rij zouden vaker in Leusden willen trainen" .Leusder Krant. Geen kampioenschap in het verschiet voor schakers re Brisdoux Meningen Wijntjes winnaar ballonwedstrijd nderdag 15 april 1993 Pagina 13 Boele en Gerjon van den Berg Nederlands jeugdkampioen Karate jSDEN - Gerjon van den i Inge Boele maken gro- jgang in de karate-wereld. bart werden zij in hun ge- Isklassc respectievelijk - I -60 kilo jeugdkampioen Nederland tijdens wed- in Beverwijk. Eind [doen zij mee aan het Ne- ^nds kampioenschap en daar de successen te pueren. Eind september het wereldkampioen- p in Athene plaats en daar i beide karateka's graag Vorig jaar zijn ze alle gaar Genua geweest om pet Europees kampioen- j» mee te doen. Inge haalde pjeen bronzen plak. Beide Iters' zijn erg enthousiast hun sport. Zij hebben gtwee klachten: in Leus- nnen zij niet behoorlijk lên en veel mensen denken |arateka's erg agressief ir Inge en Gerjon de groe- opstapten om zich te men in deze Japanse ;port, beoefenden zij an- ;akken van sport. Gerjon gde het doel van een :eam van Roda'46 voor leëneenhalf jaar geleden Tstap maakte. „Mijn va- kvam elke wedstrijd ach- •t doel staan om aanwij- te geven. Hij leefde ge- mee met zijn zoon, maar me wel uit m'n concen- Ik ging met een paar len mee, die op karate om eens te kijken. Ik het fantastisch. Die jon- ijn er al weer vanaf, maar in nog steeds fanatiek, vader komt nog steeds Dan hoor ik tijdens oartij een bekende stem ik ik: 'Wat zegt hij nou?' jg een klap." zat jarenlang op een at- :lub voor zij gegrepen loor schoonspnngen. Tot zij tweeëneenhalf jaar geleden genoeg kreeg van salto's en schroeven zij overstapte naar karate. Dat lijkt een wonderlij ke overgang, maar daar is Inge het niet mee eens. „Voor beide sporten moet je lenig zijn en het is vooral een kwestie van concentratie. Je moet natuur lijk wel de technieken kennen en kracht hebben, maar con centratie is ook belangrijk. Daarom is het ook zo jammer dat ik maar twee keer per week kan trainen. In andere landen wordt veel vaker getraind en zo raak ik achterop." Advertentie Zij trainen allebei in Nijkerk en hebben hun twijfels over hun trainer/coach. Inge zegt: „Dan staan wij met onze rug tegen de muur en roept hij een japanse kreet die 'draai je om en trap' betekent. Dan vraag je toch wel even af waar zo'n man mee bezig is." Gerjon begint te lachen: „Wij zijn tegenwoordig zo ver standig zelf de inschrijving voor de wedstrijden te regelen, want hij vergeet ons in te schrijven. Hij komt ook zelden bij partijen kijken omdat hij op zaterdag in zijn tuin wil werken." Bij het Nederlands kam pioenschap in Beverwijk was de nijvere trainer wel aanwe zig. „Hij kon er echt niet on deruit, want hij scheidsrechter was. Daar kreeg hij later een diploma voor. Dat vond hij mooi; de hele terugrit heeft hij over dat diploma gepraat, maar ons heeft hij niet gefeli citeerd. En toen er een foto ge maakt werd voor de krant, wil de hij op de voorgrond liggen", zucht Inge, die zeer teleurgesteld is over die foto. Alle karateka's staan pontifi caal in de krant, maar alleen op haar hoofd is dcoor een druk fout een advertentie terecht gekomen. Gerjon traint één keer per week in Leusden en geeft trai ningen op de school van Theo Meijer. Inge kan daar nog niet terecht, want vanwege ruimte en tijdgebrek wordt bij Meijer alleen nog maar lessen voor be ginners gegeven en daar is zij dus veel te goed voor. Zij hoopt volgend jaar vaker en in Leus den te kunnen trainen „Ju Sei Do was ideaal, maar die school bestaat helaas niet meer." Monniken Elke training begint met een moment van meditatie. De hoogste dam zet de rest van de groep in een rij en geeft ze de opdracht even tot zichzelf te komen. Gerjon grijnst als hij deze informatie geeft, maar Inge vindt het wel een goed ge bruik. „Karate heeft een reli gieuze achtergrond De monni ken in Japan moesten lange reizen maken. Zij mochten geen wapens dragen en hebben daarom karate uitgevonden. Het is later ook een manier van meditatie geworden Daarom is het ook zo vervelend als wij agressief genoemd worden. Karate is een verdedigings- sport." Gerjon begrijpt wel waar het imago van de karateka's van daan komt. „Mensen, die niet thuis zijn in de vechtsportwe reld denken bij sportscholen meteen aan die 'klerenkasten' met 'matjes' in hun nek, die doping gebruiken en de hele dag ijzer de lucht inpompen Maar zo zijn wij niet. Wij moe ten het van kracht en lenigheid hebben. Ik probeer nu af te vallen om in een lagere ge wichtsklasse te komen. Dan maak ik meer kans om te winnen. Wij hebben niets aan die opgeblazen spierbun dels." Athene Gerjon mag dan niet het type voor meditatie zijn, hij con centreert zich goed voor de wedstrijden. „Dan ben ik echt volkomen van de wereld. Ik denk alleen nog maar aan mijn tegenstander en ben niet meer aanspreekbaar. Ik doe er ge woon alles aan om te winnen." Maar zelfs dan kan het nog weieens verkeerd gaan. „Bij het Nederlands kampioen schap was één van de scheids rechters de trainer van mijn opponente", vertelt Inge „Zij hoefde maar een schijnbewe ging te maken of die man riep dat het een score was. Geluk kig was de hoofdscheidsrech- ter objectiever, die met naar die sportschoolhouder luister de, anders had ik ten onrechte verloren." De karateka's zijn weieens jaloers als zij voetballers en hockeyers met de scheids rechters om zien gaan. „Als wij met ons hoofd schudden of een wegwerpgebaar naar de scheidsrechter maken wordt de partij verloren verklaard. Wij mogen ons op geen enkele manier met de leiding be moeien. Het lijkt me soms heerlijk wat tegen de scheids rechter te zeggen", constateert Gerjon. Als de Leusdenaren goed blijven presteren mogen ze naar het WK in Athene. Dat lijkt ze een geweldige beleve nis. „Het valt niet mee een vliegreis naar Athene en een hotel te betalen van een studie beurs. Wij hebben gelukkig een sponsor, anders was het hele maal niet te betalen", Inge on derbreekt haar verhaal om sportkleding, met hetzelfde logo als de shirts van Roda tooien, te showen. „In Athene hebben we nu ten minste mooie spullen om aan te trekken Vo rig jaar in Genua liepen onze tegenstanders in sjieke kleding en de Nederlanders zagen er niet uit. Wij zijn op dit moment de enige van de ploeg, die een sponsor hebben en er goed uit zien." Gerhard te Winkel LEUSDEN - Het kampioen schap voor SVL I lijkt verke ken. Aan het eind van deze sei- zoensrit zal het eerste team van de schaakvereniging Leusden waarschijnlijk "slechts" een gedeelde eerste plaats resten. SVL in behaalde een stevige winst op degradatiekandidaat Huizen II. In de huiscompetitie werd fel en tot laat in de avond strijd geleverd en konden verras sende uitslagen worden geno teerd. Het heeft er alle schijn van dat SVL dit seizoen geen kam pioenen in de aanbieding heeft. Het eerste team zal het net op bordpunten afleggen te gen de concurrentie. SVL III kan hoogstens nog tweede worden. Het tweede en vierde team strijden in de onderste regionen, maar zullen, weer baar als ze zijn, de degradatie wel buiten de achterdeur van het gemeentehuis weten te houden. Het in degradatiegevaar ver kerende Huizen II had een sterk team naar Leusden ge stuurd. SVL III bood echter zonder ontzag gedegen tegen spel en bleek deze avond op vallend sterke 22e zetten in huis te hebben De 22e zet bleek nl. van door slaggevende betekenis op de borden 1, 8 en 5. Aghlani won op dat moment een stuk, ook Struiwig forceerde stukwinst en Jan Nijhof behaalde beslis send voordeel. André Rietveld had zijn tegen stander ondertussen een staal tje van zijn favoriete konings- vleugelaanval voorgescho teld, waartegen geen passen verweer werd geboden. Gerrit Nijhof en Peter Weygertze zorgden uiteindelijk voor de resterende punten Resultaat: een keurige 5 Va-2 Va overwin ning. Twee opvallende uitslagen in de huiscompetitie: Elschot (20) bedwong Vos (1) en V.d. Bilt won verrassend van Shahriza- deh VanTuyll - Kampes afgebroken Vos - Elschot remise Van der Bilt - Shahrizadeh 1-0 Van der Harst - De Jager remise Modiri - Meylof 1-0 Van de Pol - VanOoik 0-1 Oosting - Verschuur 0-1 Hubert - Bayat 0-1 Veenendaal - Van Dalen 1-0 Halima - Zaal remise Vrijdagavond 16 april a.s. or ganiseert SVL het tweede be- drijvenschaaktoernooi (aan vang 19.00 uur), gesponsord door Assurantiekantoor Ri- leas, in de kelder van het ge meentehuis. Op dit moment hebben zich al 12 teams (van 3 spelers) opge geven, 2 meer dan vorig jaar. Bedrijven die alsnog zouden willen meedoen kunnen zich vrijdagavond aan de zaal mel den. Of even bellen met Margo Agterberg, 033-942355. ge week woensdag 7 tond er een artikel in de er Krant over het oor- onument aan de Hessen- M2 bij boerderij 'Gasthuis elaar', waarin wat betreft jrafenis van Pierre Bris- Galloni d'Istria onjuis- i stonden Pierre Bris- is namelijk nooit op het n de boerderij begraven ier heb ik al in mei 1989 tikeltje geschreven in het an de Historische Kring en genaamd 'Een verge- rlogs-monument'. Voorts 1i 1990 'Zichtbaar Verle- schreven, een uitgave lemeente Leusden over nonumenten. Hierin p bladzijde 21 het her- •skruis van Pierre Bris- schreven. In dit artikel lie tot nu toe bekende s, over het neerstorten t jachtvliegtuig van Irisdoux en het oprich- het her denking skruis m, op een rijtje zetten wens voor dit artikel uit het archief van de te Leusden, inv 1-56-2 (Correspon- imtrent militaire gra- 41-1950), kranteknip- de afdeling Voorlich- de gemeente Leusden, nten van Service His- de l'armée de l'air te tes en gesprekken met nalige bewoners van de herfst en winter van 45 vonden geallieerde dementen plaats op de n Amersfoort - Apel- he een belangrijke ver sweg met Duitsland Ook het hoofdkwar- Bün de Duitse legerleiding meel Hoevelaken was een tfd doelwit van de geal- jfc vliegtuigen. Door Duits Mgeschut zijn in Stouten- mi.ee geallieerde vliegtui- ■cerpestort. De burge- yter van Stoutenburg laat Br ember 1945 aan de mi- commissaris in Utrecht, Br omgevraagd had, we- fe/n 1944 is in mijne ge- B een Engelsch vliegtuig lestort, dat volkomen ïld bleek te zijn. Als inzit- kon worden geidentifi- let lijk van den Austra- Igau, Lm. James, erken- «r 413075. Het lijk is op ot' 1944 op de begraaf- 'Rusthof der gemeente oort ter aarde besteld, stortte op 8 december [blijkbaar getroffen door tuur neer een Engelsch IWbegtuig dat door een Hfwg geheel vermeld B" de nabijheid van het werd het lijk gevon- Ijön den vliegenier. De Bcafie leverde slechts de Bp van Bresdoux gebo- BOcf. 1914 te Algiers." deze laatste gebeurte- haal nog niet plaatsen. De ring was niet meegenomen door de Duitsers, maar dat wist alleen familie Van de Hengel op dat moment. Er werd ook nog een rapport opgemaakt over deze kwestie, zowel in het Neder lands als in het Engels. Alleen in de Engelse versie werd ge sproken van de papieren en de ring van Brisdoux. De ring en papieren zijn hierin nu niet ge stolen, maar 'have been taken with by a German Lieutenant Musjik who departed from Achterveld to Utrecht'. Hierna komt nog eenmaal de zaak van Brisdoux Galloni d'Istria in het archief van de gemeente Stoutenburg voor. Op 22 februari 1946 vraagt het Ministerie van Oorlog in Ne derland ten behoeve van het Franse Ministerie van Lucht vaart een afschrift van de akte van overlijden op 8 december 1944 te Achterveld van Bri- doux(') Galloni d'Istria toe te zenden. De brief werd gezon den naar de burgemeester van Barneveld, die hem doorzond naar zijn collega van Stouten burg. Daar ging men snel aan de slag en stelde op 6 maart 1946 een overlijdensakte op. Men wees het Ministerie van Oorlog erop dat de naam ver keerd was geschreven. Maar het Ministerie van Oorlog bleef volharden in zijn foute schrijf wijze. Wel tekende de referen daris aan dat de voornamen van de piloot Pierre, Henri, Alfred waren. Deze werden in Stoutenburg toegevoegd aan de overlijdensakte. Op 2 april 1946 werd in Frankrijk met de gegevens uit Nederland een overlijdensakte opgemaakt. Opvallend aan deze akte is dat hierin de echtgenote van Bris doux wordt genoemd. Zij heet te Francine en woonde in Ale- xandrie (Egypte). Om dit te verklaren, hebben we de korte biografie nodig, die het Franse Ministerie van Luchtvaart over Brisdoux heeft opgesteld. Hij werd op 16 september 1939 onder dienst geroepen en inge deeld als leerling reserve-offi cier bij het luchtmachtbataljon van Avord In de zomer van 1940 werd hij gedemobiliseerd. Later dat jaar vertrok hij naar Noord-Afrika, waar hij zich aansloot bij een afdeling van het Vrije Franse leger. Al spoe dig werd hij ingedeeld bij een onderdeel van de Britse lucht macht in Egypte Hij nam er deel aan de oorlog in Noord- Afrika. Vanaf 1942 was hij ge stationeerd in Engeland en nam van daaruit deel aan de strijd tegen de Duitsers Op 24 augustus 1944 werd hij inge deeld bij het 198e Squadron van de RAF. Dit Squadron ope reerde vanuit het zuiden van Nederland boven het nog be zette deel van ons land. De familie Brisdoux liet, waarschijnlijk al in 1945, op de plek waar Pierre Brisdoux was nis werd op 9 december 1944 een proces-verbaal opgemaakt door de beide opperwacht meesters der marechaussee. Dit proces-verbaal en de ver halen van de toenmalige bewo ners van boerderij 'Gasthuis Daatselaar' vertonen grote overeenkomst. De laatsten ver telden, dat het landingsgestel van het jachtvliegtuig in een sloot terecht kwam Als gevolg daarvan was het motorblok met de cockpit losgeschoten en met grote snelheid tegen één van de eikebomen op het erf gekomen. Door de klap werd de piloot uit de cockpit geslin gerd Het motorblok kwam te gen enkele andere eikebomen en stortte toen een eind verder op het erf neer vlak bij het bak huis. De opmerking in het pro cesverbaal van 9 december 1944, dat de voorgeschreven meldingen onmiddellijk zijn gedaan, geldt in ieder geval niet voor het Rode Kruis. Uit het proces-verbaal kan men ook opmaken dat de Nederlan ders maar kort de leiding heb ben gehad bij de berging van het lichaam van de piloot. De Duitsers namen de identiteits papieren en het geld mee. Na alles grondig onderzocht te hebben, verlieten de Duitsers pas na vier a vijf dagen 'Gast huis Daatselaar'. De gemeente Stoutenburg liet een kist bren gen, die gemaakt was door J. G. Schreuder in Asschat. Hij ont ving hiervoor f48,65. In maart 1948 kreeg de gemeente Stou tenburg na herhaalde malen schrijven van het Ministerie van Financiën restitutie van het bedrag. Na een week werd het lichaam van de piloot door de Duitsers vrijgegeven. Met behulp van een buurman en een Wageningse evacué leg de de familie Van de Hengel de piloot in de kist. Bij die gele genheid werd zijn trouwring en een penny gevonden, die la ter aan mevrouw Brisdoux werden gegeven. Op verzoek van de gemeente bracht de fa milie Van de Hengel de lijkkist op zaterdag 16 december naar RusthofDe kist werd op een boerenwagen geladen en de tocht begon. Manus van de Hengel, één van de zoons kwam niet ver. Aan het einde van de laan, die de boerderij met de Hessenweg verbindt, werd hij aangehouden door een Duitse patrouille. De Duitsers namen de kist over en brachten deze naar de begraafplaats 'Rusthof' Daar kreeg de piloot een eenvoudig graf met een houten kruis, dat het opschrift droeg 'Unbekannter Englische Flieger' Kort na de bevrijding kwam in juni 1945 een rechercheur van de gemeentepolitie van Utrecht met twee dames van het Franse Rode Kruis naar Stoutenburg. Zij zochten naar het lichaam van de veronge lukte piloot Brisdoux Galloni d'Istria. Op het erf van boerde- 1 Leusden rij 'Gasthuis Daatselaar' von den zij de brokstukken van de Typhon MN 291. De propeller van het vliegtuig stond bij een schuur in de grond met het op schrift; '8 dec. 1944'. Bij na vraag op het gemeentehuis van Stoutenburg kwam men te we ten dat Pierre Brisdoux Gallo ni d'Istria begraven lag op 'Rusthof in graf 221 als een Un bekannter Englische Flieger. Er werd besloten om het graf te openen Dat vond plaats op 22 augustus 1945 in aanwezigheid van onder andere de familie en de twee dames van het Franse Rode Kruis. Eén van hen, me juffrouw Vincent maakte er een kort verslag van op een kaart van het Franse Rode Kruis, die terug te vinden is in het archief van de gemeente Leusden onder nr. 1-56-2. Op de achterzijde van de kaart staat het volgende vermeld: Graf 201 - vliegenier neerge schoten op 8 Dec. 1944. Piloot van een jachtvliegtuig MN291 groep T P. is vermoedelijk de Franse vliegenier Lt. Brisdoux Galloni d'Istria, geboren op 20 October 1914 te Algiers Brits 198e Squadron RAF Tactical Air Force. Familie: 69 Boule vard Saint Michel te Parijs (5e district) Herbegrafenis op 22 augustus 1945. Aan de rechterzijkant staat de handtekening van de andere dame van het Franse Rode Kruis Germaine l'Herbier, Chef de Deze verpleegster maakte ook voor het Franse Rode Kruis een verslag over haar bevindingen in Nederland ten aanzien van Pierre Brisdoux, gedateerd 10 september 1945. Uit dit verslag komen we te weten dat de moeder van Pier re Brisdoux op 69 Boulevard Saint-Michel in Parijs woonde. Het bezoek van de rechercheur, de dames van het Franse Rode Kruis en de herbegrafenis heb ben grote indruk gemaakt op de bestuurders en de bevolking van de gemeente Stoutenburg. De gebeurtenis van 8 dec 1944. kreeg weer de volle aandacht. Er werd over gepraat. Een voorbeeld hiervan is een briefje met aantekeningen bestemd voor veldwachter en gemeente bode Kuyt. Op de voorzijde staat een aantekening voor Kuyt, waarin een in Amers foort gelegerde militair vraagt of er nog overblijfselen van het vliegtuig bij de bewoners te vinden is. Daarvan werd zelfs een verklaring gemaakt op 14 september 1945. Wat is er met deze beide stukken aan de hand7 Ik ver moed het volgende. De dames van het Franse Rode Kruis heb ben naar de identiteitspapie ren en de trouwring van Bris doux gevraagd Men is toen gaan nadenken welke Duitsers begin december 1944 in de ge meente Stoutenburg waren en de papieren in handen hebben gekregen. De naam van Brouwer kan ik dit ver- Het her denking skruis van Pierre Brisdoux op de plaats waar het oorsoronkelijk stond, (foto: archief Historische Kring Leusden) omgekomen een veldkruis plaatsen. Het bestaat uit een gemetselde stenen sokkel en een ijzeren kruis. Onder het kruis is een koperen plaatje aangebracht met de woorden: Pierre Brisdoux Galloni d'Is tria tombé ici le 8 décembre 1944. De weduwe W. van de Hengel had hier toestemming voor gegeven. De metselaar was J. van de Veen In het ar chiefvan de gemeente Stouten burg is niets over de oprichting van het veldkruis te vinden. Dit is niet verwonderlijk aan gezien het een particulier ini tiatief was Mevrouw Brisdoux bezocht met Allerzielen (2 no vember) de eerste jaren na de oorlog het graf en het veld kruis. Het is niet duidelijk of het de moeder of de vrouw van Pierre Brisdoux is geweest. De vroegere bewoners van 'Gast huis Daatselaar' kunnen zich dat niet meer goed herinneren. Waarschijnlijk kwamen in de beginjaren zijn moeder en zijn weduwe samen Later kwam alleen de weduwe van Pierre Brisdoux. Waarschijnlijk hebben de be zoeken tot 1953 geduurd. Ik heb daar de volgende verkla ring voor. Het lichaam van Pierre Brisdoux heeft tot 8 au gustus 1949 op Rusthof gele gen. Toen zijn de stoffelijke resten overgebracht naar de Franse militaire begraafplaats in Kapelle. In 1951 werd Pierre Brisdoux op verzoek van zijn familie in Parijs begraven. In de jaren zeventig kwam het veldkruis opnieuw in de belangstelling Dit is terug te vinden in het knipselarchief van de afdeling Voorlichting van de gemeente Leusden In de artikelen wordt geklaagd over de staat van onderhoud en de plaats van het veldkruis De gemeente Leusden ging zich in deze tijd bemoeien met de zaak Het kruis verschijnt bij voorbeeld op de lijst van te on derhouden oorlogsmonumen ten. Sinds vorig jaar mei is het veldkruis plotseling ver plaatst. Dat is jammer, omdat de familie Brisdoux Galloni d'Istria bewust gekozen had voor de plaats waar de piloot was gevallen De tekst van het koperen plaatje klopt nu niet meer. Bovendien is er op de sokkel een lelijke plaquette aangebracht met een tekst die niets met Pierre Brisdoux te maken heeft. Rie Vroon - Roubos Naschrift redactie: In het arti kel van 7 april is nog een sto rende fout geslopen. De naam van de tipgever, die in het arti kel abusievelijk Jan Renes wordt genoemd, luidt in werkelijkheid Joop Renes. Waarvoor onze excuses. I Nieuwbouw kantoren rond Hamershof Leusden van start LEUSDEN - Van Hoogevest is van start gegaan met de nieuw bouw van een kantorencomplex te Leusden, in opdracht van Quint Van Heteren uit dezelfde plaats. Het project is gelegen op de hoek van de Noorderinslag en de Hamersveldseweg, waarmee de nieuwbouw het winkelcentrum Hamershof aan de noordzijde zal afsluiten. Deze locatie aan de Noorderinslag is beeldbepalend voor de toe gang tot het centrum van Leusden. De hoofdingangen en par keerplaatsen van het nieuwe complex komen op het binnenter rein aan de zuidzijde te liggen. De Leusdense wethouder J Th. de Jongh heeft op dinsdag 13 april de officiële starthandeling verricht voor dit lokale bedrijvenpark. Het kantorencomplex bestaat uit twee gebouwen (A en B), waarvan het eerste nu wordt gerealiseerd. Eind dit jaar hoopt men met de bouw van het tweede pand van start te gaan. Voor de ontwikkeling van beide projecten is een bouwteam op gericht, waarin naast Van Hoogevest b.v. tevens het zusterbe drijf Hoogvast b.v. Vastgoedmij. Amersfoort participeert, als mede Quint Van Heteren uit Leusden. Architectenbureau Ar- chitra b.v. uit Leusden is hierin verantwoordelijk voor het ont werp en het ingenieursbureau P.J Vos uit Achterveld voor de constructie. ACHTERVELD - De ballonnenwedstrijd die werd gehouden bij de opening van slagerij Van der Donk in Achterveld, is gewonnen door Jessica Wijntjes. Haar ballon kwam in Nieuwdorp in Zee land terecht. Daarmee won de Achterveld.se een dagje uit voor liet hele gezin naar het Land van Ooit De tweede prijs werd gewonnen door de 11-jarige Alme van de Brink. Haar ballon kwam terug uit Bruinisse, eveneens in Zee land. Haar prijs was een fraaie walk-man Derde werd de 11-jari- ge Jan-Willem van Houten. Zijn ballon werd teruggevonden in Oudetonge Van Houten won daarmee een sporttas. Van de ruim 600 ballons die werden opgelaten kwamen er ruim 60 terug, (foto slagerij Van der Donk) 9

Leusder Krant | 1993 | | pagina 13