leusder Krant. oeren teleurgesteld over rioleringsplan „Ik ben volkomen verrast" Nieuwbouw terrasappartementen Dag van de muziek L E U S D E N 3d in meerderheid voor raak nmer gereden Burgemeester Panis geridderd nsdag 5 mei 1993 Pagina 3 DEN - „Vanaf nu gaan gen elke spade, die de in gaat procederen. Eens hoeveel geld en tijd dat osten!" Met die dreigen- »orden verlieten de in getale aanwezige agra- n andere bewoners van litengebied van Leusden rdag de raadszaal. Even )or had de gemeenteraad n meerderheid akkoord ard met het riolerings oor het gehele buitenge- Ecn even ambitieus, als lar plan. a lagen de meningen over in minder ver uiteen dan 'g opgelopen gemoederen [n doen vermoeden. Vnj- ereen is het er over eens |e aanleg van een riole- :elsel in het buitenge- n effectief middel is om blemen rond het hand van waterkwaliteitsei- t hoofd te kunnen bie- En evenzo was vrijwel ie- ai bereid geld op tafel te leggen om het plan ten uitvoer te kunnen leggen. Dat was dui delijk geworden na twee bewo gen voorlichtingsavonden, die in de week voorafgaande aan de raadsvergadering waren belegd om het draagvlak voor het plan zo groot mogelijk te maken. De standpunten bereikten elkaar uiteindelijk niet omdat de meningen over de hoogte van de eigen bijdrage verdeeld bleven En omdat daarover geen sluitend compromis werd bereikt, zijn de bewoners van het buitengebied duidelijk nog ontevreden. Hoé ontevreden zal in de nabije toekomst moe ten blijken, als het plan daadwer kelijk in uitvoering zal worden genomen Wethouder Corn Verduin is niet bang dat het oorlog zal worden met de boe ren. Na afloop van de raads vergadering sprak ze gerust stellende woorden over de hou ding van de bewoners van het buitengebied „Het is me de laatste tijd duidelijk geworden dat het overgrote deel van de bevolking in het buitengebied blij is dat er eindelijk een be slissing is genomen en dat die riolering er komt. Ook voor het prijskaartje wat er nu aan hangt Er wordt in het open baar nog wel gesputterd, maar ik denk niet dat dat straks nog tot grote confrontaties zal lei den", aldus Verdum. „Hoe je het ook wendt of keert, dit is onze laatste kans om deze maatregelen voor een redelijke prijs te nemen. Elk alternatief is uiteindelijk duurder Zeker als je in ogen schouw neemt dat de milieu- eisen elk jaar scherper zullen worden Met de aanleg van een riool ben je in één keer van een hoop problemen verlost En ik denk dat ook de mensen in het buitengebied zich dat heel goed realiseren De benadeling van het plan in de raad vergde overigens nog wel een' halve marathon zitting Er was niet mmder dan twee uur en twee schorsingen voor nodig om de laatste, op essentiële punten aangepaste versie van het plan met een royale meerderheid door de raad te loodsen. Opvallend was dat een groot aantal fracties, al dan niet om de achterban te vriend te hou den, verdeeld stemde over het plan Leusden'90, CDA en Partij van de Arbeid velden bij de stemming in de raad geen eensluidend oordeel over het plan. De fraaiste schijnbewegin gen werden op de tafel ge toverd door Leusden'90 Woor- voerder Blauw gaf in zijn ope ningswoord te kennen de strekking van het plan te dra gen, maar kondigde wel aan met een amendement te zullen komen over de financiële para graaf van het voorstel. Zijn fractiegenoten Kool en Bontje lieten echter meteen weten het voorstel van burgemeester en wethouders niet te zullen steu nen en namen dus tevens af stand van het officiële partij standpunt. Kool vond dat de boeren de laatste tijd teveel maatregelen voor hun kiezen kregen en vond de hoge kosten voor de aanleg van een riole ring niet verantwoord. (Kool „Het motto van onze milieu minister Pipo Alders is volgens mij 'Dag vogels, dag bloemen, dag boeren Het amendement van Blauw kreeg in de verder (DEN - Onbekenden heb- een inbraak in een wo- an de Langesteeg in de van woensdag op don- een portemonnee met buitgemaakt. De ïnbre- wamen binnen door een forceren ekenden hebben dins- ddag uit een school aan igewijk een portefeuille nomen In de porte- zaten onder meer che- een pasje en 15,- aan »ten De portefeuille zat borgen in een tas. DEN - Een 57-jarige uit Amersfoort is dagmiddag op de Wa- eg gewond geraakt bij Wrijding. De man werd oversteken geraakt door '•jarige bromfietser uit rberg, die een aanrijding 'oer kon voorkomen. De foorter is met hoofd- !n en wellicht een her ring of hersenschud- 'genomen in het zieken- e bromfietser bleef on- id. behandeling van het voorstel echter onvoldoende steun, waarna hij het introk GPV/SGP-woordvoerder Schouten probeerde het even eens met een amendement, dat het overigens evenmin haalde Schouten wilde daarmee enige flexibiliteit inbouwen in het plan, om de mogelijkheid open te houden mettertijd over te gaan tot het nemen andere, minder kostbare maatregelen, als de stad van de techniek dat mogelijk zou maken. De uit voering van het plan beslaat 15 jaar en Schouten sloot niet uit dat er gedurende die periode andere technieken zouden worden ontwikkeld, die de aanleg van een kostbare riole ring weieens overbodig zou kunnen maken. Schouten trok zijn amendement in toen wet houder Verduin hem duidelijk maakte dat met die vage for mulering de noodzakelijke provinciale bijdrage gevaar zou kunnen lopen. Het CDA kende in Anton Berg en Evelien Blom. zelf er kende bewoners van het bui tengebied, dissidenten Woordvoerder Konijnenbelt was wel blij met de laatste ver sie van het rioleringsplan. Met name de verlaging van de eigen bijdrage van de 'normale' be woners van het buitengebied LEUSDEN - Op de Zeilmakerij 111 het nieuwe gedeelte van De Hamershof is afgelopen donderdag het startsein gegeven voor de nieuwbouw van 55 terrasappartementen, die met name bedoeld zijn voor 55-plussers. De luxe-koopwoningen moeten begin volgend jaar worden opgeleverd. De eerste paal werd geslagen door mevrouw Los, de bewoonster van de boerderij die voor de nieuwbouw moest wijken. De officiële handeling werd bijgewoond door een groot aantal toekomstige bewoners van de woningen, (foto. Hans Verhorst) ACHTERVELD - De dag van de muziek wordt in Achterveld voorafgegaan door de week van de muziek. Een landelijke actie die in de regio en met name in Achterveld gesteund gaat worden door zowel het muziekkorps van DWS als de Achterveldse winkeliersver eniging met een speurtocht en een kleurwedstrijd. De dag van de muziek wordt landelijk gehouden op 15 mei. In Achterveld wordt deze dag vooraf gegaan door een actie van de Achterveldse winke liersvereniging in samenwer king met de muziekvereniging DWS (Door Wilskracht Sterk). In de week voorafgaande aan deze 'Dag van de muziek' zal er een gezamenlijke actieweek worden georganiseerd De mu ziekvereniging zal dan een do nateursactie houden, wat in houdt dat er enkele muzikale rondgangen door het dorp worden gemaakt om de dona teurs op te zoeken Ook is er een etalagespeurtocht, waarbij alle aangesloten winkeliers van de Achterveldse winke- en het terugdringen van de planperiode naar 15 jaar kon den op zijn instemming reke nen. Bij Gert de Weerdt van de PvdA lag het omgekeerd. Hij zag juist de eerste versie van het plan meer zitten dan de aangepaste, en stemde daarom tegen. De Weerdt. „De verla ging van de eigen bijdrage voor een aantal bewoners van het buitengebied betekent een ver hoging van de rioolheffing van de Leusdenaren die binnen de bebouwde kom wonen. Ik denk dat voor een aantal minder- draagkrachtigen in onze sa menleving zo langzamerhand een grens wordt bereikt. Ik snap werkelijk niet dat ik de enige ben die zich daar schijn baar druk over maakt Uiteindelijk werd het plan met zestien stemmen voor en vijf stemmen tegen aangeno men. Met het plan is een inves tering gemoeid van naar schattmg 14.000.000,- Het rijk, de provincie en de ge meente nemen van de totale in vestering ongeveer 58% voor hun rekening De rest moet worden bekostigd uit eigen bij dragen van de bewoners van het buitengebied. De gemid delde eigen bijdrage van de be woners van het buitengebied wordt geraamd op 8.000,-. liersvereniging een instrument in de etalage hebben staan. Het is de bedoeling dat iedereen die mee wil doen een formulier in vult en de juiste naam van het instrument bij de desbetref fende winkelier noteert. Voor de kleuters is er in deze week een kleurwedstrijd waarbij ook de muziek centraal zal staan. De actie wordt onder steunt met promotiemateriaal zoals een actiekrant, buttons, posters en vlaggen. Voor de wi naars van de speurwedstrijd en de kleurwedstrijd zijn leuke prijzen in het vooruitzicht ge steld Tijdens de openluchtuit voering in de tuin van huize Sint Jozef, die gehouden wordt in juni zullen de winnaars be kend worden gemaakt. Voor 22 mei dienen de speurtochtfor mulieren en kleurplaten te worden ingeleverd bij alle aan gesloten winkeliers in Achter veld Op de muziekdag van 15 mei zal de blaaskapel van DWS tussen 10.30 uur en 12.00 uur een muzikale rondgang maken door de dorpskern van Achter veld. is weer terug. De kermis. Op het parkeerterrein van waar voorheen de Hogeschool Midden Nederland gevestigd was, staan de wagens van de kermisklanten. De attracties zelf zijn vanaf vandaag opgesteld op het parkeerterrein van winkelcentrum De Biezen- kamp... *...Tot het einde van deze week zullen de molens draaien en kan er weer geschoten, gegrabbeld en ge gokt worden. De wnkeliers hebben eerder laten weten niet helemaal gelukkig te zijn met de gekozen locatie, maar hebben afgezien van verdere protesten...* *...Of zij terecht bezorgd zijn geweest over de komst van de kermis naar hun winkelcentrum zal aan het einde van de week blijken. Wij voorspellen dat het allemaal wel mee zal vallen en dat iedereen uiteinde lijk tevreden zal zijn. Aan het kcrmisloze tijdperk is ieder geval een einde gekomen...* *...Wat concurrentie soms niet teweeg kan brengen. Dat bleek onlangs toen kwekerij Nico Speksnijder verhuisde van de plek aan de Ursulinewcg, waar het bedrijf 30 jaar was gevestigd naar een plek vlakbij, ook aan de Ursulineweg...* Speksnijder had het terrein, waar zijn kwekerij stond, verkocht aan de gemeente, die de grond nodig had voor een nieuwe vestigiging van BFI, het afval verwerkingsbedrijf, dat onder meer in Leusden het huisvuil ophaalt...* Speksnijder wilde de verhuizing aan zijn klanten kenbaar maken onder meer door middel van bordjes, die geplaatst waren op enkele strategische punten, waaronder de hoek van de Heiligenbergerwcg/Burge- meester de Beaufortweg...* *...De kweker, gespecialiseerd in perkplanten, had hier\roor keurig toestemming gevraagd aan de ge meente, die volgens Speksnijder precies had aangege ven hoe groot de bordjes mochten zijn...* *...Niet echter volgens concurrent Euro fleur, die vlak bij gevestigd is. Dat bedrijf zit volgens Speksnijder achter de verdwijning van de bordjes. Die zouden volgens de wettelijke voorschriften te groot zijn, on danks de toestemming van de gemeente. Er staan nu kleinere bordjes...* *...Wat hebben wij ons vorige week vergist. Wc schre ven in deze rubriek over een ballonwedstrijd van slager Van der Donk uit Achterveld. Als winnares werd in eerste instantie Jessica Wijntjes aangewezen, omdat haar ballon in Zeeland terecht kwam. Zij kreeg een gratis toegangsbewijs voor het Land van Ooit..* Enige tijd later werd er na de sluitingstijd van de wedstrijd vanuit Frankrijk een kaartje teruggestuurd. Wij suggereerden, dat de 'eigenaar' van de ballon moest fluiten naar zijn prijs, want die was immers al weggegeven. Het Land van Ooit werd voor deze per soon het Land van Nooit...* *...Een telefoontje uit Achterveld (van de vrouw van de slager), wijst ons terecht. „Zeg nooit nooit," leren wij hieruit. Er is namelijk wel degelijk een tweede kaartje voor het Land van Ooit uitgereikt. Daar heb ben wij geen enkele invloed op gehad, want de slager vond het zelf allemaal zo sneu, dat hij actie onder nam...* *...De politiekorpsen van de provincie Utrecht zijn sinds enkele weken officieel gefuseerd tot één provin ciaal korps. Gemeente- en rijkspolitie bestaan niet meer. De provincie is verder onderverdeeld in dis tricten. Zo onstond na de fusie het district Eemland- Zuid, waar de gemeentes Amersfoort, Leusden en Woudenberg deel van uit maken...* Zoals elke ingrijpende reorganisatie werd op deze fusie flinke kritiek geleverd. Het was dan ook niet niks waar de Utrechtse politieagenten mee te maken kre gen. Niet alleen werden hun takenpaketten flink door elkaar geschud, ook was erin een groot aanatcl geval len sprake van overplaasting, vaak tegen de zin van de betrokkenen in...* *...Kort voor de fusie werd er ook een nieuw politielo- go geïntroduceerd. In de oude logo's van gemeente- en rijkspolitie waren twee verschillende schilden ver werkt. Die zijn nu 'gefuseerd' tot een gestileerd beeld merk en verwerkt in het woord 'politic'...* Boven de letter O is een ruit getekend, bekroond met een vlam. Dat was voor de critici van de reorgani satie kennelijk een voorzet voor open doel. Er circu leert op depolitieburelen in de regio een variant op het nieuwe beeldmerk...* *...Dat laat in een oogopslag laat zien, hoe er door sommige agenten gedacht wordt over de nieuwe si tuatie. De vlam is veranderd in een geurende 'hoop', die met veel inspanning wordt afgescheiden door een (politie?)hond. Geen vlammend, maar een hoopvol protest dus...* Bewoners van de Asschattcnvcg, ter hoogte van de Reiger beleefden maandag een slapeloze nacht. Een chauffeur van een truck had hun buurt namelijk uit verkoren als slaapplaats...* *...Op zich hoeft dat natuurlijk geen problemen op te leveren. Een geparkeerde vrachtauto staat hooguit het passerende verkeer in de weg en dan alleen nog als de chauffeur zijn gevaarte hinderlijk heeft wegge zet... Maandagnacht was, in schrille tegenstelling tot de bijna tropische temperaturen van de afgelopen week. bijna een poolnacht. Erwin Krol had de avond daar voor ijzige temperaturen voorspeld en ook nog eens gelijk gekregen...* Aanleiding voor de trucker om de motor draaiende te houden, zodat hij tijdens zijn nachtelijke rust kon profiteren van de warmte. Het gesnor van de motor overstemde het gesnurk van de slapende buurtbewo ners... *...De chauffeur werd zelf in het geheel niet uit zijn slaap gehouden. Zijn tijdelijke buren werden het la waai snel zat en waarschuwden de politie. Die zorgde ervoor dat de nieuwe werkdag van de lawaaischopper extra vroeg begon...* Panis en zijn vrouw poseren trots met de ridderorde, (foto: BDU) Burgemeester Panis krijgt van Commissaris Beelaerts van Blokland de versierselen ooaesoeld (foto: BDU) r vinden. Burgemeester Panis is één van hen Desondanks was de burgemeester van Leusden bijzonder trots op deze eer, die hem zo onverwacht ten deel viel „Ik denk vaak 'waarom krijgt de één zo'n hoge onder scheiding en een ander die het veel meer verdient zo weinig?' Ik heb het daar vaak moeilijk mee", verklaarde de gelukkige burgervader na de ceremonie De trots van Panis werd ge voed door de wetenschap dat burgemeesters, die maar lang genoeg blijven zitten na een aantal jaren vanzelf in de prij zen vallen. Panis had nog niet het vereiste aantal jaren als burgemeester vol gemaakt Het lintje was dus een blijk van waardering voor zijn kwali teiten en dat vervulde de eerste burger van Leusden met trots. Concert Mevrouw Panis had haar man verteld dat zij kaartjes voor een concert in Utrecht had. zodat de burgemeester pas in Utrecht de doel van de tocht vernam. Panis had die middag zelf nog een paar ko ninklijke onderscheidingen uitgereikt en had dus nog een sjiek pak aan. „Ik had nooit verwacht dat iemand mij zo kon verrassen. Ik dacht dat ik het snel genoeg zou merken als er iets voor mij verborgen ge houden zou worden", vertelde de burgemeester later. Beelaerts van Blokland prees het streven van Panis naar harmonie en zijn steun aan de asielzoekers De com missaris, die zich een buitenge woon geestig redenaar toonde. vermeldde twee fouten van de Leusdense burgervader De fa milie Panis gaat altijd in een caravan op vakantie. En als de Commissaris van de Koningin ergens een hekel aan heeft, dan is wel aan kamperen in een kleine caravan. Bovendien riep de burge meester vroeger nog weieens tegen het Leusdense publiek 'Beste en lieve mensen van Maartensdijk' Volgens Be- laerts toonde dat het goede ka rakter van Panis. „Panis gunt de mensen in Maartensdijk ook de vreugde van het in Leusden wonen Het is geen lolletje om in Maartensdijk te wonen." De Leusdense politiek was ruim vertegenwoordigd in Utrecht. De wethouders De Jongh, Vroon en Verduin wa ren aanwezig met hun respec tievelijke partners Ook de fractievoorzitters gaven acte de presence: Nico Klerk van de PvdA, Roef Blauw van Leusden'90, Hans Pekelharing van het CDA. Alrich Parson van de WD, Ep Oostra van D66 en Harm Offereins van GPV/SGP De gemeentesecre taris Van Elteren had de reis georganiseerd. De politici wa ren tevreden met de uitreiking van de onderscheiding en gun den de burgemeester deze eer van harte. Gerhard te Winkel DEN - Tijdens een ijke bijeenkomst in het Paushuize, de voorma- sidentie van provinciale Utrecht, werd burge- r Fons Panis bevorderd fficicr in de orde van Nassau. Commissaris Koningin Beelaerts van nd had in zijn toespraak ivendc woorden voor de ense burgervader over. nimissaris prees vooral die Panis gespeeld heeft de oprichting van het oekerscentrum. Tegelijk 'anis werden zijn ambts- en van Wijk bij Duurste- mtsma, en van Maarn, De r. met een lintje bedacht. a ajn mensen die de jaar- [i lintjesregen een beetje ng en onrechtvaardig

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3