Een stukje Hamersveld is niet meer Leusder Krant Honderden Leusdenaren vergezellen dokter Lantink naar laatste rustplaats 8 Woensdag 17 maart 1993 Pagina 9 te combineren met hun klach ten. Waarmee niet gezegd is dat hij niet met zijn tijd meeging. Wel dat hij bleef denken met een grote betrokkenheid voor de mens achter de patiënt, de oor zaak achter de verschijnselen, de bewogenheid achter de standpunten. Hij zei ter gele genheid van zijn 'openbare spreekuur': ,,Ik ben tegen, maar ook voor medicijnen. Ik ben tegen de kleuterschool, maar voor de bewaarschool. Ik ben voor een bejaardenhuis, maar ook voor kleine huisjes bij boerderijen. Ik ben voor de prikpil, maar ook tegen de prikpil. Ik ben voor de pil. maar ook tegen de pil. Ik ben tegen flats, maar voor etage- bouw. Ik ben voor het oude Ha mersveld, maar ook voor een Leusden met 80.000 inwo ners Zijn lange lijf en borstelige wenkbrauwen straalden een zekere autoriteit uit. Maar dan niet een autoriteit die overal letterlijk boven stond, maar één die zich niets aan liet pra ten en zijn eigen plan trok Wat verklaren kan hoe hij in Borne in het verzet actief kon zijn, trots was op het aan hem ver leende verzetskruis, maar nooit meer dan met een paar korte zinnen vertelde waar hij de eer aan te danken had. Waarbij zijn voorliefde voor lange schaatstochten past. Tweemaal reed Lantink de Elf stedentocht, viermaal de alter natieve tocht in Zweden en Finland. Ook was Lantink één van de initiatiefnemers voor een 'Leusdense' ijsbaan. „Lie ver op een veilige ijsbaan dan op die gevaarlijke vijvers", moet hij gezegd hebben Ton Kool, sinds enkele maan den voorzitter van de ijsclub: ,,Hij zei altijd dat we bij de ijsclub de scheuren maar moesten dichten met Jager meister en mayonaise. De Ja germeister moet ons warm houden. Met de mayonaise ver wees hij naar de kinderen die volgens hem recht hadden op hun patatje bij de ijsbaan. Voor tariefsverhoging voelde hij niet. De toegang mocht niet meer dan dubbeltjes en kwar tjes kosten zodat alle kinderen konden komen en geld over hielden voor een warm patatje. Dan maar geen ijsmachine Zo nodig moest het werk maar met de hand gedaan worden of pro beerde hij ergens een machine te lenen In april wilde het bestuur van de schaatsclub hun ere-voorzitter in het zon netje zetten uit dank voor 22 jaar voorzitterschap. Eigenwijs was Lantink wel. Tot op het laatst. Van bureau cratie en opgelegde normen moest hij niets hebben. In zijn overlijdensadvertentie staat als plaats van overlijden Ha mersveld genoemd. Daar stierf hij, vorige week dinsdag in de vroege ochtend, in zijn eigen dierbare huis, in aanwezigheid van zijn geliefde vrouw Uit de grafreden, die hij schreef voor oud-patiënten. ,,Ik kan u zeggen dat dit een niet gemakkelijke opgave is. Afscheid moeten nemen van een mens die vaak zo centraal in je leven heeft gestaan, bij geboorte, ziekte van welke aard ook en sterven Zoveel mensen waarbij hij binnen is gestapt. Niet alleen het huis in, m de slaapkamer tot bij het ziekbed, letterlijk in het leven aanwezig bij cruciale momen ten. Hij zag mensen in hun kwetsbaarheid en was ver baast over de reacties die hij daarmee teweeg bracht Tij dens zijn eigen ziekte, hij had longkanker, maar herstelde daarvan na een moeilijke pe riode, koesterde hij de brieven en kaarten waaruit medeleven sprak. Annemarie van de Berg' „Soms zat hij heel tevreden bij de open haard met een paar van die brieven die hij las en herlas en hem ontroerd deed mijmeren Een man waarmee lachen warm was en een goed gesprek mogelijk bleef. Ton Kool: „De man was op en top mens. Hij was stapelgek op dieren, de natuur en kinde ren Daarom vond ik het zo ty perend dat net voordat zijn oudste zoon aan zijn grafrede begon, een haan begon te kraaien. Als een soort laatste groet." Annemarie van de Berg: „Toen de kist langzaam voor onze ogen zakte, overviel de aanwezigen volgens mij een groot samenhorigheidsgevoel We stonden daar met een gelij ke noemer als één groot Ha mersveld. Later in 't Ros Beij- aart waren de mensen stil. We dropen af. Nu is het gebeurd, we hebben afscheid genomen van een heel bijzonder mens. Hij had iets speciaals. Een uit straling op een niveau waar je niet onmiddellijk de huisarts aan herkent maar wel waar het werk van een huisarts prima bij past." Marianne de Valck Dokter Lantink temidden van zijn inmiddels flink uigedijde kring van Leusdense en Achterveldse collega's in het Leusden van 1981 De Leusdense bevolking gaf massaal acte de presence tijdens het 'openbaar spreekuur' in 1984. LEUSDEN - Het voorjaars- Ietje scheen uitbundig bij igrafenis van dokter Henk ink. Net zo overdadig als et openbaar spreekuur' in 1984 ter gelegenheid van >5 jaar jubileum als huis bij zijn afscheid als arts es zes jaar later en nu, af- »cn zaterdag 13 maart, bij laatste afscheid op het hof. Naar schating 250 en begeleidden hem en familie naar zijn laatste •laats. Minstens zoveel patiënten en vrienden, bij velen zich tot beide ;orieën rekenden, condo- en de familie daarna in 't ley aart. Zijn graf is te vin- op een passende plaats: »roene wei met op de ach- ond het torentje van Leusden. zijn graf een zee van witte, rode en paarse nen: zijn lievelingskleu- Voor de deur van 't Ros art een rij tot aan het ein- m de parkeerplaats. Ha- veld heeft een trouwe in- ir begraven. Misschien le trouwste en zeker één Ie laatste Want het woord ;den' kwam in de vocabu- van Lantink niet voor. wel bij de viering van zijn rig jubileum als bij zijn ieid verschenen inter- 3 met Lantink in deze krant. Uit beide verhalen blijkt hoe zijn rol als huisarts veel terder ging dat het behandelen mn lichamelijke ongemakken. Hij nam de tijd, luisterde, zorg pa voor een veilige plek en hield zich niet aan vijf minuten per consult. Dit in tegenstel ling tot de snelheid die hij vol gens overlevering kon behalen Dij het controleren van babies Zestig in een uur' kwam hem ipjeen aanvaring met de zus ters van het consultatiebureau te staan, volgens het interview ran 1984. De spreekkamer raakte in de póp der jaren vol met van alles gaar je je ogen naar kon uit rijken Weggezakt in een diepe |öel ontstond zelfs voor een üeuwkomer een sfeer van rertrouwdheid Kinderen met >orpijn stopten hier met huilen Hwerden na afloop getroost nèt een pauweveer, afkomstig 'an zijn eigen menagerie. „Pa- >a's pauwen aten mamma's Roemen", memoreerde Lan- ixgc's zoon aan het graf, met jerwijzing naar de cavia's, tippen en konijnen die voor men van naam en liefde hun pven in de tuinen van 'Klein ïamersveld' aan de Burge Dokter Lantink is altijd een groot schaatsliefhebber gebleven. dokter krijgt een reis aangeboden. meester de Beaufortweg door brachten. Praktijk Tijdens zijn begrafenis bleek de warmte die hij heeft opge roepen bij duizenden patiënten en bij zijn gezin. De achting voor de man die leefde voor en in zijn praktijk kreeg de uit straling naar zijn vrouw en kinderen. Zoals Bert Eerden aangaf in zijn rede namens een aantal patiënten. „Dokter Lantink was als een vriend voor je. Dat begon al als je bij hem thuiskwam. Je mocht bin nenkomen in ZIJN HUIS. Je voelde je - ondanks je lichame lijk of geestelijke ellende - toch ineens thuis Je voelde je veilig. Dat je thuis kunnen voelen werd mede mogelijk gemaakt door die wel zeer speciaal inge richte spreekkamer. Een huis kamer gelijk met de vele foto's, de talrijke opgezette dieren, de landkaarten, de oude schaat sen, die stoel. Hier kon je je vertrouwd voelen, hier kon je datgene kwijt wat je kwijt wil de. Hier vond je gehoor, voelde je je veilig. Je ging er altijd een stukje béter weer vandaan." Annemarie van de Berg, pa tiënt en bevriend met Lantink: „Je moet je even voorstellen wat dit voor dit gezin beteken de. Altijd dwars door het huis naar de spreekkamer. Zijn vrouw maakte jarenlang de re cepten klaar In de tijd dat Leusden begon te groeien, deed hij alle bevallingen in zijn een tje (meer dan 2000 schatte hij later zelf in een interview). Hij moet toen bijna elke nacht weg zijn geweest. Hij was huisarts voor de volle honderd procent, in alle gradaties van mens, hulpverlener en betrokken heid Zich losmaken ging maar moeilijk. Niet voor niets waren de vakanties in Zwitserland voor zijn gezin belangrijk." „Hij voelde zich thuis in Ha mersveld, in zijn huis Klein Hamersveld. Daar was zijn le ven. Ik ben blij afscheid van hem te hebben mogen nemen in zijn eigen spreekkamer waar hij thuis lag opgebaard. Daar kwam alles wat hij heeft ge daan en willen betekenen sa men." Hamersveld Lantink begon na zijn afstu deren als waarnemer in Ach terveld. Twee jaar later kon hij in het toenmalige Hamersveld aan de slag. Hij is nooit meer den voor zijn gemeente heeft hij nooit geaccepteerd. Het verdwijnen van de oude boer derijen langs de Hamersveld- seweg betreurde hij luid en duidelijk. „Hoe kon men nou zo'n prachtige naam als Ha mersveld, dat zulke historische bindingen had met de rivier de Amer en waaraan ook Amers foort zijn naam te danken heeft, zonder meer laten val len", verzuchtte Lantink vol gens het interview verschenen in 1990. Hij heeft de verande ringen niet geaccepteerd en is in zijn eigen Hamersveld blij ven geloven. Hamersveld met de ver uit elkaar liggende boer derijen waar hij heen reed op de motor en later in de Volks wagen. Hamersveld waar men elkaar kende en zijn mening accepteerde als de zijne. Waar hij, 'Het zal wel zo wezen. Ik heb 't gehoord' als meest ka rakteristieke uitspraak op merkte. Waar hij sprak over families waar hij de namen van kenden, eerder dan patiënten weggegaan. Aan zijn geboorte grond Borne dacht hij met nostalgie en gunde zijn oudste zoon daar een huisartsenprak tijk. Tussen de dorpsdokter en het dorp ontstond een liefde waar geen groeikern en naams verandering verandering in kon brengen. De naam Leus

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9