leusder Krant, t weer in eiaen reqio Enigszins schraal Gemeente wil WVC-geld voor asielzoekers Ouderbijdrage te hoog Nieuwe wegsleepregeling Maagdenpalm Geschillencommissie moet uitkomst brengen Slagerij Van Der Donk geopend leisbureau Kuipers viert ;operen jubileum Illegale vuilverbranding Nieuwe kabelindeling Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep Leusden Auto's opengebroken Inbraak Boeken en platen lnVèensdag 10 maart 1993 B I I# Pagina7 LEUSDEN - De gemeente om- De dertig AZC-bewoners ko- schrijft de houding van het mi- men wel voor een woning in nisterie van WVC om geen geld aanmerking, omdat zij ïnm- te geven voor stimuleringsuit- niddels alle procedures voor keringen aan 30 bewoners van een Nederlandse verblijfsver- het Leusdense Asielzoekers- gunning hebben doorlopen. Er centrum als flauw en bureau- zijn echter geen woningen voor cratisch. Het geld is bedoeld hen beschikbaar. Volgens de om de integratie van de betrok ken bewoners in de Nederland se saraenling beter mogelijk te maken. De regeling is echter alleen bedoeld voor asielzoe kers, die de status van vluchte ling hebben of die hier gedoogd zijn en wanneer zij niet meer in een asielzoekerscentrum wo nen, maar een woning kregen toegewezen. gemeente wenen zijn buiten hun schuld ten onrechte in het AZC ACHTERVELD - Afgelopen woensdag is in Achterveld slagerij Van Der Donk aan de Hessenweg feestelijk geopend Van der Donk neemt de zaak van Siem en Marie van Wieringen over Geen officiële opening maar wel een start met toch wel een aantal veranderingen in de zaak. In de koelvitrines was er een enorme veelzijdigheid aan vleessoorten en hapjes tentoongesteld Naast de reeds genoemde andere eigenaars werd er ook gestart met een totaal nieuwe outfit van het gehele personeel. Iedere klant van deze morgen kreeg een envelop met een kans briefje waarbij een ballonvaart viel te winnen De twee gelukki gen van deze dag waren de familie Van De Ham van de Pater Stormstraat uit Achterveld en de familie Smal van de Walter van Amersfoortstraat eveneens uit Achterveld. Gezien de veels te harde wind kon er op deze woensdagmiddag met worden gevlo gen. Deze attractie zal nu voor in de maand mei zal worden aangeboden aan de twee gelukkige klanten en ook aan de vorige eigenaren Siem en Marie van Wieringenwiens hartewens het was om ooit nog eens in een heteluchtballon Achterveld van de bovenzijde te zien Op de woensdagmiddag kwamen de kinderen uit Achterveld en unjdse omgeving aan de beurt. Vele en vele tientallen van deze kinderen kwamen op de ballonwedstrijd af Ruim vierhonderd ballonnen werden deze middag opgelaten Voor de winnaars zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld door slager Van Der Donk en de direktie van Het Land Van Ooit Over enkele weken zal slager Van Der Donk de jjujswmnaars bekend maken. kunnen werken. De gemeente is daarom niet van plan het bi] de afwijzing door WVC te la ten In een brief aan het minis terie kondigt zij aan de afwij zing aan te vechten bij de ge schilencommissie van de Raad van State Het zou hun welzijn ten goede komen als zij in afwach ting op de toewijzing van een huis alvast aan hun integratie keerd staan „Bij de aanleg c q uitbreiding van carpoolplaat sen wordt nadrukkelijk reke ning gehouden met veilig heidsaspecten: verlichting en ligging (goed zichtbaar). Ook worden er waarschuwingsbor den (op slot/buit eruit) ge plaatst. Verdere initiatieven worden niet genomen", aldus GS in de beantwoording zelf initiatieven te nemen ter beveiliging van de carpool- plaatsen Gedeputeerde staten ant woordden de fractie dat het statistisch niet is aan getoond dat auto's op carpoolterreinen vaker het onderwerp van dief stal of braak dan auto's die el ders op parkeerterreinen of aan de openbare weg gepar- UTRECHT - „Carpoolplaatsen in de provincie Utrecht (zoals in Leusden) zijn niet onveiliger dan andere parkeergelegcnhe- den." Dat is het standpunt van het college van gedeputeerde staten van Utrecht. Eén en ander blijkt uit de schriftelijke beantwoording van vragen van statenleden van de fractie van D66 D66 sprak haar bezorgdheid uit over het feit dat carpoolplaat sen nogal eens het mikpunt zijn van inbrekers en autodieven D66 vroeg zich af of gedepu teerde staten bereid zou zijn STOUTENBURG - De politie heeft donderdagmiddag om streeks 17.15 uur een inwoner van Stoutenburg op de bon ge slingerd, omdat de man ille gaal vuil verbrandde op zijn terrein. Het vuur was de oor zaak van forse rookontwikke ling. De politie heeft de vlam men gedoofd. EUSDEN - Bert Kuipers opende 12'/2 jaar geleden het reisbu- de;{flW 'Holiday Feelingin het toen gloednieuwe winkelcentrum Hamershof. Voor vakantiegangers en zakenlieden zal dit ju- ssieBim de komende tijd op feestelijke wijze worden gevierd tal van leuke cadeau-akties. noe'oordat Kuipers 12Vz jaar geleden zijn reisbureau startte, was ty in Gouda werkzaam als docent vakonderwijs voor het reis- piezen. Daarnaast hield hij zich bezig met de verkoop van za- wcerireizen. Met al zijn kennis en ervaring was het starten van 13 pzii.eigen reisbureau dan ook een logische stap. Leusden, met de en jen fonkelnieuwe Hamershof werd de plaats van handeling. ;t let behulp van zijn enthousiaste medewerksters groeide het eusXm reau Holiday Feeling uit tot een van de grootste en meest de rSnplete van Leusden en omstreken. a oen in de jaren 80 vele reisbureau's zich organiseerden in ke- tns, was ook voor Kuipers de tijd aangebroken zich aan te slui- m-bij een organisatie. Toerkoop werd gekozen vooral vanwege de I blijvende zelfstandigheid van de ondernemer. Op deze ma- kon Kuipers zijn persoonlijke manier van werken voort- een»".. waarin betrokkenheid met klanten een belangrijke k isBhts inneemt. étt Leusdense reisbureau is in de afgelopen jaren ook een en itede kweekvijver geweest voor aankomend talent in het reis- is jezen. Verschillende stagiaires leerden bij 'docent' Kuipers de z mneepjes van het vak. Toerkoop Holiday Feeling bekleedt hier- sttiee dan ook een unieke positie in de regio. an 11992 werd nog een filiaal geopend in Woudenberg. Dit filiaal de <ordt succesvol gerund door twee medewerkster die persoon- j x jk door hem zijn opgeleid. etafl LEUSDEN - Op maandag 1 zenden, waarvoor geen stereo- maart wijzigen op de kabel kwaliteit is vereist, alle radiofrequenties. Gelijk tijdig komen er vijf nieuwe Omzetting zenders bij: Holland FM, Ra dio 538, Radio Noordzee, Con- Met het omzetten van de be- cert Zender en Euro Jazz. De staande frequenties en het toe- zenders AFN Soesterberg en voegen van de nieuwe wordt WDR 1, die tot nu toe in stereo op maandag 1 maart in alle werden doorgegeven, worden vroegte begonnen. In het be- vanaf 1 maart in mono doorge- gin van de middag zal de hele geven. operatie zijn voltooid. Tussen 06.15 en 06.30 uur zullen alle Er kunnen in de bestaande si- radiozenders uit de lucht zijn. tuatie maximaal 24 zenders Vanaf 06.30 uur zijn op de worden doorgegeven. Vanaf 1 nieuwe frequenties Radio 1,2, maart is die capaciteit ver- 3 en 4 te ontvangen, alsmede groot naar 35 zenders, waar- Radio Gelderland, Radio van 22 in stereo en 13 mono. Noordzee Nationaal (nieuw), Die uitbreiding maakt om Holland FM (nieuw), Radio technische redenen een geheel 538 (nieuw), BBC Worldser- nieuwe zenderindeling nood- vice, Sky Radio, Radio 10 zakelijk. Overigens zal per 1 Gold en Omroep Amersfoort, maart nog niet de maximale Vanaf 08.30 uur komen Radio capaciteit worden benut: er Utrecht, Radio 5 en de 2e Ka- blijft nog ruimte om het pro- merlijn erbij. Alle overige zen- grammapakket in de toe- ders zullen voor 14.00 uur op komst met 6 zenders uit te hun nieuwe frequenties te be- breiden. luisteren zijn. In verband met Het wijzigen van AFN Soes- aanvullende technische werk- terberg en WDR 1 van stereo zaamheden worden de uitzen- naar mono houdt verband met dingen van de Omroep Amers- het feit dat beide zenders foort rond 14.30 uur voor korte vooral praatprogramma's uit- tijd onderbroken. Cqjk De Interker- kelijke jF? Vrouwen- Contact- Groep Leus- wj/jr den houdt op 15 maart de jaarver gadering in de Marcuskerk om 19 45 uur. Naast het huishou delijk gedeelte wordt er een spel gespeeld Op 5 april a.s. zal voorzitter N v.d Berg ons in gedachten meenemen naar Je ruzalem om ons in te leven in de viering van het Paasfeest aldaar. Op woensdag 10 maart zal Joke Brummelman, eveneens uit Leusden, de filosofie achter de natuurgeneeskunde toe lichten Verder zullen ver schillende therapieën en diag nostische vormen worden be sproken, zoals klassieke ho meopathie, reflexologie, iri- scopie, acupressuur, fythothe- rapie en medische astrologie Dinsdag 23 maart komt dhr. Beijerinck. huisarts te Eemnes naar 't Vooronder. Hij zal van uit de reguliere geneeskunde kritische kanttekeningen plaatsen bij de verschillende vormen van alternatieve ge neeswijzen. De bedoeling van deze avond is om via discussie hierover een genuanceerd beeld te krijgen. Alle avonden beginnen om 20.00 uur en vinden plaats in 't Vooronder, Burg. v d. Postlaan 2 te Leusden (aan de achter kant van het gemeentehuis). Inlichtingen over deze cyclus zijn te verkijgen bij Irmgard Dienaar, tel. 946627 of José Aben, tel. 941998 LEUSDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben on bekenden op drie plaatsen in Leusden geparkeerde auto's opengebroken en de radio/cas setterecorder eruit meegeno men. De auto's stonden res pectievelijk geparkeerd op de Wilgenlaan, Kuperssingel en Hamersveldseweg In alledrie gevallen werd een ruitje inge slagen om de auto open te krij gen. LEUSDEN - Eigenaars van weggesleepte auto's, die in ver band met een overtreding van de wegenverkeerswet zijn af gevoerd, zullen hun voertuig in het vervolg in Woudenberg moeten gaan ophalen. Dat is één van de gevolgen van de nieuwe wegsleepregeling, die de gemeente wil gaan invoeren. Tot nu toe werden wegge sleepte auto's door garage Buitenhuis uit Leusden-Zuid afgevoerd naar de gemeente- werf, waar ze tijdelijk werden gestald. Dara kon de eigenaar zijn vervoermiddel, tegen be taling van een boete, terugkrij gen Omdat het bedrijf van Buitenhuis inmiddels is over genomen door Schreuder uit Woudenberg, worden afge- sleepte auto's ook naar Wou denberg getransporteerd Het college van b&w vond dat aan de gemeentewerf teveen nade len en risico's kleefden. Bij het afslepen van auto's in Leusden gaat het in de praktijk vooral om auto's die op de Biezen- kamp op marktdagen stand plaatsen bezet houden. LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in basis school De Heerd. De inbrekers kwamen het gebouw binnen via een lichtkoepel op het dak. Er verdween een geldbedrag van 15,- en een schoolklok De inbraak is woensdagoch tend ontdekt. Radiofrequenties m.i.v. 1 maart 1993 Radio 1 Radio 2 Radio 3 Radio 4 Radio 5 RTL 4 Holland FM 2e kamer lijn 94,00 S (96,4) 94,50 S (93,1) 95,10 S (95,0) 95,50 S (93,9) 96,00 M (106.1) 96,50 S (97,0) 96,90 M (-) Programma Nieuwe frequentie (huidige tussen haakjes) BBC Worldservice 87,50 M (107,9) Sky-Radio 87,90 S (99,6) Omroep Gelderland 88,40 S (95,6) Radio 10 Gold 89,00 S (97,9) AFN Soesterberg 89,40 M (88.2) Concert Radio 90,50 S(101,4) Omroep Amersfoort 92,10 S (104,1) Omroep Amersfoort (doelgroepen) 93,10 S (102,9) Radio Utrecht 93,60 S (100,6) Power FM 9 Radio 538 RTBF 101. Radio Noordzee LEUSDEN - Het project om kinderen, waarvan de ouders werken, buiten schooltijd op te vangen dreigt te mislukken, omdat de regeling voor de ou derbijdrage niet werkt. Ouders kunnen kiezen uit een aantal dagdelen. Het gaat om blokken van 5 uur. Het blijkt echter dat veel kinderen minder dan vijf uur van de opvang gebruik ma ken. Veel ouders haken daarom gaan dat er in het project com pensatie kon worden geboden, omdat er ook tijdens de school vakanties gebruik gemaakt zou worden van de opvangfa- ciliteiten. Dat blijkt nu ook een misrekening te zijn. De ge meente heeft daarom de ouder bijdrage regeling op verzoek van Humanitas, de beheerder van het project, aangepast. De regeling is nu zo veranderd, dat er uitgegaan wordt van blok ken van 3 uur. WDR 1 10 WDR 2 IC WDR 3 IC WDR 4 IC Concert Zender 105,00 S(-) 105,50 S(-) 106,40 M (104,8) 107,00 M (105,3) M doorgifte in mono S doorgifte in stereo De gemeente is ervan uitge- de haalbaar De depressies blijven voorlopig op veili ge afstand, zodat de kans op regen tot in het week einde vrij klein is Maart heeft tot op dit moment overigens nog maar weinig nattigheid geproduceerd, want in Achterveld werd tot en met gisteren slechts 3 mm afgetapt Wel is de maand over de eerste tien dagen bekeken, te koud verlopen. De start was dan ook vrij winters met een gure noordooster, maar die zijn we gelukkig nu kwijt. Erg koud was het deze week nog op de Balkan, met in Roemenie de nodige sneeuwval Waar het nooit winter wordt, is op het ei land Curacao Dat biedt maar heel weinig variatie in de dagelijkse gang van de thermometer. Neem nu december 1992: het gemid deld maximum bedroeg 29 7 graden, het minimum 24.7, hoogste maximum 31 7, laagste 28.6, hoogste minimum 26.2, laagste 22.5. Alle 31 dagen kwam de wind uit het oosten, dat wordt veroorzaakt door de daar optredende noord oostepassaat. Voor weera mateurs die van wat afwis seling houden wat saai, lijkt mij. Voor hen die niet van kou houden moet het een heerlijk klimaat zijn. Van onze, in het wild voorkomende, voorjaars- bloeiers is de Maagden- palm één van de eerste. Over het algemeen bloeien ze eerder dan speenkruid, klein hoef blad en bosanemoon, maar aangezien de blau we kleur van de bloemen minder opvalt dan de gele en de witte bloemen van de genoemde soorten, worden ze gemakkelijker over het hoofd gezien De kleine maagden- palm, vinca, minor, ic een heesterachtige plant van vijftien tot twintig cent meter hoog, met een krui pende wortelstok. De eveneens kruipende sten gels kunnen wel enige me ters lang worden en ze wortelen op de knopen. De stengelbladeren staan tegenover elkaar en zijn leerachtig De kleur is donkergroen en ze blijven ook 's winters aan de plant De bloeiende sten gels staan rechtop. De bloemen zijn blauw van kleur en de bloeitijd valt van maart tot juni met soms nog een tweede bloeiperiode in de herfst. Maagdenpalm ver draagt veel schaduw en we vinden ze vaak onder de bomen en struiken, liefst op enigszins vochti ge grond. Aangenomen wordt dat de wetenschap pelijke geslachtsnaam vinca afkomstig is van het Latijnse woord vincire, dat zoveel betekent als binden of omwinden. Dit in verband met een oud gebruik, waarbij van de plant gebruik werd ge maakt om kransen te vlechten voor bruiden en jongestorvenen. De Nederlandse naam maagdenpalm slaat even eens met dit gebruik in verband. Jonge meisjes, maagdentooiden zich met een krans van maag denpalm als ze naar een feestje gingen. De toevoe ging palm slaat op de al tijd groene bladeren van de plant, als van een palm. Vroeger werd de plant ook wel heeskruid ge noemd, naar aanleiding van het gebruik dat van dit kruid werd gemaakt. Tot in de 18e eeuw werd de plant gebruikt om van een aftreksel van de bla deren een middel te ma ken legen heesheid. De naam heeskruid komt hier en daar nog wel voor. Het altijd groen blijven van de bladeren ivas in vroeger tijden aanleiding om de plant op kerkhoven aan te planten als zinne beeld van onsterfelijk heid. Ook werden er al lerlei magische krachten aan toegeschreven. Doordat maagdenpalm veel schaduw kan verdra gen is het een geliefde plant in siertuinen om on der bomen en struiken als bodembedekker te die nen, ofschoon het hier meestal de grote maag denpalm betreft, vinca major. Deze soort komt oorsjjronkelijk uit Zuid- Europa en lijkt veel op onze soort, met iets grote re bloemen. Ook hiervan zijn de bloemen oorspron kelijk lichtblauw, maar door kweekvariaties kan de kleur uiteenlopen van donkerpaars tot wit. zuiden van Europa gaat aanzuigen. De eerste da gen zit die ontwikkeling er niet in, zodat het schrale weer nog even aanhoudt. De aangevoerde lucht is droog en vooral de hogere lagen van de atmosfeer zijn nog een tikkeltje verkou den, zodat aan het aardop pervlak het rendement van de oplopende zonnestra ling wat wordt getemperd. Het hogedrukgebied, dat na het weekeinde boven de Oostzee was aangekomen, verplaatst zich naar Polen en bij Bretagne verschijnt een onschuldige depressie Vandaag zakte het hoge drukgebied wat af naar de Balkan, maar het krijgt meteen versterking van een nieuw hogedrukge bied, dat nabij IJsland ver schijnt De koudere lucht die aan de oostflank ervan naar het zuiden stroomt, gaat onze neus grotendeels voorbij, maar veroorzaakt iets meer bewolking. Doordat de stroming later in de week waarschijnlijk meer zuidelijk wordt, kan het kwik enige terrein winst boeken en is 10 k 12 graden tegen het weekein- Het is nooit verstandig om bij hogedruksituaties die zich in maart voordoen, nachtvorst bij voorbaat weg te wuiven. Zeker als de kernen zich boven oost Europa dan wel nabij IJs- Ejy land bevinden, is de aange- :hl^yoerde lucht bepaald niet l-jar in voorjaarsstemming. En oc. het kwik kan dan overdag y ,wel met veel bravour een stapje richting 10 graden Wagen, maar de nachten 21Jn relatief lang en dus 1,51 wordt er veel warmte aan het aardoppervlak ont trokken, zeker als de lucht aa^yWeinig bewolking draagt jus zoals in de afgelopen da- 3edi -6en In de nachten was het oor (volle maan)helder en aus vroor het meest licht. nst, Maandagochtend werd er rdv PP de Veluwe lokaal zelfs et matige vorst genoteerd op grïj! klomphoogte, ofwel 10 cm boven het aardoppervlak £o Pas echt lente wordt het als er op de Oceaan een diepe depressie de ankers uit- o werpt nabij Ierland en een e hogedrukgebied de Alpen r als pleisterplaats uitkiest, Dan komt er een mildere par, zuidelijke stroming op de ((j rails, die lucht uit het rvkAc^ocn PALM

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7