Grootse triomf voor MCHL In Vianen tegen een snoek aanzwemmen' .Leusder ichaakteam draait voor geen meter GEEN RIJKE MACHO'S SCHAKEN Hockeyers vormen collectief en verslaan op karakter GHBS Voorzitter Van Ooi van duikschool Octopus over zijn hobby; De laatste tijd hebben wij aandacht besteed aan sporten, die voornamelijk onderwa ter plaa tsvin- den. Vorige maand richt ten wij de schijnwerper op het vinzwemmen, een tak van zwemsport, die zeer spectaculair is maar toch weinig bekendheid geniet. Ook nog niet zo lang geleden schonken wij aandacht aan het on- derwaterhockey, een sport die bij menigeen volslagen onbekend is en zelfs vraagtekens op roept Laatstgenoemde sport ressorteert onder een speciale bond. de Ne derlandse Onderwater sport-Bond In onze stad is de vereniging Aqua Holic de club die al een flink aantal jaren onder de hoede van genoemde bond met duiksport-acti- ""■AMERSFOORT - „Sinds im een jaar hebben we ein- ilijk een eigen pand op de ïusderweg 20, waarin een inkel, een duikschoollokaal een verenigingslokaal zijn idergebracht. Met die combi- jatie zijn wij heel blij." bert van Ooi, in het dagelijks ven in een leidinggevende nctie in het middelbaar on- nvijs actief, is iemand die di op zijn praatstoel bijzon- bi. r op zijn gemak voelt. Van- da'Par dat wij hem, de voorzitter de duikschool Octopus, er rustig aan het woord kun- ttn laten. Wij hebben plaats nomen in het vcrcnigingslo- >al nabij het Julianaplein na 't bestijgen van enkele uit 'egere tijden stammende ppen. De twee aan de vcre- iing verbonden duik- iool-instructeurs Henk andrikman en Theo Ooster- 'ff. luisteren instemmend §Het gaat goed met de club en de school en men is duidelijk viteiten aan de weg tim mert. De naam van plaatsgenoot Fons Kroes als initiator mag m dit verband zeker niet wor den vergeten. Sinds 1987 is in onze stad ook een an dere duiksportvereniging - in combinatie met een duikschool - actief, na melijk de vereniging Oc topus. Octopus functio neert meer op de commer ciële toer. is geen lid van bovengenoemde bond en verzorgt haar opleidingen via het Amerikaanse PADI-systeemVoorzi t- ter Albert van Ooi, in ge zelschap van de duikin- structeurs Henk Haan- drikman en Theo Ooster hof f, laten wij m deze ru briek aan het woord over de zaken die met zijn ver eniging te maken hebben verheugd over het eigen pand, door eigen vrijwilligers tot een gezellig home omgevormd Re den genoeg om te blijven glim lachen. Van Jool. ,.Er is een hausse in het duiken. Onze doelstelling is om alles te sti muleren wat met duiken te ma ken heeft. Dat moet je ruim zien Dat geldt voor het organi seren van activiteiten, zoals een reis naar Spanje om daar te gaan duiken of een weekend in Groningen om in een zandgat te duiken. Het maakt niet uit, als het maar met duiken te ma ken heeft. Onze doelstelling is ook een goede opleiding Fotograferen ,,Als je mensen vraagt wat ze van duiken vinden dan krijg je daar diverse antwoorden op. Zelf hou ik van fotograferen. Het fascineert je wat je onder water ziet Je zweeft er ruim telijk rond en ziet de meest fantastische dingen Dat geldt niet alleen voor bijvoorbeeld het prachtige Australië maar ook voor Vianen, waar je op drie meter diepte tegen een snoek kunt aanzwemmen Er Pagina 9 USDEN - Het eerst team m de schaakvereniging heeft .gen degradatie-kandidaat oogland I nog maar een heel in gaatje overgehouden om de promotiekansen overeind te houden. Een onverwacht iannende schaakavond aakt het competitieverloop lleen maar spannender. Op aar liefst vier van de acht rden is de partij afgebro- jen, bij de andere borden erd een 1,5-2,5 achterstand igelopen. In de onderlinge competitie - >nder de topspelers, want die jeelden in het eerste team - erden twaalf partijen ge teeld met diverse verrassin- e Efien. Er waren alweer twee ieuwe leden bij de ver- liging. tot een beslissing kwam was van Jaap van Tuyll, die met een kwaliteit achter toch re mise wist te houden. Arnold Peperkamp had zijn dame ingeleverd voor twee to rens, een stukken verhouding die nog alle kansen biedt. Vlak voor de tijdcontrole moest hij echter een kwaliteit geven. Arnold zal een wonder middel moeten ontdekken om nog iets van zijn partij te kun nen redden. Aan het eerste bord speelde Nunninkhoven, een voorma lig KNSB-speler die nog pas sinds kort bij Leusden mee speelt. Door de ziekte van Wim Velker betekende hij een zeer welkome aanvulling. Ook Nunninkhoven moest af breken maar met een stuk voor en volop mogelijkheden om de aanval van de overge bleven stukken van de tegen stander te overleven. Ook Hans Peperkamp, de clubkampioen aan het tweede bord, heeft materiaal gewon nen en lijkt goede papieren te hebben, al moet hij goed uit kijken voor remisefuiken. Tot zover lijkt een stand van 3,5-3,5 waarschijnlijk. De laat et eerste team tracht al en- ele jaren te promoveren naar de promotieklasse, maar eeds wordt die promotie op haartje gemist. Tot voor onderdag werd nog maar één eer verloren en waren de pro- lotiekansen bepaald nog niet erkeken. De derby tegen .oogland werd met groot ver ouwen tegemoet gezien, [oogland had als team nog iet één keer de winst kunnen ehalen in deze competitie. 1 na anderhalf uur moest Leo ste partij die nog uitgespeeld moet worden is van Karei Vos. Karei heeft gelijk mate riaal, maar oefende een enorme druk uit op de ko ningsstelling van zijn tegen stander De Hooglanden had alle inventiviteit nodig om de druk te weerstaan. In de afge broken stelling is die verhou ding nog steeds gelijk. De kan sen van Carel zijn niet erg dui delijk, maar zeer zeker wel aanwezig. De partijen worden binnen kort uitgespeeld. Niemand had vooraf op een dergelijk verloop gerekend. „Het liep met het hele team vanavond voor nog geen meter, voor nog geen centimeter", kreunde Ar nold Peperkamp na afloop. Huiscompetitie Ook in de huiscompetitie was weer menige verrassing te be leven. De grootste was wel de nederlaag van Kambiz Modiri tegen Dick van Ooik. Kambiz maakt dit seizoen een reuze sprong omhoog op de rang lijst, maar donderdag ging hij een stap te ver. Tegen Dick van Ooik, die heel wat lager staat maar altijd verradelijk speelt, was Kambiz zo gehaast om een matdreiging op te zet ten dat hij zijn dame ver speelde. Ook de remise tussen Vincent van de Bilt en André Rietveld was toch niet direct voorzien. Nieuwkomer Daniel Agter- berg, onlangs winnaar van het huisschakerstoernooi en daar door enthousiast geworden voor het clubschaken, wist van Henk Oosting te winnen die de laatste tijd juist zo goed op dreef was. Uitslagen Willigenburg - Agterberg V2-V2 Veenendaal - Van de Pol 1-0 Bayat - Zaal 1-0 Hubert - Halkes 0-1 Nijhof - Herder 1-0 Rietveld - Van de Bilt xh-xh Weygertze - Elschot 1-0 De Jager - Aghlani 0-1 Struiwig - Nijhof 1-0 Meylof - Van der Harst 1-0 Modiri - Van Ooik 0-1 Oosting - Agterberg 0-1 Daniël Agterberg en Ron Herder zijn twee nieuwelin gen die de gelederen van de club komen versterken. h Pi OZfc! in .cfj f Rijke zij koning omleg- en. Na ruim drie-en-een-half ur spelen werd de stand weer evenwicht getrokken door oost Schaffner. Het veertien lar oude wonderkind dat met en score van vijf punten uit even partijen zelfs de op één beste score heeft staan, [aar enkele minuten later lakte Hesmatollah Shahriza- eh de weg kwijt. In tijdnood, iet een loper tegen drie pion- maakte hij een afwikke- ngsfout. Dat hij daarna zijn ame nog weg gaf deed er ei- enlijk al niet meer toe. Opge- en was het enige wat hij kon oen. De vierde partij die al Joost Schaeffner peinst over zijn volgende zet tegen Hoogland. Het wonderkind won, maar Leusden laat waarschijnlijk een kostbaar punt liggen. (Foto: Jan Pit) LEUSDEN - Door inzet en karakter hebben de mannen van Leusden de overwinning op de naaste concurrent mee naar Leusden genomen. De belangrijke wedstrijd om de hegemonie in de 1ste klasse D van de KNHB begon in een nerveuze sfeer. Aange moedigd door epn in grote ge tale aanwezige schare toe schouwers uit eigen gelede ren begon GHBS meteen aan het verwachte offensief. Met één punt achterstand op Leusden, moesten de Gronin gers winnen om de eerste plaats in het klassement te veroveren. Spreekkoren en spandoeken werden door het enthousiaste publiek gebruikt om de eigen ploeg aan te moe digen. Het twintig-tal Leusde- naren die de tocht naar Gro ningen hadden ondernomen om hun ploeg aan te moedigen zagen aanvankelijk dat de mannen van MHCL moeilijk in hun spel kwamen Veel pas ses mislukten, men kon elkaar niet of moeilijk vinden. Kortom, er werd niet gespeeld zoals anders. Mede omdat er de laatste tien minuten van de eerste helft weer wat meer lijn in het spel kwam wist het team gelukkig erger te voorkomen, dan de 0-1 achterstand waarop de Gro ningers reeds na 10 minuten waren gekomen. Leeuwen Na de rust kwam Leusden sterk opzetten. Het hele team toonde een weergaloze inzet en een waarlijk voorbeeldig karakter. Na de slechte eerste helft concentreert het zich ge heel op het hockey en trok zich niets aan van de gemaakte fouten. Deze houding bracht Leusden al snel de gelijkmaker door een snoei-harde push van Ro bert Kreikamp. De Groningse keeper heeft de bal waar schijnlijk nooit gezien, want hij had niet eens de tijd zijn hand uit te steken. Weer tien minuten later so leerde Maarten Jonges de bal knap in de cirkel, omspeelde enkele Groningers en gaf de De vrouwen Leusden scoorde eenmaal tegen Bully, maar dat bleek te weinig. De mannen wonnen van hun naaste concurrent en hebben nu drie punten voorsprong. (Foto: Hans Verhorst) bal aan Robert Jan Willemse die de keeper voor de tweede maal het nakijken gaf. Deze achterstand was het sein voor GHBS om massaal aan te vallen. Maar de Leusdense verdediging hield het hoofd koel. Het hele Leusdense team vocht als leeuwen om de voor sprong te behouden. Bijna was de voorsprong nog ver groot, maar het doelpunt werd terecht wegens buitenspel af gekeurd. Het eindsignaal bezegelde een verdiende overwinning van de MHCL formatie; een zege die werd bereikt door een forma tie die inzet en vooral karak ter heeft getoond een kam pioen waardig. Als een hecht team werd samen gespeeld door 14 mannen die eigenlijk allemaal met naam en toe naam stuk voor stuk genoemd hadden moeten worden in dit verslag. Stand eerste klasse D Leusden 15-26 48-10; GHBS 15-23 36-17; Tempo 41 15-21 31-19. Zwolle 15-18 22-23; Upward 15- 17 31-24; Ares 15-16 33-23; GCHC 15-14 19-27; Doetinchem 15-13 22- 23; Quick Stick 15-12 13-22; Ro den 15-12 26-35; Deventer 15-6 9- 31; Hengelo 15-5 16-43 Vrouwen De vrouwen hebben het moe ten afleggen tegen Bully, de hockeyclub uit Oldenzaal. De wedstrijd begon als een open en gelijk opgaande strijd. Óm dat Leusden de uitwedstrijd tegen Bully had verloren, was ervoor gekozen om het achter dicht te houden. Een aan de te genstandsters toegekende strafcorner werd door hen ver zilverd. De Leusdense vrouwen deden er alles aan om de gelijkmaker te scoren. Vechten tegen een achterstand is geen gemakke lijke opgave. Ongeveer tien minuten voor het einde van de eerste helft, was het Josephine Pronk die alleen op de keep- ster afkwam. De keepster van Bully viel boven op de bal, wat resulteerde in een straf- push voor de thuisclub. Jo- landa Koopman wist hiermee de stand op 1-1 te brengen. In de tweede helft koos coach Hans van der Linden voor een aanvallend concept. Aanval op aanval werd op de verdedi ging van Bully los gelaten wat enkele kansen creëerde die he laas niet werden gehonoreerd met een doelpunt. Patricia van der Flier zag dat haar schot op het doel tien cm voor de doellijn gekeerd. Tien minuten voor het eindsignaal wisten de snelle spitsen van Bully het winnende doelpunt te maken, zodat de Leusdense dames twee verliespunten moesten incasseren. De stand in de tweede klasse D: HMC 15-27; Apeldoorn 15-23; Leusden 15-18, Doetinchem 15- 17, Dash 15-17, Bully 15-17; Drie- nerlo 15-16; Ares 15-13; Meppel 15-10; Quick Stick 15-10; Hattem 15-9; Assen 15-5. Ook die vraag komt altijd weer terug, krijg je onder water niet met agressieve vissen te maken? De haaien spreken in dit opzicht het meest tot de ver beelding Een mens gaat nu eenmaal niet graag naar de haaien Albert van Ooi moet onwillekeurig wat glimlachen. ,,Ik denk dat 98 procent van al die onderwaterbeesten eerder bang zijn van jou dan jij van hun. Je moet zo'n beest natuur lijk met aanvallen of je hand ergens insteken. Witte haaien zijn gevaarlijk maar die komen hier niet voor Van Ooi en zijn vrouw heb ben de smaak van de duiksport te pakken ..Deze zomer ga ik voor het eerst naar Noorwegen Daar kan je ook duiken Ik stroop met mijn vrouw de we reld af. Waar ik onder water kan komen daar ga ik onder In principe kan je overal duiken Onze drie gesprekspartners willen er ook nog graag op wij zen dat hun geliefde sport niet een elitaire sport is ..Geen sport voor rijke macho's van mensen die even naar de Baha ma's gaan." De voorzitter waarschuwt nog eens uitdruk kelijk voor te grote nonchalan ce bij de opleiding voor de dui- kersport. ,,Het duiken is ge woon een fascinerende hobby, maar er zijn bij de opleiding ook beunhazen Dat is het ge vaar bij de hausse van die sport. Iedereen kan gaan den ken gauw even een schooltje en vervolgens een spoedcursus en dan kun je in een week een brevet halen. Maar dat wil niet zeggen dat je dan een veilige duiker bent. Dat is het kwets bare punt. Uiteindelijk gaat het dan verkeerd en dat zijn dan de ongelukken die je in de krant leest Dat geldt ook zo voor parachutespringen en ook voor autorijden." De duiksport kent geen leef tijdsgrenzen. Vanzelfsprekend moet iedereen aan de (strenge) medische eisen voldoen maar de 50-plussers kunnen ook nog naar hartelust blijven duiken. Wat dat betreft gaat voorzitter Albert van Ooi en zijn echtge note nog een plezierige toe komst toegemoet Aat Daalc zijn mensen die zich specialise ren op wrakstukken. Onder water zijn allerlei dingen te beleven. Ik heb de duiksport pas laat ontdekt. Ik ben nu 53 en pas twee jaar geleden ben ik ermee begonnen Ik heb eigen lijk geen objectief verhaal want ik heb besloten om voor de rest van mijn leven zoveel mogelijk onder water te blij ven. Ik vind dat leuk. Een an der houdt misschien meer van biljarten Hebben mensen met een fo bie geen moeite om te gaan dui ken? De vraag van een leek Voorzitter Van Ooi heeft een duidelijk voorbeeld. Zijn eigen vrouw. ,,Bij ons systeem mag je nooit alleen onder water. Mijn vrouw zei; als jij straks gaat duiken zit ik langs de kant. Zij vond dat water was om te ge bruiken bij het douchen en zo. Daarmee hield het op. Zij is met me meegegaan naar Spanje. Toen zag ze mij onder water zwemmen en kon ze de vissen zien. De eerste keer had ze wel veel moeite om onder water te gaan. Wij zeiden kom op. Willemien, het water in en duiken! De kinderen begonnen hard te lachen. Ma ging dui ken! Dure hobby Bij Octopus geldt de stelre gel dat er eerst een gedegen opleiding moet worden ge volgd alvorens men de eerste echte duik gaat maken. Henk Haandnkman, die net als zijn confrater Theo Oosterhoff de duiksport op de Antillen onder de knie heeft weten te krijgen, wijst erop dat onder water de cursist altijd de baas blijft Wil de betrokkene beslist omhoog, dan gaat hij ook omhoog Bo ven water kan er later over het hoe en het waarom en het ver dere duiken worden gefiloso feerd. Van Ooi. :,Je moet de duik sport niet geforceerd doen Als je er eenmaal door gegrepen wordt dan laat het je niet meer los Negen van de tien cursisten raken verknocht. Als een cur sist angstig is krijgt hij een aparte begeleiding, net zolang tot hij zelf een keer onder wa ter zakt Als je dan doorduwt dan is ook zo'n man verkocht Een leek stelt al gauw de geijkte vragen, is het niet erg duur? Dat is het inderdaad, want je moet zo het een en an der aanschaffen Wie bij Octo pus wil beginnen kan de be schikking krijgen over een pak en materiaal dat de vereniging in voorraad heeft. Wie daar mee besluit om echt verder te gaan, moet het een en ander betalen Uiteindelijk moet een mens wat voor zijn hobby over hebben. Dat geldt voor alle sporten. Octopus („Inktvis"), met haar combinatie van school en vereniging volgt een ..modu lair" systeem volgens een Ame rikaanse procedure. Het be treft het zogenaamde PADI- systeem. Van Ooi: ,,Bij ons krijgt iemand eerst een aantal theorielessen, waarna hij een examen doet. Dan krijgt hij een aantal sessies in het zwembad en leert dan de verschillende vaardigheden. Dan volgt er weer een examen Vervolgens gaat hij naar het buitenwater en volgt weer een aantal lessen net zolang tot hij veilig kan duiken. Daarna doet hij een eindexamen en ontvangt hij een brevet. Dan kan voor de één in een paar maanden beke ken zijn en voor een ander kan het misschien wel een half jaar duren In die opleiding zit de veiligheid ingebakken Het is wel niet de goedkoopste ma nier van opleiden maar het ge- garandeert wel de grootst mo gelijk veiligheid Milieu Een buitenstaander weet over het algemeen niet hoe kwetsbaar de wereld onder water is. Er is in de loop van de tijd al het nodige vernield en het is zaak dat er geen verdere vernielingen worden aange richt. In een land als Frankrijk bijvoorbeeld geldt een andere mentaliteit Daar worden vo geltjes doodgeschoten en ziet men er ook niet tegenop om onder water met een harpoen bezig te zijn. De mensen van Octopus (men heeft nu een groep van 75 vaste leden en een groot aantal kandidaats-leden) willen voor hun wekelijkse trainingen graag dicht bij huis blijven. Veelal moet men naar Zeeland of andere geschikte plaatsen. Men heeft het plan opgevat om van de nieuwe vijver in Katten Van Ooi; ..Wij willen de men sen leren dat ze overal voor zichtig met de onderwaterwe reld moeten omgaan. Dat is ook de reden dat we met de Milieu- Organisatie van het Landgoed Schothorst een overeenkomst hebben dat wij in de nieuwe plas Emiclaer research gaan doen. Dat vinden wij een unie ke gelegenheid om een plas, die nu nog maar een gat met water is in het zand, helemaal te vol gen. Jaarlijks willen wij de boel daar gaan opschonen, want er zal nog wel het een en ander in het water worden gegooid. Met de gemeente hebben wij al een halfjaar onderhandeld Wij mogen alleen op een bepaalde plaats duiken. Voor ons is het heel belangrijk dat wij water in de buurt hebben. Wij willen een soort peetvaderschap over de plas hebben broek gebruik te maken. Dat is een groot meer ter grootte van drie voetbalvelden, nog voorlo pig ogend als een wat onbe stemde plas in het embryonale Kattenbroek, waar de bewo ners in eenzaamheid lijken te zijn neergestreken.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9