'Tegen de wind in' Leusder Krant Afstand publiek en spelers verkleinen Activiteitenbegeleiding beëindigd Theatergroep Rode Rozen met cafétaferelen het café in S< Ziekenhuis Eemland moet tot grote bezuinigingen overgaan Dichteres Hanny Michaelis in Theater De Lieve Vrouw Woensdag 24 maart 1993 Paginal ens AMERSFOORT - Iets nieuws en ver rassends in Amersfoort. Theater in de café's. Bij een drankje en een hapje een vleugje theater. De Amersfoortse theatergroep Rode Rozen speelt cafétaferelen in ver scheidene Amersfoortse etablisse menten. De groep is eind september 1992 opgericht. Speelt deze maand en begin april dit cafétheater als afstudeerprojekt van Tanja van Oerle aan de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht, faculteit Thea ter en Drama. De studenten aan de Hogeschool Utrecht moeten in het laatste jaar van hun studie een eigen produktie ma ken. Die één keer wordt opgevoerd. Dat vond Tanja jammer. Dus zocht ze naar mogelijkheden om de voorstel ling wat vaker uit te kunnen brengen. Bovendien is ze van plan om, als het theater bi) het Amersfoortse cafépu- bliek aanslaat, met nieuwe produkties m Amersfoort uit te komen. Tanja zocht via een advertentie spelers bij elkaar. Vorig jaar had ze een stuk gezien van Jol. Daarin zat één meisje dat ze persé in haar groep wilde hebben. Tanja vroeg het meisje, en die wilde wel. Intuïtief koos ze voor 'mensen die wat geks' hadden. Haar collega Hettie Dragstra speelt ook mee Voor het spelen temidden van cafépubliek heb je speciale mensen nodig Toneel spelen in een café, om ringd door pubhek dat wat drinkt en met elkaar praat, is wezenlijk iets an ders dan een voorstelling geven op een podium m een zaal. Geenspelervaring Theatergroep Rode Rozen bestaat uit mensen met geen of weinig spelerva- ring. Er doet één jongen mee, Ton van Eijden, die zelf een jaar op de theater opleiding bij Tanja heeft gezeten. Die heeft wat meer spelervaring. Twee mensen zijn er bij die wel eens een produktie hebben gemaakt. Elke speler heeft wel iets met spel, heeft affiniteit met toneel. Vanuit de Cafétaferelen in café Halewijn door de Amersfoortse theatergroep Rode Rozen, (foto: Hans Verhorst) opleiding wordt voor de eindexamen- produktie verplicht gesteld om te werken met mensen van beginnend niveau. Zodat de examenkandidaat kan laten zien wat hij of zij daarmee kan. Tanja van Oerle vindt het een leuke uitdaging om mensen die nog met zo veel hebben gespeeld verder te bren gen. Het werken met beginnende spelers is ook een beetje eigenbe lang. De spelers hebben nog met veel bagage of trucs, en kunnen nog ge vormd worden. Waarom heeft Tanja besloten om voorstellingen te geven in Amers foort? De Utrechtse studentenbevol king ligt toch meer voor de hand? Tanja studeerde ooit op Middeloo en is in Amersfoort blijven wonen toen ze in Utrecht ging studeren. Ze vmdt Amersfoort zo'n leuke stad geworden. En ze wil zelf graag iets bijdragen aan de 'Schwung' van het culturele leven in de stad. Het stuk Voor welk stuk koos Tanja? Ze is be gonnen met het idee om in een cafe te gaan spelen omdat ze zelf m café Ha lewijn aan de Hof 14 werkt. Dat vond ze een enig idee. In eerste instantie om de afstand tussen pubhek en spe lers wat te verkleinen. Dat uitgangs punt trok haar enorm aan. Verder had ze het idee om met de spelers zelf het stuk te gaan maken. „We zijn begonnen met rollen te maken. Over wat voor types er in een cafe komen. Langzamerhand zijn we door improvisaties het stuk gaan op en uitbouwen. Wat hebben die men sen met elkaar? Hébben ze wel iets met elkaar? Wat dnjft ze naar het ca fe? Wat hopen ze daar te vinden? Vin den ze er ook wat ze zich voorstellen?" „Heel leuk vind ik dat proces. Je hebt een 'pot' met improvisaties en scènes. En op een gegeven moment ben ik echt letterlijk gaan puzzelen. Ik heb alles op papiertjes gezet en ben toen gaan schuiven. Dan zie je dat er veel meer linken zijn dan je had ver wacht. Dat toch bewust en zelfs onbe wust heel veel dingen bij elkaar pas sen. Doordat je op een bepaalde ma nier gericht met elkaar bezig bent geweest." De werktitel waaronder Tanja met de spelers begon was 'Een eigen ge zicht' naar een boek van Groult. Het lag enigszins m haar bedoeling in die richting te werken. In hoeverre ben je jezelf? Houd je een masker op? Het leek haar leuk om het masker af en toe flink te laten vallen. Het zit er wel m, maar al werkend is het thema toch een beetje veranderd. De meeste spelers maken een ont wikkeling door in het stuk. Sommige spelers ook duidelijk met. Bij een café gaat iemand vaak hetzelfde naar bin nen als hij weer naar buiten gaat. Dat heeft te maken met het trieste achter café's. Je zoekt iets, maar je vindt het er vaak met. Iedereen in het stuk is op zoek naar iets. Sommige spelers vin den het absoluut met. Dat is dan door de spelers in een wat groter en uitbun diger vorm gegoten. Diverse kos tuums zijn ook heel uitbundig. De rol len zijn zeer verschillend. Tanja speelt zelf met de zeven spelers mee. Er is emge interactie tussen de ca fébezoekers. Op zeker ogenblik zoe ken ze elkaar op. Gaan er lijntjes ont staan. Blijven ze elkaar in de gaten houden. Er komt een heftige ruzie nis sen de vrouwen. Naar aanleiding van een vrouw die een man benadert. Ze doet dat overdonderend, en daar heb ben alle vrouwen een mening over. Ze denken er allemaal anders over hoe dat zou moeten. Dat levert een heftige discussie op. Rode Rozen De naam Rode Rozen staat voor twee dingen. Rode rozen hebben voor tanja iets kitscherigs. Rode rozen staan natuurlijk ook voor liefde. Tanja wil er mee uitdrukken dat ze, omdat ze voor de lokatie van het café kiest, er moeite mee heeft wat nou echte kurist is. Wat is kunst? Wat is nou net met of helemaal geen kunst? Aan het geroezemoes in een cafe zitten voor het spelen risico's verbon den. Twee van de cafe's waar Rode Rozen gaat spelen zijn open café's. Daar kunnen dus mensen komen die niet voor het kijken naar toneel kie zen. Tanja heeft in cafe Halewijn, waar de besloten première plaats vindt, ach terin bij de bar een soort driehoekig spelvloertje gemaakt. Ze werkt met belichting om de focus erop te bren gen. Ook past ze muziekjes toe die de aandacht naar het spel trekken. Verschillende nsico's heeft ze op die manier proberen uit te bannen. Om die reden speelt ze ook zelf mee. Mochten er dingen gebeuren die niet voorzien zijn, dan wil zij daarmee m haar rol goed kunnen omgaan. Ze hangt op de cafédeur een bordje van wat er aan de hand is, zodat mensen vóórdat ze naar binnengaan kunnen bedenken of ze het leuk vinden. Als dat niet het geval is trekken ze ge woon naar een ander café. Het gaat om Grand Café Halewijn, Cafe Van Zanten, Cafe Vyssotski en het café van de WHAM. De door de spelers zelf gemaakte rollen zijn heel specifieke types ge worden. Heel verschillend ook. Het zijn rollen die op het lijf van de spelers ontstaan zijn. Maar alle spelers heb ben full-time banen en moeten het spel invullen naast hun drukke be staan van alledag. Ze kunnen maar weinig tijd in het spelen stoppen. Tanja kan zich daar wel eens over opwinden, wanneer ze ziet wat er nog allemaal moet gebeuren. Als ze met een vaste kern spelers wil doorgaan in de café's zullen de spelers wel be reid moeten zijn om er meer tijd aan te spenderen. Ze vindt het leuk om naar het 'on zichtbare theater' toe te werken. Tus sen de gangen door is er opeens iets. Je dacht: oh, die mensen zitten ook gewoon m het café, maar dan ineens blijkt dat ze in het café aan het spelen zijn. Dat moet wel met meer ervaren spelers gedaan worden. Opeens, tjak, dan staat er iets. Dan breekt er een vreselijke ruzie uit. Worden er allerlei verwijten door het café gegooid. La Strada Het trekt Tanja wel het stuk steeds m een ander café te spelen. Dat maakt het extra spannend. Met het meisje van La Strada dat het licht doet wil ze de verdere Amersfoortse mogelijkhe den nog eens bekijken. Haar school- begeleider komt het stuk en het spel ats ins aai 18. tscl ei: tot eku 0! udi D) V beoordelen. Hij heeft het gehele pi ces meegemaakt en is totnutoe e: enthousiast. Tanja zal over de gaj van zaken nog een verslag schrijve Dat zal hij met haar bespreken. Tai speelt het stuk met haar groep keer op school. Dan wordt gekeki hoe ze met alles bezig is. Er wordt d rk, beoordeeld hoe ze in haar eigen s een stuk opbouwt. Hoe ze in begins al professioneel bezig is dus. E speelt allemaal mee m de uiteindelij) ?eku beoordeling die ook gaat over hoe de spelers kan motiveren, hoe ze £vel mise en scène doet, welke titel kiest. Zeven cafégasten, wat extreem v. karakter, zijn op zoek naar wat te slotte toch voor allemaal 'de liefde' De kunstschilder exposeert in het cliecn fé en stopt zijn liefde m zijn kunst. I D). kan de liefde met op een andere m trun nier uiten. Er gaan allerlei lijntjes na de andere spelers. Het stuk ontwil kelt zich fragmentarisch. Er zijn oc ns- cafébezoekers die zich af en toe on zettend laten gaan. Een vrouw die in het café zit he« ni een boek bij zich. Een vreselijk dikl pil. Die over vrouwen en liefde ga; Alles over de liefde staat erin. D inhoudsopgave beslaat maar hel 9481 veertig bladzijden. In alle hoofdstu) :eki ken gaat het over waar vrouwen in d dag liefde mee te maken hebben. E vrouw zit de hele voorstelling in d eki boek te lezen. Kijkt onderhand na; alle mannen die het café bezoeke. Alles zoekt ze op in haar boek. Da it 3 heeft ze een rrreéle romantische or moeting met een man. Ze zijn samen; Florence. Ze laat zich helemaal gaaifn d De andere vrouwen vragen zich wat er met haar aan de hand is. Te: slotte herstelt ze zich, en is ze weer d erla vrouw met het boek. Ook bij haar ga het om de val die alle spelers make, Zij heeft de pech dat het in haar gev< gaat om een man die op zoek naar ziJnv vrouw is. In elke vrouw ziet hij iets va zijn eigen vrouw die verdwenen is. D S.T man is dus totaal met gemteresseeri ooi in de vrouw met het boek. Eigenlij it maakt het de vrouw met het boek oo niet zoveel mt. Ze heeft dat momei met die man gehad. Ze heeft ervafm: genoten. En that was it. Op 24 maart om 20.30 uur spee! Tanja met haar Rode Rozen m cai IA Vyssotski. Op 9 april bij de WhAM or itel 20.30 uur. ken Anco Mal e li hth pm; 9^ •24 f S.K eg AMERSFOORT - Ook Ziekenhuis Eemland ontkomt niet aan de door het Rijk opgelegde budgetbekorting van 2,3 procent. De Raad van Be stuur maakte deze week bekend hoe zij de door de overheid opgelegde budgetbekorting in bezuinigings maatregelen gaat omzetten. De kor ting van drie miljoen gulden komt hard aan. De Raad van Bestuur kwam met de volgende bezuinigingsvoorstellen. Twee verpleegafdelingen op de lo katie De Lichtenberg en eén op de lokatie Smt Elisabeth zullen worden opgeheven Ondersteunende funkties voor het ziekenhuis als de aktiviteiten- begeleiding van patiënten zullen wor den beëindigd. Linnenvoorziening en opleidingskosten zullen worden inge krompen. De afdeling orthopaedie van de lokatie De Lichtenberg ver huist in zijn geheel naar een andere chirurgische afdeling op deze lokatie. De afdeling gynaecologie van de lo katie De Lichtenberg blijft op de hui dige plaats gehandhaafd in combina tie met de afdeling verloskunde. Eén van de beide klasse-afdelingen wordt gesloten. In de afwikkelingsprocedu- re komen ruim twintig arbeidsplaat sen te vervallen. Hoe gaan de voorgestelde bezuini gingen er in de praktijk uit zien? Valt de geschrapte aktiviteitenbegelei- ding niet ernstig in het nadeel van het patientenwelzijn uit? Zodanig dat een genezingsproces erdoor vertraagd kan worden? Is de aktiviteitenbege- leiding in het ziekenhuis met even belangrijk als in het verpleeghuis? Onlangs is er voor verpleeghuis De Lichtenberg een stiltecentrum ge opend, en zijn het bewonerscafé en de rekreatiezaal gerenoveerd. Als ik de sekretaris Raad van Be stuur ziekenhuis Eemland, drs I.J.M. van den Thillart, vraag naar de ver schillen tussen faciliteiten voor pa tiënten in verpleeg- en in ziekenhui zen zegt ze dat de uitgangspunten zeer verschillend liggen. Terwijl bij een ziekenhuis 50 procent van de ont slagen patiënten binnen zes dagen het ziekenhuis heeft verlaten, 30 procent zelfs binnen drie dagen het ziekenhuis uit is. en een gering percentage lan ger dan veertien dagen in het zieken huis verblijft, is de gemiddelde ver blijfsduur van patiënten in het ver pleeghuis veel langer. Soms voor het leven. Voor veel patiënten is het ver pleeghuis dan ook meer een woon voorziening. Om die reden moeten in het verpleeghuis uiteraard meer eisen gesteld worden aan faciliteiten als ak- tiviteitenbegeleiding. Knelpunten „Wij hebben op de lokatie De Lich tenberg een bidruimte. Op de lokatie Smt Elisabeth een kapel. Als je kijkt naar de identiteit van ons ziekenhuis: we gaan mt van de algemeen christe lijke identiteit. Er wordt opengestaan voor alle gezindten. Stel dat iemand moslim is, dan kunnen de pastores hier hem wel tot geestelijke steun zijn. Met dat soort dingen hebben we m een ziekenhuis ook te maken. We hebben hier evenals m het verpleeg huis het begeleiden van sterfgevallen. Daarvoor moeten we faciliteiten in stand houden." „Als je kijkt naar wat wij met bezui nigingen m de faciliteiten voor pa- tienten hebben gedaan, dan heb je het inderdaad over de aktiviteitenbege- leiding. Daar komen we op een knel punt te zitten. Noodgedwongen zijn we tot het opheffen van deze faciliteit gekomen. Niemand zal ontkennen dat de maatregel de kwaliteit niet ten goe de komt." „In eerste instantie was het alterna tief dat er twee verpleegafdelingen zouden gaan sluiten. In ieder geval herplaatst worden. Orthopaedie en gynaecologie. Daar is op zich een hele hoop discussie over geweest. Het ging niet zo zeer om het opheffen van de bedden als wel om het verplaatsen van een aantal bedden, opdat je met een relatief gennger aantal verpleeg kundigen dezelfde zorg zou kunnen leveren. Maar dan wel onder een ho gere werkdruk. Dat zou op zich een aantal bezuinigingen opgeleverd heb ben." „Op dat punt is, zoals ik al zei, heel veel discussie ontstaan. In plaats van verplaatsing van twee afdelingen is besloten om één van de twee klasse- afdelingen, die we op de twee lokaties hebben, te sluiten. Daar zou dan de orthopaedie op geconcentreerd kun nen worden. De gynaecologie zou dan kunnen blijven waar deze afdeling thans is gevestigd." „Het sluiten van de klasse-facüitei- ten is op zich helemaal niet prettig, de medische staf is eigenlijk van mening dat dit geen goede zaak is. De Raad van Bestuur denkt er evenzo over. Waar wij in de toekomst naar toe zou den willen is dat we, in plaats van een aparte klasse-afdeling te hebben, op de kamers zelf van de normale ver pleegafdelingen méér klasse-facili teiten gaan bieden. Dat er bijvoor beeld m plaats van vier bedden twee bedden op een kamer komen. „Alleen, wij zitten op dit moment met het bezwaar dat onze huidige ge bouwen zich daar met voor lenen. Dus dat dit in de nabije toekomst zeker nog niet mogelijk zal zijn. We zijn met de nieuwbouw bezig, en als je dan te veel gaat investeren in je oude situatie komt dat trajekt weer in gevaar. Maar wat de medische staf dus voorstaat in de toekomst zou de medische zorg weer wel ten goede kunnen komen." ,Je hebt nu een aantal verpleegaf delingen waar specialisten heel spe cifiek op werkzaam zijn. Stel dat je klasse-faciliteiten maakt op gynaeco logie, dein komt een patiënte met op de normale verpleegafdeling van gy naecologie van dit moment, maar op de klasse-afdeling, waar meerdere specialisten samenwerken." „De specialismen op dit moment en ook de verpleging daaromheen wor den zó gespecialiseerd dat het voor de kwaliteit van de zorg inhoudelijk nu soms makkelijker is om kwaliteit te leveren op de normale gynaecolo- gie-afdeling dan op de klasse-afde ling. Omdat daar de specialist dan weer weg moet, dingen niet bij de hand heeft, etcetera." „In de toekomst denken wij dat het goed zou zijn om de klasse-afdelingen Of ito or 156 foc chl i Bezuinigingen bij ziekenhuis Eemland. (foto: ziekenhuis Eemland) helemaal op te heffen. Maar dan de klasse-faciliteiten te gaan uitbreiden. Alleen nu met die bezuinigingen en met de huidige gebouwen zijn we daartoe niet in staat. Daarom hebben we dat wat we hebben voorgesteld als de minst slechte oplossing gekozen. We hebben op de normale verpleeg afdelingen wel éénpersoonskamers. Die worden meestal gebruikt voor patiënten die heel erg ziek zijn. Op het moment dat die toevallig vrij zouden zijn zouden daar in eerste instantie patiënten op komen te liggen die wel klasse verzekerd zijn. Voor die oplos sing is gekozen. Voor de toekomst hopen we dat het allemaal wat beter kan gaan. Maar op dit moment is het inderdaad één van de bezuinigings maatregelen." „Het opheffen van de aktivileiten- begeleidmg is één van de meest pijn lijke punten. Er is inderdaad 'obstruc tie' in het ziekenhuis. Iedereen be treurt het. Omdat ook wij ons realise ren dat niet het ziekenhuis als afzon derlijke entiteit van de rest van de wereld moet funktioneren, en dat het goed is als je daar een soort link tus sen hebt. Zodat mensen ook weer wat zelfstandiger naar huis kunnen. We hebben honderd alternatieven be dacht. De hele medische staf, de on dernemingsraad, het management hebben méegedacht. Maar uiteinde lijk bleek er geen enkel alternatief te zijn dat bezuinigingen kon opleve ren." „In eerste instantie hebben we ge keken naar dingen die niet aan de directe patiëntenzorg raakten, ma lls dit ligt er gewoon heel dicht tegenaa ltf Alleen is het wel zo dat de aktiviteite begeleiding op twee afdelingen, ps chiatrie en genatrie, de zogenaartv: PAAZ en GAAZ, zijn gehandhaa.' Daar zijn inderdaad heel veel patie; ten die er langer verblijven. Als je uiteindelijk kijkt naar het aan: formatieplaatsen dat door de bezui gingen wordt getroffen is het zo d van de achttien plaatsen het groots deel is opgelost door herplaatsing v; mensen in het ziekenhuis of daarb: ten. Ook door wachtgeldregelingen treffen met mensen die tegen 1 pensioen aan zitten. Met twee pers nen zijn er nog onderhandeling; gaande. De vakbonden zijn ingelic en hebben ingestemd met de zorgvi dige procedure die wij bewandelen „Maar de bezuinigingen zijn en bi ven niet goed. Wij hebben echter ziekenhuis Eemland het standpunt genomen dat we, als wij door de ove heid dit soort maatregelen opgeleg krijgen, het niet langer verstandig vè den te doen alsof wij het met elk jw meuwe bezuiniging wel weer redde Wij moeten dan harde maatregele nemen. Dan kun je kiezen of wel ind kwaliteit of m de kwantiteit. Wij wille de kwaliteit zo hoog mogelijk houdi Dan zullen er onvermijdelijk in w kwantiteit dus toch knelpunten or." staan." De reserves van ziekenhuis Een land zijn uitgeput. Het tekort over 19?, zal het ziekenhuis zelf moeten drager In 1993 moet m elk geval met ee sluitende begroting worden gewerlc fo Dat vereist het nemen van pijnlijk lef kostenbesparende maatregelen. He laas laten de'bezuinigingen ook d directe zorgverlening niet onge da moeid. Anco MaAf; ter foc IU- AMERSFOORT - Poeziekring Eem land heeft vrijdag 26 maart 1993 de dichteres Hanny Michaelis uitgeno digd. In Theater De Lieve Vrouw te Amersfoort, om 20.30 uur. De avond zal ingeleid worden door voorzitter Jan Visser. Hanny Michaelis (Am sterdam, 1922) werd uit joodse ou ders geboren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden haar ouders vergast. Zij dook onder bijgerefor- meerde families. Na de oorlog werk te zij als redactrice bij het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Daarnaast vertaalde zij kinderboeken. In 1948 trouwde zij met Gerard Kornelis van het Reve, van wie zij een aantal jaren later scheidde. Hanny Michaelis publiceerde in 1946 voor het eerst gedichten in het literaire tijdschrift Criterium. In 1989 maakte zij een keuze uit haar gebun delde en ongebundelde gedichten m 'Het onkruid van de twijfel'. Deze bloemlezing laat, hoeveel ook weg gelaten werd, de ontwikkeling m haar werk zien, vanaf het meest pnlle be gin tot het eind. In het voorwoord schnjft Michaelis: 'Op driejarige leeftijd presenteerde ik me voor het het eerst als dichteres. Op een avond stak ik onder het eten onuitgenodigd een verward relaas af over iets dat ik die dag had gezien en van eminent belang achtte. Hier en daar waren zwakke tekenen m de nchtmg van njm en metrum te be speuren. Het epos eindigde met de triomfantelijk uitgesproken woorden: 'En achter de deur/ stond een hele grote chauffeur.' Mijn ouders luister den vol aandacht zonder me op te hemelen of uit te lachen. Toen ik ze ven jaar was. zette ik me onder de indruk van sprookjes die mijn moeder me vroeger had voorgelezen, tot het schrijven van een ballade waann de geijkte pnnses in de geijkte toren op gesloten zat en op haar bevnjder wachtte. Erg ver kwam ik niet, want ik had moeite met het vinden van rijm woorden. De regels 'Zij tuurde in de verte/ en zag slechts zeven herten' zouden nog vaak worden geciteerd wanneer ik glazig voor me uitstaarde om het antwoordop een rruj onwelge vallige vraag te omzeilen.' Hanny Michaelis debuteerde in 1949 met de bundel 'Klem voorspel', waann te merken is dat zij Vasalis zeer bewonderde. Ze schreef toen nogal conventionele poëzie: En mochten wij elkander nog ont moeten - men weet het nooit: de wereld is maar klein- dan zullen wij elkaar als vreemden groeten, en er zal niets meer te verraden zijn. Deze bundel geeft het bewust- en volwassen worden weer van een vrouw tegen de achtergrond van de bezettingstijd, met verwijzingen naar de oorlog, maar met ingehouden emoties. In de laatste gedichten van de bundel moet de 'ik' noodgedwon gen afscheid nemen van een geliefde. In de slotregels van de verzen komt meestal een breuk voor, waaruit de weemoed en het heimwee naar een onherroepelijk voorbije (kinder)tijd duidelijk worden. De gedichten in 'Water mt de rots' (1957) vormen va riaties op het gemis van een geliefde en ging Michaelis over op het vrije vers. Het titelgedicht is als een schar nier in de bundel geplaatst. Eraan vooraf gaat een aantal gedichten dat een minder specifiek eenzaamheids gevoel tot onderwerp heeft, erna volgt een reeks gedichten waarin getreurd wordt over de verloren geliefde. Al leen in de laatste strofe van het titelge dicht wordt de beklemming doorbro ken: Toen vielen traag en plechtig de eerste regendruppels en uit mijn ogen sprongen plotseling de tranen, warm en verlossend als het water dat Mozes uit de rotsen sloeg. In 'Tegen de wind in'(1962) staat de dood van de gehefde centraal, een onherroepehjkheid waar iedere hoop mee vervalt. Het samenzijn in het ver leden is nu tot een onvervreemdbaar bezit geworden en in veel gedichten wordt dit verleden teruggeroepen en wordt er contact gezocht met de ver loren beminde. De toon van de bundel sluit nauw aan bij die van 'Water uit de rots'. Ook nu biedt het titelgedicht een positief uitzicht: De vogel die tegen de wind m zingt, wankelend op de valreep van het licht. Relativering van het verdriet over heerst in de bundel 'Onvoorzien'. Uit de meeste verzen blijkt hoe pijnlijk de hennnenng aan betere tijden is, maar de distantie die Michaelis in deze bun del bereikt maakt de gedichten bijna opbeurend. In 1967 ontving zij voor deze bundel de Jan Campertprijs. De lijn van 'Onvoorzien' wordt voortgezet in 'De rots van Gibraltar"(1969). Nieuw is hierin een aarzelend maatschappe lijk engagement dat het meest ge slaagd is als wereldgebeuren en per soonlijk lot in elkaar grijpen. Het con flict waarover veel van deze gedich ten gaan, is dat nissen spontaniteit en bewustwording, kijken en reflectie op het kijken. Om zich staande te kunnen houden in deze wereld blijkt het noodzakelijk weg te kunnen vluchten 'naar een nieuw Utopia'. De gedichten in Mi chaelis' laatste bundel 'Wegdraven naar een nieuw Utopia' (1971) hebben weer een tragische ondertoon, maar zonder dat gebruik is gemaakt van zware of grote woorden. Nog meer aanvaarding van de buitenwereld in deze bundel dan in 'De rots van Gi braltar', doorbreekt de ik-gerichtheid van Michaelis' poëzie. In het vroege werk leest men dus over eenzaamheid en verdnet 'als grondtoon van het bestaan', die altijd het gevolg zijn van een scheiding, ver oorzaakt door dood of afwezigheid van een gehefde. Angst, ontgooche ling en het besef van eigen nietigheid worden m de laatste twee bundels door een wat cynischer houding ge relativeerd. Niet een ongelukkige lief de is dan nog het centrale thema, maar zoals criticus Aad Nms het formuleer de: 'het ongelukkige leven, waarin men soms moeilijk zijn evenwicht kan bewaren als men beschikt over een gevoelig temperament en een onge nadig Realiteitsbesef. Emotionele notities Naarmate haar thema verschuift, wordt de vorm van haar poezie sober der: 'met steeds minder woorden on genaakbaar open' zegt Henk Romijn Meijer. Haar debuut bevat nog eind rijm, zelfs een aantal sonnetten Haar latere gedichten zijn in vrije versvorm. Het typische Michaelis vers bestaat uit één heldere, onversierde volzin, door enjambementen in een aantal versre gels verdeeld. Dat deze prozaïsche aanpak tot de prachtigste poezie kan leiden heeft Michaelis ruimschoots bewezen. da De na 'Klein voorspel' titelloze ge sc; dichten zijn een soort emotionele no titles, wars van rethoriek en het thee jq trale: als er dan met alle geweld spraak gemaakt moet worden, dan liever kleinspraak. Staat in 'De rots van Gibraltar'. 'Meestal, als ik schrijf, is het ge in dicht, voor mijn gevoel al klaar', ze: |ej Hanny Michaelis in een interview 'maar dan krijg je de weerstand va' het woord: ik streep veel woordes weg tot er een geraamte overbid eerder ben ik met tevreden. Ik vfi hoofdzaken van bijzaken ondersche den: ik ben op het essentiële uit.' Hanny Michaelis heeft geen ce: stante stroom van gedichten gepubl 0I ceerd. Tussen haar debuut en tweeó bundel ligt acht jaar. Naar eigen zee gen (1982) is die penode van literal improductiviteit voor een groot dei het gevolg van haar huwelijk met ee: talentvol en succesvol schnjver. Oei onverwerkte en traumatiserende er varingen tussen 1940 en 1945 hebbë in dit verband een belangrijke rol ge ei lr< el speeld. Maar al heeft zij geen gtoo 2( aantal gedichtenbundels geschreve:. Hanny Michaelis behoort tot die zeld zame dichteressen die het vermoge: hebben de fijnste schakeringen va» een gevoel onder woorden te brei gen. Ellen de Jong-de Wildt K

Leusder Krant | 1993 | | pagina 10