Lente op dreef Veel komedies in bioscopen Film van de week: The Distinguished Gentleman' Leusder Krant let weer in eigen reqi Dotterbloem Onder invloed van medicijnen Inbraak Fotograaf Van Dijen bekroond ABN en AMRO in één kantoor Hammerfield Stompers Bvoensdag 21 april 1993 Pagina 7 De Dotterbloemen zijn bezig de taak van het Speenkruid, het versieren van de slootkanten, over te nemen. De heldergeel ge kleurde bloemen zijn zeer opvallend. De Dotters groeien zowel op venige als op kleiachtige grond, maar houden niet van zout en evenmin van overbemes ting. Die overbemesting, de drastische verlaging van de grondwaterstand en het machinaal, niet sontziende schonen van de sloten, heeft er voor ge zorgd dat de Dotterbloem de laatste decennia sterk in aantal is teruggelopen. De Dotterbloem bezit een krachtige, dikke wor telstok waaraan, reeds in de herfst, knoppen worden gevormd voor de nieuwe spruiten in het voorjaar waaruit dan de stengels, die naar boven toe vertakt zijn, opstijgen en bladeren dragen die glanzend don kergroen en sappig zijn Afhankelijk van de stand plaats worden die stengels twintig tot vijftig centime ter hoog. Aan de onderzij de van het blad steekt de nervatuur duidelijk uit. De geopende bloemen kunnen een doorsnede van vijf centimeter bereiken. Aan de voet van de stam pers, waarvan elke bloem er vijf tot acht bezit, wordt nektar afgescheiden. Om die nektar, maar ook om de overvloedige stuifmeel van de soms meer dan honderd meeldraden, worden de bloemen bezocht door tal rijke insekten, die voor de bestuiving zorgen. Tegen het einde van de bloei kan ook rechtstreek se overdracht van stuif meel plaatsvinden waar door, ongeacht de grillen van het lenteweer, de Dot terbloemen in de regel rij kelijk vrucht dragen. De kokervruchten staan in een krans en vormen, na het openspringen, een nap waaruit de rijpe zaden vallen. Die zaden blijven op het water drijven, zodat de soort langs de water loop kan uitbreiden Zijn naam heeft de plant gekregen vanwege de gele kleur van de bloemen, die aan de kleur van een dooier doet denken. Via dodder is de naam verbasterd tot dotter. Hier en daar wor den ze ook wel Waterboter bloem of Grote boterbloem genoemd, ofschoon dat ge heel andere planten zijn. ken aan de signatuurleer: een plant zou door vorm of kleur verraden waarvoor ze gebruikt kon worden. De gele kleur van de bloem werd, in dit geval, in ver band gebracht met de ziek te. G. van Leeuwen LEUSDEN - Een 46-jarige vrouw uit Westbroek moet 1500 gulden boete betalen en heeft een voorwaardelijke rij ontzegging van zes maanden gekregen, omdat zij onder in vloed van medicijnen heeft ge reden. Dat heeft de Utrechtse politierechter vrijdag be paald. De vrouw had in januari vorig jaar zware medicijnen geno men en was vervolgens in haar auto gestapt. In Leusden stond ze midden op de weg stil. Een mede-weggebruiker die aanvankelijk meende dat de vrouw dronken was, bracht haar naar de politie. De vrouw zei dat ze destijds overspannen was en dat ze haar medicijngebruik had on derschat. Volgens officier van justitie mr I. Hage komt het zelden voor dat iemand onder invloed van medicijnen rijdt. De straf werd conform haar eis opgelegd LEUSDEN - Een video-came ra, twee foto-toestellen en waarde-papieren; dat was de buit van een inbraak in een wo ning aan de Van de Lagemaat- hof. De dieven kwamen het huis binnen door de tuindeu ren te forceren Op aanwijzing van getuigen zijn de foto-toe stellen en de waarde-papieren dezelfde nacht op de Wilden burgstraat in een plastic zak teruggevonden Vreemd is het echter niet want zowel de Dotter- als de Boterbloem is lid van de Ranonkelfamilie. In de volksgeneeskunst heeft de Dotterbloem nooit een rol van betekenis ge speeld Soms werd het toe gepast bij geelzucht. Dat was waarschijnlijk te dan- LEUSDEN - Fotograaf Wilco van Dijen, werkzaam bij fotostudio Jan Verhoeff, is onlangs bekroond met de Camera d Or '92-'93. De bekroonde opname werd geselecteerd uit 1554 foto's, ingezonden door 339 fotografen uit heel Nederland Van Dijk schaart zich hiermee onder de beste portret-fotografen van ons land. De wedstrijd om de Camera d'Or is ingesteld door Kodak Een deskundige jury, onder voorzitterschap van cineast en televisie- producer Olga Madsen, beoordeelde de inzendingen onder meer op vorm, expressie, stijl en techniek Over de winnende foto, die h ierboven staat afgedrukt, oordeel de de jury:.Deze foto sraalt zo'n levensvreugde uit Een bruisen de, blije trouwfoto (foto Wilco van Dijen) LEUSDEN - De voormalige kantoren van de ABN en AMRO- bank aan de Kooikersgracht en de Smidse zullen met ingang van woensdag 28 april samen verder gaan in één gebouw. Eén en ander is het gevolg van de fusie tussen beide banken. Het voor malige kantoor van de AMRO-bank aan de Kooikersgracht zal de hoofdvestiging van de bank in Leusden worden. Het ABN-kan- toor aan de Smidse wordt op 28 april gesloten. Directeur van het samengevoegde kantoor is de heer M. de Kruif, die sibnds maart 1991 in Leusden werkzaam is. Alle mede werkers van het voormalige ABN-kantoor zullen verhuizen naar het kantoor aan de Kooikersgracht In totaal vinden 17 medewer kers emplooi in de nieuwe vestiging. Het kantoor is uitgerust met een geldautomaat en is geopend van 9 00 uur tot 16 00 uur Tijdens de wekelijkse koopavond op vrijdag ook van 19.00 uur lot 20.00 uur. LEUSDEN - Het Leusdense dixieland-orkest The Hammerfield Stompers treedt donderdag 22 april op in café De Swartesteegh aan de Zwarteweg. Het optreden is mogelijk de start van een nieuwe traditie op het gebied van 'live-muziek' in het café. In voorafgaande jaren hield De Swartesteegh een naam hoog als jazz-café. Het optreden begint om 21 00 uur. larcus met Renée Soutendijk in 'De zevende hemel'. De natuur is in het afge- I lopen weekeinde op de no- Idige nattigheid getrak- lteerd en heeft dit presentje I in dankbaarheid aan- ■vaard Misschien dat som- Irnigen onder ons er minder Igelukkig mee zijn geweest, Imaar zeker nu er sinds ■gisteren een flinke tempe- Iratuurstijging op het pro- Igramma is gezet, was regen ■vooraf uiterst welkom ter ■bevordering van de groei. |De komende dagen zal de flora er steeds groener gaan uitzien en daarmee komt de lente pas echt op ■dreef, ook voor het gezicht. |Een koufront stagneerde zondag net boven ons land |en dat gaf regen van bete- I kenis te zien. In Achterveld ■viel over het weekeinde totaal 23 mm aan neerslag I en dat zet de nodige zoden laan de dijk. Zeker na de droge maart is regen in april zeer welkom. De Ivolksweekunde sluit daar ■aardig op aan 'Een natte lapril, is naar de boer zijn ■wil'. Maandag lag het ■front, dat de regen van ■zondag op het geweten |had nog altijd ter hoogte |van midden Gelderland. maar het werd langzaam naar het noorden terugge schoven als gevolg van drukstijgingen aan de achterzijde van het sys teem Aangezien er aan de voorzijde licht tegengas werd gegeven, verliep de aftocht in een traag tempo. Daardoor bleef het op de maandag bewolkt en tot diep in de middag viel er wat lichte regen of motre gen De temperatuur kwam pas tegen het einde van de dag op het maxi mum uit en dat bedroeg slechts 10 a 11 graden Dinsdag schoof het front geleidelijk naar het noord oosten en raakte de invloed op ons weerbeeld kwijt 'Na regen volgt zonne schijn', zeiden onze voor ouders en gisteren was dat zeker het geval We kwa men bovendien in veel warmere en ook wat dro gere lucht aan de achter zijde van het front terecht. Opklaringen, die maandag al aanwezig waren boven het noorden van Frankrijk schoven in onze richting en daarna kregen we een echte lentedag. De tempe ratuur rook flinke winst en die opleving werd opge wekt door een depressie die voor anker is gegaan bij Ierland en een hogedruk- gebied, dat zich boven het midden van Europa nestel de. Een zuidelijke stro ming was het gevolg en die zal vandaag ook nog voor een thermische verwenne rij hebben kunnen zorgen Wel nadert er lafer een koufront dat wat koelere lucht begrenst. Dat kan in de komende avond en nacht een regen of on weersbui tot gevolg heb ben Hoever het front vor deringen kan maken is nog wat onzeker Zodra echter de beide luchtsoorten met elkaar in strijd raken zijn buien het gevolgen dat kan de aprilhoeveelheid aan neerslag in de laatste deca de nog wat vergroten Toch zal de warmere lucht zich met zo gemakkelijk laten verdrijven en gisteroch tend zag het er naar uit dat het instromen van wat fris sere lucht van tijdelijke aard zou zijn. Na vrijdag wordt het wellicht weer warmer Het zou mij niet verbazen als de tempera tuur in het weekeinde tot aan of boven de 20 graden- grens kan stijgen. De neer slagkansen nemen dan af, dit alles is uiteraard onder groot voorbehoud, immers de verwachtingen zijn ge baseerd op de compute ruitkomsten van afgelopen dinsdagochtend druk zet. Heel opvallend in de film is de scherpe humor. Mede hierdoor is het geen saaie rechtbankfilm geworden en is de film een echte aanrader. Liefhebbers van recht toe recht aan actie en geweld zit ten momenteel het beste bij 'UNDER SIEGE' Steven Sea gal onthaalt de kijkers op spectaculaire gevechten waar bij hij ruimschoots de kans krijgt zijn vechtkunsten te etaleren Als het Amerikaanse oorlogsschip de USS Missouri zijn laatste reis huiswaarts maakt wordt het onverwachts gekaapt De gehele bemanning wordt gevangen gezet op één AMERSFOORT - Naarmate de ster-status van Eddy Murphy steeg werd hij rustiger en zijn humor milder. In zijn recent geflopte 'Boomerang' was er zelfs helemaal geen sprake van humor, in zijn nieuwste film' The Distinguished Gentleman' lijkt hij zich te hebben her steld. Er is weer sprake van een gezonde dosis humor en er wordt vrolijk tegen allerlei heilige huisjes geschopt. Nota bene tegen het Witte Huis. Want dit keer komt Murphy in de Amerikaanse politiek te recht. Want als ervaren oplichter weet hij het voor elkaar te krij gen om als Congreslid te wor den gekozen Met zijn mede oplichters vertrekt hij richting Washington om daar zo zo snel mogelijk zijn zakken te vullen En dat lukt hem aardig. Was hington lijkt meer en meer het land van melk en honing een stem voor of tegen een wets voorstel kan een hoop geld op leveren aan 'donaties' of 'fond sen'. De zaken gaan goed tot dat Murphy verliefd wordt op een mooie vrouwelijke tegen stander Door haar begint zijn geweten te spreken en bindt hij de strijd aan tegen de corrupte politici. Eddy Murphy heeft eindelijk weer eens een film afgeleverd waar om gelachen kan worden Vroeger deed hij dit door al lerlei typetjes uit te beelden en in een waanzinnig rap tempo grappen te maken. Nu heeft het verhaal een prominentere plaats ingenomen. Maar dit biedt ruimte genoeg voor al lerlei amusante verwikkelin gen. Hierdoor is het een hele aardige komedie geworden Misschien net niet zo leuk als de befaamde 'Beverly Hills Cop' serie maar in ieder geval leuk genoeg voor een avondje bioscoop. (1ERSFOORT - Het dagelijk se nieuws geeft maar weinig anleiding tot vrolijkheid: jrlogen en rampen zijn aan de rde van de dag. Het is dan ook iet verwonderlijk dat men tij- Cns een avondje uit wel eens ■kker wil lachen. Waar- rhijnlijk is het daarom dat ooral veel komedies al we- enlang de Nederlandse film- oeken beheersen. Hieronder een selectie uit dit aan- od van komedies. De meeste jervan zijn ook in Amersfoort te zien. CENT OF A WOMAN' is de ukste komedie van het mo- ent. De film schittert door :t solistische spel van de cu- :uze Al Pacino. Hij speelt de inde, aan Jack Daniels ver- iafde, luitenant Frank Slade. •ze heeft besloten om er een ide aan te maken. Maar irdat het zover is wil hij nog jn keer van het leven geme- jn. De schuwe student Charlie nms fungeert hierbij als zijn ide geleide hond. Niet we ide dat hij uitkomt in New §>rk. waar hij te maken krijgt it call girls, luxe hotels en fifs rond mag rijden een Fer- jri. Door het constante niveau jn de scherpe humor verveelt film geen moment En dat wat zeggen voor een zit van jna 2,5 uur 'DE ZEVENDE HEMEL' is weer de derde film van Ur- ius. Met deze komedie ;mt hij afstand van de ty- jtjes waar hij zo bekend mee jeworden en die ook zijn vo le films kenmerkten Geen banus in een te wijde broek veel te grote schoenen, Nee, hunor zit hem nu meer in vatte dialogen en grappige auaties. Er is nu ook meer rake van een vastomlijnd rhaal. Dit begint met een zelfmoordpoging van Urba- nus Deze mislukt door de zelf moordpoging van zijn buur vrouw, de immer sexy ogende Renée Stoutendijk. LTrbanus werpt zich op als haar bescher mengel. Beiden nemen elkaar in de maling wat leidt tot en kele leuke situaties. En juist dit maakt de film nou zo aardig Ook in 'SISTER ACT' valt er veel te lachen. Want in deze - wel wat traag op gang komen de - komedie is het niemand minder dan Whoopi Goldberg die de hoofdrol voor haar reke ning neemt. Zij speelt de nachtclubzangeres Deloris Van Cartier die voor de maffia op de vlucht slaat. Door de po litie wordt ze verborgen op de laatste plaats op Aarde waar je haar zou gaan zoeken: het klooster. De wereldse Deloris kan in het begin totaal niet aan het geestelijke leven wennen. Daarbij probeert de strenge moederoverste haar persoon lijk een toontje lager te zingen. Wie deze komedie nog niet heeft gezien krijgt deze week nog de kans. In 'DEATH BECOMES HER' heeft men voor de hoofd rollen niet de goedkoopste ac teurs aangetrokken: Bruce Willes. Goldie Hawn en Meryl Streep Beide vrouwen hebben gedronken van een levenseli xer. Maar in enkele schitteren de scenes blijkt dat ze hierdoor veranderd zijn in levende zom bies. Lichaamsdelen verdraai en of vallen uit elkaar. Maar met behulp van een goede pot lijm, verf en een ex-plastic chi rurg (Willes) valt er nog wat te repareren Maar voor al die re paraties moet je chirurg ook tot in de eeuwigheid bij je blijven. En dat is nou net iets waar hij geen zin in heeft. Al met al een aangename zwarte komedie met verbazingwekkende spe cial effects 'HONEY, I BLEW UP THE KIDS' is het vervolg op 'Honey, I shrunk the kids'. Ook in deze komedie barst het van de spe cial-effects. Dit keer werpt de stuntelende vader en uitvinder laas geen al te vrolijk verhaal dus. Gelukkig wordt het wel overtuigend gebracht 'UNFORGIVEN' is Clint Eastwood's meesterwerk Zelf heeft hij niet alleen de regie maar ook de hoofdrol voor zijn rekening genomen. Hij speelt de oudere cowboy William Munny, een premiejager, die wordt ingehuurd om wraak te nemen voor de mishandeling van een prostituee. Samen met zijn collega reageert hij hard op het andere geweld: dat van sheriff Little Bill For ever young Rick Morams zich op een ver- grotingsapparaaat. Wanneer de baby geraakt wordt door de vergrotings-straal begint het wurm te groeien als kool en wordt hij uiteindelijk net zo groot als het vrijheidsbeeld in New york. En hiermee staat de weg vrij voor talloze grappen. Misschien leuk voor tieners maar voor volwassenen is dit goedgemaakte Disney-avon- tuur minder amusant. En verder speelt er... A FEW GOOD MEN1 De ware kracht van deze film zit hem vooral in het spel van hoofdrol spelers Tom Cruise en Jack Ni cholson. In een - noodzakelijk - uitgebreide inleiding worden zij voorgesteld en krijgt het verhaal zijn vorm. Cruise speelt een advocaat die samen met Demi Moore een onder zoek houdt. Beide advocaten verdenken luitenant Jessep (meesterlijke rol van Nichol son) ervan, de echte schuldige achter een moord te zijn. Het spel wordt steeds grimmiger en bereikt zijn knallende climax tijdens een fanatiek verhoor waarin een buitenzinnige Cruise, Nicholson zwaar onder na: de kok Casey Ryback (Ste ven Seagal). Weinigen weten dat hij eigenlijk een keiharde en getrainde marinier is. Hij is dan ook de gewezen man om de kapers uit te schakelen. Hierin wordt hij bijgestaan door de lieftallige Erika Eleniak, Play boy's playmate december 1990. Voor wie 'Die Hard 1 en 2' heeft gezien zal het verhaal van 'Un der Siege' weinig nieuws bren gen. Getuige het succes van 'DE BLONDE DOOD' zou je zeg gen dat het weer wat beter gaat met de Nederlandse film. En dat werd tijd ook. Want als de zuiderburen erin slagen zelfs een Oscarnominatie voor een film ('Daens') weten te behalen moet het toch ook mogelijk zijn dat er in Nederland iets rede lijks wordt gemaakt. Dat dacht Rob Houwer schijnbaar ook. Hij nam voor zijn film een hoofdrolspeler die al een rede lijke bekendheid geniet Anto- nie Kamerling. Beter bekend als Peter uit 'GTST' Hij speelt een jonge schrijver en dichter die ongewild vader wordt. Zelf is deze 'bon-vivant' helemaal niet aan het vader schap toe: hij heeft al genoeg problemen met zichzelf. Als hij echter merkt dat het kind door de moeder wordt mishandeld neemt hij toch de opvoeding van zijn zoontje op zich. Maar dan constateren de doktoren een afschuwhjke ziekte. He- (Oscarrol voor Gene Hack- man). Hiermee brengt East wood een duidelijke bood schap elk geweld heeft zijn consequenties en niet alles is zwart of wit Zo blijkt de she riff een sadist te zijn en zijn de killers minder gevoelloos als het lijkt. Kortom, een anti- western Maar wel één van de beste in zijn soort. In 'FOREVER YOUNG' doet Mel Gibson mee aan een expe riment waarin hij op sensatio nele wijze wordt ingevroren 50 jaar later ontdooit hij weer. In deze nieuwe moderne tijd kan hij wel wat hulp gebrui ken. Deze krijgt hij onder an dere van Jamie Lee Curtis. Door haar hulp ontdekt hij dat de tijd voor niemand stil staat maar dat ware liefde tijdsloos is. En met deze boodschap zal regisseur Steve Miner menig kijker naar de zakdoek doen grijpen. Want de film mikt dui delijk op sentimenten Dat geld zeker voor het eind. De film wordt nog enigzins gered door het spel van Gibson. Hij be wijst hiermee maar weer eens waarom hij 's werelds popu lairste acteur is.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7