Een museum is een kap over een verzameling voorwerpen Bob Negrijn: Wolken op pootjes, wulpse vazen en een gebakken eitje .Leusder Krant. Flehite richt tentoonstelling in met kinderverzamelingen ei SZ ^r-xrll -i OH O Donderdag 15 april 1993 Pagina i| AMERSFOORT - Het Natio naal Museumweekend vindt dit jaar voor de dertiende keer plaats. In het weekend van 17 en 18 april houden de Neder landse musea open huis. Ieder een is welkom, en kan er een gratis kijkje komen nemen. Dit jaar wordt voor het eerst een thema gehanteerd: Verzame len. Museum Flehite, Westsin gel 50, nam het initiatief om tijdens dit weekend verzame lingen van kinderen te tonen. Doelstelling van het Nationaal Museumweekend is nog steeds de drempel van de 'cultuur tempels' te verlagen, zegt Fle- hite-medewerker Educatie en Presentatie Leo Adriaanse. Nederland is het land met de hoogste museum-dichtheid van de wereld. Wij hebben in dit kleine landje maar liefst ruim 800 musea! In iedere plaats vind je wel een museum. En een museum is in feite een kap over een verzameling voorwerpen heen. De meeste musea hebben als basis hun ei gen verzameling. Daarom vond de Stichting Museumjaar kaart, die elk jaar het Natio naal Museumweekend organi seert, het aardig om als eerste thema 'het verzamelen' te ne men. Een heel breed begrip, waar alle musea iets mee heb ben. „Nederlanders zijn een be- waarderig volkje Ik denk dat dat ook de reden is, dat wij zo'n grote verzameling musea heb ben", aldus Leo. ,,Als je de Ne derlandse Museumgids, die dit jaar weer een nieuwe uitgave heeft gehad, erop naslaat, blijkt dat alle thema's zo onge veer in musea zijn terug te vin den. Het is onvoorstelbaar wat er allemaal bewaard is geble ven. Het bewaren kan bij som mige mensen ook tot grote er gernis leiden. Je hebt mensen die liefst alles opruimen Schoon schip op zolder. Wat moet je met al die rommel9 Vooruitzien naar de toekomst, daar gaat het bij hen om. Dat is overigens een blik die de musea ook hebben. Maar zij werken eveneens graag met middelen uit het verleden. Verzamelen is een heel popu lair gegeven in Nederland. Ik heb er de Verzamelkrant op nageslagen. Een fantastisch blad. Je weet niet wat je ziet! Het blad heeft in de middenpa gina's de beurzen en veilingen, die in februari en maart in Ne derland worden gehouden, verzameld. Heel veel op het ge bied van antiek Modelspoor, poppen, speelgoed. foto's, klokken, teddyberen, kleding. Deze beurzen worden gigan tisch druk bezocht Half Ne derland lijkt er op uit te trek ken om in de weekends een ver- zamelbeurs te bezoeken." Mensen verzamelen. Ieder een verzamelt wel iets Voor werpen, waaraan hij gehecht is, en waarvan hij er wel wat meer wil hebben. Zo'n jaar of tien geleden hingen er m veel huiskamers letterbakjes met kleine snuisterijtjes. Verza melen noemt Leo een eigen schap die waarschijnlijk voor eeuwig aan de Nederlander verbonden is. In zekere zin doen musea er ook aan. Zo verzamelt Museum Flehite sinds 1880 alles wat met de stad Amersfoort te ma ken heeft. De medewerkers be zoeken veilingen en beurzen om te zien of ze er interessante stukken op de kop kunnen tik ken. Het budget laat zo'n aan koop lang niet altijd toe. Maar in elk geval wordt geregi streerd waar de zaken, die met Amersfoort te maken hebben, in Nederland naar toe gaan. Ook krijgen musea vaak ver zamelingen aangeboden De verzameling van Museum Fle hite bestaat uit allerlei deel verzamelingen. Zo heeft Fle hite op zijn zolder de verzame ling Flonk, een schitterende kollektie botten en beenderen, die de Amersfoorter Flonk aan Flehite vermaakte toen hij naar Terschelling verhuisde. Tijdens het Nationaal Mu seumweekend wil Flehite het publiek laten zien wat het zelf verzameld heeft. Flehite geeft daartoe voor de eerste keer een Verzamelwijzer uit Om het publiek een handleiding te ge ven, waarmee het het museum kan bezoeken. Zo'n wijzer gaat het museum in de toekomst va ker uitgeven. De wijzer kan aan thema's gebonden zijn, aan tentoonstellingen. Dit keer staat de verzameling centraal. Iedere bezoeker tijdens het Nationaal Museumweekend krijgt een Verzamelwijzer, waarmee hij langs de vaste presentatie van Flehite kan lo pen. Verzameling Leo Adriaanse: „Helaas is die presentatie maar een klein deel van onze verzameling. Helaas ook kunnen wij het publiek niet in onze depots laten kij ken. Daar liggen, staan en han gen de enorme extra hoeveel heden van onze verzameling De deelverzamelingen op de verschillende afdelingen laten we allemaal zien. We geven daar een toelichting op Ver tellen hoe we er aan gekomen zijn Waarom we het verzame len. We geven dus een kijkje in de keuken van het museum: hoe verzamelt een museum? Dat kan door aankopen zijn Doordat een complete verza meling wordt aangeboden. Door schenkingen. Af en toe komt iemand binnen, opent een tas, en dan komt er een glas of een ander voorwerp tevoor schijn. Getoetst wordt dan of we er iets voor onze eigen ver zameling aan hebben." De Verzamelkrant heeft 1993 uitgeroepen tot het Na tionaal Verzameljaar. In Veen- dam opent binnnenkort het Nederlands verzamelmuseum Er komt dus wéér een museum bij Het heeft als centraal the ma: het verzamelen. Ze hebben daar een vaste verzameling. Maar ook deelverzamelingen van individuele verzamelaars. Of die gaan om scheepjes in flessen, sigarenbandjes of zeepjes, alles is in Veendam te zien! Het viel Leo Adriaanse op, dat de Verzamelkrant en de beurzen zijn afgestemd op vol wassenen. Maar volwassenen verzamelen niet alleen, kinde ren doen dat ook. Dat ontdekte Leo tijdens het Edukatief Pro- jekt van Flehite 'Duizend din gen achter deuren'. De opzet daarvan is. een museum be staat niet alleen uit de vaste tentoonstellingen die het pu bliek bezoekt, maar ook uit de aktiviteiten die plaats vinden achter de deuren waarop Ver boden Toegang staat. Er zijn werkplaatsen waar van alles gebeurt, waarmee het publiek nooit in aanraking komt. Leo laat de kinderen dat zien Depots Leo neemt de kinderen mee naar het restauratie-atelier en het depot. Zo zien de kinderen wat er m het museum gebeurt. In het depot liggen tal van voorwerpen die half uit elkaar liggen. Die moeten gerestau reerd worden. Het thema waaronder WVC dit gebeuren samenvat heet 'Deltaplan Cultuurbehoud'. Dat is in de museumwereld het nieuwe be wind. Het betekent dat de mu sea in de komende jaren een massaplan van de grond moe ten brengen om de Nederland se cultuur, aanwezig in de mu sea, te gaan behouden. Bij het doorlichten van de depots kwam WVC schrikbarende omstandigheden tegen. Geluk kig viel dat in Museum Flehite wel mee Maar ook Flehite heeft een Deltaplen Cultuur behoud moeten opstellen, waarvoor enorme budgetten moeten worden ingezet om de kollektie voor de toekomst te behouden. In het projekt 'Duizend din gen achter deuren' ontdekken kinderen dus wat Flehite ver zamelt. Een vraag die Leo vaak aan hen stelt is: Verzamelen jullie zelf ook9 Daar komen de alleraardigste dingen bij te voorschijn. Kinderen vertel den, dat ze af en toe een ten toonstelling houden in hun slaapkamer, en bezoek uitno digen Ze zijn dan museumdi- rekteur, suppoost, restaura teur, en presentator. Het Edu katief Projekt eindigt ermee dat de kinderen 19e eeuws por selein, dat Flehite in bakken vol met scherven heeft liggen, in elkaar mogen zetten tot schaaltjes, kommetjes en bordjes Flehite besloot kinderen de mogelijkheid te geven hun ver zamelingen te exposeren Naar alle scholen in de regio werd een brief gezonden om kinde ren te motiveren hun verzame ling bij Flehite aan te melden. Vijftig kinderen hebben hun verzameling aangeboden. Een jongetje van 12 jaar heeft in een schatkist persoonlijke schatten verborgen. Een meisje van 10 jaar verzamelt engel tjes. Gevraagd werd wat is je topstuk, en hoe ben je eraan gekomen? Het mooiste exem plaar van dat meisje is een en geltje, waar een kaarsje in kan. Ze heeft haar engeltjes gekre gen, opgesnuffeld op markten, en ze heeft er ook gekocht. Een meisje van 14 heeft zeehonden aangeboden. Vanaf haar 6de verzamelt ze al. Het mooiste voorwerp uit haar verzameling zijn haar zeehondenpantoffels Een jongen van 11 heeft 200 museumkaartjes aangeboden. Zijn mooiste voorwerpen zijn buttons uit Amerika In de Amerikaanse musea krijgen de bezoekers geen kaartjes, maar buttons op. Spaarpotten. Di- nosaurissen. Militaire emble men met als mooiste een em bleem uit Vietnam. Olifanten in plakboeken, als sieraad, mi- niatuurolifantjes, en een spaarpot als olifant. Een meis je heeft 75 kippen aangeboden, met als mooiste voorwerp het opgezette skelet van een kip. Opgezette vogels. Met als mooiste: een aalscholver. Pin- guins, met als mooiste een speeldoosje van een lopende pinguin. Mineralen, stenen, schelpen, postzegels, sigaren bandjes, stickers, centen, mo torplaatjes, dubbeltjes, paar denspullen, flesjes, zeepjes, theezakjes, monstertjes, konij nen en hazen, knikkers, sleu tels. Plezier ,,Die kinderen verzamelen dat niet zo maar. Voorop bij hen staat, dat ze er plezier aan be leven. Ze vinden het mooie din gen, waar ze persoonlijk iets mee hebben. Ze hebben een re den hoe ze eraan komen, en daardoor makkelijk kunnen David Rutten met zijn verzameling schatkisten, (foto: Hans Verhorst) verzamelen. Ze hebben een netwerk opgebouwd Kinderen kopen zelden. Complete fami lies, ooms, tantes, buren weten dat ze zeepjes verzamelen, en waar men dan ook komt gaan de zeepjes uit de hele wereld mee naar Amersfoort om in de verzameling te worden opge nomen. Uit de 50 aanmeldingen se lecteren wij 15 kinderen. Die worden uitgenodigd om in het Nationaal Museumweekend hun verzameling in de Bui- ningzaal tentoon te stellen. Wij zetten daar alle museale mid delen bij in: belichting, vitri nes, sokkels, blokjes, houders. Ze zijn er allemaal zeer trots op dat hun verzameling een keer in een echt museum kan wor den tentoongesteld. Wij zeggen daarbij tegen alle kinderen: als je verzameling niet wordt uit gekozen, bewaren we toch je aanmelding, en daar zullen we later dan nog eens op groter schaal iets mee gaan doen. Dat zeggen we nu al toe! Jan Hoed, de direkteur van het museum in Gent, heeft voor de komende zomermaanden aan de Gentenaren gevraagd het mooiste voorwerp uit hun huis aan het museum aan te bieden. Hij heeft een aantal kunstenaars gevraagd om daar een installatie mee te maken. Iets dergelijks zou leuk zijn om in Flehite met die kinderverza- melmgen te doen Van Museum Flehite uit is met deze tentoonstelling be doeld om het thema 'verzame len' onder het publiek te bren gen. Wat Flehite verzamelt wordt gebracht onder de noe mer Vroeger en Nu Wat de kinderen verzamelen krijgt de titel Voor nu en later Het is allemaal bedoeld als laag drempelige aktiviteit. De toe gang is dan ook gratis. Armando Wat is er verder nog in Flehite te zien tijdens het nationaal Museumweekend9 De tentoon stelling 'Schuldig landschap' van Armando. In DSA van 17.3.1993 werd een artikel met uitvoerige informatie over Ar mando gepubliceerd Flehite heeft bij citaten uit Armando's boek 'De Straat en het Struik gewas' foto's uit de jaren 1940-1945 gezocht. Daarnaa .l.an brengen litho s en schilderijt van Armando het thema verdi tot schuldig leven. In het den expositiedeel wordt het overk ven en sterven in Kan Amersfoort weergegeven tekeningen en nieuw materia van Kampgevangenen als K< jon pinsky. Het Museumweekeri |e vindt vlak voor de 4-5mei he denkingen plaats, en dus w het heel belangrijk om nu van start te gaan met deze ei positie Daarnaast is er nog tijdei het Nationaal Museumwee! end de tentoonstelling 'Med dogen met Arme Luyden' Flehite te zien. Zes eeuwen ciale zorg in Amersfoort. En Levende Geschiedenis Mannenzaal. Deze leent zi< niet voor enorme hoeveelhedi bezoekers. Daarom wor hiervoor een entreegeld van 2,50 gevraagd Museum Flehite zet zijn de ren wijdopen tijdens het N tionaal Museumweekend, publiek is er in grote getal van harte welkom! '46 nd< spt V en- «F gen en. w lit 2 1 o Ift ona laa woi ide icht ileei che en op eei dei >em Anco Mi ei AMERSFOORT - Bob Negrijn is in Rietvclds sobere Zonne hofdoos uitbundig en nadruk kelijk aanwezig. Exuberant in zijn vele, gevarieerde uitdruk kingsvormen. Levendig in de rijkdom van zijn kleuren. Op merkelijk totaal in zijn kollek tie houten beelden, foto's, schilderijen, keramiek, potten, kleden, echte en houten bloe men en planten. Wat een zuidelijke uitbundigheid, ge paard aan noordelijke burger lijke gezelligheid! Wat een net-niet-of-tóch-kitsch, ge combineerd met fantasierijke artisticiteit! Wat een opge wektheid, in gezamenlijkheid met een licht droevige onder toon! Jubelend om het schone. Vraagtekens zettend bij het oubollige en het soms pertinent lelijke. En dat tegelijkertijd opnemend in de kollektie ei gengereide Negrijn-voorwcr- pen. Het gaat op deze tentoonstel ling om een weelde aan alle daagse gegevens. Om een mix van echt en vals, kunst en kitsch. Warm en afstandelijk. Bijzonder en doodgewoon. In eerste instantie liefelijk en mooi. Bij nadere beschouwing soms ongemakkelijk en vreemd Een gigantische veel heid van begrippen. Door de kunstenaar geordend, ver vormd, ingekaderd en opge zweept. De sfeer van de bescheiden grijze open Zonnehofdoos is volledig veranderd. De ruimte is in afzonderlijke parten uit- eengegooid. Er zijn individuele plekken gemaakt. Beneden is bii binnenkomst een huiska- mer gecreëerd. Vitrage opge hangen. Meubeltjes neergezet. Eén wand van de huiskamer doet niet mee aan de gezellig heid van óók nog een leuk fo tootje aan de muur. Met reek sen foto's van Oostenrijk in de vier seizoenen, van Ierland en Nederland, is dat de wand van de heuse fotogalerij Aan de aangrenzende ruimte heeft Negrijn niets veranderd De beelden staan gewoon op de Zonnehofvloer De grote schil derijen hangen gewoon tegen de grijze stenen. De derde ruimte links is extreem driftig aangepakt Met eigengeschil derd patroonbehang op schot ten die de ruimte sluitend af kaderen. De galerij, gebleven zoals deze is, geeft van bovenaf een luisterrijk beeld aan wie naar beneden op al die curieuze spullen wil neerkijken. Accenten Bob Negrijn wil zélf de accen ten van de verschillende plek ken op de tentoonstelling be palen. Wil zelf bepalen welke kleur een muur moet hebben. Hoe het licht er naar binnen valt. Geen mooi uitzicht, kil licht door luxaflex heen? Glas gordijnen ter versluiering aan gebracht Bob Negrijn heeft, denk ik, iets met bloemen en planten Echte bloemen. Hou ten bloemen. Gefotografeerde bloemen Geschilderde bloe men. Hij maakt er vazen voor, opgebouwd uit beschilderd multiplex En tafeltjes op kronkelpoten Voor een wulpse rose keramiekvaas, met échte rose-witte amaryllis erm, bouwt hij een robuuste rood fluwelen console die hij op een vierkant rose vloerkleed plaatst. Uitgebloeide tulpen figure ren flets vaag op een grote foto. Gp zijn schilderijen veelvuldig behangsel-bloempatroontjes. Knalgele artificiële zonnebloe men heeft hij te pronk gezet in een donker ouderwets buikig wandmeubel. In een groene to renachtige glasvitrine gelijk is b Op een tentoonstelling do Negrijn iets méér dan de dii gen alleen maar neerzetten maakt steeds zijn eigen keuzelen Neemt de ruimte méé Vera.' dert de sfeer Beïnvloedt stemming ten gunste van zi eigen beelden en schilderije Wie op de galerij aan de Zoi nehof-vóórkant tussen de sti len balken dóórkijkt ziet ing lijst in compartimentjes scala aan Negrijnse int rieur-tafereeltjes. Op de galerij is een clust in. Y cha. >al. odi{ in vi hc iller efrde< vel< nde nog foto's bijeengebracht. Iedere* pk0 bakt een eitje Zeer herkei t de baar. De halfronde gele eie eno dooier is prachtig De p. fen vindt Negrijn niet de goe nbe achtergond. Uit zijn verzarr ling stofjes met patroontj gge kiest hij een sjaal. Met achtergrond voor een eierdoi er prikkelt hij om te kijken drapeert hij een lap rai«n0p vlees-zo-van-de-slager op e !§c stoffen lap met bloemboekc ten. Het effekt is verbluffe jem gge spoi n.C alw esd zijl Bob Negrijn een uitgedijde gaslantaarn is een plant gekooid. Met kope ren bladeren en veel kopers- lierten in top. Opgeblazen ou derwetse vensterbankhorren op kromme pootjes vormen een stilgezette rondedans voor een oprankende plant. Ergens zweeft op een wolkje op pootjes een hoogop grillig groeiende naturel-multiplex plant Inrichten Hoe mensen hun huis inrich ten. Wat ze er in zetten. Het binnenhuis Dat interesseert Bob Negrijn. Het is vaak ge schilderd. Hij maakt er ruim telijk geschilderde beelden van. Hij maakt de kast, de plant in de bak, het bijzetta feltje, de schaal met vruchten, de afgeschilde citroen met schilsliert driedimensionaal né. Een dode haas drapeert hij slap uitgestrekt over een tafel tje heen. Papier maché wijnglas en houten fles naast het dier. walgelijk. Hij drukt een uitve j>nd< grote dia met een vaas tijger! 5cht lies af. Die briljant glimt. Efe.Zi heel andere helderheid dan e roep foto en een sterk zwevend t islag fekt krijgt Bijzonder fraai Negrijn heeft twee kropp^td* sla gefotografeerd. Eén scherp Met een bepaalde licl d m; val. Dus geheimzinnig. En e izet rode krop sla die op een opf gebloeide roos lijkt. Al even f heimzinnig. Foto's vliegende sinaasappels en een deels afgepelde sinaasi pel. Het gewone wordt bizar en ei Bob Negrijn er mee aan gang gaat. ggei i.D ichr rte aan mei Anco ze r en\

Leusder Krant | 1993 | | pagina 10