Overdreven maar amusant Cultuur Ellende troef in 'City of Joy' .Leusder Krant. Eddy Murphy als The Distinguished Gentleman' Expositie EG, Patrick Swayze streeft naar serieuze acteur-status Jeugdtheater Filmtheater De Lieve Vrouw Theater de Lieve Vrouw Theater de Lieve Vrouw Jeugdfilm Jeugdtheater -nsdag 17 maart 1993 Pagina 13 ,^FOORT - Eddy Mur- as altijd de man met de ie humor. In 'Raw' e hij nog wild om zich Net als zijn grote idool rd Pryor, ontzag hij hier- ets en niemand. Maar ate zijn ster-status steeg lij rustiger en zijn humor Het echte groffe en e was er van af. In zijn geflopte 'Boomerang' zelfs helemaal geen hu- zijn nieuwste film, 'The gidshed Gentleman', lij zich te hebben her- Er is weer sprake van een ie dosis humor en er vrolijk tegen allerlei huisjes aangeschopt, bene tegen het Witte Vant dit keer komt Mur- de Amerikaanse politiek iplichter Thomas Jeffer- hnson (Eddy Murphy) is het grote geld. Zijn hui- ctiviteiten, waarbij hi] partners via sekslij- insen oplicht, leveren ]op. Hij wil in één keer fe slag slaan. Deze mo ll dient zich aan als in j a de afgevaardigde van angres, Jeff Johnson, tij- ïfen vrijpartij komt te fibs neemt de naam van ffifreslid over, laat deze op het stembiljet zetten t zo de verkiezing in. Wel Ssrcslim de verkiezings ronder foto te laten eir- 1. En met nietszeggende Na enkele flops probeert Mur- [}p plint phy zijn carrière uit het slop te 1 11111 halen door weer ergens tegen aan te schoppen Om te kunnen scoren heeft hij een slachtoffer genomen waar de meesten wei nig mee op hebben: politici Voor velen niets meer dan le gale dieven. Murphy doet hier nog eens een schepje boven op Niet omdat hij zo veel om poli tiek geeft of er zoveel voor voelt (zelf zegt hij nooit te gaan stemmen). Nee. puur en alleen om er een onderhoudende ko medie van te maken. Zaterdag 20 maart Muziek- en show band Juliana en Bernard met Lenteconcert Maandag 22 maart 20.15 uur The Nits Eddy Murphy als 'the gentleman'. uitspraken die politici graag gebruiken om te praten zonder iets te zeggen, lukt het hem om in het Congres te worden geko zen. Met z'n mede-oplichters vetrekt hij richting Washing- ton om daar zo snel mogelijk zoveel mogelijk geld binnen te halen. En dat lukt hem aardig Washington lijkt dan ook meer en meer het land van melk en honing, een stem voor of tegen iets kan een hoop geld opleve ren aan 'donaties' of 'fondsen' oftewel, de eigen portemonnee. Verder verdient Thomas veel geld met spreekbeurten, heeft hij de beschikking over rente vrije leningen en kan hij uitge breid vakantie vieren. Al met al is het leven als con greslid mooier (en rijker) dan Thomas ooit had kunnen dro men Totdat hij verliefd wordt op een mooie politieke tegen- stanster Zij daagt hem uit ten minste één goede daad te ver richten. Als daarbij ook nog eens een kankerpatiëntje uit Florida zijn hulpt inroept be gint zijn geweten te spreken. Gewapend met de diverse op lichterstrucs uit zijn verleden, bindt hij de strijd aan met de corrupte politici Legale dieven En dat is het ook geworden. Want met deze 'Distinghuised Gentleman' levert Murphy ein delijk weer eens een film af waarom gelachen kan worden. Door continu overbekende uit spraken als 'read mv lips' te citeren, speelt hij handig in op de Amerikaanse politieke mis standen Niet dat de film een echte scherpe aanklacht is ge worden tegen de regerende po litici Nee, dat niet Maar dat kan dan ook misschien beter aan andere filmmakers worden overgelaten. Murphy's bedoeling is om alleen maar puur entertain ment te leveren. Vroeger deed hij dit door allerlei typetjes uit te beelden en in een waanzin nig tempo grappen te maken. Het verhaal had hierbij een minder belangrijke functie en diende slechts als kapstok voor zijn grappen en grollen. Nu heeft het verhaal een veel pro minentere plaats in genomen. Het biedt niet alleen ruimte voor amusante verwikkelingen maar ook er is er sprake van een love-story Daarnaast probeert men de gevoelige snaar te raken als een kankerpatientje het verhaal binnenstapt. Helaas is dit niet meer dan vals sentiment. Dit is dan ook één van de minpuntjes van de film Verder is het een hele aardige komedie gewor den Misschien net niet het ni veau van 'Beverly Hills Cop' maar in ieder geval leuk ge noeg voor een avondje bio scoop Tot en met 4 april Marcella van Zanten met 'Schilderijen' A; comedia lis te beschouwen als iel over de westerse ing Plaats van han- is een landelijk gelegen waarin zich een ionages bevindt, die telden bekende histo- iotheden te zijn. Zo bijbelse figuren als Eva, Jezus, Lazarus, en Maria, maar ook li- iiguren als Raskolnikov amloze profeet. De t maakt in deze film ge- 1 verschillende klas sieke kunstdisciplines. De tek sten verwijzen nadrukkelijk naar befaamde literaire werken, de vorm van de film ligt dicht bij het theater en mu ziek speelt eveneens een be langrijke rol. Al met al is A Divina comedia geen eenvou dige film geworden, maar hij geeft de toeschouwer er veel schoonheid en wijsheid voor terug. Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 17 maart Aanvang: 20.30 uur /as de hoofdrol naar Ro- eagan gegaan, maar re- Michael Curtiz zag n Humphrey Bogart en i Casablanca tot één van btste klassiekers uit de -jphiedenis. Ter gelegen- in de vijftigste verjaar- n Casablanca is er een en geheel gerestaureer- \hm-copie in omloop ge- -r. Opnieuw de kans om in zalen te controleren wat Ingnd Bergman nu precies te gen de pianist zegt als zij het liedje As time goes by nog eens wil horen. Verplichte kost voor elke nieuwe generatie die hem alleen van 'horen zeggen' kent. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 18 tot en met woensdag 24 maart (behalve zaterdag) Aanvang: 20.30 uur Vrijdag 18 maart Aanvang: 23.00 uur Patrick Swayze in 'City of joy'. »or de nacht acht van 20 op 21 maart in het Filmtheater van Eve Vrouw een filmma- worden gehouden, on- noemer 'Reis door de Vanaf 20.30 uur zullen y films worden vertoond -emaal in thema staan _j sessie in verfilmde lite- Achtereenvolgens zijn in Venice ïjaarde componist ont- i Venetië een poolse jon- aan al zijn esthetische voldoet De schoonheid een obsessie voor hem, n hij uiteindelijk sterft Tiomas Mann, met een djke rol voor Gustav en zijn muziek, en met 'achtige hoofdrol van ogarde f ordinary madness Angeles zoekt een dich- ost en inspiratie in de Hij raakt ontregeld 2n prostituee voor wie soort liefde opvat. Naar 5 Bukowski, dus heftig v, en met uiterst goed acteurs: Ben Gazarra ella Muti de Bergerac een legerkapitein, erliefd op Roxane. Zijn lat echter zijn hart in de weg. Roxane wordt verliefd op een mooie, maar domme jon gen, Christian. Hij heeft haar veroverd door de brieven die Cvrano voor hem schreef. Naar Edmond Rostands toneelstuk van het 17e eeuwse Parijs, en met een tour-de-force van 'al- leskunner' Gerard Dépardieu. A clockwork orange In deze satire op de toekomsti ge maatschappij maakt een groep jongeren burgers het le ven zuur. Eén van de jongeren belandt in de gevangenis en wordt gehersenspoeld, waar door hij geweld voortaan schuwt Naar Anthony Bur gess, en met Malcolm McDo well in de rol van onaangepast persoon en met de beroemde muziek van Ludwig Von natuurlijk! Kaarten voor Reis door de nacht kosten 30 - (of vier strippen op een strippenkaart) en zijn vanaf 1 maart verkrijg baar aan de filmkassa in de boven foyer van het Theater. Tegen die tijd is er ook een uit gebreide folder met meer in formatie verkrijgbaar. Reser veren is helaas niet mogelijk: er zijn 70 plaatsen beschik baar. Filmtheater De Lieve Vrouw Zaterdag 20 maart Aanvang: 20.30 uur AMERSFOORT - De verschij ning van Patrick Swayze zal nog menig vrouwenhart sneller doen slaan. In 1985 vergaarde hij al roem door zijn rol in de TV-seric 'North and South'. In 1987 vestigde hij definititicf zijn naam in het wereldsucces 'Dirty Dancing'. Met deze mega-hit vestigde hij zijn stoe re bink-imago. Dat verstevigde hij nog eens door zijn optreden in de hitfilm 'Road House'. Nu probeert hij echter van dit imago af te komen Met 'City of Joy' wil Swayze bewijzen meer te kunnen dan dansen. Deze rol moet een visitekaartje zijn voor een carrière als serieus te nemen acteur Het is dan ook wel even wennen om Swayze in zo'n andersoortige rol te zien Hij speelt Max Lowe, een jonge arts, die met zichzelf overhoop ligt. Deze verwijt zichzelf de dood van een jonge patiënt en vlucht naar Calcutta om vergetelheid te zoeken in drank en vrouwen, Dat lukt niet echt goed. Zeker niet als hij beroofd en in elkaar gesla gen wordt Berooid zwerft hij door de stad. Op zijn zwerftocht ontmoet Lowe een aantal straatarme mensen die door de maat schappij zijn uitgespuugd Mensen die zo arm zijn dat er totaal geen uitweg meer lijkt Dit gedeelte van Calcutta wordt door de inwoners cTan ook cynisch 'City of Joy' ge noemd, de stad van de vreugde. Hun erbarmelijke leven wordt nog eens bedreigd door een eem mafia-baas die over leven en dood beschikt. Daarin wordt hij bijgestaan door zijn zoons Temidden van al deze ellen de ontmoet Lowe verpleegster Joan Bethel. Zij probeert zo goed en kwaad als het gaat, arme mensen te helpen Ze doet dit met opvallend veel enthou siasme. Langzaam maar zeker raakt Lowe onder de indruk van haar werk. Ook begint hij sympathie voor de arme stak kerds te koesteren en helpt hij af en toe in de kliniek van Joan Daar komt hij erachter hoe bang de mensen zijn voor de mafia-baas. Max spoort de mensen aan tot verzet. Als dit niet lukt pro beert hij zelf een opstand tegen de mafia-familie te organise ren. Aanvankelijk lijkt dit te lukken maar de mafia slaat keihard terug. De arme mensen lijken nu nog verder in de mod der van de 'City of Joy' weg te zakken.. Armoede Toen regisseur Roland Joffé (van o a 'The Killing Fields') zich voorbereide op de verfil ming van 'The City of Joy', werd hij herhaaldelijk door Patrick Swayze lastig geval len. Swayze moest en zou de hoofdrol krijgen. Hij zag hierin een mooie gelegenheid om te bewijzen dat hij ook zwaardere rollen aan kan. Wat dat betreft was zijn hoofdrol in het drama 'Ghost' al een eerst aanzet hiertoe geweest. Om zich toch maar vooral waar te maken heeft Swayze zijn eigen scènes net zo vaak over gespeeld totdat hij er ein delijk zelf tevreden over was. Dit tot grote ergenis van de rest van de filmcrew. Maar helaas- het resultaat is toch wat teleur stellend. Ondanks alle ellende die over de kijker wordt uitge stort is er niet echt sprake van een drama dat boeit. Niet dat de acteurs hun best niet doen maar nergens raak je echt door hun spel bij het verhaal be trokken. Zo blijft Swayze's rol een beetje oppervlakkig. En de rol van Pauline Collins, als de kruising tussen moeder Teresa en Florence Nightingale, komt ook niet echt uit de verf Ze komt wat gladjes over. De meeste indruk maakte nog een aantal Indiase acteurs. Zij ge ven de film sfeer en geven in houd aan het verhaal Wel duurt het wat lang voordat dit verhaal op gang komt. Als basis diende de roman van Dominique Lapierre. Maar voordat men dit boek kon verfilmen moesten er nog een groot aantal problemen wor den overwonnen. Want voor dat de camera's in Calcutta be gonnen te draaien moest het script eerst door de Indiase overheid worden goedgekeurd Dit had een groot aantal wijzi gingen tot gevolg. Zo mocht er niet in de echte sloppenwijken van Calcutta worden gefilmd. Daarom besloot men in de om geving van deze plaats maar een sloppenwijk na te bouwen. Terwijl er toch alleen al in Cal cutta, met 11 miljoen inwo ners, zo'n 1500 echte sloppen wijken zijn. Met al deze ellende had Patrick Swayze graag zijn huidige imago naar die van se rieus acteur willen ombuigen. In dansen was hij beter. Woensdag 17 maart 14.30 uur- De Verbeelding met 'Toen niemand iets te doen had Zondag 21 maart 15 45 uur: Mime-workshop Woensdag 17 maart 20.30 uur- A Divina comedia Donderdag 18 tot en met woensdag 24 maart (behalve zaterdag) 20.30 uur. Casablanca Zaterdag 20 maart 20.30 uur: Reis door de nacht 4 themafilms Donderdag 18 maart 20 30 uur Karsenbarg caba retiers met 'Sex en ander leed' Vrijdag 19 maart 20.30 uur: Tamtam met 'Hin dernissen' Zaterdag 20 maart 20.30 uur: Paul Clark met 'Ti me and the man' Karsenbarg Cabaretiers met 'Sex en ander leed' Karsenbarg Cabaretiers, tot voor kort bekend onder de naam 'Te Voi Adar', bestaat uit het duo Riet Karsenbarg en Maarten Oosthoek en hun mu zikale bodygard, Coen Zee man. Met 'Sex en ander leed' biedt Karsenbarg een cabaret- programma zonder poespas - recht uit het hart en onder de gordel Karsenbarg brengt een speciaal aspect van de mense lijke tragiek onder de aan dacht In subtiele gedichten, lyrische ballades en vette smartlappen wordt het leven van smachtende vrouwen en tobbende mannen bezongen Karsenbarg gaat verder waar de hulpverlening ophoudt. Met hun ruime ervaring als artiest én mens geven zij het publiek 'wijze' levenslessen, verpakt in luchtige anekdotes en ordinai re roddels. Theater De Lieve Vrouw Donderdag 18 maart Aanvang: 20.30 uur TamTam met 'Hindernissen' 'Hindernissen' is een absurde filmische reis door de geschie denis van het leven op aarde, in beeld, geluid en muziek maar zonder tekst. Een subjectieve geschiedschrijving waarin de mens nu eens niet centraal staat. Hindernissen bevat een achttal langere scènes die niet alleen een tijdperk uit de evo lutie m beeld brengen, maar die daarnaast ook stijloefenin gen zijn Elk tijdperk heeft zijn eigen wetten, elke scène zijn eigen materialen, sferen en speel- en geluidstechnieken. TYucages noch special-effects in miniatuurformaat zijn ge schuwd om de toeschouwer te verbazen en te verrassen. Tam Tam komt met deze voorstel ling naar Amersfoort in het ka der van Protheater, het mime- en poppenfestival Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 19 maart Aanvang: 20.30 uur Paul Clark met 'Time and the man' Overal ter wereld kun je een telefoonnummer draaien als je de tijd wilt weten. Een stem aan de andere kant van de lijn zegt: 'Bij de volgende toon is het drie uur, negentien minu ten en twintig seconden., piep' Bijna alle Sprekende Klokken zijn vrouwen, maar in Engeland is dit een man Hij is geboren in 1568, maar toen Paus Gregorius XIII in 1582 de kalender veranderde, had dat onder meer tot gevolg dat een aantal mensen daardoor on sterfelijk werd, waaronder deze man. Al 424 jaar voelt hij de tijd vergaan in zijn lichaam. Als iemand onsterfelijk is, heeft hij overal tijd voor. He laas, alles kan altijd wachten tot morgen dus uiteindelijk doet men niets. Ongelukkig met deze situatie verlangt de Sprekende Klok naar de dood De Engelsman Paul Clark is, ondanks het feit dat hij een an dere taal spreekt, gemakkelijk te volgen Clark werkt sinds 1989 in Nederland. AI meer dan tien jaar treedt hij op in solo-voorstellingen 'Time and the man' staat in het kader van Protheater het mime-en pop penfestival. Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 20 maart Aanvang: 20.30 uur De plank Een komische film waarin op slapstickwijze de moeilijkhe den worden vertoond die twee timmerlieden (Tommy Cooper en Eric Sykes) hebben met het vervoeren van een plank Zij halen hem in een gammele auto op op de hout- werf en geven er een voorbij ganger per ongeluk een lift mee. Deze belandt vervol gens in een vuilniswagen. Op deze manier gaat de film ver der maar ten slotte weten ze toch de plank op de bouw te krijgen Jeugdfilmtheater De Vrouw Zondag 21 maart Aanvang: 14.30 uur Lieve Mimeworkshop Naar mime kijken is leuk. Zelf mime spelen is nog leuker' Dat kan vandaag onder leiding van twee studenten van de mime- opleiding in Amsterdam. Als uitgangspunt gebruiken zij de film 'De Plank'. Je kunt ook meedoen als je de film niet ge zien hebt. Je moet wel van te voren reserveren want er is maar een beperkt aantal plaat sen Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw Zondag 21 maart Aanvang: 15.45 uur De rode ballon Een jongetje in Parijs sluit vriendschap met een rode bal lon die hem overal volgt. De volwassenen hebben echter een heel ander idee over de ballon; voor hen is het een le venloos voorwerp en uiteinde lijk slagen zij erin de ballon kapot te maken, maar dan ge beurt er een wonder Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 24 maart Aanvang: 14.30 uur De Verbeelding met 'Toen nie mand iets te doen had' Er bestaat een breekbare vriendschap tussen een eek hoorn en een mier Ze spreken op hun eigen dierenmanier over verlangens en twijfels, emoties en geluk. 'We moeten elkaar maar eens een tijdje niet zien', zei de mier 'Waarom niet?'; vroeg de eekhoorn ver baasd. 'Om er achter te komen of we elkaar zullen missen', zei de mier. 'Missen?' 'Missen. Je weet toch wel wat dat is?' 'Nee'; zei de eekhoorn. 'Missen is iets dat je voelt als iets er niet is.' 'Wat voel je dan?' 'Ja daar gaat het nou om.' 'Dan zullen we elkaar dus missen'; zei de eekhoorn verdrietig. 'Nee'; zei de mier, 'want we kunnen el kaar ook vergeten.' 'Vergeten' Jou?!'; riep de eekhoorn. 'Nou', zei de mier, 'schreeuw maar niet zo hard Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 17 maart Aanvang: 14.30 uur

Leusder Krant | 1993 | | pagina 13