leusder Krant. Woningstichting Sixties-revival in De Korf NKM neemt exploitatie kabel over Lindeboom in bijentuin Sisss i ■sssissertjes lini-kermis L E U S D E N Kratten gestolen Concert uitvoering van DWS Vingertopje kwijt Cettingbotsing 2fconderdag 15 april 1993 Pagina 3 vervolg van pagina 1 [jtuur van de WSL in het schnj- len van 28 oktober 1992. dat Hateert van voor de periode dat Jet huidige conflict ontstond. i een andere passage van de lelfde brief staat dat de WSL Lis realisator betrokken wil lijn bij de stedebouwkundige |ormgeving van 't Vliet.' De wethouders De Jongh en ferduin ontkennen overigens lat de huidige problemen bij je WSL van invloed zullen zijn ,p de besprekingen tussen de emeente en de woningstich- ing over de rol van de laatste nstelling bij de ontwikkeling ran 't Vliet. Ook CDA-raadslid )ick de Jong. woordvoerder an zijn partij in de commissie )REV, ontkent dat er een der- elijke relatie bestaat. Hij kon- ligt wel aan, dat hij vanavond aniens zijn fractie zal vragen e notitie, die nu nog als mede- eling op de agenda staat, aarvan af te voeren J Het stuk moet volgens hem lolgende maand als zoge naamd bespreekstuk worden Ipgevoerd. Op die manier (krijgt de gemeenteraad een lans een grotere rol te spelen j de keuze van de projectont wikkelaars voor 't Vliet. ..Wij jchatten de politieke ïmplica- |es van de problmatiek hoger i dan het college," zegt hij |ierover. Ook hij verwijst naar nieuwe wetgeving uit Den Haag. waarbij woningcoöpe- feties zich meer op de vrije markt moeten gaan bewegen. Bij zijn verzoek de behande ling van de notitie een maand uit te stellen zal hij steun krij gen van Leusden '90. Woord voerder Joop Kool is van plan vragen te stellen over de affaire Bakker/Van der Weijden Kool legt een verband tussen deze zaak en zijn vermoeden dat wethouder De Jongh greep wil houden op de bouwactiviteiten in 't Vliet. De Jongh zou volgens Kools redenatie niet gebaat zijn bij een mogelijke rol van de WSL als projectontwikkelaar Een rol, die volgens het vermoeden van Kool juist door de geschor ste directeur gestimuleerd zou zijn ,,De Jongh wil zelf bepa len wie er in 't Vliet mag bou wen en welke architecten daarbij betrokken zijn," denkt Kool „Als de WSL in 't Vliet gaat bouwen, gaat die vlieger niet meer op Kool en De Jongh zijn al lan ge tijd politieke tegenstanders. Het raadslid van Leusden '90 verwijt De Jongh gemeentelij ke (bouw)opdrachten eenzijdig te gunnen aan een beperkt aantal bouwondernemers en architecten. Dat heeft volgens Kool tot gevolg dat de ge meente vaak niet kan bouwen voor de laagste prijs. Bij het arbeidsconflict tussen het be stuur van de WSL en zijn di recteur zal Kool dus de wet houder met hetzelfde verwijt confronteren. vervolg van pagina 1 mensen naar de Biezen- [kiimp. Dat is alleen maar goed loor de winkeliers en voor Im- kla." I De winkeliers van de Biezen- jamp waren teleurgesteld toen gemeente besloot dat de Jermis op het parkeerterrein [bij de Biezenkamp gehouden moest worden Zij hadden he ir dat het festijn naar de La- Ikslaan of naar het parkeer- |rrein bij het zwembad ver- laatst zou worden. Timmer Bet er geen tegenspraak in dat lezelfde winkeliers zelf een Jermis sponsoren- Het is geen Brhte kermis, het is een festi- Iteitendag. Wij hebben trou- Bens op zich niets tegen de Rrmis, maar vinden het alleen Lk dat nu er op de Hamershof B) weinig parkeerruimte is, het jinkelend publiek bij de Bie- Inkamp ook nog eens veel brkeergelegenheid kwij- jaakt. Maar 'onze' festivitei- tendag is op het winkelcen trum en dat is alleen maar ge zellig." Op de kermis komen veel verschillende attracties waar van sommigen met enigzins raadselachtige namen getooid zijn. Zo is er de gelegenheid tot spijkerbroekhangen en koek slaan. Heel Zpannend klinken de Octopus met vier wiebelba- nen en het Zenuwzeeleeuwen- spel Heel bekend zijn natuurlijk het Stoeptekenen, de Grabel- tonnen, de Schminkstand en de Ballonnenwedstrijd, de Pof fertjeskraam en het Draaior gel. De kinderen kunnen zich vermaken met het Spijkers laan, de Reuzekegelbaan, de Kop van Jut, het Kopgooispel en de Dubbele verfcentnfuge. Voor de hongerigen is er het Drop raden en voor mensen die behoefte hebben aan meer voedzame kost is er een pof fertjeskraam Henny Huisman zal wel verstek laten gaan, maar toch wordt er een spette rende Plav-backshow en ta lentenjacht gehouden. LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van maandag op dinsdag uit een berghok bij zwembad Octopus vijf lege kratten weggenomen. Het gaat daarbij om drie kratten bier en twee krattep frisdrank. De die ven kwamen het terrein op door een gat in het hekwerk te knippen. Bij een inbraak in een auto, die geparkeerd stond bij het zwembad aan de Bavoortse- weg, is dinsdagavond tussen 17.45 uur en 19.15 uur een ra dio/cassetterecorder buitge maakt. De dieven kwamen bin nen door de ruit van het linke- rachterportier stuk te slaan. Bij een inbraak in een direc tiekeet van een aannemersbe drijf aan de Hamersveldseweg is in het paasweekeinde een telefoontoestel weggenomen De inbrekers vernielden een ruit om de keet binnen te ko- LEUSDEN - Sporthal De Korf was afgelopen zaterdag het st ralende middelpunt van een 'terug naar de jaren '60' feest Het feest werd georganiseerd door een bureau dat daarmee een soort reünie voor een generatie wilde bereiken. En een groot deel van de 'scene' van toen had gehoor gegeven aan de oprope van de organisatie. De Korf stroomde vol met belangstellenden Het publiek werd vergast op een optreden van een groot aantal bands, waarvan een deel ook in de jaren zestig grote (regionale) bekendheid genoot. ACHTERVELD - Op za terdag 17 april 1993 zal de Achterveldse muziekver eniging Door Wilskracht Sterk zijn jaarlijkse con certuitvoering ten gehoren brengen. In de grote zaal van Ons Gebouw aan de De zaal gaat open om 19.45 uur en het concert zal om 20.15 uur aanvangen. De toe gang is deze avond geheel gratis. LEUSDEN - Een 5-jarig Scherpenzeels jongetje is dit weekeinde bij een be zoek aan restaurant De Hakhorst een deel van een vinger kwijt geraakt. De jongen raakte op de glij baan bij het restaurant be kneld. De vinger is in hel ziekenhuis weer aangezet, maar het is nog niet duide lijk of die operatie uitein delijk succesvol is verlo pen. De politie stelt een on derzoek in naar de deug delijkheid van het betrok ken speeltoestel. KUSDEN - Op de A-28, ter ftogte van de afsalg Leusden- |Zuid, raakten maandagmid- mg omstreeks 12.00 uur vier ito s betrokken bij een aan- jcling. De veroorzaker, een -jarige inwoner van Nieu- egein, lette niet goed op en imerkte te laat dat de auto's •or hem afremden. Een bot- ïg was het gevolg, waarbij in rste instantie drie auto's be- okken raakten. Een vierde istuurder, een 23-jange ïn- oner van Bodegraven, achtte de chaos voor hem te ontwijken, maar belandde dientengevolge in de vangrail Er was slechts materiële scha de De automobilisten konden op eigen kracht hun weg ver volgen Twee automobilisten, een 20-jarige vrouw uit Leusden en een 19-jarige man uit Amers foort, zijn dinsdagavond om streeks 19.30 uur betrokken geweest bij een kojD-staartaan- rijdmg op de kruising Heili- genbergerweg/Lockhorster- weg. De vrouw bemerkte te laat dat de voor haar rijdende Amersfoorter afremde en reed er tegenaan. Er was slechts blikschade. LEUSDEN - „De raad heeft het in het verleden heel goed gedaan." Dat benadrukte wet houder Bram Vroon meer dan eens op een persconferentie, waar bekend werd gemaakt dat de exploitatie van 'de ka bel' werd geprivatiseerd. Door de beslissingen bij de aanleg van de kabel kon men nu een goed produkt voor een mooie prijs verkopen. Beheer en ex ploitatie werden verkocht aan NKM-netwerken. De gemeen te behoudt als machtiginghou der het toezicht op de exploi tatie. Zes miljoen ving de ge meente voor de CAI Alle bij komende kosten meegerekend, ongeveer evenveel als de aan leg gekost heeft. Met de nieuwe eigenaar, de Nederlandse Ka- belexploitatie Maatschappij, is afgesproken dat het basispak ket dat iedere aansluiting ont vangt geleverd blijft voor de zelfde prijs. Uitbreiding van het pakket en prijsverhogingen kunnen alleen met toestem ming van de gemachtigde en dat is de gemeente. Maar daar naast heeft de NKM de moge lijkheid meer pakketten voor andere prijzen te leveren. De verkoop van de kabel is een breuk in het gemeentelijke beleid. Werd ruim tien jaar ge leden besloten om de CAI in eigen beheer te houden, nu be sloot men tot privatisering. De wensen rond de kabel werden steeds bescheidener Was eerst sprake van een zendmast van 150 meter, later poogde men een mast van 50 meter te ver krijgen. Het werd er uiteinde lijk één van 12 meter op het dak van het gemeentehuis. Daar mee werd het signaal uit Amersfoort opgevangen en kreeg Leusden een noodvoor ziening voor als Amersfoort verstek liet gaan. De wens om een eigen beleid te kunnen voe ren werd daarmee voor een groot deel teniet gedaan. Nu de gemeente Leusden 'haar' kabel verkocht heeft le vert ze alleen het installatie- deel in. In ruil daarvoor heeft de NKM moeten toezeggen om buitengebieden als Stouten- burg en de Schutterhoeflaan alsnog aan een kabelaanslui ting te helpen. Voor de rest is 94% van de gemeente aange sloten. Bij elkaar nu 8.800 aan sluitingen, met de uitbreiding daarbij ruim 9 000 Verdere uitbreiding naar het buitenge bied, met inbegrip van het Asielzoekerscentrum en het gebied daaromheen (Doornse- weg), beloofde men té onder zoeken. De NKM moet hetzelfde pakket leveren voor hetzelfde abonnementsgeld, 15,76 per maand. Prijsverhogen mogen zij alleen doorberekenen als daar duidelijke oorzaken van buitenaf voor aan te wijzen zijn. De gemeente toetst zowel een eventuele verhogen als een zenderuitbreiding Deze laat ste is voor 1 oktober te ver wachten. Namens de NKM tekenden directeur De Goede adjunct directeur De Veer als de con tracten. Ze maakten duidelijk hoe groot de ontwikkelingen van de kabelmogelijkheden zijn. Naast het basispakket voor iedere aansluiting, groeien de mogelijkheden voor het aanbieden van individuele pakketten waar men uit kan kiezen voor een persoonlijk prijskaartje De NKM denkt aan een vorm van abonnee-tv. Daarbij is het niet alleen mogelijk een film pakket te bestellen maar bij voorbeeld ook om te kiezen voor digitale radio. Men krijgt dan een'30 Amerikaanse pro gramma (waarvan vijf van Neder1 andse tekst voorzien, de andere programma's hebben geen tekst nodig) compleet met tuner waarop de CD kwaliteit te beluisteren is nieuwe mo gelijkheden zijn interactieve videotext, interactieve tele tekst, telebankieren, pay-per- event, sociale alarmering, di gitale audio en teleshoppen. Maar zover is het nog niet Voorlopig belooft men het basispakket uit te breiden naar achttien tv-kanalen Ze ventien plus een gemeentelijk kanaal En 24 FM radiokana len. De RTBF (Franstalig Bel gisch), Rai Uno uit Italië, TRT international (Turkije), MTV en het Discoverychannel met natuurfilms, komen bijna ze ker. Men is nog op zoek naar een aardige sportzender. De NKM is een zes jaar oud bedrijf met inmiddels ervaring met 150 kabelprojecten Voor Leusden werd een dochter maatschappij, CAI-Leusden BV. opgericht voor het beheer en de exploitatie Het contract van Leusden was het 49e contract van over name dat men tekende De 'ka- belmarkt' is sterk in beweging. Door middel van fusies en sa menwerkingscontracten pro beren de organisaties belangen te bundelen om alle mogelijk heden die de kabel biedt te be nutten. Burgemeester Panis vroeg zich niet voor niets tus sen neus en lippen af hoelang de NKM de eigenaar van de Leusdense kabel zou blijven. De directeuren dromen van een tweede infrastructuur via de kabel, naast de PTT, waarbij zij de nieuwe technische mo gelijkheden commercieel kun nen afstemmen op de voorkeu ren van het publiek. Ze beloof den Leusden een leuke kabel toekomst. Ter onderstreping van hun blijschap boden zij het Jonge rencentrum een tegoedbon aan voor opname- en registratie- apparatuur, waarmee de stu dio in het gebouw deels kan worden ingericht. Jongeren werker Frits Ringers denkt daarmee video-apparatuur en een monitor te kopen voor de 25m2 studio in het centrum. De enige verandering waar men in Leusden iets van zal merken, betreft het adres waar men voor informatie en met klachten terecht kan De innig van de abonnements gelden vindt, zoals nu ook het geval is, plaats via de REMU. Het onderhoud blijft bij het be drijf in Huizen Alleen de in formatie en klachtenbehande ling verhuist vanuit het ge meentehuis naar NKM net werk in Veenendaal. fthouder De Jongh (niet zichtbaar op de fotostuurt met vaste vanuit een kraanmachine de linde naar zijn nieuwe perma- Jite verblijfplaats (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - De wethouders Verduin en De Jongh hebben vorige week donderdag een linde op het natuurterrein aan de noordwestkant van het kruispunt Groene Zoom ge plant. De linde is een geschenk van het groenvoorzieningsbe- drijf Tonsel uit Harderwijk. Naast de landschappelijke waarde heeft de linde vooral waarde als leverancier van nectar voor de bijenvolken die op dit terrein een plaats krij gen. Met de aanleg van enkele pad- depoelen in 1991 is een eerste aanzet gegeven tot het ont wikkelen van een natuurter rein op de strook grond aan de noordwestkant van het kruis punt Groene Zoom/Noorder inslag. Het plan is dit terrein verder in te richten met be planting die vlinders aan trekt, het ophangen van nest kastjes en het plaatsen van bijenkasten. Al geruime tijd wordt er ge zocht naar een lokatie voor de inrichting van een bijentuin. Enkele leden van de imkers- vereniging Eemkwartier heb ben nu al een groot aantal ja ren bijenkasten staan op het sportcomplex Valleikanaal, tussen het oudste kunsthoc keyveld en het voormalige stortterrein "het Sluisje" in. Het stortterrein is inmiddels opgeheven en dit gebied zal in de naaste toekomst anders worden ingericht. Hierin blijkt een definitieve plek voor een bijentuin niet te pas sen. Een nieuwe lokatie is nu gevonden op het te ontwikke len natuurterrein. Ter voorkoming van baldadig heid zal de bijenvereniging een onopvallende afrastering plaatsen, met een toegangs hek. Er zullen enkele 1.60 me ter hoge "bijenstallen" wor den aangebracht. Dit zijn een soort afdakjes, waar de bijen kasten onder staan. Het hele gebiedje kan nog meer een natuurfunktie krij gen door een vegetatie na te streven, waar vlinders bij ge baar zijn. In het populiere- en wilgebosje aan de noordkant zullen broedkasten voor roof vogels opgehangen worden. Wethouder Verduin voorziet de circa tien jaar oude linde van een gezonde voedingsbodem. (foto: Hans Verhorst) Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. Wij vroegen vorige week naar een originele naam voor het beeldje in winkelcentrum De Biezenkamp. Amorfe vrouwenfiguurde omschrijving van de kun stenares. vonden wij namelijk te mager....* *...Op onze oproep werd tot nu toe niet gereageerd. Een aantal mensen kwamen in het kader van onze wikkelactie met de suggestie van 'Weight watcher'. Maar wij staan nog open voor andere suggesties...* *...Het beeldje blijft de aandacht trekken. Deze week zagen wij dat de amorfe vrouwenfiguur volgeplakt was met plakband. Wat daanan de reden kan zijn. ontgaat ons. Wellicht was iemand hang dat het zeer dunne en fragiele nekje, waar de meeste plakband n as bevestigd, van het beeld zou kunnen afbreken. Het beeldje ziet er door het plakband in ieder geval zeer gewond uit...* Leusden heeft er een boom bij. Vorige week plant ten de wethouders Verduin en De Jongh een grootbla- dige linde aan de wast(?)zijdc van het kruispunt Groe ne Zoom/Noorderinslag. Dat is de plek waar in 1991 een paddepoel werd aangelegd... *...Op bet tere int je langs de Groene Zoom moet een klein natuurpark komen, waar het niet alleen voor de padden goed toeven is, maar waar de Leusdense na tuurliefhebber ook aan zijn trekken kan komen... *...De boom is aangeboden door het bedrijf, dat de opdracht voor de aankleding van het parkje kreeg. Die aankleding bestaat uit de plaatsing van nestkastjes, het aanbrengen van beplanting, die vlinders aantrekt en het plaatsen van bijenkorven. Dat moet straks aangenaam verpozen zijn aan de wastzijde van de Groene Zoom... *...Dat leek vorige week donderdag een beetje op een achter\olgingsscène uit een Amerikaanse misdaad film. De politie zat op de Randweg een groene BMW achterna, die de snelheidslimiet duidelijk had over schreden. De voet op het gaspedaal ging naar de bo dem en de politie-auto zette met gierende banden de achtervolging in...* *...En toen zat er een vrachtauto danig in de w eg. De botsing was niet meer te vermijden. Schade aan de auto van de achtervolgers was het resultaat. De be stuurder van de BMW deed zijn voordeel met de si tuatie en wist te ontkomen... *...De politie deed vorige week ook een bijzondere vondst. Op een parkcerstrook langs de Arnhemseweg, tussen Leusden-zuid en Woudenberg stonden twee lege containers van het formaat dat door zeeschepen in Rotterdam worden aangevoerd en die daarna ver der worden getransporteerd op grote opleggers...* *...De twee joekels van bakken waren leeg. Althans op het moment dat de pol tie ze vond. Uit onderzoek bleek echter dat ze afkomstig waren uit Oud Beijerland en dat er autobanden in hoorden...* *...De eigenaar meldde dat hij banden met een totale waarde vanf 150.000.-- miste. Voordat bedrag kun je nog heel wat keren 'lek' rijden...* *...Met het openbaar vervoer paar Amersfoort en te rug is geen pretje. Dat blijkt onder meer uit een brief, die het Comité Milieuzorg Leusden en de Milieugroep van Raad van Kerken aan de gemeente schrijft... *...Het blijkt dat de bussen van de VAD niet op tijd rijden. Het probleem doet zich niet alleen voor tijdens de spitsuren, maar ook als het rustig is op de w eg. Zelfs op zondag hebben de chauffeurs moeite op tijd te rijden, constateren de briefschrijvers...* *...Zij krijgen gelijk van de gemeente, want die heeft zelf gecontroleerd of de VAD zich wel houdt aan haar eigen dienstregeling. De gemeente kw am tot dezelfde conclusie als de Leusdense milieugroeperingen... *...Ook de dienstregeling van Centraal Nederland lijkt niet helemaal te voldoen aan de eisen, die de hedendaagse gebruiker van het openbaar vervoer er aan stelt. De busmaatschappij verzorgt 's avonds na 19.00 uur een uurdienst tussen het station in Amers foort en Leusden-Zuid...* *...Erzit echter maar twee minuten tussen het tijdstip dat de treinen uit Amsterdam en Utrecht binnenlopen en het vertrek van de bus naar Leusden-Zuid. Wie dus een uur wachten op het Amersfbortse station wil voor komen, zal over een behoorlijke sprint moeten be schikken en verder moeten hopen dat er bij die sprint niet teveel mensen in de weg lopen...* De gemeente laat de briefschrijvers niet in de kou staan. Er zal contact worden opgenomen met de VAD en Centraal Nederland. Dat contact moet er toe leiden dat de klachten worden opgelost... *...Aan één klacht valt echter volgens de gemeente niets te doen. Er moet bezuinigd worden op het open baar vervoer en daarom heeft de VAD besloten de eerste bus. die zondag om 9.30 uur uit Leusden ver trekt, te laten ven allen. Het gaat om lijn 117. die nu op zondag om 10.30 uur vertrekt...* *...Een logische maatregel vindt de gemeente, want er wordt al jarenlang nauwelijks van deze dienstgebruik gemaakt. Dat wordt dus lopen of fietsen voorde Leus- denaar, die op zondagmorgen als vroege vogel op pad gaat...* 4 K

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3