olering buitengebied duurt nog even let mysterie van et verplaatste orlogsmonument .Leusder Krant. Roda'46 L E U S D E N Sisssisssissertjes 'ONZE VAKANTIEGIDS IS UIT!' en lONAAL REUMAFONDS 070-3503231 Leusdenaarraakt rijbewijs kwijt Fietser gewond oensdag 7 april 1993 Pagina 3 Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...De eerste paal zit er in. Het kostte wel de nodige moeite, want iemand had bedacht dat het wel leuk zou zijn een antieke hei-installatie te gebruiken om de bouwwerkzaamheden voor het nieuwe deel van de Hamershof in te leiden. Het antieke gevaarte kwam uit een loods van de firma Vroom, die al het heiwerk in De Hamershof doet... *...Dat hebben de heren bobo's geweten. Onder lei ding van wethouder De Jongh moesten vertegenwoor digers van de bedrijven die in de Hamershof werken, aan de touwen trekken om het heiblok omhoog te krijgen... *...Dat blok viel daarna met grote vaart op een houten paal, die daardoor een stukje verder de grond in ver dween. Daarna moest de hele procedure nog enkele keren worden doorlopen, totdat de heihaas vond dat de paal ver genoeg in de bodem zat...* Eigenlijk waren de plaatselijke kranten er de schuld van dat de wethouder en zijn companen zich zo moest inspannen. Bij vorige officiële eerste palen' beklaagden wij ons erover dat er zo weinig oorspron kelijke stunts werden bedacht. Dat werd dus vorige week woensdag ruimschoots goed gemaakt...* *...De liefhebbers van stunts kwamen vorige week trouwens behoorlijk aan hun trekken. Er viel bij de beruchte rotonde aan de Randweg heel wat te genie ten... *...Nict iedereen kan namelijk aan dat ronde ding wennen. Voor sommige mensen ligt de ronde verho ging behoorlijk in de weg. Rechtdoor is daarom het devies voor deze automobilisten...* Jammer genoeg is niet iedere auto tegen een derge lijke manoeuvre bestand. Het minste was hel platrij- den van een verkeersbord, die de passant wees op de aanwezigheid van het verkeersobstakel...* *...Een enigszins beschonken automobilist kwam er minder begenadigd vanaf. Vorige week donderdag nacht om vier uur ging de man in een streep rechtdoor. Pas enkele honderden nieters verder had hij in de gaten, dat er iets niet helemaal goed gegaan was...* "...Het kostte hem zijn carter en waarschijnlijk voor lopig zijn rijbewijs, want de politie w as snel ter plaat ste voor het nemen van een hlaastcst en het opmaken van een proces-verbaal...* *...De rotonde, die is aangelegd om het verkeer, dat vanaf het nieuw e, nog in gebruik te nemen benzine station komt. veilig af te wikkelen, schiet zo zijn doel eigenlijk voorbij. Vlakbij zal binnenkort een oefenter rein voor de brandweer worden aangelegd...* ...Het is de bedoeling, dat de spuitgasten de moge lijkheid krijgen hun vaardigheden te oefenen op au towrakken. Eén van de taken van de brandweer is namelijk om verkeersslachtoffers te bevrijden uit au to's, die bij ernstige ongelukken betrokken zijn...* *...Het is niet te hopen dat het nieuwe oefenterrein onbedoeld wordt uitgebreid met het gebied bij de nieuwe rotonde of dat het plein, dat nu al de 'carter killer' wordt genoemd, voor de brandweer een leve rancier van autowrakken wordt...* Hoe heet het beeldje dat in winkelcentrum De Biczenkamp staat?" is een vraag die ons de afgelopen dagen verschillende malen werd gesteld. De vraag maakte deel uit van de prijsvraag, die de Leusder Krant in het kader van een abonnee-actie organiseer de...* *...Dc winnaars van deze prijsvraag zijn bekend, zo dat wij zonder probleem het antwoord op die vraag kunnen geven. Of eigenlijk niet. want volgens onze informatie heeft het beeldje nog steeds geen officiële naam. Amorfe vrouwenfiguur stond ooit in de om schrijving, die de beeldhouwster zelf aan haar kunst werk gaf...* *...Dic omschrijving geeft echter nog zoveel ruimte voor verwarring, dat veel mensen met een eigen va riant kwamen. 'Weight watcher' is één van de oplos singen, die ons bereikte. Zeer origineel, want w ie het beeldje goed bestudeert, weet onmiddclijk waarom de inzender met deze oplossing kwam...* *...Dat brengt ons op de gedachte in deze rubriek onze eigen actie te beginnen. Wie verzint een originele naam voor het beeldje in de Biczenkamp. De hoofd prijs is de publicatie van de winnende naam in deze rubriek. En wellicht neemt de winkeliersvereniging van de Biczenkamp de suggestie over... *...In Achterveld is men goed van vertrouwen. Dat blijkt uit iets wat een automobilist afgelopen zondag overkwam. De man ging tanken bij garage Kleinveld aan de Hessenweg. Het benzinestation was op dat tijdstip gesloten. De pompen w erkten echter nog w el. De man zat in hoge nood en vulde daarom de tank van zijn dorstige auto...* *...Dat men goed van vertrouwen is in Achterxeld is niet zonder reden. De volgende dag meldde de klant zich namelijk keurig bij de pomp om af te rekenen. Toch vertrouwde de eigenaar het niet helemaal, want liij belde voor de zekerheid maar even de politic. Die hoefde dus niet pen en papier ter hand te nemen voor een proces-verbaal...* *...Over enkele dagen is het Pasen. Volgens sommigen een feest dat steeds meer op Kerstmis gaat lijken. Zo spelen de winkeliers steeds meer in op het fenomeen PaasboomNu nog een grillig soort tak w aar choco lade eieren in worden gehangen. Als het verschijnsel doorzet, kan men over enige jaren de kerstboom ge woon tot en met de Pasen in de huiskamer laten staan...* vervolg van pagina 1 de Nederlandse Sport Federa tie (NSF) op het nationale sportcentrum Papendal in Arnhem is de nieuwe mat al enige tijd in onderzoek De eer ste testresultaten met de nieu we grasmat wijzen erop dat een Grassmaster-veld minstens drie keer zo intensief kan wor den gebruikt als een normaal veld. De reacties in kringen van deskundigen zijn voorlo pig zeer lovend. Lovende woorden vielen ook in de commissie te beluisteren. Unaniem lieten de fractiespe cialisten zich positief uit over de plannen van het college. Wel wilde een aantal fractieleden weten hoe het met de aanspra kelijkheid geregeld was als er onverhoopt iets fout zou gaan. „Moet er gewoon komen", „zeer tevreden", „enthousiast over dit produkt", „verheu gend Met die woorden gaven de diverse raadsleden uiting aan hun ideeën over het gepre senteerde plan. Wel leek de erfenis uit het begin van de ja ren tachtig, toen Leusden zich met een experimenteel kunst- grasveld voor de hockeyver- eniging lelijk in de vingers sneed, nog een rol te spelen. Onbekendheid met het nieuwe fenomeen leidde ertoe dat een overenthousiaste onder- houdsfunctionaris het nieuwe veld voor er goed en wel op gespeeld was, onherstelbaar vernielde. Dat had een forse financiële strop tot gevolg. Wethouder Vroon verzeker de de raadsleden dat voor een herhaling nu niet gevreesd hoefde te worden „Dit veld kan als een gewoon grasveld worden onderhouden. Er zijn geen speciale aangepaste ge reedschappen of iets dergelijks voor nodig", aldus Vroon. Roda draagt in de aanleg van het nieuwe veld een bedrag van ruim 20.000.- ineens bij. Daarnaast wordt de huur van het veld op jaarbasis verdub beld vervolg van pagina 1 NEVELD/ACH- - Tweedui- percelen in het bui- bied van de ge- Barneveld ten op aansluiting e riolering. Hoelang aat duren voordat en bedrijven afvalwater kunnen op de riolering af van het riole- van de ge- te dat voor het einde dit jaar op tafel moet len. it: jaar nog maakt de ge- Be wel een begin met de |ng van Zwartebroek, ft de provincie een deel |t buitengebied hier heeft wezen als bodembe- ftingsgebied. Boerenbe- n en particulieren van- 't afvalwater nu veelal op rtictanks. Met het nole- lan van de gemeente dat er geval voor 1 januari ?ereed moet zijn, moet Ti een einde komen, 'er het hele gebied van 1S voorzien, is nog niet XJ c d Tevens wordt uitge- nwelke financiële conse- |es de aanleg zal hebben, ile 'beriolering' gaat de te waarschijnlijk zo n miljoen gulden kosten, jj zitten ook de kosten 'enovatie van het be- riool. De provincie draagt een kwart van de kosten bij, tot een maximum 183.000 gulden. Binnenkort besluit de gemeente hoe de investering verder wordt gedekt Geen controle Ook in omliggende gemeen ten wordt een begin gemaakt met de aanleg van riolering in buitengebieden. In de ge meente Leusden is men al ver der dan in Barneveld. zij het dat de boerenbedrijven het nog niet eens zijn met de financiële kant van de zaak De standsor ganisaties zoeken naar alter natieven voor de opslag van het spoelwater, want lozen op het oppervlaktewater is niet toe gestaan. Maór, „de gemeente Leusden controleert absoluut niet, zolang er geen oplossing voor het spoelwater is," zegt de Leusdense gemeentevoorlich- ter Hans Hermans. „Het lozen gebeurt» dus gewoon. Het hele probleem had begin vorig jaar al opgelost moeten zijn." Het spoelwater wordt normaal ge sproken via de riolering afge voerd. Maar het buitengebied waarin bijvoorbeeld Achter veld valt, is ook nog niet op de riolering aangesloten. Inzamelsysteem Dit laat ook nog wel even op zich wachten, dus wordt geke ken naar alternatieven, mede omdat er van de provincie voor 1 april een oplossing moet ko men. In het kader van de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewa- ter werd zo'n acht overtreders in de gemeente volgens de pro vincie Utrecht wel de wacht aangezegd wat betreft de lo zing van spoelwater Dit ge beurde in december in het ka der van een milieucontrole- actie. Agrarische bedrijven in het buitengebied werd gesom meerd de kwestie voor 1 april in orde te maken. Als de over treders zich er niet aan houden dan worden er maatregelen ge nomen (de provincie is bevoegd bekeuringen uit te delen, red.) want „ze hebben 3.5 maand de tijd gehad," aldus een woord voerder van de provincie. Dat er nog geen riolering is voor de betreffende bedrijven verleent hen nog geen clementie. „Ze kunnen eventueel gebruik ma ken van een tijdelijke voorzie ning Hierbij gaat het bijvoor beeld om de opvang van het spoelwater in een tank of lo zing in de mestkelder. Voor zitter W. van den Hengel van de ABTB-Achterveld- „De grote druk om mee te doen aan het rioleringsplan is door het alternatief opgelost." Schoonspuiten In de gemeente Leusden praten de standsorganisaties nu over een spoelwaterinza melsysteem. „Wij gaan uit van 5,75 per kuub spoelwater," zegt Van den Hengel over de kosten voor het ophalen van het spoelwater. „De provincie wilde ook nog 4,40 hebben voor een ambtenaar en ƒ0,85 voor het nemen van monsters, maar dat zijn volgens ons on nodige kosten." Een tweede alternatief is volgens de voor zitter het schoonspuiten van de melkstallen met dit spoelwa ter „Het komt dan in de gier- kelders terecht, maar je benut Steeds meer gemeenten gaan een begin maken met de aanleg van riolering in het buitengebied. (Foto: BDU) het water dan wel beter Nu gebeurt het schoonspuiten met leidingwater." Het alternatief om het spoelwater in te zame len kan qua prijs volgens Van den Hengel concurreren met het injecteren van het water in de grond. „Maar ja, het beste is lozing op de riolering, omdat er bijvoorbeeld ook allerlei ont smettingsmiddelen in dat wa ter zitten die anders mogelijk in de grond terecht komen De leden van de standsorga nisaties mogen zelf aangeven aan welk alternatief zij de voorkeur geven, „want -en dan ben ik nog positief- het kan nog wel een jaar duren voordat de eerste riolering wordt aange legd." Het grootste nadeel van de riolering is het kosten plaatje dat eraan hangt. De boeren zijn het vooral niet eens met de prijs die de gemeente berekent voor de aanleg van riolering in het buitengebied. Die prijs kan volgens Van den Hengel uiteenlopen tussen 2000 en 20.000 gulden. De pro vincie Utrecht betaalt een deel van de kosten voor de aanleg van de riolering (42%) evenals de gemeente Leusden (8%) en de bewoners in de buitengebie den (50%Hoe die verdeling er voor de Barnevelders uit gaat zien is nog niet bekend. De Leusdense aansluiting geldt slechts tot 40 meter vanaf de weg. Het resterende aantal benodigde meters moeten de bewoners zelf aanleggen. De melkveehouderijen worden in gedeeld naar eenheden,afhan kelijk van de grootte van de bedrijven en daar wordt de prijs weer op afgesteld. Volgens de voorzitter bere kenen omliggende gemeenten wel een lagere prijs voor de aanleg van de riolering. De ABTB stelt een bedrag van 5000,- voor voor elke aan sluiting. De aanleg van de riolering van het buitengebied Leusden wordt waarschijnlijk uitge smeerd over een periode van 15 laar. ment stond bij de boerderij een tikje ongelukkig, verscholen onder struikgewas en inge bouwd door allerlei rommel. Maar het was wel de plek waai de cockpit van het vliegtuig te recht is gekomen, met de stof felijke resten van de piloot." Volgens mevrouw Vroon is de piloot op die plek zelfs enige jaren begraven geweest, voor het in 1953 opnieuw ter aarde werd besteld op Rusthof. (Deze lezing wordt overigens door andere deskundigen bestre den). De gemeente, veranwtoor- delijk voor het onderhoud van het monument, slaagt er ook in enig verhelderend licht op de zaak te werpen. Gemeentelijk woordvoerder Hans Hermans: „Wij kwamen er inderdaad ook achter dat het monument ver plaatst was Hoe en door wie is voor ons echter ook onduide lijk gebleven, al hebben wij wel onze vermoedens. Hoewel we het op zichzelf betreuren dat het monument zonder mede weten van de gemeente is ver plaatst, hebben we het eigen lijk met de mantel der liefde bedekt, omdat we wel enig be grip kunnen opbrengen voor de vermoedelijke motieven van de daders Het stond ongelukkig. Per slot van rekening is de plaats waar zo'n monument wordt opgericht toch een staat nu vlakbij de Hessenweg, enkele honderden meters van de oorspronkelijke (foto: Hans Verhorst) Daan Bleuel LEUSDEN - Bij een aanrijding op de kruising Middenweg/ Noorderinslag is maandag een 11-jarige fietser uit Leusden licht gewond geraakt. De fiet ser kreeg bij het oversteken geen voorrang van een 60-jan- ge Leusdense automobilist. De fietser klaagde na de aanrij ding over een pijnlijke pols, maar kon na behandeling door de huisarts weer huiswaarts keren. Er was lichte schade aan beide voertuigen. lonsche plek? Je kan de Ste- h Man toch ook maar niet ens in Amersfoort neer gaan en?" Of de redactie daar er van wist? Wij wisten het t, maar roken wel een aar- verhaal. rbazing Ie eerste stap in ons eigen erzoek was het bellen van and die in eigen dorp als onca bekend staat Rie on. Mevrouw Vroon ont- tezich enkele jaren geleden endien als deskundige op I gebied van oorlogsmonu- ten m de gemeente, bij het chijnen van een inventari- van haar hand. De eerste bleek een daalder waard ijn. Rie Vroon. „Ik denk bene dat ik, samen met man, de eerste was die itateerde dat het monu- it verplaatst was. We fiets- op een gegeven moment in de buurt en zagen toen, nze stomme verbazing, dat ument pal aan de Hessen- staan. Ik heb geen idee hoe daar terecht is gekomen, het zou me niets verbazen an Schouten er iets mee te en heeft Die heeft per slot ekening ook die plaquette bevestigd." oon „Historisch gezien ik dat zoiets eigenlijk niet maar aan de andere kant ik er ook wel weer begrip opbrengen. Het monu- Het monument op de oorspronkelijke plaats, (fotoA rchief Histo rische Kring) LEUSDEN - Omdat hij de ademtest heeft geweigerd, moet een 47-jarige inwoner van Leusden zijn rijbewijs een jaar inleveren. De man moet ook veertig uur dienstverle ning verrichten. De Utrechtse politierechter mr. C. Nunnik- hoven achtte maandag bewe zen dat de man in juli vorig jaar de ademtest heeft gewei gerd. De Leusder werd toen in De Bilt door de politie aangehou den omdat hij met zijn auto op een fietspad stond. Toen hem een ademtest werd afgeno men, weigerde hij bij de derde keer blazen zijn medewer king De verdachte zei maan dag dat hij weigerde omdat hij een hyperventilatie-aanval kreeg. „Dat heb ik toen ook al gezegd," aldus de Leusder. Volgens de agent die de adem test afnam, heeft de verdachte geweigerd verder te blazen zonder nadere uitleg. „Hij heeft er niets bij gezegd over medische redenen," zei de agent. „Als hij dat wel had ge daan, had ik er een arts bij ge haald." In het destijds door de agent opgemaakte proces-ver baal stond ook niets vermeld over de medische redenen. Daarom geloofde officier van justitie mr. E Roelofs wat de agent vertelde De officier van justitie eiste een ontzegging van de rijbevoegdheid van een jaar en twintig uur dienstver lening. Daarnaast wilde Roe lofs dat een eerdere voorwaar delijke rijontzegging van ne gen maanden en twintig uur dienstverlening wordt uitge voerd. Politierechter Nunnik- hoven nam hiervan alleen het laatste deel over in zijn straf. (advertentie) beetje arbitrair Brokstukken van een neerstortend vliegtuig vind je in de wijde omtrek van zo'n ongeluk nog terug. Waar we echter geen genoegen mee hebben genomen is het aan brengen van die plaquette Die moet worden verwijderd." Sleutel De sleutel van het mysterie blijkt in handen van de Achter- veldse dorpshistoricus Jan Schouten. Na een aanvankelij ke aarzeling (Schouten schoof de verantwoordelijkheid voor de verplaatsing eerst in de schoenen van 'onbekenden'), vertelde Schouten uiteindelijk dat de 'Groep Achteveld 1939-1945' verantwoordelijk is voor de verplaatsing van het monument Schouten is zelf prominent lid van de groep, die de herinnering aan de oorlogs handelingen in en rond Ach terveld levend probeert te hou den. Schouten: „De verplaat sing is eigenlijk het gevolg van het feit dat de gemeente zich te weinig inspant voor het be houd van dit monument. Tot twee keer toe heb ik me de af gelopen jaren schriftelijk tot de gemeente gewend met het verzoek het onderhoud van het kruis op te pakken. Daar is nooit op gereageerd Ook niet toen ik mijn mening daarover nog eens mondeling kenbaar maakte." Schouten: „Toen heeft de Groep Achteveld 1939-1945 het onderhoud vorig jaar zelf maar ter hand genomen Bo vendien hebben we het monu ment meteen een betere plek gegeven. Het stond op de oor spronkelijke plaats in de weg en kreeg niet die aandacht die het verdiende." „De gemeente? Die weet met eens dat het verplaatst is Ja, als ze vandaag de krant lezen weten ze het ook." De ge meente wist het echter al wel en lijkt zich schoorvoetend in de gevolgde procedure te kun nen vinden.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3