leusder Krant. Voorzitter Linde: „Wij willen serieus genomen worden" Het jaar van de senioren „Oud vlees is taai" Bram Vroon; Seniorenraad is klankbord met eigen klank Cijfers De Seniorenraad houdt zijn mond niet Woensdag 17 maart 1993 Pagina' i k .30 beg gele lerdi :lav uur nela ijtgd gez in o i uit Voorzitter Linde van de Seniorenraad: ,,Het enige wat ik hier echt nog mis is een goed gezelligheidscentrum." (foto: Hans Ver horst) dag in zul] Prij: li wart bei ïaar ar 23 gezel is ivom I enig. ,eusc sen deel Thi I g 1981 I I erve I Ol ,eusc :n-Zu ing v ant u an uitg; veer n. het r g' jgen actio: evroi scho Rozi 20 woei 9.00 LEUSDEN - Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. Nog nooit werden in Nederland zoveel mensen, zo oud. Nooit tevoren speelden ouderen in onze samenleving zo'n prominente rol in zowel de mogelijkheden, de zorg, als de problemen. De ontwikkelingen in Leusden weerspiegelen deze veran deringen in de maatschappij. Veel jonge mensen kwamen hier tien, twintig, dertig jaar geleden wonen, aangetrokken door de nieuwbouw. Bij velen zijn de kinderen nu het huis uit en stopte men met werken. Anderen komen hier nu pas wonen omdat ze centraal in Nederland, in een mooie rustige omgeving, hun 'derde levensfase' willen doorbrengen. Hoe gaat Leusden met haar ouderen om. Kun je in Leus den goed wonen van de wieg tot het graf? Wie is in Lcusden. waarmee bezig voor deze leeftijdsgroep? Wat zijn de moge lijkheden, waar liggen de problemen? De Leusdcr Krant wil in een serie artikelen deze vragen proberen te beantwoorden en neemt daarvoor als leidraad de nota geschreven door de Seniorenraad. Aan bod komen daarbij de volgende onderwerpen: De participererende ou deren, de zorg, het welzijn, de voorzieningen, de huisvesting en de mobiliteit. u menb a inh LEUSDEN - A. Linde, voor zitter van de Seniorenraad laat geen gelegenheid voorbij gaan om de gemeente te wijzen op haar plichten en mogelijkhe den ten aanzien van het 'oude- ren-beleid'. De door zijn raad samengestelde nota werd op 6 oktober 1992 officieel aange boden aan de gemeenteraad, n is£ Deze is tot nu toe niet bespro- cheq'J ken. Vorige week is de Senio- het renraad beloofd dat de afde- ft g£ bug Welzijn de nota in maart •3 en zai bekijken. Zodra bekend is, ?cem: wat ^et 0pV0jgen Van de aan bevelingen de gemeente zal gaan kosten, komen de ver schillende commissies aan het p woord. Overigens is een aantal zftunten uit de nota al ter sprake d gekomen. Zo is er een voorstel van de gemeente om het loket t -J(jvaarl31j informatie voor ge- j, handicapten te krijgen zal zijn, ?wer. llet 00£ voor ouderen open beg^ - >egang ;aat. De Seniorenraad, ge steund door alle fracties, heeft fel geprotesteerd tegen deze Vermenging van doelgroepen. Wethouder Vroon heeft nu toe gezegd de Seniorenraad offi cieel om advies te vragen over iet inrichten van een meld- >unt. Bovendien lijkt een an- iere wens van de Seniorenraad |n vervulling te gaan Het bud get voor het flankerend oude renbeleid wordt 'heroverwo- ;en'. De ouderen van tegenwoor- lig lijken vaak niet meer op uu* r~ 'b°ffige mannen en vrouwen kuid ^ie blijven mopperen op de sa rt an^"men^eviIig waar ze geen ver- [YefpuJ ?rouwen meer in hebben. Be- ien-Zipaard willen ze niet meer heten en zelfs met 'oudere' hebben ze 'er wfc] moeite. Want wat is 'oud'9 De ?emeJ|I^stan^igheden en het ka rakter van deze bevolkings- groep is de laatste twintig ja ren drastisch gewijzigd. Dooi de verlaging van de leeftijd waarop men, om wat voor re den dan ook, kan stoppen met (betaald) werken, krijgen men sen de tijd voor een eigen in vulling van leven. Daartoe mede in staat gesteld door een betere gezondheidszorg, finan ciële omstandigheden en gro tere mobiliteit De auto. de fiets en het openbaar vervoer houden de samenleving binnen bereik. De belangstelling voor natuur, sport, reizen, cultuur, scholing en actuele ontwikke lingen kan blijven, groeien en/ of ontstaan in deze levensfase die steeds langer en daarmee gevulder wordt Vitaal en ge zond stijgt het zelfbewustzijn en het aantal gewenste activi teiten. voor de 'gemiddelde' oudere. Deze 'ouderen' wensen mee te tellen. De tijd dat er over hun hoofden, voor hen beslist werd. moet maar voorbij zijn. Zij willen meepraten. Met name de leden van de Seniorenraad willen hun deskundigheid, er varing en visies door laten klinken in het door de overheid gevoerde beleid. Zich bewust van hun huidige krachten maar ook van de kleine maar groeiende groep 'echte' oude ren die een steeds hogere leef tijd bereiken en waarvoor zeer intensieve, dure, langdurige zorg nodig is. Linde A Linde werd gevraagd als voorzitter van de Senioren raad. Hij is een echte 'senior' Jarenlang was hij een hoge ambtenaar bij CRM later WVC Hij weet wat zowel besturen, beleidsmaken als belangenbe hartiging is en is goed op de hoogte van de mogelijkheden van de overheid. Linde: ,,Ik heb altijd op plekken gezeten waar omgaan met de zwakke ren in onze maatschappij werd uitgewerkt. Daarvoor droeg ik medeverantwoordelijkheid niet alleen in mijn functie ook als keuze. Daar hoorde bij voorbeeld het eigen initiatief voor een stichting bij waarmee vernieuwend gebouwd kon worden voor gehandicapten. De samenhang wonen, samen leving en zorg, boeit mij al tijd Na zijn afscheid van het Mi nisterie (waar hij nog regel matig als adviseur te vinden is) miste hij de 'regeringskeuken' maar even. ,,Nu ken ik meer mensen in Leusden dan in mijn vorige woonplaats toen ik nog werkte." Moeite met de over gang van landelijk naar lokaal niveau heeft hij niet „Klein heid vind je ook op het depar tement." Adviseren in plaats van beleid maken is ook geen probleem. „Ik heb altijd veel belangstelling gehad voor de inhoud van het werd. Juist daar was ik de laatste twee jaar in Rijswijk niet meer mee be zig. Dat is juist zo leuk van het werk hier in Leusden Het eni ge wat ik hier echt nog mis is een goed gezelligheidscen trum." Gemeente Voorzitter Linde is tevreden over de houding van de ge meente, hecht aan de omge bouwde goede verstandhou ding en ziet nog veel te verbete ren. Hij weet waar hij over praat. Sinds zijn pensionering houdt hij zijn ijzers warm in het lokale vuur De stevige po sitie van de Seniorenraad wil hij in goed overleg en op met actuele informatie versterken en verdedigen. „De gemeente moet wennen aan onze werk wijze. Waar we nu nog mee worstelen komt niet door on wil. We houden ons bezig met alle mogelijke onderwerpen. Huisvesting, zorg, welzijn, in frastructuur, gezondheid. Daarvoor hebben we te maken met alle afdelingen en ge meentelijke instanties. Het college is wettelijk verplicht onze adviezen serieus te ne men. Want in het geval dat men afwijkt van ons advies moeten ze daarvoor schriftelijk de ar gumenten meedelen. Boven dien moeten ze ons bijtijds in formeren over alle voorstellen waar ouderen bij betrokken kunnen zijn Nu loopt dit nog weieens mis We blijven daar op wijzen, in het vertrouwen dat deze kinderziekte wel zal worden overwonnen." De angst dat door middel van deze druk de gemeente wel erg alert wordt op deze leef tijdsgroep acht hij niet ter- recht. „Er is geen jongeren- raad, geen mid-life-adviescol- lege maar als je ziet hoeveel geld voor andere leeftijdsgroe pen beschikbaar komt en hoe deze inwoners deel uit maken en vertegenwoordigd zijn in alle organsiaties, is er niets om je zorgen over te maken. Wij zouden willen dat ouderen veel vaker dan nu het geval is, zit ting hebben in besturen van sportclub. Culturele Raad en zovoorts. We zijn geen voor stander van aparte clubs voor ouderen. Wanneer men bij voorbeeld behoefte heeft aan engelse les, moet men bij La tent Talent terecht kunnen." Toch ijvert de Seniorenraad af en toe voor een streepje voor. Een van de eerste aantoonbare 'successen' is het besluit van de gemeente aan 55-plussers voorrang te verlenen bij de toe wijzing van de appartementen in de uitbreiding van de Ha mershof LEUSDEN - Het idee om de gemeente te adviseren over ouderen-zaken door ouderen, ontstond bij Pro bus. een club van wijze, oudere heren die hun spo ren maatschappelijk ge zien allang verdiend heb ben. Van hieruit werd het initiatief genomen om de voorzitters van de plaatse lijke afdelingen van de ou derenbonden, voor het idee te winnen. De plaatselijke vertegenwooridgingen van de algemene (ANBO), ka tholieke (KBO) en protes tants-christelijke (PCOB) ouderenbonden en de Ne derlandse Bond van Ge pensioneerden werden het een;Belangrijk argument da *-oor was de onwil van dt emeente om een Senio renraad een officiële status te geven. Zonder deze er kenning kon de gemeente de adviezen zonder meer negeren. In het gemeente huis had men. van hoog tot laag, aanvankelijk duide lijk moeite met deze daad krachtige senioren. Na de afwijzing wilde men in de raad vertegenwoordigers van de gemeente. De senio ren wezen dit af. De schei ding van belangen en ver antwoordelijkheden was voor hen voorwaarde. Met andere woorden, (ge- meënte)bestuur moet be sturen, adviescommissies moeten adviseren, uitvoe rende organisaties zoals de WOL moeten coördineren en begeleiden en de belan genbehartiging ligt bij de organisaties van de be trokkenen zoals de bon den. In de Seniorenraad kwamen daarom gemeen teraadsleden noch ambte naren, geen bestuurders van de WOL, geen leden namens de bonden. Wel hebben de bonden en de gemeente leden voorge dragen. Deze treden niet op namens, ze vertegen woordigen de bevolking. De SeniorenRaad uitein delijk op 10 juni 1990 geïn stalleerd. De leden van de Seniorenraad: J.Z. Borger (op voordacht b&w), A Kruyswijk (op voordracht b&w), H Kraan (ANBO), drs. A.M.J.Th.M. Bless-Koopmans (KBO), L.W. van der Heide-van Doorn (ANBO). Zittend: J.J. Sluijmers (PCPB), J.J. Kramer (KBO) secretaris, A Linde voorzitterH.J Eradus (NBP) vice-voorzitter en C.S Kanson-Wilson (PCOB). (foto: Hans Verhorst) Programma De Seniorenraad heeft geen programma. Linde. „De eerste twee jaar besteedden we aan de samenstelling van de nota Dit is ons basisstuk. Nu volgt een nadere uitwerking van de ver schillende onderwerpen, naar aanleiding en in aansluiting op de actuele ontwikkelingen. Bo vendien doen we er alles aan om de nota de aandacht te la ten krijgen die het verdient. We willen veel accepteren maar blijven ons ermee profileren We willen nadrukkelijk geen praatgroep maar een werkclub zijn, waarbij pleiten voor ïn- tiatieven hoort." Daarvoor kreeg de Seniorenraad LEUSDEN - Bram Vroon, wethouder van onder an dere welzijnszaken raadde de gemeenteraad in 1989 af om de Seniorenraad een officiële status te geven. Zo n zware status was vol gens hem niet nodig omdat het gemeentebestuur vol gens hem uitstekende er varingen had met andere adviserende belangen groeperingen, die evenkin een officiële status had den. De Vrouwenraad, de jongerenwerker, de Duw- groep vertegenwoordigen allemaal lagen van de be volking. Hun adviezen en vragen worden binnen het gemeentehuis serieus ge nomen, volgens de wet houder. Maar de raad be sliste anders en Vroon leg de zich erbij neer. „Het bevalt prima", vol gens hem. „Van de zware status hebben we geen last. We behandelen alle groe pen gelijk en in goed over leg." Vernatwoordelijk ambtenaar Moens: „In onze maatschappij zijn golfbewegingen te zien waarin de aandacht zich dan weer richt op jonge ren, dan weer op vrouwen, buitenlanders en tegen woordig op ouderen. Het is de taak van de raad en de overheid om daar mee om te gaan en alle groeperin gen tot hun recht te laten komen." Vroon is sterk voorstander om al deze groepen terug te vinden in zowel de raad, het college als verschillende bestuurs organen. „In feite geldt voor senioren hetzelfde als voor vrouwen. Het kost veel moeite geschikte kan didaten te vinden." Vroon: „De Senioren raad is een voorbeeld van de mondigheid bij senio ren. Niet alle ouderen zijn zo. Twee patronen lopen door de samenleving heen. Anderen willen graag, net als vroeger de ouden van dagen, dat 'autoriteiten' alles voor ze regelen." Lastig vinden de heren de Seniorenraad niet. Moens: „Het zou lastig zijn als ze wijzen op problemen waar je geen idee van hebt. Maar ik durf de stelling aan dat bijvoorbeeld bij huisves ting drie jaar geleden al sporen van beleidsvorming te herkennen zijn speciaal voor ouderen." Vroon: „De Seniorenraad stimuleert. Hun nota zal ongetwijfeld invloed hebben op onze ei gen nota." Want de ge meente wil haar eigen, nu drie jaar oude beleidsstuk, herschrijven. In oktober komt de reactie op de nota van de Seniorenraad for meel bij de gemeenteraad. 5.000,- met vrij gebruik van vergaderruimte in de gemeen te, koffie, thee en drukwerk. Een voorbeeld hoe de voor de gemiddelde Leusdenaar wat op de achtergrond werkende Seniorenraad een advies kan uitpakken, zijn de gespreks groepen over de Sociale Ver nieuwing. Een initiatief van de Seniorenraad waarvoor ze 12.000,- vroeg van de ge meente Daarvoor kon een ge schoolde gespreksleider wor den ingehuurd door de WOL die ook met de verdere uitvoe ring is belast. Zeker vijftig mensen hebben zich voor een aantal gespreksronden inge schreven. Daarmee vroeg de Seniorenraad de gemeente meer te doen dan binnen haar strikt omschreven verant woordelijkheden past. Linde: „De gemeente is geneigd zich te beperken tot beleid voor za ken waar ze geld voor geven Maar de gemeente kan veel zich veel meer aanmeten. Ze is bijvoorbeeld betrokken bij veel regionale voorzieningen waardoor ze de blik naar bui ten kan richten Met samen werking en coördinatie is veel te bereiken Het herzien van het budget voor het flankerend beleid is daarvan op lokaal ni veau een voorbeeld. Tot nu toe ging de gemeente uit van een in 1989 vastgesteld be drag. Volgens Linde kan daar bij het geld bedoeld voor so ciale vernieuwing ook een rol spelen. „We willen prettig blij ven wonen in Leusden en ons daar voor inzetten", vat Linde samen Marianne de Valck In 1992 bestond 16,5% van de Leusdense bevol king uit 55-plussers. Van de 55-plussers woont 13.9% in Leusden-Cen trum (inclusief de bewo ners van Lisidunahof, 't Hamersveld, de aanleun woningen en de service flats), 27.7% zelfstandig wonen de ouderen leven in Leus den- Zuid. 25% van de be volking zit in Stoutenburg en 29% van de Achtervel- ders inclusief de bewoners van de zorgvoorzieningen daar hoort bij de ouderen. Tussen 1 januari 1988 en dezelfde datum in 1992 tel de Leusden 594 55-plus sers meer. Een toename van 1,5% ten opzichte van de totale bevolking. In de gemeentelijke nota over de volkshuisvesting wordt geconstateerd dat de vergrijzing van Leusden sterk achterblijft bij die van Nederland. Toch houdt men desalnie- temin rekening met een toename in de komende ja ren van met name inwo ners tussen de 50 en 64 jaar, (1989 was 12,2%, 1994 verwacht 14.6%, in 2000 19.3%) Vooral het aantal eenpersoonshous- houdens zal naar ver wachting toenemen. Met alle gevolgen voor huis vesting, zorg, welzijns voorzieningen en gemid delde inkomens van dien. De Senioren-raad wil; - participeren door erbij te willen zijn, zich betrokken te voelen, mee te doen en mee te praten met alle be wegingen en organisaties in de samenleving. voortdurende aan dacht voor grotere samen hang tussen dienstverle ning, zorg en beleid waar aan alle betrokken organi satie mee kunnen doen. - gevraagd en onge vraagd advies geven aan burgemeester, wethouders en gemeenteraad over alle zaken waar 55-plussers bij betrokken zijn. - Een loket als centraal meld- en informatiepunt, waar men voor iedereen te begrijpen informatie kan krijgen over alle voorzie ningen voor deze leeftijds groep. - Bijdragen aan gesubsi dieerde voorzieningen naar draagkracht. - Onderzoek naar de woonbehoeften van oude ren door de gemeente. - Aandringen bij de ge meente op maatregelen die de doorstroming van oude ren naar kleinere, goedko pere huizen te bevorderen. - Voor de Wol een betere behuizing en personeels bezetting. - Beter openbaar ver voer, in het bijzonder tus sen de drie woonkernen in. - Stimulerende over heidsmaatregelen dan wel ondersteuning van parti culiere initiatieven om de sociale veiligheid te ver groten. - Van alles doen om het leven in Leusden voor ou deren zo prettig en zinvol mogelijk te maken, in het bijzonder door de ge meente aandacht te vragen voor maatregelen en voor zieningen waar behoefte aan blijkt te bestaan. v

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7