leusder Krant. De Vrije /asten: gezelligheid komt voor prestatie S( ersvereniging vindt nieuw onderdak in De Moespot: „De nadruk ligt bij ons op vriendschap. Het gaat er niet om wat we al dan niet presteren, maar dat we met z'n allen lekker kunnen werken" Door Tijs van den Brink „We willen geen tentoonstellingsclub worden" „Als we buiten schilderen, zorgen we altijd dat er een kroeg in de buurt is" ding co 'Hoe pee] lier emei zate isere enco uit i hu pi hart f 13 Wot ensdag 31 maart 1993 Pagina 13 prol t do ikkii et g ;ldd slep ;af ositi d iet b taal ie B eni hi nui j ui ve ge ti iie z B rtrec ïit d ut v; c t het e d ball< Over de schildersezel tuurt hij naar het aaktmodel Op de kwast in zijn rechterhand hittert een klodder verf. Hij zet een streep ijkt weer, trekt een volgende lijn op het erder maagdelijk witte papier. Een vrouw oudt een potlood tussen haar vingers en neet' het model Even later schetst ook zij de mtouren van de naakte vrouw De ongeveer f ns vintig Vrije Kwasten zijn nog maar net be- heh Dnnen. Het is vrijwel stil in de ruimte in De fP6 ioespot Alleen het gekras van een enkel ptlood of een stuk houtskool is hoorbaar Een wandeling langs alle aanwezigen leert, at ieder er zijn of haar eigen stijl en teken- liddelen op nahoudt. De amateurs werken nder meer met houtskool, aquarelverf, olie- erf en tekenpotloden De stijlen lopen sterk iteen Verder is duidelijk dat ze allemaal eer een andere volgorde aanhouden Som- ngen zetten eerst een aantal stippen op pa- er Anderen beginnen direct met de vage mtouren, of gebruiken een potlood als ilpmiddel om de vrouw eerst nauwkeurig te meten en op schaal op papier te bren- in. 'lof len stof irart ■HS die Sinds kort heeft de kunstenaarsvereniging e Vrije Kwasten een vast onderkomen ge- Jonden in De Moespot Tot voor kort hadden 'e schilders en tekenaars een ruimte in de leider van het raadhuis van Leusden tot hun eschikkmg, Die plek voldeed niet en daar- m week het gezelschap uit naar De Moespot Eens in de twee weken op dinsdagavond efenen de kunstenaars zich verder in hun ACHTERVELD - De Vrije Kwasten: het klinkt een beetje als de naam van een carnavalsclub maar in werkelijkheid gaat het om een vereniging van amateur-schilders. Dinsdag waren ze bijeen in hun nieuwe onderkomen in Achterveld. Sinds kort heeft de vereniging in centrum De Moespot een vaste stek gevonden. De vereniging van schilders en tekenaars bestaat dit jaar twintig jaar. Al die jaren komen ze regelmatig bij elkaar om samen te schilderen. Een impressie. teken- en schilderkunst ,,We hebben iedere keer weer wat anders. Vandaag schilderen we een model Andere keren is dat bijvoor beeld een stilleven of een portret,legt voor zitter Antoine van den Wildenberg uit Hij heeft zich deze dinsdagavond speciaal ge huld in boerenkiel met zakdoek De knalroze pruik ligt op een stoel. Met z'n ludieke outfit doet hij een knipoog naar de vele carnavals vierders in Achterveld Daarmee is hij met een ook de enige in een kiel. Schilderskielen en alpinopetten, waarin kunstenaars volgens het clichébeeld horen te lopen, ontbreken volledig .n De Moespot De Vrije Kwasten is een schildersvereni- ging die al zo'n twintig jaar bestaat De amateur-kunstenaars komen uit de hele re gio. „We hebben leden uit onder meer Barne- veld. Achterveld, Leusden en Hoevelaken." De 32-leden tellende club heeft momenteel een ledenstop. Van den Wildenberg wijst de zaal in: „Kijk maar om je heen, het is nu al aardig krap terwijl lang niet alle leden er zijn. Met nóg meer leden zou het gewoon te vol worden." In de zaal van De Moespot is inderdaad weinig plek meer. Leden die aan de late kant binnen komen vallen moeten genoegen ne men met een plekje op de tweede rang ..We zijn puur een club van liefhebbers. We zijn geen lesclub, de meeste leden hebben overi gens wel les. Dat adviseren we meestal aan nieuwe leden We bekijken eikaars werk na tuurlijk wel. Aan het eind van de avond zet ten we alle werken neer en één van ons levert dan commentaar. Zo leer je van elkaar. Ver der is het heel motiverend om samen bezig te zijn." Zo af en toe kijkt een lid wat verstoord om. als Van den Wildenberg vertelt over de vere niging Normaal gesproken is het stil als de Vrije Kwasten geconcentreerd bezig zijn met hun werk. ,,Dat betekent niet dat er geen ruimte is voor gezelligheid. Juist wel Eén van de belangrijkste aspecten van de club is de gezelligheid. De nadruk ligt bij ons op vriendschap. Het gaat er niet om wat we al dan niet presteren, maar dat we met z'n allen lekker kunnen werken." Van den Wildenberg noemt enkele voor beelden ,,'s Zomers gaan we soms met een groep er een week op uit. Zo zijn we al een week naar Frankrijk en een week naar Friesland geweest Tijdens die weken gaat er altijd een lerares mee." Het is absoluut met de bedoeling dat de leden van de vereniging in eenzelfde stijl gaan schilderen, benadrukt de voorzitter. Een blik op de kunstwerken-in-wording be wijst zijn gelijk. Het model verschijnt in al lerlei kleuren op het papier. „Iedereen gaat z'n eigen gang Twee keer per jaar houden De Vrije Kwas ten een expositie. „We houden jaarlijks be wust maar twee tentoonstellingen. We willen namelijk geen tentoonstellingsclub worden." aldus de praeses. „Anders bestaat het gevaar dat je schildert om de tentoonstellingen of de verkoop Dan krijg je een verkeerde sfeer in de vereniging. We zijn echte hobbyisten Eén van de leden wandelt even rond. Hij kijkt wat naar het werk van de anderen Zo af en toe blijft hij wat langer staan, geboeid door wat de ander ervan maakt. Een blik op het model brengt hem er toe om hoofdschud dend weer terug te wandelen naar zijn eigen werk Hij kijkt weer naar de vrouw, beoor deelt de streken op het papier, maakt een geergerd gebaar en doopt de kwast in een andere kleur verf. Met een paar welgemikte donkerblauwe lijnen accentueert hij de vor men van de vrouw. Op de kussens krijgt zij, na drie kwartier in één houding zitten, zo te zien de kriebels in haar voet Ze beweegt de voet even, maar blijft verder stil zitten. Een hele opgave als je steeds van alle kanten bekeken wordt Ge lukkig kondigt één van de leden, die haar inmiddels grotendeels aan het papier heeft toevertrouwd, aan koffie en thee te zullen halen. „Model, koffie of thee7" roept hij haar toe Ze moet er aan toe zijn, warm is het namelijk niet in de zaal. De leden van De Vrije Kwasten gaan jaar lijks twee keer schilderen in Amsterdam. Verder doen ze ook mee aan een grote schil dersmanifestatie in Den Bosch. Brengen ze 's winters de uren vooral binnen vier muren door, 's zomers gaan ze het veld in. „We schilderen de hele zomer door. Met z'n allen werken we dan aan landschappen." Van den Wildenberg ziet groei in de groep „We zijn al jaren samen bezig. Door de les sen, het enthousiasme, het samen bezig zijn, kun je zeker zeggen dat we vooruit zijn ge gaan. Maar belangrijker is nog dat de sfeer reuze goed is. Als we bijvoorbeeld buiten schilderen, zorgen we altijd dat er een kroeg in de buurt is. Het gaat niet alleen om het schilderen. Als die goed is gaan de creatieve prestaties ook vooruit. Een goeie gezellige club presteert meer dan een club waar de sfeer niet goed is." Waar de vereniging wel naar streeft is dat de leden ook over de grenzen van hun eigen materiaal heenstappen. „We proberen elkaar te stimuleren ook eens iets anders te probe ren Als een persoon bijvoorbeeld steeds met houtskool werkt, is het goed als hij ook eens probeert met een penseel aan de slag te gaan. Het is opmerkelijk te zien wat de resulta ten zijn van de arbeid van de kunstenaars Het model is te zien in de kleuren rood, groen, zwart. Bij de één wekt ze blijkbaar een cha grijnige indruk terwijl ze op de ander wat mollig overkomt. Voorzitter Van den Wildenberg heeft zich inmiddels ook weer gestort op zijn aquarel Na een tijdje haalt hij een haarföhn voor de dag. Blijkbaar heeft hij dat nog niet vaker gedaan De meeste anderen kijken op als hij het ding aanzet. Eén schiet hartelijk in de lach. Het is even gedaan met de stilte. Al snel gaan de meesten echter weer aan het werk Op één van de vellen wordt de glimlach van de vrouw uitgevoerd in blauw Bij De Vrije Kwasten kan alles, de naam zegt het al

Leusder Krant | 1993 | | pagina 13