Leusder Krant Lente in Leusden; Veulen in de wei Beugels brengen oplossing parkeerprobleem Gemeente wil 'illegale' gedenkplaat verwijderen Het 'onverwoestbare' nieuwe gras van Roda Informatieve fietstocht Blaasjesziekte en milieu grote *n gemene delers in boerenbedrijf Pagina 3 Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. Lekker weertje hé. De lente is er dit jaar \toeg bij. .,Ik voel me direct een ander mens.hoorden wij deze week iemand zeggen. Het zal de komende dagen wat minder worden met het weer. maar het voorschotje op de lente neemt niemand ons meer af...* Direct na de eerste dag zon stond heel Lcusden al te groeien en te bloeien. De krokussen en de narcissen in de bermen laten zich daarbij niet onbetuigd. Enkele ongeduldige mensen waren even hang dat we dit jaar dat kleurige schouwspel zouden moeten missen...* Iemand vroeg zich angstig af waar het speenkruid bleef en of er nog wel bosanemomen de grond uit zouden komen. Het werd volgens hem inmiddels wel tijd voor deze planten. Iemand anders was het opge vallen. dat er zo weinig krokussen en narcissen te zien waren. Of de gemeente er dit iaar zo w einig geplant had?...* *...Met alle milieuproblematiek en het broeikaseffect ga je jezelf al gauw dat soort vragen stellen. Maar zoals iedereen op dit moment kan w aarnemen, is er in Leusden geen reden voor dit soort bezorgdheid. De natuur is er weer klaar voor. Nog steeds reden voor tevredenheid dus...* Minder tevreden was deze week de politieagent, die met ons het dagelijkse politierapport doornam. Hij meldde dat er in de XYildenburgstraat voor de zoveel ste keer auto's bekrast w aren. Hij zei erbij dat het om twee auto's ging, die allebei al eens eerder door van dalen onder handen waren genomen... *,..Een week daarvóór waren er in dezelfde straat maar liefst tien auto's bekrast met een scherp voor werp. ..Het moet maar eens afgelopen zijn met die vernielzucht." vond onze zegsman...* *...Nu zijn wij op de redactie niet gewend, dat de politieberichten worden begeleid met een persoonlijk commentaar. Meestal blijft het dagelijkse contact met de politie beperkt tot een opsomming van de feiten, waarbij hooguit, indien van toepassing, verbazing wordt gedeeld tussen ons en de politie als het gaat om opmerkelijke berichten... *...tlet werd ons echter al gauw duidelijk waarom de man aan dc andere kant van de lijn in dit geval blijk gaf van persoonlijke betrokkenheid bij de gepleegde misdaad. Eén van de bekraste auto's was namcljk zijn eigendom. Soms komt kleine criminaliteit ook voor een politieagent wel erg dichtbij... *...Hamershofparkcerders opgelet Zorg dat de par- keerschijf goed staat ingesteld en dat u op tijd terug bent. als de par keer limiet verstreken is. I)e politie is weer actief en slingerde deze week maar liefst al foutparkccrdcrs op de bon. En zo'n prent kost al gauw vijftig piek...* *...Nu maar afwachten of we er tijdens het dagelijkse contact met de politie nog meer van te horen krijgen. Bijvoorbeeld van een wetsdicnaar die dooreen collega op een bon is getrakteerd. Wij hebben namelijk de smaak te pakken gekregen van met persoonlijk com mentaar doorspekte politieberichten... *...\Vic door de Travcrtijn loopt of rijdt zal. of hij w il of niet. geconfronteerd worden met een opmerkelijke gevel van één van de huizen daar. Op de deur en de zijruit zijn op een roze achtergrond de silhouetten van een aantrekkelijke dame en een palmboom geschil derd...* *...Dc entree van de woning nodigt uit binnen te tre den in wat omschreven kan worden als een vermoede lijk paradijsje. Wellicht dat kleuren vormgeving van dc opvallende versiering aanleiding geeft bij de voor bijganger tot dubbelzinnige gedachten... Binnen zijn echter geen dames van lichte zeden. Het gaat om een zonncbankccntralc. Daar is op zich niets mis mee. Wie zich wil laten bruinen kan zonder problemen van de diensten van het bedrijfje gebruik maken. De gemeente vindt echter dat de w ijze w aarop de ondernemer aandacht vraagt voor zijn dienstverle ning niet mag... Voor het aanbrengen van de reclames is geen ver gunning aangevraagd. En als dc eigenaar van plan is dit alsnog te doen, maakt hij geen schijn van kans om toestemming te krijgen... *...Dc gemeente is de exploitant namelijk al voor ge weest. Er zijn foto's van de voorgevel gemaakt en met die foto's is de gemeente naar de provinciale wel standscommissie getogen. Het commentaar van die commissie, die overal in Utrecht oordeelt over de estetische vormgeving van gehouwen. liegt er niet om...* *...De commissie is van mening, dat de aangebrachte reklamcs een ontsierende uitstraling hebben op de omgeving. He gaan er van uit dat dit oordeel uitslui tend geldt voor de gevel en niet voor de klanten, die na een behandeling onder de zonnebank vandaan ko- *...Soms kun je als ondernemer in je welwillendheid iets te ver gaan. Vooral als je niet weet wat je te wachten staat. Gymnastiekvereniging Impala bestaat in september 25 jaar. Het grootse feest dat dc club w il vieren kost handenvol geld. dus moet er actie gevoerd worden... *...Het bestuur had een unieke actie bedacht. Met een kar ging het door Leusden om overal lege flessen op te halen. Het statiegeld zou een welkome aanvulling zijn op het feestbudget. De Spar zegde zijn medew erking toe en beloofde de flessen in te nemen...* *...Dat hebben ze geweten. Eigenaar Aldenzee gaf na afloop toe, dat hij wel een beetje schrok van het eind resultaat. Maar liefst 100(1 flessen waren er opge haald. Hij moest uiteindelijk f 500.-- betalen aan de vereniging. Zowel Impala als het milieu profiteer den...* ^Woensdag 17 maart 1993 Voetbal-voorzitter Jan Hondelink wijst op de voordelen van de grasmat, (fotoDaan Bleuel) college zal bespreken Voor de opknapbeurt van het betrok ken veld is een bedrag van ruim 600.000.- via het MAP gere serveerd Aanvankelijk lag het in de bedoeling voor dat be drag een 100% kunststof trai ningsveld aan te leggen. Begin februari bracht een delegatie van gemeentevertegenwoordi gers en Roda-bestuurders een bezoek aan het sportcentrum Papendal in Arnhe n, waar de Nederlandse Sportfederatie (NSF) onder meer de nieuwe vinding van Desso aan testen onderwerpt De conclusies na dat bezoek waren overwegend positief. Zo is het Desso-sys- teem goedkoper dan een kunst- stof-veld. zoals dat bijvoor beeld in de hockeywereld al zeer gebruikelijk is. Ook zal de KNVB het spelen van senio renwedstrijden op het Desso- veld goedkeuren. Dat is niet het geval met kunststofvelden. die zich minder goed lenen voor het voetbalspel. Slechts voor jeugdwedstrijden voldoet het aan eisen die de KNVB er aan stelt. gens Roda van meet af gesteld op 20.000.- en de club stelt voor dat dat terug te brengen tot 15.000,-. Op het gemeen tehuis was dinsdagmiddag nie mand bereikbaar voor het le- jveren van commentaar. Volgens zegslieden is de in- zet van de onderhandelingen aanvankelijk geweest om niet één, maar twee Roda-velden volgens het Desso-systeem te renoveren. Voor de veldreno- 9fl vatie was ruim 600 000.- be- schikbaar. Die onderhandelin gen zijn echter stukgelopen op een marge van enkele tiendui zenden guldens Naar verluidt ging Desso niet lager dan een bedrag van rond de ƒ700.000.-. Het is de algemene ver- wachting dat wethouder Vroon van sportzaken een voorstel tot renovatie van het Roda-veld binnenkort in het LEUSDEN - De parkeerbcu- gels in de wijk Zwanenburg zijn een succes, maar er zullen geen nieuwe beugels geplaatst worden. Dat besluit namen burgemeester en wethouders deze week. De beugels werden in mei vorig jaar geplaatst na aanhoudende klachten van de bewoners over voortdurende parkeeroverlast, veroorzaakt door bezoekers van de nabij gelegen streekschool SBBO. Er werd zelfs actie gevoerd om de gemeente te dwingen maatre gelen te nemen. Een parkeerverbod voor de wijk, waarvan de parkeervak ken voor de huizen uitgesloten waren, bleek een mislukking. De bezoekers van de streek school zetten hun auto's op de plekken van de bewoners, die daardoor gedwongen waren het parkeerverbod massaal te negeren. De plaatsing van par- keerbeugels, die alleen door de bewoners gebruikt konden worden, bracht de oplossing. Het gevolg was wel dat de parkeerdruk in de overige j straten van de wijk toenam. Toch kwamen er tot nu toe vol- gens de gemeente geen klach ten van de bewoners uit die buurt. Wel kwamen er op het gemeentehuis 6 aanvragen binnen voor nieuwe beugels. Die aanvragen zullen wor den afgewezen. Op dit moment wordt er in de Hamershof hard gewerkt aan de bouw van par keerdekken De verwachting is. dat er in het winkelcentrum voldoende mogelijkheid is om te parkeren, als die dekken klaar zijn. Investeren in nieu we beugels is daarom te kost baar. Binnenkort verschijnt er ook een nota 'Parkeren', waarin de parkeerproblema- tiek rond de SBBO speciaal on der de loep genomen zal wor den ACHTERVELD - Dc ge meente wil dat de 'Groep Achteveld 1939-1945' een plaquette verwijderd, die de groep heeft bevestigd op de sokkel van het monu ment Pierre Brisdoux. Het monument, een kruis op een sokkel, staat bij boer derij 'gasthuis Daatsclaar' aan dc Hessenweg. Pierre Brisdoux was een Franse oorlogsvlieger in Engelse dienst, die op 8 de cember 1944 op de bewuste plek neerstortte. Zijn op dracht was om een Duits hoofdkwartier in Hoevela ken te bombarderen. Zijn weduwe plaatste op de on- hcilsplck later een eenvou dig ijzeren kruis en bracht jarenlang op Allerzielen een bezoek aan het monu ment, dat later werd over gedragen aan de gemeente. In mei vorig jaar plaatste de 'Groep Achteveld' zon der toestemming van de gemeente de plaat op de bakstenen sokkel. Op de plaat van de 'Groep' staan de namen van de slachtof fers, die vielen bij de brand in het buurtschap Mus- schendorp in mei 1940. Het 'illegale' monument, waar van de plaatsing de ge meente volledig is ont gaan, werd onthuld door de oud-huzaar J. Tem mink, die in 1940 in de om geving gelegerd was. Initiatiefnemer van de 'Groep', de Achtervelder Jan Schouten, kreeg deze week een brief, waarin de gemeente aankondigt de plaat te zullen verwijde ren. Uit de brief blijkt dat dc gemeente met de affaire in haar maag zit. „Hoewel het naar onze mening voor de hand ligt dat het gemeentebestuur over zulke belangrijke ge beurtenissen wordt geïn formeerd, betreuren wij het in dit geval temeer dat elk overleg achterwege is gebleven. Wij zijn name lijk van mening, dat de aangebrachte gedenkplaat vanwege dc omvang en uit voering bepaald afbreuk doet aan het kruismonu- ment", staat in de brief. Toch wil de gemeente de plaat niet zomaar wegha len. Dat er nog geen actie is ondernomen heeft te ma ken met de gevoeligheid van de hele zaak. „Wij heb ben er enige tijd overheen laten gaan om te voorko men dat gevoelens zouden worden gekwetst," ver volgt het schrijven aan Schouten. Daarom krijgt hij de kans om in overleg met dc gemeente een ande re plek voor de plaquette te vinden. akke ACHTERVELD - Op de afgelo- eree:pen maandag gehouden verga- dering van de ABTB. de aarts- ube!: diocesane boeren en tuinders >arti*bond kwamen veel leden met ïl B: hun vrouwen opdagen. In deze r 'roerige tijden van milieu- k, maatregelen en blaasjesziekte kwamen de boeren tezamen om "deze problematiek onder ogen MJTE' te zien en er onderling eens uit- r Dc gebreid over te praten. Voorzitter Wim van den tc Hengel heette alle aanwezigen van de Achterveldse ABTB, hun echtgenoten, alsmede de afvaardigingen van zusterver enigingen uit Amersfoort, Bar- neveld Utrecht en Leusden van harte welkom. Bestuurlijk klopt het allemaal heel aardig bij de ABTB Dit getuige de TIE. verslagen die zowel de secreta ris als de penningmeester lie ten horen. Slecht door de vie- ring van het zestigjarig jubi leum liet de balans van 1992 een klein tekortje zien. Vanwe ge het zestigjarig bestaan van de Achterveldse ABTB was een gift van 600,= gedaan aan de Achterveldse Missionarisen en hun zending. Na het reilen en j zeilen van de vereniging te hebben doorgesproken met de leden werd er door de diverse aanwezigen dieper ingegaan op de mestproblematiek. Inza ke de mineralen begeleiding kwam naar voren dat de mees te veehouders zich redelijk tot goed hielden aan deze voor schriften en zaken. Dat hun in- spanningen ook leidden tot een *-'lager mineralen overschot. Dit resuleerde weer in een verbete ring van de inkomsten De vele aanwezigen waren het er wel zeker over eens dat het milieu beschermd moest worden. Als men streeft naar een lager mi neralen- overschot en dan ook nog direct resultaat wil zien, kan zich wenden tot de Dienst Landbouwvoorlichting. De be drijfskundige in de rundvee houderij voior deze omgeving is te bereiken onder postbus nummer 146 tc Barneveld of op telefoonnummer 03420 18121. De blaasjesziekte, over gen s een onschuldig virus dat bij varkens voorkomt, is vol gens vele aanwezigen een poli tiek verhaal. Economisch zit ten diverse boeren niet goed met deze ontwikkeling. De ex port van varkens met name naar Italië ligt geheel stil Ge lukkig worden ook de Italianen wat wijzer en komen tot in zicht dat de exportstop ook bij hun zwaar begint te wegen. De extra toewijzing van het melk quotum aan Italië zette hier en daar kwaad bloed. Minister Bukman heeft fel geprotes teerd over deze zaak. De verga dering is het er over eens dat slecht gedrag niet beloond mag worden. Na de pauze was het woord aan de dierenarts Hanstede en de huisarts Schaeffner. De za ken van ziekte op en rond de boerderij trok een gretig ge hoor van de aanwezigen Er werden diverse tips aan de hand gedaan de ziektes en on gevallen op en rond de boerde rij te verminderen Veiligheid staat ook hier hoog in het vaan del LEUSDEN - De lente is weer in het land. De thermometers, die avond, omstreeks kwart over tien, het leven aan een gezond het afgelopen weekeinde dapper richting 20 graden koersten, veulen Het diertje, dat de naam 'Luka' heeft gekregen, stond gaven dat al op ondubbelzinnige wijze te verstaan De lente is ook binnen een halfuur na de geboorte al op de wankele benen en keek het jaargetijde waarin lammetjes, kalveren en aanverwant jong met voorzichtige oogopslag de nog onbekende wereld in Inmid- vee te kennen geven dat, ook al is het half maart, het voorjaar echt dels zijn moeder en dochter al buiten in de wei rond de manege te I in aantocht is Ook op paarden- en ponycentrum Den Treek zien Belangstellenden die op kraamvisite willen komen, zijn van waren het afgelopen weekeinde de voorboden van het naderende harte welkom op de manege voorjaar merkbaar. Het manegepaard Fatima schonk zondag- LEUSDEN - Het Grass- master-'kunstgrasvcld' van Roda'46, zoals dat naar alle waarschijnlijk heid binnenkort zal wor den aangelegd op het Bur gemeester Buiningpark, is ontwikkeld door tapijten fabrikant Desso. Het be staat voor zevcnennegen- tig procent uit gras. De overige drie procent is kunstvezel. Desso heeft voor deze opmerkelijke va riant gekozen, omdat hon derd procent kunstsstof- velden voor de KNVB on aanvaardbaar zijn. Ook voetballers zijn niet geluk kig met een kunstsstofon- dergrond. De bal maakt rare 'onnatuurlijke' ca priolen. Bovendien levert een 100%-kunstgrasveld meer gevaar op voor bles sures, zoals hinderlijke schaafwonden. Het Des so-systeem kent deze na delen niet. Daarom gingen de on derzoekers van de fabriek op zoek naar alternatie ven. Normale grasvelden hebben veel te lijden van de voetbalsport. Slidingen en sprints beschadigen de groeipunten van het gras. Als deze groeipunten los raken van de wortels van de grasplant sterft het gras. Het idee van dit kunstgrasveld is even sim pel als geniaal: zorg dat het groeipunt niet verschuift en het gras leeft langer. De kunstvezels in het veld dient het normale gras te beschermen. De aanleg van het 'Grassmaster'-veld begint met het afgraven van het veld. Eerst wordt een drai nage-systeem aange bracht. Daarop komt een schrale toplaag waar dc kunstvezels van twintig centimeter worden in ge bracht. De vezels zijn V- vormig en steken twee centimeter boven de grond. Voor een voetbal veld zijn ongeveer één miljoen kunststofvezels nodig, met een onderlinge tussenruimte van een paar centimeter. Als de kunststof v-tjes één voor één 'zijn geplant, geplant' wordt het gras in gezaaid. Daarna moet het veld vier maanden rust hebben tot het gras sterk genoeg is om op te spelen. Dan kan er minimaal acht honderd uur op gevoetbald worden. Proefnemingen op het NSF-sportcentrum Pa pendal in Arnhem wijzen er echter al op dat een ge bruik van duizend uur per jaar of meer ook niet moet worden uitgesloten. Een normaal veld kan hooguit tweehonderdvijftig uur per jaar bespeeld worden. Het kunststofveld moet gewoon besproeid en ge maaid worden. Door de schrale onderlaag loopt het water eerder weg en blijven er geen plassen op het gras. Bovendien schij nen erkende 'grasveld- moordenaars' als mollen dergelijke velden te mij den. LEUSDEN - Leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening zul len zaterdag 20 maart een 23 kilometer lange fiets tocht door Lcusden ma ken. Het is de bedoeling dat tijdens die tocht een groot aantal knelpunten in de gemeente aan een nader onderzoek zullen worden onderworpen. De raadsle den stappen zaterdag om 10.00 uur op de fiets en zullen onder meer een be zoek brengen aan Achter veld. De plaatsing van de gedenkplaat in mei vorig jaar. De gemeente ivil de plaquette nu van de sokkel verwijderen, (foto: Jan Pit)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3