.Leusder Krant. 'De paden op, de rotondes langs' Agenda Kermis LEUSDEN en Raadsleden ondervinden problemen fietsers aan den lijve Band lek, blouse kapot ensdag 24 maart 1993 Pagina 3 SDEN - Onder de bezie- leiding van wethouder de Jongh fietsten de le an de commissie verjkecr le gemeenteraad op zater- chtend langs een aantal ge' punten waar fietsers eusden vaak moeite mee en. De tocht begon bij het lentehuis en eindigde en-een-half uur later bij ethouder thuis. De route le via de Groene Zoom de Lockhorster weg. na ging het naar Stouten- en Achterveld. Onderweg en de raadsleden met ei- igen waarnemen dat er op dekken te hard door auto listen gereden wordt. Die ieid moet lager, i het aan de ambtenaren e wethouder ligt. zullen ides daar een cruciale rol leien. Volgens De Jongh en er rotondes moeten ko op de Hamersveldseweg loogte van het oude ge- itehuis, in Achterveld op essenweg ter hoogte van lettersteeg, op de Rand- in de buurt van de uitrit het bedrijfsterreintje en hien op de kruising Groe- iom/ Noorderinslag. 11) zaterdagmorgen druk in emeentehuis. Leen Boog- het hoofd van publieke en. drinkt koffie met Ton lerts van D'66. Joost de stapt rond in een outfit, ïtstekend geschikt is om >ndenjacht te gaan. Zijn -naamgenoot van het Dick de Jong en diens iegenpot Anton Berg ten geduldig op het begin le tocht. Als het aan Ton [man van de VVD ligt, zijn fiets in de koffer- te van zijn auto. De zonni- ïtend verleidt Harm Offe- tot het dragen van een (bril. Twee dames van de ven Advies Commissie ?n zich ook voor de tocht imeld. persvoorlichter Hans lans is er om de tocht in banen te leiden. Gert de dt van de PvdA laat zich itschuldigen, omdat hij eeft van zijn rug. Even na ïur is iedereen voldoende de koffie gesterkt om de en zoals zal blijken ge- ijke tocht te ondernemen, liigin i Geijsberts neemt met- ils geroutineerd fietser - •eft geen auto - het voor- De landelijke partijdag 66 in Amersfoort heeft ten schieten om de fiets te kunnen meemaken, berts kent de noden van elrijders en wijst daarom regelmatigheden in het op de Hamersveldseweg buurt van de Kuperssin- folgens hem is de kans dat fietsers met bood- ipentassen door die onef- den ten val komen. En als wijken lopen zij het risico de wielen van een langs- ■flde auto te raken. le oversteek op de Burge ier Van de Postlaan naar onker Bolpoort kan de ceunng van Geijsberts vegdragen. Een bushokje imert het uitzicht van de die willen overste- Het D 66-raadslid vindt evaarlijk. Het gezelschap :onstateren dat de auto- isten op de Burgemeester le Postlaan het gaspedaal ingedrukt houden. Jongh en Boogaard belo- at de situatie veiliger ge- t zal worden. Waar- ïlijk door de abri te ver- sen. Een andere oplossing teveel geld kosten. Leen aard schrijft elke sugges- ie gedaan wordt op. Hij het nuttig te horen wat er Waar gaan we nu naar toe? Van links naar rechts: Joost de Jongh wethouder VVD), Dick de Jong Joop Kool (Leusden '90), Harm Offereïns (GPV/SGP) en Ton Geijsberts (D 66). (fotoGerhard te leeft onder de commissieleden der De Jongh. Het plan is de in hun hoedanigheid als weg gebruiker. Maar of elke sug gestie gehonoreerd kan wor den vraagt hij zich af ,,Elke beslissing moet door de weggebruikers geaccep teerd en begrepen worden. Als niemand de zin van onze maat regelen inziet, negeert iedereen de regels en dan ben je nog ver der naar huis." Op de Noor derinslag staat de stoet stel bij de abri aan het begin van het dorp. Geijsberts vertelt dat het voor fietsers erg verleidelijk is door rood te rijden. De stop lichten duren lang en staan veel te kort op groen De Jongh weet dat de wielrijders in het nadeel zijn. Hij denkt dat een rotonde een oplossing voor het probleem zal zijn. De rest van het gezelschap zet daar vraagtekens bij, maar er zal onderzoek gedaan wor den naar een verbetering van de situatie voor de fietsers Daarna wordt de Lockhorster- weg bezocht. Deze weg zal in de loop van het jaar afgesloten worden. De vraag is alleen hoe dat het handigste kan. Geijs berts stelt voor om de Lockhor- sterweg een woonerf te maken, maar Boogaard is bang dat het dan een sluiproute zal blijven. Kool stelt voor een slagboom met een slot neer te zetten Dan kunnen alleen de bewoners nog naar binnen. Maar de wethou der is niet enthousiast. ,,Ik weet precies hoe dat gaat in Leusden. Dan word ik midden in de nacht opgebeld dat het hek dicht zit of dat de lampjes niet knipperen En dan kan ik er weer op af." Rotonde Bij het oude gemeentehuis op de Hamersveldseweg is sprake een onoverzichtelijke situatie. Dat wordt veel beter als er een rotonde komt, denkt wethou- Hamersveldseweg niet langer een doorgaande weg te laten zijn Daarom zal het ook aan het begin van de Zwarteweg moeilijker worden die weg op te draaien Ton Voortman be denkt ineens dat er op de Randweg te hard gereden wordt. Dat irriteert hem en het is gevaarlijk, omdat mensen te hard de bebouwde kom in scheuren. Hij stelt voor een rotonde neer te leggen om de snelheid te beperken. Wethou der De Jongh ziet er wel wat in. Dick de Jong vindt dat daar entegen oneigenlijk gebruik van een rotonde. ,,Ik vind het een raar voorstel. Het irriteert Voortman en dan stelt hij voor een rotonde neer te leggen. Laten we eerst maar eens on derzoeken of er veel ongeluk ken gebeuren. Als het deze tocht zo doorgaat, is zijn de wegen in Leusden binnenkort bedekt met rotondes Joop Kool kan het woord rotonde niet meer horen- „Wat een onzin die dingen. Voor het verplaatsen van een bushokje is geen geld, maar rotondes van drie ton worden met groot ge mak voorgesteld Ik begrijp niet wat Leusden met die din gen moet. Ik denk dat rotondes aanleggen de nieuwste hobby van de firma Schoonhoven is Het bouwbedrijf krijgt volgens Kool teveel gemeentelijke op drachten en hij noemt het be drijf al sinds jaar en dag conse quent de huisaannemer van de gemeente. „Eerst is het dorp vergeven (CDA), Ton Voortman (WD), Winkel). met die betonnen muren en nu weer die rotondes, die overal moeten komen. Ik denk soms dat sommige ambtenaren voor dat bedrijf werken." Met 'die betonnen muren' bedoelt het raadslid van Leusden '90 de geluidswallen die op een aan tal plekken in Leusden zijn aangelegd. De betonnen bak ken, waaruit de geluidsweren- de voorzieningen bestaan, zijn ooit ontworpen door een ge meentelijk ambtenaar en door Schoonhoven in grote aantal len geproduceerd De groep komt zwetend in Achterveld aan Het is twaalf uur Er is geen snelle tijd neer gezet Mevrouw van Egdom van de VAC blijft met haar broekspijp Oversteken op een gevaarlijk punt. Ton Geijsberts (midden) laat zien hoe. (foto: Gerhardt te Winkel). achter het hakje van haar ge stolen fietspomp hangen. Zij valt op straat. Een aanstor mende auto kan haar nog net ontwijken Gevaarlijke bezig heid. het bekijken van knel punten in het verkeer. De aan dacht gaat uit naar het fietspad aan de Hessenweg, nadat de consternatie weggeëbt is. Dat fietspad is eenzijdig De vraag is tot waar dat pad moet door lopen. De commissie vindt dat de bebouwde kom het aandachts punt moet zijn Het is niet hele maal duidelijk tot welk punt de bebouwde kom over een jaar doorloopt, omdat er misschien huizen bijgebouwd zullen wor den. De Jongh stelt dat het een goed idee zou zijn om aan het begin van de bebouwde kom van Achterveld een rotonde te plaatsen Kool kijkt somber en de rest van de commssie wil daar nog over nadenken. Letsel Dan is het tijd voor koffie met gebak in een café. Joost de Jongh grijpt de gelegenheid aan om te vertellen dat uit re cente cijfers blijkt dat er min der letselschade m het verkeer in Leusden voorkomt. Leusden heeft zich vanaf 1985 verplicht het aantal verkeersslachtoffers tot het jaar 2000 met 25 pro cent te laten verminderen. Volgens hem blijkt uit de laat ste cijfers dat Leusden een aar dig eind in de goede richting is. Hij feliciteert zichzelf en de commissie met dit mooie re sultaat. En de wethouder heeft nog meer goed nieuws De buslus wordt weer in het route van de VAD opgenomen. De busdien sten zullen in de daluren rond Alandsbeek naar de Kanaal- weg rijden, omdat vooral oude ren van deze dienst gebruik maken en deze bevolkings groep 's morgens vroeg toch nergens heen gaat. Maar het beste nieuws komt aan het einde van de tocht. Die word ingekort, omdat het an ders allemaal veel te lang gaat duren. De mensen met zadel pijn halen opgelucht adem. Eventuele overgebleven knel punten in Leusden worden naar de rondrit van volgend jaar verschoven De stoet zet zich weer in beweging naar Leusden. Ton Voortman is heel tevreden over de tocht: „Het versterkt het saamhorigheids gevoel in de commissie. Boven dien weet iedereen nu waar het over gaat. In de commissie OREV kan nu veel sneller be sloten worden. Dit zouden we vaker moeten doen." Bij de Kanaalweg gaat de stoet linksaf en steekt het smalle bruggetje over het Val- leikanaal over. Daarna wordt in ganzemars het houten brug getje genomen en gaat het rechtsaf naar Alandsdam, waar Joost de Jongh een proef ballonnetje oplaat. Het is zo jammer dat de buschauffeurs helemaal om Alandsbeek moeten rijden als zij naar de Kanaalweg gaan. De Jongh stelt voor om het grasveld achter het eerste blok op Grienden weg te halen. Daar zou een busbaan en een fiets pad moeten komen. De busbaan zou over de dijk moeten lopen. De Jongh zou ook nog graag een extra brug over het Valleikanaal leggen. Het grote probleem is dat de provincie daar waarschijnlijk geen toestemming voor geeft Er zijn nog geen plannen om bij Alandsdam en omgeving een rotonde te maken. Een ver moeide fietser zucht: „Het ziet er al uit als een rotonde. Het kan dus gelukkig zo blijven als het nu is." Gerhard te Winkel isdag 24 maart 1 uur: Film 'Repelsteel- 'deBlijhof, Lisidunalaan. 1 uur: Boomplantdag bij basisschool 'De Hobbit'. inhouten 1 uur: Kinderfilm 'Re- ïeltje' in de Blijfhof, Lisi- laan. rdag 25 maart uur: Inloopuur De rakker'; kennismakings- ikomst voor geïnteres- ouders. Voorlichtingsbijeenko >ver 'gebitsbeugels', ge bedscentrum De Heel- Walter an Amersfoort- Achterveld. 'g 26 maart uur: 'Met Lisiduna de I rond'; optreden van muziekvereniging Lisiduna in kerk De Koningshof' Zaterdag 27 maart 10.30 uur: Kinderfilm in de 'Blijhof', Lisidunalaan 11.00 uur: Garageverkoop Dordogne, Eurowoningen. 20.00 uur: Danscontactavond voor alleenstaanden, De Mof, Arn- hemseweg, Leusden-Zuid. Zondag 28 maart 11.30 uur: Koffieconcert, A- mersfoorts Kamerkoor' in de Muziekschool, Eikenlaan. 14.30 uur: Jazz Sociëteit; concert met Middleton Quin tet, Hakhorst, Waarden 25a. Maandag 29 maart 13.30 uur:Lezing ds Eysinga over Egypte, stichting De ZuidzijWoelige Hoek. Prinses Irenelaan, Leusden-Zuid vervolg„van pagina 1 gers wordt het 'een kermis zon der toeters en bellen' „We heb ben goede ervaringen in Leus den, maar weten van de bezwa ren waardoor de kermis vorig jaar niet kon doorgaan We proberen het op deze plaats op proef en ons is er alles aan gele gen om die te doen slagen". Hij verwacht plaats te kun nen vinden voor minstens twee kinderattracties waaronder een draaimolen, een autoscoot er (botsautootjes), een snel- heidsmolen (of roetsbaan), de poliep (inktvis) een paar gok tenten, het 'vliegende tapijt' (dit is een gondel waarmee zo'n vijftien mensen tegelijk door de lucht heen kunnen suizen), een oliebollenkraam en de snoep-schiet-en-touwtjetrek- tenten. Bij elkaar dus zo'n twintig attracties. Donderdag 6 mei is het 'pieken-dag Alle attracties kosten dan een gul den per keer. Op zaterdag sluit de kermis met een groots vuur werk, aangeboden door de ex ploitanten. De reactie van de omwonen den is zijn verdeeld. De werk nemers van café de Swartes- teegh zijn met blij met de komst van de kermis. „Zulke activiteiten leveren altijd last op van jongeren die om de ker mis heen hangen We zijn bang voor relletjes en herrie schop pen in en rondom onze zaak Bovendien zijn we de parkeer gelegenheid kwijt", zeggen ze. Bij hun overbuurman Jo van de Hengel, die op leeftijd is, zou men ergenis kunnen ver wachten over de eventuele geluidsoverlast. Maar mets van dien aard. „Laat Leusden eindelijk maar weer eens lek ker feestvieren", vindt hij „Ik heb mijn waterleiding voor de kermisklanten beschikbaar gesteld en zolang ze mijn huis niet beschadigen gun ik ieder een veel vrolijkheid." Bij foto Muns heeft men en thousiast een winkel-aktie te verzinnen voor de kermisbe zoekers Muns heeft wat te vie ren vanwege het 80-jarig be staan van de zaak, dus een ker mis ter gelegenheid van deze verjaardag kan niet anders dan de feestvreugde verhogen. An dere middenstanders, zoals de tabakwinkel, maken zich zor gen over de avonduren wan neer de winkels dicht zijn of zijn bang voor moeilijkheden met de bevoorrading en met parkeren voor de klanten. In het algemeen lijkt men de gevolgen van dit experiment af te wachten voor men een oor deel over deze standplaats voor de kermis wil uitspreken. LEUSDEN - Op het fietspad van de Lockhorsterweg werd maandagmorgen 22 maart een 18-jarig meisje tot stoppen ge dwongen door drie jongens. De overvallers hadden kort blond haar en droegen spijkerbroe ken en base-ball jacks Zij sta ken met een mes de voorband van de fiets van het meisje ka pot. Daarna namen zij haar dne sleutels af. Zij trokken ook haar blouse kapot. Toen kwam er andere fietsers aan en maakten de overvallers zich spoorslags uit de voeten. Dienstverlening voor fraude met uitkering LEUSDEN - Een 32-jarige in- woner van Leusden is ver- vordeeld tot honderdtwintig uur dienstverlening en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden omdat hij zijn inkomsten heeft verzwegen terwijl hij een uitkering kreeg. De man heeft bijna der- tigduizend gulden onterecht ontvangen. Hij vertelde dat hij fraudeerde omdat hij schulden had. "Dat is het ene gat met het an dere stoppen, hè", sprak poli- tierechter mr. L. Voncken de man vrijdag toe. "Want nu heeft u weer een schuld bij de gemeente." De verdachte ant woordde dat hij voor dienst verlening in aanmerking wil komen. "Ik hoop dat ik niet hoef te zitten." Officier van justitie mr. P. Frielink zei dat de verdachte de schulden aan zichzelf te danken heeft. "De pot wordt alleen maar kleiner als men sen er op deze manier mis bruik van maken", aldus mr. Frielink. Hij eiste een celstraf van vijf maanden waarvan drie voorwaardelijk. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Zaterdag vertrokken de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening en Verkeer onder een stralende zon nog eendrachtig vanaf het Erf voor een fietstocht door Leusdens dreven. Doel: metz'n allen bekijken op welke plekken in Leusden de fietsers door het andere (lees auto-)verkeer dwars gezeten wordt... '...En juist tijdens die tocht, die zo harmonieus begon, bleek hoezeer de bet onderwerp verkeer zorgt voor een scheiding der geesten bij de heren politici...' '...Onderwerp: rotondes. Als het aan wethouder De Jongh ligt, komen er op verschillende plekken in Leusden dergelijke verkeerspleintjes. die het in het buitenland zo goed doen en die men in Nederland ook steeds meer begint te ontdekken...' '...Enkele maanden geleden stond De Jongh, onder meer tijdens bet verkeersforum dat de Leusder Krant in oktober organiseerde, zeer sceptisch tegenover dat fenomeen... '...De rotonde zou zich nog moeten bewijzen en er was nog te weinig onderzoek gedaan. Hij haalde zelfs het standpunt van de Leusdense afdeling van de ENFB aan die zijn mening deelde, hoewel hij daarbij ook de politie tegenover zich vond, die wel gecharmeerd was van deze verkeersvoorziening... '...De Jongh leek bij de zaterdagse fietstocht echter helemaal om te zijn. Hij schotelde op weg naar zijn eigen woning, waar een borrel voor de deelnemers klaar stond, de commissielleden de ene na de andere rotonde voor. Zoveel, dat sommige raadsleden bet zagen draaien voor bun ogen. '...Joop Kool van Leusden '90 is een verklaard tegen stander van de in opkomst zijnde verkeerspleintjes. Hij liet zijn afkeer daarom luid en duidelijk blijken. Hij had moeite bet tempo van De Jongh bij te houden en kwam een kwartier na aankomst van de anderen in Achterveld aan...' '...Deze week ontvingen wij zoals gewoonlijk de nieuwsbrief van Leusden '90 in de bus en daarin konden wij lezen wat de oorzaak van Kool's afkeer is. Volgens Kool gaat bet in Leusden niet om rotondes, maar om 'veredelde vluchtheuvels'...' '...Het enige belang dat met de aanleg ervan is ge diend, is volgens hem bet belang van bouwbedrijf Schoonhoven, dat de opdracht krijgt voor de aanleg van de rotonde bij het nieuwe benzinestation langs de Randweg. Een terechte opdracht vindt De Jongh, want de aannemer is al in de buurt bezig en kan daarom het werk snel en goedkoop uitvoeren...' '...Aanleiding voor Kool om een tip te geven aan de Leusdense bouwwereld: „Zet in Leusden op de meest cruciale punten een keet en de opdrachten stromen binnen...' '...Toch verdient De Jongh respect volgens Leusden '90, want in dezelfde nieuwsbrief stelt de partij voor het plein naar de wethouder te vernoemen. Op het Joost de Jonghplein kunnen de raadsleden elkaar dan bij de volgende fietstocht achter elkaar rondjes rijden over de rotonde. Dat zou een mooie start zijn van de komende verkiezingscampagne, want die staat weer ook al weer voor de deur... '...Opvallend aanwezig tijdens de tocht was Ton Geijsberts van D 66. Als 'ervaringsdeskundige' - bij beweegt zich voornamelijk voort op de fiets - stal bij de show en voerde het peloton aan. Hij vond het hele gebeuren zelfs zo belangrijk, dat hij het congres van zijn partij in Amersfoort ervoor had laten lopen. Hans van Mierlo moest het zonder zijn steun stellen...' '...Zijn partijgenoten kregen als dank voor het aange naam verpozen parkeerbonnen uitgedeeld van de Amersfoortse politie. Bij De Flint, waar het congres gehouden werd, is het moeilijk parkeren en de kans op een bon is daar nu eenmaal zeer groot. Dat het om een landelijke bijeenkomst ging, waarbij één van Neer- lands toppolitici aanwezig was. kon de politie niets schelen...' '...De bonnenregen, die over de partijgenoten van Geijsberts werd uitgestort, rechtvaardigt in ieder ge val zijn keuze voor de fiets. Als hij op zijn tweewieler naar Amersfoort was gegaan, zou hij een van de weini ge congresgangers zijn geweest, die met een tevreden gevoel de keistad weer had kunnen verlaten...' '...De kermis komt weer terug! Als het tenminste aan burgemeester en wethouders ligt. En de plek waar vier dagen lang de attracties zullen staan, zal voor veel kermisliefhebbers vertrouwd zijn. Het college beeft het parkeerterrein bij winkelcentrum De Biezenkamp uitgekozen. Voordat de kermis een stek vond bij De Hamershof, was het winkelcentrum bij de Asschatter- weg de vaste locatie...' '...En nu maar hopen dat het vierdaagse evenement ook werkelijk kan plaatsvinden, want een vorige po ging om de kermis te laten doorgaan mislukte. Bewo ners uit de omgeving van de Noorderinslag wisten met succes te komst van de kermis te verhinderen...' Wat dat betreft ziet de toekomst voor de Leusdense kermis er niet helemaal rooskleurig vit. In de omge ving van De Biezenkamp wordt nar-jelijk nu al ver deeld gereageerd door de omwonenden, die niet una niem de beslissing van B&W toejuichen...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3