Indrukwekkende anti-western' O Cultuur agenda Leusder Krant 'Dirty Harry' is volwassen geworden 'Unforgiven' na Oscarregen opnieuw in roulatie xpositie Imtheater De Lieve Vrouw Theater de Lieve Vrouw Winnaars en verliezers Expositie De Flint Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw Filmtheater De Lieve Vrouw Jeugdtheater Theater De Lieve Vrouw foensdag 7 april 1993 Pagina 15 MERSFOORT - Met 'Unfor- ven' is Clint Eastwood terug de western. Een genre waar lij zijn carrière ook mee is be- innen. Maar nu is hij 30 jaar ,dcr. En dat is goed te zien. hij in de spaghetti-wes- van Serge Leonc nog de nige en gewelddadige avon- irier. nu is hij een verbitterde jde man geworden die nog inmaal met tegenzin moet do- [ie oude man is William Mun- (Eastvvood), een outlaw, ijn hele leven had hi] dronken i moordend het wilde Westen mdgereden. Totdat hij de are ontmoette. Als zij echter jonge leeftijd overlijd blijft unny achter met twee kinde- Als arme varkensfokker hij echter de kost niet ver- ene Een kans om wat te ver enen krijgt hij als de de jonge :hofield Kid (Jaimz Wolvett) m te hulp vraagt als premie- E>er Twee cowboys hebben n plaatselijk hoertje ernstig ishandeld en de plaatselijke enff (Gene Hackman) heeft met een lichte straf laten De andere prostituees Hen wraak en hebben op de ofden van de twee cowboys premie gezet. En daarmee begint de ellen- Want aanvakelijk weigert inny om weer de wapens op pakken. Hij moet zelfs weer ren om te schiten. Maar door Idgebrek zit er niets anders op en gaat hij nog eenmaal op mensenjacht. Een tocht die hem zowel lichamelijk als geestelijk sloopt. Want iedere stap in de richting van het westernstadje brengt hem dichterbij zijn gewelddadige verleden Een herinnering die hij zo diep mogelijk had weg gestopt en waar hij spijt van heeft. Destijds was het de drank, nu is het geld de reden van zijn moorden Ondertussen bereid sheriff Little Bill zich voor op de komst van ongewenste pre miejagers. Om een voorbeeld te stellen tuigt hij een Engelse premiejager genadeloos af. Als Munny en zijn maat Ned (Mor gan Freeman) het dorpje inrij den worden ze gewaarschuwd: ze kunnen dezelfde behande ling krijgen als ze niet snel het dorpje verlaten. Maar geld is geld De op dracht gaat gewoon door. He laas wordt Ned gepakt Maar als Munny hoort dat zijn maat is doodgemarteld slaan de stoppen door Geweld Het verhaal van 'Unforgiven' heeft een duidelijke bood schap: elke moord heeft zijn consequenties. Hierdoor is 'Unforgiven' is een morele vertelling geworden waarin je niet kunt aangeven wie goed of slecht is. De sheriff overdrijft zijn gewelddadigheid. Hij wil het voorbeeld geven maar blijkt een sadist te wezen. Maar geweld verscheurt ook degeen die het hanteert. De premiejagers blijken dan ook zo kil te zijn als men in eerste instantie denkt. Eastwood rbara Buttoni Hardmeier t schilderijen ndag 18 april is de kunste- res aanwezig in het theater evan 13.30 tot 15.30 uur. Er dan ook een kort optreden ii van Cameleon; Afrikaanse russie van Beryl Marokko ■aarbij gedanst wordt door nka Nigeria Een Senega- s kunstenaar die haar werk een tentoonstelling in Zu- i zag, kon zich niet voor den dat het niét door een ikaan gemaakt was. En h is Barbara Buttoni Hard ier (1957) geboren en geto- Zwitserse Maar de vergis- g is begrijpelijk Op haar iildenjen gebruikt Buttoni rdmeier dikwijls Afrikaan motieven, en ze doet dat op heel levendige, je zou zeg- itj (De Moeder) verhaal speelt zich af in Russisch arbeidersstadje ld de eeuwwisseling, ten tij van het bewind van tsaar :olaas II De mannen rken onder ellendige om- ïidigheden in de plaatselijke alfabriek Na het werk gie- zij zich vol met wodka en inniseren hun gezinnen. Mi ni Vlasov vormt hierop geen zonde- ring. Wanneer hij ïrlijdt aan de gevolgen van ongeluk in de fabriek, lijkt 'el zijn vaders gedrag over nemen Maar op den duur nt hij in verzet tegen de be rde arbeidsomstandighe- Zijn moeder wantrouwt 8 apr. t/m wo. 14 apr. AND THEATRE DUCKAERTLAAN 4 618900/614632 pak preview i 21.30 uur. [kleine blonde dood 13.45-18.45-21 15 uur 13.30-16.00-18.45-21.15 tever young 13 45-18.45-21 30 uur en ma. 13.30-16 00-18.45- 10 uur |ney, i blew up the kid 'g 13.45 fTER ACT 18.45 jen ma. 16.00-18.45 uur weet zijn boodschap vlijm scherp over te brengen. Want voor wie je ook kiest, er is zit altijd wel iets slechts bij. De film is duidelijk een anti-western: prominent is de haat tegen het geweld Maar hoe heviger de hoofdrolspeler zich verzet, des te dieper raakt hij erin verzakt. Dit thema wordt mede door de sterke cast uitstekend verbeeld. Morgan Freeman schittert als de pre miejager Ned die het moorden voor gezien houdt maar hier aan niet aan ontkomt Maar nogmeer indruk maakt Gene Hackman Hij is de sheriff wiens rechtvaardigheid esca leert in sadisme Een Oscar is voor deze oudgediende dan ook zeker verdiend. 'Unforgiven' mag dan over laden zijn met Oscars, de film heeft ook zo z'n zwakke mo menten. Zo komt het verhaal wat langzaam op gang. Be langrijker is echter dat 'Unfor given' een uitstekende film is geworden die zijn onderschei dingen waard is Vrijdag 9 april 20 30 uur Theatergroep Stan met 'Mazurka' Zaterdag 10 april 20 30 uur: Coup d'amour met 'Meisjes van Verkade' Clint Eastwood ontvangt eindelijk de erkenning die hij verdient gen, tropische manier. Figura tie en symbolen zet ze op een heel natuurlijke manier naast elkaar. De kleuren van haar olieverfschilderijen hebben iets vrolijks en krachtigs. But toni Hardmeier houdt niet van bespiegelingen over haar werk. Op de vraag wat zit erachter? antwoordt ze het liefst: doek. Wel vindt ze het belangrijk dat haar werk communicatie tot stand brengt, vooral intercul turele communicatie. En com municeren doen haar schilde rijen, in hun herkenbare en on verwisselbare stijl, zeker Theatercafé De Lieve Vrouw ligt gedurende zes weken in het Zuiden. Theatercafé De Lieve Vrouw Dinsdag 6 april tot en met don derdag 13 mei AMERSFOORT - De 65e Os car-uitreiking is de avond ge worden van Clint Eastwood. Zijn 'Unforgiven' werd be loond met maar liefst vier Os cars: voor de beste film, de beste regie, de beste montage en de beste mannelijke bijrol (die van Gene Hackman). Een prestatie die Eastwood einde lijk de erkenning geeft die hij zo verdient. En dat iedereen hem dit gunt werd duidelijk door de staande ovatie die hij in ontvangst mocht nemen. Want in het stampvolle Doro thy Chandler Pavilion te Los Angeles leek iedereen er het over eens: Eastwood had te recht verdient. Misschien zegt dit meer over de figuur East wood dan zijn film. Want 'Un forgiven' is een uitstekende film maar de sympathieke Eastwood heeft met zijn ande re films toch ook ruim zijn spo ren verdient. Want al in 1958 werd hij be kend door zijn rol als Rowdy Yates in de Tv-serie 'Rawhide'. Zijn defnitieve ster als acteur vestigde hij met de trilogie 'Voor een vuistvol met dollars'. Voor enkele dollars meer' en 'the Good, the Bad and the Ugly'. Enkele jaren later nam hij afscheid van de western en zette hij de overbekende figuur neer van Dirty Harryeen niet sontziende politieman die met een enorme Magnum menig crimineel naar het hierna maals jaagt. Zijn hierbij gebe zigde opmerking 'Make my day' is wereldberoemd gewor den maar is vooral in Amerika een begrip geworden. Eind jaren 70 startte East wood zijn eigen produktie- maatschappij en begon hij zelfs films te maken. Hoewel, hij in diverse genres wereldhits scoorde, waren het toch vooral zijn actiefilms die de kijkers massaal naar de bioscopen trokken En ondanks zijn leef tijd. Eastwood is nu 62, nam hij in zijn films meestal zelf de hoofdrol voor zijn rekening. Hoe veelzijdig en doortas tend de man is bewijst wel het feit dat hij zelfs voor één ter mijn burgermeester is geweest van Carmel, een schitterend plaatsje aan de kust van Cali- fornie. Al die jarenlange erva ring en levenswijsheid heeft Eastwood aangewend om zijn meesterwerk te maken. In dit licht bezien is de Oscar voor 'Unforgiven' dan ook een er kenning voor zijn gehele oeu vre. Overgelukkige Pacino Erkenning was er eindelijk ook voor Al Pacino. Na zes maal te zijn genomineerd, maar nooit onderscheiden, kreeg hij een Oscar voor de beste acteur. En terecht. Want de meesterlijke rol van deze kleine man in 'Scent of a woman' stak met kop en schouder boven de an dere genomineerde acteurs uit. Deze film, die ook in Amers foort te zien is, was net als 'Unforgiven' al eerder door de Amerikaanse filmpers met de Golden Globe bekroond. Een Oscar kon hem eigenlijk dus niet ontgaan. En, het wordt eentonig, net als Clint Eastwood is ook deze Oscar te zien als een erkenning voor het gehele werk van Paci no. Want de 55-jarige Pacino heeft al heel wat imposante rollen vertolkt. Vooral door zijn criminele figuren in 'Dog Day Afternoon, 'Scarface' en The Godfather trilogie werd hij wereldberoemd Maar frap pant is het dat hij nu juist een Oscar ontving voor een rol in een geheel ander genre die van de komedie aanvankelijk de socialistische beweging en Pavels nieuwe vrienden, maar als ze begint te begrijpen waar het om draait, gaat zij overstag en wordt zijn een van Pavels belangrijkste bondgenoten. In lange stati sche shots en vloeiende came rabewegingen ontrolt zich een vertelling over de groeiende bewustwording van de moe der, die door haar wilskracht uitgroeit tot een symbool van het verzet. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 8 tot en met woens dag 14 april Aanvang: 20.30 uur A FEW GOOD MEN Dag 21.15 uur Donderdag niet! UNFORGIVEN Dag 21 15 uur DE ZEVENDE HEMEL Dag 13.45-18.45-21.30 uur Zo 13 30-16.00-18.45-21.30 uur SCENT OF A WOMAN Dag. 20.30 uur Zo. en ma 17,00-20.30 uur UNDER SIEGE Dag. 13.45-18 45-21 30 uur Zo. en ma. 13.30-16 00-18.45- 21.30 uur FERNGULLY Dag. 14.00 uur JUNGLE BOEK Dag. 14.00-18.45 uur Zo. en ma. 14.00-16.15-18.45 uur Oscars waren er o.a. voor de: Beste film: 'Unforgiven' Beste regisseur: Clint Eastwood Beste acteur: Al Paéino in' Scnet of a woman* Beste actrice: Emma Thompson in 'Howard's End' Beste Gene given Beste mannelijke bijrol: Hackman in 'Unfor- vrouwclijke bijrol: Marisa Tomei in 'My cou sin Vinny' Beste Sscenario: 'Ho ward's End' Verder waren er in nog zo'n 16 categorién win naars. Maar de echte win naar is Emma Thompson geworden. Verleden jaar was zij bij het grote pu- bliek nog een onbekende. Ook haar rol in 'Howard's End' bracht daar aanvan kelijk geen verandering in. Nu is zij in één klap we reldberoemd en heeft haar carrière een enorme duw in de goede richting gekre gen. Grote verliezer was 'A few good men'. Ondanks dat deze film voor vier Os cars was genomineerd ging men zonder één belangrij ke Oscar naar huis. Voor Nederland en Bclgiè is 'Daens' ook een beetje de verliezer geworden. Want dit indrukwekkende dra ma werd vrij onverwachts genomineerd voor beste buitenlandse film. Toen de concurrerende bijdrage uit LTruguay werd gediskwa lificeerd namen de kansen nog eens toe. De verwach tingen waren dan ook hoog gespannen. Maar helaas, de Oscar ging naar het Franse'Indochine'. Een toch wel minder indruk wekkende film. Maar het feit dat hoofdrolspeelster Catherine Dencuve in Amerika erg populair is zal ongetwijfeld zijn invloed hebben gehad. Verliezer is ook de Aca demy zelf. Een film als 'The crying game', met een voor Amerikanen gewaagd onderwerp als travestie, kreeg wel een Oscar. Maar de omstreden film 'Mal colm X' over de zo belang rijke Amerikaanse zwarte leider, heeft men totaal niet durven te bekronen. Kennelijk vond men het al heel wat dat de uitreiking in het teken van de vrouw stond. Want tot het irri tante toe werd gewezen op de toch zo belangrijke rol die de vrouw in de filmin dustrie inneemt. En zo konden ruim één miljard kijkers zich ervan overtui gen hoe vooruitstrevend Amerika wel niet is. Dat diverse Oscarwinnaars in hun dankwoord terloops ook nog eens fijntjes kri tiek uitte op de Ameri kaanse politiek werd hen dan ook niet in dank afge nomen. Dinsdag 6 april tot en met 13 mei Barbara Buttoni Hardmeier met schilderijen Donderdag 8 april 20 15 uur Justus van Oei en Maarten Wansink De Pijn bank' Maandag 12 april 15 00 uur. Muziek- en dans groep Yuca Agua Comente Woensdag 14 april 20.15 uur Jules Deelder 'Deel- der denkt Woensdag 7 april 14.30 uur Pippi Langkous zet de boel op stelten Zaterdag 10 en maandag 12 april 14.30 uur Alice in wonderland Woensdag 7 april 20.30 uur Waar staat het huis van mijn vriend? Donderdag 8 tot en met woens dag 14 april 19.30 uur Matj (De Moeder) Vrijdag 9 en zaterdag 10 april 23.00 uur: Jésus de Montréal Woensdag 14 april 14.30 uur. Theater Thye met 'De bovenkamer' Jules Deelder (Foto. A.M.C Kok) Theatergroep Stan met 'Ma zurka' Theatergroep Stan uit Antwer pen, is voor dit stuk een samen werkingsverband aangegaan met De Vereniging voor het Reële en het Universele, misschien beter bekend onder de naam van Dyck. Turbiasz en Dehollan- der. Dirk van Dyck heeft sa men met de spelers Waas Gramser en Kris van Trier deze voorstelling gemaakt De ro man 'Mazurka voor twee do den' van de Spaanse schrijver Camilo José Cela was de inspi ratiebron voor het maken van de voorstelling, die zal gaan over oorlog, knoflook, het slaan van vrouwen, over God. kikkers, cactici, over cognac, hygiëne, het hoerenjong, fami- iie, koffielikeur, pastoors en hoeren. 'Lazaro Codesal was de eerste dode in dit waar ge beurde verhaal De laatste dode is nog niet dood. Er staat altijd een dode op stapel in dit verslag zonder eind, het lijkt wel een lopende band met do den die door traagheid op gang wordt gehouden' Kris Als ik viool kon spelen, zou ik de hele avond viool zitten spelen, maar dat kan ik niet. Als ik mond- harmonika kon spelen zou ik de hele avond mondharmonika spelen, maar dat kan ik niet. Ik kan wel doedelzak spelen, maar je hoort geen doedelzak te spelen binnenshuis Waas. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 9 april Aanvang: 20.30 uur Coup d'amour met 'De meisjes van Verkade' Coup d'amour werd in 1989 opgericht door de choreogra fen/dansers Fen de Geus, Wim Kannekens en Adéla van der Weide. Van meet af aan oogste deze groep succes wat onder meer resulteerde in een tweede prijs op het Internationale Choreografen Concours, een choreografieprijs van het Am sterdams Fonds voor de Kunst en een optreden tijdens de Ren contres Choreographiques de Bagnolet. 'De meisjes van Ver kade' van Adéla van der Weide is gebaseerd op de groep arbei dersmeisjes die van Amster dam naar Zaandam reisden om aldaar in de koekjesfabriek te werken. Deze groep meisjes werd berucht om de streken die ze uithaalden en inspireerde ook de schrijfster Tessa de Loo voor De meisjes van de suiker- werkfabnek' Evenals in deze roman is de dansvoorstelling doorspekt met humor en ero tiek. Het werken in de fabriek vereist een ordening van han delen. Als iemand niet door werkt, loopt het hele produk- tieproces vast. Het leven lijkt daardoor saai, hard en fanta sieloos, toch weten deze meis jes dit monotone bestaan te doorbreken met een grenzeloze fantasie Aan een lopende band blijkt meer mogelijk te zijn dan alleen de handelingen die plichtshalve verricht dienen te worden Gelijk de vorige voor stellingen van Coup d'amour kenmerkt ook deze zich door vitaliteit, fysieke kracht en vooral eigenzinnigheid Dan seressen: Noortje Bijvoets, Franka van Hoof, Natacha Melo en Nanda Leenders. Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 10 april Aanvang: 20.30 uur

Leusder Krant | 1993 | | pagina 15