Afscheid van een Zeeuwse Achtervelder O rmm Miimmj .Leusder Krant. /V :V let weer in eigen regio mmmmm L E U S D E N Bij de dood van Dick Bijl v W r"' Aronskelk ft 'a6 donderdag 15 april 1993 Pagina 7 ACHTERVELD - De laatste dorpsveldwachter, de persoon lijk secretaris van zijn vrouw, 'pliesie Bijl' is niet meer. Dirk Bijl overleed maandag 5 april, bijna 75 jaar oud. Een stille stoet bracht hem op witte donderdag 7 april naar zijn laatste rustplaats. Zijn graf ligt midden in Achterveld, tussen tal van mededorpsgenoten die hij zoals de levenden bij naam en toenaam kende en voor wie klaar stond. Opnieuw dromde een gemeenschap samen rond één van haar weggevallen pijlers. In Leusden rouwde men om dokter Lantink, in Achterveld om politieman Bijl. Bij alle verschillen, één grote overeenkomst. Men mist een man die niet alleen voor men sen iets betekende, maar mensen deed voelen dat ze bij een gemeenschap horen. Dick Bijl werkte jarenlang als correspondent voor de Leusder krant. Niet dat hij het zo op had met de journalis tiek. Een journalist heeft hij zich nooit gevoeld, al hij ging er trouw op uit om de gegevens te verzamelen. Aan roddel en achterklap had hij geen boodschap en van de beslissingen merkte hij het eindresultaat wel. Maar alles moest wel goed in de krant omdat de Achtervelders moesten kunnen lezen wat welke vereniging waar gedaan had. De krant als dorp somroeper waarbij de kleine berichten over geboortes en kleine feestjes niet mochten ontbreken. Want Achterveld ging bij Dick Bijl voor alles. Daar vond hij zijn draai. Daarin speelde hij graag zijn rol als doorgeefluik. Een doorgeefluik niet alleen voor wat gebeurde maar ook voor wat gebeuren moest. Zijn zorg voor buren, dorpsgenoten en kinderen kwamen voort uit een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Hij wilde doen wat hem mogelijk was voor het welzijn van zijn medemens, waarbij hij liever nog dan corrigeren, aan gaf hoe het goed kon gaan. Daarom was hij betrokken bij de Hartstichting, Veilig Verkeer Nederland en had hij hart voor alle feesten en gezelligheid van de verenigingen. Als hij er zelf niet bij betrokken was, zorgde hij wel dat iedereen wist waar ze moesten zijn. Zo herinneren kinderen zijn verkeerslessen. J. Groene- veld, straatgenoot en oud-leerling op een van de Achter- veldse basisscholen waar Bijl namens de politie en Veilig Verkeer Nederland van scholieren goede weggebruikers maakte. „Hij was echt een agent van eerst 36 keer waarschu wen voor hij bekeurde. Dessnoods kwam hij thuis praten dat het zo toch niet moest. We keken wel uit voor hem. Op de een of andere manier had hij een vriendelijk soort gezag. We hielden wel degelijk rekening met hem. Zijn lessen zijn me bijgebleven. Hij was aardig en nooit te beroerd voor een praatje. Bij hem zocht en kreeg je snel persoonlijke aan dacht." Bert Diepeveen, in zekere zin één van zijn opvolgers als politieman in Achterveld: „De manier waarop hij de ver- keersdiploma's uitreikte zal me altijd bijblijven. Hij hield iedereen in spanning met een geijkte zin. Wie gezakt is, merkt het vanzelf want die blijven over na de geslaagden. Natuurlijk was iedereen geslaagd." Zijn dochter heeft ja renlang een speciale band met Dick Bijl gehad. Sanne noem de hem opa Bijl. „Hij leek een beetje op mijn opa. Toen die overleden was ging ik naar opa Bijl. Ik kroop dan lekker tegen hem aan en ging zomaar bij hem op bezoek." Zoals iedereen was ze altijd welkom. Het kinderloze echtpaar had veel te geven en deed niets liever. Sanne: „Wanneer hij op school kwam keek ik altijd stiekem om het hoekje. Juist dit jaar moet ik mijn verkeersexamen doen en zal hij er niet bij zijn. Dat vind ik wel heel erg." Dick Bijl kwam in 1973 naar Achterveld als postcomman- dant. Een toen nieuwe benaming voor dezelfde functie als de oude veldwachter. Wonend temidden van de pappenhei mers waarop hij toezicht moest houden. Dick Bijl was een eenvoudig man. Aan kapsones, dikdoenerij en geleerdheid had hij geen boodschap. Hij was recht door zee in wat hij dacht wat góed was, met respect voor iedereen en dezelfde boodschap. v. A v - 'a'-" Vr V - S - V v - ,;-V v-'v .'v#' Aline en Dick Bijl bij het seniorencomplex St-Joseph, waarheen het echtpaar recentelijk verhuisde. (foto: archief Leusder Krant) Bij de requiemdienst haalde pastor van Hattum een voor val aan waar ook Bijl graag over sprak. Een jaar na zijn aantreden bestond Achterveld 600 jaar en dat werd gevierd. Bijl hield de jongeren in de hand. Even een persoonlijk woordje waaruit bleek hoe goed hij op de hoogte was en relschoppers veranderden hun plannen. Wim Hilverts, een goede vriend van hem: „Hij stond achter Achterveld met hart en ziel. Hij kwam naar Achterveld en was eigenlijk direct één van ons. Zelf herinnerde hij ons regelmatig fijn tjes aan het feit dat hij een Zeeuw was. Dat kan zijn, maar hij was ook Achtervelder. Hij voelde aan wat hier belangrijk voor de mensen is en voelde het net zo." „Zijn patrouilles duurden dan ook lang. Overal werd hij binnen gevraagd en overal ging hij. Dan gaf hij raad of bemiddelde. En als hij ergens het antwoord niet op wist rustte hij niet voor hij degene gevonden had die het ant woord wel kon geven." Dick Bijl bouwde in het dorp goede verstandhoudingen op docr na te corrigeren altijd te prijzen. Niemand was bang voor de strenge agent, want nadat het zand van de straat was weggeruimd, hielp hij mee met het taartjes bakken in de zandbak, weet iemand zich te herinneren. Wim Hilverts: „Ik denk dat veel van de opgroeiende jeugd een soort vaderfi guur zal gaan missen. Ze wisten hem nog steeds te vinden, ook al was hij al lang geen politicagent meer." Zijn nadrukkelijke eenvoud en bescheidenheid leverde hem vrienden op in Achterveld. Tot op het laatst stonden Gijs Voskuilen, Wim Hilverts, Cor de Vette en Bertus Herder en Anton van Dalen om hem heen. En hun vrouwen. Want zoals Aline bij Dick hoorde, zo hoorde de vrouwen daarbij. Ondanks zijn standaarduitdrukking: „Vrouwen leer je nooit kennen, net zomin als je soep leert eten met een vork." Zo had hij meer wijsheden waar 'om te helpen zijn we nooit te beroerd' de meest essentiële was. Een beroep kunnen doen op elkaar was voor hen niet minder belangrijk dan willen zorgen. Zijn overlijden roept bij ie dere Achtervelder als eerste de reactie op „Hij stond voor iedereen klaar, net als zijn vrouw." Bij het overlijden van Dick Bijl probeert menigeen hem te omschrijven. Allemaal kenden ze hem. Hij was een dorpsfi guur waar ze niet om heen konden. Groot en rijzig met twinkelende ogen achter een donker montuur. Geen man waarbij de grollen uit de mond rolde, wel één die rustig even zei hoe het volgens hem hoorde. Eén die kon luisteren en zich dienstbaar, dankbaar en welwillend en staand voor de goe de zaak opstelde. Maar wat hem werkelijk bewoog is moeilijk te achterha len. De aandacht van zijn dorpsgenoten waardeerde hij, zijn functioneren als politieagent paste bij de manier waarop hij in het leven wilde staan. Zijn zorg voor de medemens kwam voort uit zijn wens om binnen een kleine gemeenschap het beste te laten bloeien. Daarbij was iedereen belangrijk. Voorop bij iedere carnavalsoptocht liep een kleine jonge met zijn pet op. Trots als een pauw was het kereltje met het gezag voor een dag. 'Pliesie Bijl' noemden de kinderen hem, terwijl Aline 'moeder van pliesie Bijl of tante Aline was'. Daaruit spreken gezagsverhoudingen volgens kinderlogica. Leny Smit zijn vroegere overbuurvrouw herinnert zich: „Ik kwam vaak bij ze aan. Aline zorgde lang voor mijn moeder. Ik ging met Dick naar de vergaderingen van de Zonnebloem. Ze rekenden op je. Als je oversloeg belden ze ongerust op. Ze gingen graag naar Oostenrijk op vakantie. Met een busgezelschap of met goede vrienden. Dat vonden ze fantastisch. Bijl hield van de natuur, zonder nou een wandelaar te zijn. Hij keek graag en genoot vooral van het gezelschap en de mooie kamers met verzorging." Dat ty peert hem. Tot op het laatst stonden Achtervelders om hem heen. Bij de Avondwake zat de Josephkerk vol, na de begrafenis scha ren Achtervelders zich om Aline heen. Wat zij gehad heeft met zo'n man pakt niemand haar af. Wat zij nog krijgt zonder hem, heeft ze mede aan hem te danken want de Achtervelders vergeten niet wie voor hen klaar stond. Aline Bijl hoort daarbij. Marianne de Valck In de rubriek van zaterdag sprak ik in diverse kranten en via de radio de hoop uit dat de weersystemen zich een tikkeltje aan het door de computers berekende scenario zouden houden In dat geval zou het met de Paasdagen best mee kun nen vallen Op het pro gramma stond een bezoek van een frontaal systeem, maar de exacte positie was bepalend hoe het verloop zou zijn tijdens de feestda gen Zoiets valt vooraf moeilijk vast te stellen en dus zaten er enkele onze kerheden in de verwach ting. Zaterdag was er nau welijks een vuiltje aan de lucht. Een eerste sterk ver zwakt front kwam langszij en bracht geen regen van betekenis In de middag kwamen er flinke opkla ringen en de temperatuur steeg tot 14 graden. Hoofd rolspelers op de weerkaart tijdens de afgelopen Paas dagen waren een hoge- drukgebied boven Scandi navië en een depressie, die via de Britse Eilanden naar het Kanaal trok Verwacht was dat het hogedrukge- bied boven Scandinavië flink wat tegengas zou ge ven aan de opdringende fronten, maar het systeem verzwakte juist op het be slissende moment Daar door kon een front op de zondag veel noordelijker komen dan eerder werd berekend. Het kwam zon dagavond tot stilstand er gens boven Groningen en leverde op de eerste Paas dag neerslag van geringe betekenis af Zo noteerde Achterveld 1 mm. totaal werd daar over het gehele weekeinde 3 mm berekend Op de Tweede Paasdag waren de verschillen in het weer door de positie van het front tamelijk groot. In noordelijk Nederland was het bij een stevige oosten wind en met 6 a 8 graden gewoon kil, terwijl de tem peratuur in onze regio 11 graden wist te halen. De atmosfeer werd steeds on stabieler, zodat er buien ontstonden, later werd zelfs een enkele on- weersklap waargenomen Het Paasweer viel dus vooral in de zuidelijke re gionen een tikkeltje tegen, zo is weer eens duidelijk geworden dat een geringe verzwakking van een van de druksystemen een heel andere situatie kan ver oorzaken en uitspraken in een te vroeg stadium ei genlijk een tikkeltje onver antwoord zijn. De volgen de dagen blijft het weer beeld in een wisselvallig jasje gestoken De depres sie boven het Kanaal trekt geleidelijk het vasteland van Europa binnen en daardoor is de opbouw van de atmosfeer voorlopig on stabiel. Vooral in de mid dag is een enkele bui te verwachten, maar er zijn ook opklaringen bij een ongeveer gelijkblijvende temperatuur. Het wordt 11 a 13 graden en dat is dicht bij de normale waarde voor half april Vanaf 15 april bedraagt de maxi male dagtemperatuur in de Bilt 14 graden en dat wordt berekend over de gemid delden in de periode 1961 tot en met 1990. In de eer ste tien dagen van april werd in Leusden een ge middelde etmaaltempera- tuur berekend van 7.7 gra den en dat is ongeveer nor maal. Er viel meer regen dan in de gehele maand maart. Toen werd in Ach terveld 15 mm afgetapt, nu werd over de eerste tien dagen 20 mm bijgeschre ven In Leusden werd 19 mm opgevangen Het kwam daar gedurende een nacht tot vorst en dat was op de 8e het geval Een zeer zeldzaam in onze omgeving voorko mende plant is de gevlekte aronskelk. Talrijker zijn ze te vinden langs de rivieren, in het oosten van ons land en vooral in Zuid-Lim burg. De aronskelk is een overblijvende plant met knolvormige wortelstok, die voorzien is van talrijke, dunne, vlezige aanhang sels De bladeren zijn spies- of pijlvormig, staan op lange stelen en zijn voorzien van zwarte vlek ken. Ze kunnen, onder gunstige omstandigheden, wel 40 cm lang worden. Het opvallenste ken merk van deze plant is ech ter de bloeikolf. Deze is omgeven door een groen- achtig-wit schutblad of bloeischede dat op een ei genaardige manier is ge draaid. Door die draaiing onstaat onderaan een bol vormige ruimte en boven aan een soort tuit. De bloeikolf eindigt in een loodgrijze tot violetkleuri ge knots Onderaan zitten de vrouwelijke bloempjes. Dan volgt een harenkrans en daarboven zitten de mannelijke bloempjes. De afzonderlijke bloempjes zijn dus eenslachtig Door middel van geur en warmte worden 's avonds kleine in- sekten aangelokt Ze lopen letterlijk in de val. De ha renkrans is zo geplaatst dat ze wel gemakkelijk de bolvormige ruimte in kun nen, maar ze kunnen er niet meer uit. Angstig zoe ken ze naar een uitgang en door hun gefladder zorgen ze voor de bestuiving Heeft de bestuiving plaats gehad, verwelkt de haren- krans spoedig en de msek- ten zijn weer vrij te gaan waarheen ze willen, om in de meeste gevallen in de volgende val te trappen Kort na de bevruchting, die op de bestuiving volgt, sterven de bloeischede en bloeikolf af en er ontwik kelen zich rode bessen. De bloei heeft plaats m april en mei. soms nog in juni De gehele plant is giftig, inclusief de apetijtelijk ogende rode bessen. De verklaringen omtrent de afleiding van de Latijnse geslachtsnaam zijn aller minst eensluidend Het meest waarschijnlijke is dat de naam arum is afge leid van het Griekse woord aros, dat nuttig betekent, omdat de veel zetmeel be vattende knollen als voed sel genuttigd werden. De giftigheid verdwijnt na melijk wanneer de wortel in gekookte toestand wordt gebruikt. De Latijn se soortnaam maculatum, gevlekt, duidt op de don- kergevlekte bladeren. Een oud bijgeloof was, dat wie een wortelknol bij zich droeg geen last had van adderbeten Ook was het een zinnebeeld van een gezegende oogst. De land bouwer kon vroeger aan de grootte van de bloeikolf zien of het een goed oogst jaar zou worden of niet. De grootte van het bovenste deel van de bloeikolf gaf een al of niet rijke graan oogst aan, terwijl het on derste deel aanwijzing gaf omtrent de opbrengst van het hooi, de haver en de aardappelen. Goos van Leeuwen VAMC,H/v«CH 5TAHVCt. j. "vii VP,üCHT- USCOrtSELt- VP»U<CKT COOR.5NCOF. QILVLCKTE. AROHSKCLK v ».y 5*A»~rtC-u\iK <;ecv£e.i-Te. K3 r?J 41 V

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7