n iilfe moeten weer politie met een naam zijn' JAAR HOOOVlIETf HOOGVLIET Leusder Krant Zuiveringslasten opnieuw omhoog A V 3 ze Cameratest Autobanden gestolen Inbraak in tenniskantine "TWEEDE PRODUKT HALVE PRIJS..! dag 15 april 1993 Pagina 15 anisatie district Eemland-zuid maakt tongen los OORT - Vorige week [iij door de asbcstwol- dc brand op Loden- is hij woordvoerder gemeentepolitie. Luuk ;en wordt bedrijfs- it voor het politieblad van de regio Utrecht, de reorganisatie van ic-apparaat en de sa- ing van gemeente- en tie. Leuk vindt Zwa- iet niet, maar hij ziet [we functie als een uit- meningen over de :ingen binnen het politiedistrict Eem- (d zijn verdeeld. Som- n er heel blij, terwijl er niet op zaten te Ploegbrigadiers zijn ctie kwijtgeraakt en straat weer op. Dat j. Sinds 1 april is de 1 lariJsatie een feit. Verslag- its Schoenmaker peil- iningen na een week lieuwe stijl'. ;el zwengelt de discus- De hoofdagent is een nusje van alles; hij is t voor het centrum ïersfoort, daarnaast dienst als wachtcom- en soms assisteert hij notordienst. Over de latie heeft hij een uit- n mening.De nieuwe levert werk voor nsen op en daardoor er meer mensen de kn irugt -nig iigin loor gruv treg betv h< de I a; w eens t aai )OS lij nen ze v gstel 'kennen en ge- orden is een goede rijgt daardoor betere en je bent herken- politie-agent." te spreken is Stel sociale aspect van de ;atie „Bij de ge- ilitie had je een sterke ind met de ploeg waar erkte Je kon elkaar ls dat nodig was. Nu n individueel rooster lever eci niinder sprake van We werken nu drie maanden op deze manier en het bevalt me nog steeds niet. Daarnaast raak je de specia listen kwijt Alles gaat op de grote hoop Specialisatie is met de invoe ring van de reorganisatie voor de politieman uit den boze De agent-nieuwe-stijl moet van veel markten thuis zijn. Hij krijgt een breed takenpakket; hij krijgt meer bevoegdheid, waardoor hij sneller een beslis sing kan nemen zonder eerst met zijn meerdere te moeten overleggen (zo weinig mogelijk loketten); daarnaast is hij indi vidueel verantwoordelijk voor zijn daden. De agent moet 'kundig', 'integer' en 'service- gericht' gaan optreden. Werkdruk Stel: .Mensen zijn verplaatst en er wordt ook veel kennis verplaatst. Dat ben je kwijt. Dat is heel jammer." Volgens Willem de Koeijer kan je een organisatie van 2500 mensen niet in een week opbouwen. Daar moet met elkaar naar ge zocht worden. De Koeijer is de nieuwe chef van Leusden en Woudenberg. Hij was adjudant bij de gemeentepolitie. De overgang naar Leusden ('naar een landelijk gebied') ziet hij als een uitdaging; vooral op be stuurlijk niveau ,,Ik was ge wend aan een hoge werkdruk. Nu zal ik moet wennen aan een andere manier van werken van de voormalige agenten van de rijkspolitie. Dat moeten we zien om te buigen naar een ma nier van werken voor het dis trict." Stel: „In een ploeg van acht man met een ploegbaas kon je elkaar opvangen met speciali saties. Nu moet je het alleen oplossen." Volgens Taco Bon tekoe werkt dat met een groep van vijftig ook. Bontekoe was wachtmeester der rijkspolitie eerste klasse voor Leusen/ Woudenberg. De grootste ver andering voor hem is dat hij nu 20 minuten naar Leusden moet fietsen, terwijl hij voorheen in 2 minuten op het bureau Wou denberg was. „Ik ga uit het dorp op in een grotere organi satie. De sociale binding met Woudenberg was heel groot omdat je er woont en werkt. Dat moet in Leusden nog groeien." Knuffelen Stel. „Tijd voor een sociaal ge sprek is er niet. Ik zit heel vaak met de broodtrommel in de auto. De ploeg was voor mij een tweede gezin. Als we met z'n tweeèn de straat opgingen, dan wist ik wie er naast me stond. In gevaarlijke situaties had je aan een gebaar genoeg. Nu moet je in de auto elkaar uit leggen wie wat doet. Je ziet mensen nu zwemmen; ze zijn stuurloos." De Koeijer: „De sociale controle was inderdaad groot, maar men knuffelde elkaar soms dood." Stel: „Maar de groep is te groot om steun van elkaar te krijgen. Je ziet elkaar alleen op een vergadering" Zwanikken: „Je moet op nieuw op elkaar ingespeeld ra ken. Ook in een grote groep pik je de mensen eruit die jou lig gen Dat duurt een paar jaar en dan ga je weer scoren. Ik denk wel dat de burger dat zal gaan merken." De Koeijer: „Dat hoeft niet. We moeten niet navelstaren. We moeten er tegen aan. Je komt je collega's tegen en die ga leren kennen. Maar het zal niet meer worden zoals vroe ger, waarbij je alles van elkaar wist." Stel: „Ik ben bang dat de herkenbaarheid voor de men sen die zich niet uitspreken af ge trechi inrit ÏCHT - Als Provinciale op 16 juni instemmen jrhogen van het tarief iheffing tot 95,40 |ilings-eenheid (v.e.), [ezin in de provincie Jolgend jaar 286,20 §oor het zuiveren van ater: Dat is ruim 23 lerdan in 1993. Huis- [an twee of meer per- lalen voor drie ver inheden. Een eenper- ouden moet dan jaar 95,40 betalen, ffl krijgen een aanslag, rd is op de werkelij- ng. jef zal volgend jaar |t 6,5 procent. Dat is ent minder dan de met 8,5 procent die 'oor de periode tot aangekondigd. Het 'erhogingen zonder Prijsstijgingen. In to lde zuiveringsheffing procent Datis aan- linder dan in 1993, ef met ruim 11 pro- iverhoogd. ■ngst voor de zuive- g gebruikt de pro- het afvalwater in zuiveren en de wa- t te verbeteren. De [van de oppervlakte- op twee manieren Het afvalwater van en bedrijven rioolwaterzuive- rings-installaties gereinigd, voordat het in het oppervlakte water (sloten, vaarten, kanalen en rivieren) terechtkomt. Daarnaast neemt de provincie specifieke maatregelen om een aantal Utrechtse wateren te beschermen tegen verontrei nigd water. De totale opbrengst voor 1994 is geraamd op ruim 125 miljoen gulden Ongeveer 23 miljoen gulden is nodig voor de post 'apparaatskosten' (perso neel, huisvesting, automatise ring en dergelijke). Bij de pro vincie Utrecht werken ruim 200 medewerkers aan de zorg voor een goede waterkwaliteit Voor het zuiveren van het af valwater op rioolwaterzuive ringsinstallaties is verreweg het meeste geld nodig: 94 mil joen. Het gaat daarbij om on der andere de exploitatie van de 28 rioolwaterzuiveringen in de provincie (33 miljoen). Vanwege de steeds strengere milieu-eisen, zijn er aanpas singen van een aantal riool waterzuiveringen nodig. Zo moet de provincie in 1995 75 procent van de fosfaten uit het afvalwater hebben gehaald en in 1998 75 procent van alle stikstof Dat laatste percenta ge wordt waarschijnlijk net niet gehaald. De voorgenomen maatregelen zullen er toe lei den dat in 1998 73 procent van al de stikstofverbindingen uit het water worden gehaald. Ook stijgen de kosten voor de ver werking van het zuiverings slib, dat als restproduct op de zuiveringsinstallaties vrij komt. Voor de vernieuwing en uitbreiding van de rioolwater zuivering in Driebergen is vol gend jaar 15 miljoen gulden nodig en voor die in Veenen- daal 1,5 miljoen. Drie miljoen is bestemd voor de aanpassing van de installatie in Wouden berg. Omdat het water uit Scherpenzeel in de toekomst ook naar Woudenberg gaat betaalt het zuiveringsschap Veluwe ook 4 miljoen. Bijna 1 miljoen is voor onderzoek be stemd Het tarief van de waterkwa liteitsbeheerders elders in Ne derland in 1993 per vervui lingseenheid varieert van 44,- tot 123,-. Met de huidi ge 87,96 zit de provincie Utrecht in de middenmoot. De Statencommissie Water verga dert op 14 mei over het voorstel van GS om het tarief zuive ringsheffing met 6,5 procent te verhogen. De commissie voor Water en Bodem, die uit verte genwoordigers van allerlei be langenorganisaties bestaat, buigt zich op 6 mei over het voorstel van het dagelijks be stuur van de provincie. Provin ciale Staten stellen het tarief op 16 juni vast. minder wordt En dan kan je zeggen er is een praktijkbege- leider, maar die ziet nog geen 20 procent van wat de oude brigadier/ploegleider zag. De Koeijer1 „Je merkt het aan iemand's functioneren en men zal de vinger op moeten steken als het niet goed gaat." (Volgens Stel zijn dat er niet zoveel die dat doen). Zwanikken: „De reorgani satie ligt heel gevoelig. We zullen indivdueel op elkaar moeten letten. En we weten pas een week waar we aan toe zijn. Die onzekerheid is nü gelukkig weg We moeten nu weer naar buiten. En bij calamiteiten, als bij de brand op Lodenstein, zie je dat de samenwerking werkt." De Koeijer: „Ik ben het met jullie eens dat de personele zorg een grote zorg is en dat we daar aandacht aan moeten schenken. Maar dat ontslaat de rest niet van een stuk eigen verantwoording, een stuk per sonele zorg. Een heleboel ligt ook gevoelsmatig en dan is het ook vaak meteen de waarheid Maar ik zeg- 'geef elkaar de tijd, dan komt het goed." Zwanikken: „Sommigen zijn heel blij met de reorganisaties. Anderen hebben er niet op zit ten wachten. Ploegbrigadiers die hun functie zijn kwijtge raakt en weer de straat op moeten Dat doet pijn. Maar aan de andere kant krijg je als individuele agent meer verant woordelijkheid. Je moet de problemen die voorgelegd zelf zien op te lossen. Je kan je niet meer verschuilen, want je bent hoofdelijk aansprakelijk." Stel: „Dat is goed. Je bent weer politie met een naam Zwanikken- „Er heerst nu het gevoel van laten we nu maar weer aan het werk gaan. We hebben lang genoeg ge praat." Projectgericht Zijn de uitgangspunten (als meer politie op straat, klantge richter werken, de veiligheid van de burger verbeteren) waar te maken De Koeijer: „Het zal moeten groeien. Er staan momenteel nog een aantal vacatures open. We zullen prioriteiten moeten stellen, want anders verzuip je We zullen meer projectgericht gaan werken. Neem bijvoor beeld het woninginbraak- project Door agenten bij een dergelijk project te houden, kunnen we doelgerichter werken Agenten kunnen niet voor een andere klus worden weggeroepen. Bij zo'n project wordt een plan opgesteld, de problemen worden geïnventa riseerd en kunnen er aanhou dingen worden verricht. Als er daders worden gepakt, krijgen slachtoffers bericht. Dat ziet de burger." „Zaken die burgers aan kaarten moeten in behandeling worden genomen We moeten de gevoelens van onveiligheid wegnemen. De politie is er om boeven te vangen, hoor je vaak. Dat is ook zo, maar we zullen veel meer preventief moeten gaan werken We moeten met elkaar de veiligheid opbou wen. Dat moet een samenspel zijn tussen politie en burgers. Je merkt dat de sociale com- trole weer toeneemt. De mel dingen van verdachte zaken nemen toe. Dan gaan we de goede kant op." Frits Schoenmaker LEUSDEN - Belangstellenden kunnen zaterdag 17 april vanaf 10.00 uur bij fotograaf Verhoeff aan de Grutterij in De Hamershof hun camera kosteloos laten testen Er is voor die gelegenheid kostbare computerapparatuur aanwezig, waar vakkundig perso neel de aangeboden camera's kan beproeven. LELTSDEN - In de nacht van 6 op 7 april werden uit Oud Beij- erland twee containers gesto len Daarin zaten autobanden met een totale waarde van 150.000,—. De containers werden op Goede Vrijdag te ruggevonden op een parkeer- strook langs de Arnhemseweg, vlakbij restaurant De Mof De politie vermoedt echter dat de containers al op donderdag op de bewuste plek zijn achterge laten. Daarom worden getui gen, die op die dag iets gezien hebben dat verband houdt met deze zaak, zich bij de politie in Leusden te melden. Telefoon" 944444 LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in de kantine van tennisvereniging Lockhorst op het Burgemees ter Buiningpark. De daders ge bruikten een voetstuk van een parasol om een ruit in te gooi en. Er verdween een hoeveel heid snoepgoed en vermoede lijk een cassetterecorder. Bin nen werden vernielingen aan gericht. De schade is aanzien lijk. Bij een snackbar aan de Le pelaar hebben onbekend ge bleven daders in de nacht van woensdag op donderdag bij een inbraak een hoeveelheid sigaretten, aanstekers en snoepgoed buitgemaakt. De inbrekers kwamen binnen door een ruit m te gooien. De schade is aanzienlijk. De poli tie roept eventuele getuigen op zich te melden. Aanbiedingen geldig van 13/4t/m 17/41993 Maximaal 6 stuks per artikel per klant. ALPHEN MD RIJN BOSKOOP OEN HAAG GOUOA 'S-GRAVENZATJOE HAZERSWOUDf KATWIJK LEIDEN MAASSLUIS MONSTER RIJNSBURG VEENENDAAL VLAARDINGEN VOORBURG VOORSCHOTEN WOUDENBERG ZOETERMEER

Leusder Krant | 1993 | | pagina 15