leusder Krant. Aangrijpend maar te lang drama Eindelijk Oscar voor Al Pacino? Ky Cultuur Première in Nederland van 'Lorenzo's Oil' Muziek Hollywood in teken van Oscaruitreiking Theater de Lieve Vrouw Muziek Filmtheater De Lieve Vrouw Jeugdtheater De Flint Expositie Theater de Lieve Vrouw Film Jeugdfilm Woensdag 24 maart 1993 Paginail AMERSFOORT - Zelf een ten dode opgeschreven kind red den zonder enige kennis van medische zaken? Het lijkt een sprookje. Maar niets is minder waar. In 1984 hoorde het echt paar Michaela en Augusto Odone dat hun zoon ongenees lijk ziek was. In tegenstelling tot anderen namen zij de woor den van de arts niet voor zoete koek: ze bonden de strijd aan met de ziekte. En met succes! De ziekte waar het om draait heet ALD (adrenoleukody- strofie) Een zeldzame, zenuw en spierverlammende onge neeslijke ziekte ALD, dat ook in Nederland voorkomt, treed vooral op bij jongens tussen de 4 en 8 jaar oud. In de film con stateren de artsen de ziekte bij Lorenzo Odone. De geschokte ouders wordt elke hoop op ge nezing ontnomen De ziekte zou langzamerhand leiden tot complete verlamming en eindi gen met de dood Lorenzo leed gebrek aan een bepaald enzym dat tot taak heeft bepaalde vetzuren af te breken Als deze vetzuren niet worden opgeruimd, vernieti gen zij de myeline, de vettige laag die de zenuwen isoleert Resultaat hiervan is een sto ring in het zenuwenstelsel die eindigt met de dood Toen de familie Odones in 1984 dit verschrikkelijke oor deel hadden vernomen, hoef den zij van de artsen geen steun te verwachten. Eerder tegen werking. Want al snel ontdek ten de Odones dat de medische wetenschap zich nauwelijks in de ziekte heeft verdiept omdat de winstmarges te klein zijn en de eer, vergeleken met het vele werk te verwaarlozen is. Vader Augusto en moeder Michaela Ordone (in de film respectievelijk Nick Nolte en Susan Sarandon) leggen zich echter niet bij de uitspraak neer. Het ambitieuze tweetal, beiden hoog opgeleide mensen, brengen uren door in de bi bliotheek om meer te weet te komen over Lorenzo's ziekte Ze verslinden alles wat er op het gebied van ALD is versche nen En hun uitputtende studie heeft succes! Want tot de stom me verbazing van de medische wetenschap ontdekten de Odo nes een middel dat het degene ratieproces bij ALD-patiënten stopt Helaas kwam deze ont dekking voor hun eigen zoon te laat. Wel heeft men de 14-jan- ge Lorenzo in leven kunnen houden maar hij is niet meer dan een kasplantje Oscar Het script voor het waarge beurde 'Lorenzo's Oil' is opge tekend uit de verhalen van het echtpaar Odones. Hun niet af latende strijd tegen de ziekte is in een ruim 2,5 uur durend dra ma verfilmd. En dat is een lan ge zit. Want alhoewel het te genwoordig 'in' is om lange films te maken komt dit niet ten goede aan déze film. Hoe bewonderenswaardig en on menselijk de strijd van de ou „Het Hemelse Fagotje" REGIO - Een muziekengel- tje laat van boven uit de hemel per ongeluk zijn hemelse fa gotje in een park op de aarde vallen, vlak voor de voeten van een jongetje dat daar aan het spelen is. De jongen begint op het fagotje te spelen en het klinkt meteen zoet en wollig en mollig en onbe schrijflijk heerlijk". Ondertus sen is het engeltje wanhopig op zoek naar zijn fagot, daalt af naar de aarde en na veel avon turen vindt hij het jongetje die het fagotje niet meer kwijt wil Uiteindelijk krijgt het engeltje in ruil voor het fagotje een transistorradio van de jongen. Maar in de hemel valt dat niet in goede aarde. Het engeltje is ontroostbaar. De jongen wordt inmiddels wereldberoemd met het hemelse fagotje en reist stad en land af. Eerst is het leuk, maar al gauw verveelt hij zich, omdat hij te veel moest en te weinig mocht". De Flint Zondag 28 maart Aanvang: 15.00 uur J.C. Tans' strictly ear Op zaterdag 27 maart klinkt in de Grote Zaal van Theater De Lieve Vrouw het krachtige, ou derwets stevige tenorsaxgeluid van J.C. Tans Hij presenteert dan zijn splinternieuwe band Strictly Ear, waarvan jazz- grootheden als Han Bennink (slagwerk). Ernst Glerum (bas), Curtis Clark (piano), Piet de Vries (gitaar) en Sean Ber- gin (altsax) de line-up vervol maken. In de vaderlandse mu ziekwereld neemt J.C. Tans een unieke plaats in. Begin jaren '70 deed hij samen met Hans Dulfer van zich spreken in het Amsterdams tenorenonder- zoek. Later richtte hij zijn band de Rockets op, waarmee hij de rythm and blues mee ex ploreerde. Een muzikaal uit stapje met het fameuze Gruppo Sportivo prijkt ook op de mu zikale palmares van Tans. In 1992 vond Tans het tijd om een stapje verder te gaan Hij richtte met musici die hij al kende uit vorige bands Strictly Ear op. De muziek van Strictly Ear is een hooggeconcentreer- de, vrije en krachtige manier van improvisatie. De ontwik kelingen die in Nederland op dit gebied in de laatste twintig jaar hebben plaats- gevonden, klinken hier in door. Het re pertoire van Strictly Ear is hoofdzakelijk gecomponeerd door J C. Tans, maar Clark en Glerum hebben ook een deel voor hun rekening genomen. In 1987 ontving J.C. Tans de prestigieuze Boy Edgarprijs, één van de belangrijkste jazz- prijzen van Nederland. Muziek Zaterdag 27 maart Aanvang: 20.30 uur ders ook is geweest, het wordt wel heel moeilijk om hierbij 2,5 uur lang stil te zitten. Want men is er niet in geslaagd om de kijker bij het verhaal te betrek ken. En ondanks de belangrij ke en verheugende ontdekking van het ALD-remmende mid del, laat de film een sombere, benauwende indruk achter. Mede verantwoordelijk hier voor is de realistische aanpak van regisseur George Miller. Deze heeft niet geschuwd om de afschuwlijke ziekte zo dui delijk mogelijk in beeld te brengen En hierdoor schiet hij zijn doel voorbij. Want met de film had hij (en het echtpaar Odones) de wereld willen ver tellen dat het belangrijk is dat een patient deelneemt aan ver der onderzoek. Ook al riskeert hij daarmee bijwerkingen en wordt hen de hoop op genezing ontzegd. Maar in geen geval mag men de strijd opgeven. Het duidelijkst wordt deze boodschap door Susan Saran don uitgedragen. Als Michaele Ordone maakt ze duidelijk dat ze in haar obsessie voor haar zoon, alles aan de kant schuift wat haar in de weg staat. Haar toewijding is grenzeloos. Het is niet voor niets dat Sarandon voor deze rol een Oscar-nomi natie heeft ontvangen Ze speelt haar rol met verve. De tomeloze energie waarmee zij de strijd tegen de ziekte aan bindt straalt van het doek. Zij is de verpersoonlijking van de hoop op genezing Haar tegen speler, Nick Nolte blijkt haar mindere. Wel doet hij zicht baar zijn best om iets van zijn rol te maken. Maar met zijn vreselijk nepperig Italiaanse accent komt hij toch niet hele maal natuurgetrouw over. Beide acteurs wilden van 'Lorenzo's Oil' een love-storv maken. Een geschiedenis over twee mensen die al hun energie bundelen om hun kind te red den. Helaas haalde ik dit er niet uit. Daarvoor is de film toch te serieus en te somber. Nu is het leven natuurlijk niet al leen maar één en al vrolijkheid Maar naar de bioscoop ga je voor je plezier en dan kan ik wel een vrolijkere film voor stellen. AMERSFOORT - Op maan dagnacht 29 maart worden in Los Angeles in aanwezigheid van tv-ploegen uit de hele we reld en alle beroemde filmster ren, de grootste Amerikaanse filmprijzen uitgereikt: de Os cars. Ook in deze krant is de strijd om deze beeldjes niet on opgemerkt gebleven. Zo is er een speciale wedstrijd uitge schreven waarin lezers een op gave konden doen van de te verwachten Oscarwinnaars. Op deze westrijd zijn vele reacties binnengestroomd Duidelijk is dat velen Clint Eastwood en Al Pacino tot de grote winnaars rekenen Een dergelijke voorspelling schijnt ook veel gemaakt te worden in Hollywood. Ook Susan Saran don schat men hier hoog in. Persoonlijk geef ik haar ook de grootste kans. Haar rol in het op deze pagina besproken dra ma 'Lorenzo's Oil' brengt ze met zoveel verve dat een Oscar niet meer dan terecht zou zijn. Maar ja, in het verleden is gebleken dat de jury zich ner gens wat van aantrekt en met de meest onverwachte beslis singen naar voren komt. Zo werd eens de best bezochte film aller tijden, Steven Spiel berg's E.T., gedoodverfd als dè grote Oscarwinnaar. Helaas, tot ieders stomme verbazing gmg Spielberg met lege han den naar huis. En de gangster film 'Bugsy' was verleden jaar met tien nominaties dè grote kanshebber. De jury besliste echter anders: de film ontving slechts een povere Oscar voor de beste kostuums. Zo kan het dus voorkomen dat geen van de negen nomi naties voor Clint Eastwood's 'Unforgiven' worden omgezet in een uiteindelijke Oscar. Een andere grote kanshebber is topacteur Al Pacino. Hij is maar liefts twee maal genomi neerd. voor 'Glengarry Glen Ross' en 'Scent of a Woman'. De laatste is ook al met drie Golden Globe Awards be kroond. Een Oscar lijkt de 52-jarige acteur niet meer te kunnen ontgaan Al Pacino, die al zes keer voor een Oscar ge nomineerd was, hoopt dit jaar eindelijk het felbegeerde beeldje in ontvangs te mogen Tegenover de Amerikaanse pers verklaarde Pacino: 'De Oscar betekent voor mij pure erkenning. Geloof me, als je zes keer een collega op dat podium hebt zien staan groeit de be hoefte om zelf eens een keer dat beeldje te mogen halen. Het is de kroon op je werk en eigen lijk vind ik dat ik dat beeldje nu wel een keer verdiend heb Je weet het natuurlijk nooit. Je bent afhankelijk van de jury. Maar nu met twee nominaties waaronder die voor in 'Scent of Woman' als Beste Acteur, kan dit prachtige beeldje mij ei genlijk met meer ontgaan.' Een uitspraak waar hij de jury toch enigzins mee onder wil zetten Nu is het wel zo dat Pacino in 'Scent of a Woman' met veel flair, humor en heel veel gevoel zijn rol van de blind geworden, cynische luitenant-kolonel Frank Slade neerzet. Persoon lijk vind ik dit de beste rol die hij ooit heeft gespeeld De film is dan ook een aangename ver rassing die de bezoeker zeker niet zal teleurstellen Pacino staat algemeen be kend om zijn grondige manier van voorbereiden. 'Ik heb me vooral geconcentreerd op men sen, zoals Frank Slade, die pas op latere leeftij hun gezichts vermogen heben verloren. Ik heb met sommige gesproken en ook dezelfde trainingen ge volgd waar zij het meest van leerden. Hoe draai je als blinde een telefoonnummer, hoe be weeg je jezelf in een ruimte waar je nooit eerder ben ge weest? Vanaf de eerste dag dat ik me daarmee bezig hield, realiseerde ik me hoe ontzet tend moeilijk dat is. Zowel praktisch als emotioneel,' al dus Pacino. In alle landen waar 'Scent of a Woman' nu uit is, stroomt het publiek massaal toe. Zeker na 29 maart, als deze fantastische film naast de Oscar voor Beste Acteur ook nog eens die van Beste Regie, Beste film of Beste Scenario in de wacht kan gaan slepen Want de film is al deze klassen genomineerd. Wie dit gebeuren op TV wil aanschou wen kan op 30 maart terecht bij Veronica's Film en Video. De film zelf speelt in alle grote steden van Nederland en uiteraard ook m het Grand Theater in Amersfoort. Zondag 28 maart 13.30 uur: Marijke Boon met 'Vandaar dat ik ween' Zaterdag 27 maart 20.30 uur: J.C Tans' Strictly Woensdag 24 maart 20.30 uur: Casablanca Donderdag 25 tot en met woensdag 31 maart 20.30 uur: II ladro di bambini Vrijdag 26 en zaterdag 27 23.00 uur: Hamlet Zondag 28 14.30 uur: II ladro di bambini Woensdag 24 maart 14.30 uur: De Rode ballon Zaterdag 27 maart 14.30 uur- Theater Balloen n* 'Numero Otto' Woensdag 31 maart vanaf jaar 14 30 uur: De kleine bende Donderdag 25 maart 20.15 uur: Het Gelders OrkJ Vrijdag 26 maart fepe 20.15 uur- Ronduit van de Zaterdag 27 maart 20.00 uur. Verzamelbeurs Zondag 28 maart 15.00 uur: Muziektheater ril- 'Het Hemelse Fagotje' Woensdag 31 maart 20.15 uur: Stuffed Pupp Theatre met 'The Nightclub i - Tot en met 4 april Marcella van Zanten met sch derijen Marijke Boon met 'Vandaar dat ik ween Voor haar nieuwste solo-pro gramma heeft Marijke Boon een nieuwe zomerjurk aange schaft. Dit kledingstuk is no dig om aan alle droefenis en ellende die in haar liederen voorkomen enig tegenwicht te geven. 'De kroonprinses van het levenslied' heeft zich ook dit keer weer laten inspireren door het kleinleed in de wereld. Het doodgereden huisdier, een kortstondige romance in een warenhuis en hoe moeilijk k is om 'het spijt mij' te zegg: Evenals in haar vorige pi gramma 'Een jurk met roze is de thema- tiek ook nu we de eenzaamheid in het alg meen en het vrouw-zijn in fc bijzonder. De muzikale beg leiding zal wederom besta uit de alom bekende rode cordeon. Theater De Lieve Vrouw Zondag 28 maart Aanvang: 13.30 uur Casablanca Bijna was de höofdrol naai Ro nald Reagan gegaan, maar re gisseur Michael Curtiz zag meer in Humphrey Bogart en maakte Casablanca tot één van de grootste klassiekers uit de filmgeschiedenis. Ter gelegen heid van de vijftigste verjaar dag van Casablanca is er een nieuwe en geheel gerestaureer de 35 mm-copie in omloop ge komen. Opnieuw de kans oro 1 'dè filrrtzalen te controleren \v| Ingrid Bergman nu precies gen de pianist zegt als zij liedje As time goes by nog e wil horen. Verplichte kost vi elke nieuwe generatie die h; alleen van 'horen zeggen' ke Filmtheater De Lieve Vroui Woensdag 24 maart Aanvang: 20.30 uur Hamlet De Italiaanse opera-regisseur Franco Zeffirelli heeft een zeer verdienstelijke Hamlet ge creëerd. Traditioneel geënsce neerd en aangekleed, niet ver nieuwend of opzienbarend, maar wel bij uitstek toeganke lijk. Ondanks de grote coupu res in de originele tekst is de kern van het stuk in tact geble ven en valt er volop te genieten van de schitterende taal. Met een verrassende cast: Mel Gib son (prachtig als de Dee prins), Glenn Close (konin Gertrude, als een onverbel lijke flirt), Alan Bates Claudius tot een treffen hoogstaande proleet maakt; Helena Bonham-Carter (p fect als de tot waanzin gec ven Ophelia). Filmtheater De Lieve Vrou Vrijdag 26 cn zaterdag maart Aanvang: 23.00 uur II ladro di bambini In een buitenwijk van Milaan wordt een jonge vrouw gear resteerd omdat ze haar doch tertje Rosetta twee jaar lang tot prostitutie gedwongen heeft. Antonio, een jonge cara- biniere (militaire poli- tie), krijgt de opdracht om de elfja rige Rosetta en haar negenjari ge broertje Luciano naar een kindertehuis te brengen. In het tehuis wil men Rosetta echter niet opnemen vanwege haar mogelijk slechte invloed op de andere kinderen. Antonio voelt zich te verantwoordelijk om de kinderen m de steek te laten en reist met ze door naar het zuiden van Italië Aan de hand van de reis van de drie hoofd personen heeft Gianni Amelio een levendig portret van huidige Italië geschetst A lio: 'Een Italië dat zijn bur; zin heeft opgegeven en vei ten, een land waar waarder, solidariteit en waardigi alleen nog overleven ondei mensen die aan de rand var maatschappij staan.' Vol krant-lezers plaatsten II La di bambini op de derde ph op de lijst van beste film; 1992, en de film kreeg ne! Amelio's vorige film Aperte de Felix voor de b Europese film van 1992 Filmtheater De Lieve Vroi Donderdag 25 tot woensdag 31 maart Aanvang: 20.30 uur Zondag 28 maart Aanvang: 14.30 uur De rode ballon Een jongetje in Parijs sluit vriendschap met een rode bal lon die hem overal volgt. De volwassenen hebben echter een heel ander idee over de ballon; voor hen is het een le venloos voorwerp en uiteinde lijk slagen zij erin de bi kapot te maken, maar dac beurt er een wonder. Jeugdfilmthcater Vrouw Woensdag 24 maart Aanvang: 14.30 uur De Dc kleine bende Omdat zeven Engelse kinderen geen zin hebben om de hele zo- merva kantie in hun dorp te blijven, maken ze als versteke lingen de overtocht naar Frankrijk waar een avontuur lijke tocht volgt zonder dat ze maar één cent op zak hebben Ze worden voortdurend terna gezeten door volW nen maar weten zich weer uit de situatie te re AM im (lijk (usd inke eei ider tic ber en ncti rwi h o r op lar d er ri l n la non: lal n b. tiegc PP« fing )ool lanc iff. co. Jeugdfilmtheater Vrouw Woensdag 31 maart Aanvang: 14.30 uur De V ■Het sch Nick Nolte, Zack O'Mally Greenburg en Susan Sarandon in Lorenzo's Oil. Eindelijk een Oscar voor Al Pacino?

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8