„Politiek is een manier van leven v Jaarcongres vrouwen in de WD .Leusder Krant. Gelezen in. Agenda M I Ada Hofman, Statenlid PVDA in Utrecht Ria Lubbers bij KRO KPO Achterveld Plaatselijke Vrouwen Raad Woensdag 7 april 1993 Pagina 12 Inleveradres kopij: Marjolijn van Gelder, Ravenhorst 23, Leusden. Telefoon: 945735 LEUSDEN - Eens. nu ruim tien jaar geleden, was een groep vrouwen in Leusden bij zonder actief. Zoals de Senio ren nu, vroegen de vrouwen toen om nieuw beleid waarin nadrukkelijk een rol voor hen werd weggelegd. In het Vrou wencafé formuleerden vooral de Rooie Vrouwen, visies en wensen. Om te kunnen praten over maatschappelijke veran deringen moesten zij goed be slagen ten ijs komen. Ze lazen veel, studeerden, gingen werken aan een eigen toe komst. „Ik had het toen ik jong was, nooit voor mogelijk ge houden dat ik dit werk ooit en met zoveel plezier zou doen", zegt Ada Hofman, een van de Rooie Vrouwen van het eerste uur en sinds ruim zeven jaar lid van Provinciale Staten van Utrecht. .Politiek is een manier van leven", weet ze. ,,Ik ben in nog steeds toenemende mate nieuwsgienng naar alles wat ik hoor en zie en ervaar Zodra ik kennis hebt gemaakt met een onderwerp, herken ik elemen ten daarvan in de samenleving. Wanneer ik op straat loop zie ik dingen waarbij ik mij af vraag hoe dit tot stand heeft kunnen komen, wie de beslui ten nam, welk beleid daarach ter zit In plaats van minder, ga ik steeds harder werken en raak ik steeds meer geboeid.' Ada Hofman is nog lang niet uitgevochten. In de afgelopen jaren heeft ze ervaren hoe de politiek werkt. Ze heeft ge leerd compromissen te sluiten. ,,Ik heb het daar erg moeilijk mee gehad Vroeger vroeg ik me vertwijfeld af hoe mijn partij een regeling kon accep teren Tegenwoordig streef ik naar het meest haalbare met graag iets meerZe houdt zichtbaar van de uitdaging, het spel en de winst Ongeveer vijftien jaar gele den kwam ze in Leusden wo nen Een spontane jonge moe der en huisvrouw Haar werk als secretaresse had ze, zoals normaal in die tijd, opgezegd. Waarom daar verandering in kwam is niet vast te pinnen op een gebeurtenis Haar open op voeding moet daarbij meespe len Hoewel in Nijkerk gebo ren en getogen, besloten mijn ouders naar Utrecht te verhui zen Dat was een hele stap Thuis werd openhartig over dingen gesproken en we wer den vrijgelaten in onze beslis singen Toen ik uiteindelijk be sloot geen geloofsbelijdenis te doen werd dit aanvaard als een bewuste keuze. Misschien wel de eerste hele belangrijke in mijn leven." Van beide ouders leerde ze weloverwogen af te wegen en de consequenties van de keuzes te nemen. Iets waar van ze gebruik maakte in haar secretaresse-tijd. waarbij ze meer deed dan alleen brieven uittikken Hofman: ,,Als de jongste vier was zou ik weer gaan werken. Dat was al wat want iedereen riep waarom zou je ellende aanhalen terwijl het niet nodig was." Ze kwam in het vrou wencafé ,,Daar is het begon nen. Mij werd duidelijk hoe veel in je leven politiek is Mijn wens was altijd dat het vrou wencafé een ontmoetingsplek voor alle vrouwen zou zijn Achteraf moet ik toegeven dat het vooral de Rooie Vrouwen waren. Toch had dit eerste be gin een bindende werking want het Vooronder is daar toch uit voort gekomen. En daarin zitten tegenwoordig ook de meeste confessionele vrouwenbewegingen Ze is het absoluut niet eens met de stelling dat van de golf beweging waarbij de vrouwen om aandacht vroegen, weinig over is ,,Het gaat niet om wat er naar buiten komt maar wat er leeft En leven doet het nog steeds. Er is veel bereikt in die jaren en we hebben nog veel te doen Ze geeft toe. de actieve vrouwen van tien jaar geleden hebben een stuk beleid laten liggen. Ze hebben hun enthou siasme en mondigheid niet over gedragen aan jongeren. ,,De vrouwen uit die tijd zijn aan het werk gegaan. Ze kwa men soms in functies waarin ze beleid kunnen maken Corn Verduin, wethouder, Barbara Bastiaanse directeur Woning bouw Vereniging. De idealen zijn overgezet in een baan, een studie. Er werden er journalist, psychologe, automatiseringens deskundigen We hadden daar bij geen tijd en eerlijk is eerlijk, ook geen zin om jongeren daar bij te betrekken. We waren geen vormingswerkers. We wilden onze ideeën in praktijk brengen. Ik ben er van over tuigd dat het oude elan in een nieuwe vorm zal terugkomen Als we zo'n tien jaar verder zijn, begrijpen onze dochters waar moeder zo voor gevoch ten heeft." Ada Hofman noemt zich nog steeds en met overtuiging fe ministe. ,,Het is een manier van leven, van omgaan met de we reld. De instelling waarbij ik steeds de waarde van mezelf als vrouw wil hooghouden. En daarvoor alle verantwoor delijkheid zelf wil dragen. Ver antwoordelijk voor een eigen baan, mijn eigen ontplooiing. Ik heb mij nooit extreem opge steld. Daarvoor ben ik waar schijnlijk te vriendelijk. Ik wil overtuigen en mezelf kunnen zijn Op mannen ben ik niet jaloers Ik wil geen man zijn Zaken waarbij vrouwen een grotere rol zouden moeten spelen zie je nog steeds overal. Er zijn nog steeds te weinig leidinggevende functies bezet door vrouwen, vrouwen ver dienen minder dan mannen. Nog te vaak worden ze te snel in allerlei, liefst vrijwillige, zorgfuncties verwacht. Zeker nu in een tijd van de terugtrek kende overheid. Natuurlijk is een vrijwillige vacature bank prima voor wie zich tot dit werk voelt aangetrokken Maar als opvulling voor de te rugtrekkende overheid is het geen vorm van emancipatie." Vanuit haar baan op het Amersfoortse secretariaat van haar partij kwam ze tot het statenwerk. Niet langer kon ze roepen vanuit de oppositie maar moest ze beleid maken en uitvoeren. ,,De essentie is dat je niet alleen meer iets kunt zeg gen maar dat je dat moet zeg gen waarmee je iets kunt berei ken. Dat maakt je niet popu lairder. Het is wel effectiever." Haar vrouweninbreng bestaat vooral uit haar instelling ,,Het steeds opnieuw bedenken 'dit gaat vrouwen aan', het alert zijn op die kanten. Je kijkt als vrouw anders naar veel zaken dan mannen." Als Statenlid is ze actief in de commissies economische zaken (waarvan ze coördinator is) welzijn en water. Bij dit laatste onderwerp hoort bij voorbeeld het rioleringsplan van de gemeente Leusden. Mo gelijk geworden door een ver ordening van de provincie waarbij veel geld vrij kwam om voor het milieu schadelijke lo zingen te voorkomen. „Leus- den springt er uit door het hoge percentage uitbreiding van rioleringen. Dit is een mooie kan die ze nu niet moeten laten schieten", raadt ze. Haar voldoening vindt ze in wat bereikt is. Samen met ge deputeerde Thea Poortenaar kon ze bijvoorbeeld in de com missie welzijn een budget vrij maken voor zorgvernieuwing. „We hebben daarvoor gespro ken met veel betrokken in stanties. We wilden gelegen heid geven om een nieuw be leid te bedenken. Ideeën moesten kunnen worden uitge wisseld. Daarvoor was budget nodig waar we naar moesten zoeken binnen de begroting. Ons voorstel heeft het gehaald. Iets van ons stempel is in de uitwerking terug te vinden. Dat geeft voldoening want daar zijn we heel hard mee be zig geweest." Haar jasje heeft alvast de kleur van de door haar gewenste coalitie: helder paars. „Ik wil niet ambtelijk zijn. Geen verlengstuk van de wetgeving Ik wil niet tot in detail alles uitpluizen waar door een visie doodgaat. Ik blijf een echt partij mens. Niet aan het lijntje en zeker niet on der de indruk van verbaal ge weld. Als vrouw in de politiek, in deze functie heb ik zeker een eigen invalshoek waarin ik op mijn eigen manier, vaak veel directer als mannen dat kun nen, mijn mening geef. Het is een uitdaging waar ik van houd en waarin ik graag iets wil bereiken." Marianne de Valck Op vrijdag 19 en zater dag, 20 fe bruari jl. werd het jaarcongres Vrouwen in de WD ge houden. Thema Individualisering op financieel en economisch ge bied Het congres startte met de huishoudelijke vergade ring. Na het diner en officiële ope ning werden inleidingen ge houden door de Partijvoorzit ter, mevr D. van Leeuwen en de heer F. Bolkestein, Frak- tievoorzitter. Met name was men zeer te spreken over de uiteenzetting van de heer Kamp, Statenlid van Gelderland tevens wet houder van Borculo Hij sprak over het evenredig delen van zorgarbeid door mannen en vrouwen. Een daverend ap plaus kreeg hij voor zijn be toog en er werden opmerkin gen gemaakt van "zulke man nen als de heer Kamp willen wij ook wel in de afdeling" De zaterdagmorgen was even eens heel interessant. Dr. Hen- riette Schatz gaf een lezing over economische zelfstandig heid, de Zweedse Prof. Dr. Gustavson gaf een vergelij king tussen het belastingstel sel van Zweden, Duitsland en Nederland. De lezingen van Staatssecre taris E. ter Veld, A. Jorritsma, Tweede Kamerlid waren zeer de moeite waard evenals de forumdiscussie tussen de 4 laatstgenoemde spreeksters. KORTOM een geslaagd con gres, dat overigens buitenge woon goed werd bezocht. Voor de Vrouwen in de WD afd. Leusden Hedy Koelmans Betty Zeven boom is voor bridgers in Leusden en omstreken een begrip. Al ruim 15 jaar leert zij begin ners en gevor derden bij La tent Talent bridgen. Uit deze vele bridge-talen- ten zijn inmid dels al twee clubs ge vormd. Het gaat vooral om het bridgen, maar ook de onderlinge ge zelligheid is voor de deel nemers be langrijk. Betty Zeven boom speelt zelf nog vaak bridge. In club- en wed strijdverband. ABTB en KPJ. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 21 april - Eendags- bestuur Deze avond wordt verzorgd door een aantal eigen leden in Café-Bar Buitenlust. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 25 mei - Fietsdag Wij vertrekken rond 9.00 uur vanaf "Groot Achterveld plein". Neem gerust uw vrien din of buurvrouw mee. Graag zelf een lunchpakketje meene men. Op gelijke voet: 1994: goed jaar voor meer vrouwen in de politiek! In 1994 mag Nederland drie keer naar de stembus: - voor het kiezen van nieuwe gemeenteraden - voor een nieuwe Tweede Kamer - voor het aanwijzen van de leden van het Europese parle ment. Een goede kans voor vrouwen om de deelname in deze orga nen fors uit te breiden. Onder het motto Mannen/ Vrouwen 50/50 organiseert de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen al sinds 1985 activiteiten om de Neder landse kiezer er toe te bewe gen meer vrouwen in politieke functies te kiezen. In het ka der van de verkiezingen in 1994 richt de Vereniging zich daarbij op de eerste plaats op de kandidaatstelling. Ge streefd wordt naar een gemid delde van 35% vrouwen op de verkiesbare plaatsen van de kandidatenlijsten De slagzin: "Al eens op een vrouw ge stemd?" wordt daarbij gehan teerd. Een groot aantal politieke vrouwenorganisaties waarin zowel blanke als migranten vrouwen zijn vertegenwoor digd hebben met elkaar een project opgezet waarmee men drie doelen voor ogen heeft: - meer vrouwen in de poli tiek - betere voorwaarden voor vrouwen om in de politiek te functioneren - een beter emancipatiebe leid op alle fronten. De activiteiten zullen vooral gericht zijn op het lokale ni veau. In het gehele land zijn regionale bijeenkomsten ge pland, er worden cursussen en bijeenkomsten opgezet om vrouwen politiek te activeren en het emancipatiebeleid van de politieke partijen zal kri tisch onder de loep worden ge nomen. Note: Wellicht kan de Vrou wenraad volgend jaar hierop inhaken om ook in Leusden een goed voorlichtingspro gramma op dit gebied te orga niseren in nauwe samenwe- ring met de aangesloten poli tiek georganiseerde vrouwen organisaties. MEER WETEN? Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met: - Vrouwen kiezen in de poli tiek: Oudegracht 36, 3511 AP Utrecht, tel. 030-343561. - Vereniging voor Vrouwen- belangen: Oudegracht 139, 3511 AJ Utrecht, tel. 030- 367415. H.E. Takken-Achterkamp Masai in Kenia en Tanzania. Deze reis heeft haar heel erg geboeid. Ze deed bij de Masai een onderzoek naar de beste ding en het effect van de hulp uit Nederland. Ze ging in op dracht van de katholieke orga nisatie Cebemo, die meebe taalde aan het onderzoek. Ria Lubbers ziet zelf het meeste in kleinschalige projecten. Daar is iedereen met hart en ziel bij betrokken. De eerste week werd ze doodmoe van het lage tempo, maar de tweede week begreep ze waarom alles zo langzaam ging. De Masai leeft van dag tot dag. Een toe komstbegrip ontbreekt. Het heeft dus geen zin om je te haasten. Ze vindt kennisoverdracht be langrijk. Waarom zou je ver lopen als je met genoeg kennis het water dichtbij uit de grond kunt gebruiken? Ook vindt ze dat je moet oppassen dat je geen mentaliteit kweekt van afhankelijkheid en 'hand op houden'. Daarom moeten de projecten rustig worden opge zet. Op zo'n manier dat de Ma sai op een gegeven moment zelfvoorzienend zijn Maar het project begint met hulp want de waterpomp en de naaimachines kunnen ze niet zelf kopen. Over deze en nog vele andere ervaringen vertelt Ria Lub bers. We zijn als KPO Leusden heel blij met haar bezoek. Het wordt vast een boeiende avond. Deze wordt gehouden op dinsdag 13 april in het Ros Beyaert, Hamersveldseweg 55 om acht uur 's avonds. De avond is bedoeld voor de le den. Introducées betalen 5, - en moeten van tevoren aangemeld worden bij het be stuur. Inlichtingen bij: A. Vermeu len tel. 950046 of A. Boersen tel. 944531. niet verplicht zich aan dit on derwerp te houden. Bij de Vrouwenraad zijn plan nen in voorbereiding om in oktober/november 1993 een cursus management te organi seren. Het doel van de cursus is te le ren beleid over een langere termijn uit te zetten en om de 'rode draad' vast te houden bij het plannen van activiteiten. Er wordt tevens gekeken naar de wijze, waarop men dit be leid kan doen uitvoeren: het beheer van de organisatie. De cursus is bestemd voor vrijwilligers. Er wordt geen minimum opleidingsniveau gevraagd van de deelnemers. In een viertal dagdelen wor den vaardigheden geoefend en wordt informatie gegeven. De volgende onderwerpen ko men aan de orde: doelstellingen formuleren beleidslijnen/beleidsplan komende periode vertaling van beleidsplan naar activiteiten taakverdeling binnen de or ganisatie vrijwilligersbeleid De cursus kan op de Leusden- se/Achterveldse situatie wor den toegespitst. Een minimum van 12 cursis ten is vereist. Kosten van deel name 20, - De Vrouwen raad zal binnen afzienbare tijd nadere gegevens bekend ma ken. sultaten zijn zullen we medio april weten. Op de goedbezochte jaarver gadering van de Vrouwenraad op woensdag 10 maart jl. heb ben diverse zaken hun beslag gekregen. Het budgetbeheer dat door de gemeente onder de vlag van de Vrouwenraad is gebracht, is een feit. We zijn beslist niet over een nacht ijs gegaan en bovendien heeft de gemeente Leusden strikte voorwaarden hiervoor opgesteld. Het contract kan worden gete kend en alle aangesloten orga nisaties verklaarden zich ac- coord. De ons door de gemeente aan geboden beroepskracht kan worden aangetrokken. Plan nen hiervoor zijn in een verge vorderd stadium. Ook hierin konden de organisaties zich vinden. Als 'rode draad' thema voor 1994 is gekozen voor ruimte lijke ordening. Dit onderwerp biedt een breed scala aan mo gelijkheden tot emancipatoire inbreng. Overigens zijn de organisaties datum onderwerp plaats contact datum onderwerp plaats contact datum onderwerp plaats contact datum onderwerp plaats contact 5 april, 19.45 uur Interk. Vrou wen Contact Groep Leus den Marcuskerk Leusden Gerda Wierts, tel. 941774 7 april, 09.00 tot 11.00 uur VOC, bloem schikken VOC Leus den Tineke Hek huis, tel. 941799 16 april, 20.00 uur KPO Achter veld, Isido- rusfeest Ons Gebouw in Achter veld Joke Steen beek, tel. 03425-1261 13 april, 20.00 uur KPOLeus- den, Stam de Masai in Ke nia Ros Beyaert, Hamersveld seweg 55 A Vermeu len, tel. 950046; A. Boersen, tel. 944531 onderwerp plaats contact plaats contact datum onderwerp plaats contact 26 april, 19.45 uur Interk Vrou wen Contact Groep Leus den Marcuskerk, Leusden Gerda Wierts, tel. 941774 25 mei, ver trek 09.00 uur KPO Achter veld, fiets dag vertrek vanaf "Groot Ach terveld- plein" Joke Steen beek, tel 03425-1261 en én :an >p< Ier let 5.1 Toe flev llin ner n h Ik lacl ;es[

Leusder Krant | 1993 | | pagina 12