Met het boenen in het openbaar leer je het kliederen wel af .Leusder Krant. „Ik ben gericht op de kerk buiten de kerk' Fer Zake Het weer in ei Bij de toppers Kantines mikpunt van vandalen Pinksterbloem L E U S D E N Haltproject blijkt na eerste jaar succesvol Ds. Hans Procee neemt afscheid van Jeugddorp en gereformeerde kerk Insluiper betrapt Maanweg gestremd Brandje Winnaars rollade-actie Woensdag 28 april 1993 Paginal AMERSFOORT/LEUSDEN - Met de baseballpet diep over de ogen getrokken boent een ongeveer twaalfjarige jongen de graffiti van een muur. Vijf meter achter hem staat een for se man met de armen over el kaar geslagen nauwlettend toe te kijken. Tientallen scholieren passeren de jongen. Velen kent hij. Hun groet beantwoordt hij niet. Hoogstens duikt hij. weer iets roder, nog iets meer naar voren. Het is duidelijk. Hij is geen vrijwilliger in een milieuproject. Hij is een 'Halt-klant'. Een van de onge veer 130 'vandalen' die hun eerste 'wetsovertreding' met een straf in het openbaar moe ten afkopen. De handen uit de mouwen en goed maken op de plek waar het fout ging, blijkt te helpen. ,,De branie is er na twee maal acht uur schrobben of prikken wel af. De meeste denken, dat was eens maar nooit weer," weet Dick van Breda. Hij is de verantwoordelijke man voor zowel het verzinnen van de straf als het toezien op de uit voering ervan Het project is in het laatste kwartaal van 1991 voorzichtig van start gegaan. Dick van Breda, oud politie man en betrokken bij de jeugd, kreeg een eigen kantoor in het gemeentehuis van Amersfoort. In dienst bij het Gewest Eem- land om het landelijke Halt project een regionale inhoud te geven Dick van Breda werkt daar om samen met de politie in Amersfoort, Baarn, Bunscho ten, Eeemnes, Leusden, Soest en Woudenberg. Jeugdigde vandalen die bij de politie te recht komen nadat ze muren 'bevuild' hebben met spuitbus sen of vernielingen aanricht ten, kunnen hun straf afkopen door muren schoon te maken, wat kapot ging te repareren of de straat op een andere manier schoon te maken Daarmee voorkomen ze een veroordeling door de rechter en dus een strafblad. Halt kan bovendien bemid delen bij schaderegelingen waarmee de jongeren te maken kunnen krijgen na vernielin gen. Na een voorbereidingspe riode waarin alle betrokkenen werden gcinform erd en waarin voorlichtingsmateriaal voor politie, ouders en 'Halt cliënten' werd gemaakt, ging het project in januari 1992 goed van start Op basis van de landelijke cijfers verwachtte men in één jaar ongeveer hon derd kinderen op deze manier een lesje te leren Het werden er 132 Wie in Amersfoort of omgeving door de politie betrapt danwel gepakt wordt na het plegen van vandalisme, komt op het bu reau terecht. Voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar bestaat de mogelijkheid om 'Halt klant' te worden. Dit is afhan kelijk van het delict, de opstel ling van de dader en zijn ou ders en niet in de laatste plaats de hulpofficier van Justitie. Deze laatste bepaalt of tradio- nele strafvervolging door Jus titie is te voorkomen met een alternatieve straf. Deze kan bestaan uit werkzaamheden en het vergoeden van de aange richte schade. Halt heeft daarvoor contac ten met de dader, de benadeel de (vaak de gemeente maar dat kan ook een particulier zijn), de politie en Justitie De laatste instantie bepaalt of de voorge stelde straf overeenkomstig het rechtsgevoel is Het aantal strafuren is minimaal vier, maximaal 20 uur Wie voor de tweede keer 'Halt-klant' is, kan op een dubbele straf reke nen. Dick van Breda is de sleutel figuur bij het Haltproject zoals die vanuit Amersfoort wordt gecoördineerd. Hij ontvangt de jongeren op zijn bureau voor een eerste gesprek Zij hebben dan al op het politiebureau ge zeten. Ze hebben bekend Men weet dat ze in aanmerking ko men voor Halt, omdat ze nog niet eerder (of hooguit één keer) met de politie in aanra king zijn geweest. De aange richte schade mag niet hoger dan 1500 gulden per persoon zijn. En hun ouders en zij moeten wel wat voelen voor een alternatieve straf, waarbij een strafblad voorkomen wordt. Dick van Breda praat ook met de ouders ,,De meeste ou ders stemmen zonder meer in met de straf die we voorstellen. Waar ik mee te maken krijg zijn kinderen uit alle lagen van de bevolking. Geen kleine cri minelen die welbewust op stap gaan om rottigheid uit te halen. Veelal knapen en meiden die in een grote groep ineens op een idee kwamen of even wilden laten zien wat zij wel durfden." Voor jongeren die in een groep wat uithaalden, geldt een leef tijdsgrens tot 21 jaar In het afgelopen jaar pratte Dick van Breda met 124 jon gens en 8 meiden. Slecht één daarvan had niet de Neder landsenationaliteit. De gemid delde leeftijd was 14 jaar en negen maanden. Tesamen heb ben ze 1111 uren gewerkt en 54.024,20 gulden schadever goeding betaald. Een alternatieve straf is geen lichte straf. Wie gepakt is voor openlijke geweldpleging, ver storen van de rust, grafschen nis, brandstichting waarbij opzet op grond van leeftijd moeilijk te bewijzen is. dieren mishandeling, vernieling, bal dadigheid, dronkenschap, vuurwerk ontsteken of een voudige mishandeling, moet boeten. Net als wie betrapt is met een katapult of luchtbuks of zich misdragen heeft bij of in het openbaar vervoer Veelal kiest Dick van Breda werkzaamheden die te maken hebben met de overtreding. Graffiti verwijderen is moei zaam en zwaar werk. „Na twee maal acht uur boenen, is de branie er wel af De spieren doen zeer en ze zijn moe, heel moe", weet hij als 'slavendrij ver' en 'opzichter'. Hij is streng zonder gevoelloos te zijn. Aan moedigen en prijzen horen net zo bij controle als ze aan het werk houden. De straf is openbaar. Wie ra men beklad heeft van een school loopt kans alle ramen van binnen en buiten te moeten poetsen onder schooltijd. De opmerkingen van medescho lieren zijn daarbij te verwach ten. Maar weinigen blijken met de boeteling te doen te hebben. Waarmee men hoopt dat de straf een preventieve werking heeft, niet alleen voor de dader maar ook voor een ieder die hem het zweet van zijn gezicht moet wissen. Halt lijkt te helpen Van de 130 klanten die in het afgelo pen jaar in Amersfoort en vooral ook Leusden hun open bare 'terechtstelling' moesten ondergaan, waagden maar weinigen het voor een tweede keer. In algemene zin durft po- litievoorliehter Henk te Roller geen uitspraken te doen ,,Het recente oudjaar was veel rusti ger dan het jaar daarvoor. Dit kan komen doordat de ergste raddraaiers via hun Halt- straffen voldoende geleerd hebben. Maar Halt is niet het enige middel waarmee we van dalisme proberen te bestrijden We krijgen signalen dat ook de graffiti hier en daar wat min der wordt. Een witte muur blijft vaker wit. ,,Maar daarmee is het pro bleem nog lang niet opgelost. Er zijn steeds weer kinderen die het ook eens willen probe ren. Of we iets van de uitstra ling van het Haltproject mer ken blijft moeilijk om vast te stellen." Opvallend veel 'klanten' kwamen uit Leusden. 51 tegen 22 uit Amersfoort. Deze hoge opkomst wordt vooral geweten aan de alertheid van het korps. Vernielingen en 'fikkies sto ken' werden seFieus aange- doorgestuurd Slechts een ou derpaar stemden niet in met een alternatieve straf Vooral scholen werden pakt. Na verhoor op het poli tiebureau zijn hele groepen schoongemaakt, maar ook de gemeentereiniging kreeg er een aantal hulpkrachten bij om straatvuil te verwijderen In totaal moesten zij 22 065 gul den vergoeden aan de ge meente en 14.064,86 aan parti culieren. In vergelijking tot Amersfoort waar slechts 699 gulden vergoed is aan de ge meente en 7421,86 aan parti culieren Maar daar werden in verhouding meer vandalen ge pakt na vernielingen van au to's, terwijl in Leusden vooral Graffitty bestraft is Leusden staat met 519 ge werkte alternatieve strafuren veruit op de bovenste plaats In Amersfoort telden men er 198. in Baarn 126, Bunschoten 44, Eemnes 128, Soest 80 en in Woudenberg 16 Wie straf kreeg in het kader van het Halt project mocht een paar vragen beantwoorden waarmee politie en gemeente een idee wilden krijgen met wat voor jongeren ze te maken kregen en waarom ze gedaan had wat ze deden Ruim de helft van de klanten had geen zin om het achterste van hun tond te laten zien. Zij vulden de vragen niet of on volledig in. Uit de antwoorden blijkt in ieder geval dat de meeste een LBO opleiding genoten, direkt gevolgd door de andere schooltyoen. Aangezien bijna 40% van alle Nederlandse scholieren een LBO opleiding volgt is deze uitslag niet op vallend. Misschien is het op- vallenders dat 11 VWO leerlin gen (8% van de Nederlandse scholieren) en 22 Havo leerlin gen tegen 44 LBO en 33 MAVO leerlingen zich misdroegen De meeste begingen hun overtreding uit verveling, om mee te doen in de groep (de hoogste score) of om de span ning. Slechts drie deden het uit kwaadheid en vier onder in vloed van alcohol. Met drugs en soft-drugs had slechts een enkeling te maken. Van de 20 deelnemers uit Amersfoort vonden er 14 dat er in hun ge meente niet genoeg voor hen te doen is Van de 37 uit Leusden vonden 20 dit ook. DE GLIND/ACHTER- VELD - Met het afscheid zondag (25 april) van ds. Hans Procee sluit de ge reformeerde kerk De Glind/Achterveld een tijdperk af. Procee is de laatste predikant ge weest, die tevens geeste lijk verzorger was van Jeugddorp De Glind. Procee, die sinds september 1988 in De Glind 'stond', ver trekt naar Hardeganjp, een fo rensendorp vijf kilometer ten oosten van Leeuwarden. .,Een jonge dynamische gemeente, die met een oecumenische in stelling op weg is naar de kerk van morgen," typeert de nieu we pastor de ruim 1.000 gere formeerden die hij onder zijn hoede krijgt. Gereformeerd Hardegarijp is in een vergevor derd stadium samen op weg met de plaatselijke hervorm den, hetgeen Procee bijzonder aanspreekt In De Glind had hij nog wel enkele jaren willen blijven, zij het niet tot aan zijn emeritaat, zegt Procee. Fusieplannen van Jeugddorp De Glind hebben de verhuizing naar elders ver sneld Procee moest kiezen: öf een volledige functie als geestelijk verzorger in de jeugdhulpverlening öf een 'ge woon' predikantschap, terwijl gereformeerd De Glind/Ach terveld niet meer zou kunnen bieden dan hooguit een halve werkweek De ontkoppeling van zijn twee taken bracht Procee tot een keuze voor de kerk', omdat ik meen dat ik met mijn ervaring meer op mijn plaats ben in de kerk". Voordat hij naar De Glnd kwam was Procee gerefor meerd predikant 'op Wierin- gen' en voorganger van een evangelisch-gereformeerde Nederlandse emigrantenge meente en missionair toerus tingspredikant in Brazilië. ..In De Glind hebben we met ple zier gewerkt De Glind was een van de weinige plaatsen in Ne derland waar we hadden kun nen acclimatiseren na ruim twaalf jaar Brazilië We heb ben hier alle gelegenheid ge kregen om weer in Nederland te aarden en onze weg te vin den." Procee staat 'een open kerk voor. ,,Ik ben steeds gericht op de kerk buiten de kerk niet met verlating van de kerk. maar met medeneming van de kerk. De cruciale vraag is hoe een kerkelijke gemeente meer betrokken kan zijn bij de ge hele gemeenschap waarvan zij een onderdeel is," zei de Glind- se predikant in een eerder in terview met de Barneveldse Krant .,Het gaat in de kerk niet om gereformeerd zijn, LEUSDEN - Een Leusdense tuinier, die woensdagmiddag aan het werk was in de tuin van zijn ouders aan de Arnhemse- weg, keek omstreeks 12.30 uur vreemd op toen achter het huis een hem onbekende vrouw op dook. De vrouw vroeg de man of hij kippen te koop had en verdween toen hij ontkennend antwoordde. Later bleek het huis doorzocht te zijn. Er wordt echter niets vermist De vrouw was naar schatting 25- 30 jaar oud, was circa 1.60 me ter groot en had donker haar. Ze vertrok in een oude, bruin- gekleurde auto. LEUSDEN - De Maanweg zal in de nacht van zondag 25 april en maandag 26 april tussen 23.00 en 07.00 uur ter hoogte van de spoorwegovergang met de Ponlijn voor alle verkeer zijn afgesloten in verband met werkzaamheden. LEUSDEN - Op Tarweland hebben surveillerende agenten twee jeugdige knaapjes op he terdaad betrapt, toen ze pogin gen deden een houten brug getje in de brand te steken. Het vuur kon door de agenten zelf gedoofd worden. De ouders van de dadertjes zijn ingelicht en de knapen zelf zijn door de sterke arm der wet bestraffend toegesproken. maar om heil en heling, om christen zijn in de wereld van vandaag. Christenen geven, als het goed is, in het leven van elke dag vanuit de christelijke inspiratie gestalte aan het rijk van vrede en recht en heil waarnaar wij op weg zijn." Tijdens zijn verblijf in De Glind heeft Procee mede lei ding gegeven aan de renovatie van het kerkgebouw aan de Postweg, dat geschikt is ge maakt als multifunctionele ontmoetingsruimte. De oecu menische contacten met de St Jozefparochie in Achterveld zijn voortgezet en uitgebouw Daarnaast had Procee zij; plaats in de regio: als geregel; voorganger in kerkdiensten onder meer Barneveld, Ren? woude en Woudenberg en ge durende twee jaar als voorzit ter van de classis Nijkerk va de Gereformeerde Kerken j Nederland. De afscheidsdienst zonda begint om 10.00 uur. Het them is 'Het laatste woord zal 'vreci: zijn naar aanleiding van Jo hannes 20. De preek zal onde meer gaan over vrede als gav> en als opgave, zegt Procee LEUSDEN - De families Lammers, Kamping, Houtveei Frauenfelder en Van Vugt zijn de winnaars geworden van de 'R Ra-Rollade' actie van Keurslager Fred Timmer in De Biezci kamp De actie werd zaterdag 10 april door de Paashaas aan k winkelend publiek gepresenteerd. De winnaars kregen hun pn, dinsdag uit handen van de Keurslager zelf overhandigd, (folt Hans Verhorst) LEUSDEN - Sportaccommo daties op het Burgemeester Buiningpark zijn in de nacht van woensdag op donderdag het mikpunt geweest van in brekers. In zwembad Octopus ver nielden onbekenden een Ther- mopane-ruit om binnen te ko men. In het zwembad sneuvel de tevens een ruit van een tus sendeur. Het is nog niet bekend wat er wordt vermist. In dezelfde nacht sneuvelden bij de kantine van Roda twee ruiten. Er is op dit moment nog geen aangifte gedaan, zodat nog onbekend is of de daders ook binnen zijn geweest. Sur veillerende agenten troffen bij de tenniskantine een open staand venster aan De politie houdt er rekening mee dat ook dat op het conto van inbrekers moet worden geschreven. Bij een inbraak in de kantine van de duivensport vereniging hebben onbekenden het afge lopen weekeinde voornamelijk veel schade aangericht, werden twee ramen verniel alsmede traliewerk voor i vensters. Binnen werd gla werk kapot gegooid en ander zins vernielingen aangend "j Daarnaast verdwenen tv geluidsboxen. Bij de tennishal aan de Grc ne Zoom hebben onbekendi maandag een stoeptegel do een venster gegooid. Omdat i alarminstallatie afgmg, zijni daders vermoedelijk op vlucht geslagen. April 1993 wil zich dui delijk bij de toppers voe gen. Tot en met zondag be droeg de gemiddelde et- maaltemperatuur in de Bilt 9.8 graden en met een flinke einspurt kan daar nog wat bijkomen Nor maal scoort de grasmaand volgens de tabellen van 1961 tot en met 1990 8 gra den precies. Op ons lande lijk instituut werd maan dag met 20.9 graden de vijfde warme dag in de boeken opgetekend, geen historisch wapenfeit, want in de aprilmaand van 1952 werden er maar liefst 11 geregistreerd. In 1946 wer den 8 dagen met 20 graden of meer geboekt en moge lijk is dat jaar nog te klop pen. Koploper is nog altijd 1987 met 10.7 graden als etmaalgemiddelde, maar gelet op het geringe aantal dagen dat we nog voor de boeg hebben, is die score wellicht onhaalbaar. De luchtdrukverdeling blijft tot aan het weekeinde na genoeg ongewijzigd, zij het dat de hogedrukinvloed geleidelijk wat groter wordt. Dat geeft dan ein delijk ook wat opwarming te zien in de kustgebieden, want daar is men er de af gelopen dagen zeer be kaaid afgekomen Eerder deze week bleef de thermo meter in die streken ver achter bij ons gebied, waar het 21 23 graden werd. De zon werd nogal eens getemperd door wat hoge re bewolking, veroorzaakt door verzwakte fronten die bij ons in de buurt lagen. Gisteren blies de depressie de aftocht onder pressie van drukstijgingen van Schotland tot over Scandi navië. Een koufront werd naar het zuiden terugge floten, waardoor de wind bij ons naar het oosten tot noordoosten draaide. Hiermee werd geleidelijk warmere lucht aange voerd, waarin het maan dag in het oosten van Duitsland al flink warm werd. Het kwik wees in Berlijn 28 graden aan, ook in het zuiden van Scandi navië draait de voorzomer op volle toeren Veel sta tions gaven 25 a 26 graden door, de grens waarop wij mogen spreken van een zo merse dag. Het warme lenteweer zet zich ook voort tot op de Koningin nedag, waarbij het nog te ver weg is om een droog- weer garantie af te geven Maar thermisch zit de zaak wel snor, want een scherpe afkoeling lijkt niet waar schijnlijk. Terwijl wij een voorproefje van de zomer krijgen voorgeschoteld, komt het m zuidelijk Euro pa met bakken uit de lucht. De depressie zorgde vooral in noordelijk Spanje voor plensbuien en er werden hoeveelheden van meer dan 50 mm in een etmaal afgetapt. Nu kan dat daar weinig kwaad, want elke millimeter is meegenomen, zeker als de zomer weer verzengende hitte brengt De tweede tien-daagse pe riode van april verliep ta melijk warm. De gemid delde etmaaltemperatuur bedroeg in Leusden 9.7, ruim een graad boven de normale waarde Er viel bijna 26 mm neerslag, voornamelijk veroorzaakt door de regenval op zon dag 18 april, toen werd er in Leusden 23.5 mm afge tapt, in Achterveld 23. In totaal is er in Achterveld nu 47 mm gevallen en als er tot en met de Knoningin- nedag geen neerslag meer bij mocht komen, wordt ook april iets aan de droge kant. Normaal moet er ongeveer 51 mm in de re genmeters belanden. De kans dat de Pinkster bloem ook werkelijk tij dens de Pinksterdagen in bloei staat, is uiterst ge ring. Alleen wanneer die dagen vroeg in het voor jaar vallen en het voorjaar niet al te zacht is geweest kan het wel gebeuren. Re gel is dat de bloem met Pinksteren allang is uitge bloeid Vroeger was de Pink sterbloem een algemene plant van hooi- en graslan den, maar daar is tegen woordig geen plaats meer voor andere planten dan gras. We moeten ze nu langs de slootkanten en in de wegbermen zoeken, mits die bermen niet te droog zijn; ze houden erg van een vochtige onder grond. De bloemen zijn eerst zachtlila van kleur en tijdens de verdere bloei worden ze bleker Er komt een ondersoort voor, een in alle delen wat forsere plant, waarvan de bloemkleur meer neigt naar wit en die vooral in moerassige gebieden te vinden is Ze zijn echter lang niet altijd duidelijk gescheiden omdat er nogal wat kruisingen voorko men. Uit de twee kleine ho- ningklieren aan de basis van de bloem scheidt de plant rijkelijk nektar af zo dat ze veel door insekten worden bezocht Bij de zaadvorming strekt de stengel zich en staan de lange hauwen van de bloemsteel afWanneer een hauw rijp is springt deze van onder naar boven open en worden de zaden ver weggeslingerd. Naast de voortplanting door zaad kan de plant zich ook vegatief, door middel van broedknoppen, vermeerderen. Die broedk noppen bevinden zich op de hoofdnerf van de onder ste bladeren, vormen wor teltjes en na vergaan van het blad worden het zelf standige planten. De etherische olie, die in de bloem voorkomt, werd vroeger gebruikt als mid del tegen krampen. De jon ge bladeren werden, van wege hun hoog vitamine C gehalte, in het voorjaar als groente gegeten, als welko me aanvulling op het vita- mine-arme voedsel tijdens de winter. Om dezelfde re den was het een gewild middel tegen scheurbuik De plant is namelijk nauw verwant aan de Waterkers, die als middel tegen scheurbuik wereldfaam geniet. In sommige streken heet de Pinksterbloem ook wel Weidekers. De Pinksterbloem wordt soms gebruikt als gast- plant door de Oranjetip, een klem vlindertje, waar van het mannetje gedeel telijk oranjegekleurde voorvleugels heeft. De vrouwtjes, die de oranje tippen missen, leggen hun felgekleurde eitjes bij voorkeur op Look-zon- der-look, maar bij gebrek daaraan wordt ook wel ge noegen genomen met de Pinksterbloem. G. van Leeuwen - iPnSAiTE.atM-ocM

Leusder Krant | 1993 | | pagina 4