„Theater is spelen wat je kunf n m .Leusder Krant. de schijnwerper - Nieuws uit de verenigingen Jazz-Sociëteit verhuist Kliederkunst Rijbewijs kwijt Inbraak Nieuws uit de verenigingen ollecte Toneelschool Boemerang start in Leusden nateursactie iduna de prijzen Is vernield LD ï's bekrast „We zijn uitgekeken op de soepjurken" ensdag 21 april 1993 Pagina 5 LEUSDEN - De Jazz-Sociëteit Leusden verlaat de vertrouwde lokatie De Hakhorst aan de Waarden, waar de organisatie van live-concerten 10 jaar te gast is geweest. Onenigheid over de tijdstippen waarop de concerten plaatsvonden, heb ben ertoe geleid dat het be stuur van de Jazz-Sociëteit op zoek is gegaan naar een nieuwe lokatie Dat wordt de Mof aan de Arnhemseweg, dat binnen kort weer als restaurant zal gaan functioneren. In de Mof zullen de maande lijkse concerten op de zondag middag om 15 30 uur begin nen. Dat is een uur later dan in De Hakhorst het geval was. Daarentegen zullen de con certen tot 18.30 uur duren, het geen eveneens een uur later is als in De Hakhorst Het bestuur van de Jazz-So- ciëteit zegt te betreuren dat men niet met de uitbater van De Hakhorst tot overeenstem ming is gekomen over verlen ging van het verblijf aldaar: ..Het huidige management van De Hakhorst denkt teveel ho reca en te weinig aan de wen sen van de klant", schrijft het bestuur in een persbulletin De Mof biedt volgens de Sociëteit onder meer de mogelijkheid grotere orkesten te laten optre den. Zondag 25 april wordt de spits afgebeten door 'De On derlinge van 1975' met onder andere Conny van Bergen LEUSDEN - De jaarlijkse voorjaarshappening van de christelijke basisschool De Brink staat voor de deur. Na het succesvolle sprookje vorig jaar, uitgebeeld door de leer lingen voor buurtbewoners, mag nu iedereen mee op avon tuur De Brink houdt woensdag 28 april een zwerftocht door het land der Kliederkunst' Deze zwerftocht is de afsluiting van het project waar alle leerlingen van de school aan hebben mee gedaan. Het ligt in de bedoe ling dat iedereen zelf iets kan maken, cadeautjes kan kopen en vooral veel kan zien Er worden kunstwerken van leer lingen tentoongesteld en er is gelegenheid tot het nuttigen van koffie met surprise-cake Aan te raden valt om de porte monnee mee te nemen want het zal een ware happening wor den met allerlei kraampjes waar de enthousiaste kunst liefhebber goed terecht kan. Belangstellenden zijn wel kom bij De Brink aan de Lijs terbeslaan op woensdag 28 april van 13.30 uur tot 15.00 uur LEUSDEN - Tweeduizend gulden boete, een rijontzeg ging van negen maanden waarvan zeven voorwaarde lijk en twee weken voorwaar delijke celstraf. Daartoe is een 38-jarige Leusdenaar vrijdag door de Utrechtse politierech ter veroordeeld wegens dron ken rijden. De man werd in oktober vorig jaar door de politie opgepakt in zijn woonplaats. Uit een ademtest bleek dat hij een al coholgehalte had van 920 mi crogram, terwijl maximaal 220 is toegestaan. De man zei dat hij de bewuste dag naar een feestje van zijn werk was geweest. Daar had hij sherry, champagne en bier gedron ken. Daarna heeft hij twee maanden zijn rijbewijs moe ten afstaan. Officier van justitie mr I. Hage eiste een boete van 1750 gulden, een rij-ontzegging van negen maanden en een week voorwaardelijke gevangenis straf. De politierechter hield bij zijn vonnis rekening met het feit dat de man zijn rijbe wijs nodig heeft voor zijn werk. LEUSDEN - Voor de tweede keer in korte tijd is de kantine van tennisvereniging LTV Leusden het mikpunt geweest van inbrekers. De daders kwa men in de nacht van maandag op dinsdag, omstreeks 4.30 uur, het pand binnen door een prullenmand door de ruit van de voordeur te gooien Uit de kassa werd een bedrag van 250,- aan kleingeld weggeno men. JSDEN - In de week van 25 [1 tot en met 1 mei wordt de lelijke collecte ten behoeve de Nederlandse Hart- "•-i'lhting gehouden Ook in In sden zullen collectanten in rtel periode huis-aan-huis geld melen. collecte wordt onder- ind door een televisie-uit ing met Ivo Niehe op indag 26 april, van 21.15 tot 22.00 uur (TV 2) SDEN - De Lcusdense nekvereniging 'Lisiduna' 't met een donateursactie in iden-Zuid 1559,50 bin- jehaald. De vereniging had ie\voners daags ervoor per op de hoogte gebracht Ide actie. Het geld werd op- ald, terwijl het korps mu- •end door de straten trok. meldde een aantal nieuwe teurs zich aan •t geld zal worden gestort •n kleding- en instrumen ts, waarvoor in totaal 000,- nodig is. De actie t in andere delen van den herhaald. LEUSDEN - „De einduitvoe ring is belangrijk, natuurlijk. Maar veel belangrijker is de ontdekking dat een kind, wan neer het zich veilig voelt, tot zoveel meer in staat is dan hij van zichzelf verwachtte." Dat zegt Ernst Pels, directeur van de Amersfoortse theaterschool De Boemerang. Het is de es sentie van wat hij wil bereiken met kinderen en theater. Kin deren niet als middel maar als doel om de sterren van de he mel te kunnen spelen. Ernst Pels heeft een reputatie opge bouwd in Amersfoort. 'Met zijn 'nieuwe' aanpak met theaterschool 'de Boemerang' komt hij ook naar Leusden. In september begint de jaarcur sus voor kinderen tussen de acht en achttien jaar. In mei en juni kan wie wil komen voor proeven. Op koninginnedag geven kinderen van Boeme rang in Leusden op straat de monstraties. SDEN - Een aantal muzi- en van de Leusdense mu- •ereniging Lisiduna is af- >cn zaterdag in de prijzen llen tijdens het OUGV- tenconcours, dat bij het jarige Ons Genoegen uit en werd gehouden, na van der Wolde en Jan- Steenbergen. beiden op ;fluit, behaalden allebei iker voor het hoogste aan- unten in hun klasse (res- •velijk de 3e en 2e afde- Ook het saxen-kwintet de hoog; met 'Oh, Ladv be van Gershwin behaalden punten met lof van de en verplichte promotie. Ide verdere verrichtingen de moeite waard: Ja- van de Bunt op Lyra (48 [2e afd.), Arthur Brede- op kleine trom (44 pnt. Johan Spronk op bes- |(48 pnt. 2e afd een -koper trio (46 pnt, 2e |en Hans Vollaard op ba- (50 pnt., uitmuntendheid ng) De solisten werden :deeld op zes onderdelen, ider maximaal met tien konden worden be- DEN - Onbekenden heb- lit weekeinde een op de ?rweg geparkeerde wals 'ld. Onder meer werden ten ingegooid. De wals in een berm, nabij het jetje over het Valleika- e schade is aanzienlijk. wsblad. r Krani wo.) Ier) vr DEN - Inbrekers hebben lacht van donderdag op uit een op de Biezen- leparkeerde auto de ra- -speler met wisselaar nomen De dieven sloe- n ruitje in om binnen te De auto was eigendom n Woudenberger Gironde hebben onbe- een bromfiets meege- De tweewieler stond )ten bij een woning ge- rd Het incident moet in ht van zaterdag op zon- bben plaatsgevonden. figenaar van een op de ibroeklaan geparkeerde in Leusden-Zuid mist dit weekeinde zijn lin- tenspiegel De man ont- de diefstal zondagoch- daisland hebben onbe- i het afgelopen weekein- complete geluidsinstal- it een auto weggehaald, leen de radio/cassette- ?r werd weggenomen, bijbehorende geluids- ie in de portieren zaten leerd, verdwenen. De r moet in de nacht van Ig op zondag zijn ge- j)EN - Op de Vrijhoef en fcwenburg hebben onbe- I in de nacht van woens- Idonderdag en de nacht fiderdag op vrijdag twee prde auto's bekrast scherp voorwerp Bei- J's liepen daarbij fikse ■op Op de Montessorischool 't Ronde lieten Ernst Pels en zijn medewerkers onlangs zien waartoe hun begeleiding kan leiden In ëén dag werd een to neelstuk in elkaar getimmerd waar menig einduitvoering het tegen moet afleggen Opval lend was hoe alle kinderen zich betrokken voelden Een kleine jongen had geholpen bij het schilderen van het decor Op de middag en avond van de uit voering zat zijn taak erop Hem restte slechts de spelers te hel pen herinneren wanneer ze op moesten Een belangrijke taak want bij de generale verliepen de overgangen tussen de scènes maar matig 's Avonds was zijn aandacht niet nodig omdat ie dereen goed oplette De kleine jongen merkte dit niet Hij speelde regelaar achter en naast de coulissen met een overtuiging waaruit bezieling sprak. Dit was zijn stuk. Zoals de voorstelling van ie dere speler was Ernst Pels: „Ieder zijn eigen rol, zijn eigen tekst, zijn eigen verantwoor ding en bezieling, dat is be langrijk." Hij houdt van thea ter maar minstens even be langrijk zo niet nog belangrij ker, hij houdt van kinderen. „Wanneer kinderen het gevoel hebben dat ze veilig zijn, kun nen ze veel Dit gevoel is uit gangspunt bij wat ik doe. Daarvoor zet ik me in." Daarbij speelt hij niet de wijze oom, de deskundige re gisseur of de talentenjager 'Ie der kind is ergens goed in', be weert hij en weet hij waar te maken .Voor ieder kind is al tijd een rol Uit een eerder interview: Moraliserend? Geen enkel bezwaar tegen. Theater mag van mij best vor mend zijn Je bent als je jong bent en creatief, onbevangen Deze kinderen moet je vast houden. Hun creativiteit en in ventiviteit waarderen en sti muleren Daarbij heel voor zichtig sturen om de kinderen zelf hun weg te laten vinden Wat ik probeer is om dat eigene van een kind zo sterk te maken dat het niet laten wegdrukken door de macht van de samenle ving De overtuiging dat een kind pas bijzonder is wanneer het niet bijzonder is, maakt zijn benadering persoonlijk Ernst Pels „Speciaal voor dit aspect hoort een welzijn- werker bij ons team Hij houdt het welzijn van de kinderen in de gaten Wanneer we weer een extra repetitie in ons enthou siasme willen, moeten we met hem overleggen of dit wel kan Pieter de Haan is aanspreek punt voor alle kinderen Boemerang ontstond na de breuk van Ernst Pels met theaterschool Mirakel Los van het net verkregen gebouw in het centrum van Amersfoort vond hij een nieuwe werkwijze welke aan bleek te staan „Ie dereen kan met de fiets naar Boemerang zonder grote af standen af te leggen. Boeme rang komt naar de leerlingen toe." In één jaar tijd groeide zijn nieuwe school tot 175 leerlin gen. Niet langer met één cen trum maar met 'filialen in en om Amersfoort. In schoolge bouwen komen in Hoogland, Soest, Amersfoort-Noord, - centrum en -zuid en binnen kort in Leusden. leerlingen sa men. Iedere pleisterplaats ei gen groepen, met naast de spe cifieke Boemerang activiteiten de eigen feesten. Want feesten, ontmoetingen buiten en na re petities vindt men belangrijk om voldoende te kunnen blij ven lachen en praten Deze 'extra' activiteiten worden georganiseerd door de leden zelf. Sinds de eerste club zich de naam 'Hutspot' aanmat, hebben de andere pleister plaatsen het ook in de holland- se eenpansmaaltijden gezocht De namen snert, hete bliksem of watergruwel staan bijvoor beeld nog open voor Leusden. De jaarlijkse theaterkampen zijn voor alle leerlingen en worden centraal geregeld Wie bij een bijeenkomst van Boemerang gaat kijken, krijgt indrukken van een chaotische vrolijkheid van kinderen zon der gêne Ze zijn in voor veel Vol vuur worden voorstellen aangedragen voor teksten, dansen, muziekjes en bewegin gen. Het blijkt niet het resul taat van zeer getalenteerde kinderen die al jaren weten hoe hun mening gewaardeerd wordt Het zijn gewone kinde ren Soms bescheiden, verle gen, stil, andere druk. onge concentreerd en altijd in voor een geintje Boemerang schrijft in haar folder „Ongedwongen je fantasie mogen vasthouden en verder ontwikkelen Niet geremd door enige prestatie drang, het plezier van samen werken leren ervaren Basis school 't Ronde mocht ervaren waar dit toe kan leiden Bij 't Ronde mocht Boemerang een visitekaartje afgeven zoals zij dit graag op andere scholen ook zou doen. Gratis lessen Op 17 en 26 mei presenteert de theaterschool zich met twee gratis lessen Op 2 juni start een mini-cursus van vier lessen over vier weken voor 35,- Op 22 augustus begint de jaarcur sus. Voor kinderen tussen de vijf en negen jaar zijn de speel plaatsklassen. Daarin kunnen de kinderen onder deskundige leiding verhalen bedenken, verkleden, toneelspelen en gri meren. waarbij zingen, mu ziek. beweging en mime horen. Vanaf tien jaar kunnen kinde ren naar de theaterklassen Daarin wordt nadrukkelijker gewerkt naar een eindvoor- stelling Om dit zelfbedachte verhaal op de planken te krij gen. zijn de lessen drama, zin gen. bewegen en pantonime Cursisten van 13 jaar en ou der gaan nog een stapje verder. Op dezelfde leest als de eerder genoemde groepen werken zij ook de regie en het lichtplan uit. waarmee een totale thea- terproduktie ontstaat. Voor de oudsten is er ten slotte de podiumklas Daarbij behoort een professionele aan pak waarin men zich kan voor bereiden op optredens en au dities Daarnaast kan men kie zen uit het theaterkoor waarbij musicalliedjes belangrijk zijn en is er voor mensen van 17 jaar en ouder een cabaret/klein kunst groep. Deze groep staat onder leiding van Manus Mon- kau een bekend kleinkunste naar en net als de andere do centen een vakleerkracht Op 30 april, koninginnedag speelt 'het promotie-team' van Boemerang straattoneel in Leusden. Marianne de Valck worsten zitten. Wat ons betreft zetten wij alle maal ons beste beentje voor Het vervelende is dat we pas de avond er voor terecht kunnen op het terrein Dat wordt nog een immens karwei; het opzetten van de kra men, de spullen indelen en alles labelen op het laatste moment. Vooreen aantal koorleden levert dit een nachtje buiten sla pen op, want die spullen kun je natuurlijk niet on beheerd laten lk moet er zelf trouwens niet aan denken, buiten op de grond en dan nog slapen ook." Het koor heeft nog meer noten op haar zang. In haar streven naar geld voor nieuwe kleding zal de vereniging deelnemen aan de Anjercollecte. Het Anjerfonds biedt vereni gingen die collecteren een derde van de opbrengst aan ter ondersteuning van die vereniging. In dat kader zullen de koorleden - niet alle honderd - in juni Leusden doorgaan, zodat ook zij van die re geling gebruik kunnen maken Els Gelukkig hebben we tot november volgend jaar de tijd. Het feestconcert dat ter gele genheid van het 10-jarig bestaan door ons koor - in nieuwe kleding naar ik hoop - wordt gegeven, zal heel bijzonder zijn Een orkest als begeleiding, de sopraan Lisette Emmink ter ondersteuning en een uiteenlopend repertoire, dat moet lukken. We zijn nu al druk aan het repe teren, wezingen gedeel ten uit opera's maar ook de lichtere muziek komt aan bod, bijvoorbeeld een stuk uit de musical Les Miserables Maar we gaan ons eerst maar eens volle dig inzetten voor de rom melmarkt Van Meel:Natuurlijk valt of staat zo'n dag met het weer maar ik ver wacht niet al te veel pro blemen In Nederland re gent het zelden een hele dag. toch 7 Door middel von affiches, borden bij de verschillende invals wegen en de krant hopen we de mensen tot een massale opkomst te kun nen bewegen De dag er voor mag ik bij Omroep Amersfoort mijn zegje doen tijdens het middag programma om half één Op de rommelmarkt zelf staat een informatiestand over ons koor Iedereen is welkom maar we staan te springen om tenoren en bassen. Dames mogen zich aanmelden maar dan wel met een man Dat is zogezegd de toegangs prijs, ha ha flnnnlinr llmivclink LEUSDEN - In plaats van zingend de mensen te on derhouden organiseert het Gemengd Koor Leus den (G KL) nu eens een rommelmarkt. Aanstaan de zaterdag kunnen be langstellenden en aspi rant kopers vanaf 9.00 uur tot 16.00 uur terecht op het terrein van Blijhof aan de Lisidunalaan Ondanks de aanduiding 'rommelmarkt'wil het koor een markt van kwa liteit presenteren. ,,Geen rommel dus", verzekert P.R.-vrouw Els van Meel van het GKL nadrukke lijk. Desgevraagd wil zij de aanstaande activiteit nader verklaren „De re den voorde rommelmarkt is het 10-jarig bestaan in november 1994. Om het lustrum te vieren geven wij een feestconcert en wij willen dan nieuwe kleding hebben Wat we nu dragen is nog best netjes maar we raken er op uit gekeken. Zo lang zamerhand begint het toch model 'soepjurk'te worden. We zingen al bij- natienjaarm detinten okergeel, donkerblauw of groenblauw al naarge lang de stemhoogte en nu willen we wel eens wat anders. De opbrengst van de markt komt dan ook ten goede aan ons kle- dmgfonds. Alle ruim hon derd leden van ons koor worden ingezet, eerstom spullen bijeen te verza melen en op de dag zelf tijdens de markt. Het is in ons eigen belang en dat maakt het kennelijk mak kelijker om goede spullen in te brengen Ik heb al heel veel mooie dingen gezien. Een computermo nitor, televisie's, schilde rijen, een projector, noem maar op." „Zonder op een fancy- fair te gaan lijken willen we de kinderen toch en kele activiteiten aanbie den. Zo komt er een grab belton met prijsjes en we hopen een speciale goed betaalbare speelgoed- kraam te kunnen opzet ten. Voor de ouderen zal het rad van avontuur di verse rondjes draaien. De opzet is om goede spullen aan te bieden maar daar naast wordt ook een res- tauranthoek ingericht voor een drankje en een hapje. We hebben beslag kunnen leggen op hon derd rookworsten dus ik hoop wel dat er genoeg mensen komen, anders blijven we met al die Gemengd Koor Leusden houdt rommelmarkt om kledingfonds te spekken

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5