leusder Krant. Economische malaise dwingt Leusden tot extra bezuinigingen straffen rijden onder invloed Ter zake Klimaatsysteem HMKMI Het weer in 1000 Veenendaal Besselaarschool speelt voor straatkinderen L E U S D E N BOEKENAKTIE VOOR TUINLIEFHEBBERS Us 32.90 Boekhandel Jaarvergadering van de Vrijwillige Hulpdienst Overlast Soesterberg Vuilniswagen in brand Aanrijding op Asschatterweg Aanrijding op Lockhorsterweg „Bloed, een gift uit duizenden" Panterhuis heropend Heggemus Twaalf en half jaar samen....wonen Een nieuwe lente, een nieuwe Woensdag 24 maart 1993 Pagin LEUSDEN - Tegenvallers bij het Rijk, bij de begroting van de gemeentelijke reiniging en bij de milieubelasting zorgen ervoor dat er de op het ge meentehuis voor de komende vier jaar een bedag van 464.000,— extra bezuingd moet worden. Dat bedrag komt bovenop de bezuinigingen, die al eerder dit jaar waren afge sproken. Toen moest er gezocht worden naar een bedrag van 647.000,—. Daarbij speelden voor een deel dezelfde oorza ken een rol als nu. Ook werden burgemeester en wethouders teruggefloten door de ge meenteraad, omdat zij de te korten op de begroting wilden opvangen door een verhoging van een aantal gemeentelijke belastingen. De zorgwekkende situatie in de Nederlandse economie lijkt met de nieuwe bezuinigingen zijn schaduw vooruit te wer pen op de Leusdense gemeen telijke financiën. Het Leusden se college spreekt zelfs van ma cro-economische tegenvallers tussen de 7 en 9 miljard gulden, die het Rijk er toe brengen de gemeentes te dwingen hun aandeel in de malaise te ne men. LEUSDEN - Een boete van drieduizend gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van ne gen maanden. Dat is de straf die een 56-jarige inwoner van Leusden vrijdag kreeg van de Utrechtse politierechter. De man had in augustus vorig jaar met teveel alcohol op ge reden. Toen hij destijds in Amers foort werd opgepakt, bleek uit de ademtest dat hij een al coholgehalte had van 635 mi crogram De toegestane hoe veelheid is 220 microgram. De verdachte is vijf jaar geleden ook al veroordeeld wegens rij den onder invloed. De man had op die zomerdag nog enkele wijntjes gedron ken na kantoortijd. „Dat zijn de gevaarlijke uurtjes", aldus politierechter mr. L. Voncken. „En u zou het moeten weten want een gewaarschuwd mens telt voor twee." De verdachte legde uit dat het door een sa menloop van omstandigheden was. „We hadden een moei lijke klus opgeknapt en dron ken daarna nog wat." (advertentie) De lente is in aantocht. Het moment voor de start van de Groenboekerij Aktie 1993. I >TtA. h. GRATIS bij aankoop van een tuinboek uit de Groenboekerij 1000 Tips over tuin- en kamerplanten Praktisch, nuttig, grappig en veelal verbluffend goed werkend. TIPS over tuin- en. kamerplanten r Rob Herwig: Het volkomen kamerplantenboek Een prachtig werk, uiterst compleet, helder geschreven en geïllustreerd met ruim 1150 schitterende kleurenfoto's en tientallen teke ningen. En ook bij dit boek het aktieboek kado! ■1 7*" «S2ÏÏS» f» Aktieprijs van 69.90 voor Tuinagenda, Planner en logboek Ook uitgeverij Z.H.U. geeft een handig boekje GRATIS weg bij aankoop van een tuinboek uit hun fonds. Wees er snel bij, want beide aanbiedingen lopen zolang de voorraad strekt. Tot met Pasen staat onze winkel vol met fleurige informatieve, daar- blijf-je-in-kijken, praktische en fraaie tuinboeken. Om te geven of te krijgen. Langestraat 33 Tel. 613232 Officier van justitie mr. P. Frielink bestempelde de man als een 'grensgeval'. Mr. Frie link: „Het is al vijf jaar gele den dat u voor hetzelfde feit bent veroordeeld. Ik weet niet zo goed of ik u moet beschou wen als iemand die in herha ling valt. Maar, ik doe het toch want u staat hier nu weer voor hetzelfde." Bij zijn eis, die werd gevolgd door de politie rechter, hield hij rekening met het feit dat de verdachte al een maand zijn rijbewijs kwijt is geweest. Een 33-jarige inwoner van Leusden moet een boete beta len van 150 gulden omdat hij in maart vorig jaar met en bor reltje teveel op heeft gereden. Uit een ademtest bleek dat de man een alcoholgehalte had van 260 microgram, terwijl 220 microgram is toegestaan. De aangeboden transactie van vierhonderd gulden konde verdachte destijds niet beta len omdat hij toen als asielzoe ker nog geen inkomen had. De officier van justitie ver laagde dit bedrag vrijdag tot 150 gulden vanwege het be perkte inkomen van de man. „Het is moeilijk om te loven en te bieden over 150 gulden", sprak raadsman mr. S. Klee- rekoper de politierechter toe „Ik laat het aan u over." Die ontwikkelingen hebben zo'n grote invloed op de ge meentelijke begroting, dat er zelfs niet gewacht kan worden op de Voorjaarsnota, die pas omstreeks juni verschijnt. Ge woonlijk worden in deze nota de financiële mee- en tegen vallers van de lopende begro ting verwerkt Het college vindt het echter niet verant woord tot dat tijdstip te wach ten en zegt de gemeenteraad nu al wat er aan bezuinigingen te verwachten is. Het hoeft overigens niet bij deze tegenvallers te blijven. Als het een beetje tegenzit, gaat Leusden nog voor een be drag van ruim 550 000,-- het schip in. Dat is de schatting van het bedrag dat Leusden moet bijdragen aan de sane ring van het terrein aan de Middelhoefseweg in Amers foort, waar voorheen het woonwagenkamp gevestigd was. Het terrein hoorde toe aan het inmiddels opgeheven re gionale Woonwagenschap, waar Leusden deel van uit maakte Door de autosloperij en, die op het terrein gevestigd waren, is de grond ernstig ver ontreinigd. Op dit moment wordt onderzocht voor welk bedrag de grond schoon ge maakt kan worden Het gaat overigens niet al leen om financiële misère On langs verkocht Leusden het kabelnet aan een particulier kabelbedrijf. Dat leverde een bedrag van 2.300.000,— op. Dat geld is beschikbaar voor nieuw beleid. LEUSDEN - Op donderdag, 1 april, organiseert de Vrijwil lige Hulpdienst Leusden onze jaarlijkse bijeenkomst, waar voor wij u van harte uitnodi gen. Omdat wij soms geconfron teerd worden met problemen, waarbij wij de politie moeten waarschuwen, leek het ons nuttig om deze keer de politie eens uit te nodigen. Naast de heer L. Wijntjes van de Rijks politie zal dan ook bij ons aan wezig zijn mevrouw v.d. Berg van de Slachtofferhulp. Zij LEUSDEN - Op 16 november jl. is de Commissie voor Over leg en Voorlichting inzake Mi lieuhygiëne voor de vliegbasis Soesterberg geïnstalleerd door de Staatssecretaris van Defensie, mr. B.J.M. Baron van Voorst tot Voorst. De com missie bestaat uit vertegen woordigers van omwonenden van de vliegbasis, de ge meente Amersfoort, De Bilt, Leusden, Soest en Zeist en de VNG, afdeling Utrecht, het ministerie van VROM en van Defensie. Voorzitter is gede puteerde P. Smink van de pro vincie Utrecht. De commissie heeft als taken gekregen uit zichzelf of naar aanleiding van klachten te overleggen en adviezen uit te brengen over maatregelen die de geluidhinder kunnen be- ACHTERVELD/DE GLIND - De kinderen van groep 6,7 en 8 De Besselaarschool uit De Glind voerden het toneelstuk 'Het Beestenbos' op in het ka der van een actie voor de straatkinderen Guatemala. Door de opvoering van toe- neelstukken zal worden ge tracht een zo groot mogelijk bedrag binnen te krijgen voor deze straatkinderen. De op brengst gaat naar de Wilde Ganzen en wordt gebruikt voor een opvanghuis in Guatema- la-Stad. Het idee ontstond naar aanlei ding van een aardrijkskunde les van een van de klassen over ontwikkelingslanden Tijdens de les werd men het er al snel over eens dat er iets daadwer kelijks gedaan moest worden Na veel denkwerk kwam het idee een toneelstuk te maken. Iedereen die wilde kon komen kijken. Vaders, moeders, ver zorgers, buren, vrienden en an dere mensen werden ingescha keld om de actie te laten sla gen. Het toneelstuk, de decors en de kleding zijn door de kinde ren zelf bedacht. Het toneel stuk 'Het Beestenbos' is een sprookje. Een professor uit het jaar 5130 woont in het bos sa men met allerlei dieren. Het gaat over een valse duivel en de toverfluit van dierenliefhebber de professor. Na de slechte din gen komt alles weer in orde. De duivel verandert zelfs in een lief konijn en met de dieren die eerst slecht werden behan deld in een circus, komt alles weer goed. Het stuk is in de korte tijds van ongeveer drie weken geschreven en ingestu deerd. De decors, maskers en kleding zijn zelf gemaakt. De toeschouwers konden na de to neelvoorstelling ook kijken naar een fototentoonstelling van de straatkinderen uit Guatemala. Geprobeerd zal worden de komende tijd een bedrag van ruim 500,— bin nen te halen. Of dat lukt is nog onzeker, maar gezien de inzet en het enthousiastme moet dit bedrag haalbaar zijn perken. Verder behoort tot de taak het geven van voorlich ting over de geluidsaspecten van het gebruik van de vlieg basis en het bespreken van het jaarlijkse controlerapport, dat aangeeft of de vliegbasis binnen de geluidszonering is gebleven. Op woensdag 31 maart a.s. zal de derde openbare vergade ring van de Commissie wor den gehouden. De vergadering begint om 15.00 uur in het Of ficierscasino, Kampweg 1 te Soesterberg. Op de agenda staan o.m. een notitie over de rol van de com missie bij de behandeling van klachten, de klachtenanalyse ove 1992 van de Vereniging Overlast Vliegbasis Soester berg en een voorlopig plan van aanpak voor de voorlich ting. Belangstellenden zijn van harte welkom. zullen ons wat vertellen over hun werk en ongetwijfeld zul len zij veel van onze vragen kunnen beantwoorden. Verder kunt u op deze ochtend kennis maken met onze nieuwe coördinatoren, me vrouw Krikke en mevrouw Bos, die het werk hebben overgenomen van mevrouw Steenwinkel en mevrouw Westbroek. Met het oog op moeders met schoolgaande kinderen is de bijeenkomst ge pland van half tien tot half twaalf in de Kom aan de Ha- mersveldseweg 51, naast de R.K. kerk. LEUSDEN - Een lekkende olieslang heeft op de Arnhem- seweg nabij De Mof voor enige commotie gezorgd, toen onder de cabine brand uitbrak. Oor zaak daarvan was dat de olie op de hete uitlaat van de auto terecht kwam. De brandweer is gewaarschuwd, maar de be stuurder van de vrachtwagen slaagde er zelf in het vuur on der controle te krijgen. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. LEUSDEN - Op de kruising Asschatterweg/Lindenlaan vond op 21 maart om 19.30 uur een aanrijding plaats tussen een fietser en een automobilist. De fietser reed wel op het fiets pad, maar aan de verkeerde kant. De automobilist werd hierdoor ven ast en schepte de onfortuinelijke 15-jange wiel rijder. De fietser werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht LEUSDEN - Op de Lockhor sterweg vond op 17 maart tus sen 9.30 uur en 10 00 uur een aanrijding plaats. Een brom fietser, die vermoedelijk op een witte brommer reed, raakte met een helm die hij op zijn arm droeg een fietser De fiet ser, die eveneens richting Hei- ligerbergweg fietste, viel. De bromfietser stapte af om te kij ken wat er gebeurd was, maar reed door zonder zijn identiteit bekend te maken. De fietser moest maar het ziekenhuis voor een behandeling. De poli tie vraagt de bromfietser zich te melden op het politebureau. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemn met de politie, telefoon 944444. LEUSDEN - Het Rode Kruis reikt aan donors die vijfen twintig of vijftig maal bloed hebben gegeven een medaille uit. Dat gebeurt 30 maart voor het eerst in „Groot Krakhorst' aan de Bolderikhof. Om 20.45 uur zal de film „Bloed, een gift uit duizenden" vertoond. Om 21.30 uur zal de uitreiking van de onderscheidingstekens en oorkondes plaatsvinden. Daarna zal nog een gezellige borrel plaatsvinden. ie US LEUSDEN - Het Panterhuis, een schoenenzaak op de Hamen heeft een ingrijpende verbouwing achter de rug. Het resul 'a' stemt tot tevredenheid Eindelijk kunnen wij ht Leusd *s< publiek laten zien wat er bedoeld wordt met een eigenti schoenwinkel, vol goede en bekende merken Ook bijzonder speciale pashoek voor kinderen, waar moderne meetappara opgesteld is, zodat de kleintjes nog meer aandacht kunnen gen. Het Panterhuis heeft voor kinderen een leuke verrassin petto. (Foto: Hans Verhorst) Atmosfeer, oceaan, con tinenten, ijsmassa's en bio sfeer, vormen samen het klimaatsysteem. Elk van deze componenten kunnen door hun aard zeer gevoe lig reageren op kleine ver storende impulsen. Het klimaat ontstaat als gevolg van een voortdurende wis selwerking tussen de ge noemde componenten Va riaties van n tot enkele da gen zijn het gevolg van een turbulent gedrag van de atmosfeer, die op veel lan gere termijn juist van oceanen met hun enorme warmte-capaciteit. Een kleine verstoring kan het klimaat een heel andere wending geven. Zo weten we dat ijstijden zich min of meer binnen vastgestelde tijdreeksen hebben voor gedaan (100.000 jaar), ten minste als zich boven een van de Polen een Continent ophield. Zo niet, dan was de aarde ijsvrij. Nu leven we in een zogenaamde 'ijs tijd-episode' en tot op he den kennen we een tweetal voorkeurspatronen tussen de ijstijden in. Er is een Optimumfase geweest, waarbinnen het klimaat belangrijk warmer was. Een dergelijk tijdvak deed zich voor tot ongeveer 1100. Daarna gleed het kli- t een koudere periode in, ook wel de Kleine Ijs tijd genoemd, met tussen pozen voorkomend tussen 1500 en 1850. Het is dus aannemelijk dat het kli maat op een volgende Op timumfase afstevent, maar de snelheid waarin is be langrijk. Het broeikasef fect kan echter leiden tot een plotselinge voorkeur voor een ander patroon. Zo stelt het KNMI in het rap port over de toestand van het klimaat en de Ozonlaag boven Nederland, dat ook in de broeikasfase nog koude winters kunnen voorkomen. Het is zelfs denkbaar dat het gemid deld over de aarde warmer wordt, maar juist in Ne derland kouder, bijvoor beeld omdat er in de win ters een voorkeur voor oostelijke stromingen ont staat. Of wat dramatischer zou zijn, als de warme Golfstroom een andere koers gaat volgen en geen warm water meer naar het westen van Europa zal transporteren. Het af schaffen van de centrale verwarming, zoals voorge steld door een woning bouwvereniging, is dan ook wel heel kortzichtig. Het is zaak de gevoeligheid van ons klimaat voor eventuele verstoringen vast te stellen, kortom we moeten de vinger aan de pols houden. Het actuele weer laat een lichte inzin king zien. maar die zal van korte duur zijn. Vanaf morgen nestelt zich een krachtig hogedrukgebied boven de Britse Eilanden en dan krijgt de zon meer kans. De temperatuur zal in de rest van de week wel iets te laag zijn voor de tijd van het jaar. In de nachten neemt de kans op een graadje vorst toe. vooral aan de grond. De tweede tien-daagse periode ver liep in Leusden een stuk warmer dan de eerste de cade Het gemiddelde kwam nu uit op 8 3 graden, tegen 2 6 in de eerste tien dagen Het vleugje lente in het weekeinde van 13 en 14 maart heeft een duidelijke steen bijgedragen Het is nog wel altijd flink droog m ons gebied Er werd slechts 5 mm afgetapt, in Achterveld bedroeg de oogst 3 mm, daar is het to taal over de maand nu op gelopen tot 12 mm. Dat is erg weinig, want maart geeft normaal ruim 60 mm neerslag Als in onze tuin een troep huismussen drukdoenerig in de weer is vliegen ze soms, zonder aanwijsbare oorzaak, allen tegelijk weg. Het is of er èèn het teken heeft gegeven. Maar dan kan het gebeuren dat er èèn blijft zitten. Die heeft het teken zeker niet gehoord of niet begrepen. Bij nadere beschouwing blijkt dan dat die mus er ook iets anders uitziet dan die andere mussen. De bo venzijde van de vleugels hebben wel ongeveer de zelfde kleur, maar zijn wat fijner getekend. De kop en de borst zijn fraai blauwgrijs, inplaats van het vuilgrauw van de huismus. Maar het meest opvallende verschil is het spitse priemsnaveltje, wat kenmerkend is voor in- sekteneters. De huismus heeft de kegelsnavel van de zaadeter. Die eenling is een Heggemus. Heggemussen treffen we overal aan waar dekking en nestgelegen heid is. Dit kunnen kleine tuinen en parken in de be bouwde kom zijn, zowel als houtwallen en bosjes te midden van bouwland. 's Zomers krijgen we ze maar zelden te zien, omdat ze zich heimelijk ophou- 'Vg' HtCCCMOS den in heggen en dicht struikgewas, waarin zij ook hun nestje bouwen. Zo'n nestje ligt, goed ver borgen, meestal even bo ven de grond tot anderhal ve meter hoogte. Het wijf je, in gezelschap van het mannetje, bouwt uit hal men en twijgen een stevig nestje en bekleedt dat met mos en veren. Na verstoring verschijnt op korte afstand van het oude nest een nieuw. Hier door, en omdat vaak meer dan èèn nest tegelijk wordt gebouwd, ziet men vaak een opeenhoping van nes ten, die echter allen van èèn paartje zijn. Maar al zien we hem niet; we kun nen hem wel horen. Het hele jaar door klinkt zijn zuiver liedje en men kan hem vaak ook zelfs 's nachts horen. Zijn bijnaam is niet voor niets 'Bas taard-nachtegaal'. In februari en maart zingt hij dat het een lievi lust is. Dan begint name lijk het broedseizoen, da duurt tot in augustus, die tijd wordt, als alle goed gaat, drie keer dri tot zes groenachtig blauw eieren uitgebroed, waarbi de lcgselgrootte afneem naarmate het seizoen vor dert. In twaalf tot dertiei dagen worden die eieren voornamelijk door hi wijfje, uitgebroed waarb het mannetje af en toe a lost. Na twaalf tot dertiei dagen ouderlijke zorg ver laten de jongen het nest Het gebeurt alles zo on opvallend en heimelijk n dat we het nestje maar ze den zullen vinden. Maa wat wij niet kunnen di kan de koekoek wel. Di heeft namelijk een voor liefde voor heggemussc als pleegouders voor zij nakroost en het komt da ook herhaaldelijk voor ck het tweede legsel, wi meestal begin juli plaat heeft, wordt vervange door een koekoeksjonj Maar daarover maakt hegge- mus zich geen zot gen, het derde legsel weer voor hem. Ofschoo we ze zo zelden te zien krij gen zijn ze toch niet eek zeldzaam. Men schat aantal broedparen in o land op honderdvijfl duizend. G. van Leeuw )aci or< ed .ao ort rk( ïrd de nsi ?m< i ar tm< igs mp ra s) leh de. \br hi iht eki hR Imi h irt jfce: )ot. er! ere in: eei ar: ■gsi LEUSDEN - Van Kersbergen speciaalzaak op het gebied woningtextiel bestaat twaalfenhalf jaar. Dit koperen jubl wordt gevierd met twee feestmaanden. In de maanden maa april is er elke week een nieuwe actie. Elke vrijdag en zaterd er een ballon-aktie. Aan het plafond van de winkel hangen lonnen. Elke klant, die een van de w eekaanbieding en koopt, een ballon doorprikken In de ballon zit een kaartje waarop kortingspercentage zit op de net aangeschafte aanbieding kortingen variëren van vijf tot vijftig procent (Foto: Hans horst) lw< de ki Hi LEUSDEN - Tijdens hetLente festival' van Renault, dat va\ tot en met 22 maart gehouden werd, kwamen de bezoekers vq showrooms in aanmerking voor mooie prijzen. De een Clio. Er werden bovendien 250 fietsensets, een dames- en! herenfiest, weggeven aan bezoekers. Meneer en mevrouw deman namen een kijkje bij garage Van 't Klooster aan mersveldseweg en fietsten met een prijs naar huis. Op de krijgt de familie Huurdeman de fietsen van de garagehoude zijn vrouw. (Foto: Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6