leusder Krant. Muziekvereniging brengt publiek in vervoering Brandweer in Achterveld onvoldoende gehuisvest Sisss ctie voor Joegoslavische vrouwen sssissertjes talenten gezocht Aantal verkeersongelukken dramatisch toegenomen Kippen te koop L E U S D E N Met DWS muzikaal de jaargetijden door Minder slachtoffers, maar: Achterstand bij bedrijfscontroles Aanrijding Valse aangifte Woei bensdag 21 april 1993 Pagina 3 Jechniek achterhaalt noodzaak tot riolering" reinigingsmiddel, dat bij schoonmaken wordt ge- jkt, niet meer op het opper- ktewater wordt geloosd. Aansluiting op de riolering k in eerste instantie de beste goedkoopste oplossing. Er is echter een apparaat in de idel, dat het mogelijk maakt spoelwater meerdere keren gebruiken en dat ervoor •gt dat het reiningingsmid- 1 voor twee-derde deel uit t spoelwater wordt gehaald, zijn in Leusden al enkele eren. die een dergelijk appa- at, dat relatief goedkoop in nschaf is, in gebruik heb- n. Vooral de financiering van riolering is bij veel mensen het verkeerde keelgat ge schoten. Over de noodzaak van de aanleg van de riolering zijn partijen het eens. Maar het feit dat de provincie in de aanleg- kosten een bijdrage van 42 pro cent levert, de huishoudens in het buitengebied 50 procent en de gemeente 'maar' 8 procent heeft tot kritiek geleid, ook bij enkele politieke partijen, zoals het CDA en de GPV/SGP. Ook drong de gemeenteraad er op aan dat er extra voor lichting over het plan zou wor den gegeven. Daarom heeft wethouder Verduin het plan enigszins aangepast Zij is be reid een extra investeringspre mie van 2000,— te verlenen De gemeenteraad zal deze maand nog over dit aangepaste voorstel beslissen. Deze week zijn er twee voorlichtingsbij eenkomsten, op woensdag 21 april om 20.00 uur in de kelder van het gemeentehuis voor de agrariërs en op donderdag 22 april om 20.00 uur in De Korf voor de particuliere huishou dens. vervolg van pagina 1 ?m behandeld zou worden, int de brandverzekeraar is i grote opdrachtgever van t raadslid. Hans Pekelharing van het )A was het volkomen met rson eens. „Wij hebben deze uatie veroorzaakt en dus leten wij nu ook voor de ge lgen opdraaien. Ik vind dat niet van standpunt moeten randeren' stelde Pekelha- 'g toef Blauw van Leusden'90 nog zijn twijfels. „Mijn ictie is in principe voor een ten dak, maar ik kan me orstellen dat deze getallen n die overtuiging gaan kna- i. Ik wil eerst met mijn frac- overleggen voor ik een uit- aak doe." ip Oostra van D'66 stelde I hij al eerder voorspeld had het dak duurder zou wor- i dan oorspronkelijk ge- imd ,,Het spijt mij dat ik jk krijg." Zijn fractie was iit voorstander van de geko- oplossing en zal dat door :e kostenverhoging ook niet jrden. lostra vroeg naar het ver in verzekeringspremie als lm plaats van een rietendak >r een pannendak op de bi- Jotheek gekozen zou worden, thouder Vroon antwoordde bij riet de verzekeringspre- [e 1,- per duizend gulden verzekerde waarde is en bij pannen 0,45. Oostra wilde ook weten hoeveel de onder houdskosten verschillen bij de verschillende alternatieven. Vroon zegde toe dat nader te zullen bekijken. De wethouder vond het ook buitengewoon jammer dat de raad pas in zo'n laat stadium voorgelicht werd over de pro blemen ronde het dak. „Maar het werd pas twee weken gele den urgent. Wij kunnen u nu pas berichten Vroon had het fijn gevonden als de bibliotheek in september 1992 geopend was. „De ope ning is opgehouden door het bibliotheekbestuur. Zij kwa men met plannen over nieuw bouw, daar zijn we serieus op ingegaan en dat heeft zoveel tijd gekost Dat is achteraf jammer, want als de biblio theek in september open was gegaan hadden we deze discus sie nu niet gehad." Wethouder Vroon beloofde dat hij de raad de kosten van de alternatieven zal doen toekomen zodat er een afgewogen besluit genomen kan worden. Eén belangrijk aspect ont brak in de discussie. Het brandveilige riet wordt op dit moment nog getest door TNO en mag, tot het moment dat bekend is dat het voldoet, niet gebruikt worden Het is moge lijk dat het riet door TNO afge keurd wordt en dan mag het dus ook met op het dak van de bibliotheek. DWS trad zaterdag op voor een volle zaal in Ons Gebouw, (foto. Hans Verhorst) ACHTERVELD - Afgelopen zaterdagavond gaf de Achter- vcldse muziekvereniging Door I Wilskracht Sterk haar jaar lijkse concertuitvoering. Met het thema 'De Vier Jaargetij den' bracht DWS het in zeer groten getale opgekomen pu bliek in vervoering. De uitvoering in de ver- I grootte zaal van Ons Gebouw te Achterveld was afgeladen vol met mensen die eens wilden I genieten van de concertmuziek van de Achterveldse muziek vereniging Dit jaarlijks terug kerende evenement is van gro te klasse Met werken van on- der meer Eric Ball Jann Ha- dermann. John Miles Frcde Gines. en Gershwin bracht het gehele orkest onder.leiding van Hendry van Loo, prachtige nummers ten gehoren. Het werd een afwisselend optre den, waarin alle facetten van EUSDEN - Op 1 mei organi- prt Impala i.s.m. winkeliers- reniging 'de Biezenkamp' een Inikermis c q. evenementen- (j van 10 tot 16.00 uur. Tijdens fee minikermis zal er ook een Uentenjacht en playbackshow Kirden gehouden. Elk talent J zich aan het Leusdense pu- ®ek wil tonen kan zich gratis gehouden Bij de playbackshow is het de bedoeling dat de deel nemers de gekozen artiesten zo goed mogelijk imiteren. De in schrijving voor de playback show is ook gratis. De deelnemers in beide onderde len strijden voor een talenten-of playbackbeker en eeuwige Leusder roem! Voor meer infor matie en/of opgaven voor de ta lentenjacht en/of playback show, bel Guus Tomassen, tel. 635531, Margriet v. Kalsbeek, tel. 940110 of Joke den Haak, tel. 948932 de DWS-afdelingen aan het publiek werden geshowd Waar de allerkleinsten van de Leerling-Mimrettes, met 'On der moeders paraplulater ook de de Mini ret tos met 'Na regen komt zonneschijn' en de Majo rettes met 'Achter de wolken schijnt de zon', leuk verzorgde dansjes op het podium show den wist ook het Tamboers korps onder leiding van Kees Does, met een eigen nummer van de dirigent getiteld Tam- boersgeintjes' hun slag te slaan. Vlak voor de pauze wist het jeugdorkest met dirigent Rob van Plateringen met een stuk van Tom Parker, 'The Young Verdi' de show van deze avond te stelen Met prachtige muziek werd het werk van Tom Parker op zeer fraaie wijze vertolkt. In de pauze wist de trotse DWS-voorzitter Hein Ries van den Hengel nog te melden „Wie de jeugd heeft. heeft de toekomst Iets waar wij jaren van droomden, een aanvullling vanuit de jeugd wordt in de toekomst waar voor DWS. In de pauze werd door Theo van Uhm, namens de gezamenlijke sponsors een nieuw muziekinstrument uit gereikt aan de verraste Jeroen Lunter Ook na de pauze een indrukwekkend en soms ook speels concert dat vooral bij het publiek in de smaak viel. Bij de diverse gespeelde stuk ken was het verbazend stil in de zaal en het publiek luisterde met overgave. Een staande ovatie van het in grote getale opgekomen publiek voor alle medewerkenden aan dit con cert was als slot de beloning van weken en weken van hard trainen en oefenen. Na afloop kondigde de voorzitter van DWS aan komend jaar zeker .weer,een dergelijk optreden in •*petto te hebben. LEUSDEN - Het aantal ver keersslachtoffers in Leusden is vorig jaar weliswaar afgeno men, maar het aantal ongeluk ken ten opzichte van het jaar daarvoor niet. Het aantal on gevallen met blikschade steeg zelfs dramatisch van 288 in 1991 tot 443 vorig jaar. Dat blijkt uit de gegevens van de Dienst ongevallenregistratie van Rijkswaterstaat. Die gege vens worden ieder jaar ver strekt in het kader van de lan delijke actie - 25 procent. Die actie houdt in dat de deelne mende gemeentes een hedrag van 0,20 per inwoner krijgen, als zij erin slagen jaarlijks het aantal verkeersslachtoofers te laten afnemen met meer dan 5 procent. De bedoeling is dat rond de eeuwwisseling het streefgetal van - 25 procent wordt gehaald. Peildatum daarbij is 1985. In dat jaar werden in Leus den 349 ongelukken geregi streerd. waarbij in totaal 82 slachtoffers (doden en gewon den) vielen. Vorig jaar kwamen die getallen respectievelijk uit op 421 en 71. Politiewoord voerder Van der Kamp merkle deze week in de commissiever gadering Algemene Bestuurs zaken daarom op, dat het aan tal slachtoffers wel was ver minderd, maar het aantal on gelukken nog ruimschoots bo ven het vereiste en derhalve zorgwekkend niveau ligt In 1991 was het aantal onge lukken afgenomen tot 362, zo dat er sprake is van een stijging van 59 ongelukken binnen een jaar. Nadere bestudering van de cijfers leert dat de meeste ongelukken zich voordeden op wegvakken (261). Op kruis punten ging het 160 keer mis. Het niet verlenen van voorrang of het verkeerd nemen van de bocht waren daarbij de be langrijkste oorzaken. Er vielen twee doden te betreuren. De meeste slachtoffers vie len in de maanden juni en sep tember, namelijk 11 per maand Het gemiddelde was 6 per maand. In de leeftijdsgroep van 18 tot 23 jaar was het grootste aantal (14) Bij 7 onge vallen was er sprake van alco holmisbruik. Daarbij viel 1 slachtoffer Ondanks de stijging van het aantal ongevallen, kan Leus den rekenen op een bedrag van 5529,— uit de pot van de - 25 procent actie Dat bedrag zal worden gebruikt om de ver keersveiligheid in Leusden te verbeteren. ACHTERVELD - Een vrouwelijke inwoner van Achterveld aan de Ecme- laarseweg heeft zaterdag omstreeks 14.00 uur een inbraakpoging in haar wo ning verijdeld. Toen de vrouw thuis kwam zag ze op de oprit een onbekende auto staan. Een haar even eens onbekende man van middelbare leeftijd kwam achter het huis vandaan en vroeg de verbouwereerde vrouw of ze kippen te koop had. Nauwelijks van de verbazing ontkomen, kwam er ook nog een vrouw achter de woning vandaan, die de Achter veldse dezelfde vraag stel de. Nadat de betrokkene tot twee keer toe ontkende dat ze hoenders van welke soort dan ook in de aanbie ding had. vertrok het tweetal. Pas daarna kwam de Achterveldse erachter dat de man en de vrouw vermoedelijk anders in de zin hadden. De achterdeur van de woning bleek te zijn opengebroken. Er wordt echter niets vermist- Vol gens het kenteken van de auto heeft de eigenaar de Poolse identiteit. USDEN - Wethouder Corri Verduin heeft vorige week donderdag als eerste een bedrag gestort op i bankrekening ten behoeve van de opvang van verkrachte vrouwen in het voormalige Joegosla- De actie is m Leusden opgezet door een comité van vrouwen. Iedere Leusdenaar wordt leroepen minimaal één gulden af te staan voor het goede doel Dat kan bijvoorbeeld in de rtelcentra, waar de actievoerende vrouwen in de periode van 17 lol 22 mei het winkelend publiek len vragen de gulden statiegeld voor het boodschappenwagentje af te staan. Daarnaast zal een Mal acties op touw worden gezet, die eveneens geld in het laatje moeten brengen. Zo is er op ensdag 28 april een bingo-avond voor vrouwen in 't Vooronder (kelder van hel gemeentehuis), let is ook mogelijk geld te storten op het rekeningnummer van de actiegroep: 90.71.63.858 van de S-bank, onder vermelding van 'Een gulden geven voor een menswaardig leven' Voor meer vrmatie over de actie kunnen belangstellenden contact opnemen met Geiske Hibma (telefoon. #>433) of Betty Dirks (telefoon: 946494). (foto: Hans Verborst) LEUSDEN - De huisvesting van de brandweer in Achter veld is ontoereikend en er is een grote achterstand bij de controle van bedrijven en in stellingen als het gaat om de veiligheid van hun gebouwen. Om die achterstand in te lopen, is tijdelijk extra personeel no dig. Dat zijn de twee belangrij ke punten, die blijken uit de Brandweernota, die brand weercommandant Blokker deze week onder de aandacht van burgemeester en wethou ders bracht. De Achterveldse brandweer zit al jaren in een ruimte, die wordt omschreven als 'niet groter dan een garage'. Een mogelijkheid is de Achterveld se brandweer te integreren in het Leusdense korps Argu ment daarvoor zou kunnen zijn dat de uitruktijd vanuit Leus den naar Achterveld vrijwel gelijk is aan die van andere af gelegen delen in Leusden, zoals de Doornseweg. Toch krijgt Blokker op dracht van het college de mo gelijkheden van betere huis vesting in Achterveld te onder zoeken, omdat het gaat om een woonkern met drieduizend in woners. Verder maakt de aan wezigheid van verzorgingshuis Sint Joseph het noodzakelijk dat de brandweer bij calami teiten snel ter plekke is Als de gemeenteraad ak koord gaat met het voorstel van het college, krijgt de brandweer er voor een periode van 4 tot 5 jaar ook vier colle ga's bij. Die worden ingezet om de achterstand in de verstrek king van zogenaamde gebrui kersvergunningen weg te werken. Er zijn maar liefst 170 bedrijven en instellingen in Leusden, die zo n vergunning nog niet hebben Die wordt verstrekt als de veiligheid van de gebruikte ge bouwen in orde is. Bij de huidi ge bezetting komt de brand weer niet verder dan de afhan- LEUSDEN - Blikschade was het gevolg van een aanrijding op de kruising Randweg/Hor- sterweg Een 20-jarige Leusde naar verleende op de kruising geen voorrang aan een 27-jari- ge plaatsgenoot. Een botsing was daarna niet meer te ver mijden Afgezien van blikscha de vielen de gevolgen mee LEUSDEN - Een 42-jarige man uit Zwolle is vrijdag door de Utrechtse politierechter vrijgesproken van valse aan gifte van het doorrijden na een aanrijding. De man reed in ok tober 1991 in Leusden, toen een tegemoetkomende auto op zijn weghelft kwam. De ver dachte week uit naar rechts, maar stuurde vervolgens te ver door naar links, waardoor hij tegen een betonnen brugge tje tot stilstand kwam. De man dacht dat hij door het tegemoetkomende, en doorge reden voertuig was geraakt. Daarom deed hij aangifte van doorrijden na aanrijding. Om dat er op zijn auto geen lak sporen werden aangetroffen van de andere wagen, werd de man ervan verdacht dat hij een valse aangifte had gedaan. Officier van justitie mr I. Hage achtte dat ook bewezen, omdat de man destijds niet duidelijk bij de politie heeft verklaard dat hij tegen de brug was aangereden Zij eiste een boete van vijfhonderd gul den. De man zei dat hij geen baat had bij een mogelijk valse aangifte omdat hij in een lease-auto reed, die all-risk verzekerd was. deling van 30 bedrijven. De kosten van het extra personeel worden voor een deel betaald uit de leges die de aanvragers moeten betalen voor de afhan deling van hun aanvraag voor een gebruikersvergunning. Wie zo'n vergunning aan vraagt, krijgt een uurtarief van 66.40 in rekening gebracht De schatting is dat er het eerste jaar dat de achterstand wordt weggewerkt een totaal van 1400 uren in rekening kan wor den gebracht. Het bedrag dat zo beschik baar komt, 92.960,—, zorgen voor een dekking van 88 pro cent De jaren daarna neemt die dekking met enkele tien tallen procenten af Het ver schil zal betaald moeten wor den uit de gemeentelijke be groting. De gemeentraad zal bij de behandeling van het Meerjaren Activiteiten Plan moeten bepalen of zij dat geld ervoor over heeft. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Vrouwe Lisi Duna is de suggestie voor een naam voor het beeldje in winkelcentrum De Biezenkamp. De suggestie is afkomstig van een lezer, die ons daar over een brief schrijft...' '...Hij reageert daarmee op onze oproep van vorige week om een naam te verzinnen voor de amorfe vrou wenfiguur tegenover de supermarkt in het winkel centrum...' '...Wat de naam van de inzender is, kunnen wij hier niet vermelden, want hij doet een dringend beroep die niet en nooit in de courant te zetten...' Verder wil de briefschrijver nog prijsgeven, dat hij nog maar kort in Leusden woont. Kennelijk voelt hij zich in Leusden nog niet goed thuis, gezien zijn drin gende verzoek zijn naam in de krant niet prijs te geven. Het lijkt ons koudwatervrees...' '...Het stelen van fietsen is helaas zo'n gewoon ver schijnsel geworden, dat wij erin de krant al sinds jaar en dag geen melding meer van maken als wij van de politie aangiftes doorkrijgen. Het is een vorm van criminaliteitwaar vrijwel iedereen wel eens mee te maken krijgt...' '...Er zijn mensen, die er zoveel mee te maken krijgen, dat het in sommige gevallen tot pure wanhoop leidt. Zoals bij dat meisje dat voor de zoveelste keer aangifte deed van diefstal van haar fiets...' '...Vertwijfeld vroeg zij aan de dienstdoende agent wat ze zou moeten doen om diefstal in de toekomst te voorkomen. De man kon haar echter niet helpen. Die onmacht ontlokte het meisje de historische uitspraak: ..Dan ga ik in het vervolg maar lopen"...* '...Wij kunnen daar jammergenocg niets aan toe voe gen. Lopen schijnt de enige manier te zijn om fiets diefstal te voorkomen...' '...Het bureau voorlichting van de gemeente maakt bij tijd en wijle folders om een speciaal onderw erp onder de aandacht van het pub lick te brengen. Onlangs kwam er een brochure ter beschikking dat als onder werp de emancipatie heeft...' '...Alle aspecten van emancipatie, voor zover dat op Leusden betrekking heeft, komen in de gemeentelijke info aan de orde. Eén van de onderdelen is een inter view met een 45-jarige man. die vertelt hoe hij in de loop der jaren is geconfronteerd met de verandering van zijn rol in het huishouden...' '...Hij legt uit, dat zijn huishoudelijke verplichtigen toenamen, toen zijn vrouw ging werken en zijn kin deen aan de zorgen van een oppas werden toever trouwd...' '...Bij het verhaal staat een foto afgedrukt van een echtpaar, dat samen in een werkkamer bezig is. Zij zit achter de computer en hij strijkt de was. Het gezicht van de man komt ons na enige bestudering bekend voor...' '...Gemeentelijk voorlichter Marcel Pel li ka an brengt vol overgave een overhemd weer in de plooi. Waaruit wij de conclusie trekken, dat de gemeentelijke voor lichters zeer betrokken zijn bij het onderwerp eman cipatie...' Wij zijn benieuwd wie wij in de volgende informa tiefolder zullen herkennen en wat het onderwerp daarvan is...' '...BFl, voorheen Spitman, heeft volgens Leusden '90 nogal wat invloed op milieuwethouder Corri Verduin. Ih de nieuwsbrief, die de partij regelmatig publiceert, valt ergenis te bespeuren over de wijze waarop die invloed wordt uitgeoefend...' '...Het afvalverwerkingsbedrijf zou volgens Leusden '90 de wethouder regelmatig bestoken met voorstellen voor nieuwe experimentele ophaal-technieken voor het huisvuil, die het gemiddelde Leusdense huishou den steeds meer geld kost, maar waarvan het rende ment te betwijfelen is...' '...Het verleidt Leusden '90 tot een woordspeling als variant op een bekend spreekwoord. Boven het artikel over de afvalproblematick staat: „Corri (Verduin) hapt in voorgehouden B(i)FIworst"...* '...Leusden '90 en dan met name Joop Kool heeft trouwens toch al problemen met bepaalde vormen van afvalverwerking. Dat bleek vorige week in de com missie Ruimtelijke Ordening...' '...Aan de orde nas de behandeling van het bestem mingsplan voor het buitengebied. De commissie was voor de gelegenheid uitgebreid met vertegenwoordi gers van de commisie Agrarische Aangelegenheden... '...Het buitengebied is nu eenmaal een voornamelijk agrarische aangelegenheid. De commissieleden wor stelde zich door het dikke boekwerk van het bureau Amer heen, dat de problematiek zeer uitgebreid be handelde...' '...Toen Joop Kool aan de beurt was zijn zegje te doen, sloeg het doorgaans spraakzame raadslid dicht. Sta melend erkende hij da hij niet zoveel wist van agrari sche aangelegenheden... '...Veel had hij niet aan de discussie toe te voegen, want het plan van Amer had hij door omstandigheden niet kunnen bestuderen. Zijn exemplaar had hij na melijk op het erf van een boer uit zijn handen laten vallen. Het boekwerk was in de mesthoop terechtge komen...

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3