leusder Krant. „Machteloos, woedend en wanhopig wordt je daarvan" m Vac en emancipatie Agenda Leusden Wereldwijd Gelezen in Kinderarts Diny van Bruggen werkte als vrijwilliger in Cambodja C; Hoe maak je een leuke film? fensdag 28 april 1993 Pagina 7 Inleveradres kopij: Marjolijn van Gelder, Ravenhorst 23, Lcusden. Telefoon: 945735 Nieuw onder s voor en door vrouwen auspiciën van de Vrouwenraad ierl; SDEN - De Leusdense erarts Diny van Bruggen uikte aanvankelijk haar nties om mee te werken in vluchtelingenkampen in j-Oost Azië. Na een aantal vond Diny dat Azië haar •errfe had. Haar praktijk in het dafelisabeth ziekenhuis in of ^rsfoort heeft zij overgc- :k 119. De keuze moest gemaakt u\|en en voor Diny werd dat ontwikkelingshulp. Het van Diny van Bruggen, eld 'De rivier stroomt heen rug', dat het werken in een erziekenhuis in Cambodja "se ifirijft, komt binnenkort in eede druk uit. Ze is recent de actualiteitenrubriek A geweest naar aanlei- van haar ervaringen over >estand in Cambodja en Henkort verschijnt in het ol een interview met haar. ïy,.En in Nederland en in oost Azië werken werd te In 1983 ben ik gestopt na ir praktijk. Niet omdat ik net wilde blijven hoor. het prachtig beroep, maar in rland waren genoeg kin- tsen. Via de stichting (hulpverlening Zuid- Azië) ben ik naar Thai- gegaan Doordat ik al er- g had opgedaan tijdens vakanties' ben ik als me- adviseur aangesteld voor luchtelingenkampen. Ik ie toegelegd op het mana- nt. Dat stuk wordt nogal ergeten, eigenlijk weten 4en maar heel weinig over ;toki leel van het ontwikke- verk." ich is management niet angrijk, ik adviseerde bij itaties, regelde transpor- orgde voor behuizing van edewerkers en gaf na- jk ook medische advie- Vil je dit werk goed kun- ,oen dan moet je in zo'n iijn Dan leer je pas hoe in elkaar steekt. Het is t niet alleen het voor de n:n zorgen, de politiek in nd is zeer bepalend voor 'el en niet kan Vier jaar in de vluchtelingenkam- P*[ewerkt. In 1987 ben ik lij jegaan naar Nederland, ^>vas echt noodzakelijk ik was behoorlijk uitge- >ok voor de kennis op het i van de kindergenees- IHOIis het een noodzaak om >ij te spijkeren. Het werd jd van bijkomen en ont- d genieten. Van vnen- ran de mooie omgeving; len is prachtig, en vooral Ie rust. Geen oorlogsge- [>m je heen te hebben, ik et bijna vergeten Met ar- valt te leven maar met nooit. Oorlog maakt al- pot terwijl aan armoede 355^ doen is. Genieten bete voor mij ook weer gaan in in een ziekenhuis." Bruggen: ,.Ik kon te rn het Wilhelmina Kin- ikenhuis in Utrecht en erde mij dat in Neder- >ok ontzettend veel leed it. Veel kinderen worden >eter maar er is een groep RI ;t meer beter wordt. Wat rdriet, vaak voelde ik mij in de kampen. De over- Rvas helemaal niet groot, Itond ik weer, nu met alle sche mogelijkheden weer net zo machteloos nhopig. De grenzen zijn isschien verlegd maar ik toch weer aan de grens, een jaar langer dan ge- ben ik in Nederland ge- i, maar toen was het er de energie om terug te IVant energie is zeker no- last een brede belang- g, nieuwsgierigheid en Het is toch heerlijk als 5 om jezelf kunt lachen. ■II; Kinderarts Diny van Bruggen, (fotoHans Verhorst) anders zou ik er gauw kapot aan gaan." World Vision In 1989 gaat Diny van Brug gen voor World Vision naar Cambodja, waar men een groot kinderziekenhuis weer pro beert op te bouwen. De om standigheden zijn moeilijk, in het land zijn nog maar hon derdvijfentwintig westerse hulpverleners werkzaam, per soonlijke vrijheden zijn niet geoorloofd, er zijn geen ambas sades en door de stad lopen mag alleen van en naar huis en werk. Van Bruggen: „Heel erg geïsoleerd voelde ik me wel, maar ik ben daar om de Cam- bodjanen te helpen. Niet na mens een land maar als mens zijnde. Het ziekenhuis had een capaciteit van honderdvijftig bedden maar er waren zo'n tweehonderd kinderen." „Zo ziek, dat had ik nog nooit zo erg meegemaakt. Nu dan niet van acuut geweld maar door een kapot en totaal ontwricht land. Er was een ge brek aan alles en wat er ge beurde ging fout. Kinderen werden vaak doodziek binnen gebracht omdat de ouders véél te lang wachtten. Er werd eerst volop zelf gedokterd." „Medicijnen zijn op de zwarte markt tegen hoge prij zen te krijgen. Een verkouden kindje kan op die manier door foute medicijnen doodziek worden Ouders komen dan uiteindelijk naar het zieken huis. Soms kun je zo'n kind tijdelijk oplappen maar ik vraag me af wat het nut. is. De thuissituatie is nog meer verer gert want naast de slechte hy giëne door gebrek aan water zitten de ouders financiëel aan de grond. Ik heb meegemaakt dat een baby doodziek binnen kwam. Op advies van de zwar te markt had de moeder pillen aan het kindje gegeven, para cetamol van 500 mg en deze heeft ze vier maal gegeven Te gen de tijd dat de baby binnen kwam was de lever totaal ver woest. Dood door een snotneus in feite. Machteloos, woedend en wanhopig word je daar van. Voorlichting helpt niet, er is totaal geen structuur in het land. Het is gewoon een puzzle waar ik niet uitkom, als je me dicijnen geeft voed je de zwarte markt als je niets geeft wordt niemand beter. Een tijd lang hebben we gratis medicijnen verstrekt, maar dat werkte niet. Mensen kwamen voor me dicijnen voor zieke familiele den maar verkochten deze di rect weer, eten moest er im mers komen. De corruptie al daar viert hoogtij. Als je buik pijn hebt ga je naar de markt, je koopt een zakje met drie pillen, rood, blauw en groen en als de buikpijn niet overgaat neem je de volgende dag een gele pil Het redelijke denken erachter is zoek, het gaat onder het motto hoe meer hoe beter Epidemie „In de twee en half jaar dat ik werkzaam was in het zie kenhuis heb ik ook iets goeds meëgëmaakt. Er brak een enorme epidemie uit, in een paar maanden tijd hebben we vierduizend kinderen opgeno men die in doodzieke toestand binnenkwamen. Tweehonderd kinderen zijn overleden, soms tien per dag. maar duizenden kinderen hebben het overleefd. Na zo'n epidemie kijk je naar de mogelijkheden om dit in de toekomst te voorkomen. De preventiemaatregelen bestaan uit hygiëne rond het huis en het opruimen van het stilstaand water. Vanuit de bevolking be staat er echter geen belang stelling en ook vanuit Neder land werkt men kennelijk lie ver voor een groot doel Een half miljoen is zo vergaart, maar twee mensen krijgen die tien jaar willen komen werken gaat niet. Mensen willen voor een korte termijn wel meewer ken. De hulpverlening wordt vaak veel te simpel gezien, er wordt te vaak gedacht aan giro en overmaken en dat is het Of roepen dat het geld verkeerd terecht komt. Dat vind ik nou zo vervelend, natuurlijk gaat er wel eens wat fout. Dat mag best genoemd worden hoor, ik zou een organisatie die preten deert nooit fouten te maken niet vertrouwen. Ik zou men sen willen stimuleren om kri tisch te kijken waar een col lecte voor is." „Midden 1991 ben ik naar de provincie Kompong Cham ver huisd. Als consulent ben ik daar een half jaar gebleven. Ook daar zag ik dat het neer zetten van een mooi gebouw absoluut geen garantie is voor goede gezondheidszorg „Van de honderd bedden waren er nooit meer dan twin tig bezet; te duur voor de men sen die ook met een fiks wan trouwen te kampen hadden te genover de Cambodjaanse art sen. Na een half jaar ben ik vertrokken naar het district Prey Chhor Daar stond een ziekenhuis dat meer weghad van een stal met twee bedden tussen honden en kippen en met een houtskoolvuurtje. Daar heb ik gezien dat gezond heidszorg begmt bij mensen die willen zorgen. Twee assis tent-artsen wilden dat wel on danks een salaris van niks. Met de staf hebben we daar het zie kenhuis op poten gezet; een keuken gebouwd, een vloer gelegd en papier verstrekt om op te schrijven. Er was nog geen snippertje papier in het ziekenhuis Inmiddels had ik mensen leren kennen die daadwerkelijk iets aan de toestand wilden doen. ook in andere plaatsen. Dit re sulteerde, na giften van vrien den, in een stichting. De Brug genaamd. Op alle gebied wordt gewerkt aan verbetering zoals scholen, waterputten graven en huizen bouwen. De stich ting heeft talloze projecten op gezet. Vanuit Cambodja is ook een stichting opgezet, de Cambod jaanse brug De ideëen komen van hen, zij bepalen wat prio riteit heeft. Begin dit jaar ben ik terug gegaan naar Leusden, de Brug neemt het werk over. Zelf wil ik twee keer per jaar gaan kijken. Eerst maar een jaar rust, alles op een rijtje zetten." „Ik ben al weer begonnen in het Lucas Ziekenhuis in Am sterdam. nieuwe dingen leren. Oh ja. ik zal je nog een foto laten zien hoe op de markt in Cambodja pillen worden ver kocht Diny laat een foto zien van een op het eerste gezicht gewoon kraampje Maar inder daad. tussen de haarspeldjes en de zeep liggen de pillen, keurig, op kleur gesorteerd. Het gironummer van Stich ting 'De Brug' is 823353 te Leusden. Annelies Heuvclink igwca I Bofl 'EN - Onze vorige bur- iter Rademaker heeft verzuchting geslaakt: de VAC ook over de 1?". En inderdaad kij- j niet alleen naar een nikbaar huis, maar ook fat zich daar buiten af- Concreet zal dat de ingeving zijn; meer in [emeen heeft het VAC- Mes te maken met de kelingen in de maat- ij- ze samenleving heeft ïe- lividu gelijke mogelijk- rechten en plichten. In in of andere smanele- •rm zullen de diverse ta ssen de partners ver dorden; niet zoals in het >nele gezin, waar de it werken gaat en de het huishouden ver- veranderde leefpatroon eerdere "kris-kras" be wegingen door de dag heen tot gevolg: werken, kinderen naar school en opvang brengen en halen, booschappen doen, het huis verzorgen en recreëren. Al deze activiteiten zijn alleen te combineren, wanneer de af standen tussen huis, werk, scholen en winkels niet te groot zijn of door middel van goed openbaar vervoer en fietsrou tes te overbruggen zijn De VAC zal daarom bij het beoordelen van ruimtelijke plannen ook letten op de ver wevenheid van functies. Op wijkniveau dienen de basis voorzieningen zoals school en winkel aanwezig te zijn naast speelterreintjes voor de klein tjes. Werkgelegenheid dient goed bereikbaar te zijn, maar het mengen van wonen en werken verdient de voorkeur. Het werken in een woning dient m de bepalingen van een bestem mingsplan geregeld te worden De inrichting van de openbare ruimtes dient zorgvuldig te ge schieden met aandacht voor de sociale veiligheid. Ook de indeling van de wo ning kan de emancipatie bevorderen: niet langer is de plaats van de vrouw bij het aanrecht. Het traditionele ge zinshuis met een grote woon kamer en drie verschillende slaapkamers is niet geschikt voor de moderne samenle vingsvormen. De gemeente Leusden heeft met het vaststellen van de emancipatie-nota een belang rijke stap gezet: nu komt het op de vertaling van deze nota in de praktijk van alledag aan of Leusden inderdaad aan de emancipatie alle kansen geeft De VAC zal haar emancipatoi re taak serieus opvatten Wil van der Kar-Sanders Nadat uit een onderzoek van de Ronde Ta fel 16 jaar ge leden bleek welke mensen anderen iets wilden leren, is Latent Ta lent opgericht. Fridi Borghuis is een van de voortrekkers van Latent Talent. Zij be gon met de or ganisatie van ongeveer40 kursussen. Het zijner nu meer dan 100. Meteen vaste, enthousiaste groep van 9 mensen be paalt zij het 'gezicht' van Latent Talent. datum: 10 mei, 19 45 uur onderwerp: (onder voorbe houd) Vrouwen in het verzet en de Stichting '40-'45 plaats: Dienstencentrum. Leusden contact: 033-945372 datum: 25 mei, 9.00 uur onderwerp: KPO Achterveld fietsdag plaats: vertrek vanaf Groot Achterveld plein contact: Joke Steenbeek. tel 03425-1261 datum: 10 en 17 mei, 7 juni, 20.00 uur onderwerp: videocursus plaats: VOC, Leusden contact: H Gierman, 033- 948322 (na 17.00 uur) kosten: f 15.— Apropos, uitgave van de Emancipatieraad Enkele koppen uit deze uit gave op Weinig oog voor allochtone vrouwen: Staatssecretaris Ter Veld liet trots weten dat het emanciap- tiebeleid de komende jaren sterker rekening zal houden met de wensen en behoeften van uiteenlopende categorieën vrouwen Ondanks dat voorne men komen allochtone vrou wen er bekaaid af. Openbaar bestuur Enig om te doen: het is soms moordend om in het tempo te moeten te werken om met de vele aspecten van het maat schappelijk leven een boeiende verhouding aan te gaan, dat wel. Maar....de ruimte die je hebt om een persoonlijke in vulling aan je functie te geven met handhaving van je eigen stijl en mening, maakt de functie wel zo aantrekkelijk. En als het ene deel van de me dia de stijl van een vrouw als kattig bestempelt en de stijl van een man als pittig: Het zij zo „Een heel goede weergave van de functie die een vrouwe lijke burgemeester in dit blad geeft. Kunnen wij in Leusden niet eens meedenken om ter zijner tijd te opteren voor een vrouwelijke burgemeester?" Herverdeling onbetaald werk „Het gaat over struktureel en over incidenteel. Het gaat over de zorgtaken! 1/4 door hem. 3/4 door haar. Vrouwen in ploitiek en open baar bestuur Machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen is diep ge worteld m onze samenleving en nog steeds de grondslg van het emancipatiebeleid De achterstand van vrouwen op mannen is op veek terreinen snel ingelopen, behalve als het gaat om de toename van vrou wen in politieke functies en m het openbaar bestuur Toena me van vrouwen in deze func ties betekent in de praktijk dat mannen deze vrijwillig uit handen zullen moeten geven! Emancipatie met het oog op 2000 Met de Oort-gelden is een aanzet gemaakt voor kinde ropvangvoorzieningen, om deze op een enigzins accepta bel niveau te brengen. Het be leidsplan eist meer dan nu ge boden wordt. Mieke hoe is de stand? Een voortrekkersrol zou de omroep niet misstaan. Bovenstaande stukjes zijn ge plukt door Liesbeth Takken, soms glimlachend, soms goed keurend en soms met enige ver bazing. Veel mensen maken met hun videocamera een film van 'n verjaardagsfeest of een brui loft of wat hen verder de moei te waard lijkt om te filmen. Het is alleen jammer dat in sommi ge films zulke slechte stukken zitten. Henk van Heest gaat in drie avonden vertellen wat de be langrijkste punten zijn waar je op moet letten bij het filmen. Hoe plan je een film zodat het ook nog leuk is om te zien over tien jaar? De eerste avond moet ieder een een eigen filmpje meene men, zodat er aan de hand van voorbeelden gepraat kan wor den Iedereen die over een ca mera beschikt kan meedoen, maar er worden maximaal twaalf cursisten toegelaten. Opgave bijH. Gierman, tel. 948322, na 17 00 uur. LEUSDEN - Op de braderie op Konginnedag zullen onder de paraplu van 'Leusden We reldwijd' de verschillende aangesloten organisaties zich presenteren met negen kra men. Leusden Wereldwijd zelf houdt een inzameling voor "Gered Gereedschap" deze verzamelt, herstelt en verzend gereedschap naar derde we reldlanden. Oud gereedschap is welkom. In de kraam van Amnesty In ternational zijn voorbedrukte kaarten te ondertekenen in het kader van de actie Tsjaad. Tsjaad is een land dat niet zo op de voorgrond treedt, maar waar wel vele mensenrechten geschonden worden De ZWO-groep wil u graag in formeren over het werk van Zending en Werelddiakonaat van de Hervormde en Gerefor meerde Kerken. Er is informa tie over allerlei projekten in de Derde Wereld. Voor de kin deren zijn er kleurplaten en stickers. Evenals de MOV-groep van de Josefkerk is aanwezig Ook de Verre Naasten, lande lijke vereniging tot het betoon van Christelijk barmhartig- heidswerk is er met alle infor matie. De Wereldwinkel is er met een uitgebreid assortiment koffie met het Keurmerk Max Have- laar. Onder de leus: "Max Ha- velaar in de Wereldwinkel. De beste keus" Kan de consu ment kennismaken en proe ven van de vele soorten koffie van goede kwaliteit tegen een eerlijke prijs. Ook zijn er diverse kunstnij- verheidsartikelen uit ver scheidene Derde Wereldlan den te koop. Vrouwen voor Vrede biedt aantrekkelijke acties voor groot en klein nl.. Grabbelton, schminken van kinderen, ver koop van cake en fris, ansicht kaartenverkoop, make-up ad vies/schoonheidsspecialiste, kleurenadviseuze. De op brengst gaat naar hulp voor vrouwelijke oorlogsslacht offers in het voormalig Joego slavië. Vrouwen voor vrede werkt voor dit doel samen met vrou wen van 't Vooronder en de Vrouwenraad. De Werkgroep Vrede van de Raad van Kerken is aanwezig met een busje als symbool van het project "Library on Wheels". De werkgroep heeft zich garant gesteld om voor drie jaar dit busje te laten rij den. De Salesianen van Don Bosco presenteren zich met hun werk o a. de verkoop van zeer bijzondere postzegels en ex clusieve produkten uit Haïti. Comité Milieuzorg Leusden CML is ook aanwezig. Bij de infostand van Leusden Wereldwijd is een vragenfor mulier verkrijgbaar bij ieder kraam is een vraag verborgen los het op en lever hem weer in. Voor alle goede oplossin gen worden prijsjes ter be schikking gesteld.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7