„Wij worden stoned van onze muziek" Leusder Krant de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen offieconcert Cauliflower doet mee aan voorronde van verkiezing beste schoolband erebinth braak bij SBBO Nieuws uit de verenigingen Oudijzeractie Emmaüsgangers Leusden Wereldwijd Geloofsbeleving )9, 'Wij hebben veel in onze mars' Woensdag 24 maart 1993 Pagina 5 itsen ckeli I de oble tcod EUSDEN - De serie koffie- mcerten op de zondagmiddag de aula van de muziekschool ordt zondag 28 maart afge- oten met een concert door het mersfoorts Kamerkoor, on- leiding van Jos Leussink Het circa één uur durende :ogramma bevat 19e en 20e luwse muziek van onder an- Johannes Brahms en Peter jrnelius Van de Amersfoort- componist Wim Franken illen drie gedichten van Jac- ies Prevert worden uitge- ierd. |Het concert begint om 12.00 de koffie staat om 11.20 ir klaar. De toegang bedraagt 75 (inclusief koffie). CJP- Pas 65-houders betalen ree gulden minder. IUSDEN - Het secretariaat n Vereniging de Terebinth eft zijn intrek genomen in -ee kleine ruimtes van de igraafplaats Rusthof in usden. Hiermee heeft de reniging voor het eerst in ar bestaan de beschikking er een eigen lokatie: het Te- )inth-bureau is een feit. ie vrijwilligers zijn gevon- n om het Terebinth-bureau n woensdag tot en met vrij- g tijdens kantooruren te be- innen. Dit alles betekent de Terebinth gemakkelij- r bereikbaar is en dat de da- i doe! lijkse activiteiten beter en dier kunnen worden uitge- erd. willen u graag de gelegen- id bieden onze nieuwe ruim te komen bekijken, arom nodigen wij u uit een borrel op zaterdag 3 ril om 15.30 uur op het Te- )inth-bureau. Eerder op dag vindt een presenta- en rondleiding over de be- lafplaats plaats. U bent nc hier van harte welkom, ze activiteiten beginnen 13.30 uur. In verband met voorbereidingen verzoe- wij u vriendelijk ons op hoogte te stellen van uw nst. Een telefoontje of efkaartje is voldoende, nieuwe adres van de ver ging luidt. Vereniging de ebinth, Dodeweg 31, Leus- 033-653380. Terebinth-bureau is cen- al gelegen en gemakkelijk eikbaar. n bit t bei eilijk eigei fïet! rlijk "g landel >ervi :ding. jven, i zaak 18 of 9i USDEN - Bij de SBBO op Clarenburg is in de nacht 17 maart op 18 maart door ekenden ingebroken. De /en verwijderden een ruit het gebouw. De keus van de rekers viel op en computer, beeldscherm en een prin- LEUSDEN - Jorrit de Jong zag een advertentie voor de verkie zing van de beste schoolband van het jaar. Hij stuurde een bandje van zijn band 'Cauliflo wer' op. De band had weinig hoop op een positieve reactie, want het bandje was op een oude cassetterecorder opgeno men. De muziek vervormde vreselijk. Er zat veel ruis op de band en soms viel het geluid helemaal weg. Maar de jury van de wedstrijd oordeelde dat er mooie muziek tussen de ruis hoorbaar was. Vrijdag 26 maart speelt Cauliflower een voorronde in hun thuisbasis het Corderius Collegge in de Coca-Cola competitie. De mid dag wordt gepresenteerd door Gijs Staverman van Veronica. De finale wordt op het 'Wed' in Utrecht gehouden. De winnaar van die finale mag een single opnemen en optreden in 'Countdown'. 'Cauliflower' bestaat uit Hans Langbroek, gitaar, Gerben Bresser, bass, Hinco Gierman,1 keyboards, Jasper van Zand wijk, drums en Jorrit de Jong, gitaar en vocals Bij het inter view in 'The wish' waren alleen Jorrit en Jasper aanwezig Jorrit is de zanger van de band en dus het visitekaar tje:,,Ik kan het slechtste van de band zingen, maar ik kan me wel het makkelijkst bewegen Dus ben ik zanger. Ik doe het nu een paar maanden en ik zing al wat beter. Als ik een dot echo op mijn microfoon zet klinkt het lekker. Ik hoef niet zuiver te zingen." Jasper vult hem aan. ,,Er zijn al genoeg bandjes die keurig in de maat spelen. Dat is saai Wij spelen gewoon zoals wij zijn. wild, creatief en emotioneel Ik sla regelmatig dwars door het vel van mijn drumstel hem. Dat maakt niets uit. Ik draai er een nieuwe in en wij raggen door. Als wij geoefend of gespeeld hebben kijken we elkaar aan Als het goed ging roepen wij: 'Het liep weer als een tiet.' Wij repeteren in een garage, als de buren komen klagen dat het te hard was. is onze dag goed." 'Cauliflower' speelt eigen nummers, maar ook twee num mers van Nirvana ('Smeels like teen spirit' en 'Something in the way'), eentje van Jimi Hen- drix ('Hey Joe'), Lenny Kravitz ('Fields of Joy') en Van Kooten en De Bie (I wanna fuck you). Hun eigen nummers hebben titels als 'Bitch', 'Bloemkool- doom' en 'Eendje'. 'Eendje is een vertaling van 'Angie' van 'The Cauliflower oefent voor Gijs Staverman. Van links naar rechts. Hans, Jorrit, Jasper, Gerben en Hinco. (Foto: Hans Roggen) Rolling Stones' en gaat over een klein lesbisch zeehondje. Dieet 'Cauliflower' speelt 'fun me tal'. Dat is een eigen kreet be dacht, omdat zij het zo leuk vinden hard te spelen. Jorrit legt de keus voor deze muziek uit: ,,Voor Blues hebben we te weinig problemen, voor Jazz te weinig techniek, Death-metal is te agressief en Heavy Metal te nihilistisch. Ik sta tegen woordig op een strikt dieet van Jimi Hendrix en Nirvana. En dat is op wel te horen aan de manier waarop ik speel Nirvana is een band uit Seattle en brak vorig jaar sa men met een aantal plaatsge noten internationaal door. De muziek, die al die bands spe len, wordt 'Grunge' genoemd. Grunge is intense, wanhopige, eigenwijze, trage, agressieve muziek De houding van de bands is zelfbewust en eigen wijs. Nirvana wisselt magische concerten met complete ram pen af. Jasper en Jorrit zagen Soundgarden, ook een 'grun- ge-band',vorig jaar in Praag in het voorprogramma van Guns 'n' Roses Jasper vertelt- ,,Ik vind Soundgarden veel te cha otisch klinken Het is een brij van geluid. Trouwens Guns 'n' Roses is helemaal niks. Maar wij waren in Praag. Het con cert was met duur en wij kon den nog kaarten krijgen. Toen zijn wij toch maar gegaan. Wij dachten dat wij de enige Ne derlanders zouden zijn Maar het hele veld bestond uit Ne derlanders, die de wave deden. Stompzinnig In Praag kwamen Jasper en Jorrit Brazilianen tegen. „Mijn ouders zeggen altijd dat het vroeger in de jaren zestig het veel leuker was om jong te zijn De jeugd van tegenwoordig on derneemt niets meer en is hele maal niet meer wild. Je kent dat geneuzel wel." Jorrit ontvouwt een boeien de theorie:,,In Praag hebben wij een hele nacht met Brazi lianen op een brug gezeten, ge zellig gepraat en een paar fles sen wodka gedronken. Dan denk ik 'Waarom kan dit niet de jaren zestig zijn?' De jaren zestig waren leuk Maar de toe komst is nu en het verleden ook, weet je wel. Je leeft ge woon in het tijdperk, waarin je je waant." Padvinders Die bands hebben een reputa tie op het gebied van drugsge bruik en het slopen van appa ratuur tijdens concerten. Jorrit is daar heel duidelijk over- ..Hendrix en Nirvana slaan re gelmatig hun gitaren kapot Ik heb een hele zomer voor mijn gitaar gewerkt. Ik zou 'wel hardstikke gek zijn, als ik dat ding aan barrels sloeg." ,,Wij gebruiken ook geen drugs. Ik ken mensen die zeg gen dat een goede muzikant verslaafd is, omdat hij dan be ter gaat spelen. Ik word stoned van onze muziek als wij jam men. Ik geloof niet dat je door drugs beter gaat spelen. Wij zijn helemaal clean." Jasper en Jorrit herinneren zich het eerste optreden van Cauliflower op een sportdag van hun school. ..Padvinders hadden het podium gebouwd Wij beginnen te spelen, te springen en te raggen. Het po dium begint vreselijk te wan kelen. Ik had moeite om mijn drumstel te raken. Er stonden meer dan honderdleerlingen te kijken Binnen een kwartier was alleen de vriendin van Jor rit nog over. Dat was een fan tastisch gevoel Jorrit valt Jasper bij:,,Wij spelen wat wij leuk vinden Cauliflower doet geen moeite het mensen naar de zin te ma ken. Wij hijsen ons niet in die stomme glitterpakjes Wij stralen uit. 'Kom maar op, jon gens,- wij staan hier en spelen de zaal plat Als jullie het niet leuk vinden is dat jullie pro bleem. Jammer dan. Wij geven alles en doen wat wij goed vin den. Wij gaan ons niet aanpas sen. Wij beuken gewoon door En als het vol is gaan we sta- ge-diven Als twee of drie toe schouwers het leuk vinden dan is onze avond goed. Erkenning is kicken, daar moet je eerlijk in zijn." Ping-pong bal Stage-diven betekent van het podium in het publiek duiken. Jasper begint vreselijk te la chen. ,,Een kennis van mij ging naar een concert van Metallica Hij kwam tussen de Hells An gels terecht. Die gasten pakten hem beet en smeten hem het podium op. De band had een paar sterke jongens bij zich, die hem teruggooiden naar de plek waar hij vandaan kwam Die jongen landde tussen de Hells Angels die hem per ke rende post terugstuurden het podium op. Hij is een keer of dertig als een ping-pong bal op en neer gegooid. Dat had ik graag willen zien." Ik vraag of ze van House mu ziek houden. De heren kijken me aan of ik gek geworden ben. Jorrit wijst mij terecht:,.House is geen muziek. Computers vind ik prima en muziek ook. Maar houd die twee geschei den. Wij schrijven een House- nummer in tien seconden en dat kan nog wel sneller. Onze eigen nummers duren veel lan ger Ik verzin ze meestal op de fiets Inspirerende bezigheid, hoor, fietsen Cauliflower zou het best leuk vinden om op Puddingpop op te treden, maar zij plannen niets en zijn ook niet bezig car rière te maken. Het gaat om de lol. Jasper vertelt.,,Het gaat om het bandgevoel. Als wij spelen klikt het. Wij hebben samen op de Groenhorst geze ten. Wij trekken al jaren geza menlijk op. Vorig jaar ben ik blijven zitten Dit jaar blijft de rest van de band zitten, omdat wij te veel met muziek bezig zijn.,. ,,Het belangrijkste van een band is de motivatie en de be trokkenheid. Dat hebben wij. Ik wil niet zeggen dat wij ge weldig zijn, want dat klinkt zo arrogant. Wij komen een hoop bands tegen die zich zo gedra gen. Dat vind ik vreselijk. Maar het gaat goed met ons." Hun ouders zijn niet erg blij met de band omdat de school resultaten er onder lijden.Wij komen weieens thuis en dan zeggen tegen onze ouders: 'Er was een man in de oefenruimte, die vond ons te gek Hij was van een platenmaatschappij. Hij garandeerde ons de man 100.000 gulden per jaar als wij direct tekenden. Dat hebben we gedaan, maar dan worden wij wel schoolverlaters.' Dan kijken onze ouders ons heel weifelend aan. menen ze dat nou. Onze ouders hebben een heel ander gevoel voor humor Gerhard te Winkel ACHTERVELD - Op zaterdag 3 april is er in Achterveld en omgeving de jaarlijkse oud ïj- zeractie van de Katholieke Plattelands Jongeren, afdeling Achterveld Iedereen in Ach terveld en omgeving wordt verzocht het overtollige en oude ijzer aan de weg te zetten. Met tractoren en aanhangers zal dan de hele dag het oude ijzer worden ingezameld en worden vervoerd naar de cen trale inzamelplaats aan het Kerstenssportpark aan de Klettersteeg. De actie is goed voor het milieu en de clubkas. De opbrengst word gebruikt om de jaarlijkse activiteiten te bekostigen Een vriendelijk doch dringend verzoek van de KPJ leiding is om geen blikken met verfresten en lekkende ac cu's aan te bieden. Deze kun nen op de gezette tijden bij de chemokar van de gemeente Leusden worden aangeboden Voor verder informatie kan men zich wenden tot Herry Kok, Jan van Arkelweg 42 te Achterveld, tel: 03425 - 1628. ACHTERVELD - Op zaterdag 27 maart zal er in Achterveld tussen 09.00 en 13.00 uur weer een vrachtauto van de Em maüsgangers staan om oude en niet meer gebruikte kleding in te zamelen. De oude kleding wordt afgehaald vanaf de par keerplaats bij de kerk. tegen over cafe-restaurant 'De Ros kam' aan de Hessenweg te Achterveld. LEUSDEN - De organisaties die deel uit maken van de Stichting Leusden Wereldwijd presenteren zich in de biblio theek in Leusden-Centrum. De tentoonstelling start op 20 maart 1993 en zal drie weken te bezichtigen zijn. U vindt er foto's, posters en collages van de verschillende organisaties. Alle groepen zijn op een creatieve manier aan de slag gegaan. Ook is de bro chure van de Stichting Leus den Wereldwijd gratis ver krijgbaar. LEUSDEN - Zondag 28 maart wordt in de Dorpskerk te Leusden-Zuid om 18.30 uur een kerkdienst gehouden. Het thema van deze dienst is Christendom in de Praktijk. De vraag wordt gesteld of je als militair nog wel iets aan je Christelijk Geloof hebt Er wordt gehoopt op brede be langstelling uit de gemeente. Een viertal beroepsmilitairen onder leiding van dominee Baljet, hoofdvlootpredikant werkt aan deze dienst mee. Na afloop kan nagepraat worden. laats Werf i geslote^ LEUSDEN - Muziekver eniging 'Lisiduna' houdt baar jaarlijkse uitvoering op 26 maart in de Ko ningshof aan deHamers- veldseweg (vanaf 19.30 uur). Deze winteruitvoe- ring krijgt als titel mee Met Lisiduna de wereld rond'. 'Lisiduna'bestaat vanaf 1908, heeft negen ennegentig leden, honder den donateurs en een ei gen opleiding. Theo Wouters en Hans Vol hard, beide fanatiek lid gedurende respectievelijk 25 en 7 jaar, vertellen meer over deze vereni ging, die een begrip in Leusden is. Theo: „Het beeld van een harmonie is nog te eel dat van een marche rende groep mensen op feestdagen. Natuurlijk ioen we dat nog wel en net veel plezier maar >nze vereniging heeft neer in zijn mars. De unctie is veranderd. Vroeger was een optreden i an de harmonie één van ie weinige belevenissen had de deze een cen trale plaats in een dorp. tegenwoordig is er op het 'ebicd van amusement latuurlijk veel meer maar iet lukt ons nog uitste kend om de concurrentie iet hoofd te bieden. Net i/s alles en iedereen zul- en ook wij moeten ver aderen en ons moeten anpassen aan het nieuwe ijdsbecld. Op de uitvoe- inghopen we dat met nze muziekkeuze duide- ijk te maken. We zijn een groeiende roep met momenteel veel tugdleden. Het is leuk te erken dat er constant Muziekvereniging Lisiduna bestaat 85 jaar een nieuwe trend wordt gezet. Een paar jaar gele den waren er veel nieuwe leden met een dwarsfluit dankzij de populariteit van Berdien Stenberg, te gen woordig is het de sa - xofoon, met dank aan Candy Du If er. De oplei dingen zitten bomvol". Hans: „Ieder die zich aanmeldt krijgt les van één van de vier docenten. Gezamclijk wordt beke- velk instrument het meest geschikt is waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met wensen en voorkeur. De bedoeling is dat iemand zo snel moge lijk geplaatst kan worden in het jeugdorkest. „Bij de eerste goede toon vinden wij dat de tijd dbaris, het is prima voor de ervaring en om te w ennen aan het geluid van een orkest.Theo: „Ik zie die kinderen vaak 's avonds lopen voor een les, kleine mannetjes met grote koffers, een prach tig gezicht vind ik dat. Ze zitten overal in het ge bouw, alle kamers zijn bezet en zelfs op de gan gen wordt geoefend. Deze opleiding is een sterk punt voor onze vereni ging. We zijn geen mu ziekschool en wij hebben er dus zelf profijt van. Door het spelen in een jeugdorkest ondervinden de jongens en meisjes zelf de sfeer van samen mu ziek maken. De opleiding wordt afgesloten met een examen. Eerlijk gezegd is daar nog nooit iemand voor gezakt, niet omdat het niveau zo laag ligt maar omdat wede kandi daten pas op laten gaan bij geschiktheid Hans. zelf met zijn C diploma op zak. weet hier meer van: Voor de echte liefhebber zijn dc diplo ma 's A tot en met D te behalen maarniet Ckom je al een heel eind. Sole ren bijvoorbeeld, bij een uitvoering of concert. Na het diploma A word je automatisch lid van het seniorenorkest, het jeugd orkest is eigenlijk alleen de start. Op den duur willen we wel een be staand jeugd- orkest aan houden met een eigen di rigent, maar voorlopig is het meer geschikt als doors troommogelijkheid voor de jeugd". Theo: „De kwaliteit wordt steeds beter, langzamer hand merk je dat. de tijd van de hoempapa ligt reeds lang achter ons. „Op het repertoire staan nu nummers van bijvoorbeeld Michael Jackson en ook het legen darische lied Bohemian Rapsody van Queen wordt door ons gespeeld. Ook voor de oudere onder ons wordt de muziek met liefde gebracht. Het effect van moderne muziek is tweeledig: leuk om te ho ren en leuk om te spelen. Mijn vader vindt dat stuk van Queen prachtig. Ten minste, onze versie, de orginele kent hij niet. De winteruitvoering, het concert, wan t zo noemen ze het zelf, wordt per toerbeurt door orkest en drumband gegeven. Na de opening door het jeugdor kest spelen de drumband en het orkest nummers onder het motto 'Ineen avond de wereld door'. Met muziek uit onder an dere Spanje, Vietnam, Amerika. Japan en Ne derland gaat 'Lisiduna' er in één avond door w aar anderen tachtig dagen voor nodig hebben. De dirigent en de tam boer maitrc stellen met de uitvoeringscommissie het programma samen. Op dit programma staan onder meer enkele stuk ken uit de musical 'Chessmaar bluesnum mers worden zeker niet geweerd. Een gezamelijk optreden w ordt het muzi kaal hoogtepunt van deze uit voering tijdens het swingende 'Rock around the ClockEen vol pro gramma voor een volle zaal, althans dat is de verwachting. Volgens de twee worden de optre dens goed bezocht. Hans: „Alle donateurs krijgen een kaart opge stuurd en dat zijn er ge lukkig veel. De opbrengst van de avond is bestemd voor het uniformen fonds. Naast alle aanpassingen op muzikaal gebied wil len we qua uiterlijk ook w at moderner voor de dag komen. De huidige uniformen zijn zestien jaar oud en indertijd te goed gekocht want ze blijken onverslijtbaar. Er wordt hard gerepeteerd door de leden van Lisiduna voor de jaarlijkse uitvoering, (foto. Hans Verhorst) We willen toch wat vlotter voor de dag ko men met leuke kleuren en een modernere snit. Fi nancieel gezien zijn we een gezonde vereniging maar zo 'n uitgave moet wel degelijk ondersteund worden. Naast de contri butie zijn we afhankelijk van de donateurs. We hebben nog steeds de oud papieractie 's en er is een subsidie van dc gemeente, maar voor uniformen is wel heel veelgeld nodig. Als wij iets willen ver nieuwen of aanschaffen is dat direct een hele uitga ve. Om w at te noemen: pauken af 15.000,-. Tachtig procent van de leden maakt gebruik van onze instrumenten en die moeten natuurlijk wel eens vervangen worden. Zo willen we ooit nog eens een Big Band forme ren. Mensen die zich niet zo aangetrokken voelen tot dc harmonie maar meer voelen vooreen heet je Jazz-ach tige Big Band. Die zijn er vast wel. Een Big Band kan nooit big genoeg zijn en we verwachten dan ook volop belangstellenden. Maar dan zijn er ook weer instrumenten nodig, enfin, zo blijven we fond sen houden. Voorlopig eerst maar aan het werk voorde uniformen. Ge lukkig komen er zoals ge zegd altijd veel mensen naar een concert. „Het is natuurlijk leu ker om voor een volle en enthousiaste zaal te spe len. Het geeft een kick om intensief met elkaar iets te presteren en door de toegankelijkheid van onze muziek hopen we veel mensen te bereiken. Eigenlijk min of meer de drempel verlagen door het verhogen van de kwaliteit". Wie lid of do nateur wil worden kan hierover informatie krij gen bij A. Veenendaal. VisotterI, 9-10744.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5