Leusder Krant escheiden in afwachting ^lan de opknapbeurt Koos Meinders kan vertellen Droge en zonnige maart let weer Kalmoes Voorwaardelijke straf voor slaan met kruissleutel Fietsen gestolen Mislukte inbraak KALnOt-S» inkelcentrum Hamershof viert 12,5 jarig bestaan L E U S D E N Kinderboekenschrijver bezoekt Leusdense basisscholen 1IJFS SERVICES BARNEVELD B V DERIERSDIENSTEN? LEJJSDEN - Zc hingen aan zijn lippen, de kinderen van groep 5 van basisschool de Bongerd. Koos Meinders, de schrijver van onder andere 01- liebol van Krentenkoek bleek een taal te spreken die ze be grepen. Zijn grapjes, klankrij men en verklaringen van hoe hij in de afgelopen tien jaar. vijftien kinderboeken had kunnen schrijven, waren min stens even leuk en verrassend als wat ze uit zijn verhalen kenden. Een schrijver in Leus den op bezoek bij vier scholen, kon zijn verhalen kwijt. Koos Meinders schrijft verha len, liedjes, cabaret en musi calteksten De leerlingen van groep 5 van de Bongerd hadden zich daar terdege op voorbe reid Een van de kinderen had na een bezoek aan de musical De Roltrap naar de maan' zelfs een bandje weten te bemachti gen waar een liedje uit die mu- slissing. Uiteraard adviseren wij wel Pim Berghuizen blijft hoop vol dat in januari 1994 met de 'revitalisering' begonnen kan worden, zodat tegelijkertijd met de oplevering van de nieuwbouw, het bestaande ge deelte er weer flonkerend en opgeknapt bijstaat. 3 april Maar tot die tijd zit de Hamers hof in de rommel. Tussen het zand en de geïmproviseerde parkeerplaatsen wil men het koperen bestaan niet onge merkt voorbij laten gaan. Za terdag 3 april is tot feestdag uitgeroepen Winkeliers ver zorgden een waardebon- nenaktie waarbij kortingen van 12,5 procent, 12,50 of gratis produkten in waarde gelijk aan de bereikte leeftijd te verkrijgen zijn Bij Kniep is bij een dropweegwedstrijd, waarbij het exact afgewogen gewicht in drop te winnen is. Bij de speelgoedwinkel van Kohlmann staan bakken Lego klaar voor een bouwwedstrijd Leusdens looporkest The Hammerfield Stompers zullen tussen 11.00 uur en 16.00 uur het winkelende publiek amu seren Mr Diamond presen teert een ballonnenshow en goochelt en een mime acteur zal zich tussen het publiek mengen om voor de nodige hi lariteit te zorgen. Er zijn veel aanbiedingen in acht kraampjes, ingericht door de winkeliers Bovendien vieren veel middenstanders hun eigen jubilieum met individuele ak- ties. sical opstond. De schrijver keek ervan op ..Van dit liedje, op deze manier door deze zan ger gezongen, bestaat mis schien nog een ander exem plaar" dacht hij De betreffen de zanger was zijn beste vriend, zanger en cabartier Harrie Jekkers. Deze vriend werd opgevoerd als de wijze kameraad waarmee je kunt la chen en die tussen neus en lip pen een aantal waarheden kan verkondigen die, afkomstig van de schrijver zelf, misschien wat te onderwijsachtig zouden geklonken hebben Bijvoorbeeld hoe je zijn boek Olliebol van krentenkoek kon lezen In dit boek met versjes over figuren met namen van alle letters van het alfabet, zo als Pnmavera Parelmoer en Ulla Ullespoel, spelen klanken een belangrijke rol Vriend Harrie Jekkers („Jullie weten wel de zanger van Berlijn met die vogel die de muur over LEUSDEN - Een 23-jarige Leusdenaar, die tijdens een avondje stappen iemand zwaar had mishandeld met een kruissleutel, is donderdag door de Utrechtse politierech ter veroordeeld tot een maand voorwaardelijke celstraf en 750 gulden boete. De boete viel 250 gulden lager uit dan was geëist, vanwege het inko men van de man. De verdachte kreeg die avond, in november 1991, in een jon gerencentrum in zijn woon plaats om onduidelijke rede nen ruzie met het slachtoffer Bij het verlaten van het pand ontaardde dit in een vechtpar tij, waarbij de verdachte van een vriend de kruissleutel kreeg aangereikt. Met het ge reedschap sloeg hij de ander tegen hoofd en nek, waardoor het slachtoffer een hersen schudding en wonden in zijn LEUSDEN - In het afgelopen weekeinde hebben onbeken den op vier plaatsen in de ge meente fietsen gestolen De rij wielen stonmden respectieve lijk geparkeerd op de As- schatterweg, Heiligenberger- weg, Ruiterhorst en bij het ten nispark op de Valleilaan. Op de Lisidunalaan werd een fiets vernield. De schade bedraagt enkele duizenden guldens gezicht opliep Ook zou hij het slachtoffer tegen het hoofd hebben getrapt. Volgens de Leusdenaar zocht de ander al de hele avond ruzie met hem. "Hij zei tegen ieder een dat hij mij een lesje zou leren", aldus de verdacht, die benadrukte dat het slachtof fer was begonnen. De andere man had tegenover de politie j toegegeven dat hij flink aan geschoten was en dat hij zich al de hele avond aan de Leus denaar had geërgerd. "Als de kruissleutel er niet was geweest en U had die niet gepakt, was het gewoon een kwestie van waar twee vech ten hebben twee schuld", zei officier van justitie Koreman. Hij vond dat de verdachte be ter had moeten weten, gezien zijn eerdere veroordelingen voor openlijk geweld en mis handeling. LEUSDEN - Degelijk hang- en sluitwerk heeft op de Reehoeve dit weekeinde een inbraak in een woning verhinderd. De in brekers openden, vermoedelijk met een valse sleutel, de voor deur. Die ging echter maar ge deeltelijk open, waarna de da ders ovemchterzake vertrok ken vliegen kan") verklaarde het boek de eerste keer gelezen te hebben, de tweede keer hardop uitgeproken te hebben om te genieten van de klanken en de derde keer muziekjes bij de woorden verzonnen te hebben. Waarna schrijver Koos Mein ders zich ontpopte als een niet onverdienstelijk zanger die zong uit eigen werk. De kinderen wisten veel, maar tussen de vijftien boeken van zijn oevre vond de auteur toch een nieuwe en een onbe kende Beiden wekten nieuws gierigheid en leeshonger. Mooie zinnen als 'een echo is een soort spiegel voor geluid' maakten veel duidelijk. De antwoorden op de zorgvuldige voorbereide vragen van de kin deren. waren verhalen Of alles de waarheid was wat hij over zijn ouders vertelde, was van geen belang. Vooral de meiden die zichtbaar van zijn verhalen genoten, leefden zich in. De jongens leken harder te moeten lachen om het gekke Meiden begrijpen nu eenmaal beter hoe je een hoofd moet luchten en wilt geloven dat je je vaders brommer voor een heli copter aan kunt zien. Koos Meinders was op be zoek en 'Mijn vader is een Leu genaar', de top hit uit de laatste aflevering van 'Kinderen voor Kinderen' kreeg bijna een ge zicht. Bij het voorlezen uit zijn boeken klinkt op de Heerd, de Bongerd, de Holm en de Loys- derhoek voortaan zijn stem door OFFSET? BEDRIJFS SERVICES BARNEVELD B V HARSELAARSEWEG 9, 3771 MA BARNEVELD. BEL: 03420-20050 SEIAARSEWEG 9,3771 MA BARNEVELD. Kalmoes zit met een dikke 1 vertakte wortelstok in de bo dem verankerd De afgeplatte stengel is aan een kant scherp gekant en aan de andere zijde voorzien van een groef. De bloeikolf, die van opzij uit die groef ontspringt, verraadt ver wantschap met de Aronskelk De bladeren zijn zwaardvor mig en kunnen meer dan een meter lang worden. De voort zetting van de stengel vormt een bladachtige bloeischede De kolf bestaat uit onaanzien lijke, groene bloempjes. Op merkelijk is dat Kalmoes in het europese klimaat geen zaden vormt. Verspreiding vindt ge heel ongeslachtelijk plaats Wortelstukjes breken af, drij ven weg en slaan elders weer aan. Kalmoes is een oeverplant van rivieren, sloten, vaarten, beken en kanalen en kan zowel in als net langs het water groeien. Ook in periodiek onderlopend grasland, bijvoorbeeld uiter waarden. komt kalmoes voor. Meestal groeit Kalmoes samen met Gele lis Ze is van deze plant te onderscheiden door haar golfsgewijs geplooide bladrand, de zijdelings scheef uittredende groene bloemkolf en haar aromatische geur Als je een stukje van het blad tus sen de vingers kapot wrijft komt deze geur vrij. Van oorsprong komt Kalmoes uit Azie. Hier was de plant al in 2250 v.Ch bij de Babyloniers bekend om haar geneeskrach tige werking. In de 16de eeuw werd kalmoes in de europese kruidentuin uitgezet en van hieruit heeft ze zich verder over West-Europa verbreid. Tevoren was ze in ons wereld deel wel bekend, maar werd toen als geneesmiddel inge voerd Zo deelt Albertus Mag nus (ca 1250) reeds mee dat de plant groeit in Indië en Abessi- nië. De gedroogde wortel, die naast vluchtige olie o a hars, bitter en looistoffen bevat, vond bre de toepassing in de oude ge neeskunde. Ook nu nog wordt kalmoeswortel gebruikt in li keuren, o.a Beerenburger. Kalmoes wordt in de kruiden boeken voor de liefdeslust en tegen brandend maagzuur aanbevolen. De wetenschap pelijke naam Acorus komt van het Griekse akoros.Deze naam is samengesteld uit aniet en koros=verzadiging, de plant werd gebruikt bij gebrek aan eetlust of om een bedorven maag weer in goede doen te brengen. Het is goed mogelijk dat de kruisvaarders de ge droogde plant mee naar het noorden genomen hebben, toen ze vernamen dat het een ge neeskrachtig kruid was. Ver der vinden we vermeld dat Ca- rolus Clusius de plant in 1574 in de botanische tuin te Wenen heeft ingevoerd Enkele jaren daarna was kal moes in Europa geen onbeken de meer, want overal werd zij aangeplant, vanwege de ge neeskrachtige werking Later verwilderde de plant en ver menigvuldigde zich snel door de afgebroken wortelstokken. De naam kalmoes is niets an ders dan een verbastering van het Latijnse calamus, dat zoveel wil zeggen als riet of stengel. Calamus was bij de Ouden een verzamelnaam van rietachtige gewassen, waartoe ook onze plant gerekend werd. De volksnaam Maagwortel, vroeger aan de plant gegeven, laat zich gemakkelijk verkla ren. Tot op heden is het kruid nog steeds een volksgenees middel bij maag, darm- en spijsverteringsklachten Men gebruikt hiervooi de wortel stok. G.van Leeuwen jensdag 31 maart 1993 Pagina 7 Mister Diamond reau samengestelde en door de winkeliers ingevulde vragen lijsten, een nieuwe inventari satie te maken Onno Witte brood. de verantwoordelijke man bij Brian Goedtz, kan nog niets over de uitslag vertellen en verwacht begin mei met een voorstel te kunnen komen. Zijn onderzoek richtte zich bijvoor beeld op de klachten over ver vuiling, opstakels. fietsen en luifels en de bestrating. Klachten en wensen waar in de eerdere rapporten van het MBO al sprake van was. ,,In vergelijking tot het MBO-voorstel werken wij om gekeerd. In plaats van een vol ledig plan met daarbij de nood zakelijke investering stellen we vast wat Voor welk budget mogelijk is. Het is aan de be trokkenen om vervolgens te bepalen wat en in welke volg orde gedaan moet worden. Daarover nemen wij geen be- De temperatuur gaat. met april morgen op de kalender, geleidelijk in stijgende lijn. De ergste kou zijn we dinsdagoch tend kwijtgeraakt, toen het kwik opnieuw tot en kele graden onder het vriespunt dook Zaterdag ochtend werd op de vlieg basis Soesterberg een tem peratuur in de weerhut ge meten van -6.6 graden en een dergelijke lage waarde was zo laat in maart niet meer voorgekomen sinds 1980. En daarmee kwam een einde aan het winters nastootje met de klok in middels op de zomertijd, dat enkele nachten achter een voor pittige vorst heeft gezorgd en de gemiddelde etmaaltemperatuur in een week een halve graad om laag heeft geduwd. Nu hadden we een overschot opgebouwd, zodat maart mts aan de warme kant ge schiedenis gaat schrijven. Normaal moet de etmaal- temperatuur 5 graden be dragen en daar zitten we een paar tienden boven Een groot verschil met twee jaar geleden, toen er een gemiddelde van maar liefst 8 8 graden in de ooe- ken verdween Dat was een absoluut record sedert 1706, de tweede op rij, want maart 1990 was eveneens extreem warm Maandag was het opnieuw een puike dag en de lucht vochtigheid was zeer laag De combinatie van zon en droge lucht kan al enkele verbrandingsverschijnse len te zien geven bij een langdurig zitje in de zon In het Belgische Uccle, waar het nationale weerinsti- tuut is gevestigd, werd eer gisteren een laagste rela tieve luchtvochtigheid ge meten van 11% en dat is voor deze tijd van het jaar extreem laag De enige weerfactor die de laatste dagen tegenviel was de temperatuur, maar daar kan men zich natuurlijk tegen kleden. De afgelopen dagen leverden een over vloed aan zonneschijn op en we mogen ons gaan op maken voor een zeer zon nige maart Het is niet uit gesloten dat er een vierde of heel misschien een derde plaats wordt veroverd in het klassement van zon nigste maartmaanden in deze eeuw. Door het sur plus aan zon is het wel erg droog, maar 1929 stoten we wellicht niet van de troon Toen viel er op ons landelijk weerinstituut in de Bilt slechts 7 mm. De huidige maand wordt tweede in de reeks zeer droge eerste lentemaan den In Achterveld viel tot en met gisteren slechts 13 mm, terwijl ruim 60 mm normaal. Maar er gaat het een en ander veranderen. Het krachtige hogedruk- gebied, verantwoordelijk voor het koude en schrale weer, blaast de aftocht in de richting van Rusland Daarvan profiteren de fronten die al enige tijd bo ven de Britse Eilanden zwabberden, want die schuiven heel langzaam op in onze richting. Vanaf morgen worden de fronten tijdelijk actiever en dat verhoogt de kans op neer slag. Het wordt dus wat wisselvalliger, met als pluspunten een hogere temperatuur en wat nat tigheid. want dat is hard nodig na de droge februa- n-en maartmaand. Janua ri was tot nu toe de enige maand die een surplus aan neerslag wist te produce ren Nu mag april iets aan de droogte gaan doen om de groei zo langzamerhand op gang te brengen. Het is ten slotte de grasmaand l JSDEN - Een narcis voor yj re klant, ballonnen uitge- yj d door clowns voor ieder d, een looporkest, een goo- v j, show en veel aanbiedingen gelegenheid van het 12,5 g bestaan van winkelcen- n De Hamershof aanstaan- :aterdag 3 april. „Een be- tfiden feestje", volgens Har- an Schaik. één van de orga- rende winkeliers. Voor r ontbreekt de ruimte in zand dat als gevolg van de kzaamheden voor de iwbouw van het winkel rum overal ruimschoots ivezig is. Volgend jaar, neer ook het oude gedeelte efrist en mooi gemaakt, of- gerevitaliseerd is. breekt feestgedruis pas goed los. it. waar voor hoeveel moet den opgeknapt is nog niet U'iul. lalf en half jaar geleden g Leusden 'een centrum', euforie over wat voor die het mooiste van het mooi- ïectte te zijn, is verdwenen. De bezwaren tegen de kleine parkeerplaatsen waarop grote vrachtauto's moeten kramp achtig manoeuvreren om de winkels te kunnen bevoorra den, groeiden evenredig met de grootte van de trucks en de be hoefte aan parkeerplaatsen. Leusden als vrij parkeerhaven kwam onder druk te staan. De liften, midden in het centrum, waardoor de bewo ners van de boven de winkels gelegen woningen, zich be trokken moesten voelen bij het benedengebeuren, bleken speelgoed voor kinderen en zijn menigeen een doorn in het oog. De gracht werd vies, de aankleding rond de fontein is al lang geen blikvanger meer. De passage vindt menigeen een donker tochtig hol waarin geen uitstalling, tot ver voor de eta lageruiten, verandering kan brengen. Integendeel, het pu bliek klaagt over obstakels. En helpt daar zelf aan mee door fietsen op de meest onmogelij ke plaatsen achter te laten of zich niet te houden aan het fietsverbod. Zoals na een 12,5 jarig hu welijk de eerste aanschaf ver vangen moet worden, zo heeft het winkelcentrum een face lift nodig. Zeker wanneer de uitbreiding van de Hamershof stralend en voorzien van alle moderne kleurtjes en snufjes zal staan te pronken wil de 'ou de' helft haar rimpels en slijt plekken hebben weggewerkt. De middenstanders die het met hun oude panden moeten blij ven doen, willen hun publiek blijven vasthouden, ook als de nieuwe winkels lonken. Maar over het hoe en wanneer zijn ze het nog niet eens. Onderzoek Twee jaar geleden bleek uit een gemeentelijk onderzoek, dat winkeliers en bezoekers heel wat op winkelcentrum de Ha mershof aan te merken had den. Het overdekte gedeelte van de Brouwerij werd te tochtig, te donker en versleten genoemd, aan de fietsen die her en daar staan ergert 'iedereen zich, de luifels zijn verouderd, de bestrating is niet mooi en de verlichting kan beter. Op maar een paar van de opmerkingen te noemen. Het plan toen was en is nog steeds om het oude Hamershof opgeknapt te hebben, wanneer de nieuwe winkels open gaan Projectontwikkelaar MBO uit Amsterdam kreeg bij de grond- verkoop door de gemeente, te gelijkertijd de opdracht een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor het bestaande gedeelte Het rapport met de voor stellen, dat daaruit resulteer den, werd door de betrokkenen niet geaccepteerd Zowel de belangenvereniging van de winkeliers als van de eigenaars (eigenaar-gebruikers) vonden het voorstel volgens Pim Berg huizen voorzitter van de win keliersvereniging „te ondui delijk zowel wat betreft de ar chitectonische voorstellen als de managementvoorstellen, waarbij vooral het gigantische prijskaartje dat aan de beoog de uitvoering hing voor de le den onacceptabel was." Want het plan was wel van MBO, de uitvoering zal betaald moeten worden door de winkeliers, ei genaars en gebruikers. De toezegging van de ge meente om volgens Pim Berg huizen 20 tot 25 procent bij te dragen en zich in te zetten voor verbeteringen van het open baar gebied zoals wandelroute, gracht en fontein, bleek daar bij niet voldoende. Men besloot derhalve tot het vragen van 'een second opinion' Hiervoor werd onderzoekbureau Brian Goedtz, engineer and consul- tains bv uit Leusden benaderd met de opdracht een inventari satie te maken van de volgens de winkeliers noodzakelijk geachte verbeteringen. Pim Berghuizen- „Alle be trokken partijen zijn in princi pe akkoord gegaan met deze nieuwe benadering waar een programma van eisen uit voort moet komen. Aan de hand daarvan kunnen de leden be slissen welke werkzaamheden prioriteit krijgen Het bureau van Brian Goedtz is dezer dagen bezig met behulp van de door dit bu- The Hammerfield Stompers DIREKT INZETBAAR BINNEN-EN BUITENLAND TOT 3500 KG SNEL EN KORREKT

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7