Gescheiden en toch samen Schaalvergroting in Kruiszorg .Leusder Krant. Ziekenfonds wordt 'zorgverzekering' Zorg in Leusden Het jaar van de senioren Wensen Nieuwe vormen van ouderenzorg spelen in op een veranderende maatschappij AMERSFOORT - Zieken fondsen zijn zorgverzeke raars geworden. Tot ja nuari 1994 blijft ogen schijnlijk alles hetzelfde. In de komende maanden moet het iedereen duide lijkheid krijgen wat bij voorbeeld verzekerings maatschappij Amersfoort en Omstreken (A&O) te bieden heeft in vergelij king tot concurrendc maatschappijen. Volgend jaar kan men dan een wel bewuste keuze maken. 65% van de ouderen valt op basis van inkomen on der de ziekenfondsgrens. De rest heeft een particu liere verzekering. Voor ie dereen geldt dat hij of zij in de nabije toekomst zorg vuldig moet bekijken wat geboden wordt voor welke prijs. De ziekenfondsen gaan als zorgverzekeraars de strijd aan met de grote landelijke organisaties. Dit doen ze door net als de kruisverenigingen te fuse ren. Want wie landelijk werkt kan risico's beter spreiden. Aan de andere kant proberen ze juist re gionaal sterker te worden. De grote kracht van de ex-ziekenfondsen moet blijken volgens Ida Gerda Emmens, zorg-manager bij A&O. uit de contracten met en controle van de in stellingen en artsen. Het grote verschil met de ziek tekostenverzekeraars moet de belangenbeharti ging zijn. Niet alleen kos ten vergoeden maar ook kwaliteit controleren en voor de patiënt opkomen. De zorgverzekeraar blijft werken met contracten af gesloten met artsen en spe cialisten. straks ook voor particulieren verzekerin gen. Nu nog bepaalt de wet het pakket van de zieken fondsverzekerden en kan iedereen daarbij een vas- staand aantal voorzienin gen in één pakket via een aanvullende verzekering nemen. Straks kan men kiezen voor welke posten men zich wel of niet wenst te verzekeren. Ouderen hoeven niet meer voor kraamhulp te betalen en kunnen zich wel of niet zich indekken voor tand artskosten. Bij A&O kan men zich sinds kort verze keren voor Antroposofi sche hulp terwijl steeds meer 'thuishulp'vergoe- dingen tot de mogelijkhe den behoren. Nachtopvang voor dementerende oude ren die blijven slapen in een verpleeghuis maar overdag thuis zijn, bij voorbeeld. In de concur rentiestrijd zullen juist deze nieuwe mogelijkhe den een rol spelen. Het standaardpakket van het ziekenfonds blijft het zelfde. Wat verandert is dat wie daarvoor in aan merking wil komen tussen zijn 60c en 65e levensjaar minimaal drie jaar in loon dienst moet zijn geweest, waarbij een ziektewetuit kering doortelt. De inko mensgrens zal waar schijnlijk volgens een voorstel van de PVDA worden opgetrokken van 56.000,- naar 61.000,- per jaar, zodat meer men sen voor dit standaardpak ket in aanmerking komen. Wie hier buiten valt door inkomen of de nieuwe voorwaarden kan een standaardpakketpolis af sluiten. Iedere maatschap pij is verplicht deze zonder verdere voorwaarden te accepteren. Uiteraard is de premie hoger dan bij het ziekenfonds. De grootste verandering is dat ouderen dit jaar, net als iedereen trouwens, een verzekeringswinkcl kun nen kiezen met een collec tie waar zij iets aan heb ben, passend bij hun mon digheid en omstandighe den. Marianne de Valck Woensdag 21 april 1993 LEUSDEN - Steeds meer mensen worden 55-plus- ser. Steeds vaker bereiken ouderen een hoge leeftijd. Wat niet wegneemt dat de gebreken met de jaren stij gen. Een bril, een gehoor apparaat, een gebit en steunzolen om mee te be ginnen. Daarna volgen misschien hulpmiddelen om mee te lopen, kleine tot grotere verbouwingen in het huis zoals een ver hoogd toilet, lagere raam- hendcls tot een liftstoel bij de trap. Door maaltijden bij 'Tafeltje-dekje' aan te nemen, hoeft een ouder ie mand niet zelf (de in ver houding dure) kleine hoe veelheden klaar te maken. Het 'Flankerend oude renbeleid' omvat een alarmvoorziening. hulp van vrijwilligers, verzor genden en vcrplegenden aan huis. Voor iemand in een ver zorgingstehuis kan gaan wonen, passeren vele mo gelijkheden van hulp en voorzieningen waarmee hij of zij zelfstandig thuis kan blijven wonen. De mogelijkheden in Leus den op een rijtje: Voorzieningen: - Aanpassen van be staande woningen. De ge meente geeft informatie en soms subsidie. - Alarmering, geregeld door verzorgingstehuizen en WOL - Tafeltje-dekje, wordt geregeld door WOL, Lisi- dunahof en Sint Joseph. 'Open-tafel' voor thuiswonende ouderen. Verzorgingstehuizen. - Maaltijdverstrckking, aanleunwoningen door bijbehorende verzor gingstehuizen, serviceflats Groenhouten door 't Ha mers veld. - Kruiswerk voor hulp middelen en thuiszorg. - Gezinsverzorging en bejaardenhulp. - Maatschappelijk werk door de gemeentelijke so ciale dienst. Maatschap pelijke Dienstverlening Eemland, samenwerkend in 't Hamershuis en De Heelkom. - Het Riagg - Stichting Hulpdienst Terminale Zorg. - Aanvullende 'buren hulp' van de Vrijwillige Hulpdienst. Verkrijgbare folders bij WOL en gemeentehuis: - 'Wegwijs voor senio ren' (binnenkort herziene versie) - Alles over de WOL en haar activiteiten. - 'Als werk en huishou ding te zwaar gaan vallen'. Een folder over de vergoe ding voor oudere werken den die alleen wonen. LEUSDEN - Het echtpaar Dij ker trouwde vorige week. 55 jaar geleden. Sinds kort maken zij gebruik van een van de nieuwste mogelijkheden van ouderenzorg. Meneer Dijker (83) woont tot volle tevreden heid in verzorgingstehuis 't Hamersveld, mevrouw Dijker is zelfstandig gebleven in haar vijf en vijftig plus woning. De beslissing is niet van de een op de andere dag genomen. Beide zijn van een generatie waar 'tot de dood ons scheidt' een zwaarwegend argument vormt om ondanks alle rem mende en pijnlijke bezwaren niet voor een oplossing te kie zen waar beide baat bij heb ben De heer Dijker zijn ge zondheid werd slechter en slechter. Een slopende ziekte benam hem alle energie. De verantwoording voor zijn 1993n LEUSDEN - Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. Nooit tevoren werden in Nederland zoveel mensen zo oud. Nooit tevoren speelden ouderen in onze samenleving zo'n prominente rol in zowel de mogelijkheden, de zorg als de problemen. De ontwikkelingen in Leusden weerspiegelen deze veran deringen in de maatschappij. Veel jonge mensen kwamen hier tien. twintig, dertig jaar geleden wonen, aangetrokken door de nieuwbouw. De kinderen van die generatie zijn nu veelal het huis uit en werd de VUT- of pensioengerechtigde leeftijd inmiddels bereikt. Anderen komen hier nu pas wo nen omdat men centraal in Nederland, in een mooie rustige omgeving, de 'derde levensfase' wil doorbrengen. Hoe gaat Leusden met de ouderen om? Kun je in Leusden goed wonen, van de wieg tot het graf? Wie is in Lcusden voor deze leeftijdsgroep actief? Wat zijn de mogelijkheden, wat zijn de problemen? De Leusder Krant wil in een serie artikelen deze vragen proberen te beantwoorden en neemt daarvoor als leidraad de nota van de Seniorenraad. Aan bod komen daarbij onder werpen als participerende ouderen, de zorg, het welzijn, de voortzicningen, de huisvesting en de mobiliteit. Deze week komt de zorg aan de orde. Met een stijgend aantal voorzie ningen en hulpmiddelen, kunnen ouderen in hun eigen huis blijven. Slechts 8% van de 55-plussers woont in een van de verzorgings- of verpleegtehuizen. Mathilde en Gerard Dijker vonden zorg op maat. Gerard Dijker woning. ,,Geen makkelijk besluit maar wanneer je ziet hoe goed (83) woont sinds een halfjaar in verzorgingshuis 't Hamersveld dit voor ons beiden is, zijn we blij dal dit mogelijk bleek." (foto: Mathilde Dijker (78) bleef zelfstandig in haar vijf en vijftig plus Hans Verhorst) vrouw, de financiën, de tuin, de kleine dagelijkse dingen, be zwaarden hem. Steeds vaker werd het denken en functione ren hem te veel en trok hij zich terug in een eigen wereld Zijn vrouw zorgde voor hem naar beste vermogen maar is samen met hem oud geworden Haar man werd bedlederig Een zuster kwam hem wassen en verzorgen. De dokter kwam steeds vaker voor beiden, de zorg werd zwaarder. Via de huisarts, in samenwer king met het-Riagg werd uit eindelijk een oplossing gevon den. Mathilde Dijker ,,Het was een moeilijke beslissing, waar ik niet onmiddellijk voor geko zen heb. Moed gaf me zijn reactie op een weekje vakantie dat ik door één van de kinderen kreeg aangeboden Al onze acht kinderen wonen ver weg of werken. Niemand kon voor mijn man zorgen. We hebben toen een oplossing gezocht en gevonden bij een verzorgingstehuis in Amers foort. Mijn man kon daar een weekje logeren. Tot onze ver bazing bleek hij het daar ge weldig naar zijn zin gehad te hebben. Hij was helemaal op gebloeid en had zelfs staan biljarten, daartoe aangespoord door bewoners en personeel. Eenmaal thuis ging het weer slecht. Ik moest uiteindelijk toegeven dat de zorg voor mij te zwaar werd." Verschillende oplossingen werden aangedragen, ze ble ken allemaal te vermoeiend voor beide partijen en vooral onvoldoende. In augustus viel de beslissing. Meneer Dijker verhuisde naar 't Hamersveld. Daar zaten ook financiële ha ken en ogen aan Via de bijzon dere bijstandsvoorzieningen kwam een tijdelijke regeling tot stand waardoor Mathilde Dijker recht kreeg op een aan vullend pensioen Zoals zoveel vrouwen van haar generatie heeft alleen haar man volledige pensioenrech ten. Een wetvoorstel om daarin verandering te brengen met te rugwerkende kracht, juist voor dit soort 'situaties' is onlangs aangenomen maar nog niet uit gevoerd. Mathilde Dijker: ,Ik voel me nog vaak schuldig. Ik had graag gezien dat het an ders was gegaan. Wat we ge daan hebben is ongebruikelijk en daar moet ook ik aan wen nen. net als veel mensen in mijn omgeving. Uit onwetendheid kijkt men daar soms vreemd tegenaan. Maar als ik zie hoe veel beter hij hier is geworden en hoe goed hij het naar zijn zin heeft, weet ik dat ik dit hem nooit had kunnen bieden. Hier halen de zusters hem uit zijn isolement, wordt hij door steeds weer andere medebewo ners betrokken bij een gesprek of een activiteit. Hij is hier veel gelukkiger dan thuis." Meneer Dijker komt moeilijk uit zijn woorden en volgt het gesprek niet voortdurend. Ge vraagd naar zijn ervaringen zegt hij .fantastisch, formida bel Het is hier echt geweldig. Geen zorgen meer." Zijn vrouw bezoekt hem da gelijks maar probeert ook, een eigen leven te vullen Zij is vi taal Ik voel me niet oud" zegt ze, 78 jaar jong Een verzor gingstehuis is nu echt nog niets voor haar. LEUSDEN - Op dc brommer, met een wapperende witte rok trok de wijkzuster vroeger door de buurt. Iedereen kende haar, zij kende iedereen. Zo is het niet meer. De gezondheids zorg is de laatste tijd flink in beweging. Ouderen krijgen te maken met nieuwe begrippen en regelingen. Grootschalige organisaties voor kleinschalige hulp is het huidige uitgangs punt. Organisaties fuseren om vervolgens de werkzaamheden die vroeger door een wijkzus ter gedaan werden, 'in stukjes te hakken' en te verdelen over een aantal speciaal voor ieder stukje opgeleide deskundigen. Verantwoordelijk voor veel van deze veranderingen is de staatssecretaris voof volksge zondheid. Simons. Hij wil niet langer instellingen financieren maar diensten. De discussie over zijn voor stellen zijn nog in volle gang. Vooruitlopend op de verwach tingen, reoganiseren vele in stellingen, zoals ook Kruisver enigingen. Veel plaatselijke Kruizen' en instellingen met een verschillende signatuur of geloofsrichting zijn gefuseerd. Leusden valt nu onder de regio Eemland waarbij behalve Amersfoort alle daaraan lig gende gemeenten rondom be horen. In januari splitste men de werkzaamheden in jeugdge- zondheidzorg en de zorg voor zieken, ouderen en gehandi capten De werkers voor de eerst genoemde zorg zijn voor al te vinden in het Kruisge- bouw voor (zuigelingen)con- sultaties en uitleen De ande ren zijn vooral te vinden bij de mensen thuis. Als het aan Simons ligt, gaat de Kruisvereniging op een an dere manier werken. T.H.G.M. Verreussel, zorg-manager van Kruiswerk Noord-Oost Utrecht, omschrijft de nieuwe strategie als klantgericht. marktgericht, kostenbewust en doelmatig. Daartoe aange zet door aan de ene kant een terugtrekkende overheid aan de andere kant een steeds kriti scher wordende consument. Wie om hulp vraagt krijgt te maken met deze nieuwe bena dering. Dit begint al bij waar men zich met hulpvraag moet melden Niet langer bij de wijkzuster of het plaatselijke kruisgebouw maar bij een 06-8344 nummer Daarop krijgt men een ver pleegkundige op bezoek Het is haar taak om in te schatten welke hulp iemand nodig heeft, of het kruiswerk deze kan bieden en welke kosten daaraan verbonden zijn. Deze verpleegkundige kan bijvoor beeld vaststellen dat er meer nodig is dan waar iemand om vroeg. Wanneer mensen slecht ter been zijn, kunnen zij moei lijkheden hebben met aankle den en is meer nodig dan een wekelijks bezoek Andersom hoeft dit niet per definitie dure hulp te zijn en kan het Kruis werk beter vrijwilligers in schakelen. Wanneer tijdens het huisbe zoek is vastgesteld welke hulp nodig is, volgt het overleg wie welke hulp voor welke prijs kan leveren Zijn de noodza kelijke middelen of mankracht aanwezig. Is dit niet het geval, welke prioriteit telt dan? Dure extra middelen of krachten in huren, wachten of uitbesteden Een valt de nodige hulp m de verzekering Wanneer dit niet het geval is, kan de hulpvrager het noodzakelijke betalen uit eigen vermogen daarvoor een andere verzekering afsluiten of bij de kruisvereniging een aan vullende verzekering regelen Welke voorzieningen tegen welke prijs in welke verzeke ringen zitten wordt daarvoor steeds belangrijker om te we ten. De Kruisvereniging speelt daarop in met eigen voorzie ningen waaruit men kan kie zen. Bij alle veranderingen in de verzekeringen komt meer ruimte voor persoonlijke keu zes. Dit gecombineerd met het klantgericht willen werken, met de wensen van de mensen als uitgangspunt, en het ope nen van 'thuiszorgwinkels' is verklaarbaar De eerste winkel is in Amersfoort geopend in 'het pluspunt' aan het Hof der Ge dachten 20 in Kattenbroek De winkel biedt een breed assorti ment diensten en vcrplegings- arti kelen en geeft advies over de toepassing en het gebruik. De veelzijdige wijkzuster is veranderd in een team deskun dige mensen die efficiënt en deskundig helpen De sociale functie is daarmee verdwenen De kruiszuster produceert een aanbod van diensten tegen een scherpe prijs. In de nota van de Senio renraad pleit men vooral voor contuiniteit en sa menwerking van de ver zorgende instanties. Daarbij doen de Senioren een aantal voorstellen: - Een centraal meld- en informatiepunt waar ou deren terecht kunnen met al hun vragen over oude renzorg in de breedst mo gelijke zin van het woord. Bij dit loket, dat men bij voorkeur bij de WOL inge richt zou willen zien, zou men alle informatie moe ten kunnen vinden over bijvoorbeeld huisvesting, gezondheidszorg, voorzie ningen en subsidies voor aanpassingen, welzijns- mogelijkheden zoals ver- engigingen en cursussen met name geschikt voor ouderen, hulporganisaties en contactadressen van alle organisaties waarmee men te maken kan krijgen. - De Senioren Raad vraagt de overheid en de instellingen niet alleen in lokaal verband samen te werken maar vooral ook om oog te hebben voor de mogelijkheden die kunnen ontstaan door regionale regelingen. - Men dringt aan op een voortdurend alert zijn op de noodzaak, om bij alle gemeentelijke beleids stukken rekening te hou den met de belangen van ouderen. - In de nota pleit de Se niorenraad voor bijdrager aan gesubsidieerde voor zieningen naar draag kracht. Zij denkt daarbij bijvoorbeeld aan tafeltji dekje. Volgens dc Seniorec Raad zou het loslaten de verplichte bijdragen, ii der naar vermogen kunm en vooral willen betali voor deze voorziening. - De Seniorenraad zii veel werk voor de WOL het verschiet. Daaroi pleit ze voor het uitbreidt van het aantal beschikbai uren voor één of meerdci ouderenwerkers (1,5 func-j tionaris), realisering i een beter onderkomen een grotere betrokkenhei van de WOL bij region: coördinatietaken ir 'zorgoverleg' tussen hi zen en (thuiszorg)instcllii gen. - De indicatie-commi) sie beslist wie, welke zoi nodig heeft. De Senioren] raad pleit voor uitbrcidii van taken van deze coi missie. Hierdoor zow vraag en aanbod van verschillende instantii beter op elkaar af te stei men zijn en zou de g meente een beter inziet] kunnen krijgen in de hoef te, de mogclijkhedi en de knelpunten. De heer de Wijze kiest voor maaltijden van Tafeltje Dekje. Zelfstandig blijven met een beetje hulp en minder zorg. (foto: Han

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6