij sportscholen schrikken deze grote mannen met enorme spierbundels soms af. kijkt ie dereen naar ze en krijgen ze commentaar. Hier konden ze hun eigen gang gaan. Voor nie mand gold ooit, hup trainen en daarna wegwezen." De klanten weten inmiddels van de sluiting per 1 april Tot verdriet van velen Binnenska mers leven hier en daar speelse ideeën om van hun teleurstel ling blijk te doen geven maar acties worden niet overwogen. Jaap Postma ,,Het gevoel dat bij velen overheerst is, dit krij gen we nooit meer!" dinsdagavond de discussie vanaf de publieke tribune. Na afloop benadrukte zij, dat er voor de bewoners en boeren uit het buitengebied weinig keus is Als zij nu niet met het plan instemmen, wordt het in de toekomst alleen maar duur der Verduin vindt het onjuist dat de gemeente meer gaat be talen ..Om het stelsel te behe ren en te onderhouden, moeten alle Leusdenaren straks meer rioolbelasting gaan betalen." ,,Ook de verhoging van de gemeentelijke bijdrage in de aanleg van de riolering komt voor rekening van de hele ge meenschap Maar ook de pro vinciale subsidie wordt uitein delijk door alle burgers be taald Daarbij komt, dat boe ren die nu weigeren met de aanleg mee te doen, straks ge confronteerd worden met nog veel hogere kosten. Door de strengere milieuwetgeving zullen zij straks gedwongen worden dure voorzieningen te treffen, omdat zij hun spoel water niet zomaar op het op pervlaktewater mogen lozen. Wie op de riolering is aange sloten voldoet echter aan alle milieu-eisen." Voor mensen die moeite hebben met de hoogte van de eigen bijdrage is er volgens haar een financie ringsregeling, die het mogelijk maakt het bedrag over een aantal jaren uit te smeren Toch was wethouder Vroon niet ongevoelig voor de argu menten van de tegenstanders Hij stelde voor de behandeling van het plan niet in de komen de gementeradsvergadenng te doen, maar dat nog een maand uit te stellen Op die manier kan er nog aandacht besteed worden aan de voorlichting en kunen de mensen, die niet ver tegenwoordigd zijn door de agrarische organisaties, de 'ge wone' bewoners van het bui tengebied, nog eens gehoord worden. Vroon beloofde de ko mende week bij B&W op dit uitstel aan te dringen. De nieuwbouw van het jongerencentrum De IJsbreker bereikte onlangs het hoogste punt. (foto Van Hoogevest b.v LEUSDEN - De nieuwbouw van het jongerencentrum 'De IJsbreker' in Leusden heeft het hoogste punt bereikt. Realisa- tor Van Hoogevest b.v. Amersfoortse aannemingsmij. ligt ruimschoots op schema, ondanks de bijzonder slechte weersomstandigheden in de maanden december en januari. Nadat de bouw eind oktober vorig jaar van start is gegaan, zal de oplevering reeds over twee maanden kunnen plaats vinden De toekomstige ge bruiker. de stichting Jeugd- en Jongerenwerk, kan hier straks allerlei activiteiten voor jonge ren laten plaatsvinden Ook het traditionele Puddingpop festival zal op het terrein rond het nieuwe jongerencentrum worden gehouden Bovendien is er in de nieuwbouw een ruimte opgenomen voor het maken en uitzenden van radio programma's voor jongeren LEUSDEN - De golf van mas sa-ontslagen en de slechte jaarcijfers van diverse grote Nederlandse bedrijven waren bij een aantal raadsleden in de commissie voor ruimtelijke or dening aanleiding voor enige bezorgdheid over de toekom stige invulling van het bedrij venterrein De Horst. De gemeente presenteerde onlangs een zogenaamd beeld- kwalitcitsplan voor het nieuwe Leusdense bedrijventerrein De gemeente streeft in het plan vestiging na van regionale en lokale bedrijven die bereid zijn aandacht te schenken aan de architectonische vormgeving van de nieuwe panden Zowel Ton Voortman (WD), Gert de Weerdt (PvdA) als Joop Kool (Leusden'90) spraken hun verontrusting uit over de huidige economische ontwik kelingen en vroegen zich af of het verstandig was in het plan koste wat het kost vast te blij ven houden aan de hoge kwa liteitseisen. Wethouder De Jongh ant woordde dat hij geen aanlei ding zag te veronderstellen dat het plan anders zal worden in gevuld. dan gepland. ..Sterker, juist de garantie dat een hoog kwaliteitsniveau zal worden gehandhaafd zal investeerders blijven interesseren", aldus de wethouder. De Jongh gaf aan zelf niet zo bang te zijn voor een economische recessie. Volgens de wethouder wordt er op dit moment met drie poten tiële gegadigden serieus onder handeld over vestiging in De Horst. Die besprekingen zou den op een aantal kleine details na zo goed als rond zijn. LEUSDEN - Het aanstellen van een controleur leverde de gemeente vorig jaar een bedrag van 32.000,— aan extra hon denbelasting op. In de maan den december van het vorig jaar en januari van dit jaar be zocht de controleur 6800 adressen in Leusden. Vóór deze controle waren er bij de ge meente 1913 honden geregi streerd. Na de actie bleek dat de Leusdenaren in totaal 2239 te bezitten. Door het verschil van 326 honden kon Leusden dus ruim dertigduizend gulden meer aan belasting opstrijken. Hondenbezitters zijn verplicht zelf aangifte te doen als zij een hond aanschaffen. Dat moet gebeuren in het jaar waarin het dier in het bezit komt Het was voor de controleur onmogelijk vast te stellen of mensen van met-geregistreerde honden die langer dan een jaar in bezit hadden De gemeente heeft daarom afgezien van het hef fen van navorderingen Men schat op het gemeente huis dat na de laatste controle ongeveer 85 procent van het Leusdense hondenbezit is ge registreerd. Ook in de komende jaren zullen de controles wor den uitgevoerd. Die blijken de moeite waard. Tegenover de meeropbrengst van ruim der tigduizend gulden staat name lijk een kostenbedrag van ƒ7.000.- LEUSDEN - CDA-er Anton tclijke ordening een lans ge- Berg heeft donderdagavond in broken voor de voormalige de raadscommissie voor ruim- boerderij 't Vliet. Berg wil het LEUSDEN - De heer Kruissink, mevrouw De Greef-van de Bunt en mevrouw Graafland-De Vis zijn de eerste winnaars geworden in de wikkelactie van de Leu-sder Krant. Ze kregen respectievelijk waardebonnen ter waarde vabn f 250,-, f 125.- en f 50,- De prijzen werden beschikbaar gesteld door de winkeliersverenigingen De Biezenkamp en De Hamershof, in samenwerkinq met de Leusder Krant. De wikkelactie is een abonneewervingsactie, waarbij elke maand een deel van Leusden huis- aan-hüis de krant ontvangt. Na vier weken worden belangstellenden uitgenodigd zich te abonneren Alle mensen uit het bewerkte deel van Leusden kunnen deelnemen aan de wikkelactie. Op de foto de prijswinnaars van de actie, geflankeerd door de voorzitters van de winkeliersvereni gingen Timmer en Berghuizen en Bart Verwey van de Leusder Krant, (foto: Hans Verhorst pand sparen voor de slopersha mer. De boerderij is onlangs voor ruim 900.000,- in het be zit gekomen van de gemeente. De aankoop was nodig, omdat de boerderij op een cruciale plek in 't Vliet is gelegen. Dat terrein zal op termijn als wo- ningbouwlokatie worden ont wikkeld. Het pand ligt op de plek waar de invalsweg voor het nieuwe plan is gesitueerd. Berg noemde de boerderij 'een markant punt voor Stou- tenburgers en oud-Hamersvel- ders' ,Het wordt van oudsher gezien als de grens van Leus den en Stoutenburgaldus Berg Joop Kool (Leusdcn'90) en Ton Geijsberts (D66) deden de suggestie hét pand al dan niet voorlopig aan derden in ge bruik te geven. De Kringloop winkel en de Historische Kring scoorden daarbij hoog PvdA-woordvoerder Gert de Weerdt zag in de architectuur van het gebouw weinig aanlei ding om 't Vliet niet te slopen, maar maakte verder ook geen bezwaar toen anderen om an dere redenen het pand wilden bewaren. Dick de Jong van het CDA zag overigens wel dege lijk architectonische waarde in het gebouw ,Het is een mooi voorbeeld van een boerderijty pe zoals die rond de jaren veertig van deze eeuw in deze omgeving zijn gebouwd", al dus De Jong. Wethouder De Jongh ant woordde de commissie dat bin nen het college voorlopig niet aan slopen wordt gedacht Bo vendien wil het college het ge bouw inderdaad aan anderen in gebruik geven, al weet men nog niet aan wie en hoe Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. "...De verwarring in de landelijke pers over de juiste geografische ligging van discotheek en zalencentrum De Klaveet blijft voortduren..." "...Enkele weken geleden citeerden wij in deze ru briek uit een commentaar van Rinus Ferdinandusse in Vrij Nederland. Ferdinandusse schreef over het inci dent in De Klaveet in december..." "...Enkele bezoekers zouden 'Joden, joden' hebhen geroepen toen disc-jockey Jeroen van Inkel een be paalde plaat draaide. Van Inkel zou op zijn beurt geroepen hebben dat de schreeuwers een schoenmaat hadden, die groter was dan hun IQ...* Volgens de hoofdredacteur van Vrij Nederland had dit incident zich afgespeeld in De Klaveet in Achter berg. Die plaats ligt echter in de buurt van Rhenen en Amerongen. Wij weten toch echt zeker dat De Klaveet in Achterveld is..." "...Maar ook bet roddelblad Privé gaat in de fout in een artikel, waarin KRO-presentator Mare Staken burg zich beklaagd over een uitspraak van Van Inkel in een interview met het Parool..." "...Van Inkel zou over zanger Bob Dylan hebben ge zegd dat het een heel handige jiddische oplichter is. „Een antisemitische en discriminerende opmer king," constateerde Stakenburg in de Privé..." "...De KRO-presentator is verbaasd over de uitlatin gen van Van Inkel, omdat deze juist enige maanden daarvoor in De Klaveet zich op correcte wijze gedra gen zou hebben. Stakenburg spreekt in dat verband over de gebeurtenis in een discotheek in GELDER LAND..." "...Als het om hetzelfde incident gaat, dat in december de gemoederen in de landelijke pers ook al zo bezig heeft gehouden, moet er de afgelopen weken onge merkt een provinciale herindeling hebben plaatsge vonden. die aan onze aandacht is ontsnapt..." "...Voor zover wij weten ligt De Klaveet aan de Post weg bij Achterveld. En Achterveld maakt sinds jaar en dagdeel uit van de gemeente Leusden. Nauwkeuri ge bestudering van de meest recente kaart, die wij kunnen vinden, maakt duidelijk dat Leusden een Utrechtse gemeente is..." "...Als bet verhaal over Van Inkel in de Privé waar is -je weet het overigens maar nooit met roddelbladen- wordt ons vermoeden over de ware toedracht van de gebeurtenis in de Achters'eldsc discotheek beves tigd..." "...Kort na het dccember-incidcnt werden wij bena derd door Klaveet gangers, die op de bewuste avond aanwezig waren. Volgens hen ging het om een opge blazen toestand..." "...Het lijkt erop dat Van Inkel op slinkse wijze wilde profiteren van de landelijke publiciteit. Bij zijn zorg over de toenemende discriminatie kunnen wij. gezien zijn uitlatingen in het Parool over Dvlan. een fors vraagteken zetten..." "...Uiteraard zijn wij tegen elke discriminerende en antisemitische uitlating. De Klaveet en Achterveld moesten echter enkele dagen lang een golf van nega tieve berichten over zich heen laten gaan..." "...Heel journalistiek Nederland stond op z'n kop en barstte van verontwaardiging. Maar bij die boze jour nalisten zijn dus ook mensen, die gewoon niet weten dat De Klaveet niet in Achterberg en niet in Gelder land ligt. Wat weten zij dus wel dan alleen maar 'van horen zeggen?'..." "...Het beeld dat de meeste mensen van een doorsnee ambtenaar hebben, is die van een wat saai persoon, die hecht aan zijn status. Dat komt onder meer tot uiting in de wijze waarop vastgehouden wordt aan de juiste uitvoering van de ambtelijke procedures en waarbij weinig ruimte is voor enige flexibiliteit..." "...Daar zal in Leusden binnenkort een einde aan komen. Er wordt op het gemeentehuis gewerkt aan een nieuw soort ambtenaar. Een die swingt. Onlangs kwamen uit de kamer van de gemeentelijke voorlich ter muziekgeluidcn... *..Op zich al ongewoon, maar des te merkwaardiger, omdat voorlichter Hermans zelf niet op zijn kamer was. Toen wij even naar binnen gluurden, zagen wij enkele mensen, waaronder brandweercommandant Blokker, naar een beeldscherm kijken. Daarop waren de aanwezigen zelf te zien..." "...De videohand liet dansende en zingende ambtena ren zien. Het ging om een opname van een manange- mentcursus. waar één van de onderdelen een onver valste Karaoke-sbow was. Dit Japanse fenomeen is dus ook in het gemeentehuis populair aan het wor den..." "...Binnenkort worden de branden in Leusden zin gend en dansend geblust. De politie schijnt ook geïn teresseerd te zijn in deze nieuwe managementtech niek... Vorige week wezen wij wethouder de Jongh op een volgens ons foute uitspraak, die bij tijdens een verga dering met de Leusdense boeren deed. De Jongh had het over plannen, die zich in een prenataal conceptu eel stadium bevinden. Wij vonden dat De Jongh de fout in ging door een verkeerde volgorde te kiezen... "...De conceptie gaat namelijk vooraf aan de geboorte. De Jongh sprak ons hierover aan en verduidelijkte zijn uitspraak. Volgens hem ligt de verklaring van zijn uitlating in het verschijnsel 'onbevlekte ontvangenis'. Wellicht zijn er lezers, die ons in dit verschijnsel kunnen inwijden..."

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3