„Dansen geeft rust en geestelijke vreugde" .Leusder Krant. Ter zake Het weer in ei Labrijn-reeks Fitis en Tjiftjaf L E U S D E N Kitty Verbeek nodigt Indiaase danseres uit voor optreden in De Korf Bibliotheek verkocht boeken en plat rms Woensdag 7 april 1993 Pagin LEUSDEN - Ghita Joeglal komt op 17 april naar De Korf om te dansen. De middelbare scholiere uit Amersfoort be haalde vorig de titel Kumari in India. Dit is de titel bij de er kenning door de deskundigen van de Bharat Natyam dansen zoals door haar uitgevoerd. Ze is uitgenodigd door Kitty Ver beek. Mevrouw Verbeek wil in de eerste plaats haar reisvrien- den en vriendinnen plezieren met een vleugje India waaraan zij goede herinneringen be waart. Daarbij gunt ze ieder een een kennismaking met deze dansvorm, voortkomend uit een religie en een mens beeld waarin inzicht en bele ving centraal staan. Kitty Verbeek ontmoette Ghita Joeglal na het lezen van een interview gemaakt door Anco Mali en verschenen in deze krant en de Stad Amers foort. Verbeek Daarin werd duide lijk dat zij zowel verstand als gevoel voor dit dansen had. Bo vendien danst ze de dansen uit de streek waar ik vijf en half jaar gewerkt heb De plaatsna men die ze noemde, zoals Chi dambaram, ken ik. De tempel- dansen die zij beheerst komen uit het gebied rond Belur en Halebid, grote tempel'steden', waar ik in de buurt woonde Ik vroeg haar eens met mij te willen komen praten en daar uit groeide een leuk contact. Sinds ik niet meer werk heb ik een aantal grote reizen ge maakt, voornamelijk naar het verre oosten. Voor de mensen uit de reisgezelschappen waar mee ik contact heb gehouden en voor mijn familie leek een avond mét Ghita Jöeglai mij leuk om te organiseren. Ik heb tenslotte altijd van organise ren gehouden. Toen bleek dat het huren van De Korf niet duurder is dan het huren van een ruimte in een schooltje, be sloot ik iedereen de gelegen heid te geven zoiets eens mee te maken. Want Ghita is verruk kelijk." Kitty Verbeek was, voordat zij aan de basis stond van de hogeschool voor de gezond heidszorg. waarvan ze tot juni 1984 directrice was, ruim vijf jaar werkzaam in India. In Bangalore richtte zij in op dracht van de World Health Organization een vervolgop leiding op voor psychiatrisch verpleegkundigen. De manier waarop ze dit deed, heeft alles met haar eigen belangstelling voor mensen in het algemeen en patiënten in het bijzonder te maken. De komst van Ghita naar Leusden is daar mede een gevolg van. Veel meer dan de verzorging trok haar de begeleiding van mensen. Steeds opnieuw vroeg zij zich af hoe gevoelens werken en wat de mens be weegt om te doen wat hij doet. Daarvoor ging ze toen al, bijna veertig jaar geleden, uit van de eenheid van lichaam en geest. Een mens kan door zich onge lukkig te voelen, lichamelijk ziek zijn en andersom door vre de met zich zelf te krijgen, zich beter voelen. In Nederland moet haar warme belangstelling voor de beweegredenen van mensen opmerkelijk zijn geweest. An ders is niet te verklaren hoe zij op jonge leeftijd zo veel vrij heid kreeg om initiatieven te ontplooien waarvan nu de ge volgen algemeen te zien zijn. In plaats van bestrijding van de hinderlijke uitingen, het zoe ken naar de diepere oorzaken daarvan met de bedoeling van daaruit naar verbetering toe te werken. Daarvoor is niet alleen warme belangstelling nodig maar vooral tijd om achter de denkwijze van de patiënt te ko men. Ze wist mensen in hun recht te laten en terug te brengen door begrip voor de emoties en ervaringen Daardoor werd de opleiding tot psychiatrisch verpleegkundigen boeiender en hoger gewaardeerd. Pa tiënten kregen niet langer uit sluitend mensen aan 'hun bed' die verzorgden en behandelden maar betrokken verpleegkun digen. Haar visie en aanpak leidde tot de uitnodiging voor een toe spraak in 1953 op een sympo sium van de WHO in Beiroet. Ze was 34 jaar en de eerste vrouwelijke) verpleegkundige die mocht spreken voor artsen en specialisten op dit niveau. Bovendien was het de eerste maal dat de WHO aandacht wilde besteden aan de psy chiatrische patiënt. Tot dan toe had men zich bijna uitsluitend op het bestrijden van infectie ziekten gericht. Hoe serieus men haar nam was te merken aan de daarop vol gende opdracht om in India een vervolgopleiding voor ver pleegkundigen A op te zetten, Kitty Verbeek, (foto: Hans Verhorst) speciaal gericht op de psy chiatrie ,,Bij de faculteit waar ik kwam, werkten veel Indiërs die een opleidmg in Engeland gevolgd hadden. Gezien het koloniale verleden van India is dit goed te begrijpen De voer taal was engels en alle ver pleegkundigen spraken engels. Maar in Engeland, waar ik ook gewerkt heb. kende men de psychiatrische verpleegkunde nog niet. Bij het All-Indian Institute of Mental Health wa ren veel patiënten opgenomen die zichzelf volkomen terug getrokken hadden uit de we reld Om deze mensen te kun nen helpen heb ik veel met de mensen daar gesproken en me verdiept in de cultuur, het ge loof en de levensinstelling ,,Het werden de rijkste jaren van mijn leven. Ik heb heel veel kunnen doen maar vooral heel veel geleerd en gezien. Ik ben er beslist rijker vandaan geko men dan ik er heen ging en dan bedoel ik niet in financieel op zicht. Het Hindoeisme is daar bij heel belangrijk ,,Ruim 90% van de Indiërs is Hindoe. Het Hindoeisme staat voor een rijke filosofie. Men kent weinig regels maar hoge normen waarbij inzicht in zichzelf centraal staat. De le vensbeschouwing is erg in zichzelf gekeerd. Een prachtig uitgangspunt waar ik in geloof. Maar waar 'te' voor staat is nooit goed. Ook niet bij een te verre inner lijke terugtrekking of isolatie. Veel psychisme problemen in India zijn daar op terug te voe ren ,,De bedoeling van mediteren bijvoorbeeld met behulp van Yoga oefeningen is het jezelf tijdelijk isoleren van de omge ving om bij je zelf te rade te gaan, naar binnen te kijken, jezelf te verbeteren met als hoogste doel schoon van bin nen en in harmonie te zijn." Iemand die het hindoestaanse geloof aanhangt wordt niet beter door naastenliefde uit te oefenen maar wordt een rijker mens als hij zich naar binnen toe verrijkt en verbetert en van daaruit naar de wereld kijkt. Beter word je door innerlijke verrijking." Het dansen is een andere vorm waarin men zoekt naar innerlijke schoonheid en har monie. Vroeger werd gedanst in de tempels bij ceremonies, daarna als amusement omdat het mooi is om naar te kijken. Met daarbij de hoop dat de dans een geestelijke vreugde kan geven aan de toeschouwer die zich laat meevoeren met de verfijnde betekenisvolle bewe gingen op de indringende mu ziek „De muziek doet me den ken aan Bach", vindt Kitty Verbeek. De dansen die in Leusden te zien zullen zijn behoren tot de Bharat Natyam. Kitty Ver beek, ,,De dansen beelden de cyclus uit van opkomst, hoog tepunt en contuiniteit en af ronding met kiemen voor een nieuw begin." Kaarten van 10 gulden per stuk zijn af te halen bij de Leusder Krant. Opening Bernice Mode LEUSDEN - Op de Grutterij in winkelcentrum De Hamersht afgelopen zaterdag Bernice Mode officieel geopend. Ber. Mode richt zich met het assortiment eigentijdse dameskleding de sportief/klassieke vrouw Op de foto het fraaie interieur va\ nieuwe zaak. (foto: Hans Verhorst) Marianne de Valck LEUSDEN - De verkoop van boeken en platen moest zak eerder beginnen dan gepland omdat de belangstelling vai publiek overweldigend en verbazingwekkend groot was meest opvallende kopers waren een man en vrouiv die si e honderdtachtig platen kochten Na de verkoop waren er 80,1 maar enkele platen en boeken over. De verkoop was nodi 'nlr ruimte te maken voor de jeugdboeken, die na de verbou "7 samen met de romans beneden geplaatst zullen worden. D bliotheek is aanstaande donderdag behalve op de gewone ook van 14.00 tot 21 00 uur continu geopend. Dit is een coin satie voor de sluiting van vrijdag, zaterdag en maandag. Hel eerste keer dat de bibliotheek zolang achter elkaar geopei (Foto: Hans Roggen) G/ P e, Onze klimaatboeken stammen uit het begin van de achttiende eeuw. Zwa nenburg, halverwege Am sterdam en Haarlem, daar om ook wel Halfweg ge noemd, was in de achttien de en een deel van de ne gentiende eeuw het be langrijkste centrum van meteorologische waarne mingen in ons land. Welis waar waren er toen ver scheidene plaatsen waar weerkundige observaties werden verricht, maar ner gens gebeurde dat met zo veel discipline als op 'Hui ze Swanenburgh' in Half weg In dat opzicht kunnen we die meetpost rustig een voorloper noemen van de Bilt, de huidige vestigings plaats van het KNMI. Bo venstaande valt te lezen in een prachtig boekwerk, getiteld: Historische Weerkundige Waarnemin gen', geschreven door H A M. Geurts en A.F.V van Engelen, beiden ver bonden aan het KNMI. De scheikundeleraar Ir. A. Labrijn, die liefhebberij had in het. verzamelen en bewerken van oude weer gegevens. koppelde de meetreeks van Zwanen burg aan die van het KNMI De metingen in Zwanenburg gingen door tot 1862, terwijl in 1848 een begin werd gemaakt met de waarnemingen op het observatorium 'Son- nenborgh' in Utrecht, de plaats waar het KNMI in 1896 werd gevestigd Een aantal jaren werd dus op beide plaatsen gemeten en dat stelde Labrijn in de gelegenheid de tempera- tuurgegevens van Zwa nenburg te herleiden naar Utrecht en de Bilt Zo kwam de 'Labrijn-reeks' tot stand met tempera- tuurgemiddelden van 1735 tot 1945, later aangevuld tot heden. Het werk van Labrijn heeft tot ver over onze grenzen bekendheid gekregen en vooral de tem- peratuurreeks is als een van de oudste en langste meetreeksen van de we- reeld veelvuldig gebruikt voor klimatologisch on derzoek. Het blijft de ko mende dagen wisselvallig weer, zij het dat de donder dag en vrijdag wel eens een opleving van de tempera tuur te zien kan geven. Dan verwachten de computers een zuidelijke stroming met aanvoer van warmere lucht. Of die gunstige trend zich kan voortzetten tot in het komende Paas weekeinde was bij de op maak van de rubriek op dinsdagochtend nog erg onzeker. Offenbach was in eerste instantie niet echt optimistisch, maar de mo dellen zij de afgelopen da gen wat zwabberig ge weest en dus is het oppas sen geblazen. Bepaald pes simistisch waren we in 1989. Op de Goede Vrijdag leek het Paasweer op een regelrechte sof uit te lopen, maar zie daar, we konden in de tuinstoel op de beide dagen met een tempera tuur van ruim 20 graden. Zo zie je maar dat het weer zich soms nauwelijks stoort aan de verwachtin gen en zijn eigen gang gaat. Dat is de ene keer in ons voordeel, de andere keer komt het minder goed uit De maand maart was in de regio Leusden erg droog en iets aan de zachte kant In Achterveld werd over de voorbije maand 15 mm af getapt, terwijl we recht hebben op ruim 60 mm. Leusden kreeg bijna 14 mm en de gemiddelde et- maaltemperatuur bedroeg er 5.6 graden, 0.6 in de plus. Opvallend hoog wa ren het aantal nachten met vorst, te weten 18 De hoogste temperatuur werd gemeten op de 15e en be droeg in Leusden 17.9 gra den. Voor veel vogelvrienden begint de lente wanneer ze de Tjifjaf horen. Van de drie Phylloscopussoorten, die in ons land broeden, de Fit is, de Tjiftjaf en de Flui ter, is hij de eerste die te rugkomt uit zijn winter kwartier. Persoonlijk krijg ik pas echt een lentegevoel als ik de, wat later aanko mende, Fitis hoor zingen. Uiterlijk lijken deze twee vogelsoorten zodanig op elkaar datje wel een door gewinterde vogelkenner moet zijn om het verschil te kunnen zien. Volgens de vogelboeken is de Fitis iets frisser van kleur en heeft een duidelijker ivenk- brauwstreep. Ook de kleur van de poten is iets lichter Zijn ze uiterlijk zeer moeilijk te onderscheiden, men hoeft echt geen kenner te zijn om het verschil te horen, de zang is kenmer kend. De Tjiftjaf laat, hoog in een boom gezeten, een eentonig, of eigenlijk let terlijk tweetonig, steeds herhaald 'tif-tjaf tjif-tjaf horen en een enkele maal tif-tjif-tjaf Ook zijn wetenschappe lijke soortnaam, collybita, is een toespeling op de zang. Het betekent name lijk geldwisselaar en in derdaad doet zijn zingen denken aan het rinkelend geluid van geldstukken. De Fitis daarentegen zingt een weemoedig lied je, dat in het begin herin nert aan de vinkeslag, maar aan het eind wordt het steeds zachter, alsof het wegsmelt Dat zingen doet hij verscholen in het struikgewas en nooit hoog in de bomen. De biotoop van beide soorten is gelijk, bossen, parken en tuinen met ge mengde begroeiing. Het nest van de Fitis ligt ver borgen tussen de bodemve getatie, overhuifd door gras en met een verborgen zij-ingang Het is dan ook uiterst moeilijk te vinden. Het geheel lijkt wel iets op een oventje en daarom wordt de Fitis in sommige streken van ons land ook wel 'ovenbakkertje' ge noemd. Als in mei de vijf a zes eitjes, na dertien dagen broeden, zijn uitgekomen worden ze hoofdzakelijk door het wijfje gevoerd met msekten en larven en in mindere mate met spinnen Als afleidinsgedrag tegen indringers laat ze een sis send geluid horen, als van een slang. De lokroep klinkt duidelijk als fiet', waaraan de vogel zijn Ne derlandse naam dankt. Het nestelgedrag van de Tjiftjaf lijkt heel veel op dat van de Fitis, alleen ligt het nest meestal niet op de grond, maar even daar bo ven, vaak in braamunlder- nis of ander warrig gewas. Ze komen in het voorji een paar weken eert naar ons land dan de F> en beide soorten verloi ons weer eind augustu gin september. De gn groene vogeltjes met h witte tot geelachtige derzijde zijn sierlijk en vermoeibaar. G.van Lccmj

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6