ien heerlijke gigantische dagtaak Extra premie voor aanleg riolering Voorbereidingen hulptransport in volle gang Leusder Krant H Aktiegroep vrouwenprojecten voormalig Joegoslavië eveel alcohol )astoudercentrale wil service uitbreiden Handwerkverkoop onken automobilist ik van Dijk ÏW6 Avanti Radio gestolen Auto-inbraak Inbraak Vrijwilligers gezocht Brommer gestolen Firma eist schadevergoeding Concert uitvoering van DWS Tuin leeggehaald Aanrijding Barnevelders brengen 210 ziekenhuisbedden naar Roemenië Pagina 9 Gemeente komt particuliere buitengebied tegemoet H EUSDEN - De Stichting Kin- eropvang Leusden werd in Ij 991 overgenomen door de Jtichting Kinderopvang Hu- lanitas en is sindsdien gehuis- tst in de voormalige verpleeg- Jersflat van bejaardencen- um Lisidunahof. Onder deze kraplu kent de stichting de blgende vormen: bedrijfsop- png. kinderdagverblijven en gastoudercentrale. Vooral laatste vorm heeft nog te 8 einig bekendheid en Gastou- ircentrale Humanitas ziet dit aag veranderen zodat de mo- ilijkheden voor kinderop- ,ng in Leusden uitgebreid innen worden. *3 De gastoudercentrale be- 1 ïddelt tussen ouders die - om elke reden dan ook - opvang leken voor hun kind(eren) pn 0 tot 12 jaar (de vraagou- fcr) en ouders die thuis tegen »n vergoeding deze kinderen feilen opvangen (de gastou- r). „Leusden in een typische oeigemeente waar een zeer oot aantal jonge tweeverdie- j e> ;rs woont. Wat is er dan logi- her dan een goede en vooral ere rantwoorde kinderop- 5ar ng?", aldus consulente Ida oq. lessen ,,De gastoudercen- Q€i ile is een zuiver bemiddelen- organisatie tussen de vraag- d0 der en gastouder. Je zou het ?t een uitzendorganisatie Innen vergelijken; de vraag- ider zocht en de gastouder- litrale vond I,Natuurlijk hanteren wij zorgvuldige selectie in het zoeken naar gastouders Het moet uiteraard 'klikken' tus sen de ouders en vooral niet te vergeten bij de wat oudere kin deren. Het kind moet zich bi] de gastouders veilig en prettig voelen." Wanneer de consulente de ouders met elkaar in contact heeft gebracht en er voorlopige afspraken zijn gemaakt volgt een proefperiode van twee maanden In deze proefperiode vraagt de consulente regelma tig hoe de opvang bevalt en be geleidt de beide ouderparen zorgvuldig. Uiteraard blijft zij ook na de definitieve 'koppe ling' betrokken bij de opvang. Regelmatig wordt op huisbe zoek gegaan en worden er werkbesprekingen georgani seerd voor de gastouders. Vaessen: ..Onze grootste groep die momenteel wordt opgevan gen bestaat uit baby's van een paar maanden tot peutertjes (ofwel 0 tot 2-jangen) Vooral voor deze groep zoeken wij nog enthousiaste, gemotiveerde gastouders, zodat wij ons hui dige bestand van gastouders kunnen uitbreiden en een wachtlijst kunnen voorkomen. Gelukkig kunnen wij nu nog zonder wachtlijst werken.' Ida Vaessen vervolgt: ..Het doel van onze centrale is het voor iedereen goed en verant woord kunnen opvangen van de kinderen, of je nu een grote of een smalle beurs hebt. Naar draagkracht hanteren wij dan ook het eenmalige inschrijf geld van vraagouders Onze taak is bemiddelend en wij houden ons buiten de finan ciële afwikkeling tussen de ou ders onderling Wel heeft de centrale een door de gemeente vastgesteld uurtarief van 4.- (exclusief de maaltijden en tussendoortjes) maar nog maals, de afwikkeling van be taling regelen de ouders zelf, zo ook het belastingsvraagstuk USDEN - De Utrechtse itierechter heeft woensdag 22-jarige imvonder van isden veroordeeld tot een dboete van 1750 gulden en voorwaardelijke ontzeg van de rijbevoegdheid i zes maanden. In oktober ig jaar werd de man in zijn onplaats betrapt in zijn o terwijl hij teveel alcohol had. Uit een ademtest ek dat zijn alcoholgehalte microgram bedroeg, drie r meer dan de toegestane microgram. verdachte had op de be- ;te dag voor het eten een tal biertjes gedronken. Tij- ,s het stappen 's avonds hij op de cola overgegaan, in hij 's nachts achter het ur kroop, voelde hij zich na ..Ik besefte ook hele- al niet dat het zoveel was", hij De officier van justitie e een boete van tweedui- d gulden en een voorwaar- ijke ontzegging van de rij- [oegdheid van zes maan- •ocaat mr. G. Milet de St. iradifein stelde dat zijn cliënt in i maa 'eronderstelling verkeerde hij mocht rijden. ,,Hij is niet doelbewust beschonken achter het stuur gekropen", aldus Milet de St. Aubin. Politierechter mr. L. Voncken vond de intentie van de ver dachte niet van belang. ,,Als u 's avonds alleen maar cola heeft gehad". redeneerde Voncken, ,,dan moet u 's mid dags ongelofelijk veel hebben gedronken." Een 27-jarige man uit Leusden kreeg woensdag een boete van 1500 gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid van zes maanden omdat hij heeft gere den onder invloed. De man werd in september vorig jaar in Leusden aangehouden in zijn auto. De ademtest wees uit dat hij een alcoholgehalte had van 715 microgram. De man werd bij verstek ver oordeeld. LEUSDEN - Dinsdag 20 april a s. wordt er in verzorgings huis 't Hamersveld, Albert Buininggaarde 34 te Leusden, een handwerkverkoop gehou den van 10 00u-12.30u Die morgen kunnen belangstellen den zich voor ƒ1,- inschrijven voor een prachtig handwerk. Tevens worden er boeken en puzzels verkocht ïcheidsreceptie mevrouw De Schepper JSDEN - Na zes jaar rat mevrouw T.A. de epper-Mul afscheid als rzitter van de Vereniging zijn Ouderen Leusden. dinsdagavond 20 april af 21 00 uur wordt haar het Bestuur een af scheidsreceptie aangeboden. U wordt van harte uitgeno digd hierbij aanwezig te zijn. U bent welkom in het Ont moetingscentrum 'De Wol boom', Hamersveldseweg 2a te Leusden. rei zei m Ja'I |SDEN - Een 53-jange uit Leusden is in de ft van zondag op maandag Groene Zoom betrapt op [rijden onder invloed. De vestigde de aandacht [surveillerende agenten op doordat ze met een gan getje van rond de 100 kilometer per uur door de bebouwde kom raasde. De ademtest wees uit dat de vrouw aanzienlijk teveel had gedronken. Ze kreeg een rijverbod van vijf uur Tegen de vrouw is tevens proces-ver baal opgemaakt ?lenal| dranj t uit Mor d o aid beli iepen, ?tje ti het F open ERVELD - De herden- an de onlangs overleden "ehouten en de enoeming enk van Dijk tot erelid je vereniging stond vorige centraal bij de jaarverga- l van Avanti. Schouten voor zijn overlijden bij dat k li actief als penning- i: ster. Met de komst van e-avoi ipten werd toendcrtijd een »ne vacature binnen het ti-bestuur weer opge- an p°l Ter nagedachtenis aan Vorig yerd enkele ogenblikken ov> in acht genomen, rs g«-"- inanciële positie van de nv iging was van dien aarcj nd 'nét bestuur en de vergade- die nfehet met noodzakelijk ins p Je de contributie te verho- die «woorzitter Piet Kok, die leed feerkiesbaar stelde werd tegenkandidaat weer d. Na een periode van s Hcu'fear het clubblad van Avanti te hebben gedraaid, sa men met Greetje Rond en Dime van de Wey, nam Henk van Dijk afscheid als bestuurslid. Henk was voordat hij de club- bladredaktie op zich nam reeds eerder ruim zes jaar bestuurs lid van Avanti. Inmiddels is Henk van Dijk ook al weer vijf jaar voorzitter van de Stichting Ontmoetings ruimte Sportzaal Achterveld, oftewel SOSA. Het Avantibe- suur meende Henk van Dijk te moeten eren door hem te be noemen als erelid. Hij kan nu met recht Mister Avanti ge noemd worden. Onder zijn be zielende leding werd het club blad er een waar de vereniging mee voor de dag kon komen Van Dijk was nagenoeg ieder vergadering aanwezig en liet zich daarbij niet onbetuigd. Hij nam afscheid omdat hij het na al die jaren iets rustiger wil gaan doen. Als voorzitter van SOSA zal hij nog veel te zien zijn in en rond de sport zaal aan het Achterveldse Prins Doerakplein. LEUSDEN - Bij een bedrijf aan de Kastanjelaan is in de nacht van donderdag op vrij dag een radio/cassetterecorder gestolen. De dieven sloegen een raam aan de zijde van de La- nkslaan in en namen het appa raat mee. Het is niet bekend wat de waarde van het ont vreemdde apparaat is. Bij een diefstal uit een auto, die geparkeerd stond bij het sportcomplex aan de Bavoort- seweg, hebben onbekenden in de nacht van vrijdag op zater dag twee luidsprekers wegge haald. De dieven kwamen de auto binnen door het zonnedak te vernielen Een automobilist, die zijn vervoermiddel op de Blekerij bij De Hamershof had gepar keerd, miste bij terugkomst zijn radio-installatie en een tasje met gereedschap. Dieven sloegen een portierraampje in om de auto binnen te komen. De inbraak moet zondagmid dag tussen 15.00 uur en 16 00 uur hebben plaatsgevonden LEUSDEN - Onbekenden heb ben afgelopen weekeinde inge broken in een auto, die gepar keerd stond op de Smidse. Met behulp van een straatklinker werd de ruit van het linker portier ingegooid Pogingen om de radio weg te nemen mis lukten. Slechts een bedie ningsknopje is na de inbraak onvindbaar. LEUSDEN - Onbekenden heb ben het afgelopen weekeinde bij een inbraak in de kantine van de postduivenvereniging op het Jan Banninkpark aan de Bavoortseweg twintig glazen asbakken en een plastic klok buitgemaakt. De inbrekers kwamen binnen door met be hulp van een ijzeren balk het traliewerk voor een ruit te ver nielen en het venster in te gooi en. De schade is aanzienlijk. LEUSDEN - De Unie van Vrij willigers afdeling Leusden heeft in het project 'algeheel ouderenwerk' medewerkers nodig, die onder meer dinsdag en woensdagmiddag en een maal per maand op de zondag middag beschikbaar zijn. Voor meer informatie kunnen be langstellenden contact opne men met. 946320 of 941445. LEUSDEN - Een bromfietsre parateur uit de Hamershof keek maandag lelijk op zijn neus toen een ter reparatie aangeboden tweewieler ineens spoorloos was. De man had drie bromfietsen met een ka- belslot vastgezet, maar maakte het slot los om één van de brommers binnen te zetten. Bij terugkomst bleek één van de andere bromfietsen te zijn ver- riwenen, Ongeveer 20 opvanguren per week vallen onder de zoge naamde belastingvrije voet Ook adviseert de Gastouder centrale in het opstellen van de contracten. Van het uurtarief ontvangt de organisatie echter mets De medewerksters krij gen hun vergoeding uit de ge meentelijke subsidie. Hinde de Gooijer (consulente). „Wij willen ook benadrukken dat wij geen vrijwilligersorgani satie zijn en geen welzijnswer kers Onze organisatie is een stichting zonder winst-oog merk Wij koppelen alleen vraag en aabod. Ons huidige bestand omvat zo'n 28 gastou deradressen. Wel hebben wij behoefte aan meer gastouders. Momenteel hebben wij één mannelijke gastouder in ons bestand, waar wij wel een beetje trots op zijn. Onze acti viteit willen wij nu uitbreiden van kwantiteit naar kwaliteit. Zoals bijvoorbeeld het organi seren van thema-avonden, ïn- formatiekrantjes en inloop- ochtenden voor gastouders." Vraagouder (moeder van een dochtertje van 1,5 jaar): „Kijk, de gastoudercentrale is in principe voor iedereen die, om welke reden dan ook, zijn kin deren wil laten opvangen Dit kan om redenen van buitens huis werken zijn of om redenen van sociale aard Ikzelf heb een bewuste keuze gemaakt om te blijven werken. De voorkeur voor opvang in een gezin via een organisatie was voor mij de reden om via deze gastouder centrale mijn kind te laten op vangen. Niet alleen omdat mijns inziens een gezin meer aandacht aan je kind besteedt maar ook omdat bij eventuele onverhoopte situaties, zoals ziekte, de centrale voor ver vanging zorgt. Ik kan dus te rugvallen op een organisatie en niet bijvoorbeeld 's morgens om acht uur voor een feit ge steld worden dat ik binnen vijf minuten moet oplossen. Mijn dochtertje is toen ze 4-5 maan den oud was opgevangen in een gastoudergezin en groeit dus hiermee op Natuurlijk moeten er goede afspraken met de gastouders gemaakt worden Is een ouder van deze jonge leeftijdsgroep niet bang voor het uitbesteden van de opvoe ding, het missen van de zoge naamde mijlpalen zoals, het eerste lachje, tandjes, stapjes? Mevrouw Van der Vlist (vraag ouder) kort en duidelijk- „Nee. Je deelt meer samen in opvoe ding, beleving en ontwikkeling van het kind." Bijval van een gastouder die al jaren actief is in kinderopvang (en daarbij nog 4 eigen kinderen heeft)- „Wanneer de moeder tegen haar zin de hele dag thuis is om voor de kinderen te zorgen, kan dit doorwerken op het humeur en de sfeer thuis. Wat is dan belangrijker? Naar mijn idee zit de kwaliteit van de opvoe ding niet in het aantal uren die de moeder thuis doorbrengt. De beslissing om voor kinder opvang te kiezen is er een die je samen met je partner neemt, zowel de vraagouder als de gastouder." De opmerking dat zij dan met haar vier kinderen en de opvang van vijf andere kinderen wel een gigantische dagtaak heeft wordt lacherig beantwoordt met: „Maar wel een heerlijke gigantische dag taak Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot: Gastöuder- centrale Humanitas, Consu lente Ida Vaessen, p/a KDV Kummeling Lisidunalaan 18, Leusden. Tel: 950418. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders zijn bereid de bij drage voor de aanleg van riole ring in het buitengebied voor particuliere huishouden te ver hogen met 2000,—. Daarmee komt het college tegemoet aan de kritiek dat de gemeente te weinig bijdraagt in de kosten van de riolering. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn dat te weinig particulieren bereid zijn hun huizen in het buiten gebied aan te sluiten op de rio lering. De gemeenteraad zal komende maand een plan behandelen, dat ervan uitgaat dat het ge hele buitengebeid op de riole ring wordt aangesloten. Aan leiding is dat de provincie Utrecht een subsidieregeling heeft, waarbij zij 42 procent van de kosten financiert. Eer dere plannen bleken niet uit voerbaar door de hoge kosten. De noodzaak voor de aanleg wordt steeds dringender, om dat het Rijk steeds strengere eisen gaat stellen aan de afvoer van afvalwater op het opper vlaktewater. Bedrijven en particulieren kunnen in de toe komst gedwongen worden voorzieningen te treffen, die duurder zijn dan de aanslui ting op de nolering. Bij het bekendworden van het huidige plan richtte de kri tiek zich vooral op de hoge bij drage, die particuliere huis houdens moeten betalen. Dat kan m de oorspronkelijke re geling in sommige gevallen zelfs oplopen tot 10.000,—. Met name het CDA en de GPV/SGP vroegen het college een andere regeling te treffen. Aan dat verzoek is nu voldaan. Er is uitgegaan van een 'gemid delde aansluiting' binnen de bebouwde kom De meest recente gegevens gaan uit van de huizen in de jongste nieuwbouwwijk van Leusden, 't Ruige Veld. Daarin moesten kopers een bedrag van 6 000,— betalen, die was ver rekend in de grondprijs. In het rioleringsplan van de gemeen te werd uitgegaan van een be drag van gemiddeld 8.000,--. Het verschil wordt nu over brugd met een extra 'investe ringspremie' van 2.000,—. Dat zijn gemiddelde bedragen, die gelden voor huishoudens die 3 zogenaamde lozingseen heden afvalwater op het stelsel lozen Gezinnen, die meer wa ter lozen moeten uiteraard meer betalen. De tegemoetkoming kost de gemeente een extra bedrag van in totaal 1.120.000,— Op jaarbasis is dat een bedrag van 75 000.—. De Leusdense bur gers zullen dat bedrag uitein delijk moeten opbrengen. Het rioolrecht zal per jaar met 0,82 wórden verhoogd en zal na 15 jaar, de looptijd van het hele project, 12,30 extra gaan kosten Daarna zal de extra heffing weer tot het 'nulpunt' worden afgebouwd. Voor gezinnen, voor wie de aansluiting ondanks deze in vesteringspremie, nog te duur is, zal er onderzocht worden of er een speciale financierings regeling kan worden getroffen De gemeente is met enkele banken in onderhandeling om een regeling te treffen, waarbij geld geleend kan worden tegen aantrekkelijke rentetarieven Over de details van deze rege ling wilde de gemeente nog geen mededeling doen ACHTERVELD - Het Achter veldse bedrijf Ossendrijver eist van de gemeente Leusden een ton schadevergoeding, omdat de firma zich gepasseerd voelt bij de nieuwe aanbesteding voor het schoonmaken van straten Tot voor kort hielden drie bedrijven zich met dat werk bezig. Onlangs besloot de gemeente het bladzuigen en schoonmaken van straten en dergelijke in zijn geheel uit te besteden aan BFI, het voorma lige Spitman. Het Achterveldse bedrijf W. Ossendrijver verrichtte tot dusver twee opdrachten per jaar voor de gemeente Leus den; in april ten behoeve van onkruidbestrijding en in no vember voor het verwijderen van bladeren. Ossendrijver kreeg daarvoor 35.000,-. Os sendrijver verricht al dertig ACHTERVELD - Op za terdag 17 april 1993 zal de Achterveldse muziekver eniging Door Wilskracht Sterk zijn jaarlijkse con certuitvoering ten gehoren brengen. In de grote zaal van Ons Gebouw aan de Hessenweg te Achterveld zal men dan het thema 'Vier Jaargetijden met DWS' ten gehoren bren gen. In dit concert zullen het orkest, de tamboers en het jeugdorkest te horen zijn. Voorts zullen de mini-leerlingen, de mini- rettes en de majorettes te aanschouwen zijn in een wervelende show. De zaal gaat open om 19.45 uur en het concert zal om 20.15 uur aanvangen. De toe gang is deze avond geheel gratis. jaar dergelijke klussen voor Leusden De gemeente wijst de eis tot schadevergoeding af. LEUSDEN - Bij een boerderij aan de Horsterweg is het afge lopen weekeinde tuinmate- naal ter waarde van naar schatting 1 500,- gestolen. Het ging daarbij onder meer om manden, potten, planten en tuingereedschappen De eige naresse van de woning ver moedt dat de daders dachten dat het huis niet langer be woond was. Het pand is on langs door de gemeente aange kocht. LEUSDEN - Lichte materiële schade was woendsdagoch- tend het gevolg van een aanrij ding op de Hamersveldseweg, waarbij twee automobilisten betrokken waren Een vrou welijke bestuurder uit Ame- rongen bemerkte te laat dat een voor haar rijdende Maars- bergense automobilist stopte om tegemoetkomend verkeer te laten passeren. Een aanrij ding was daarna niet meer te vermijden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Naar aanleiding van een infor matie-avond op 24 februari in het Vrouwenontmoetings centrum over de oorlog in v.m. Joegoslavië heeft zich in Leus den spontaan een aktiegroep gevormd. Het doel van deze groep is geld in te zamelen voor hulp aan verkrachtings- slachtofers in v.m. Joegosla vië. In veel plaatsen in Neder land en in Europa voeren vrouwen hiervoor akties; ak- ties die op gang zijn gekomen mede n.a.v. het recentelijk be zoek van een delegatie van vrouwelijke parlementsleden en andere organisaties van vluchtelingenkampen en vrouwenprojekten aldaar De akties hier in Nederland wor den gecoördineerd door de werkgroep Internationale Kontakten van de organisatie Vrouwen voor Vrede. Het geld zal gaan naar onafhankelijke vrouwengroepen die werken voor de oorlogsverkrachtings- slachtoffers in o.a. Zagreb en Bosnië-Herzegowina. Voor beelden van projekten van deze vrouwengroepen zijn o.a. het opzetten van kleinschalige opvangcentra, SOS-telefoon- lijnen voor sexueel mis bruikte vrouwen, mobiele kli nieken enz. De aktie zal bestaan uit di verse aktiviteiten zoals, geld inzamelen op verschillende plekken, bij winkels op de Ha mershof, Biezenkamp enz. Aktiviteiten op Koninginne dag (o.a. een kraam op de vrij markt). De activiteiten zullen nog na der worden aangekondigd via de pers. Wilt u alvast nader geïnfor meerd worden dan kunt u kontakt opnemen met: G. Hibma, tel. 945433 of Betty Dirks 946494. BARNEVELD - De voorbereidingen voor een grootschalig Barnevelds hulptransport naar Roe menië, in mei, zijn in volle gang. Dinsdagmid dag zijn 210 ziekenhuis bedden en een grote par tij geneesmiddelen van uit Rijswijk overge bracht naar een opslag hal aan de Bellstraat. Het hulptransport, dat wordt gecoördineerd door de Barnevelders W. van Driesten en W. Schakel, heeft als be stemming de ziekenhuizen in Sarmasèg, Toplita en Borseq (laatste twee plaatsen liggen in de Karpaten), de Theologische School (internaat) in Satu Mara en nog een aantal andere arme plaatsen. Vervoerd wor den: 210 ziekenhuisbedden inclusief matrassen, spira len, dekens en lakenstien pallets met verband en pleis ters, ongeveer duizend voed selpakketten, 500 kilo suiker, 500 kilo meel (en meer van der gelijke goederen) en kleding. Het ziekenhuismateriaal is ge schonken door het ministerie van WVC Twee opleggers en een bus zullen op maandag 3 mei rich ting Roemenië vertrekken Twaalf dagen later hoopt men in Barneveld terug te zijn Met het hulptransport is veel geld gemoeid. Mensen die de organisatie willen steunen of meer informatie willen, kun nen contact opnemen met W. Schakel (tel 03420-92881) of W. van Driesten (tel. 03420- 21116). De coördinatoren zijn tevens van plan in Hongarije een aantal bijbels op te halen, om die vervolgens in Roemenië te verspreiden. Mensen die aan dat project hun (financiële) steun willen geven, kunnen eveneens contact opnemen met één van bovenstaande perso nen. De voorbereidingen voor een Barnevelds hulptransport naar Roemenië zijn in volle gang Giste ren werden 210 ziekenhuisbedden en een grote partij geneesmiddelen opgeslagen in een hal aan de Bellstraat (Foto: Jan Pit*

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9