Popmuziek en religie „Ik bepaal niet wat mensen willen, vinden of zouden moeten" Leusder Krant Achterveld viert Palmpasen Veel belangstelling voor open dag Video-dief mild bestraft Coniferen vernield Fotocamera gestolen Amersfoorter vrijgesproken van inbraak Woensdag 7 april 1993 Paqinai Jan en Gerhard te Winkel: ,,De invloed van popmuziek gaat heel ver." (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Al twintig jaar houden Jan te Winkel en sinds kort ook zijn zoon Gerhard zich bezig met het thema 'pop muziek en religie'. Maandag avond was het Leusdcnse tweetal om die reden te zien in het VPRO-programma TV-No maden. De nadruk ligt op de beleving van deze muziek door de jeugd. Het rapport dat Jan te Winkel hierover schreef werd in februari van dit jaar door hemzelf besproken op de synode van de gereformeerde kerken. Een lovend stuk in de Volkskrant hierover maakte de makers van het VPRO-pro- gramma tv-Nomaden nieuws gierig. Dit resulteerde in een Jan en Gerhard te Winkel proberen begrip te kweken tussen de generaties televisicregistratie van vader en zoon tijdens een informatie avond over dit onderwerp. Jan ..Hoe ze bij ons terecht zijn gekomen blijft een raadsel maar leuk is het natuurlijk wel, temeer omdat het voor mij de laatste keer was dat ik het land in ging. Kijk. indertijd als le raar en later in de functie van dominee ontdekte ik veel onbe grip tussen jongeren en oude ren Al snel werd mij duidelijk dat als je de jeugd wilt berei ken en begrijpen de popmuziek daartoe een prima opening biedt Het is een gegeven dat circa 85% van de jongeren naar deze muziek luistert. Toch blij ven de vooroordelen bestaan Door me te verdiepen in het gedrag en de beleving van de jongeren werd me veel duide lijk. Om die duidelijkheid over te brengen organiseer ik regel matig educatieve avonden voor iedereen die al dan niet be roepsmatig met jongeren te maken heeft Aan de hand van zelf opgenomen videobeelden en muziek geef ik aan waarop en hoe jongeren reageren Tek sten zijn er om naar geluisterd te worden, maar vaak consta teer ik dat ouderen dat nauwe lijks doen Bij voorbaat is het al slecht of zondig. In veel gezin nen raken volwassenen in pa niek als ze geconfronteerd worden met het gedrag van zoon of dochter. De doelstel ling van deze informatie-avon den is door een gesprek over popmuziek te bemiddelen tus sen ouderen en jongeren. Mijn stelling is dat de popwereld een getrouwe kopie van de samen leving is. Met mijn pop- en reli gie-avonden ga ik het hele land door. Er is kennelijk voldoende bekendheid wat ik ga altijd op uitnodiging. Dat kan op ver zoek van een kerk zijn maar ik heb ook op de PABO (de vroe gere pedagogische academie, red.) mijn verhaal gedaan, bij studenten, jongerenwerkers, iedereen die in aanraking komt met jeugd Tijdens zo'n avond laat ik de videobeelden zien van popgroepen en met name de reactie van het publiek Om een voorbeeld te geven is een optreden van Queen misschien wel goed, het publiek dat mas saal en gelijk klapt op de maat van dc muziek Tegenwoordig organiseer ik deze avonden sa men met mijn zoon. hij gaat dit werk in de toekomst van me overnemen. Ik word er mis schien toch wat te oud voor met mijn éénenzestig jaar en grijze haren Gerhard: ..Eerlijk gezegd on dervind ik juist het tegenover gestelde Mensen nemen van Jan vaak veel meer aan terwijl ze mij een snotneus vinden. De muziek komt voor mijn reke ning en naast deze ten gehore brengen vertel ik hoe de religie verweven is met de popmuziek God en de pop zogezegd Tek sten verwijzen trouwens regel matig in deze richting, niet al tijd even duidelijk en zeker niet altijd vleiend maar genoeg redenen om er bij stil te staan De discussie die standaard op onze presentatie volgt gaat vaak over .teksten. Helaas zijn er vaak ouderen die de tekst niet verstaan en dus niet be grijpen dat hun kinderen wel naar teksten luisteren. Dat was trouwens wel leuk, de avond waarop de opname plaatsvond zei een mevrouw na afloop dat ze de avond zo star vond Gerhard. ,,Ze had eigenlijk mee willen dansen om een to taal-beeld te bewerkstelligen. Deze opname was 25 maart in Nieuw Vennep. We werden om 18.00 uur opgehaald door drie medewerkers van de VPRO Wij samen met één van hen. Josette Timmermans in de auto naar Nieuw Vennep gereden, onderwijl interviewde en film de zij ons. Achterstevoren van af de voorbank, misselijk dat ze was bij aankomst, krijtwit zag ze. De twee andere mede werkers waren met hun eigen auto vooruit gereden. Een oude citroen van het type strijkijzer in de kleuren zwart, wit en rood Heel opvallend zou je denken maar bij aankomst bij de kerk in Nieuw Vennep geen spoor van hen en dus ook niet van de opname-apperatuur. Lichte paniek even maar na een poosje bleek dat zij moppe rend en wel aan de andere kant van de kerk stonden te wach ten. Enfin, de verdere samen werking verliep prima Heel aardige mensen, zeer behulp zaam en voorkomend. Naast Josette waren Rogier Dijkman en Bertje-van-het-geluid ver antwoordelijk voor de opname. Ze hebben ruim gefilmd vanaf de aanvang om 20.00 tot 22.45 uur. Toen viel de electriciteit weg, maar de film was toch vol dus dat was echt het einde. Wanneer het wordt uitgezon den hangt van de montage af. werd ons vermeld, in ieder ge val worden we als tv-Nomaden op de beeldbuis getoond." Jan: ,,In de kerk zaten zo ongeveer zestig mensen, een mooi aantal Bij onze informa tie-avonden ligt de opkomst zo'n beetje tussen de twintig en vijftig mensen met een enkele uitschieter van honderdtwin tig belangstellenden. Het re sultaat van zo n avond is niet altijd even geweldig, maar er is Ria Lubbers te gast bij Leusdense KPO ACHTERVELD - Meer daji zestig kinderen hebben eind vorige week deelgenomen aan de tradi ibin nele Haantje-Pik optocht door het dorp. De stoet vertrok om elf uur bij de Jozefschool en maa daarna een rondgang door het dorp (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Ria Lubbers, de vrouw van minister-president Ruud Lubbers, komt dinsdag 13 april in Leusden, op uitno diging van de lokale afdeling van de KPO, over haar recente reis naar Afrika vertellen. „Het wordt gewoon een gezellige avond waarop ik vertel van de bezoeken die ik bracht aan een aantal vrouwenprojecten in Tanzania en Zuid Kenia. Niets zwaarwichtigs. Lachen is toe gestaan.Weel vragen gewenst", aldus Ria Lubbers. In een telefonisch interview maakt ze snel duidelijk dat ze 'gewoon' als Ria Lubbers komt Niet als vrouw van de minister-president, zeker niet als 'eerste der vrouwen'. Ze zal geen stellingen of diepgraven de theonën verkondigen, is niet van plan actie uit te lokken dan wel politiek te lobbyen. Lubbers: Sinds tien jaar reis ik regelmatig naar derde we- reldrojecten. Niet als vrouw van de minister-president. Dat proberen we zelfs zoveel mo gelijk geheim te houden. Wan neer de mensen in Afrika het horen, rollen ze soms van hun stoel van verbazing dat dit mo gelijk is. Ik ga zonder bood schap, maar met belangstel ling Ik geef acte de presence. Ik hoop de mensen die daar werken een hart onder de riem te steken. Het moet toch prettig zijn voor Nederlanders of voor in Nederland opgeleidde men sen dat er iemand komt kijken hoe ze het daar maken Ik denk LEUSDEN/AMERSFOORT - Wegens verduistering van tientallen cd's, cassetteband jes, 2 videobanden en een walkman van zijn werkgever, het Leusdense bedrijf Home Entertainment Services, is een 19-jarige Amersfoorter dinsdag door de Utrechtse po litierechter veroordeeld tot driehonderd gulden boete. Politierechter mr. R. Meertens wilde vooral antwoord op de vraag waarom. Daarop wist de jongen niet goed antwoord. Hij had het naar zijn zin bij zijn werkgever in het half jaar Ria Lubbers, (foto: ANP) dat ze het leuk vinden wanneer ik op bezoek kom. De uitnodi ging van Cebema betekende dat ik in het kielzog van ie mand mee mocht lopen. Cebe ma werkt met geld van het rijk en volgens mij vonden ze het vooral voor de mensen in Afri ka wel aardig om mij daar op bezoek te laten gaan. Met poli- dat hij daar in 1991 werkte. Bovendien had hij niet echt gebrek aan geld. erkende hij. ,,Ik denk gewoon omdat het heel gemakkelijk is", besloot hij. Een aangeboden schikking van vijfhonderd gulden had hij niet betaald. Op het mo ment dat de acceptgirokaart kwam lag hij juist overhoop met zijn vader. ..Het interes seerde me allemaal niet zo veel", aldus de Amersfoorter. Sinds hij uit huis is gezet gaat het echter veel beter met hem en over een week begint hij in het leerlingwezen. Rechter Meertens kon het zich een beetje voorstellen, zei ze. Zij zag de verduistering als een jeugdzonde. Omdat de verdachte zeer krap bij kas zit. besloot ze tot een mildere boete dan de geëiste vijfhon derd gulden. tiek heeft dit niets te maken. Ik bekijk de projecten en zie of ze goed en lekker lopen en wat de problemen zijn." „Na tien jaar heb ik wel be grepen dat de kleinschalige projecten het beste lopen wan neer ze rechtstreeks opgezet zijn. Geen hulp die loopt van regering naar regering. Met LEUSDEN - Onbekenden heb ben het afgelopen weekeinde met een scherp voorwerp een achttal coniferen dusdsanig toegetakeld, dat de planten vermoedelijk het loodje zullen leggen De politie sprak enigs zins eufemistisch van 'ondes kundige snoei'. Over het motief van de daders tast de politie in het duister. LEUSDEN - Uit de kleed ruimte bij zwembad Octopus is maandag een fototoestel ter waarde van 600,- weggeno men. De dief moet zijn slag tus sen 17.30 uur 18.00 uur hebben geslagen. keuzes heb ik niets te maken. Wie denkt dat ik in de avondu ren mijn man bijspijker over ontwikkelingswerk, heeft het mis. Hooguit leest hij mijn ver slag, meer niet." Over haar reizen naar Afrika kan ze 'uren' vertellen in prak tische, enthousiaste bewoor dingen zonder opsmuk of pre tenties „Natuurlijk relativeer je na zo'n reis de Nederlandse 'ellende'. De dag nadat ik uit Afrika terug was, zat ik in de Schipholhal na de Bijlmer ramp Met de beelden van de Somalische vluchtelingen en LEUSDEN - Een 20-jarige man uit Amersfoort is woens dag vrijgesproken van een in braak in een sigarenwinkel in Leusden. De Utrechtse politie rechter mr. L. Voncken achtte niet bewezen dat de Amers foorter betrokken was bij de inbraak die in augustus 1991 plaatsvond. Dit in tegenstel ling tot officier van justitie mr. A. Garos, die voor het feit een voorwaardelijke celstraf de honger nog voor ogen, be keek ik al die aandacht voor het overigens terechte verdriet over de slachtoffers tóch van uit een andere hoek. Ik zou willen dat gekleurde mensen die in Nederland een opleiding hebben genoten, terug gaan naar hun eigen land om het te helpen opbouwen. Niet alleen de blanken die met hun bet weterige westerse visie onbe kend zijn met de cultuur en de passende klemtonen." Waarom Ria Lubbers komt naar Leusden „Waarom? Ach, de vraag kwam en ik dacht voor uit maar. Zoals ik wel meer dingen doe in een opwelling van enthousiasme." Bijbedoe lingen heeft ze niet. In alle nuchterheid wil ze haar ver haal kwijt zonder verwachtin gen wat mensen daarmee kun nen doen Haar komst en het verhaal zijn doel op zich. Ria Lubbers gelooft niet dat een spreekbeurt van haar, mentaliteit kan veranderen, ontwikkelingen stimuleert, laat staan veranderingen te weeg zal brengen in Leusden. „Ik bepaal niet wat mensen willen, vinden of zouden moe ten. Eerlijk gezegd denk ik dat ze me op het onderwerp Afrika gestrikt hebben maar dat ze minstens zoveel belangstelling hebben voor de manier waarop ik mij, in mijn situatie door het leven sla. Als ze een deftige di plomatieke dame verwachten, hebben ze het mis. Ik ben ge woon mezelf en daar mag bij gelachen worden", constateert ze. De spreekbeurt van Ria Lub bers voor de KPO vindt plaats op dinsdag 13 april, vanaf 20.00 uur in 't Vooronder. eiste van twee weken en een boete van vijfhonderd gulden. Een getuige zag destijds dat twee jongens een ruit ingooi den van de betreffende siga renwinkel. De verdachte die zich op dat moment daar in de buurt bevond, werd door de politie opgepakt. Bij hem werd echter niets aangetrof fen van de buit van vierhon derd postzegels. Om die reden en omdat de ver dachte niet kon worden her kend in de beschrijvingen die de getuige gaf van de dader, sprak politierechter Voncken de man vrij. De verdachte die nog nooit met de politie in aanraking is geweest, heeft steeds ontkend dat hij bij de inbraak betrokken was. Politie doet aan public relations LEUSDEN - De open dag van de politie, naar aanleiding van de reorganisatie, is in Leusden groot succes geworden. Niet minder dan 3.000 belangstellenden gaven zaterdag acte de presence het bureau aan de Maanweg, dat als centrale post in het district Eemland-Zuid gaat functionen Buiten stond een groot aantal stands, waar belangstellenden over uiteenlopende zaken in verbai n£ met het politiewerk geïnformeerd konden worden. Ook was er een rollenbank, waar het vermogi van bromfietsen kon worden getest. Er werd veel gebruik van gemaakt, maar er werden gei bekeuringen uitgedeeld. Omstreeks 10.30 uur werd het nieuwe logo op de voorzijde van het bureau officieel onthuld dot de districtschef Marius Schouten, in bijzijn van de nieuwe chefs Rob Koersen en Willem de Koext De bezoekers kregen allemaal een leuke attentie (foto: Hans Roggen) ie.< de 01 de it De VPRO-bus. waarmee de TV-Nomaden door het land t zoek naar interessante gasten, zoals de Leusdenaren Gerhard te Winkel, (fotoStephanie Saelman) altijd wel een positieve reactie te bespeuren Twee medewer kers van het VPRO-team, bei den lid van een popgroep wa ren zeer verrast over de nieuwe kanten die belicht werden, reacties in de trant van 'Oh, zit dat zo' Het blijft een boeiend gegeven, boeiend genoeg om al twintig jaar lang mee bezig te zijn Naast het proefschrift wat ik hierover gemaakt heb. zijn er drie boeken verschenen. In 1980 het eerste boek 'Het zit in de lucht', gvolgd door 'Onder een bloedrode hemel', waarin interviews staan met jongeren die ik in de loop van de jaren heb gemaakt. Het derde boek heb samen met Gerhard ge schreven onder de titel 'Kom mee in het ritme', vrij vertaald naar de bekende song 'Get into the groove' Het is voor mij dui delijk geworden dat als je een levensgevoel wilt meten de popmuziek als een spiegel werkt. Zelf bezoek ik, samen met mijn vrouw, regelmatig popconcerten De reactie's op mijn verschijning zijn op zich al de moeite waard Opnn gen als hé opa' wisselen veel aangeboden dranj Mijn voorkeur gaat uit The Doors of Van Moi maar als rasechte Achter ker ben ik uiteraard ool:| Normaal fan Gerhard ook regelmatig mee, bekj of onbekende groepen, schommelt een beetje ti Herman Brood en het F| festival We staan open alles, ik merk wel dat k* van zaken noodzakelijk i>| onze pop- en religie-avoü dus dat moet je bij blijvenj den. Jan- „De invloed van po ziek gaat heel ver. VoruBverd ben ik naar de film ov popgroep The Doors ge'Hnanc Voor mij zaten twee m van 15 jaar, huilend en Moet je nagaan, die ff- waren nog niet eens go toen de zanger van die j Jim Morrison, overleed Annelics Heu» iging •t bej het i de c foor* erkn t ej md. aar

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8