„Padden trekken naar geboorteplaats" Leusder Krant. Mensenhanden helpen padden en kikkers Asschatterweg over de schijnwerper n Nieuws uit de verenigingen Nieuws uit de verenigingen egoefeningen Seniorenraad hemadag VOC atenverkoop in Bibliotheek ered sreedschap „Er moet nog ontzettend veel gebeuren" Jaarvergadering 'De Loupe' Mencursus oensdag 31 maart 1993 Pagina 5 incip )ESTERBERG - Het op aden iegbasis Soesterberg ge- ene ationeerde 32ste Fighter juadron gaat avondvliegen straaljagers van het type 15 tot 's avonds 21.00 uur op 31 maart 1993 en 27. 28 »ril 1993. et eveneens op de Vliegbasis >esterberg gestationeerde Squadron gaat mogelijk ondvliegen met helicopters het type Alouette III tot 's -onds 22.00 uur op 1 april 93 (Reservedag voor het pro- •amma van maart). stuui in h :mee nt v, erg desku Ga Dat rste cm ngsm; de spc Dit lij noj spc HTERVELD - De AMBC riiterveld" organiseert or zondag 4 april een puzzel- over een lengte van 30 ometer. lpeno ichrijving vanaf 13.30 uur in fe/Restaurant "De Ros- Hessenweg212, Achter- ld (tegenover de kerk), tel.: 125-1223. tzetters zijn equipe Be- «ïghenv.d. Wetering, rid zij ze wordt verreden met gebi; .stemming van B&W van de meente Leusden en Stou- dig he iburg. 7 april a s. zal van 9.00 tot .00 uur door mevrouw Kup- ns een bloemschikochtend orden gehouden met als ema Pasen. ;t VOC organiseert het na- lgende thema op 21 april om 9.00 uur tot 11.00 uur JGKLACHTEN, waarbij de fentherapeute Renske Kos- de nadruk wil leggen op: oreventie ;oede houding - daardoor ichten vermijden en klach- eventueel verhelpen oefeningen uitleggen en de inst reren mensen moeten duidelijk :ig zijn met zichzelf en natuurlijk kijken: hoe de rug er eigenlijk uit? vergi verlee vant 131 stukl )en 2d afspra dinsdag 6 april zal Anneke ai door middel van dia's haar schilderijen De ïepping en Openbaring la- zien, zoals dat verteld rdt in het eerste en laatste ;k van de bijbel. Schepping Herschepping worden op e wijze in beeld gebracht, nvang 19.45 uur in Het fpunt. Iedereen is van te welkom. van kdag' ng Mil) 211 ^jïUSDEN - De bibliotheken Leusden houden op zater- 3 april van 10.00-15.00 uur uitverkoop van overtol- boeken en grammofoon- Êten. Bij mooi weer worden kan voor an Sta doo )oeken buiten verkocht, jzen: Volwassenenboek Jeugdboek: 0,50; immofoonplaat: 1,-. USDEN - De Stichting »evenwed Gereedschap is een or- s gewe be roei an arti een e bescfc )or de /an St it voor usatie van vrijwilligers die eedschap verzamelt, her- lt en op aanvraag verzendt ir ontwikkelingslanden. latum! reedschap is onontbeerlijk K>r zelfstandigheid en ont- tkeling. red Gereedschap onder- n«lnt Plaatselijke initiatie oorlof* om daarmee de economi esituatie van kleinschalige gon rkgemeenschappen te hel- i verbeteren. ar komt het gereedschap idaan? onze maatschappij wordt 1 gereedschap dat nog goed ïikbaar is vervangen door Het ligt vaak jaren- nutteloos in kelders of op Iers weg te roesten. Gered :edschap vraagt geen 'oot maar kwalitatief goed edschap dat, na te zijn op- napt en hersteld, nog jaren kan. Wanneer kunt u in tsden gereedschap inleve- de braderie op Koningin- lag staat de Stichting Leus- i Wereldwijd met contai- s en een kraam. Er is van chriftei nodig. Wat u ook tegen- ie steu' niet bijvoorbeeld de iforma'. ,rïaarsschoonmaak, breng 36613 mee naar de braderie. 5, 370aStichting Leusden Wereld- |d zorgt er dan voor dat het behulp van vrijwilligers Ie plaats van bestemming, ïns in de wereld, terecht it. ERS BOEK De padden en kikkers wagen alleen de sprong naar hun geboortewater als het warm genoeg is. Erik van Beurden helpt ze een handje. Jaarlijks vinden tientallen overstekende padden de dood omdat (Foto: Hans Verhorst) ze worden vermorzeld door auto's. (Foto: Gerrit deGraaff) ACHTERVELD - Pad- denoversteek. Matig uw snelheid'. Het is duidelijk dat niet iedereen zich aan de tekst op het bord op de Asschatterweg in Ach terveld houdt. Erik van Beurden speurt rond half negen in de ochtend naar padden en kikkers. Hij is verbonden aan de afde ling milieu van de ge meente Leusden en zet zich elke ochtend met hart en ziel in voor deze amfibieën. De buit van deze ochtend is slechts één pad. Voorzichtig haalt Erik het dier uit een em mer en loopt ermee naar de overzijde van de weg waar de pad zijn vrijheid verkrijgt in de poel. De Asschatterweg is over een lengte van twintig meter aan weerszijden afgezet met dun gaasdoek Hier en daar is een emmer ingegraven. Het doek behoedt de dieren om de drukke weg over te steken en vermorzeld te worden onder de wielen van voortrazende au to's. vrachtwagens of fietsers. Padden en kikkers willen te rugtrekken naar de plaats waar ze geboren zijn," ver klaart Erik de trek van de die ren. .Padden kunnen zelfs wel een paar kilometer en kikkers ongeveer één kilometer afleg gen om hun geboorteplek te be reiken en daar hun eitjes te leg gen Ook komt het wel eens voor dat hele populaties ver huizen." Diverse mensen groeten Enk elke ochtend als hij op weg naar zijn werk in Leusden de emmers controleert. Vrijwilli gers ontfermen zich al vanaf 1980 over de padden en kik kers. De eerste jaren werd slechts onderzoek gedaan naar de hoeveelheid dieren die het leven liet; vanaf 1982/1983 is men begonnen met het gaas en de emmers. Het is met altijd makkelijk om vrijwilligers te vinden die elke ochtend willen controleren of er dieren in de emmers terecht zijn gekomen. ,,De padden kunnen niet lan ger dan een dag in de emmer blijven omdat ze anders uit drogen." Vorig jaar werden er ongeveer honderd padden overgezet. Het gaat slecht met de amfi bieën in Nederland, vooral met de heidekikker en groene kik ker. Dit komt volgens Erik mede door het verdwijnen van de voor de padden en kikkers noodzakelijke biotopen. Na tuurliefhebbers proberen dit te veranderen. Zo is Stichts Landschapsbeheer volop bezig met het herstel en de aanleg van paddepoelen. De gemeente Leusden heeft boeren die een paddepoel op hun land hebben laten herstellen of aanleggen, meegedeeld dat deze niet in de ecologische richtlijn of be stemmingsplannen worden op genomen. De poelen aan weerszijden van de oversteekplaats aan de Asschatterweg zijn onlangs uitgegraven om ze weer meer leefbaar te maken voor fauna en flora. „De poelen zijn nu meer open wat zeker effect zal hebben. Het water warmt nu eerder op en er is minder blad- val. Dat betekent dat er sprake is van minder verzuring." Twaalf graden Erik is benieuwd hoeveel padden en kikkers er dit jaar in de emmer terecht zullen ko men. Eind april is er wat dat betreft meer bekend, want dan loopt de paddentrek op zijn eind. De emmers hebben dan zo'n twee maanden op het plekje langs de Aschatterweg gestaan. Zodra het 's nachts een graad of 12 wordt, begin nen de padden en kikkers te trekken. Bij de Groene Zoom in Leusden verplaatsen de dieren zich ook al volop. Nu moeten de dieren nog door mensenhanden de weg over geholpen worden, maar er wordt ook gedacht aan een meer permanente oplossing. „Er zouden pijpen onder de Lcusden viert opening milieu centrum met Lentedag LE USDEN - Zaterdag 3 april zal wethouder Corn Verduin om 11.00 uur op ludieke wijze de opening verrichten van het milieu centrum Leusden. Dit cen trum is gehuisvest in basis school de Wegwijzer. Met een hele lijst van activitei ten, spelletjes en wetens waardigheden kunnen be langstellenden deze 'len te-dag' mee beleven, de ti tel die deze openingsdag meekrijgt Alice Verburg, mede werker van het milieucen trum geeft alvast een rondleiding. Alice:„Jeziet het, er moet nog ontzettend veel gebeuren maar met onze veertien vrijwilligers en andere hulpvaardigen gaan we er nog even flink tegen aan. De ingang moet nog verbreedt, prikborden moeten nog opgehangen, vitrine-kasten afstoffen en inrichten, enfin, genoeg te doen.We hebben een programma samengesteld waar we elke groep, van jong tot oud, enthousiast voor hopen te krijgenOp het veld hiernaast komen twee grote tenten waarin elke natuur- en milieu-or ganisatie in Leusden een eigen plekje krijgt. Op deze manier kan elke groep zijn eigen verhaal doen. Het zijn er nogal wat, ik wil ze toch graag een keer benoemen Imkersverenin- ging Eemkwartier, IVN (Instituut voor Natuurbe scherming), Kringloopcen trum Leusden, Vogel wacht, Comité Milieuzorg Leusden, Milieudefensie. Milieugroep van de Raad van Kerken, Wereld Na tuur Fonds, Sterrenclub Leusden, ENFB (Eerste Nederlandse Fietsers Bond) en de KNNV(Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereni ging). „Hetprogramma is dus voor elk wat wils met on dermeereen excursie door het park Princenhof. Dit is eigenlijk een uitgebreide versie van lessen die wij op basisscholen verzorgen. Voor dit onderdeel hebben zich al ruim honderd men sen aangemeld, dus dat wordt flink doorlopen op 3 april. Bij deze excursie zal steeds iemand als begelei der meegaan maar bij de natuurverkenning zullen de deelnemers het zelf moeten uitzoeken Kinde ren van zeven tot twaalf jaar krijgen een routebe schrijving mee en daarbij houden onze bemoeienis sen op. Na tuur lijk mogen ouders mee. Voor de kleu ters is een kabouterpad uitgezet, uiteraard vlak naast het centrum en met begeleiding. Ook hier zijn de ouders van harte uitgenodigd om dit samen met hun kroost te ondernemen. Basis school de Brink verzorgt met hun inmiddels be roemde poppenkast een speciale editie over de na tuur. We hebben op 3 april de beschikking over twee grote electro-spelen, ook altijd leuk voor iedereen De vieze-beestjes-hoek trekt ook altijd veel be kijks, mensen vinden het toch altijd leuk om even te gruwelen en te griezelen van kleine 'enge'beestjes die je eigenlijk dagelijks om je heen ziet. led er eert wordt in staat gesteld om dooreen microscoop de dingen om je heen op ge heel andere wijze te bekij ken. Actief zijn kan ook nog door middel van het boomplak zagen. Uiter aard wordt dit gedaan met snoeihout, voor ons bij el kaar gezocht door afdeling groen van de gemeente. Leuk om je eigen onderzet ters te zagen. „Het is een vol program ma en dan heb ik nog niet eens gehad over alles wat in het centrum zelf valt te bekijken. Het is een hele toestand zo h dag en on danks hetfeit dat deze school een tijdelijk onder komen voor ons biedt wil len we het toch officieel openen. Laat de gemeente maar zien hoe belangrijk onze stichting is en hoeveel be langstellenden zich laten zien op drie april. Dat is alleen maargoed voorde zaak. We zijn wel een beetje geschrokken want al vrij snel bleek dat al drie honderd mensen zich heb ben aangemeld plus de rest die kom t zonder aan mei- De voorbereidingen voorde opening van het Milieucentrum in De Wegwijzer zijn in volle gang. (foto: Jan Pit) ding. Veel, maar dat is na tuurlijk prima. Onze stichting bestaat al heel lang. We zijn ont staan naar aanleiding van de dreigende verkeerstoe name rondom de School steegsbosjes. Ik praat nu dus over zo 'n twintig jaar geleden. Toen al had de ge meente snode plannen met betrekking tot dit natuur gebied. En nu, anno 1993, praten we nog steeds over die dreiging, te ironisch om leuk te zijn. Toen, twintig jaar geleden, is de actie groep KNAL-groen opge richt en daar is later het CML (Comité Milieuzorg Leusden) uit voortge vloeid. Het CML kun je het best in drie werkgroepen verdelen, ruimtelijke orde ning met als één van de ta ken het bewaken van de plannen omtrent de Schoolsteegsbosjes; afde ling milieubeheer, waar onder andere de milieu- boer uit voort is gekomen en het gescheiden ophalen van afval en als derde werkgroep milieu en na- tuureducatie. Zij organise ren consumentenavonden, geven les via Latent Talent en verzorgen lessen op ba sisscholen in Leusden. Scholen kunnen zich voor deze praktische lessen aanmelden, dit jaar werd dat voor 173 uur gedaan. Helaas zijn we tot niet meer dan zo'n 100 uur in staat, te weinig man kracht De lessen variéren van het uitzet ten van pad- denpaden tot heidelessen Hierdoor hebben wij een stuk bekendheid verkre gen maar hopelijk is voor de Leus den a a r du i del ijk dat we inhoudelijk nog veel meer zijn en nog veel meer te bieden hebben. Kijk maar eens in ons plak boek. Inderdaad, aan de hand van vele foto's, krantenk nipsels en eigen commen taar wordt duidelijk waar het CML toe in staat is. Met grote groepen kinderen de bossen in of het planten van bomen met scholieren. De vele vrijwilligers heb ben een volledige dagtaak aan alle activiteiten. Het CML heeft twee boekjes uitgegeven over het Park Princenhof met alle be schrijvingen van route en de erlangs gelegen bomen, planten en struiken, zeer waardevol tijdens een wandeling. Alice: „Ja, waardevol. Als er tenmin ste niets tussen komt. In april 90 hadden we een vierde, geivijzigde druk klaar. A lies wat je maar tegen kunt komen stond netjes vermeld. Na het uit brengen van het boekje gaat echter de gemeente het park in met verregaan de snoei- en zaagplannen Konden we weerover- nieuw beginnen, immers, vele bomen waren niet meer. Daar zijn nu trou wens wel afspraken over gemaakt met de gemeente, dat overkomt ons niet meer. De lentedag in het kader van de officiële opening start zaterdag 3 april om 11.00 uur in de basisschool 'de Wegwijzer'naast de Biezenkamp De boekjes over het park Princenhof, zomeren herfst zijn gratis te verkrijgen in de biblio theek, het gemeentehuis of het kantoor van de Leus der Krant. Annelies Heuvelink Paddentrek Matig uw snelheid weg doorgelegd kunnen wor den, dat zou veel beter zijn." aldus Enk. Op een aantal plaatsen in Nederland lijkt deze oplossing succesvol. LEUSDEN - De Senioren raad wil graag weten, wat pre cies de bedoeling is van het Beleidsplan 1993-1995 van de Stichting Algemene Oude renzorg Leusden. Daarom heeft de Seniorenraad de di recteur van deze Stichting, J de Bruijn uitgenodigd om een uiteenzetting te geven op de eerstvolgende vergadering van de Seniorenraad. De heer De Bruijn, directeur van ver zorgingshuis 't Hamersveld zal vooral ingaan op de conse quenties van dit beleidsplan voor de thuiswonende oude ren. Deze Seniorenraad-verga- dering is donderdag 8 april. Vooraf aan deze uiteenzetting behandelt de Seniorenraad een aantal agendapunten, waaronder een bespreking van de contacten en afspraken met gemeentelijke instanties over de behandeling van de nota Participerende Senioren (begin oktober vorig jaar door de Seniorenraad aan de ge meenteraad aangeboden). Bo vendien wordt verslag gedaan van de bespreking door de kerngroep van de Senioren raad met wethouder Vroon. De volledige agenda ligt ter inzage bij bureau Voorlichting in het gemeentehuis. Deze vergadering van de Se niorenraad, waarbij iedereen welkom is, begint donderdag 8 april 's morgens om 9.30 uur in het gemeentehuis. Directeur De Bruijn krijgt om 10.30 uur het woord voor zijn uiteenzetting. LEUSDEN - Postzegelvere niging 'De Loupe', Leusden houdt maandagavond 5 april haar maandelijkse bijeen komst. Naast de vaste agenda punten van een algemene le denvergadering is er de maan delijkse veiling en verloting, waar betere series en leuke restanten van verzamelingen te bemachtigen zijn. Verder wordt er volop tijd in geruimd voor het onderling "postzegelen". Speciaal de verzamelaar van Nederland en (voormalige) overzeese gebiedsdelen zal zijn verzameling voor een fractie van de geldende catalo gusprijs kunnen aanvullen. Er is een groot en goedkoop aan bod van series en losse zegels, zowel postfris als gestempeld. Daarnaast worden diverse specifieke poststukken en spe ciale afstempelingen ter koop aangeboden en zijn dubbeltjes en kwartjesboeken met zegels uit de gehele wereld aanwe zig. De hierna volgende bijeen komst op 3 mei zal weer op een specifiek thema zijn gericht. Dit keer zal Zuid-Afrika onder de loupe worden genomen. Via de postale geschiedenis van het land, zal het Neder landse kenmerk van en in Zuid-Afrika worden belicht. Niet alleen historisch maar ook actueel is de afstempeling van postzegels uit een groot aantal plaatsen in Zuid- Afrika met een Nederlandse benaming, waaronder o.a. Amersfoort. Een apart en zeer interessant onderwerp, welke terug gaat tot in de bloeitijd van de voor malige Verenigde Oost-Indi sche Compagnie (V.O.C.). Iedereen die postzegels verza melt en eens wil kennis ma ken met de Leusdense Postze gelvereniging en andere post zegelliefhebbers, is maandag 5 april om 20.00 uur van harte welkom in "De Til", Hamers- veldseweg 30 (ingang Lisidu- nalaan), te Leusden Nadere informatie over de vereniging en haar activitei ten is te verkrijgen bij de heer D. van der Zee, tel. 033-941431. LEUSDEN - Vanaf donder dag 11 maart wordt er bij de Landelijke rijvereniging en ponyclub "De Singels" een mencursus gegeven. De cursus gaat uit van Fok- vereniging "Het Friesch paard midden-Nederland". Er wordt les gegeven door de be kende men-instructeur Van Engelen. Er zal les gegeven worden in paardekennis. tuigen en rijtui gen kennis en rijden vanaf de bok. De eerste acht weken wordt er theorieles gegeven. Begin mei komt de praktijk aan de beurt, waarbij toeschouwers natuurlijk altijd welkom zijn. De lessen beginnen om acht uur en worden gegeven op het terrein van de Singels. Dit is gelegen op industrieterrein De Fliert, even buiten de be bouwde kom van Achterveld.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5